USRowing Masters National Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 18, 2016
1 Mixed B 4+
11
2 Mixed D 2x
16
3 Mixed F 2x
14
    Avalon Rowing Club (A)
P. Crocker/E. Lasek
 
    Cambridge Boat Club (A)
T. Fulham/A. Sanders-Fleming
 
    Dallas Rowing Club (A)
M. Morschauser/K. Elting
 
    Greenwich Crew (A)
M. Butler/S. Morris
 
    Composite: Long Beach, Palo Alto (A)
R. Glidden/J. Pendleton
 
    Composite: Maritime Rowing Club, DWRA Detroit (A)
F. Krupp/R. Kirchhoff
 
    Narragansett Boat Club (A)
B. Eldridge/C. Browning
 
    Pettipaug YC Rowing (A)
K. Elfstrom/j. laundon
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
K. Fennelly/M. Orrick
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
W. Shaw/C. Purcell
 
    Station L Rowing Club (A)
G. Wespi/D. Atwood
 
    Greenwich Crew (B)
M. Lonski/D. Herman
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
L. Sklyanskiy/M. Willmott
 
    Community Rowing, Inc. (D)
J. Nash/H. Scott
 
4 Mens Open A 1x
12
5 Womens Open AA 1x
11
6 Mens Open C 4+
10
    Composite: Calgary RC, Greenwich Crew, Palm Beach (A)
R. Ratcliffe/D. Gary/s. anstey/S. Norman/E. Overton (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Bernblum/G. Lee/J. Luker/O. Schueller/V. Pham (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
K. Kriese/R. Rudd/A. Rabus/A. Wisniewski/K. Houston (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Jungbluth/T. Kiernan/H. Osgood/N. Davies/M. Comey (Cox)
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
S. Lucht/S. Fagans/S. Maranto/N. Tsantes/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Kostal/E. Truntz/M. Chilberg/S. DeSantis/O. Dumeer (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
G. Milne/M. Schonewald/J. Angle/M. Galas/E. Bayne (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
M. Stafford/D. Haedrich/C. Tindall/T. Rooney/H. Stafford (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
E. Mahoney/C. Christensen/S. Ames/N. Zide/E. Dwyer (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
A. Milia/S. Sutter/J. Keleher/R. Ezzell/C. Tbd (Cox)
 
7 Womens Open C 8+
9
8 Mens Open E 1x
20
9 Womens Open E 2x
20
10 Mens Open G 2x
16
11 Womens Ltwt D-J 4x
17
    Cambridge Boat Club (A)
N. Strom/B. Harling/P. Hambrick/S. Klein
 
    Composite: Carnegie Lake, Whitemarsh Boat Club (A)
K. Ellis/L. McCarthy/M. Mark/D. Parenti
 
    Chinook Performance Racing (A)
J. Lancaster/T. Walters/C. Graubard/A. Brian
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
W. Barnard Dorris/L. Carleton/M. Grossman/S. Domenici-Walker
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Central Penn. (A)
P. Ellett/P. Gleason/M. Ostrander/M. Flaherty-Ludwig
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Dieperink/K. Green/B. Brooks/D. Peszek
 
    Composite: PCRA, Greenwich Crew (A)
K. Erickson/s. Caffrey/D. Herman/S. Yung
 
    Potomac Boat Club (A)
L. Wetten/C. Dinion/V. Bryant/S. Weeks
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
K. Delaney/C. Fisher/W. MacPherson/J. Hogan
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. Huber/S. Shepard/A. Mikkola/S. Durno
 
    Texas Rowing Center (A)
N. Middleman/S. Kho/C. Hicks/L. Lee
 
    Composite: Vesper, Avalon, Rock Creek (A)
M. Orrick/J. Bickley/J. Mauritzen/K. Neiman
 
    Composite: Western Reserve, Vesper, Rocky Mountain, PCRA (A)
S. Cohen/L. Stirton Aust/A. Strobridge/S. Romilly
 
    Composite: Narragansett, Vesper, Central Penn., Colorado Rowing (B)
R. Berenson/C. Graybeal/M. Wurster/K. Papandrew
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
C. Holland/T. Capozzola/D. Barnes/D. Howk
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
M. Makris/J. Wasserman/E. Green/L. Mandel
 
    Composite: Narragansett, St. Catharines, Upper Valley Rowing, Chinook (C)
P. Sadler/L. Hastings/G. Schiffman/M. Elsberg
 
12 Womens Club C 4x
7
13 Mixed F-J 8+
7
14 Womens Ltwt C 4+
4
15 Mens Open AA 4+
7
16 Mens Open B 2-
1
17 Womens Ltwt B 1x
9
18 Mens Open D 2-
6
19 Womens Club D 8+
18
20 Mens Ltwt F 2x
7
21 Womens Open F-J 4+
15
22 Mens Open H 2x
7
23 Womens Open D-J 2-
10
24 Mixed E 4x
10
    Calgary Rowing Club (A)
T. Joubert/S. Smith/H. White/L. Rokosh
 
