USRowing Masters National Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 18, 2016
1 Mixed B 4+
11
2 Mixed D 2x
16
3 Mixed F 2x
14
4 Mens Open A 1x
12
5 Womens Open AA 1x
11
6 Mens Open C 4+
10
7 Womens Open C 8+
9
8 Mens Open E 1x
20
9 Womens Open E 2x
20
10 Mens Open G 2x
16
11 Womens Ltwt D-J 4x
17
12 Womens Club C 4x
7
13 Mixed F-J 8+
7
14 Womens Ltwt C 4+
4
15 Mens Open AA 4+
7
16 Mens Open B 2-
1
17 Womens Ltwt B 1x
9
18 Mens Open D 2-
6
19 Womens Club D 8+
18
20 Mens Ltwt F 2x
7
    Cambridge Boat Club (A)
J. Saxelby/J. Lambert
 
    Long Beach Rowing Association (A)
R. Glidden/K. Jacobs/
 
    Composite: Minneapolis Rowing Club, 612endurance (A)
S. Michals/K. Conroy
 
    Composite: Potomac, OKC Riversport (A)
A. Rupert/W. Kostoff
 
    Composite: Riverside, S.A.C. (A)
S. Danberg/J. Hooten
 
    San Diego Rowing Club (A)
C. Anderson/P. Billings
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
W. Shaw/B. Hatch
 
21 Womens Open F-J 4+
15
22 Mens Open H 2x
7
23 Womens Open D-J 2-
10
    Ann Arbor Rowing Club (A)
K. Cook/M. Leonard
 
    Baltimore Rowing Club (A)
L. Pipitone/L. Gamble
 
    Chinook Performance Racing (A)
K. O'Hara/C. Stockly
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Sutter/C. Egan
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
R. Winn/J. Lacey
 
    Sacramento State Aquatic Center/Capital (A)
J. Snyder/S. Hooten
 
    Station L Rowing Club (A)
L. Jensen/D. Atwood
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
A. Bracken/E. Dade
 
    Ann Arbor Rowing Club (B)
R. Schultz-Purves/J. Janusz
 
    Chinook Performance Racing (B)
A. Cuthbertson/M. Wehtje
 
24 Mixed E 4x
10
25 Mens Ltwt A-C 4x
6
26 Womens Open AA-B 4-
8
27 Mixed D 8+
10
28 Mens Club A 4+
16
29 Womens Club A 4+
14
30 Mens Open C 4x
7
31 Womens Open C 4x
12
32 Mens Open E 2-
11
33 Womens Ltwt E 1x
13
34 Mens Open F-J 8+
6
35 Womens Club B 4x
4
36 Mens AS 1x
1
37 Womens AS 1x
0
38 Mixed LTA 2x
0
39 Mens Ltwt D-J 4x
11
40 Mens Open AA-A 4x
4
41 Womens Open AA-A 4x
7
42 Mens Ltwt B 1x
9
43 Womens Open B 8+
10
44 Mens Open D 1x
25
45 Womens Open D 2x
22
46 Mens Open F 1x
12
47 Womens Open F 2x
16
    Cambridge Boat Club (A)
B. Jones/M. Zezza
 
    Central Pennsylvania Rowing Association (A)
M. Ostrander/C. Graybeal/
 
    Chinook Performance Racing (A)
D. Noonan/R. Whidden
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Cooper/K. Lund
 
    Narragansett Boat Club (A)
s. cutts/L. Evans
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
K. Tolcser/L. Farrell
 
    Composite: Riverside, S.A.C. (A)
J. Snyder/C. Widgery
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
C. Hamilton/p. lusignan
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. Weber/S. Shepard
 
    Texas Rowing Center (A)
A. Robinson/S. Carter
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
D. Hannam/L. Marshall
 
    Composite: Vesper, Avalon (A)
K. Neiman/M. Wooten
 
    Composite: Avalon, Rock Creek (B)
C. Powers/M. Orrick
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
B. Brooks/M. O'Donnell
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
A. Kerns/B. Nash
 
    Minneapolis Rowing Club (C)
P. Greene/D. Peszek
 
48 Mens Open I 1x
11
49 Mixed A 4+
13
50 Mixed C 4+
10
51 Mens Club E-J 8+
18
52 Parent Child, M/S, F/D 2x
15
Friday, August 19, 2016
53 Mixed E 4+
14
54 Mixed C 2x
26
55 Mixed A 2x
14
56 Mens Open I-J 2x
7
57 Womens Open F 1x
8
58 Mens Ltwt F 1x
17
59 Womens Open D 8+
13
60 Mens Ltwt D 1x
10
61 Womens Open B 2x
14
62 Mens Open B 4+
10
63 Womens Ltwt A 4+
5
64 Mens Ltwt A-C 4+
3
65 Mixed TA 2x
0
66 Mixed LTA 4+
1
67 Womens Ltwt E-J 4+
8
68 Mens Club D 8+
12
69 Mens Ltwt G 1x
11
    Cambridge Boat Club (A)
P. Rioux
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
B. Schumacher
 
