USRowing Masters National Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 18, 2016
1 Mixed B 4+
11
2 Mixed D 2x
16
3 Mixed F 2x
14
4 Mens Open A 1x
12
5 Womens Open AA 1x
11
6 Mens Open C 4+
10
7 Womens Open C 8+
9
8 Mens Open E 1x
20
9 Womens Open E 2x
20
10 Mens Open G 2x
16
    Berkeley Paddling & Rowing Club (A)
D. Hunt/S. Schaffran
 
    Cambridge Boat Club (A)
C. Hamlin/C. Pieper
 
    Dallas Rowing Club (A)
P. Hamner/J. Vorhies
 
    Composite: La Baie Verte, Cincinnati RC (A)
R. Miller/R. Shellman
 
    Composite: Lincoln Park Boat Club, Dallas (A)
T. Conway/D. Sperry
 
    Maine Rowing Association (A)
J. Foltz/D. Seales
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
T. Palmer/K. Conroy
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
W. Plage/H. Thompson
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
H. Baker/P. Gruber
 
    Composite: Rockford, GMS Rowing (A)
M. Verlin/R. Anderson
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
B. O'Neil/M. Donovan
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Watts/R. Weiss
 
    Cambridge Boat Club (B)
N. Kurmakov/F. Schoch
 
    Cambridge Boat Club (C)
S. Hamilton/L. Elswit
 
    Cambridge Boat Club (D)
J. Shamir/O. Simanovsky
 
    Cambridge Boat Club (E)
D. Ruane/H. Hamilton
 
11 Womens Ltwt D-J 4x
17
12 Womens Club C 4x
7
13 Mixed F-J 8+
7
14 Womens Ltwt C 4+
4
15 Mens Open AA 4+
7
16 Mens Open B 2-
1
17 Womens Ltwt B 1x
9
18 Mens Open D 2-
6
19 Womens Club D 8+
18
20 Mens Ltwt F 2x
7
21 Womens Open F-J 4+
15
    Chinook Performance Racing (A)
M. Scully/L. Hay/D. Noonan/C. Graubard/D. Lloyd (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Avalon, Quinsigamond (A)
M. Dowd/M. Westermyer/J. Ensler/M. Wooten/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Composite: Mendota, Masters Coaching (A)
M. Wilkie/C. Holdorf/D. Klingaman/S. Keller/S. Specht (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Droney/M. Powell/C. Kruse/D. Kirk/K. Petrik (Cox)
 
    Composite: Riverside, Vesper, Atlanta, Palo Alto, Unaff. (USA) (A)
J. Pendleton/A. Couwenhoven/A. Boucher/C. Widgery/R. Gouin (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Mioli/m. flavin/B. Nash/R. Liepolt/A. Yamamoto (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (B)
V. Kehlenbeck/L. Ensor/C. Powers/M. Maguire/S. O'Connor (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
E. Cassella/R. Whidden/A. Brian/M. Elsberg/J. Crittenden (Cox)
 
    Composite: Mendota, Masters Coaching, Northampton (B)
N. Jarvis/L. Olson/J. Watson/C. MacColl/S. Grady (Cox)
 
    Composite: Riverfront Recapture, Vesper, Rivanna (B)
H. McFie-Simone/A. Cann/K. Constant/A. Jonik/J. D'Aversa (Cox)
 
    Composite: Mendota, Masters Coaching (C)
R. Brady/E. Macalaster/F. Breit/K. Juhlin/J. Gesch (Cox)
 
    Composite: Narragansett, Vesper, Atlanta, Baltimore (C)
G. Teborek-Olson/D. Catley/S. Hingley/M. Karl/M. Ward (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Vesper, Avalon (D)
P. Hawkey/J. Kaplow/M. Berry/C. Hajek/K. Nieman (Cox)
 
    Composite: Blood Street Sculls, Masters Coaching (D)
P. Shumate/C. Pope/M. Shepatin/C. Robinson/D. Davis (Cox)
 
    Composite: Vesper, Pocock (E)
 
22 Mens Open H 2x
7
23 Womens Open D-J 2-
10
24 Mixed E 4x
10
    Calgary Rowing Club (A)
T. Joubert/S. Smith/H. White/L. Rokosh
 