    Chinook Performance Racing (A)
K. Alt/T. Walters/R. Symonds/R. Yocum
 
    Maritime Rowing Club (A)
L. Krichko/L. Devitt/D. Townsend/F. Krupp
 
    Narragansett Boat Club (A)
e. geyh/D. Rand/J. Brush/A. Arena
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
W. Plage/M. WELCH/J. Montanaro/H. Thompson
 
    Composite: PCRA, Greenwich Crew (A)
s. Caffrey/M. Lonski/P. Bogin/S. Yung
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Majd/S. Bub/C. Purcell/K. Huber
 
    Skidmore Community Rowing (A)
T. Christenfeld/D. Szot/L. Norris/J. Wash
 
    University Barge Club (A)
 
    Union Boat Club (E)
T. Schumacher/H. Hutton/S. Donahue/R. Wettach
 
25 Mens Ltwt A-C 4x
6
26 Womens Open AA-B 4-
8
27 Mixed D 8+
10
28 Mens Club A 4+
16
29 Womens Club A 4+
14
30 Mens Open C 4x
7
31 Womens Open C 4x
12
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
M. Tourtellott/K. Griffiths/K. Quicker/S. Pigott
 
    Cambridge Boat Club (A)
R. Turri Vise/A. Buehler/S. Cowherd/M. Watkins
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
A. Pollini/R. Ford/N. Paquette/L. Suplick
 
    Chinook Performance Racing (A)
T. Passoni/G. Zaharek/K. Newman/A. Lawrence
 
    Composite: Dallas, OKC Riversport (A)
A. Molenaar/G. Tomaseski/L. Toudouze/A. Clark
 
    Greenwich Crew (A)
K. Erickson/M. McCormack/S. Mills/K. DeLuca
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
J. Bernier/T. Wright-Mauer/S. Herman/L. Alphonse
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
R. Williams/T. Harris/L. Wasserman/S. Kane
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
H. Evans/T. Bulatao/K. Rosenberg/R. Broglio
 
    Composite: Passaic River, Swan Creek RC, Unaff. (USA) (A)
P. Glover/D. Cenit/J. Friedman/G. Lahm
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
R. Springer-Miller/C. Holland/D. Barnes/W. MacPherson
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Skeffington/K. Wilson/C. Adams/N. Middleman
 
32 Mens Open E 2-
11
33 Womens Ltwt E 1x
13
34 Mens Open F-J 8+
6
    Composite: Ann Arbor RC, Potomac, Detroit Boat Club (A)
M. Thibault/P. Knight/R. Lesnau/D. Sitek/D. Wojdyla/C. Selden/J. Montie/A. Baur/B. Greenspoon (Cox)
 
    Composite: Capital, Calgary RC, Greenwich Crew, Palm Beach (A)
C. De Souza/S. Norman/M. Tebay/M. Fountain/G. Ahrens/R. Ratcliffe/J. Green/D. Spencer/E. Overton (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
A. Stockly/B. Johnson/G. Hoffman/M. Totta/D. Little/R. Yocum/D. Frost/E. Kakas/L. Wright (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
R. Dyer/N. Thetford/A. Blanchard/P. Derow/R. Thackaberry/R. Morton/C. Lautier/S. Gurney/S. Schofield (Cox)
 
    St. Andrew's Alumni Racing (A)
G. Cadwalader/W. Paul/G. van der Vink/G. Shuster/E. Cruikshank III/J. Reeve/A. Parrish/J. Morton/J. Schoonover (Cox)/
 
    Composite: New Haven, Great Bay (B)
 
35 Womens Club B 4x
4
36 Mens AS 1x
1
37 Womens AS 1x
0
38 Mixed LTA 2x
0
39 Mens Ltwt D-J 4x
11
40 Mens Open AA-A 4x
4
41 Womens Open AA-A 4x
7
42 Mens Ltwt B 1x
9
43 Womens Open B 8+
10
44 Mens Open D 1x
25
45 Womens Open D 2x
22
    Avalon Rowing Club (A)
J. Bickley/M. Rickenbacker
 
    Cambridge Boat Club (A)
N. Strom/K. Pierce
 
    Chinook Performance Racing (A)
K. Amdur/C. Battani
 
    Dallas Rowing Club (A)
G. Tomaseski/K. Elting
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
K. Vosburgh/E. Perry
 
    Greenwich Crew (A)
K. Erickson/M. McCormack
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
T. Wright-Mauer/L. Alphonse
 
    Masters Coaching, LLC (A)
C. Edmonston/E. Shanower
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
R. Winn/J. Lacey
 
    Composite: Narragansett, Upper Valley Rowing (A)
C. Reynolds/T. Glover
 
    Potomac Boat Club (A)
L. Wetten/S. Weeks
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
L. Brennan/C. Goodness
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Bautista/N. McDade
 
