USRowing Masters National Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 18, 2016
1 Mixed B 4+
11
2 Mixed D 2x
16
3 Mixed F 2x
14
4 Mens Open A 1x
12
5 Womens Open AA 1x
11
6 Mens Open C 4+
10
7 Womens Open C 8+
9
8 Mens Open E 1x
20
    612endurance Racing (A)
S. Faber/
 
    Cambridge Boat Club (A)
J. Randle/
 
    Chinook Performance Racing (A)
M. Totta
 
    Columbia Rowing Club (A)
H. Elkazzaz
 
    Great Bay Rowing (A)
F. Loucks
 
    Independence Rowing Club (A)
T. Friel
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
T. Rizzo
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
G. Houlihan
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
S. Pape
 
    Riverside Boat Club (A)
A. O'Brien
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Gates
 
    Unaffiliated (USA) (A)
D. Baker
 
    Union Boat Club (A)
M. Cataldo
 
    University of New England Rowing Club (A)
G. Bickford
 
    Washington Rowing School (A)
C. Arnold/
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
B. Whitehead
 
    Riverside Boat Club (B)
J. Tracey
 
    Unaffiliated (USA) (B)
B. Rusinovic
 
    Washington Rowing School (B)
S. Plog/
 
    Union Boat Club (C)
R. Wettach
 
9 Womens Open E 2x
20
    Composite: Austin, Texas Rowing Center (A)
H. Boisseau/N. Lee
 
    Baltimore Rowing Club (A)
P. Merkle/E. Erbelding
 
    Calgary Rowing Club (A)
L. Rokosh/H. White
 
    Composite: Cambridge, Lincoln Park Boat Club (A)
M. Zezza/F. Tuite
 
    Chinook Performance Racing (A)
D. Barr/K. McGill
 
    Independence Rowing Club (A)
G. LaFreniere/M. Beckett
 
    Maritime Rowing Club (A)
L. Devitt/L. Krichko
 
    Masters Coaching, LLC (A)
S. Reid/C. Edmonston
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Miller/K. Lund
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
G. Lahm/D. Cenit
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
C. Ferrara/L. Baker
 
    Composite: Rocky Mountain, DWRA Detroit (A)
R. Kirchhoff/S. Borden
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
I. van Wyngaarden/K. Kislevitz
 
    Skidmore Community Rowing (A)
L. Gordon/K. Stalter
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
J. Meder/M. Ulsh/
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
E. Dade/A. Bracken
 
    Masters Coaching, LLC (B)
R. Thomas/E. Shanower
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
C. Muehlbauer/P. Greene
 
    Vesper Boat Club (B)
E. Walsh/C. Holdsworth
 
    Composite: Cambridge, Unaff. (USA) (C)
K. Lessard/H. Lazaridis
 
10 Mens Open G 2x
16
11 Womens Ltwt D-J 4x
17
12 Womens Club C 4x
7
13 Mixed F-J 8+
7
14 Womens Ltwt C 4+
4
15 Mens Open AA 4+
7
16 Mens Open B 2-
1
17 Womens Ltwt B 1x
9
18 Mens Open D 2-
6
19 Womens Club D 8+
18
20 Mens Ltwt F 2x
7
21 Womens Open F-J 4+
15
    Chinook Performance Racing (A)
M. Scully/L. Hay/D. Noonan/C. Graubard/D. Lloyd (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Avalon, Quinsigamond (A)
M. Dowd/M. Westermyer/J. Ensler/M. Wooten/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Composite: Mendota, Masters Coaching (A)
M. Wilkie/C. Holdorf/D. Klingaman/S. Keller/S. Specht (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Droney/M. Powell/C. Kruse/D. Kirk/K. Petrik (Cox)
 
    Composite: Riverside, Vesper, Atlanta, Palo Alto, Unaff. (USA) (A)
J. Pendleton/A. Couwenhoven/A. Boucher/C. Widgery/R. Gouin (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Mioli/m. flavin/B. Nash/R. Liepolt/A. Yamamoto (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (B)
V. Kehlenbeck/L. Ensor/C. Powers/M. Maguire/S. O'Connor (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
E. Cassella/R. Whidden/A. Brian/M. Elsberg/J. Crittenden (Cox)
 
    Composite: Mendota, Masters Coaching, Northampton (B)
N. Jarvis/L. Olson/J. Watson/C. MacColl/S. Grady (Cox)
 
    Composite: Riverfront Recapture, Vesper, Rivanna (B)
H. McFie-Simone/A. Cann/K. Constant/A. Jonik/J. D'Aversa (Cox)
 
    Composite: Mendota, Masters Coaching (C)
R. Brady/E. Macalaster/F. Breit/K. Juhlin/J. Gesch (Cox)
 
    Composite: Narragansett, Vesper, Atlanta, Baltimore (C)
G. Teborek-Olson/D. Catley/S. Hingley/M. Karl/M. Ward (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Vesper, Avalon (D)
P. Hawkey/J. Kaplow/M. Berry/C. Hajek/K. Nieman (Cox)
 
    Composite: Blood Street Sculls, Masters Coaching (D)
P. Shumate/C. Pope/M. Shepatin/C. Robinson/D. Davis (Cox)
 
