USRowing Masters National Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 18, 2016
1 Mixed B 4+
11
2 Mixed D 2x
16
    Composite: Amoskeag, Avalon (A)
C. Esler/S. Alwan
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
M. Tourtellott/D. Hakim
 
    Composite: Cambridge, Upper Valley Rowing (A)
R. Cone/C. Reynolds
 
    Chinook Performance Racing (A)
R. Symonds/K. Alt
 
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
K. Dollhopf/P. Marquardt
 
    Composite: Masters Coaching, East Bay (A)
G. Gazda/M. Mathison
 
    Narragansett Boat Club (A)
A. Arena/M. Berkson
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
J. LeMay/L. Hafner
 
    OKC Riversport (A)
A. Clark/A. Rupert
 
    Rockford Crew (A)
M. Raisky/C. Raisky
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
A. Stellato/J. Hogan
 
    Composite: Vesper, Malta (A)
A. James/J. Cutler
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
K. Wobeser/D. Parenti/
 
    Cambridge Boat Club (B)
L. Floyd/T. Neret
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (B)
J. Masters/A. Murphy
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
B. Gardiner/A. Mikkola
 
3 Mixed F 2x
14
4 Mens Open A 1x
12
5 Womens Open AA 1x
11
6 Mens Open C 4+
10
7 Womens Open C 8+
9
8 Mens Open E 1x
20
9 Womens Open E 2x
20
    Composite: Austin, Texas Rowing Center (A)
H. Boisseau/N. Lee
 
    Baltimore Rowing Club (A)
P. Merkle/E. Erbelding
 
    Calgary Rowing Club (A)
L. Rokosh/H. White
 
    Composite: Cambridge, Lincoln Park Boat Club (A)
M. Zezza/F. Tuite
 
    Chinook Performance Racing (A)
D. Barr/K. McGill
 
    Independence Rowing Club (A)
G. LaFreniere/M. Beckett
 
    Maritime Rowing Club (A)
L. Devitt/L. Krichko
 
    Masters Coaching, LLC (A)
S. Reid/C. Edmonston
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Miller/K. Lund
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
G. Lahm/D. Cenit
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
C. Ferrara/L. Baker
 
    Composite: Rocky Mountain, DWRA Detroit (A)
R. Kirchhoff/S. Borden
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
I. van Wyngaarden/K. Kislevitz
 
    Skidmore Community Rowing (A)
L. Gordon/K. Stalter
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
J. Meder/M. Ulsh/
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
E. Dade/A. Bracken
 
    Masters Coaching, LLC (B)
R. Thomas/E. Shanower
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
C. Muehlbauer/P. Greene
 
    Vesper Boat Club (B)
E. Walsh/C. Holdsworth
 
    Composite: Cambridge, Unaff. (USA) (C)
K. Lessard/H. Lazaridis
 
10 Mens Open G 2x
16
11 Womens Ltwt D-J 4x
17
12 Womens Club C 4x
7
13 Mixed F-J 8+
7
14 Womens Ltwt C 4+
4
15 Mens Open AA 4+
7
16 Mens Open B 2-
1
17 Womens Ltwt B 1x
9
18 Mens Open D 2-
6
19 Womens Club D 8+
18
20 Mens Ltwt F 2x
7
21 Womens Open F-J 4+
15
    Chinook Performance Racing (A)
M. Scully/L. Hay/D. Noonan/C. Graubard/D. Lloyd (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Avalon, Quinsigamond (A)
M. Dowd/M. Westermyer/J. Ensler/M. Wooten/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Composite: Mendota, Masters Coaching (A)
M. Wilkie/C. Holdorf/D. Klingaman/S. Keller/S. Specht (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Droney/M. Powell/C. Kruse/D. Kirk/K. Petrik (Cox)
 
    Composite: Riverside, Vesper, Atlanta, Palo Alto, Unaff. (USA) (A)
J. Pendleton/A. Couwenhoven/A. Boucher/C. Widgery/R. Gouin (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Mioli/m. flavin/B. Nash/R. Liepolt/A. Yamamoto (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (B)
V. Kehlenbeck/L. Ensor/C. Powers/M. Maguire/S. O'Connor (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
E. Cassella/R. Whidden/A. Brian/M. Elsberg/J. Crittenden (Cox)
 
    Composite: Mendota, Masters Coaching, Northampton (B)
N. Jarvis/L. Olson/J. Watson/C. MacColl/S. Grady (Cox)
 
    Composite: Riverfront Recapture, Vesper, Rivanna (B)
H. McFie-Simone/A. Cann/K. Constant/A. Jonik/J. D'Aversa (Cox)
 
    Composite: Mendota, Masters Coaching (C)
R. Brady/E. Macalaster/F. Breit/K. Juhlin/J. Gesch (Cox)
 
    Composite: Narragansett, Vesper, Atlanta, Baltimore (C)
G. Teborek-Olson/D. Catley/S. Hingley/M. Karl/M. Ward (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Vesper, Avalon (D)
P. Hawkey/J. Kaplow/M. Berry/C. Hajek/K. Nieman (Cox)
 
    Composite: Blood Street Sculls, Masters Coaching (D)
P. Shumate/C. Pope/M. Shepatin/C. Robinson/D. Davis (Cox)
 
    Composite: Vesper, Pocock (E)
 