    Skidmore Community Rowing (A)
S. Allen/V. Riley
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
Z. Matouskova/T. Yanowitz/
 
    University Barge Club (A)
 
    Vesper Boat Club (A)
E. Saint Clair/A. James
 
    Composite: Capital, Potomac (B)
R. Hollins/C. Dinion
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
E. Davis/C. Muehlbauer
 
    Narragansett Boat Club (B)
J. Martin/A. Abbot
 
    Rocky Mountain Rowing Club (B)
G. Malacrida/M. Oliver
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
T. Capozzola/D. Howk
 
46 Mens Open F 1x
12
47 Womens Open F 2x
16
48 Mens Open I 1x
11
49 Mixed A 4+
13
50 Mixed C 4+
10
51 Mens Club E-J 8+
18
52 Parent Child, M/S, F/D 2x
15
Friday, August 19, 2016
53 Mixed E 4+
14
54 Mixed C 2x
26
    Calgary Rowing Club (A)
S. Anstey/P. Young
 
    Composite: Cambridge, Riverside (A)
B. Sims/N. Kurmakov
 
    Cambridge Boat Club (A)
J. Geshwiler/R. Turri Vise
 
    Carolina Masters Crew Club (A)
R. Kyle/K. Kyle
 
    Chinook Performance Racing (A)
R. Symonds/K. Alt
 
    Columbia Rowing Club (A)
L. Kline/H. Elkazzaz
 
    Dallas Rowing Club (A)
K. Gates/G. Tomaseski
 
    Greenwich Crew (A)
P. Kaufer/K. DeLuca
 
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
K. Dollhopf/S. Dvorak
 
    Lake Quinsigamond Community Rowing (A)
j. may/K. O'Hagan
 
    Leander Boat Club (A)
K. Henry/R. Wilson
 
    Maine Rowing Association (A)
T. Beretich/B. Beretich
 
    Merrimac River Rowing Association (A)
E. Lallemand/M. Lewis
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Casper/A. Peers
 
    Composite: Passaic River, Asheville Rowing Club (A)
C. Galvanek/D. Cenit
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
J. Moss/J. Hettler
 
    Potomac Boat Club (A)
O. Huxley/E. Caudron
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
H. Sontgerath/A. Mehr
 
    Rockford Crew (A)
M. Raisky/C. Raisky
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
V. Morest/R. Gervase
 
    Unaffiliated (USA) (A)
W. Greene/T. Abbott
 
    University Barge Club (A)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
E. Krengel/K. Krengel
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
S. West/J. Waterbury/
 
    Composite: Cambridge, Upper Valley Rowing (B)
R. Carroll/R. Cone
 
    Riverside Boat Club (B)
M. Bannister/T. Vandersteel
 
55 Mixed A 2x
14
56 Mens Open I-J 2x
7
57 Womens Open F 1x
8
58 Mens Ltwt F 1x
17
59 Womens Open D 8+
13
60 Mens Ltwt D 1x
10
61 Womens Open B 2x
14
    Composite: Amoskeag, Avalon (A)
S. Alwan/S. O/Connor
 
    Capital Rowing Club (A)
A. Sweeny/K. O'Connell
 
    Chinook Performance Racing (A)
N. Dustman/A. Omtvedt
 
    Dallas Rowing Club (A)
K. Elting/A. Molenaar
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
S. Randall/J. Futia
 
    Greenwich Crew (A)
K. DeLuca/S. Mills
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
J. Engel/S. Minc/
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
A. Kunau/K. Lamppa
 
    Narragansett Boat Club (A)
A. Bumstead/S. Cussler
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
E. Nystrom/H. Evans
 
    Riverside Boat Club (A)
T. Vandersteel/A. Sneff
 
    Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A)
K. Wiegandt/L. Corbett
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
V. Morest/N. McDade
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Wilson/K. Skeffington
 
62 Mens Open B 4+
10
63 Womens Ltwt A 4+
5
    Capital Rowing Club (A)
S. Montgomery/C. Muellerleile/K. Bidwell/J. Tujague/E. Crowley (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
S. Cottrill/M. Mance/M. Varfi/M. Allen/E. Savarese (Cox)
 
    Composite: Jacksonville, Riverside, Austin, Greater Houston (A)
S. Legler/M. Maxwell/C. Abarbanel/R. Berman/D. Schwartz (Cox)
 
    Composite: Lincoln Park Boat Club, Greenwich Crew (A)
S. Yung/G. Izguerra/V. Valasquez/J. Kang/D. Bejarano Rayo (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Robinson/J. Stanton/R. Williams/T. Harris/R. Rubin (Cox)
 