    Composite: Vesper, Pocock (E)
 
22 Mens Open H 2x
7
23 Womens Open D-J 2-
10
24 Mixed E 4x
10
25 Mens Ltwt A-C 4x
6
26 Womens Open AA-B 4-
8
27 Mixed D 8+
10
28 Mens Club A 4+
16
29 Womens Club A 4+
14
30 Mens Open C 4x
7
31 Womens Open C 4x
12
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
M. Tourtellott/K. Griffiths/K. Quicker/S. Pigott
 
    Cambridge Boat Club (A)
R. Turri Vise/A. Buehler/S. Cowherd/M. Watkins
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
A. Pollini/R. Ford/N. Paquette/L. Suplick
 
    Chinook Performance Racing (A)
T. Passoni/G. Zaharek/K. Newman/A. Lawrence
 
    Composite: Dallas, OKC Riversport (A)
A. Molenaar/G. Tomaseski/L. Toudouze/A. Clark
 
    Greenwich Crew (A)
K. Erickson/M. McCormack/S. Mills/K. DeLuca
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
J. Bernier/T. Wright-Mauer/S. Herman/L. Alphonse
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
R. Williams/T. Harris/L. Wasserman/S. Kane
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
H. Evans/T. Bulatao/K. Rosenberg/R. Broglio
 
    Composite: Passaic River, Swan Creek RC, Unaff. (USA) (A)
P. Glover/D. Cenit/J. Friedman/G. Lahm
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
R. Springer-Miller/C. Holland/D. Barnes/W. MacPherson
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Skeffington/K. Wilson/C. Adams/N. Middleman
 
32 Mens Open E 2-
11
33 Womens Ltwt E 1x
13
34 Mens Open F-J 8+
6
35 Womens Club B 4x
4
36 Mens AS 1x
1
37 Womens AS 1x
0
38 Mixed LTA 2x
0
39 Mens Ltwt D-J 4x
11
40 Mens Open AA-A 4x
4
41 Womens Open AA-A 4x
7
42 Mens Ltwt B 1x
9
43 Womens Open B 8+
10
44 Mens Open D 1x
25
45 Womens Open D 2x
22
46 Mens Open F 1x
12
47 Womens Open F 2x
16
48 Mens Open I 1x
11
    Cambridge Boat Club (A)
C. Zezza
 
    Chinook Performance Racing (A)
J. Hurd
 
    Colorado Rowing (A)
H. Wurster
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
C. Church
 
    Pettipaug YC Rowing (A)
j. laundon
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Sutliff
 
    Rivanna Rowing Club, Inc. (A)
C. Collins
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
B. Pasternak
 
    Unaffiliated (USA) (A)
J. Novitski
 
    Cambridge Boat Club (B)
H. Hamilton
 
    Nereid Boat Club, Inc. (I)
E. Avizov
 
49 Mixed A 4+
13
50 Mixed C 4+
10
51 Mens Club E-J 8+
18
52 Parent Child, M/S, F/D 2x
15
Friday, August 19, 2016
53 Mixed E 4+
14
54 Mixed C 2x
26
    Calgary Rowing Club (A)
S. Anstey/P. Young
 
    Composite: Cambridge, Riverside (A)
B. Sims/N. Kurmakov
 
    Cambridge Boat Club (A)
J. Geshwiler/R. Turri Vise
 
    Carolina Masters Crew Club (A)
R. Kyle/K. Kyle
 
    Chinook Performance Racing (A)
R. Symonds/K. Alt
 
    Columbia Rowing Club (A)
L. Kline/H. Elkazzaz
 
    Dallas Rowing Club (A)
K. Gates/G. Tomaseski
 
    Greenwich Crew (A)
P. Kaufer/K. DeLuca
 
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
K. Dollhopf/S. Dvorak
 
    Lake Quinsigamond Community Rowing (A)
j. may/K. O'Hagan
 
    Leander Boat Club (A)
K. Henry/R. Wilson
 
    Maine Rowing Association (A)
T. Beretich/B. Beretich
 
    Merrimac River Rowing Association (A)
E. Lallemand/M. Lewis
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Casper/A. Peers
 
    Composite: Passaic River, Asheville Rowing Club (A)
C. Galvanek/D. Cenit
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
J. Moss/J. Hettler
 
    Potomac Boat Club (A)
O. Huxley/E. Caudron
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
H. Sontgerath/A. Mehr
 
    Rockford Crew (A)
M. Raisky/C. Raisky
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
V. Morest/R. Gervase
 
    Unaffiliated (USA) (A)
W. Greene/T. Abbott
 
    University Barge Club (A)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
E. Krengel/K. Krengel
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
S. West/J. Waterbury/
 
    Composite: Cambridge, Upper Valley Rowing (B)
R. Carroll/R. Cone
 
    Riverside Boat Club (B)
M. Bannister/T. Vandersteel
 
55 Mixed A 2x
14
56 Mens Open I-J 2x
7
57 Womens Open F 1x
8
58 Mens Ltwt F 1x
17
59 Womens Open D 8+
13
    Composite: Amoskeag, Narragansett, Vesper, Rocky Mountain, Atlanta, Don Rowing, Unaff. (USA) (A)
E. Acworth/M. Roman/N. Butterfield/G. Malacrida/S. Borden/T. Glover/M. Oliver/S. Rippetoe/R. Gouin (Cox)
 