22 Mens Open H 2x
7
23 Womens Open D-J 2-
10
24 Mixed E 4x
10
25 Mens Ltwt A-C 4x
6
26 Womens Open AA-B 4-
8
27 Mixed D 8+
10
    Composite: Amoskeag, Vesper, Atlanta, Avalon, Rock Creek (A)
C. McMahon/S. Alwan/P. Crocker/C. Esler/K. Fennelly/D. Hakim/J. Perkins/J. Bickley/K. Nieman (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
A. Balogh/R. Sampson/J. Geshwiler/C. Richards/C. Collins/N. Streeter/K. Pierce/N. Strom/A. Zecha (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
N. Dynan/A. Hunt/H. Friel/Y. Taskor/J. Davis/S. Hornney/A. Stockly/G. Hoffman/L. Wright (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
j. Cody/R. Zimmer/C. Shepherd/R. Wagner/K. Glover/C. Lucking/C. Cody/J. Zimmer/L. Grant (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
A. Parker/B. Difiore/M. Kaupp/M. Kohn/C. McCoy/T. Forrester/N. Columbare/J. Shulman/H. Siegrist (Cox)
 
    Composite: La Baie Verte, CRI, Carolina Masters, Masters Coaching, East Bay (A)
M. Tolson/K. Kyle/R. Kyle/T. Taylor/G. Gazda/K. Dollhopf/J. Spiro/P. Fitzell/J. Park (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
C. Ruane/J. MILNE/J. Hayes-Cha/C. Higgins/A. O'Brien/P. Heimlicher/R. Livingston/T. Hudak/M. Choi (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Schmidt/K. McFetridge/D. Utter/T. Coffin/D. Dickinson/M. Alloway/K. Weber/C. Nicklas/M. Strom (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. McGuire/W. Anderson/E. Szigethy/J. Meder/B. Johnson/J. Watt/V. Keenan/J. Goldblum/S. Heastings (Cox)/
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
J. MacMillen/C. Boghosian/B. Harwood/M. Landgraf/D. Carey/S. Hansen/E. Bish/E. Celtrick/A. Olsen (Cox)
 
28 Mens Club A 4+
16
29 Womens Club A 4+
14
30 Mens Open C 4x
7
31 Womens Open C 4x
12
32 Mens Open E 2-
11
33 Womens Ltwt E 1x
13
34 Mens Open F-J 8+
6
35 Womens Club B 4x
4
36 Mens AS 1x
1
37 Womens AS 1x
0
38 Mixed LTA 2x
0
39 Mens Ltwt D-J 4x
11
40 Mens Open AA-A 4x
4
41 Womens Open AA-A 4x
7
42 Mens Ltwt B 1x
9
43 Womens Open B 8+
10
44 Mens Open D 1x
25
45 Womens Open D 2x
22
    Avalon Rowing Club (A)
J. Bickley/M. Rickenbacker
 
    Cambridge Boat Club (A)
N. Strom/K. Pierce
 
    Chinook Performance Racing (A)
K. Amdur/C. Battani
 
    Dallas Rowing Club (A)
G. Tomaseski/K. Elting
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
K. Vosburgh/E. Perry
 
    Greenwich Crew (A)
K. Erickson/M. McCormack
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
T. Wright-Mauer/L. Alphonse
 
    Masters Coaching, LLC (A)
C. Edmonston/E. Shanower
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
R. Winn/J. Lacey
 
    Composite: Narragansett, Upper Valley Rowing (A)
C. Reynolds/T. Glover
 
    Potomac Boat Club (A)
L. Wetten/S. Weeks
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
L. Brennan/C. Goodness
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Bautista/N. McDade
 
    Skidmore Community Rowing (A)
S. Allen/V. Riley
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
Z. Matouskova/T. Yanowitz/
 
    University Barge Club (A)
 
    Vesper Boat Club (A)
E. Saint Clair/A. James
 
    Composite: Capital, Potomac (B)
R. Hollins/C. Dinion
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
E. Davis/C. Muehlbauer
 
    Narragansett Boat Club (B)
J. Martin/A. Abbot
 
    Rocky Mountain Rowing Club (B)
G. Malacrida/M. Oliver
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
T. Capozzola/D. Howk
 
46 Mens Open F 1x
12
47 Womens Open F 2x
16
48 Mens Open I 1x
11
49 Mixed A 4+
13
50 Mixed C 4+
10
    Cambridge Boat Club (A)
R. Turri Vise/R. Scannell/C. Flynn/A. Buehler/M. Rusher (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
J. Aust/D. Carlier/K. Zareski/R. Brady/C. Muellerleile (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
K. Kriese/D. Alosi/C. Block/L. Mellon/S. Jerome (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
N. Bayer/R. Yochum/T. Baas/T. Sukiennicki/R. Beldner (Cox)
 
    Composite: Mendota, Carolina Masters, Masters Coaching, East Bay (A)
M. Tolson/G. Gazda/R. Kyle/F. Smith/S. Specht (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
R. Hanley/d. melnik/R. Englehardt/S. Linowski/M. Jordan (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
D. Seletyn/A. Brown/J. Seng/K. Udler/M. Khin (Cox)
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
S. Maranto/S. Fagans/B. Songer/J. Maranto/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
N. Conaty/S. Hansen/E. Bish/E. Celtrick/H. Glenshaw (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (B)
A. Parker/H. Goerlich/E. Geoca/J. Sommers/C. Brokaw (Cox)
 
51 Mens Club E-J 8+
18
52 Parent Child, M/S, F/D 2x
15
Friday, August 19, 2016
53 Mixed E 4+
14
    Ann Arbor Rowing Club (A)
G. Emberling/D. Crouse/B. Greenspoon/M. Leonard/J. Janusz (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
M. Rickenbacker/J. Bickley/P. Crocker/C. Esler/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
A. Schneider/M. Scully/A. Stockly/M. Nash/J. Crittenden (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
j. Cody/R. Zimmer/K. Glover/J. Zimmer/L. Grant (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
K. Fogle/M. Kohn/C. McCoy/T. Forrester/H. Siegrist (Cox)
 