64 Mens Ltwt A-C 4+
3
65 Mixed TA 2x
0
66 Mixed LTA 4+
1
67 Womens Ltwt E-J 4+
8
68 Mens Club D 8+
12
69 Mens Ltwt G 1x
11
70 Womens Club E-J 4x
27
71 Mens Open E 4x
15
72 Womens Club C 4+
17
73 Mens Club C 4+
12
74 Womens Open AA 2x
11
75 Mens Open A 8+
6
76 Womens Club B 8+
15
77 Mens Open B 4x
5
78 Womens Open D-J 4-
14
79 Mens Club E 4+
17
    Ann Arbor Rowing Club (A)
D. Olson/M. Psarouthakis/D. Crouse/P. Hughes-Cromwick/J. Janusz (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
M. Comtois/M. Heslep/D. Lavin/B. DuBois/S. McKay (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
S. Sutter/A. Milia/R. Ezzell/C. Lengauer/E. Dwyer (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
G. Swagler/R. Yochum/K. Geoca/J. Sommers/R. Beldner (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
P. Oudheusden/M. Lonski/P. Pugliese/P. Bogin/S. Mills (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Gorlin/C. Carlson/C. Brittain/M. Greene/R. Rubin (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Rosow/F. Storey/S. Pape/M. Puckly/J. D'Aversa (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
G. Milne/E. Cook/J. Yasaitis/M. Galas/M. Strom (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Minor/F. Ryan/L. Kuranko/R. Letzler/C. Nathanson (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
T. Christenfeld/D. Szot/P. Verardi/R. Gilston/H. Weis (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
L. Vepstas/T. Ritzenthaler/D. Simmer/J. Nicot/S. Busico (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. McGuire/R. Johnson/W. Anderson/M. Gold/S. Heastings (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
S. Whalen/M. Landgraf/T. Cox/T. Denny/H. Stafford (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
P. Kopp/B. Massey/J. O'Donnell/W. Donoho/E. Anthopoulos (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
W. Meyer/D. LaBossiere/T. Erickson/J. Raichek/G. Miner (Cox)/
 
    Wyandotte Boat Club (A)
G. Ellison/T. Cardanha/M. Pumarada/J. Gilliland/A. Granica (Cox)/
 
80 Womens Ltwt C 2x
9
81 Mens Ltwt H-J 2x
5
82 Womens Ltwt F-J 1x
20
83 Mens Open F 2-
7
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Beaman/J. Coyne
 
    Composite: Greenwich Crew, Palm Beach (A)
C. De Souza/M. Tebay
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
R. Whitbeck/A. Ratajczyk
 
    New Haven Rowing Club (A)
 
    Composite: Potomac, Detroit Boat Club (A)
C. Selden/D. Sitek
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Watts/C. Johnston
 
    Community Rowing, Inc. (B)
P. Flack/C. Christensen
 
84 Womens Ltwt D 1x
9
    Capital Rowing Club (A)
R. Hollins
 
    Greenwich Crew (A)
K. Erickson
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
s. Caffrey
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Dinion
 
    University Barge Club (A)
K. Cook
 
    Vancouver Rowing Club (A)
L. Eglington
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
J. Waterbury/
 
    Greenwich Crew (B)
M. McCormack
 
    Potomac Boat Club (B)
V. Bryant
 
85 Mens Ltwt D 2x
6
86 Womens Ltwt B 2x
8
87 Mens Ltwt B 2x
3
88 Womens Open AA-A 2-
12
89 Mens Open AA 2x
10
90 Womens Ltwt E 2x
10
91 Mixed F-J 4+
16
92 Womens Open G-J 1x
13
    Berkeley Paddling & Rowing Club (A)
E. Braithwaite
 
    Chinook Performance Racing (A)
K. Hurd
 
    Greenwich Crew (A)
S. Morris
 
    Maritime Rowing Club (A)
L. Freed
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Lund
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
L. Farrell
 
    Pocock Rowing Center (A)
J. Stone
 
    Potomac Boat Club (A)
D. Perrone
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
L. Turner
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
P. Glover
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
L. Marshall/
 
    Vesper Boat Club (A)
B. Hogan
 
    Upper Valley Rowing Foundation (B)
P. Sadler
 
93 Mens Open G-J 4x
11
94 Womens Open E 1x
13
95 Mens Ltwt E 1x
10
96 Womens Open C 4+
18
97 Mens Open C 1x
14
98 Womens Open A 2x
13
99 Mens Open A 2x
10
100 Mens Open E-F 4-
11
101 Mens Open D 4-
9
102 Mixed B 8+
8
103 Parent/Child F/S 2x
9
Saturday, August 20, 2016
104 Mixed B 2x
13
105 Mixed D 4x
17
106 Mixed F 4x
9
107 Mens Ltwt AA-A 1x
12
108 Womens Open A 4+
17
109 Mens Open C 2x
16
    612endurance Racing (A)
P. Johnson/J. Dundon
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
T. de Koekkoek/M. Muffleman
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
J. Flynn/B. Flynn
 