    Chinook Performance Racing (A)
K. Alt/T. Walters/R. Symonds/R. Yocum
 
    Maritime Rowing Club (A)
L. Krichko/L. Devitt/D. Townsend/F. Krupp
 
    Narragansett Boat Club (A)
e. geyh/D. Rand/J. Brush/A. Arena
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
W. Plage/M. WELCH/J. Montanaro/H. Thompson
 
    Composite: PCRA, Greenwich Crew (A)
s. Caffrey/M. Lonski/P. Bogin/S. Yung
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Majd/S. Bub/C. Purcell/K. Huber
 
    Skidmore Community Rowing (A)
T. Christenfeld/D. Szot/L. Norris/J. Wash
 
    University Barge Club (A)
 
    Union Boat Club (E)
T. Schumacher/H. Hutton/S. Donahue/R. Wettach
 
25 Mens Ltwt A-C 4x
6
26 Womens Open AA-B 4-
8
27 Mixed D 8+
10
28 Mens Club A 4+
16
    Capital Rowing Club (A)
P. Ronald/D. Barksdale/N. Kosmynin/R. Nance/S. McKay (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
N. Jordan/N. Tsantes/K. Dutt/R. Andrews/V. Pham (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
A. Ajello/A. Blakeslee/B. Riker/P. Falto/V. Rhee (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
T. Steving/M. Howard/K. Geoca/N. Bayer/R. Beldner (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
M. Scott/C. Woods/S. Martel/R. Higgs/C. Frank (Cox)
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
C. Wasilewski/S. Lipton/A. Clark/C. East/J. Wasilewski (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
A. Reinfeld/S. Casavechia/W. Randall/Z. Hebert/M. Guy (Cox)/
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
C. Kilborn/J. Whelen/C. Bickford/G. Joseph/B. Sheahan (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
S. Goldberg/M. Kummer/A. Ciriello/W. Plews-Ogan/E. Overton (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
M. Dreier/J. Rosow/M. Murdock/A. Valenti/S. Gromek (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
N. Cebry/M. Farry/J. Turk/C. Ceglio/E. Bayne (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
J. Seaman/F. Frey/R. Hansen/L. Rehwinkel/S. Busico (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
J. Kozak/S. Spatny/E. Horst/S. Simpson/L. Sass (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
L. Wilson/E. Fedder/H. Gaiotti/R. Brady/T. Kerns (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
N. huber/N. Zide/J. Turcotte/T. Barrett/E. Dwyer (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
S. Sutter/M. Johnson/R. Martinez/M. Bension/E. Dwyer (Cox)
 
29 Womens Club A 4+
14
30 Mens Open C 4x
7
31 Womens Open C 4x
12
32 Mens Open E 2-
11
33 Womens Ltwt E 1x
13
34 Mens Open F-J 8+
6
35 Womens Club B 4x
4
36 Mens AS 1x
1
37 Womens AS 1x
0
38 Mixed LTA 2x
0
39 Mens Ltwt D-J 4x
11
40 Mens Open AA-A 4x
4
41 Womens Open AA-A 4x
7
42 Mens Ltwt B 1x
9
43 Womens Open B 8+
10
44 Mens Open D 1x
25
45 Womens Open D 2x
22
46 Mens Open F 1x
12
47 Womens Open F 2x
16
48 Mens Open I 1x
11
49 Mixed A 4+
13
50 Mixed C 4+
10
51 Mens Club E-J 8+
18
52 Parent Child, M/S, F/D 2x
15
Friday, August 19, 2016
53 Mixed E 4+
14
54 Mixed C 2x
26
55 Mixed A 2x
14
56 Mens Open I-J 2x
7
57 Womens Open F 1x
8
58 Mens Ltwt F 1x
17
59 Womens Open D 8+
13
60 Mens Ltwt D 1x
10
61 Womens Open B 2x
14
62 Mens Open B 4+
10
63 Womens Ltwt A 4+
5
64 Mens Ltwt A-C 4+
3
65 Mixed TA 2x
0
66 Mixed LTA 4+
1
67 Womens Ltwt E-J 4+
8
    Composite: Avalon, Rock Creek (A)
M. Orrick/J. Bickley/J. Mauritzen/M. Rickenbacker/S. O'Connor (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
R. Ford/N. Paquette/L. McCarthy/M. Mark/C. Glass (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
D. Barr/J. Lancaster/C. Graubard/A. Brian/a. hancko (Cox)
 
