USRowing Masters National Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 18, 2016
1 Mixed B 4+
11
2 Mixed D 2x
16
3 Mixed F 2x
14
4 Mens Open A 1x
12
    612endurance Racing (A)
J. Wells/
 
    Austin Rowing Club (A)
D. Schnepp
 
    Columbia Rowing Club (A)
T. Beckenhauer
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
R. McMahon
 
    Maritime Rowing Club (A)
R. Wilhelm
 
    Potomac Boat Club (A)
E. Caudron
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
P. Fitzgerald
 
    Riverside Boat Club (A)
M. Farry
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
C. Nevins
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
R. Visinski
 
    Wyandotte Boat Club (A)
M. McKay/
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
P. Belmonte
 
5 Womens Open AA 1x
11
    612endurance Racing (A)
E. Egart/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Christmas
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
K. Ouellette
 
    Great River Rowing (A)
J. Lajoie
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
M. Kaleta
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
L. Hutchinson
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
R. Springer-Miller
 
    Vesper Boat Club (A)
V. Mather
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
A. Zoppa
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
R. Signor
 
    Riverfront Recapture, Inc. (C)
S. San Emeterio
 
6 Mens Open C 4+
10
    Composite: Calgary RC, Greenwich Crew, Palm Beach (A)
R. Ratcliffe/D. Gary/s. anstey/S. Norman/E. Overton (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Bernblum/G. Lee/J. Luker/O. Schueller/V. Pham (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
K. Kriese/R. Rudd/A. Rabus/A. Wisniewski/K. Houston (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Jungbluth/T. Kiernan/H. Osgood/N. Davies/M. Comey (Cox)
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
S. Lucht/S. Fagans/S. Maranto/N. Tsantes/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Kostal/E. Truntz/M. Chilberg/S. DeSantis/O. Dumeer (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
G. Milne/M. Schonewald/J. Angle/M. Galas/E. Bayne (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
M. Stafford/D. Haedrich/C. Tindall/T. Rooney/H. Stafford (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
E. Mahoney/C. Christensen/S. Ames/N. Zide/E. Dwyer (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
A. Milia/S. Sutter/J. Keleher/R. Ezzell/C. Tbd (Cox)
 
7 Womens Open C 8+
9
8 Mens Open E 1x
20
    612endurance Racing (A)
S. Faber/
 
    Cambridge Boat Club (A)
J. Randle/
 
    Chinook Performance Racing (A)
M. Totta
 
    Columbia Rowing Club (A)
H. Elkazzaz
 
    Great Bay Rowing (A)
F. Loucks
 
    Independence Rowing Club (A)
T. Friel
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
T. Rizzo
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
G. Houlihan
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
S. Pape
 
    Riverside Boat Club (A)
A. O'Brien
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Gates
 
    Unaffiliated (USA) (A)
D. Baker
 
    Union Boat Club (A)
M. Cataldo
 
    University of New England Rowing Club (A)
G. Bickford
 
    Washington Rowing School (A)
C. Arnold/
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
B. Whitehead
 
    Riverside Boat Club (B)
J. Tracey
 
    Unaffiliated (USA) (B)
B. Rusinovic
 
    Washington Rowing School (B)
S. Plog/
 
    Union Boat Club (C)
R. Wettach
 
9 Womens Open E 2x
20
10 Mens Open G 2x
16
11 Womens Ltwt D-J 4x
17
12 Womens Club C 4x
7
13 Mixed F-J 8+
7
14 Womens Ltwt C 4+
4
15 Mens Open AA 4+
7
    Community Rowing, Inc. (A)
B. Gregory/J. Turcotte/R. Martinez/J. Janetzko/A. Strasenburgh (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
A. Rachlin/M. Blum/M. Goodrich/J. Brown/D. Bejarano Rayo (Cox)/
 
    Potomac Boat Club (A)
S. Goldberg/M. Kummer/A. Ciriello/W. Plews-Ogan/E. Overton (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
M. Murdock/R. Nelson/T. Bennett/H. Diaz/L. Pentz (Cox)
 
    US Para Nationals (A)
D. Weber/Z. Burns/D. Hansen/J. Smith/J. Sichel (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
D. Reinhard/J. Foote/L. Wilson/E. Fedder/A. Jenkins (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
R. Andrews/N. Tsantes/M. Johnson/T. Barrett/E. Dwyer (Cox)
 
16 Mens Open B 2-
1
17 Womens Ltwt B 1x
9
18 Mens Open D 2-
6
19 Womens Club D 8+
18
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Bright/B. Simonen/M. Cato/L. Shinners/W. Nichols/C. Swartz/J. Goodwin/M. Savino/K. Snyder (Cox)/
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
M. Tourtellott/S. Davidson/P. Coyle/K. Griffiths/C. Zurawski/K. Quicker/S. Pigott/L. Cotton-Smith/V. Felso (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
R. Ford/N. Paquette/L. Suplick/S. Fischer/Z. Brookes/S. Weinstein/A. Pollini/M. Mark/G. Linus (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
S. Fowle/N. Ullrich/G. Sage/A. Alton/L. Ford/J. Smith/M. Mance/A. Covelli/S. Lamprey (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
S. O'Malley/T. Sukiennicki/J. Crispino/B. Burchill/T. Baas/E. Perry/L. Civiletti/K. Vosburgh/R. Beldner (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
N. Holly Stone/m. ewing/A. Dyer/B. Brody/L. Tartwijk/A. Kelly/A. Hermans/R. Ivaska/S. Edelstein (Cox)
 
    Maritime Rowing Club (A)
C. Lange/K. Williams/K. Liffmann/s. Allgood/H. Johnston/J. Hackett/H. Parkhurst/L. Douglas/K. Isaza (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
L. Crandall/K. Casper/H. Isernhagen/L. Schmieg/M. Malotky/J. Cooper/E. Davis/S. Kane/R. Rubin (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
C. McCarthy/L. Curtis/A. Green/M. Daniels/H. Bodell/B. Krementz/S. Rutherford/B. Ehrich/L. Li (Cox)/
 