    Composite: Masters Coaching, East Bay (A)
P. Shumate/T. Taylor/G. Gazda/A. Broderick/J. Gesch (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
M. Schofield/M. Broder/K. Byington/J. Brown/S. Schofield (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
L. Pagano/J. Seng/M. Pohlmeier/P. Siebach/K. Medlock (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
L. Hafner/J. LeMay/J. Masters/C. Stock/H. Evans (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
S. Humphrey/V. Houston/J. Carmody/D. Orlando/s. Caffrey (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
T. Hudak/R. McNeely/V. Barnes/L. Rosenbaum/E. Bayne (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
B. Hatch/B. Gardiner/P. Foudy/E. Brennan/C. Nathanson (Cox)
 
    Composite: Station L, Quinsigamond RC (A)
A. Glasfeld/G. Wespi/L. Jensen/D. Atwood/L. Baker (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (B)
V. Kehlenbeck/J. Mulligan/H. Wolf-Rodda/M. Maguire/M. Maldari (Cox)
 
54 Mixed C 2x
26
55 Mixed A 2x
14
56 Mens Open I-J 2x
7
57 Womens Open F 1x
8
58 Mens Ltwt F 1x
17
59 Womens Open D 8+
13
    Composite: Amoskeag, Narragansett, Vesper, Rocky Mountain, Atlanta, Don Rowing, Unaff. (USA) (A)
E. Acworth/M. Roman/N. Butterfield/G. Malacrida/S. Borden/T. Glover/M. Oliver/S. Rippetoe/R. Gouin (Cox)
 
    Composite: Ann Arbor RC, Newport Sea Base Rowing (A)
J. Shifferd/P. Goforth/E. Psarouthakis/J. Janusz/K. Cook/M. Leonard/R. Schultz-Purves/L. Thompson/A. Michaud (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Turtle/S. Burt/P. Merkle/E. Erbelding/L. Gamble/E. Milnor/L. Pipitone/K. Flickinger/M. Ward (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
A. Starin/B. Blake/S. Bermingham/H. Cunningham/L. Miller/L. Butler/N. Isaac/p. raksin/L. Johnson (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
D. Davis/A. Moore/K. McGill/C. Stockly/N. Dynan/C. Battani/K. Amdur/K. Newman/L. Wright (Cox)
 
    Composite: Masters Coaching, East Bay (A)
M. Wilkie/F. Smith/M. Tolson/C. Edmonston/J. Spiro/J. Haas/E. Shanower/F. Horton/S. Grady (Cox)
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
A. Maloney/A. Roderick/L. O'Mara/J. Maranto/R. Russo/P. Aiello/G. Rekemeyer/M. Hyland/J. Inman (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Dunlavey/C. Reading/K. Cassidy/M. Personick/E. Droney/M. Gregg/C. Kruse/J. Klau/M. Cyr (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Schmidt/K. McFetridge/C. Purcell/S. Dodge/I. van Wyngaarden/C. Nicklas/E. Brennan/S. Durno/M. Strom (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
M. Burnham/L. Towne/S. Tucci/S. King/E. Card/S. Allen/J. Wash/V. Riley/H. Weis (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
J. MacMillen/L. Gillespie/D. Carey/C. Boghosian/M. Laskaris/M. Oeser Prost/s. brighton/E. Celtrick/S. Bish (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
A. Moquin/E. Goodman/A. Lawrence/D. Charles-Chisholm/H. Friel/Y. Taskor/A. Cuthbertson/M. Wehtje/D. Lloyd (Cox)
 
60 Mens Ltwt D 1x
10
61 Womens Open B 2x
14
62 Mens Open B 4+
10
63 Womens Ltwt A 4+
5
64 Mens Ltwt A-C 4+
3
65 Mixed TA 2x
0
66 Mixed LTA 4+
1
67 Womens Ltwt E-J 4+
8
    Composite: Avalon, Rock Creek (A)
M. Orrick/J. Bickley/J. Mauritzen/M. Rickenbacker/S. O'Connor (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
R. Ford/N. Paquette/L. McCarthy/M. Mark/C. Glass (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
D. Barr/J. Lancaster/C. Graubard/A. Brian/a. hancko (Cox)
 
    Composite: Mendota, Style Driven, Masters Coaching (A)
N. Jarvis/J. Hewitson/R. Brady/S. Keller/J. Gesch (Cox)
 
    Composite: Vesper, St. Catharines, Colorado Rowing, Chinook (A)
L. Hastings/K. Papandrew/M. Wurster/M. Elsberg/K. Nieman (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
R. Gramuglia/E. Macalaster/A. Broderick/K. Juhlin/D. Davis (Cox)
 
    Composite: Western Reserve, Narragansett, Vesper, Rocky Mountain, Atlanta (B)
C. Browning/A. Strobridge/S. Cohen/S. Romilly/V. Felso (Cox)
 
    Composite: Blood Street Sculls, CRI, Masters Coaching (C)
P. Shumate/B. Smith/K. Fountain/M. Shepatin/J. Park (Cox)
 
68 Mens Club D 8+
12
69 Mens Ltwt G 1x
11
70 Womens Club E-J 4x
27
71 Mens Open E 4x
15
72 Womens Club C 4+
17
73 Mens Club C 4+
12
74 Womens Open AA 2x
11
75 Mens Open A 8+
6
76 Womens Club B 8+
15
77 Mens Open B 4x
5
78 Womens Open D-J 4-
14
79 Mens Club E 4+
17
80 Womens Ltwt C 2x
9
81 Mens Ltwt H-J 2x
5
82 Womens Ltwt F-J 1x
20
83 Mens Open F 2-
7
84 Womens Ltwt D 1x
9
85 Mens Ltwt D 2x
6
86 Womens Ltwt B 2x
8
87 Mens Ltwt B 2x
3
88 Womens Open AA-A 2-
12
89 Mens Open AA 2x
10
90 Womens Ltwt E 2x
10
91 Mixed F-J 4+
16
    Chinook Performance Racing (A)
E. Cassella/R. Whidden/D. Frost/T. Noyes/L. Wright (Cox)
 