    Composite: Ann Arbor RC, Newport Sea Base Rowing (A)
J. Shifferd/P. Goforth/E. Psarouthakis/J. Janusz/K. Cook/M. Leonard/R. Schultz-Purves/L. Thompson/A. Michaud (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Turtle/S. Burt/P. Merkle/E. Erbelding/L. Gamble/E. Milnor/L. Pipitone/K. Flickinger/M. Ward (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
A. Starin/B. Blake/S. Bermingham/H. Cunningham/L. Miller/L. Butler/N. Isaac/p. raksin/L. Johnson (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
D. Davis/A. Moore/K. McGill/C. Stockly/N. Dynan/C. Battani/K. Amdur/K. Newman/L. Wright (Cox)
 
    Composite: Masters Coaching, East Bay (A)
M. Wilkie/F. Smith/M. Tolson/C. Edmonston/J. Spiro/J. Haas/E. Shanower/F. Horton/S. Grady (Cox)
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
A. Maloney/A. Roderick/L. O'Mara/J. Maranto/R. Russo/P. Aiello/G. Rekemeyer/M. Hyland/J. Inman (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Dunlavey/C. Reading/K. Cassidy/M. Personick/E. Droney/M. Gregg/C. Kruse/J. Klau/M. Cyr (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Schmidt/K. McFetridge/C. Purcell/S. Dodge/I. van Wyngaarden/C. Nicklas/E. Brennan/S. Durno/M. Strom (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
M. Burnham/L. Towne/S. Tucci/S. King/E. Card/S. Allen/J. Wash/V. Riley/H. Weis (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
J. MacMillen/L. Gillespie/D. Carey/C. Boghosian/M. Laskaris/M. Oeser Prost/s. brighton/E. Celtrick/S. Bish (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
A. Moquin/E. Goodman/A. Lawrence/D. Charles-Chisholm/H. Friel/Y. Taskor/A. Cuthbertson/M. Wehtje/D. Lloyd (Cox)
 
60 Mens Ltwt D 1x
10
61 Womens Open B 2x
14
62 Mens Open B 4+
10
63 Womens Ltwt A 4+
5
64 Mens Ltwt A-C 4+
3
65 Mixed TA 2x
0
66 Mixed LTA 4+
1
67 Womens Ltwt E-J 4+
8
68 Mens Club D 8+
12
69 Mens Ltwt G 1x
11
    Cambridge Boat Club (A)
P. Rioux
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
B. Schumacher
 
    Potomac Boat Club (A)
N. Young
 
    Riverside Boat Club (A)
P. Dale
 
    Sacramento State Aquatic Center/Capital (A)
J. Hooten
 
    San Diego Rowing Club (A)
P. Billings/
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
B. O'Neil
 
    Unaffiliated (USA) (A)
S. Sepe
 
    Unaffiliated (USA) (A)
P. White (66
 
    Community Rowing, Inc. (D)
H. Scott
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club (G)
D. Hunt
 
70 Womens Club E-J 4x
27
71 Mens Open E 4x
15
72 Womens Club C 4+
17
73 Mens Club C 4+
12
74 Womens Open AA 2x
11
    Baltimore Rowing Club (A)
K. Flickinger/E. Milnor
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Sheehan/R. Churchill
 
    Great River Rowing (A)
J. Lajoie/M. Purcell
 
    Composite: Jacksonville, Unaff. (USA) (A)
L. Detlefsen/M. Deja
 
    Maritime Rowing Club (A)
C. Laverack/K. Ratclif
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
S. San Emeterio/L. Hutchinson
 
    Composite: Riverside, Vesper (A)
V. Mather/A. Sneff
 
    Vesper Boat Club (A)
E. McCormick/M. Folco
 
    Community Rowing, Inc. (B)
K. Barrett/S. DeMarche
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
E. Pirro/A. joanis
 
    Community Rowing, Inc. (C)
C. Ricard/R. Schofield
 
75 Mens Open A 8+
6
76 Womens Club B 8+
15
77 Mens Open B 4x
5
78 Womens Open D-J 4-
14
    Avalon Rowing Club (A)
L. Ensor/V. Kehlenbeck/M. Westermyer/M. Wooten
 
    Chinook Performance Racing (A)
Y. Taskor/A. Moore/A. Cuthbertson/S. Hamby
 
    Community Rowing, Inc. (A)
S. Walker/L. Davis/L. Ford/N. Ullrich
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
H. Isernhagen/L. Schmieg/M. Malotky/E. Davis
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
J. Brocki/L. Sanders/J. Nicasio/W. Russell/B. Lysobey (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Adams/D. Lafferty/A. Feicht/S. Carter
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
R. Carroll/A. Bracken/E. Dade/C. Reynolds
 
    Composite: Vesper, Palo Alto, S.A.C., Unaff. (USA) (A)
J. Pendleton/J. Snyder/A. Couwenhoven/A. Boucher
 