    Northampton Community Rowing (A)
A. Rhodes/S. Linowski/L. Hannum/G. DiFulvio/D. Brooks/M. Sanderson/R. Hanley/C. Cardinal/M. Jordan (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
L. Pagano/K. Udler/J. Seng/D. Ferguson/C. Gill/S. Mansfield/M. Vasquez/E. Hay/F. Velasquez (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
K. Tolcser/C. Stock/L. Hafner/L. Farrell/A. Kelly/S. Roberson/E. Nystrom/A. Murphy/H. Evans (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Dunlavey/C. Reading/B. Weber/K. Cassidy/T. Granger/M. Gregg/T. Hazelton/J. Klau/E. Duva (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
C. Ruane/C. Main/J. Hayes-Cha/J. MILNE/C. Gray Bosca/C. Higgins/V. Barnes/L. Rosenbaum/M. Choi (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
C. Fisher/W. MacPherson/C. Hamilton/C. Goodness/C. Holland/T. Capozzola/D. Howk/D. Barnes/K. Delaney (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Dodge/S. Radman/C. Nicklas/E. Brennan/S. Durno/V. Morest/A. Mikkola/D. Wilhelmy/C. Nathanson (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Skeffington/H. Boisseau/C. Adams/D. Lafferty/A. Feicht/S. Carter/J. Shepherd/N. Middleman/L. Lee (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
E. Szigethy/J. Goldblum/O. Roberts/J. Meder/G. Lewis/M. Ulsh/T. Yanowitz/Z. Matouskova/e. schwartzman (Cox)/
 
20 Mens Ltwt F 2x
7
21 Womens Open F-J 4+
15
    Chinook Performance Racing (A)
M. Scully/L. Hay/D. Noonan/C. Graubard/D. Lloyd (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Avalon, Quinsigamond (A)
M. Dowd/M. Westermyer/J. Ensler/M. Wooten/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Composite: Mendota, Masters Coaching (A)
M. Wilkie/C. Holdorf/D. Klingaman/S. Keller/S. Specht (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Droney/M. Powell/C. Kruse/D. Kirk/K. Petrik (Cox)
 
    Composite: Riverside, Vesper, Atlanta, Palo Alto, Unaff. (USA) (A)
J. Pendleton/A. Couwenhoven/A. Boucher/C. Widgery/R. Gouin (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Mioli/m. flavin/B. Nash/R. Liepolt/A. Yamamoto (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (B)
V. Kehlenbeck/L. Ensor/C. Powers/M. Maguire/S. O'Connor (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
E. Cassella/R. Whidden/A. Brian/M. Elsberg/J. Crittenden (Cox)
 
    Composite: Mendota, Masters Coaching, Northampton (B)
N. Jarvis/L. Olson/J. Watson/C. MacColl/S. Grady (Cox)
 
    Composite: Riverfront Recapture, Vesper, Rivanna (B)
H. McFie-Simone/A. Cann/K. Constant/A. Jonik/J. D'Aversa (Cox)
 
    Composite: Mendota, Masters Coaching (C)
R. Brady/E. Macalaster/F. Breit/K. Juhlin/J. Gesch (Cox)
 
    Composite: Narragansett, Vesper, Atlanta, Baltimore (C)
G. Teborek-Olson/D. Catley/S. Hingley/M. Karl/M. Ward (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Vesper, Avalon (D)
P. Hawkey/J. Kaplow/M. Berry/C. Hajek/K. Nieman (Cox)
 
    Composite: Blood Street Sculls, Masters Coaching (D)
P. Shumate/C. Pope/M. Shepatin/C. Robinson/D. Davis (Cox)
 
    Composite: Vesper, Pocock (E)
 
22 Mens Open H 2x
7
23 Womens Open D-J 2-
10
24 Mixed E 4x
10
25 Mens Ltwt A-C 4x
6
    Lincoln Park Boat Club (A)
D. Hogan/R. Klein/A. Rachlin/A. Xue/
 
    Composite: Navesink River Rowing, New York AC, Baltimore, Whitemarsh Boat Club (A)
C. Windeknecht/M. Malone/K. Wobeser/M. Daemen/
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Near/H. Diaz/A. Fournier/I. Hazelton
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
C. Nevins/R. Kercull/A. Stellato/T. Braim
 
    Texas Rowing Center (A)
E. Meiske/s. forrest/K. Shalabi/B. Morse
 
    Composite: Wyandotte, Leander, Ottawa, Berry Hill BC (A)
s. taylor/R. Wilson/K. Charette/V. Reynolds
 
26 Womens Open AA-B 4-
8
27 Mixed D 8+
10
28 Mens Club A 4+
16
    Capital Rowing Club (A)
P. Ronald/D. Barksdale/N. Kosmynin/R. Nance/S. McKay (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
N. Jordan/N. Tsantes/K. Dutt/R. Andrews/V. Pham (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
A. Ajello/A. Blakeslee/B. Riker/P. Falto/V. Rhee (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
T. Steving/M. Howard/K. Geoca/N. Bayer/R. Beldner (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
M. Scott/C. Woods/S. Martel/R. Higgs/C. Frank (Cox)
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
C. Wasilewski/S. Lipton/A. Clark/C. East/J. Wasilewski (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
A. Reinfeld/S. Casavechia/W. Randall/Z. Hebert/M. Guy (Cox)/
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
C. Kilborn/J. Whelen/C. Bickford/G. Joseph/B. Sheahan (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
S. Goldberg/M. Kummer/A. Ciriello/W. Plews-Ogan/E. Overton (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
M. Dreier/J. Rosow/M. Murdock/A. Valenti/S. Gromek (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
N. Cebry/M. Farry/J. Turk/C. Ceglio/E. Bayne (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
J. Seaman/F. Frey/R. Hansen/L. Rehwinkel/S. Busico (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
J. Kozak/S. Spatny/E. Horst/S. Simpson/L. Sass (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
L. Wilson/E. Fedder/H. Gaiotti/R. Brady/T. Kerns (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
N. huber/N. Zide/J. Turcotte/T. Barrett/E. Dwyer (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
S. Sutter/M. Johnson/R. Martinez/M. Bension/E. Dwyer (Cox)
 