    Potomac Boat Club (A)
N. Young
 
    Riverside Boat Club (A)
P. Dale
 
    Sacramento State Aquatic Center/Capital (A)
J. Hooten
 
    San Diego Rowing Club (A)
P. Billings/
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
B. O'Neil
 
    Unaffiliated (USA) (A)
S. Sepe
 
    Unaffiliated (USA) (A)
P. White (66
 
    Community Rowing, Inc. (D)
H. Scott
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club (G)
D. Hunt
 
70 Womens Club E-J 4x
27
71 Mens Open E 4x
15
72 Womens Club C 4+
17
73 Mens Club C 4+
12
74 Womens Open AA 2x
11
75 Mens Open A 8+
6
76 Womens Club B 8+
15
77 Mens Open B 4x
5
78 Womens Open D-J 4-
14
    Avalon Rowing Club (A)
L. Ensor/V. Kehlenbeck/M. Westermyer/M. Wooten
 
    Chinook Performance Racing (A)
Y. Taskor/A. Moore/A. Cuthbertson/S. Hamby
 
    Community Rowing, Inc. (A)
S. Walker/L. Davis/L. Ford/N. Ullrich
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
H. Isernhagen/L. Schmieg/M. Malotky/E. Davis
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
J. Brocki/L. Sanders/J. Nicasio/W. Russell/B. Lysobey (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Adams/D. Lafferty/A. Feicht/S. Carter
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
R. Carroll/A. Bracken/E. Dade/C. Reynolds
 
    Composite: Vesper, Palo Alto, S.A.C., Unaff. (USA) (A)
J. Pendleton/J. Snyder/A. Couwenhoven/A. Boucher
 
    Chinook Performance Racing (B)
L. Thoron/E. Cauchi/C. Stockly/A. Schneider
 
    Community Rowing, Inc. (B)
G. Sage/A. Alton/M. Mance/C. Sutter
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
C. Randel/C. Cross/m. flavin/S. Quinn
 
    Composite: Vesper, Rivanna, Atlanta, S.A.C. (B)
S. Hooten/A. Cann/G. Teborek-Olson/S. Cohen
 
    Community Rowing, Inc. (C)
M. White/P. Robinson/J. Smith/L. Doucett
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Narragansett, Vesper (C)
G. Schiffman/M. Karl/P. Hawkey/J. Kaplow
 
79 Mens Club E 4+
17
80 Womens Ltwt C 2x
9
81 Mens Ltwt H-J 2x
5
82 Womens Ltwt F-J 1x
20
83 Mens Open F 2-
7
84 Womens Ltwt D 1x
9
85 Mens Ltwt D 2x
6
86 Womens Ltwt B 2x
8
87 Mens Ltwt B 2x
3
88 Womens Open AA-A 2-
12
89 Mens Open AA 2x
10
90 Womens Ltwt E 2x
10
91 Mixed F-J 4+
16
92 Womens Open G-J 1x
13
93 Mens Open G-J 4x
11
94 Womens Open E 1x
13
95 Mens Ltwt E 1x
10
96 Womens Open C 4+
18
97 Mens Open C 1x
14
98 Womens Open A 2x
13
99 Mens Open A 2x
10
100 Mens Open E-F 4-
11
101 Mens Open D 4-
9
102 Mixed B 8+
8
103 Parent/Child F/S 2x
9
Saturday, August 20, 2016
104 Mixed B 2x
13
105 Mixed D 4x
17
106 Mixed F 4x
9
107 Mens Ltwt AA-A 1x
12
108 Womens Open A 4+
17
109 Mens Open C 2x
16
110 Womens Open C 1x
10
111 Mens Open E 2x
17
112 Womens Open E 8+
11
113 Mens Open G 1x
14
114 Womens Ltwt D 4+
5
115 Mens Club G-J 4+
4
116 Womens Ltwt A-C 4x
7
117 Mens Open AA-A 4-
8
118 Mixed A 8+
11
119 Mens Open B 8+
7
120 Womens Open B 4x
7
121 Mens Open D 4+
11
122 Womens Club D 4+
20
123 Mens Open F 4+
10
124 Womens Club E-J 8+
14
125 Mens Open H 1x
12
126 Mens Open C 2-
6
127 Mens Club A-B 8+
10
128 Mixed G-J 4x
14
    Composite: Atlanta, Detroit Boat Club, Colorado Rowing (A)
H. Wurster/R. Jones/G. Teborek-Olson/M. Wurster
 