    Chinook Performance Racing (B)
L. Thoron/E. Cauchi/C. Stockly/A. Schneider
 
    Community Rowing, Inc. (B)
G. Sage/A. Alton/M. Mance/C. Sutter
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
C. Randel/C. Cross/m. flavin/S. Quinn
 
    Composite: Vesper, Rivanna, Atlanta, S.A.C. (B)
S. Hooten/A. Cann/G. Teborek-Olson/S. Cohen
 
    Community Rowing, Inc. (C)
M. White/P. Robinson/J. Smith/L. Doucett
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Narragansett, Vesper (C)
G. Schiffman/M. Karl/P. Hawkey/J. Kaplow
 
79 Mens Club E 4+
17
80 Womens Ltwt C 2x
9
81 Mens Ltwt H-J 2x
5
82 Womens Ltwt F-J 1x
20
83 Mens Open F 2-
7
84 Womens Ltwt D 1x
9
85 Mens Ltwt D 2x
6
86 Womens Ltwt B 2x
8
87 Mens Ltwt B 2x
3
88 Womens Open AA-A 2-
12
89 Mens Open AA 2x
10
90 Womens Ltwt E 2x
10
91 Mixed F-J 4+
16
92 Womens Open G-J 1x
13
93 Mens Open G-J 4x
11
94 Womens Open E 1x
13
95 Mens Ltwt E 1x
10
96 Womens Open C 4+
18
    Alexandria Community Rowing (A)
M. Cato/P. Jones/W. Nichols/C. Swartz/K. Snyder (Cox)/
 
    Composite: Ann Arbor RC, Masters Coaching (A)
J. Shifferd/M. Hudson/L. Thompson/P. Goforth/P. Shumate (Cox)
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
M. Tourtellott/K. Griffiths/S. Pigott/K. Quicker/V. Felso (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
C. Muellerleile/J. Marshall/K. Zareski/J. Tujague/S. Montgomery (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
L. Suplick/N. Schultz/V. Oomen/K. Samsel/G. Linus (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
R. Cunningham/T. Passoni/K. Newman/K. O'Hara/D. Lloyd (Cox)
 
    Composite: CRI, BMA, Unaff. (USA) (A)
T. Canfield/J. Hathaway/D. Kemper/T. Doggett/C. Bassler (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
K. Kiernan/J. Bernier/A. parent-tibbetts/M. King/M. Rooney (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
H. Isernhagen/L. Schmieg/L. Crandall/K. Dieperink/S. Baldvins (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
L. Hannum/S. Linowski/M. Sanderson/G. DiFulvio/J. Klitus-Flaim (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
J. Brocki/L. Sanders/J. Nicasio/W. Russell/B. Lysobey (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
L. Ruud/A. Kelly/T. Bulatao/K. Rosenberg/H. Evans (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Dunlavey/B. Weber/T. Granger/M. Bell/L. Gonda-King (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Wilhelmy/J. Bautista/S. Shepard/E. Brennan/C. Nathanson (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
N. Conaty/M. Oeser Prost/s. brighton/E. Celtrick/A. Olsen (Cox)
 
    Alexandria Community Rowing (B)
A. Braun/B. Simonen/J. Bright/J. Rubini/S. Hoff (Cox)/
 
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
A. Pollini/S. Fischer/Z. Brookes/S. Weinstein/C. Glass (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
A. Omtvedt/A. Moquin/N. Reyns/K. Amdur/F. Pollock (Cox)
 
97 Mens Open C 1x
14
98 Womens Open A 2x
13
99 Mens Open A 2x
10
100 Mens Open E-F 4-
11
101 Mens Open D 4-
9
    Cambridge Boat Club (A)
J. Grant/T. Darling/J. Pierce/J. Manson
 
    Community Rowing, Inc. (A)
K. Dutt/S. Ames/J. Owens/O. Schueller
 
    East Arm Rowing Club (A)
j. Cody/R. Wagner/C. Shepherd/R. Zimmer
 
    Narragansett Boat Club (A)
E. Watne/J. Duke/S. Whitney/D. Gorriaran
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Jungbluth/T. Kiernan/B. Price/J. Manfredi
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Kostal/C. Miller/E. Truntz/S. DeSantis
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
D. Muller/B. Harwood/D. Haedrich/T. Rooney
 
    Composite: Virginia, Unaff. (USA) (A)
 
    Riverside Boat Club (B)
T. Hudak/A. O'Brien/R. Livingston/D. Dickison
 
102 Mixed B 8+
8
103 Parent/Child F/S 2x
9
Saturday, August 20, 2016
104 Mixed B 2x
13
    Calgary Rowing Club (A)
S. Anstey/K. Krahn
 
    Carolina Masters Crew Club (A)
R. Kyle/K. Kyle
 
    Chinook Performance Racing (A)
K. Alt/R. Symonds
 
    Genesee Waterways Center, Inc. (A)
K. Whitcomb/C. Goepel
 
    Composite: Greater Columbus, Sarasota County (A)
L. Corbett/J. Sanchez
 
    Maritime Rowing Club (A)
K. Williams/J. Watkins
 
    Riverside Boat Club (A)
T. Vandersteel/I. Belakovskiy
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
R. Visinski/S. Schmidt
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Borchelt/K. Wilson
 