29 Womens Club A 4+
14
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Dutzer/A. Huggins/B. Simonen/G. Tran/S. Hoff (Cox)/
 
    Capital Rowing Club (A)
J. Marshall/M. Sater/K. Beukenkamp/K. Bidwell/C. Muellerleile (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Ricard/E. Diamond/E. Christmas/R. Schofield/D. Valle Gilchrist (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
E. Quigley/S. Johnson/C. Wirth/C. Block/K. Houston (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
H. Goerlich/K. Elahi/K. Fogle/S. Byron/H. Siegrist (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
K. Kiernan/S. Smilowitz/K. Guinan/K. Parajon/M. Hayes (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
S. Cornsh/M. O'Brien/J. Engel/G. Schneider/D. Izguerra (Cox)/
 
    New Haven Rowing Club (A)
G. Wetmore/J. Barr/E. Mulligan/A. Porter/S. Sullivan (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
a. bucan/K. Konzen/R. Brod/A. Stylos/J. Klitus-Flaim (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
S. Oliver/s. willhoft/R. Likar/S. Melnitsky/L. Gonda-King (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
O. Roberts/C. Fleck/E. Rhodes/C. Henderlong/e. schwartzman (Cox)/
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
R. Addante/M. Chapman/E. Cutler/K. Dent/G. Hannam (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
E. Bender/J. Nicol/K. Sidell/G. Holmes/M. Ly (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
M. Personick/E. Fuller/A. Miceli/M. Bell/K. Brough (Cox)
 
30 Mens Open C 4x
7
31 Womens Open C 4x
12
32 Mens Open E 2-
11
33 Womens Ltwt E 1x
13
34 Mens Open F-J 8+
6
35 Womens Club B 4x
4
36 Mens AS 1x
1
37 Womens AS 1x
0
38 Mixed LTA 2x
0
39 Mens Ltwt D-J 4x
11
40 Mens Open AA-A 4x
4
    Lincoln Park Boat Club (A)
S. Casavechia/A. Reinfeld/T. Mark/W. Randall
 
    Maritime Rowing Club (A)
M. Martenssen/R. Wilhelm/L. Auger/R. Lawler
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
P. Fitzgerald/J. Rosow/P. Belmonte/I. Hazelton
 
    Wyandotte Boat Club (A)
M. McKay/J. Bertino/T. Cardanha/J. Gilliland/
 
41 Womens Open AA-A 4x
7
42 Mens Ltwt B 1x
9
43 Womens Open B 8+
10
    Alexandria Community Rowing (A)
A. Braun/P. Jones/J. Saracevic/A. Huggins/W. Nichols/M. Sikora/J. Dutzer/G. Tran/K. Snyder (Cox)/
 
    Capital Rowing Club (A)
A. Sweeny/A. Lenz/C. Fratzke/G. Bullen/J. Ney/M. Somers/S. Gross/L. Cisek/G. Abell (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
N. Dustman/W. Kirk/R. Cunningham/A. Omtvedt/N. Reyns/L. Thoron/E. Cauchi/K. Newman/L. Wright (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Diamond/L. Angione/E. Parfit/C. Egan/C. Forrester/S. Rush/H. DeHart/E. McKenna/S. Lamprey (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
S. Center-Gray/J. Futia/S. Randall/J. Wingo/E. Center-Gray/c. abramson/N. Rousseau/K. Franzen/J. Wert (Cox)/
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
S. Oliver/S. Melnitsky/B. Weber/A. Miceli/E. Fuller/T. Hazelton/T. Granger/M. Personick/M. Cyr (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
S. Romilly/R. Luken/K. Krengel/C. Sieberth/J. Goodman/A. Ortega/E. Samek/R. Stanley/J. Sutcliffe (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
B. ONeil/K. Peterson/T. Kerns/M. Sater/K. Beukenkamp/C. Muellerleile/J. Tujague/K. Bidwell/E. Crowley (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
T. Passoni/L. Peterson/G. Zaharek/T. Walhart/M. Stoutenburg/A. Moquin/E. Goodman/H. Talbot/D. Lloyd (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
S. Fowle/J. Frey/C. Sutter/E. Bender/C. Cunningham/A. Alton/M. Allen/M. White/D. Valle Gilchrist (Cox)
 