    Composite: Detroit Boat Club, Masters Coaching (A)
D. Klingaman/T. Taylor/C. Holdorf/A. Baur/S. Grady (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
G. Swagler/R. Yochum/J. Crispino/E. Perry/R. Beldner (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
 
    Composite: Maine Rowing Association, Maritime Rowing Club, Atlanta, Avalon, Upper Valley Rowing (A)
G. Gratwick/T. Swayze/P. Hawkey/C. Hajek/R. Gouin (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Vesper, Avalon (A)
P. Crocker/C. Esler/M. Dowd/K. Neiman/J. Jensen (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
A. Torres/D. Dunning/J. Dillon/E. Hay/M. Khin (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
H. Baker/P. Gruber/J. Wolf-Rodda/M. Orrick/D. Boucher (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
l. kurzner/V. Petrecca/S. McLean/R. Liepolt/A. Yamamoto (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Hicks/M. Borchelt/W. Crawford/J. Hopkins/S. Busico (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
R. Ulsh/E. Bohn/M. Ulsh/G. Lewis/S. Heastings (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (B)
J. Mulligan/H. Wolf-Rodda/M. Maguire/M. Westermyer/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
S. Anderson/D. Little/L. Hay/S. Hamby/J. Crittenden (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (B)
B. Fielding/E. Doyle/W. Sorensen/K. Clowery/F. Velasquez (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
F. Ryan/L. Kuranko/B. Nash/C. Cross/M. Strom (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (C)
A. Brian/M. Elsberg/J. Hurd/S. Elsberg/a. hancko (Cox)
 
92 Womens Open G-J 1x
13
93 Mens Open G-J 4x
11
94 Womens Open E 1x
13
95 Mens Ltwt E 1x
10
96 Womens Open C 4+
18
    Alexandria Community Rowing (A)
M. Cato/P. Jones/W. Nichols/C. Swartz/K. Snyder (Cox)/
 
    Composite: Ann Arbor RC, Masters Coaching (A)
J. Shifferd/M. Hudson/L. Thompson/P. Goforth/P. Shumate (Cox)
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
M. Tourtellott/K. Griffiths/S. Pigott/K. Quicker/V. Felso (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
C. Muellerleile/J. Marshall/K. Zareski/J. Tujague/S. Montgomery (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
L. Suplick/N. Schultz/V. Oomen/K. Samsel/G. Linus (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
R. Cunningham/T. Passoni/K. Newman/K. O'Hara/D. Lloyd (Cox)
 
    Composite: CRI, BMA, Unaff. (USA) (A)
T. Canfield/J. Hathaway/D. Kemper/T. Doggett/C. Bassler (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
K. Kiernan/J. Bernier/A. parent-tibbetts/M. King/M. Rooney (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
H. Isernhagen/L. Schmieg/L. Crandall/K. Dieperink/S. Baldvins (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
L. Hannum/S. Linowski/M. Sanderson/G. DiFulvio/J. Klitus-Flaim (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
J. Brocki/L. Sanders/J. Nicasio/W. Russell/B. Lysobey (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
L. Ruud/A. Kelly/T. Bulatao/K. Rosenberg/H. Evans (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Dunlavey/B. Weber/T. Granger/M. Bell/L. Gonda-King (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Wilhelmy/J. Bautista/S. Shepard/E. Brennan/C. Nathanson (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
N. Conaty/M. Oeser Prost/s. brighton/E. Celtrick/A. Olsen (Cox)
 
    Alexandria Community Rowing (B)
A. Braun/B. Simonen/J. Bright/J. Rubini/S. Hoff (Cox)/
 
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
A. Pollini/S. Fischer/Z. Brookes/S. Weinstein/C. Glass (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
A. Omtvedt/A. Moquin/N. Reyns/K. Amdur/F. Pollock (Cox)
 
97 Mens Open C 1x
14
98 Womens Open A 2x
13
99 Mens Open A 2x
10
100 Mens Open E-F 4-
11
101 Mens Open D 4-
9
102 Mixed B 8+
8
103 Parent/Child F/S 2x
9
Saturday, August 20, 2016
104 Mixed B 2x
13
105 Mixed D 4x
17
106 Mixed F 4x
9
    Cambridge Boat Club (A)
J. Floyd/S. Mulderig/N. Yannuzzi/S. Timpany/
 
    Chinook Performance Racing (A)
L. Hay/S. Hamby/D. Little/T. Noyes
 
    Maritime Rowing Club (A)
M. Good/R. Potts/P. Gleason/L. Freed
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
R. Walker/J. Nicasio/W. Russell/P. Negus
 
    Composite: Riverside, Masters Coaching (A)
R. McNeely/T. Taylor/R. Thomas/M. Mathison
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
L. Brennan/B. O'Neil/M. Donovan/C. Fisher
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Alloway/W. Shaw/C. Purcell/K. Huber
 
    Skidmore Community Rowing (A)
D. Szot/P. Verardi/E. Card/C. Halse
 
    Texas Rowing Center (A)
J. Nicot/S. Carter/W. Crawford/J. Hopkins
 
107 Mens Ltwt AA-A 1x
12
108 Womens Open A 4+
17
109 Mens Open C 2x
16
110 Womens Open C 1x
10
111 Mens Open E 2x
17
112 Womens Open E 8+
11
    Composite: Avalon, Greater Lawrence Rowing, Rock Creek (A)
L. Ensor/J. Ensler/J. Lago/M. Westermyer/C. Powers/M. Wooten/S. Dagher/M. Maguire/M. Madari (Cox)
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
M. Ball/J. Malloy/A. DONAHUE/F. Michaud/R. Bishop/L. Vecchione/J. Eitas/S. Rooney/C. Murdock (Cox)
 