    Unaffiliated (USA) (A)
W. Greene/T. Abbott
 
    Union Boat Club (A)
B. Mannino/C. Infantino
 
    Riverside Boat Club (B)
M. Brundage/a. hashway
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
T. Meehan/J. Bautista
 
105 Mixed D 4x
17
106 Mixed F 4x
9
107 Mens Ltwt AA-A 1x
12
108 Womens Open A 4+
17
109 Mens Open C 2x
16
110 Womens Open C 1x
10
    Calgary Rowing Club (A)
P. Young
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
V. Oomen
 
    Chinook Performance Racing (A)
A. Moquin
 
    Dallas Rowing Club (A)
K. Elting
 
    Leander Boat Club (A)
K. Henry
 
    Narragansett Boat Club (A)
S. Cussler
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
J. Hettler/
 
    Potomac Boat Club (A)
O. Huxley
 
    Unaffiliated (USA) (A)
J. Hathaway
 
    Narragansett Boat Club (B)
J. Martin
 
111 Mens Open E 2x
17
112 Womens Open E 8+
11
    Composite: Avalon, Greater Lawrence Rowing, Rock Creek (A)
L. Ensor/J. Ensler/J. Lago/M. Westermyer/C. Powers/M. Wooten/S. Dagher/M. Maguire/M. Madari (Cox)
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
M. Ball/J. Malloy/A. DONAHUE/F. Michaud/R. Bishop/L. Vecchione/J. Eitas/S. Rooney/C. Murdock (Cox)
 
    Composite: Carolina Masters, Masters Coaching (A)
M. Wilkie/C. Holdorf/J. Spiro/K. Kyle/J. Watson/J. Haas/E. Shanower/F. Smith/J. Gesch (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
N. Dynan/Y. Taskor/K. McGill/A. Moore/D. Davis/A. Schneider/M. Scully/M. Wehtje/L. Wright (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
J. Burnham/K. Tolcser/L. Hafner/S. Roberson/L. Farrell/R. Broglio/E. Alexander/A. Murphy/H. Evans (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Dodge/S. Radman/C. Nicklas/K. Kislevitz/m. flavin/E. Knapp/S. Durno/K. Weber/M. Strom (Cox)
 
    Composite: Vesper, Rocky Mountain, Atlanta, Don Rowing, Palo Alto, Unaff. (USA) (A)
J. Pendleton/M. Oliver/G. Malacrida/A. Boucher/S. Borden/C. Simms/E. Acworth/M. Roman/R. Gouin (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
A. Lawrence/D. Charles-Chisholm/H. Friel/C. Stockly/A. Cuthbertson/L. Hay/D. Noonan/E. Cassella/D. Lloyd (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
M. Tolson/C. Edmonston/S. Reid/L. Olson/R. Brady/P. Fitzell/R. Gramuglia/C. Robinson/S. Grady (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (C)
L. Suslak/B. Parkhurst/N. Peters/P. Vickery/A. Sloanne/J. Kedia/L. Attardo/D. Smith/S. O'Connor (Cox)
 
113 Mens Open G 1x
14
    Beaver Creek Sculling (A)
C. Redinger
 
    Cambridge Boat Club (A)
C. Hamlin
 
    Community Rowing, Inc. (A)
D. Holl
 
    GMS Rowing Center (A)
M. Verlin
 
    Lakeland Rowing Club (A)
g. lund/
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
T. Conway
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
J. Sturges/
 
    Riverside Boat Club (A)
P. Dale
 
    Rockford Crew (A)
R. Anderson
 
    Unaffiliated (USA) (A)
S. Sepe
 
    Union Boat Club (A)
C. Kane
 
    Cambridge Boat Club (B)
N. Kurmakov
 
    Portland Community Rowing Association (B)
A. Gilman
 
    Unaffiliated (USA) (B)
P. White
 
114 Womens Ltwt D 4+
5
115 Mens Club G-J 4+
4
116 Womens Ltwt A-C 4x
7
117 Mens Open AA-A 4-
8
118 Mixed A 8+
11
119 Mens Open B 8+
7
    Capital Rowing Club (A)
B. Rini/P. Ronald/D. Barksdale/S. Fondriest/C. Sweeney/N. Kosmynin/R. Nance/M. Comtois/S. McKay (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
J. Gordon/A. Baker/D. Hale/M. Hodgetts/B. Acuff/T. Hillier/C. Montanari/M. Wuest/A. Watt (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Bernblum/J. Turcotte/J. Luker/R. Martinez/M. Bension/O. Schueller/R. Ezzell/C. Lengauer/E. Dwyer (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
B. Lehman/P. Falto/A. Rabus/R. Rudd/A. Ajello/A. Blakeslee/K. Kriese/B. Forehand/V. Rhee (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
B. Price/T. Kiernan/A. Ciriello/C. Thomas/G. Gillinger/N. Davies/W. Plews-Ogan/L. Soya/M. Comey (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Borchelt/B. Morse/F. Frey/J. Seaman/M. Knifton/S. Bolton/E. Roth/L. Rehwinkel/D. Helfman (Cox)
 