44 Mens Open D 1x
25
45 Womens Open D 2x
22
46 Mens Open F 1x
12
47 Womens Open F 2x
16
48 Mens Open I 1x
11
49 Mixed A 4+
13
50 Mixed C 4+
10
51 Mens Club E-J 8+
18
    Ann Arbor Rowing Club (A)
G. Emberling/D. Olson/M. Myers/D. Crouse/P. Hughes-Cromwick/M. Psarouthakis/P. Mancuso/J. Montie/B. Greenspoon (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
J. Grant/J. Pierce/J. Manson/T. Darling/F. Schoch/R. Borggaard/N. Kurmakov/C. Pieper/A. Zecha (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
R. Stedman/C. Mckay/S. Fondriest/C. Sweeney/M. Comtois/B. DuBois/D. Lavin/M. Heslep/M. Schaller (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
K. Dutt/R. Lynch/J. Coyne/P. Flack/O. Schueller/P. Beaman/J. Owens/S. Ames/E. Dwyer (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Levendowski/A. Peers/N. Gokemeijer/R. Schleck/C. Brittain/C. Carlson/M. Greene/T. Palmer/R. Rubin (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
R. Dyer/N. Thetford/A. Blanchard/P. Derow/R. Thackaberry/R. Morton/C. Lautier/E. Dannemann/S. Schofield (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
A. Torres/D. Dunning/S. DeTeresa/E. Doyle/W. Sorensen/T. Bennett/A. Busuioceanu/M. Bloomfield/R. Roberts (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
B. Price/T. Kiernan/N. Holland/J. Manfredi/G. Love/C. Selden/P. Folger/R. Griffin/M. Comey (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Rosow/F. Storey/M. Dreier/R. Twarkins/J. Kostal/C. Miller/M. Puckly/L. Seyler/J. D'Aversa (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
R. Schreiber/M. Galas/P. Heimlicher/D. Dickison/C. Hawthorne/E. Frankenberry/J. Yasaitis/E. Cook/M. Strom (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
R. Gervase/M. Wind/l. kurzner/R. Letzler/M. Richards/F. Rubenstein/L. Kuranko/V. Petrecca/C. Nathanson (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
F. Frey/M. Borchelt/C. Johnston/D. Feicht/L. Vepstas/T. Ritzenthaler/D. Simmer/J. Nicot/L. Lee (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. McGuire/R. Johnson/W. Anderson/E. Bohn/M. Gold/R. Ulsh/M. Matthews/J. Watt/S. Heastings (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
M. Stafford/D. Haedrich/D. Muller/R. Haynes/T. Denny/P. Gross/T. Cox/C. Tindall/D. Cosentino (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
E. Krengel/W. Donoho/J. O'Donnell/B. Massey/R. Abady/R. Johnson/R. Eckles/P. Kopp/L. Sass (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (B)
T. Fulham/E. Ford/S. Hamilton/S. Timpany/J. Born/L. Sweet/P. Foley/J. Lambert/C. Boit (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (B)
M. Schofield/M. Broder/A. Jackson/B. Hubler/G. Friel/K. Knudsen/D. Thomas/I. Duthie/S. Lin (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (C)
 
52 Parent Child, M/S, F/D 2x
15
Friday, August 19, 2016
53 Mixed E 4+
14
54 Mixed C 2x
26
55 Mixed A 2x
14
56 Mens Open I-J 2x
7
57 Womens Open F 1x
8
    Cambridge Boat Club (A)
B. Jones
 
    Capital Rowing Club (A)
A. Diggs/
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
J. Truesdell Ellis
 
    GMS Rowing Center (A)
K. Simmons
 
    Maritime Rowing Club (A)
L. Devitt
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
M. Powell
 
    Riverside Boat Club (A)
C. Widgery
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
E. Dade
 
58 Mens Ltwt F 1x
17
59 Womens Open D 8+
13
    Composite: Amoskeag, Narragansett, Vesper, Rocky Mountain, Atlanta, Don Rowing, Unaff. (USA) (A)
E. Acworth/M. Roman/N. Butterfield/G. Malacrida/S. Borden/T. Glover/M. Oliver/S. Rippetoe/R. Gouin (Cox)
 
    Composite: Ann Arbor RC, Newport Sea Base Rowing (A)
J. Shifferd/P. Goforth/E. Psarouthakis/J. Janusz/K. Cook/M. Leonard/R. Schultz-Purves/L. Thompson/A. Michaud (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Turtle/S. Burt/P. Merkle/E. Erbelding/L. Gamble/E. Milnor/L. Pipitone/K. Flickinger/M. Ward (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
A. Starin/B. Blake/S. Bermingham/H. Cunningham/L. Miller/L. Butler/N. Isaac/p. raksin/L. Johnson (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
D. Davis/A. Moore/K. McGill/C. Stockly/N. Dynan/C. Battani/K. Amdur/K. Newman/L. Wright (Cox)
 
    Composite: Masters Coaching, East Bay (A)
M. Wilkie/F. Smith/M. Tolson/C. Edmonston/J. Spiro/J. Haas/E. Shanower/F. Horton/S. Grady (Cox)
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
A. Maloney/A. Roderick/L. O'Mara/J. Maranto/R. Russo/P. Aiello/G. Rekemeyer/M. Hyland/J. Inman (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Dunlavey/C. Reading/K. Cassidy/M. Personick/E. Droney/M. Gregg/C. Kruse/J. Klau/M. Cyr (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Schmidt/K. McFetridge/C. Purcell/S. Dodge/I. van Wyngaarden/C. Nicklas/E. Brennan/S. Durno/M. Strom (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
M. Burnham/L. Towne/S. Tucci/S. King/E. Card/S. Allen/J. Wash/V. Riley/H. Weis (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
J. MacMillen/L. Gillespie/D. Carey/C. Boghosian/M. Laskaris/M. Oeser Prost/s. brighton/E. Celtrick/S. Bish (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
A. Moquin/E. Goodman/A. Lawrence/D. Charles-Chisholm/H. Friel/Y. Taskor/A. Cuthbertson/M. Wehtje/D. Lloyd (Cox)
 
60 Mens Ltwt D 1x
10
61 Womens Open B 2x
14
62 Mens Open B 4+
10
63 Womens Ltwt A 4+
5
64 Mens Ltwt A-C 4+
3
    Lincoln Park Boat Club (A)
D. Hogan/T. Mark/R. Klein/A. Xue/M. Guy (Cox)/
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Near/H. Diaz/M. Chilberg/I. Hazelton/L. Pentz (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
E. Meiske/s. forrest/K. Shalabi/B. Morse/D. Helfman (Cox)
 