    Composite: Mendota, Style Driven, Masters Coaching (A)
N. Jarvis/J. Hewitson/R. Brady/S. Keller/J. Gesch (Cox)
 
    Composite: Vesper, St. Catharines, Colorado Rowing, Chinook (A)
L. Hastings/K. Papandrew/M. Wurster/M. Elsberg/K. Nieman (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
R. Gramuglia/E. Macalaster/A. Broderick/K. Juhlin/D. Davis (Cox)
 
    Composite: Western Reserve, Narragansett, Vesper, Rocky Mountain, Atlanta (B)
C. Browning/A. Strobridge/S. Cohen/S. Romilly/V. Felso (Cox)
 
    Composite: Blood Street Sculls, CRI, Masters Coaching (C)
P. Shumate/B. Smith/K. Fountain/M. Shepatin/J. Park (Cox)
 
68 Mens Club D 8+
12
69 Mens Ltwt G 1x
11
70 Womens Club E-J 4x
27
71 Mens Open E 4x
15
    Composite: Atlanta, Rock Creek, Washington Rowing School (A)
C. Arnold/D. Hakim/J. Mulligan/H. Wolf Rodda
 
    Calgary Rowing Club (A)
T. Joubert/S. Anstey/S. Norman/S. Smith
 
    Composite: Cambridge, Upper Valley Rowing, Chinook (A)
J. Tunnicliffe/R. Cone/M. Totta/P. Kermond
 
    Cambridge Boat Club (A)
R. Murphy/D. Ruane/D. Chernoff/R. Scannell
 
    Composite: Lincoln Park Boat Club, Rio Salado, Asheville Rowing Club (A)
C. Galvanek/S. King/A. Dolotov/L. Sklyenskiy
 
    Composite: Maritime Rowing Club, New Haven (A)
M. Good/R. Potts/R. Wilhelm/E. Dannemann
 
    Composite: Navesink River Rowing, New York AC, Baltimore, Whitemarsh Boat Club (A)
C. Windeknecht/M. Malone/K. Wobeser/M. Daemen/
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
W. Plage/G. Joseph/H. Thompson/D. Hoxie
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
T. Koekkoek/D. Brisson/R. Ratcliffe/J. Green
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
V. Houston/S. Humphrey/R. Constable/G. Houlihan
 
    Composite: Riverside, Vancouver (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Dickinson/S. Bub/S. Majd/M. Alloway
 
    Composite: Station L, Merrimac, Quinsigamond RC (A)
G. Wespi/P. Doe/J. Feenan/P. Guida
 
    Composite: Western Reserve, Texas Rowing Center, Detroit Boat Club, Atomic Rowing (A)
B. Whitehead/P. McDonough/M. Schay/R. Lesnau
 
    Community Rowing, Inc. (B)
J. Senner/A. Milia/J. Langermann/J. Hadley
 
72 Womens Club C 4+
17
    Alexandria Community Rowing (A)
A. Braun/B. Simonen/M. Cato/J. Rubini/S. Hoff (Cox)/
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
M. Ball/J. Malloy/A. DONAHUE/S. Rooney/J. Wright (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
L. Suplick/N. Schultz/V. Oomen/K. Samsel/G. Linus (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
W. Kirk/L. Peterson/N. Reyns/N. Dynan/J. Crittenden (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. McDonald/M. Marriner/J. Kilcoyne/T. Borden/I. kotch (Cox)
 
    East Bay Rowing Club (A)
W. Madieros/J. Fisher/C. Jourdan/A. Mudge/G. Gazda (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
S. O'Malley/B. Burchill/J. Crispino/T. Sukiennicki/R. Beldner (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
H. Fionte/E. Dierze/M. Stewart/J. Spiro/L. Bicknell (Cox)
 