    Composite: Virginia, Virginia Commonwealth University, Unaff. (USA) (A)
 
120 Womens Open B 4x
7
121 Mens Open D 4+
11
122 Womens Club D 4+
20
123 Mens Open F 4+
10
124 Womens Club E-J 8+
14
125 Mens Open H 1x
12
126 Mens Open C 2-
6
127 Mens Club A-B 8+
10
128 Mixed G-J 4x
14
129 Womens Ltwt B 4+
5
130 Womens Ltwt D 2x
11
131 Mens Open AA 1x
15
    612endurance Racing (A)
J. Wells/
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
W. Arts
 
    Austin Rowing Club (A)
D. Schnepp
 
    Community Rowing, Inc. (A)
N. Tsantes
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
R. McMahon
 
    Potomac Boat Club (A)
E. Caudron
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
P. Fitzgerald
 
    Riverside Boat Club (A)
M. Farry
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
R. Visinski
 
    Texas Rowing Center (A)
J. Seaman
 
    Unaffiliated (USA) (A)
M. Zakrzewski
 
    Augusta Rowing Club, Inc. (B)
W. Ramos
 
    Community Rowing, Inc. (B)
H. Snyder
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
H. Diaz
 
    Texas Rowing Center (B)
E. Roth
 
132 Womens Ltwt AA-A 1x
6
133 Mens Ltwt C 2x
6
134 Womens Club C 8+
13
135 Mens Open E 8+
8
136 Womens Club E 4+
16
137 Mens Open G-J 2-
8
138 Mens Ltwt D-J 4+
4
139 Womens Ltwt F-J 2x
19
140 Womens Open C 2-
10
    Alexandria Community Rowing (A)
A. Braun/B. Simonen/
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
R. Schultz-Purves/L. Thompson
 
    Avalon Rowing Club (A)
S. O'Connor/S. Dagher
 
    Composite: Cambridge, Mendota (A)
N. Strom/M. Laugen
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
A. DONAHUE/S. Rooney
 
    Chinook Performance Racing (A)
E. Cauchi/A. Hunt
 
    East Bay Rowing Club (A)
W. Madieros/J. Fisher
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Lamppa/R. Winn
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Wilhelmy/J. Bautista
 
    Unaffiliated (USA) (B)
T. Canfield/J. Hathaway
 
141 Mens Club C 8+
13
142 Mens Open B 2x
9
143 Womens Open B 4+
14
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Bright/J. Rubini/P. Jones/C. Swartz/S. Hoff (Cox)/
 
    Composite: Avalon, Alexandria Masters (A)
C. Swartz/A. Messersmith/M. Donna/P. Adler/J. Jensen (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
K. Giuliano/M. Sater/K. Beukenkamp/K. Zareski/C. Muellerleile (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
K. Stutz/N. Dustman/L. Peterson/A. Moquin/a. hancko (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. McKenna/C. Sutter/S. Cottrill/E. Bender/S. Lamprey (Cox)
 
    Composite: CRI, BMA, Skidmore CR, Unaff. (USA) (A)
E. Mastrianni/T. Doggett/D. Kemper/C. Lal/C. Bassler (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
R. Hanley/M. Sanderson/S. Crosby/N. Blake/E. Crain (Cox)
 
    Row New York (A)
M. Strong/K. Cyr/S. Davies/A. Gil-Costa/M. Herrera (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
V. Keenan/C. Fleck/O. Roberts/T. Yanowitz/e. schwartzman (Cox)/
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
S. Romilly/K. Krengel/C. Sieberth/R. Stanley/J. Sutcliffe (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
C. Davies/W. Kirk/R. Cunningham/A. Omtvedt/D. Lloyd (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
S. Rush/S. Walker/A. Alton/C. Cunningham/A. Michaud (Cox)
 
    Composite: Vesper, Avalon, Masters Coaching, Rock Creek (B)
R. Matwijkow/J. Lago/J. Perkins/K. Tee/K. Nieman (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (B)
J. Goodman/R. Luken/E. Samek/A. Ortega/A. Granica (Cox)
 
144 Mens Open D 2x
21
145 Womens Open D 1x
16
146 Mens Open F 4x
7
147 Womens Open F-J 4x
12
    Avalon Rowing Club (A)
L. Ensor/J. Ensler/M. Westermyer/M. Wooten
 
    Chinook Performance Racing (A)
M. Scully/D. Noonan/R. Whidden/C. Graubard
 
    Masters Coaching, LLC (A)
D. Klingaman/C. Holdorf/J. Watson/B. Smith
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
I. van Wyngaarden/K. Kislevitz/S. Shepard/K. Weber
 
    Vesper Boat Club (A)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
R. Thomas/J. Haas/E. Macalaster/M. Mathison
 
    Composite: Riverside, Palo Alto, S.A.C., Unaff. (USA) (B)
J. Pendleton/A. Boucher/C. Widgery/J. Snyder
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
C. Randel/A. Kerns/L. Turner/J. Moody
 