65 Mixed TA 2x
0
66 Mixed LTA 4+
1
67 Womens Ltwt E-J 4+
8
68 Mens Club D 8+
12
    Ann Arbor Rowing Club (A)
G. Emberling/D. Olson/M. Myers/S. Avery/M. Psarouthakis/D. Crouse/P. Hughes-Cromwick/P. Mancuso/R. Schultz-Purves (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
R. Sampson/A. Balogh/G. Benning/T. Darling/J. Grant/C. Richards/J. Pierce/J. Manson/C. Boit (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
B. Rini/R. Stedman/D. Barksdale/S. Fondriest/C. Mckay/M. Comtois/C. Sweeney/B. DuBois/S. McKay (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
G. Swagler/B. Difiore/K. Geoca/J. Sommers/E. Geoca/I. Kuchman/C. McCoy/T. Forrester/C. Brokaw (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
G. Friel/D. Vogel/A. Jackson/B. Hubler/D. Scully/K. Knudsen/D. Thomas/C. Gamble/S. Lin (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
D. Seletyn/T. Bennett/M. Pohlmeier/A. Brown/S. DeTeresa/P. Siebach/A. Busuioceanu/M. Bloomfield/L. Hatton (Cox)
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
S. Lucht/H. Sontgerath/J. Sturges/J. Lombardi/S. Fagans/W. O'Brien/M. Volk/N. Tsantes/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Rosow/F. Storey/M. Dreier/R. Twarkins/M. Puckly/A. Valenti/L. Seyler/C. Miller/J. D'Aversa (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
G. Milne/R. Livingston/J. Turk/A. O'Brien/J. Yasaitis/E. Frankenberry/R. Schreiber/C. Harrigan/E. Bayne (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
R. Hansen/M. Borchelt/C. Johnston/L. Vepstas/D. Feicht/T. Ritzenthaler/D. Simmer/J. Nicot/L. Lee (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
M. Stafford/D. Haedrich/T. Rooney/D. Muller/B. Harwood/r. versteeg/P. Gross/C. Tindall/D. Desaulniers (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
J. Kozak/S. Spatny/W. Rickman/E. Krengel/J. O'Donnell/W. Donoho/R. Eckles/P. Kopp/L. Sass (Cox)
 
69 Mens Ltwt G 1x
11
70 Womens Club E-J 4x
27
71 Mens Open E 4x
15
72 Womens Club C 4+
17
    Alexandria Community Rowing (A)
A. Braun/B. Simonen/M. Cato/J. Rubini/S. Hoff (Cox)/
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
M. Ball/J. Malloy/A. DONAHUE/S. Rooney/J. Wright (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
L. Suplick/N. Schultz/V. Oomen/K. Samsel/G. Linus (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
W. Kirk/L. Peterson/N. Reyns/N. Dynan/J. Crittenden (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. McDonald/M. Marriner/J. Kilcoyne/T. Borden/I. kotch (Cox)
 
    East Bay Rowing Club (A)
W. Madieros/J. Fisher/C. Jourdan/A. Mudge/G. Gazda (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
S. O'Malley/B. Burchill/J. Crispino/T. Sukiennicki/R. Beldner (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
H. Fionte/E. Dierze/M. Stewart/J. Spiro/L. Bicknell (Cox)
 
    Mendota Rowing Club (A)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
E. Tremblay/L. Wasserman/R. Winn/S. Kane/Z. Vogel (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
J. Seng/L. Pagano/C. Gill/S. Mansfield/F. Velasquez (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Droney/C. Reading/A. Miceli/M. Powell/K. Petrik (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
H. Boisseau/E. Stoneman/J. Nordskog Andrews/J. Shepherd/L. Lee (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
J. Klenk/J. Nocka/K. Czernicki/N. Tang/R. Shrives (Cox)/
 
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
A. Pollini/S. Fischer/Z. Brookes/S. Weinstein/K. Ellis (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (B)
A. Parker/E. Perry/L. Civiletti/H. Goerlich/H. Siegrist (Cox)
 
73 Mens Club C 4+
12
    Capital Rowing Club (A)
B. Rini/P. Ronald/R. Stedman/C. Mckay/M. Schaller (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
B. Acuff/M. Hodgetts/D. Hale/A. Baker/A. Watt (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Bernblum/G. Lee/J. Luker/O. Schueller/A. Strasenburgh (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
J. Mahoney/J. Barry/D. Barlow/R. Whelan/A. Purcell (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
J. Gillman/M. Bronder/T. Loomis/D. O'Flaherty/K. McMahon (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
A. Mauer/J. Stratton/M. Scott/R. Sleight/M. Rooney (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Levendowski/A. Peers/N. Gokemeijer/R. Schleck/S. Baldvins (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
B. Price/T. Kiernan/H. Osgood/J. Manfredi/E. Overton (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Kostal/E. Truntz/M. Chilberg/S. DeSantis/O. Dumeer (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
M. Schonewald/M. Farry/J. Higgins/P. Heimlicher/M. Choi (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
S. Liberman/R. Johnson/R. Abady/K. Watterson/E. Anthopoulos (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
M. Neumann/M. Riegelman/J. Aust/R. Brady/A. Jenkins (Cox)
 
74 Womens Open AA 2x
11
    Baltimore Rowing Club (A)
K. Flickinger/E. Milnor
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Sheehan/R. Churchill
 
    Great River Rowing (A)
J. Lajoie/M. Purcell
 
    Composite: Jacksonville, Unaff. (USA) (A)
L. Detlefsen/M. Deja
 
    Maritime Rowing Club (A)
C. Laverack/K. Ratclif
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
S. San Emeterio/L. Hutchinson
 
    Composite: Riverside, Vesper (A)
V. Mather/A. Sneff
 
    Vesper Boat Club (A)
E. McCormick/M. Folco
 
    Community Rowing, Inc. (B)
K. Barrett/S. DeMarche
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
E. Pirro/A. joanis
 
    Community Rowing, Inc. (C)
C. Ricard/R. Schofield
 
75 Mens Open A 8+
6
    Community Rowing, Inc. (A)
N. Jordan/R. Andrews/N. Zide/N. huber/J. Janetzko/B. Gregory/M. Johnson/T. Barrett/V. Pham (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
B. Lehman/P. Falto/A. Rabus/B. Riker/A. Ajello/A. Blakeslee/J. McGuirk/B. Forehand/V. Rhee (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
D. Hogan/S. Casavechia/A. Reinfeld/M. Blum/T. Mark/Z. Hebert/A. Rachlin/W. Randall/M. Guy (Cox)/
 
    Potomac Boat Club (A)
S. Goldberg/M. Kummer/A. Ciriello/N. Davies/S. Allin/C. Thomas/W. Plews-Ogan/L. Soya/M. Comey (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
M. Murdock/M. Dreier/R. Nelson/T. Bennett/J. Rosow/R. Twarkins/A. Valenti/I. Hazelton/S. Gromek (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
W. Rickman/S. Spatny/E. Horst/E. Meister/J. Arvidsson/K. Lang/G. Farrell/S. Simpson/J. Jamison (Cox)
 