    Columbia Rowing Club (A)
T. Beckenhauer/H. Elkazzaz
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
A. Larocque/F. Maldari
 
    Greenwich Crew (A)
J. Woody/P. Kaufer
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
P. King/M. Brown
 
    Minnesota Boat Club (A)
M. Pexa/C. Pihlstrom
 
    Composite: Albany RC, Saratoga (A)
J. Ball/S. Festin
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
P. Fitzgerald/S. Pape
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
A. Almond/S. Baird
 
    Vancouver Rowing Club (A)
j. gardiner/J. Metras
 
    Cambridge Boat Club (B)
T. Runeman/R. Scannell
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (B)
T. Rizzo/S. Lipton
 
    Texas Rowing Center (B)
P. McDonough/T. Carr
 
    Cambridge Boat Club (C)
A. Cole/C. Flynn
 
110 Womens Open C 1x
10
111 Mens Open E 2x
17
    Cambridge Boat Club (A)
R. Murphy/D. Chernoff
 
    Composite: Detroit Boat Club, 612endurance (A)
S. Faber/R. Lesnau
 
    Duluth Rowing Club (A)
J. Ellison/P. Olson
 
    Greenwich Crew (A)
 
    Composite: Independence Rowing Club, University of New England (A)
T. Friel/G. Bickford
 
    Merrimac River Rowing Association (A)
P. Doe/J. Feenan
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
R. Schleck/J. Gorlin
 
    Composite: Navesink River Rowing, New York AC (A)
C. Windeknecht/M. Malone
 
    Composite: Ottawa, Berry Hill BC (A)
s. taylor/V. Reynolds
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
S. Humphrey/G. Houlihan
 
    Potomac Boat Club (A)
F. Slakey/G. van der Vink
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
B. Gardiner/B. Hatch
 
    Skidmore Community Rowing (A)
T. Christenfeld/R. Gilston
 
    Station L Rowing Club (A)
G. Wespi/A. Glasfeld
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
J. Tunnicliffe/P. Kermond
 
    Westford Community Rowing (A)
W. Meyer/J. Raichek/
 
    Cambridge Boat Club (B)
G. Walker/L. Elswit
 
112 Womens Open E 8+
11
113 Mens Open G 1x
14
114 Womens Ltwt D 4+
5
115 Mens Club G-J 4+
4
116 Womens Ltwt A-C 4x
7
117 Mens Open AA-A 4-
8
118 Mixed A 8+
11
119 Mens Open B 8+
7
120 Womens Open B 4x
7
121 Mens Open D 4+
11
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Mahoney/J. Keleher/A. Milia/G. Lee/E. Dwyer (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
j. Cody/R. Zimmer/C. Shepherd/R. Wagner/L. Grant (Cox)
 
    Composite: Greenwich Crew, Ever Green (A)
T. Booher/P. Oudheusden/N. Sokol/P. Bogin/S. Zales (Cox)
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
S. De Bever/P. King/A. Ratajczyk/R. Whitbeck/A. DeBever (Cox)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
T. Ayer/C. De Souza/J. Fargo/A. Schotter/E. Overton (Cox)
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
J. Broderick/J. Walt/G. Fields/K. Geromini/P. Labbe (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
N. Holland/J. Manfredi/E. Gehres/R. Griffin/E. Overton (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Rosow/F. Storey/R. Twarkins/M. Puckly/J. D'Aversa (Cox)
 
    Composite: Riverside, Masters Coaching (A)
J. Angle/M. Bannister/P. Heimlicher/M. Galas/D. Davis (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
S. Liberman/R. Johnson/K. Watterson/B. Massey/E. Anthopoulos (Cox)
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (B)
R. Englehardt/B. Schneider/B. Quick/A. Vibber/C. Carmody (Cox)
 
122 Womens Club D 4+
20
123 Mens Open F 4+
10
124 Womens Club E-J 8+
14
125 Mens Open H 1x
12
    Amoskeag Rowing Club (A)
M. Shields
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
J. Montie/
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A)
B. Tucker
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club (A)
D. Bort
 
    Dallas Rowing Club (A)
M. Morschauser
 
    Greenwich Crew (A)
M. Tebay
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
J. Byrnes
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
W. Nelson
 
    West Side Rowing Club (A)
R. Baker/
 
    Dallas Rowing Club (B)
J. Vorhies
 
    Community Rowing, Inc. (C)
P. Donaghy
 
    Maine Rowing Association (I)
g. gratwick
 
126 Mens Open C 2-
6
    Chinook Performance Racing (A)
M. Totta/S. Hornney
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
A. Larocque/F. Maldari
 
    Greenwich Crew (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Minor/J. St. Germain
 
    Texas Rowing Center (A)
E. Meiske/s. forrest
 
    Virginia Boat Club (A)
 