    Mendota Rowing Club (A)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
E. Tremblay/L. Wasserman/R. Winn/S. Kane/Z. Vogel (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
J. Seng/L. Pagano/C. Gill/S. Mansfield/F. Velasquez (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Droney/C. Reading/A. Miceli/M. Powell/K. Petrik (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
H. Boisseau/E. Stoneman/J. Nordskog Andrews/J. Shepherd/L. Lee (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
J. Klenk/J. Nocka/K. Czernicki/N. Tang/R. Shrives (Cox)/
 
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
A. Pollini/S. Fischer/Z. Brookes/S. Weinstein/K. Ellis (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (B)
A. Parker/E. Perry/L. Civiletti/H. Goerlich/H. Siegrist (Cox)
 
73 Mens Club C 4+
12
74 Womens Open AA 2x
11
75 Mens Open A 8+
6
76 Womens Club B 8+
15
77 Mens Open B 4x
5
78 Womens Open D-J 4-
14
79 Mens Club E 4+
17
80 Womens Ltwt C 2x
9
81 Mens Ltwt H-J 2x
5
82 Womens Ltwt F-J 1x
20
83 Mens Open F 2-
7
84 Womens Ltwt D 1x
9
85 Mens Ltwt D 2x
6
86 Womens Ltwt B 2x
8
87 Mens Ltwt B 2x
3
88 Womens Open AA-A 2-
12
89 Mens Open AA 2x
10
90 Womens Ltwt E 2x
10
91 Mixed F-J 4+
16
92 Womens Open G-J 1x
13
93 Mens Open G-J 4x
11
94 Womens Open E 1x
13
95 Mens Ltwt E 1x
10
    Chinook Performance Racing (A)
R. Symonds
 
    Duluth Rowing Club (A)
P. Olson
 
    Genesee Waterways Center, Inc. (A)
K. Whitcomb
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
F. Maldari
 
    Malta Boat Club (A)
T. Trocky
 
    Navesink River Rowing (A)
M. Malone
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
T. Martin
 
    Ottawa Rowing Club (A)
s. taylor
 
    Potomac Boat Club (A)
W. Kostoff
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Tracey
 
96 Womens Open C 4+
18
97 Mens Open C 1x
14
98 Womens Open A 2x
13
99 Mens Open A 2x
10
100 Mens Open E-F 4-
11
101 Mens Open D 4-
9
102 Mixed B 8+
8
103 Parent/Child F/S 2x
9
Saturday, August 20, 2016
104 Mixed B 2x
13
105 Mixed D 4x
17
106 Mixed F 4x
9
107 Mens Ltwt AA-A 1x
12
    612endurance Racing (A)
J. Wells/
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
W. Arts
 
    Cambridge Boat Club (A)
E. Lev
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
R. McMahon
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
C. East
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
T. Mark
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
J. Sokolovsky
 
    Osprey Rowing Club (A)
B. Boehm
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
H. Diaz
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
A. Porter
 
    Vesper Boat Club (A)
G. Kaplan
 
    Maritime Rowing Club (B)
A. Sherman
 
108 Womens Open A 4+
17
109 Mens Open C 2x
16
110 Womens Open C 1x
10
111 Mens Open E 2x
17
112 Womens Open E 8+
11
    Composite: Avalon, Greater Lawrence Rowing, Rock Creek (A)
L. Ensor/J. Ensler/J. Lago/M. Westermyer/C. Powers/M. Wooten/S. Dagher/M. Maguire/M. Madari (Cox)
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
M. Ball/J. Malloy/A. DONAHUE/F. Michaud/R. Bishop/L. Vecchione/J. Eitas/S. Rooney/C. Murdock (Cox)
 
    Composite: Carolina Masters, Masters Coaching (A)
M. Wilkie/C. Holdorf/J. Spiro/K. Kyle/J. Watson/J. Haas/E. Shanower/F. Smith/J. Gesch (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
N. Dynan/Y. Taskor/K. McGill/A. Moore/D. Davis/A. Schneider/M. Scully/M. Wehtje/L. Wright (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
J. Burnham/K. Tolcser/L. Hafner/S. Roberson/L. Farrell/R. Broglio/E. Alexander/A. Murphy/H. Evans (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Dodge/S. Radman/C. Nicklas/K. Kislevitz/m. flavin/E. Knapp/S. Durno/K. Weber/M. Strom (Cox)
 