76 Womens Club B 8+
15
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Dutzer/A. Huggins/J. Saracevic/M. Sikora/L. Shinners/M. Savino/J. Goodwin/G. Tran/K. Snyder (Cox)/
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
J. Shifferd/M. Hudson/K. Kopchitz/M. Allison/M. Thurgate/K. Cook/P. Goforth/L. Thompson/B. Greenspoon (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
M. Nielsen/A. Lenz/A. Sweeny/G. Bullen/C. Fratzke/M. Somers/S. Acerra/L. Cisek/G. Abell (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
L. Olson/K. Rodway/A. Wysocki/B. Leahy/J. Scheiderman/K. Furlong/K. McGlynn/L. Butler/N. Hosking (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Diamond/L. Angione/E. Parfit/C. Egan/C. Forrester/J. Frey/M. Varfi/E. McKenna/S. Lamprey (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
S. Center-Gray/J. Futia/S. Richman/J. Wingo/K. Franzen/L. Perry/H. sweeney/c. abramson/K. Ouellette (Cox)/
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
K. Kiernan/J. Bernier/K. Guinan/K. Parajon/A. parent-tibbetts/S. Smilowitz/M. King/S. Herman/M. Hayes (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
E. Mulligan/N. Arrato/G. Wetmore/K. Byington/R. Hatcher/A. Donnery/J. Barr/K. Gallagher/S. Schofield (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
M. Freed/K. Konzen/D. Brooks/C. MacColl/R. Hanley/R. Brod/S. Crosby/N. Blake/M. Jordan (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
S. Oliver/S. Melnitsky/B. Weber/R. Likar/E. Fuller/M. Bell/T. Granger/T. Hazelton/K. Brough (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
C. Ruane/C. Main/J. Hayes-Cha/J. MILNE/C. Nichols/E. Boulanger/C. Abarbanel/S. Ferry/E. Bayne (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
V. Keenan/C. Fleck/O. Roberts/E. Rhodes/G. Lewis/J. Meder/K. Ke/C. Henderlong/e. schwartzman (Cox)/
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
R. Addante/M. Chapman/J. MacMillen/L. Gillespie/E. Cutler/K. Dent/M. Laskaris/M. Oeser Prost/S. Bish (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
S. Romilly/R. Luken/K. Krengel/C. Sieberth/J. Goodman/A. Ortega/E. Samek/R. Stanley/J. Sutcliffe (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
C. Muellerleile/J. Marshall/K. Peterson/K. Giuliano/M. Sater/K. Beukenkamp/K. Zareski/J. Tujague/E. Crowley (Cox)
 
77 Mens Open B 4x
5
78 Womens Open D-J 4-
14
79 Mens Club E 4+
17
    Ann Arbor Rowing Club (A)
D. Olson/M. Psarouthakis/D. Crouse/P. Hughes-Cromwick/J. Janusz (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
M. Comtois/M. Heslep/D. Lavin/B. DuBois/S. McKay (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
S. Sutter/A. Milia/R. Ezzell/C. Lengauer/E. Dwyer (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
G. Swagler/R. Yochum/K. Geoca/J. Sommers/R. Beldner (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
P. Oudheusden/M. Lonski/P. Pugliese/P. Bogin/S. Mills (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Gorlin/C. Carlson/C. Brittain/M. Greene/R. Rubin (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Rosow/F. Storey/S. Pape/M. Puckly/J. D'Aversa (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
G. Milne/E. Cook/J. Yasaitis/M. Galas/M. Strom (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Minor/F. Ryan/L. Kuranko/R. Letzler/C. Nathanson (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
T. Christenfeld/D. Szot/P. Verardi/R. Gilston/H. Weis (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
L. Vepstas/T. Ritzenthaler/D. Simmer/J. Nicot/S. Busico (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. McGuire/R. Johnson/W. Anderson/M. Gold/S. Heastings (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
S. Whalen/M. Landgraf/T. Cox/T. Denny/H. Stafford (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
P. Kopp/B. Massey/J. O'Donnell/W. Donoho/E. Anthopoulos (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
W. Meyer/D. LaBossiere/T. Erickson/J. Raichek/G. Miner (Cox)/
 
    Wyandotte Boat Club (A)
G. Ellison/T. Cardanha/M. Pumarada/J. Gilliland/A. Granica (Cox)/
 
80 Womens Ltwt C 2x
9
81 Mens Ltwt H-J 2x
5
82 Womens Ltwt F-J 1x
20
83 Mens Open F 2-
7
84 Womens Ltwt D 1x
9
85 Mens Ltwt D 2x
6
86 Womens Ltwt B 2x
8
87 Mens Ltwt B 2x
3
88 Womens Open AA-A 2-
12
89 Mens Open AA 2x
10
    Ann Arbor Rowing Club (A)
W. Arts/J. Heaslip
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
G. Yost/J. Gordon
 
    Community Rowing, Inc. (A)
N. Tsantes/J. Janetzko
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
B. Doerner/R. McMahon
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
A. Xue/A. Rachlin/
 
    Maritime Rowing Club (A)
A. Sherman/L. Auger
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
R. Wetherley/K. Kamolz
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
N. Guida/M. Akita
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
P. Belmonte/J. Near
 
    Texas Rowing Center (A)
E. Roth/J. Seaman
 
90 Womens Ltwt E 2x
10
91 Mixed F-J 4+
16
92 Womens Open G-J 1x
13
93 Mens Open G-J 4x
11
94 Womens Open E 1x
13
95 Mens Ltwt E 1x
10
96 Womens Open C 4+
18
    Alexandria Community Rowing (A)
M. Cato/P. Jones/W. Nichols/C. Swartz/K. Snyder (Cox)/
 