    Composite: Berkeley, S.A.C. (A)
S. Hooten/D. Hunt/S. Schaffran/J. Snyder
 
    Cambridge Boat Club (A)
 
    Chinook Performance Racing (A)
E. Cassella/K. Hurd/J. Hurd/S. Elsberg
 
    Maritime Rowing Club (A)
M. Dowd/W. Hawkey/T. Swayze/M. Flaherty-Ludwig
 
    Narragansett Boat Club (A)
S. Cutts/W. Prichett/K. Wise/C. Browning
 
    Composite: Passaic River, Swan Creek RC (A)
A. FIORY/P. Glover/G. Lahm/J. Lahm
 
    Composite: Rivanna, Potomac (A)
C. Sutliff/A. Cann/C. Collins/D. Perrone
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
B. O'Neil/M. Donovan/P. Roberts/p. lusignan
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
B. Pasternak/J. Everett/C. Randel/L. Turner
 
    Texas Rowing Center (A)
R. Weiss/W. Crawford/C. Hicks/J. Hopkins
 
    Cambridge Boat Club (B)
J. Born/S. Johnson/S. Mulderig/P. Foley
 
    Composite: Fairmount, Potomac, Sarasota County (B)
K. Wiegandt/R. Sargent/S. Sargent/B. Cox
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
M. Wind/J. Moody/N. McDade/J. Moody
 
129 Womens Ltwt B 4+
5
130 Womens Ltwt D 2x
11
131 Mens Open AA 1x
15
132 Womens Ltwt AA-A 1x
6
133 Mens Ltwt C 2x
6
134 Womens Club C 8+
13
135 Mens Open E 8+
8
136 Womens Club E 4+
16
137 Mens Open G-J 2-
8
138 Mens Ltwt D-J 4+
4
139 Womens Ltwt F-J 2x
19
140 Womens Open C 2-
10
141 Mens Club C 8+
13
142 Mens Open B 2x
9
143 Womens Open B 4+
14
144 Mens Open D 2x
21
145 Womens Open D 1x
16
146 Mens Open F 4x
7
147 Womens Open F-J 4x
12
    Avalon Rowing Club (A)
L. Ensor/J. Ensler/M. Westermyer/M. Wooten
 
    Chinook Performance Racing (A)
M. Scully/D. Noonan/R. Whidden/C. Graubard
 
    Masters Coaching, LLC (A)
D. Klingaman/C. Holdorf/J. Watson/B. Smith
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
I. van Wyngaarden/K. Kislevitz/S. Shepard/K. Weber
 
    Vesper Boat Club (A)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
R. Thomas/J. Haas/E. Macalaster/M. Mathison
 
    Composite: Riverside, Palo Alto, S.A.C., Unaff. (USA) (B)
J. Pendleton/A. Boucher/C. Widgery/J. Snyder
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
C. Randel/A. Kerns/L. Turner/J. Moody
 
    Composite: Vesper, Rivanna, S.A.C. (C)
A. Cann/A. Jonik/S. Hooten/H. McFie Simone
 
    Composite: Fairmount, Vesper, Atlanta, Chinook (D)
S. Sargent/G. Teborek-Olson/K. Hurd/K. Constant
 
    Composite: Vesper, St. Catharines, Berkeley, Pocock (E)
E. Braithwaite/J. Stone/L. Hastings/M. Berry
 
    Cambridge Boat Club (F)
P. Hambrick/M. Rusher/S. Johnson/S. Witte
 
148 Mens Open J 1x
3
149 Womens Club A 8+
10
150 Mixed C 4x
10
151 Mixed E 2x
23
152 Parent/Child M/D 2x
11
Sunday, August 21, 2016
153 Mixed G 2x
6
154 Mixed E 8+
11
155 Mixed C 8+
10
156 Womens Open AA 4+
9
157 Mens Ltwt I-J 1x
6
158 Womens Club F-J 4+
16
159 Mens Open F 2x
16
160 Womens Open D 4+
14
161 Mens Open D 8+
7
162 Womens Club B 4+
14
163 Mens Open B 1x
6
164 Mixed A 4x
7
165 Mixed AS 2x
0
166 Mixed Inclusive LTA 4+
0
167 Mixed H-J 2x
13
168 Mens Club A-D 4x
17
169 Mens Ltwt G 2x
5
170 Womens Open E 4x
11
171 Mens Ltwt E 2x
6
172 Womens Ltwt C 1x
11
173 Mens Ltwt C 1x
5
174 Womens Open A 8+
7
175 Mens Open AA-A 2-
12
176 Womens Open B 2-
10
177 Mens Ltwt A 2x
5
178 Mens Open B-C 4-
9
179 Mens Open G-J 4-
3
180 Womens Open C 4-
5
181 Mens Ltwt H 1x
7
182 Womens Open F-J 8+
13
    CHARGERS Rowing Club (A)
G. Dancks/P. Wilson/D. Bradshaw/L. Craig/K. Garofalo/M. Julian/E. Bates/S. Markel/C. Motto (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
A. Moore/A. Cuthbertson/A. Schneider/T. Walters/L. Hay/S. Hamby/R. Whidden/M. Elsberg/D. Lloyd (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Avalon, Alexandria Masters (A)
L. Ensor/J. Ensler/M. Wooten/C. Powers/M. Dowd/L. Shinners/M. Orrick/M. Maguire/E. Underhill (Cox)
 