127 Mens Club A-B 8+
10
128 Mixed G-J 4x
14
129 Womens Ltwt B 4+
5
130 Womens Ltwt D 2x
11
    Austin Rowing Club (A)
N. Lee/R. Berman
 
    Cambridge Boat Club (A)
N. Strom/H. Lazaridis
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
L. Suplick/N. Paquette
 
    Greenwich Crew (A)
K. Erickson/M. McCormack
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
B. Brody/A. Kelly
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Dieperink/K. Green
 
    Composite: Narragansett, Avalon (A)
D. Chute/S. O'Connor
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
L. Choate/s. Caffrey
 
    Potomac Boat Club (A)
L. Wetten/S. Weeks
 
    Composite: University, Whitemarsh Boat Club (A)
K. Cook/J. Waterbury
 
    Composite: Capital, Potomac (B)
R. Hollins/C. Dinion
 
131 Mens Open AA 1x
15
132 Womens Ltwt AA-A 1x
6
133 Mens Ltwt C 2x
6
134 Womens Club C 8+
13
135 Mens Open E 8+
8
    Chinook Performance Racing (A)
B. Boxer-Wachler/A. Stockly/R. Reichart/B. Johnson/G. Hoffman/M. Nash/R. Yocum/D. Frost/L. Wright (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Hudanich/W. Thompson/R. Bacon/P. Farrell/f. jones/W. Harley/K. Hoffman/H. Nieves/S. Cardillo (Cox)
 
    Composite: Greenwich Crew, Palm Beach (A)
T. Ayer/J. Fargo/J. Moore/C. Redhead/J. Green/M. Tebay/A. Schotter/C. De Souza/E. Overton (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
M. Schofield/M. Broder/A. Jackson/B. Hubler/G. Friel/K. Knudsen/D. Thomas/C. Gamble/S. Lin (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
A. Torres/T. Bennett/M. Pohlmeier/A. Brown/S. DeTeresa/E. Doyle/A. Busuioceanu/P. Siebach/L. Hatton (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Williams/S. Bub/S. Majd/D. Utter/M. Alloway/D. Dickinson/B. Hatch/B. Gardiner/M. Strom (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. McGuire/R. Johnson/W. Anderson/E. Bohn/M. Gold/R. Ulsh/M. Matthews/J. Watt/S. Heastings (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
E. Krengel/W. Donoho/R. Eckles/B. Massey/R. Abady/R. Johnson/K. Watterson/P. Kopp/E. Anthopoulos (Cox)
 
136 Womens Club E 4+
16
137 Mens Open G-J 2-
8
138 Mens Ltwt D-J 4+
4
139 Womens Ltwt F-J 2x
19
140 Womens Open C 2-
10
141 Mens Club C 8+
13
142 Mens Open B 2x
9
143 Womens Open B 4+
14
144 Mens Open D 2x
21
145 Womens Open D 1x
16
146 Mens Open F 4x
7
147 Womens Open F-J 4x
12
148 Mens Open J 1x
3
149 Womens Club A 8+
10
150 Mixed C 4x
10
    Composite: Augusta, Washington Rowing School (A)
S. Plog/H. Elkazzaz/L. Klien/S. Broker
 
    Composite: Cambridge, Riverside (A)
A. Sneff/T. Vandersteel/S. Wolf/N. Kurmakov
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
G. Swagler/J. Sommers/V. Gras/L. Civiletti
 
    Greenwich Crew (A)
P. Kaufer/J. Woody/S. Mills/K. DeLuca
 
    Composite: Jacksonville, Texas Rowing Center, Potomac (A)
H. Garon/M. Brown/K. Skeffington/S. Legler
 
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
R. Shellman/K. Dollhopf/P. Marquardt/S. Dvorak
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
J. LeMay/J. Masters/C. Stock/H. Evans
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
S. Festin/R. Kercull/D. Barnes/p. lusignan
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
R. Gervase/J. St. Germain/C. Mioli/N. McDade
 
    Composite: Riverside, Potomac, Osprey RC (B)
O. Huxley/E. Caudron/B. Boehm/M. Brundage
 
151 Mixed E 2x
23
152 Parent/Child M/D 2x
11
Sunday, August 21, 2016
153 Mixed G 2x
6
154 Mixed E 8+
11
155 Mixed C 8+
10
156 Womens Open AA 4+
9
157 Mens Ltwt I-J 1x
6
158 Womens Club F-J 4+
16
159 Mens Open F 2x
16
    Calgary Rowing Club (A)
T. Joubert/S. Smith
 
    Composite: Cambridge, Rockford (A)
M. Raisky/N. Kurmakov
 
    Cambridge Boat Club (A)
L. Floyd/O. Simanovsky
 
    Composite: Dallas, Texas Rowing Center (A)
M. Morschauser/P. McDonough
 
    Great Bay Rowing (A)
G. Marshall/F. Loucks
 
    Greenwich Crew (A)
P. Kaufer/M. Tebay
 
    Maritime Rowing Club (A)
M. Good/R. Potts
 
    Narragansett Boat Club (A)
e. geyh/r. singewald
 
    New York Athletic Club (A)
J. McGowan/J. McGowan
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
M. Fountain/J. Green
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Majd/M. Alloway
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
R. Ulsh/J. Watt
 