    Composite: Ann Arbor RC, Masters Coaching (A)
J. Shifferd/M. Hudson/L. Thompson/P. Goforth/P. Shumate (Cox)
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
M. Tourtellott/K. Griffiths/S. Pigott/K. Quicker/V. Felso (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
C. Muellerleile/J. Marshall/K. Zareski/J. Tujague/S. Montgomery (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
L. Suplick/N. Schultz/V. Oomen/K. Samsel/G. Linus (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
R. Cunningham/T. Passoni/K. Newman/K. O'Hara/D. Lloyd (Cox)
 
    Composite: CRI, BMA, Unaff. (USA) (A)
T. Canfield/J. Hathaway/D. Kemper/T. Doggett/C. Bassler (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
K. Kiernan/J. Bernier/A. parent-tibbetts/M. King/M. Rooney (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
H. Isernhagen/L. Schmieg/L. Crandall/K. Dieperink/S. Baldvins (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
L. Hannum/S. Linowski/M. Sanderson/G. DiFulvio/J. Klitus-Flaim (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
J. Brocki/L. Sanders/J. Nicasio/W. Russell/B. Lysobey (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
L. Ruud/A. Kelly/T. Bulatao/K. Rosenberg/H. Evans (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Dunlavey/B. Weber/T. Granger/M. Bell/L. Gonda-King (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Wilhelmy/J. Bautista/S. Shepard/E. Brennan/C. Nathanson (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
N. Conaty/M. Oeser Prost/s. brighton/E. Celtrick/A. Olsen (Cox)
 
    Alexandria Community Rowing (B)
A. Braun/B. Simonen/J. Bright/J. Rubini/S. Hoff (Cox)/
 
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
A. Pollini/S. Fischer/Z. Brookes/S. Weinstein/C. Glass (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
A. Omtvedt/A. Moquin/N. Reyns/K. Amdur/F. Pollock (Cox)
 
97 Mens Open C 1x
14
98 Womens Open A 2x
13
    Composite: Atlanta, Potomac (A)
M. Deja/L. Detlefsen
 
    Composite: Austin, Texas Rowing Center (A)
K. Wilson/R. Berman
 
    Columbia Rowing Club (A)
L. Kline/S. Broeker
 
    Community Rowing, Inc. (A)
S. DeMarche/E. Yakimkina
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
K. Ouellette/S. Center-Gray
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
H. Friedlander/M. Kaleta
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
S. San Emeterio/L. Hutchinson
 
    Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A)
K. Wiegandt/L. Corbett
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
O. Roberts/C. Fleck/
 
    Community Rowing, Inc. (B)
C. Sheehan/R. Churchill
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
E. Pirro/A. joanis
 
    Community Rowing, Inc. (C)
E. Christmas/E. Diamond
 
    Riverfront Recapture, Inc. (C)
R. Likar/s. willhoft
 
99 Mens Open A 2x
10
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Prial/G. Seyler-Schmidt/
 
    Composite: Carnegie Lake, Texas Rowing Center (A)
J. Flynn/L. Rehwinkel
 
    Great River Rowing (A)
D. Fitzpatrick/C. Newlan
 
    Composite: Greater Columbus, Mobjack (A)
M. Muffelman/J. Sanchez
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
S. Casavechia/T. Mark
 
    Minnesota Boat Club (A)
M. Pexa/C. Pihlstrom
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
P. Fitzgerald/J. Rosow
 
    Riverside Boat Club (A)
N. Kuronen/a. hashway/
 
    Composite: Riverside, Vesper (A)
G. Kaplan/P. Morelli
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
S. Martino/J. Bowlby
 
100 Mens Open E-F 4-
11
101 Mens Open D 4-
9
    Cambridge Boat Club (A)
J. Grant/T. Darling/J. Pierce/J. Manson
 
    Community Rowing, Inc. (A)
K. Dutt/S. Ames/J. Owens/O. Schueller
 
    East Arm Rowing Club (A)
j. Cody/R. Wagner/C. Shepherd/R. Zimmer
 
    Narragansett Boat Club (A)
E. Watne/J. Duke/S. Whitney/D. Gorriaran
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Jungbluth/T. Kiernan/B. Price/J. Manfredi
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Kostal/C. Miller/E. Truntz/S. DeSantis
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
D. Muller/B. Harwood/D. Haedrich/T. Rooney
 
    Composite: Virginia, Unaff. (USA) (A)
 
    Riverside Boat Club (B)
T. Hudak/A. O'Brien/R. Livingston/D. Dickison
 
102 Mixed B 8+
8
103 Parent/Child F/S 2x
9
Saturday, August 20, 2016
104 Mixed B 2x
13
105 Mixed D 4x
17
106 Mixed F 4x
9
107 Mens Ltwt AA-A 1x
12
    612endurance Racing (A)
J. Wells/
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
W. Arts
 
    Cambridge Boat Club (A)
E. Lev
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
R. McMahon
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
C. East
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
T. Mark
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
J. Sokolovsky
 
    Osprey Rowing Club (A)
B. Boehm
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
H. Diaz
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
A. Porter
 
    Vesper Boat Club (A)
G. Kaplan
 
    Maritime Rowing Club (B)
A. Sherman
 
108 Womens Open A 4+
17
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Dutzer/A. Huggins/M. Sikora/G. Tran/K. Snyder (Cox)/
 
    Composite: Avalon, Quinsigamond, Alexandria Masters (A)
J. Saracevic/M. Savino/J. Perkins/R. Matwijkow/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
G. Bullen/C. Fratzke/C. Elias/A. Potter/G. Abell (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
C. Davies/K. Stutz/N. Dustman/W. Kirk/J. Crittenden (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
E. Quigley/L. Mellon/C. Wirth/C. Block/K. Houston (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
K. Ouellette/S. Randall/L. Perry/S. Center-Gray/J. Wert (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
S. Minc/G. Schneider/M. Coleman/M. O'Brien/M. Guy (Cox)/
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Liljeberg/C. Tenscher/H. Friedlander/c. kubusek/R. Rubin (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
E. Mulligan/A. Porter/J. Barr/N. Arrato/S. Leone (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
S. Oliver/s. willhoft/R. Likar/S. Melnitsky/L. Gonda-King (Cox)
 