    Composite: Carolina Masters, Masters Coaching (A)
M. Wilkie/C. Holdorf/J. Spiro/K. Kyle/J. Watson/J. Haas/E. Shanower/F. Smith/J. Gesch (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
N. Dynan/Y. Taskor/K. McGill/A. Moore/D. Davis/A. Schneider/M. Scully/M. Wehtje/L. Wright (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
J. Burnham/K. Tolcser/L. Hafner/S. Roberson/L. Farrell/R. Broglio/E. Alexander/A. Murphy/H. Evans (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Dodge/S. Radman/C. Nicklas/K. Kislevitz/m. flavin/E. Knapp/S. Durno/K. Weber/M. Strom (Cox)
 
    Composite: Vesper, Rocky Mountain, Atlanta, Don Rowing, Palo Alto, Unaff. (USA) (A)
J. Pendleton/M. Oliver/G. Malacrida/A. Boucher/S. Borden/C. Simms/E. Acworth/M. Roman/R. Gouin (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
A. Lawrence/D. Charles-Chisholm/H. Friel/C. Stockly/A. Cuthbertson/L. Hay/D. Noonan/E. Cassella/D. Lloyd (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
M. Tolson/C. Edmonston/S. Reid/L. Olson/R. Brady/P. Fitzell/R. Gramuglia/C. Robinson/S. Grady (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (C)
L. Suslak/B. Parkhurst/N. Peters/P. Vickery/A. Sloanne/J. Kedia/L. Attardo/D. Smith/S. O'Connor (Cox)
 
113 Mens Open G 1x
14
114 Womens Ltwt D 4+
5
115 Mens Club G-J 4+
4
116 Womens Ltwt A-C 4x
7
117 Mens Open AA-A 4-
8
118 Mixed A 8+
11
119 Mens Open B 8+
7
120 Womens Open B 4x
7
121 Mens Open D 4+
11
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Mahoney/J. Keleher/A. Milia/G. Lee/E. Dwyer (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
j. Cody/R. Zimmer/C. Shepherd/R. Wagner/L. Grant (Cox)
 
    Composite: Greenwich Crew, Ever Green (A)
T. Booher/P. Oudheusden/N. Sokol/P. Bogin/S. Zales (Cox)
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
S. De Bever/P. King/A. Ratajczyk/R. Whitbeck/A. DeBever (Cox)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
T. Ayer/C. De Souza/J. Fargo/A. Schotter/E. Overton (Cox)
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
J. Broderick/J. Walt/G. Fields/K. Geromini/P. Labbe (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
N. Holland/J. Manfredi/E. Gehres/R. Griffin/E. Overton (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Rosow/F. Storey/R. Twarkins/M. Puckly/J. D'Aversa (Cox)
 
    Composite: Riverside, Masters Coaching (A)
J. Angle/M. Bannister/P. Heimlicher/M. Galas/D. Davis (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
S. Liberman/R. Johnson/K. Watterson/B. Massey/E. Anthopoulos (Cox)
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (B)
R. Englehardt/B. Schneider/B. Quick/A. Vibber/C. Carmody (Cox)
 
122 Womens Club D 4+
20
123 Mens Open F 4+
10
124 Womens Club E-J 8+
14
125 Mens Open H 1x
12
126 Mens Open C 2-
6
127 Mens Club A-B 8+
10
128 Mixed G-J 4x
14
129 Womens Ltwt B 4+
5
130 Womens Ltwt D 2x
11
131 Mens Open AA 1x
15
132 Womens Ltwt AA-A 1x
6
133 Mens Ltwt C 2x
6
134 Womens Club C 8+
13
135 Mens Open E 8+
8
136 Womens Club E 4+
16
137 Mens Open G-J 2-
8
138 Mens Ltwt D-J 4+
4
139 Womens Ltwt F-J 2x
19
    Cambridge Boat Club (A)
S. Klein/M. Hooper
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
K. Ellis/L. McCarthy
 
    Central Pennsylvania Rowing Association (A)
M. Ostrander/C. Graybeal/
 
    Chinook Performance Racing (A)
T. Walters/C. Graubard
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
L. Carleton/W. Barnard Dorris
 
    Maritime Rowing Club (A)
P. Gleason/M. Flaherty-Ludwig
 
    Masters Coaching, LLC (A)
A. Broderick/B. Smith
 
    Narragansett Boat Club (A)
R. Berenson/C. Browning
 
    Composite: Rocky Mountain, PCRA (A)
A. Strobridge/L. Stirton Aust
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. McGeehan/J. Moody
 
    Composite: Station L, Saratoga (A)
C. Fisher/D. Atwood
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Busico/J. Hopkins
 
    Union Boat Club (A)
S. Donahue/H. Hutton
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
D. Hannam/P. Sadler
 
    Composite: Carnegie Lake, Whitemarsh Boat Club (B)
D. Parenti/M. Mark
 
    Maritime Rowing Club (B)
H. Johnston/P. Ellett
 
    Masters Coaching, LLC (B)
S. Keller/K. Juhlin
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
J. Wasserman/L. Mandel
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
E. Green/S. McLean
 
140 Womens Open C 2-
10
141 Mens Club C 8+
13
142 Mens Open B 2x
9
143 Womens Open B 4+
14
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Bright/J. Rubini/P. Jones/C. Swartz/S. Hoff (Cox)/
 