    Composite: Vesper, Rocky Mountain, Atlanta, Don Rowing, Palo Alto, Unaff. (USA) (A)
J. Pendleton/M. Oliver/G. Malacrida/A. Boucher/S. Borden/C. Simms/E. Acworth/M. Roman/R. Gouin (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
A. Lawrence/D. Charles-Chisholm/H. Friel/C. Stockly/A. Cuthbertson/L. Hay/D. Noonan/E. Cassella/D. Lloyd (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
M. Tolson/C. Edmonston/S. Reid/L. Olson/R. Brady/P. Fitzell/R. Gramuglia/C. Robinson/S. Grady (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (C)
L. Suslak/B. Parkhurst/N. Peters/P. Vickery/A. Sloanne/J. Kedia/L. Attardo/D. Smith/S. O'Connor (Cox)
 
113 Mens Open G 1x
14
114 Womens Ltwt D 4+
5
115 Mens Club G-J 4+
4
116 Womens Ltwt A-C 4x
7
117 Mens Open AA-A 4-
8
    Community Rowing, Inc. (A)
N. huber/S. Mannai/B. Gregory/J. Janetzko
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
C. Vasseur/W. Randall/R. Klein/A. Xue/
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
R. Wetherley/K. Kamolz/S. Haskell/B. Levendowski
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
C. Kilborn/J. Whelen/C. Bickford/S. Thomas
 
    Potomac Boat Club (A)
S. Goldberg/B. Stoner/S. Allin/D. Watson
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Rosow/R. Nelson/T. Bennett/A. Valenti
 
    Riverside Boat Club (A)
C. Wu/T. Chandler/K. Fabel/G. Calloway
 
    Community Rowing, Inc. (B)
N. Tsantes/M. Johnson/T. Barrett/R. Racz
 
118 Mixed A 8+
11
119 Mens Open B 8+
7
120 Womens Open B 4x
7
121 Mens Open D 4+
11
122 Womens Club D 4+
20
123 Mens Open F 4+
10
124 Womens Club E-J 8+
14
    CHARGERS Rowing Club (A)
G. Dancks/N. Grant/D. Bradshaw/P. Wilson/K. Garofalo/E. Headd/K. English/L. Craig/C. Motto (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Sutter/N. Ullrich/L. Ford/A. Alton/P. Robinson/L. Davis/L. Doucett/J. Smith/L. Moyes (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
K. Whitmore/K. Whitbeck/C. Holmes/J. Siegel/S. Baccari/E. Gillan/L. Pedone/J. Miller/N. Hopkins (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Miller/R. Winn/J. Lacey/M. O'Donnell/L. Crandall/S. Kane/K. Lund/J. Cooper/R. Rubin (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
C. McCarthy/L. Curtis/G. Schiffman/D. Catley/S. Faase/M. Haronian/A. Abbot/M. Butler/L. Li (Cox)/
 
    Northampton Community Rowing (A)
C. MacColl/K. Elinevsky/L. Hannum/D. Brooks/N. Blake/M. Sanderson/A. Wulfkuhle/C. Cardinal/M. Jordan (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
B. Fielding/E. Hay/J. Seng/J. Thompson/C. Gill/J. Dillon/M. Vasquez/K. Clowery/F. Velasquez (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Droney/C. Reading/K. Cassidy/M. Gregg/M. Powell/J. Klau/D. Kirk/C. Kruse/M. Cyr (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
m. flavin/S. Quinn/E. Knapp/C. McGeehan/C. Mioli/B. Nash/P. Foudy/R. Liepolt/A. Yamamoto (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
E. Card/S. Allen/S. Tucci/L. Norris/J. Wash/V. Riley/K. Stalter/C. Halse/L. Mastrianni (Cox)
 
    Style Driven Rowing Club (A)
J. Hewitson/L. Williams/N. Shearman/B. Noll/C. O'Toole/D. Sinski/G. Robertson/D. Hurley/M. Donnelly (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
E. Szigethy/J. Goldblum/T. Yanowitz/Z. Matouskova/A. Gray/J. Meder/K. Ke/M. Ulsh/e. schwartzman (Cox)/
 