    West Side Rowing Club (A)
R. Baker/R. Valeri
 
    Greenwich Crew (B)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (B)
C. Baker/D. Brisson
 
    Cambridge Boat Club (F)
G. Walker/L. Elswit
 
160 Womens Open D 4+
14
161 Mens Open D 8+
7
162 Womens Club B 4+
14
163 Mens Open B 1x
6
164 Mixed A 4x
7
165 Mixed AS 2x
0
166 Mixed Inclusive LTA 4+
0
167 Mixed H-J 2x
13
168 Mens Club A-D 4x
17
169 Mens Ltwt G 2x
5
170 Womens Open E 4x
11
171 Mens Ltwt E 2x
6
172 Womens Ltwt C 1x
11
173 Mens Ltwt C 1x
5
174 Womens Open A 8+
7
175 Mens Open AA-A 2-
12
176 Womens Open B 2-
10
177 Mens Ltwt A 2x
5
178 Mens Open B-C 4-
9
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Bernblum/R. Martinez/N. Zide/S. Ames
 
    Composite: Greenwich Crew, Palm Beach (A)
P. Berger/D. Gary/J. Woody/N. Kress
 
    Composite: Los Angeles, Wyandotte (A)
M. McKay/D. Frick/T. Cardanha/J. Bertino/
 
    Potomac Boat Club (A)
A. Ciriello/L. Soya/G. Gillinger/N. Davies
 
    Riverside Boat Club (A)
N. Cebry/K. Fabel/J. Angle/D. Dickison
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Williams/D. Utter/T. Coffin/R. Visinski
 
    Virginia Boat Club (A)
 
    Riverside Boat Club (B)
M. Schonewald/T. Hudak/J. Higgins/C. Harrigan
 
    Riverside Boat Club (C)
S. Danberg/C. Ceglio/M. Feldman/E. Frankenberry
 
179 Mens Open G-J 4-
3
180 Womens Open C 4-
5
181 Mens Ltwt H 1x
7
182 Womens Open F-J 8+
13
183 Mens Club F 4+
13
    Cambridge Boat Club (A)
T. Fulham/S. Morss/S. Hamilton/J. Lambert/P. Yao (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
M. Heslep/B. DuBois/D. Lavin/D. Spencer/S. McKay (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Beaman/J. Coyne/P. Flack/J. Owens/V. Pham (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
R. Schleck/J. Gorlin/C. Carlson/C. Brittain/Z. Vogel (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
M. Schofield/M. Broder/D. Thomas/I. Duthie/S. Schofield (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
A. Torres/E. Doyle/M. Pohlmeier/W. Sorensen/L. Hatton (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
R. Walker/T. Helmkamp/T. Hood/P. Negus/M. Watson (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
P. Heimlicher/M. Bannister/J. Yasaitis/E. Cook/E. Bayne (Cox)
 
    Row New York (A)
R. Sabean/C. Taeusch/P. Armstrong/E. Cadoff/C. Schanker (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
F. Ryan/M. Richards/K. Kruger/L. Kuranko/A. Yamamoto (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
R. Haynes/T. Denny/P. Gross/T. Cox/H. Stafford (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
P. Kopp/R. Eckles/K. Watterson/W. Donoho/L. Sass (Cox)
 
184 Womens Open D 4x
8
185 Mens Open D 4x
6
186 Womens Open B 1x
10
    Amoskeag Rowing Club (A)
S. Alwan
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
A. Wysocki
 
    Chinook Performance Racing (A)
T. Walhart
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
S. Randall
 
    Greenwich Crew (A)
K. DeLuca
 
    Merrimac River Rowing Association (A)
E. Lallemand
 
    Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A)
L. Corbett
 
    Union Boat Club (A)
C. Infantino
 
    Vesper Boat Club (A)
E. Saint Clair
 
    Chinook Performance Racing (B)
G. Zaharek
 
187 Mens Club B 4+
11
188 Mens Club D 4+
15
    Ann Arbor Rowing Club (A)
G. Emberling/D. Olson/M. Myers/P. Mancuso/B. Greenspoon (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
B. Acuff/R. Gottschalk/C. Montanari/D. Reinisch/A. Watt (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. luker/A. Milia/G. Lee/E. Mahoney/E. Dwyer (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
j. Cody/R. Zimmer/C. Shepherd/R. Wagner/D. Kraetschmer (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
E. Geoca/I. Kuchman/C. McCoy/T. Forrester/C. Brokaw (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
S. De Bever/P. King/A. Ratajczyk/R. Whitbeck/A. DeBever (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
J. Stone/P. Donohue/C. King/J. Ewing/a. mennillo (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
 