    Composite: Avalon, Alexandria Masters (A)
C. Swartz/A. Messersmith/M. Donna/P. Adler/J. Jensen (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
K. Giuliano/M. Sater/K. Beukenkamp/K. Zareski/C. Muellerleile (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
K. Stutz/N. Dustman/L. Peterson/A. Moquin/a. hancko (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. McKenna/C. Sutter/S. Cottrill/E. Bender/S. Lamprey (Cox)
 
    Composite: CRI, BMA, Skidmore CR, Unaff. (USA) (A)
E. Mastrianni/T. Doggett/D. Kemper/C. Lal/C. Bassler (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
R. Hanley/M. Sanderson/S. Crosby/N. Blake/E. Crain (Cox)
 
    Row New York (A)
M. Strong/K. Cyr/S. Davies/A. Gil-Costa/M. Herrera (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
V. Keenan/C. Fleck/O. Roberts/T. Yanowitz/e. schwartzman (Cox)/
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
S. Romilly/K. Krengel/C. Sieberth/R. Stanley/J. Sutcliffe (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
C. Davies/W. Kirk/R. Cunningham/A. Omtvedt/D. Lloyd (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
S. Rush/S. Walker/A. Alton/C. Cunningham/A. Michaud (Cox)
 
    Composite: Vesper, Avalon, Masters Coaching, Rock Creek (B)
R. Matwijkow/J. Lago/J. Perkins/K. Tee/K. Nieman (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (B)
J. Goodman/R. Luken/E. Samek/A. Ortega/A. Granica (Cox)
 
144 Mens Open D 2x
21
145 Womens Open D 1x
16
146 Mens Open F 4x
7
147 Womens Open F-J 4x
12
    Avalon Rowing Club (A)
L. Ensor/J. Ensler/M. Westermyer/M. Wooten
 
    Chinook Performance Racing (A)
M. Scully/D. Noonan/R. Whidden/C. Graubard
 
    Masters Coaching, LLC (A)
D. Klingaman/C. Holdorf/J. Watson/B. Smith
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
I. van Wyngaarden/K. Kislevitz/S. Shepard/K. Weber
 
    Vesper Boat Club (A)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
R. Thomas/J. Haas/E. Macalaster/M. Mathison
 
    Composite: Riverside, Palo Alto, S.A.C., Unaff. (USA) (B)
J. Pendleton/A. Boucher/C. Widgery/J. Snyder
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
C. Randel/A. Kerns/L. Turner/J. Moody
 
    Composite: Vesper, Rivanna, S.A.C. (C)
A. Cann/A. Jonik/S. Hooten/H. McFie Simone
 
    Composite: Fairmount, Vesper, Atlanta, Chinook (D)
S. Sargent/G. Teborek-Olson/K. Hurd/K. Constant
 
    Composite: Vesper, St. Catharines, Berkeley, Pocock (E)
E. Braithwaite/J. Stone/L. Hastings/M. Berry
 
    Cambridge Boat Club (F)
P. Hambrick/M. Rusher/S. Johnson/S. Witte
 
148 Mens Open J 1x
3
149 Womens Club A 8+
10
150 Mixed C 4x
10
151 Mixed E 2x
23
152 Parent/Child M/D 2x
11
Sunday, August 21, 2016
153 Mixed G 2x
6
154 Mixed E 8+
11
    Composite: Atlanta, Avalon, Rock Creek (A)
M. Rogers/S. Dagher/P. Crocker/C. Esler/K. Fennelly/D. Hakim/P. Adler/A. Messersmith/S. O'Connor (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
N. Dynan/Y. Taskor/A. Moore/D. Davis/B. Johnson/S. Anderson/M. Nash/R. Yocum/L. Wright (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Hudanich/W. Thompson/P. Farrell/D. Jacobites/H. Lelke/K. Hoffman/G. Rockwood/E. Buitrago/T. Welsh (Cox)/
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
M. King/A. parent-tibbetts/S. Beaudry/S. Herman/R. Humphrey/J. O'Connell/J. Cassidy/R. Sleight/E. Flynn (Cox)
 
    Composite: Mendota, East Arm, Masters Coaching (A)
j. Cody/C. Shepherd/A. Jensen/J. Haas/J. Sadd Smalec/N. Jarvis/R. Zimmer/R. Wagner/J. Gesch (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
A. Busuioceanu/T. Bennett/S. DeTeresa/D. Dunning/J. Seng/C. Gill/D. Ferguson/E. Hay/L. Hatton (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
J. Brocki/T. Helmkamp/R. Walker/P. Negus/B. Lysobey/T. Hood/J. Nicasio/W. Russell/M. Watson (Cox)
 
    Composite: Saratoga, Skidmore CR (A)
T. Christenfeld/L. Towne/E. Mastrianni/D. Szot/P. Verardi/B. O'Neil/S. Tucci/S. King/H. Weis (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Koch/R. Chavez-Riley/S. Busico/C. Hicks/W. Crawford/M. Borchelt/L. Vepstas/M. Watts/D. Helfman (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
E. Goodman/L. Thoron/E. Cauchi/D. Charles-Chisholm/G. Hoffman/D. Little/D. Frost/T. Noyes/J. Crittenden (Cox)
 
    Composite: La Baie Verte, CRI, Masters Coaching, East Bay (B)
M. Mathison/F. Horton/T. Taylor/K. Dollhopf/R. Shellman/G. Gazda/R. Gramuglia/E. Macalaster/J. Park (Cox)
 
155 Mixed C 8+
10
156 Womens Open AA 4+
9
157 Mens Ltwt I-J 1x
6
158 Womens Club F-J 4+
16
159 Mens Open F 2x
16
160 Womens Open D 4+
14
    Alexandria Community Rowing (A)
L. Shinners/M. Savino/J. Saracevic/J. Goodwin/K. Snyder (Cox)/
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
R. Ford/S. Fischer/Z. Brookes/N. Paquette/C. Glass (Cox)
 