    Vesper Boat Club (A)
A. Franklin/M. Karl/S. Hingley/B. Hogan/S. Cohen/J. Kaplow/S. Toler/K. Papandrew/J. Whiting (Cox)
 
125 Mens Open H 1x
12
126 Mens Open C 2-
6
127 Mens Club A-B 8+
10
    Capital Rowing Club (A)
D. Reinhard/J. Foote/M. Neumann/M. Riegelman/H. Gaiotti/E. Fedder/L. Wilson/R. Brady/A. Jenkins (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
N. Jordan/R. Lynch/K. Dutt/J. Turcotte/N. Zide/N. huber/R. Andrews/S. Ames/A. Strasenburgh (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
C. Vasseur/A. Reinfeld/T. Mark/S. Casavechia/D. Hogan/Z. Hebert/R. Klein/W. Randall/M. Guy (Cox)/
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
C. Kilborn/J. Whelen/C. Bickford/G. Joseph/D. Hoxie/S. Thomas/C. McCawley/J. Sokolovsky/B. Sheahan (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
S. Goldberg/M. Kummer/A. Ciriello/B. Stoner/S. Allin/D. Watson/W. Plews-Ogan/L. Soya/M. Comey (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
M. Dreier/M. Murdock/T. Bennett/R. Nelson/S. Pape/J. Rosow/I. Hazelton/A. Valenti/L. Pentz (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
C. Wu/T. Chandler/K. Fabel/G. Calloway/N. Cebry/W. Callison/J. Turk/I. Gouscha/M. Floyd (Cox)
 
    Row New York (A)
B. Clark/S. Billinge/K. Wilson/I. Walshe/W. Oswald/D. Greenberg/M. Henrikson/J. Meythaler/M. Abler (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
W. Rickman/S. Spatny/E. Horst/E. Meister/J. O'Donnell/J. Arvidsson/G. Farrell/S. Simpson/L. Sass (Cox)
 
    Riverside Boat Club (B)
G. Milne/D. Dickison/T. Hudak/C. Harrigan/M. Feldman/R. Livingston/M. Schonewald/C. Ceglio/M. Choi (Cox)
 
128 Mixed G-J 4x
14
129 Womens Ltwt B 4+
5
130 Womens Ltwt D 2x
11
131 Mens Open AA 1x
15
132 Womens Ltwt AA-A 1x
6
133 Mens Ltwt C 2x
6
134 Womens Club C 8+
13
135 Mens Open E 8+
8
136 Womens Club E 4+
16
137 Mens Open G-J 2-
8
138 Mens Ltwt D-J 4+
4
139 Womens Ltwt F-J 2x
19
140 Womens Open C 2-
10
141 Mens Club C 8+
13
142 Mens Open B 2x
9
143 Womens Open B 4+
14
144 Mens Open D 2x
21
    612endurance Racing (A)
P. Johnson/S. Faber
 
    Asheville Rowing Club, Inc. (A)
C. Galvanek/S. King
 
    Calgary Rowing Club (A)
S. Norman/S. Anstey
 
    Composite: Cambridge, Narragansett (A)
G. Benning/D. Gorriaran
 
    Cambridge Boat Club (A)
A. Aikens/E. Dow
 
    Great Bay Rowing (A)
F. Loucks/M. Bannister
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
M. KELLY/D. Lynch
 
    Merrimac River Rowing Association (A)
M. Lewis/R. Sengstaken
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
J. LeMay/J. Masters
 
    Composite: Blood Street Sculls, Noank (A)
 
    Potomac Boat Club (A)
H. Garon/W. Kostoff
 
    Riverside Boat Club (A)
R. Schreiber/C. Harrigan
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
J. Bohan/I. Rudolph-Shabinsky
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Gates/J. Savage
 