    Composite: Mendota, Masters Coaching, Northampton (A)
M. Wilkie/C. Holdorf/D. Klingaman/F. Smith/C. Edmonston/C. MacColl/J. Watson/S. Keller/S. Specht (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Droney/K. Cassidy/C. Reading/M. Gregg/M. Powell/D. Kirk/C. Kruse/J. Klau/E. Duva (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. Kislevitz/I. van Wyngaarden/K. Weber/S. Radman/m. flavin/S. Shepard/C. Randel/L. Turner/M. Strom (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Hicks/S. Busico/E. Stoneman/J. Nordskog Andrews/S. Carter/A. Robinson/R. Chavez-Riley/S. Koch/D. Helfman (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
A. Franklin/M. Karl/S. Hingley/A. Couwenhoven/S. Cohen/J. Kaplow/K. Papandrew/M. Berry/J. Whiting (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
D. Davis/J. Lancaster/M. Scully/M. Wehtje/D. Noonan/E. Cassella/C. Graubard/A. Brian/L. Wright (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
E. Shanower/R. Gramuglia/R. Brady/L. Olson/S. Reid/R. Thomas/K. Juhlin/E. Macalaster/S. Grady (Cox)
 
    Composite: Riverside, Vesper, Rivanna, Atlanta, St. Catharines, Don Rowing, Palo Alto, S.A.C. (B)
J. Pendleton/A. Jonik/C. Simms/S. Hooten/J. Snyder/A. Cann/C. Widgery/L. Hastings/R. Gouin (Cox)
 
    Composite: Narragansett, Vesper, Atlanta, Pocock, Upper Valley Rowing, Chinook (C)
G. Teborek-Olson/H. McFie Simone/J. Richards/K. Hurd/J. Stone/L. Marshall/K. Constant/S. Cutts/K. Nieman (Cox)
 
    Composite: Blood Street Sculls, CRI, Style Driven, Masters Coaching (C)
P. Shumate/J. Hewitson/C. Pope/J. Sadd Smalec/M. Shepatin/C. Robinson/K. Fountain/B. Smith/J. Park (Cox)
 
183 Mens Club F 4+
13
184 Womens Open D 4x
8
185 Mens Open D 4x
6
186 Womens Open B 1x
10
187 Mens Club B 4+
11
188 Mens Club D 4+
15
189 Womens Club A 4x
7
190 Womens Ltwt A 2x
7
191 Womens Club D 4x
12
192 Mens Open G-J 4+
5
193 Womens Open E 4+
11
194 Mens Open E 4+
6
195 Womens Open C 2x
17
196 Mens Open C 8+
7
197 Womens Open A 1x
13
198 Mens Open A 4+
13
199 Mens Club E-J 4x
20
200 Mixed D 4+
9
201 Mixed B 4x
12
202 Womens Open G-J 2x
14
    Composite: Atlanta, Colorado Rowing (A)
G. Teborek-Olson/M. Wurster
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Intrepid Rowing Club (A)
L. Freed/L. Merk-Gould
 
    Maritime Rowing Club (A)
M. Dowd/M. Flaherty-Ludwig
 
    Masters Coaching, LLC (A)
D. Klingaman/J. Watson
 
    Narragansett Boat Club (A)
s. cutts/C. Browning
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
L. Turner/C. Randel
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
P. Sadler/L. Marshall/
 
    Composite: Vesper, Mount Holyoke Community (A)
S. Toler/J. Friedman
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
A. Kerns/J. Moody
 
    Vesper Boat Club (B)
M. Berry/J. Kaplow
 
    Composite: Rivanna, S.A.C. (C)
A. Cann/S. Hooten
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
S. McLean/L. Mandel
 
    Composite: Fairmount, Vesper (D)
S. Sargent/B. Hogan
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (D)
E. Green/J. Wasserman
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change