    Potomac Boat Club (A)
G. Love/E. Gehres/C. Selden/R. Griffin/E. Overton (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Rosow/F. Storey/R. Twarkins/M. Puckly/J. D'Aversa (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Williams/D. Utter/T. Coffin/D. Dickinson/C. Nathanson (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
D. Simmer/T. Ritzenthaler/L. Vepstas/J. Nicot/K. Wilson (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
D. Haedrich/B. Harwood/r. versteeg/D. Muller/S. Bish (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
W. Meyer/D. LaBossiere/P. Klenk/J. Raichek/G. Miner (Cox)/
 
189 Womens Club A 4x
7
190 Womens Ltwt A 2x
7
191 Womens Club D 4x
12
192 Mens Open G-J 4+
5
193 Womens Open E 4+
11
194 Mens Open E 4+
6
    Cambridge Boat Club (A)
R. Murphy/J. Shamir/D. Chernoff/M. Findeis/A. Zecha (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
M. Heslep/R. Nance/D. Lavin/D. Spencer/G. Abell (Cox)
 
    Composite: Greenwich Crew, Palm Beach (A)
C. De Souza/M. Tebay/T. Ayer/C. Redhead/s. newman (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Rosow/F. Storey/S. Pape/M. Puckly/J. D'Aversa (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
G. Milne/C. Harrigan/J. Yasaitis/E. Cook/E. Bayne (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. McGuire/R. Johnson/M. Matthews/E. Bohn/S. Heastings (Cox)
 
195 Womens Open C 2x
17
196 Mens Open C 8+
7
    Composite: Calgary RC, Greenwich Crew, Palm Beach (A)
S. Norman/A. Schotter/n. kress/J. Fargo/p. berger/s. anstey/D. Gary/j. woody/E. Overton (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
B. Rini/R. Stedman/D. Barksdale/P. Ronald/C. Mckay/S. Fondriest/C. Sweeney/N. Kosmynin/S. McKay (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
K. Kriese/R. Rudd/B. Lehman/A. Rabus/D. Alosi/A. Wisniewski/J. Valdivia/C. McGlothlin/K. Houston (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
A. Mauer/R. Sleight/M. Scott/J. Stratton/S. Martel/J. Cassidy/J. O'Connell/R. Higgs/E. Flynn (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
B. Price/T. Kiernan/C. Jungbluth/C. Thomas/P. Folger/J. Manfredi/H. Osgood/N. Holland/M. Comey (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Borchelt/B. Morse/M. Knifton/J. Seaman/F. Frey/S. Bolton/K. Shalabi/s. forrest/D. Helfman (Cox)
 
    Composite: Virginia, Unaff. (USA), Washington Rowing School (A)
 
197 Womens Open A 1x
13
198 Mens Open A 4+
13
199 Mens Club E-J 4x
20
    Cambridge Boat Club (A)
T. Fulham/L. Elswit/S. Hamilton/J. Lambert
 
    Dallas Rowing Club (A)
P. Hamner/M. Morschauser/J. Vorhies/R. Houston
 
    Greenwich Crew (A)
P. Oudheusden/T. Geffs/P. Pugliese/P. Bogin
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
J. Stone/M. KELLY/D. Lynch/C. King
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
N. Gokemeijer/J. Gorlin/C. Carlson/T. Palmer
 
    Narragansett Boat Club (A)
E. Watne/J. Cotter/e. geyh/D. Rand
 
    New Haven Rowing Club (A)
R. Dyer/B. Walsh/H. Brooke/S. Gurney
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
R. Walker/T. Helmkamp/T. Hood/P. Negus
 
    Row New York (A)
C. Taeusch/R. Benjamin/P. Armstrong/E. Cadoff
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Everett/R. Letzler/M. Richards/K. Kruger
 
    Texas Rowing Center (A)
R. Weiss/M. Watts/W. Crawford/M. Borchelt
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. Gold/W. Anderson/R. Johnson/J. Watt
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
R. Haynes/r. versteeg/T. Cox/P. Gross
 
    Wyandotte Boat Club (A)
G. Ellison/M. Pumarada/J. Gilliland/K. Charette/
 
    Cambridge Boat Club (B)
J. Hintlian/T. Kohler/M. Hyde/P. Foley
 
    Community Rowing, Inc. (B)
D. Stevenson/J. Quirk/S. Kovacs/J. Langermann
 
    New Haven Rowing Club (B)
A. Blanchard/R. Thackaberry/R. Morton/N. Thetford
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
M. Wind/L. Kuranko/V. Petrecca/J. Moody
 
    New Haven Rowing Club (C)
 
    West Side Rowing Club (F)
D. Sullivan/S. Goodnough/R. Valeri/R. Baker
 
200 Mixed D 4+
9
201 Mixed B 4x
12
202 Womens Open G-J 2x
14
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change