    Composite: Carolina Masters, Masters Coaching (A)
J. Spiro/F. Smith/S. Reid/K. Kyle/S. Grady (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
N. Reyns/K. Amdur/C. Battani/K. McGill/D. Lloyd (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
K. Glover/J. Zimmer/C. Cody/C. Lucking/L. Grant (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
L. Piette/S. Stevenson/C. Levey/J. Waldman/M. Bronder (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
H. Isernhagen/K. Green/M. Malotky/R. Miller/S. Baldvins (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
L. Hannum/M. Sanderson/W. Bernstein/N. Blake/E. Crain (Cox)
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
J. Dumas/B. Hay/j. fask/C. Boyack/J. Inman (Cox)
 
    Composite: Upper Valley Rowing, Unaff. (USA) (A)
R. Carroll/A. Boucher/E. Dade/A. Bracken/D. Desaulniers (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
L. Thoron/K. O'Hara/Y. Taskor/A. Moore/J. Crittenden (Cox)
 
    Composite: Mendota, Masters Coaching (B)
M. Tolson/L. Olson/C. Edmonston/R. Brady/S. Specht (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (C)
K. Stutz/D. Charles-Chisholm/L. Hay/S. Hamby/F. Pollock (Cox)
 
    Composite: Mendota, Masters Coaching (C)
P. Fitzell/K. Tee/F. Breit/A. Broderick/D. Davis (Cox)
 
161 Mens Open D 8+
7
162 Womens Club B 4+
14
163 Mens Open B 1x
6
164 Mixed A 4x
7
    Alexandria Community Rowing (A)
M. Deja/J. Prial/S. Henry/G. Seyler-Schmidt
 
    Composite: Augusta, Avalon, Masters Coaching, Washington Rowing School (A)
T. Beckenhauer/R. Matwijkow/K. Tee/C. Arnold
 
    Composite: Austin, Texas Rowing Center, OKC Riversport (A)
A. Schnepp/A. Rupert/P. Lavieri/D. Schnepp
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
D. Hogan/D. Reed-Hudson/M. Coleman/A. Xue
 
    Maritime Rowing Club (A)
R. Wilhelm/L. Auger/s. Allgood/K. Williams
 
    Composite: Riverside, Vesper (A)
G. Kaplan/V. Mather/A. Sneff/I. Belakovskiy
 
    Riverside Boat Club (A)
T. Chandler/K. Fabel/S. Ferry/K. Woodacre
 
165 Mixed AS 2x
0
166 Mixed Inclusive LTA 4+
0
167 Mixed H-J 2x
13
    Composite: BIAC, Berkeley (A)
B. Tucker/E. Braithwaite
 
    Cambridge Boat Club (A)
C. Zezza/B. Jones
 
    Chinook Performance Racing (A)
M. Elsberg/S. Elsberg
 
    Colorado Rowing (A)
H. Wurster/M. Wurster
 
    Maritime Rowing Club (A)
L. Freed/W. Hawkey
 
    Masters Coaching, LLC (A)
T. Taylor/B. Smith
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Sutliff/C. Durfee
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
B. Pasternak/L. Turner
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
T. Swayze/P. Sadler
 
    Chinook Performance Racing (B)
K. Hurd/J. Hurd
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
J. Everett/C. Randel
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
J. Moody/J. Moody
 
    Fairmount Rowing Association (H)
R. Sargent/S. Sargent/
 
168 Mens Club A-D 4x
17
169 Mens Ltwt G 2x
5
170 Womens Open E 4x
11
171 Mens Ltwt E 2x
6
172 Womens Ltwt C 1x
11
173 Mens Ltwt C 1x
5
174 Womens Open A 8+
7
175 Mens Open AA-A 2-
12
176 Womens Open B 2-
10
    Alexandria Community Rowing (A)
A. Braun/B. Simonen/
 
    Composite: Avalon, Masters Coaching (A)
S. O'Connor/K. Tee
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
Z. Brookes/V. Oomen
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Varfi/E. McKenna
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
E. Tremblay/A. Kunau
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
S. Melnitsky/T. Hazelton
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. McFetridge/S. Schmidt
 
    Unaffiliated (USA) (A)
T. Canfield/J. Hathaway
 
    Community Rowing, Inc. (B)
G. Holmes/A. Covelli
 
177 Mens Ltwt A 2x
5
178 Mens Open B-C 4-
9
179 Mens Open G-J 4-
3
180 Womens Open C 4-
5
181 Mens Ltwt H 1x
7
182 Womens Open F-J 8+
13
    CHARGERS Rowing Club (A)
G. Dancks/P. Wilson/D. Bradshaw/L. Craig/K. Garofalo/M. Julian/E. Bates/S. Markel/C. Motto (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
A. Moore/A. Cuthbertson/A. Schneider/T. Walters/L. Hay/S. Hamby/R. Whidden/M. Elsberg/D. Lloyd (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Avalon, Alexandria Masters (A)
L. Ensor/J. Ensler/M. Wooten/C. Powers/M. Dowd/L. Shinners/M. Orrick/M. Maguire/E. Underhill (Cox)
 