    Composite: Vesper, Rivanna, S.A.C. (C)
A. Cann/A. Jonik/S. Hooten/H. McFie Simone
 
    Composite: Fairmount, Vesper, Atlanta, Chinook (D)
S. Sargent/G. Teborek-Olson/K. Hurd/K. Constant
 
    Composite: Vesper, St. Catharines, Berkeley, Pocock (E)
E. Braithwaite/J. Stone/L. Hastings/M. Berry
 
    Cambridge Boat Club (F)
P. Hambrick/M. Rusher/S. Johnson/S. Witte
 
148 Mens Open J 1x
3
149 Womens Club A 8+
10
150 Mixed C 4x
10
151 Mixed E 2x
23
152 Parent/Child M/D 2x
11
Sunday, August 21, 2016
153 Mixed G 2x
6
154 Mixed E 8+
11
155 Mixed C 8+
10
156 Womens Open AA 4+
9
157 Mens Ltwt I-J 1x
6
    College Boat Club (A)
R. Kendall
 
    New Haven Rowing Club (A)
S. Gurney
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Sutliff
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
L. Seyler
 
    Unaffiliated (USA) (A)
B. Baggaley
 
    Unaffiliated (USA) (B)
P. Fuery
 
158 Womens Club F-J 4+
16
159 Mens Open F 2x
16
160 Womens Open D 4+
14
    Alexandria Community Rowing (A)
L. Shinners/M. Savino/J. Saracevic/J. Goodwin/K. Snyder (Cox)/
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
R. Ford/S. Fischer/Z. Brookes/N. Paquette/C. Glass (Cox)
 
    Composite: Carolina Masters, Masters Coaching (A)
J. Spiro/F. Smith/S. Reid/K. Kyle/S. Grady (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
N. Reyns/K. Amdur/C. Battani/K. McGill/D. Lloyd (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
K. Glover/J. Zimmer/C. Cody/C. Lucking/L. Grant (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
L. Piette/S. Stevenson/C. Levey/J. Waldman/M. Bronder (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
H. Isernhagen/K. Green/M. Malotky/R. Miller/S. Baldvins (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
L. Hannum/M. Sanderson/W. Bernstein/N. Blake/E. Crain (Cox)
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
J. Dumas/B. Hay/j. fask/C. Boyack/J. Inman (Cox)
 
    Composite: Upper Valley Rowing, Unaff. (USA) (A)
R. Carroll/A. Boucher/E. Dade/A. Bracken/D. Desaulniers (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
L. Thoron/K. O'Hara/Y. Taskor/A. Moore/J. Crittenden (Cox)
 
    Composite: Mendota, Masters Coaching (B)
M. Tolson/L. Olson/C. Edmonston/R. Brady/S. Specht (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (C)
K. Stutz/D. Charles-Chisholm/L. Hay/S. Hamby/F. Pollock (Cox)
 
    Composite: Mendota, Masters Coaching (C)
P. Fitzell/K. Tee/F. Breit/A. Broderick/D. Davis (Cox)
 
161 Mens Open D 8+
7
162 Womens Club B 4+
14
163 Mens Open B 1x
6
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. Sanchez
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
S. Casavechia/
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
P. Fitzgerald
 
    Unaffiliated (USA) (A)
Z. DePace
 
    Union Boat Club (A)
D. Silveira
 
    Wyandotte Boat Club (A)
M. McKay/
 
164 Mixed A 4x
7
165 Mixed AS 2x
0
166 Mixed Inclusive LTA 4+
0
167 Mixed H-J 2x
13
168 Mens Club A-D 4x
17
169 Mens Ltwt G 2x
5
170 Womens Open E 4x
11
    Baltimore Rowing Club (A)
P. Merkle/E. Erbelding/S. Burt/L. Pipitone
 
    Composite: Cambridge, Narragansett, Upper Valley Rowing, Unaff. (USA) (A)
M. Zezza/A. Boucher/C. Reynolds/T. Glover
 
    Chinook Performance Racing (A)
C. Battani/D. Barr/J. Lancaster/M. Wehtje
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Green/B. Brooks/D. Peszek/M. O'Donnell
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
K. Tolcser/L. Farrell/L. Hafner/J. Burnham
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
L. Choate/S. Sales/J. Carmody/D. Orlando
 
    Composite: Rocky Mountain, DWRA Detroit (A)
G. Malacrida/M. Oliver/R. Kirchhoff/A. Strobridge
 
    Composite: Vesper, Avalon (A)
J. Ensler/K. Nieman/M. Donna/P. Adler
 
    Cambridge Boat Club (B)
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
M. Malotky/R. Miller/E. Davis/C. Muehlbauer
 
    Composite: Vesper, Row New York (B)
E. Walsh/L. Finsrud Wilson/M. Bers/C. Holdsworth
 