    Vancouver Rowing Club (A)
j. gardiner/M. Uhlenbruck
 
    Community Rowing, Inc. (B)
R. Lynch/J. Senner
 
    Composite: Detroit Boat Club, 612endurance (B)
R. Lesnau/J. Dundon
 
    Narragansett Boat Club (B)
B. Hannon/E. Hagberg
 
    Texas Rowing Center (B)
P. McDonough/T. Carr
 
    Community Rowing, Inc. (C)
D. Stevenson/J. Hadley
 
    Community Rowing, Inc. (D)
S. Kovacs/J. Quirk
 
145 Womens Open D 1x
16
146 Mens Open F 4x
7
147 Womens Open F-J 4x
12
148 Mens Open J 1x
3
149 Womens Club A 8+
10
150 Mixed C 4x
10
151 Mixed E 2x
23
152 Parent/Child M/D 2x
11
Sunday, August 21, 2016
153 Mixed G 2x
6
154 Mixed E 8+
11
155 Mixed C 8+
10
156 Womens Open AA 4+
9
157 Mens Ltwt I-J 1x
6
158 Womens Club F-J 4+
16
    CHARGERS Rowing Club (A)
G. Dancks/P. Wilson/K. Garofalo/N. Grant/C. Motto (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Egan/G. Sage/J. Smith/M. Mance/S. Lamprey (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Lacey/J. Cooper/M. O'Donnell/K. Lund/Z. Vogel (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
C. MacColl/K. Elinevsky/A. Wulfkuhle/C. Cardinal/M. Jordan (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
B. Fielding/J. Thompson/J. Dillon/K. Clowery/M. Khin (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Droney/K. Cassidy/M. Powell/C. Kruse/K. Brough (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. Kislevitz/I. van Wyngaarden/K. Weber/S. Shepard/C. Nathanson (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
J. Wash/L. Norris/K. Stalter/C. Halse/L. Mastrianni (Cox)
 
    Style Driven Rowing Club (A)
J. Hewitson/C. O'Toole/N. Shearman/D. Hurley/M. Donnelly (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
Z. Matouskova/J. Meder/A. Gray/M. Ulsh/C. Fleck (Cox)/
 
    Vesper Boat Club (A)
M. Karl/J. Kaplow/S. Toler/K. Papandrew/J. Whiting (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (B)
D. Bradshaw/E. Headd/E. Bates/B. Krauss/L. Craig (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
P. Foudy/S. McLean/B. Nash/R. Liepolt/A. Yamamoto (Cox)
 
    Vesper Boat Club (B)
A. Jonik/K. Constant/S. Hingley/H. McFie Simone/K. Nieman (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
M. Makris/L. Mandel/J. Wasserman/E. Green/S. Schmidt (Cox)
 
159 Mens Open F 2x
16
160 Womens Open D 4+
14
161 Mens Open D 8+
7
162 Womens Club B 4+
14
163 Mens Open B 1x
6
164 Mixed A 4x
7
165 Mixed AS 2x
0
166 Mixed Inclusive LTA 4+
0
167 Mixed H-J 2x
13
168 Mens Club A-D 4x
17
    Ann Arbor Rowing Club (A)
P. Mancuso/M. Myers/J. Heaslip/W. Arts
 
    Cambridge Boat Club (A)
A. Cole/D. Hyde/K. Itrato/C. Petruzziello
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
D. Murphy/C. Chojnowski/D. Muller/D. Guenther
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
C. Kilborn/C. Bickford/J. Whelen/D. Kelley
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
R. Nelson/T. Bennett/S. Galett/I. Hazelton
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
I. Rudolph-Shabinsky/J. Bohan/J. Devoe/P. Klose
 
    Row New York (A)
B. Clark/K. Wilson/W. Oswald/S. Billinge
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
T. Meehan/B. Hatch/B. Gardiner/R. Gervase
 
    Texas Rowing Center (A)
E. Roth/J. Seaman/R. Hansen/L. Rehwinkel
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
D. Muller/B. Harwood/D. Haedrich/T. Rooney
 
    Vancouver Rowing Club (A)
j. gardiner/J. Metras/M. Uhlenbruck/L. CROWLEY
 
    Virginia Boat Club (A)
C. Alexander/W. Sauve/S. Abbot/O. Barth
 
    Wyandotte Boat Club (A)
G. Ellison/M. Pumarada/J. Gilliland/K. Charette/
 
    Community Rowing, Inc. (B)
R. Lynch/J. Senner/D. Stevenson/J. Hadley
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
T. Coffin/S. Williams/D. Utter/D. Dickinson
 