    Composite: Mendota, Masters Coaching, Northampton (A)
M. Wilkie/C. Holdorf/D. Klingaman/F. Smith/C. Edmonston/C. MacColl/J. Watson/S. Keller/S. Specht (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Droney/K. Cassidy/C. Reading/M. Gregg/M. Powell/D. Kirk/C. Kruse/J. Klau/E. Duva (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. Kislevitz/I. van Wyngaarden/K. Weber/S. Radman/m. flavin/S. Shepard/C. Randel/L. Turner/M. Strom (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Hicks/S. Busico/E. Stoneman/J. Nordskog Andrews/S. Carter/A. Robinson/R. Chavez-Riley/S. Koch/D. Helfman (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
A. Franklin/M. Karl/S. Hingley/A. Couwenhoven/S. Cohen/J. Kaplow/K. Papandrew/M. Berry/J. Whiting (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
D. Davis/J. Lancaster/M. Scully/M. Wehtje/D. Noonan/E. Cassella/C. Graubard/A. Brian/L. Wright (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
E. Shanower/R. Gramuglia/R. Brady/L. Olson/S. Reid/R. Thomas/K. Juhlin/E. Macalaster/S. Grady (Cox)
 
    Composite: Riverside, Vesper, Rivanna, Atlanta, St. Catharines, Don Rowing, Palo Alto, S.A.C. (B)
J. Pendleton/A. Jonik/C. Simms/S. Hooten/J. Snyder/A. Cann/C. Widgery/L. Hastings/R. Gouin (Cox)
 
    Composite: Narragansett, Vesper, Atlanta, Pocock, Upper Valley Rowing, Chinook (C)
G. Teborek-Olson/H. McFie Simone/J. Richards/K. Hurd/J. Stone/L. Marshall/K. Constant/S. Cutts/K. Nieman (Cox)
 
    Composite: Blood Street Sculls, CRI, Style Driven, Masters Coaching (C)
P. Shumate/J. Hewitson/C. Pope/J. Sadd Smalec/M. Shepatin/C. Robinson/K. Fountain/B. Smith/J. Park (Cox)
 
183 Mens Club F 4+
13
184 Womens Open D 4x
8
185 Mens Open D 4x
6
186 Womens Open B 1x
10
187 Mens Club B 4+
11
188 Mens Club D 4+
15
189 Womens Club A 4x
7
190 Womens Ltwt A 2x
7
191 Womens Club D 4x
12
192 Mens Open G-J 4+
5
193 Womens Open E 4+
11
    Ann Arbor Rowing Club (A)
E. Psarouthakis/J. Janusz/M. Leonard/R. Schultz-Purves/L. Thompson (Cox)
 
    Composite: Avalon, Alexandria Masters (A)
L. Ensor/J. Ensler/L. Shinners/M. Maguire/J. Jensen (Cox)
 
    Composite: Carolina Masters, Masters Coaching (A)
M. Wilkie/K. Kyle/C. Holdorf/S. Keller/J. Gesch (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
N. Dynan/D. Davis/J. Lancaster/M. Scully/D. Lloyd (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Egan/G. Sage/N. Ullrich/L. Doucett/L. Moyes (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
J. Brocki/B. Lysobey/J. Nicasio/W. Russell/L. Sanders (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Dunlavey/K. Cassidy/C. Reading/M. Gregg/K. Petrik (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
H. Friel/A. Cuthbertson/A. Schneider/M. Wehtje/J. Crittenden (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
M. White/P. Robinson/L. Davis/M. Allen/J. Park (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
M. Tolson/K. Juhlin/J. Spiro/R. Thomas/S. Grady (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (C)
R. Gramuglia/P. Fitzell/A. Broderick/C. Robinson/D. Davis (Cox)
 
194 Mens Open E 4+
6
195 Womens Open C 2x
17
196 Mens Open C 8+
7
197 Womens Open A 1x
13
198 Mens Open A 4+
13
199 Mens Club E-J 4x
20
200 Mixed D 4+
9
    Ann Arbor Rowing Club (A)
K. Cook/M. Psarouthakis/P. Hughes-Cromwick/B. Greenspoon/P. Goforth (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
E. Cauchi/D. Charles-Chisholm/B. Boxer-Wachler/B. Johnson/a. hancko (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
C. Cody/R. Wagner/C. Shepherd/C. Lucking/L. Grant (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
J. Greaser/H. sweeney/R. McMahon/J. Wingo/J. Wert (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
T. Steving/R. Yochum/J. Crispino/B. Burchill/R. Beldner (Cox)
 
    Composite: Mendota, Union, Carolina Masters, Masters Coaching, East Bay (A)
A. Jensen/B. Mannino/R. Kyle/F. Horton/S. Specht (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
B. Fielding/M. Bloomfield/D. Seletyn/E. Hay/M. Khin (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Minor/R. Gervase/E. Knapp/S. Quinn/M. Strom (Cox)
 
    Composite: Vesper, Atlanta, Avalon (A)
P. Crocker/D. Hakim/C. Powers/K. Neiman/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
201 Mixed B 4x
12
202 Womens Open G-J 2x
14
    Composite: Atlanta, Colorado Rowing (A)
G. Teborek-Olson/M. Wurster
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Intrepid Rowing Club (A)
L. Freed/L. Merk-Gould
 
    Maritime Rowing Club (A)
M. Dowd/M. Flaherty-Ludwig
 
    Masters Coaching, LLC (A)
D. Klingaman/J. Watson
 
    Narragansett Boat Club (A)
s. cutts/C. Browning
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
L. Turner/C. Randel
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
P. Sadler/L. Marshall/
 
    Composite: Vesper, Mount Holyoke Community (A)
S. Toler/J. Friedman
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
A. Kerns/J. Moody
 
    Vesper Boat Club (B)
M. Berry/J. Kaplow
 
    Composite: Rivanna, S.A.C. (C)
A. Cann/S. Hooten
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
S. McLean/L. Mandel
 
    Composite: Fairmount, Vesper (D)
S. Sargent/B. Hogan
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (D)
E. Green/J. Wasserman
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change