171 Mens Ltwt E 2x
6
172 Womens Ltwt C 1x
11
173 Mens Ltwt C 1x
5
174 Womens Open A 8+
7
    Capital Rowing Club (A)
G. Bullen/C. Fratzke/J. Ney/M. Somers/C. Elias/K. Linton/L. Cisek/A. Potter/G. Abell (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
L. Olson/A. Jurcak/B. Achs/L. Papaleo/A. Samuelson/J. Topor/M. Davies/M. Olson/H. Kim (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
K. Stutz/C. Davies/N. Dustman/W. Kirk/R. Cunningham/T. Passoni/L. Peterson/A. Omtvedt/L. Wright (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Christmas/R. Schofield/C. Ricard/E. Parfit/L. Angione/C. Forrester/J. Frey/H. DeHart/D. Valle Gilchrist (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
S. Oliver/T. Granger/R. Likar/s. willhoft/M. Bell/R. Loepp/E. Fuller/M. Personick/M. Cyr (Cox)
 
    Composite: Cambridge, CRI, Unaff. (USA) (B)
R. Turri Vise/C. Sheehan/M. Laugen/C. Truman/A. Buehler/H. Lazaridis/R. Churchill/L. Sheffner/J. Gesch (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
J. Falvey/T. Kerns/S. Montgomery/J. Marshall/M. Sater/K. Giuliano/K. Bidwell/B. ONeil/E. Crowley (Cox)
 
175 Mens Open AA-A 2-
12
    Cambridge Boat Club (A)
D. Alizadeh/E. Benning/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Andrews/J. Janetzko
 
    Great River Rowing (A)
C. Newlan/D. Fitzpatrick
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
C. Wasilewski/C. East
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
C. Vasseur/Z. Hebert
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
R. Wetherley/K. Kamolz
 
    Potomac Boat Club (A)
S. Allin/B. Stoner
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
M. Chilberg/H. Diaz
 
    Riverside Boat Club (A)
C. Wu/T. Chandler
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
T. Meehan/M. Minor
 
    Unaffiliated (USA) (A)
D. Singer/D. Schifilliti
 
    Riverside Boat Club (B)
J. Turk/W. Callison
 
176 Womens Open B 2-
10
    Alexandria Community Rowing (A)
A. Braun/B. Simonen/
 
    Composite: Avalon, Masters Coaching (A)
S. O'Connor/K. Tee
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
Z. Brookes/V. Oomen
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Varfi/E. McKenna
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
E. Tremblay/A. Kunau
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
S. Melnitsky/T. Hazelton
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. McFetridge/S. Schmidt
 
    Unaffiliated (USA) (A)
T. Canfield/J. Hathaway
 
    Community Rowing, Inc. (B)
G. Holmes/A. Covelli
 
177 Mens Ltwt A 2x
5
178 Mens Open B-C 4-
9
179 Mens Open G-J 4-
3
180 Womens Open C 4-
5
181 Mens Ltwt H 1x
7
182 Womens Open F-J 8+
13
183 Mens Club F 4+
13
184 Womens Open D 4x
8
185 Mens Open D 4x
6
186 Womens Open B 1x
10
187 Mens Club B 4+
11
188 Mens Club D 4+
15
189 Womens Club A 4x
7
190 Womens Ltwt A 2x
7
191 Womens Club D 4x
12
192 Mens Open G-J 4+
5
193 Womens Open E 4+
11
194 Mens Open E 4+
6
195 Womens Open C 2x
17
196 Mens Open C 8+
7
    Composite: Calgary RC, Greenwich Crew, Palm Beach (A)
S. Norman/A. Schotter/n. kress/J. Fargo/p. berger/s. anstey/D. Gary/j. woody/E. Overton (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
B. Rini/R. Stedman/D. Barksdale/P. Ronald/C. Mckay/S. Fondriest/C. Sweeney/N. Kosmynin/S. McKay (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
K. Kriese/R. Rudd/B. Lehman/A. Rabus/D. Alosi/A. Wisniewski/J. Valdivia/C. McGlothlin/K. Houston (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
A. Mauer/R. Sleight/M. Scott/J. Stratton/S. Martel/J. Cassidy/J. O'Connell/R. Higgs/E. Flynn (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
B. Price/T. Kiernan/C. Jungbluth/C. Thomas/P. Folger/J. Manfredi/H. Osgood/N. Holland/M. Comey (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Borchelt/B. Morse/M. Knifton/J. Seaman/F. Frey/S. Bolton/K. Shalabi/s. forrest/D. Helfman (Cox)
 
    Composite: Virginia, Unaff. (USA), Washington Rowing School (A)
 
197 Womens Open A 1x
13
    612endurance Racing (A)
E. Egart/
 
    Amoskeag Rowing Club (A)
S. Alwan
 
    Aqueduct Rowing Club (A)
K. Lischynsky
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Sheehan
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
K. Ouellette
 
    Maritime Rowing Club (A)
s. Allgood
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
M. Kaleta
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
s. willhoft
 
    Riverside Boat Club (A)
A. Sneff
 
    Unaffiliated (USA) (A)
J. Hathaway
 
    Union Boat Club (A)
M. Sorensen
 
    Riverside Boat Club (B)
I. Zieff
 
    Unaffiliated (USA) (B)
M. Deja
 
198 Mens Open A 4+
13
199 Mens Club E-J 4x
20
200 Mixed D 4+
9
201 Mixed B 4x
12
202 Womens Open G-J 2x
14
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change