    Texas Rowing Center (B)
E. Meiske/s. forrest/K. Shalabi/B. Morse
 
    Union Boat Club (C)
T. Schumacher/B. Mannino/G. Corbellini/C. Kane
 
169 Mens Ltwt G 2x
5
170 Womens Open E 4x
11
171 Mens Ltwt E 2x
6
172 Womens Ltwt C 1x
11
173 Mens Ltwt C 1x
5
174 Womens Open A 8+
7
175 Mens Open AA-A 2-
12
176 Womens Open B 2-
10
177 Mens Ltwt A 2x
5
178 Mens Open B-C 4-
9
179 Mens Open G-J 4-
3
180 Womens Open C 4-
5
181 Mens Ltwt H 1x
7
182 Womens Open F-J 8+
13
    CHARGERS Rowing Club (A)
G. Dancks/P. Wilson/D. Bradshaw/L. Craig/K. Garofalo/M. Julian/E. Bates/S. Markel/C. Motto (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
A. Moore/A. Cuthbertson/A. Schneider/T. Walters/L. Hay/S. Hamby/R. Whidden/M. Elsberg/D. Lloyd (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Avalon, Alexandria Masters (A)
L. Ensor/J. Ensler/M. Wooten/C. Powers/M. Dowd/L. Shinners/M. Orrick/M. Maguire/E. Underhill (Cox)
 
    Composite: Mendota, Masters Coaching, Northampton (A)
M. Wilkie/C. Holdorf/D. Klingaman/F. Smith/C. Edmonston/C. MacColl/J. Watson/S. Keller/S. Specht (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Droney/K. Cassidy/C. Reading/M. Gregg/M. Powell/D. Kirk/C. Kruse/J. Klau/E. Duva (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. Kislevitz/I. van Wyngaarden/K. Weber/S. Radman/m. flavin/S. Shepard/C. Randel/L. Turner/M. Strom (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Hicks/S. Busico/E. Stoneman/J. Nordskog Andrews/S. Carter/A. Robinson/R. Chavez-Riley/S. Koch/D. Helfman (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
A. Franklin/M. Karl/S. Hingley/A. Couwenhoven/S. Cohen/J. Kaplow/K. Papandrew/M. Berry/J. Whiting (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
D. Davis/J. Lancaster/M. Scully/M. Wehtje/D. Noonan/E. Cassella/C. Graubard/A. Brian/L. Wright (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
E. Shanower/R. Gramuglia/R. Brady/L. Olson/S. Reid/R. Thomas/K. Juhlin/E. Macalaster/S. Grady (Cox)
 
    Composite: Riverside, Vesper, Rivanna, Atlanta, St. Catharines, Don Rowing, Palo Alto, S.A.C. (B)
J. Pendleton/A. Jonik/C. Simms/S. Hooten/J. Snyder/A. Cann/C. Widgery/L. Hastings/R. Gouin (Cox)
 
    Composite: Narragansett, Vesper, Atlanta, Pocock, Upper Valley Rowing, Chinook (C)
G. Teborek-Olson/H. McFie Simone/J. Richards/K. Hurd/J. Stone/L. Marshall/K. Constant/S. Cutts/K. Nieman (Cox)
 
    Composite: Blood Street Sculls, CRI, Style Driven, Masters Coaching (C)
P. Shumate/J. Hewitson/C. Pope/J. Sadd Smalec/M. Shepatin/C. Robinson/K. Fountain/B. Smith/J. Park (Cox)
 
183 Mens Club F 4+
13
184 Womens Open D 4x
8
185 Mens Open D 4x
6
186 Womens Open B 1x
10
187 Mens Club B 4+
11
188 Mens Club D 4+
15
189 Womens Club A 4x
7
190 Womens Ltwt A 2x
7
191 Womens Club D 4x
12
192 Mens Open G-J 4+
5
193 Womens Open E 4+
11
194 Mens Open E 4+
6
195 Womens Open C 2x
17
196 Mens Open C 8+
7
197 Womens Open A 1x
13
198 Mens Open A 4+
13
199 Mens Club E-J 4x
20
200 Mixed D 4+
9
201 Mixed B 4x
12
202 Womens Open G-J 2x
14
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change