    Row New York (A)
M. Carter/M. Strong/V. Farr/A. Hiatt/C. Schanker (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
L. Turner/L. Dickerson/A. Wodzinski/B. Wodowski/S. Fox (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
L. VanLear/E. Batts/J. Sutcliffe/J. Jamison/E. Anthopoulos (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
J. Falvey/T. Kerns/K. Peterson/K. Peterson/E. Crowley (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
E. Parfit/L. Angione/H. DeHart/S. Rush/L. Moyes (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
J. Kang/D. Reed-Hudson/V. Valasquez/G. Izguerra/D. Bejarano Rayo (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (C)
S. DeMarche/C. Davie/K. Barrett/E. Yakimkina/Y. Liu (Cox)
 
109 Mens Open C 2x
16
    612endurance Racing (A)
P. Johnson/J. Dundon
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
T. de Koekkoek/M. Muffleman
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
J. Flynn/B. Flynn
 
    Columbia Rowing Club (A)
T. Beckenhauer/H. Elkazzaz
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
A. Larocque/F. Maldari
 
    Greenwich Crew (A)
J. Woody/P. Kaufer
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
P. King/M. Brown
 
    Minnesota Boat Club (A)
M. Pexa/C. Pihlstrom
 
    Composite: Albany RC, Saratoga (A)
J. Ball/S. Festin
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
P. Fitzgerald/S. Pape
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
A. Almond/S. Baird
 
    Vancouver Rowing Club (A)
j. gardiner/J. Metras
 
    Cambridge Boat Club (B)
T. Runeman/R. Scannell
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (B)
T. Rizzo/S. Lipton
 
    Texas Rowing Center (B)
P. McDonough/T. Carr
 
    Cambridge Boat Club (C)
A. Cole/C. Flynn
 
110 Womens Open C 1x
10
111 Mens Open E 2x
17
112 Womens Open E 8+
11
113 Mens Open G 1x
14
114 Womens Ltwt D 4+
5
115 Mens Club G-J 4+
4
116 Womens Ltwt A-C 4x
7
117 Mens Open AA-A 4-
8
    Community Rowing, Inc. (A)
N. huber/S. Mannai/B. Gregory/J. Janetzko
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
C. Vasseur/W. Randall/R. Klein/A. Xue/
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
R. Wetherley/K. Kamolz/S. Haskell/B. Levendowski
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
C. Kilborn/J. Whelen/C. Bickford/S. Thomas
 
    Potomac Boat Club (A)
S. Goldberg/B. Stoner/S. Allin/D. Watson
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Rosow/R. Nelson/T. Bennett/A. Valenti
 
    Riverside Boat Club (A)
C. Wu/T. Chandler/K. Fabel/G. Calloway
 
    Community Rowing, Inc. (B)
N. Tsantes/M. Johnson/T. Barrett/R. Racz
 
118 Mixed A 8+
11
119 Mens Open B 8+
7
120 Womens Open B 4x
7
121 Mens Open D 4+
11
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Mahoney/J. Keleher/A. Milia/G. Lee/E. Dwyer (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
j. Cody/R. Zimmer/C. Shepherd/R. Wagner/L. Grant (Cox)
 
    Composite: Greenwich Crew, Ever Green (A)
T. Booher/P. Oudheusden/N. Sokol/P. Bogin/S. Zales (Cox)
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
S. De Bever/P. King/A. Ratajczyk/R. Whitbeck/A. DeBever (Cox)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
T. Ayer/C. De Souza/J. Fargo/A. Schotter/E. Overton (Cox)
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
J. Broderick/J. Walt/G. Fields/K. Geromini/P. Labbe (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
N. Holland/J. Manfredi/E. Gehres/R. Griffin/E. Overton (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Rosow/F. Storey/R. Twarkins/M. Puckly/J. D'Aversa (Cox)
 
    Composite: Riverside, Masters Coaching (A)
J. Angle/M. Bannister/P. Heimlicher/M. Galas/D. Davis (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
S. Liberman/R. Johnson/K. Watterson/B. Massey/E. Anthopoulos (Cox)
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (B)
R. Englehardt/B. Schneider/B. Quick/A. Vibber/C. Carmody (Cox)
 
122 Womens Club D 4+
20
123 Mens Open F 4+
10
    Cambridge Boat Club (A)
C. Hamlin/R. Borggaard/A. Balogh/G. Benning/A. Zecha (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
M. Heslep/B. DuBois/D. Lavin/D. Spencer/M. Schaller (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
R. Walker/T. Helmkamp/T. Hood/P. Negus/M. Watson (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Kostal/C. Miller/L. Seyler/S. DeSantis/S. Gromek (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
G. Barnes/A. O'Brien/J. Yasaitis/E. Cook/R. Lanza (Cox)
 
    Row New York (A)
R. Sabean/C. Taeusch/C. Fithian/E. Cadoff/M. Herrera (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
F. Ryan/K. Kruger/R. Letzler/l. kurzner/M. Strom (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
R. Haynes/T. Denny/P. Gross/T. Cox/H. Stafford (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
P. Beaman/C. Christensen/P. Flack/J. Coyne/V. Pham (Cox)
 
124 Womens Club E-J 8+
14
    CHARGERS Rowing Club (A)
G. Dancks/N. Grant/D. Bradshaw/P. Wilson/K. Garofalo/E. Headd/K. English/L. Craig/C. Motto (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Sutter/N. Ullrich/L. Ford/A. Alton/P. Robinson/L. Davis/L. Doucett/J. Smith/L. Moyes (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
K. Whitmore/K. Whitbeck/C. Holmes/J. Siegel/S. Baccari/E. Gillan/L. Pedone/J. Miller/N. Hopkins (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Miller/R. Winn/J. Lacey/M. O'Donnell/L. Crandall/S. Kane/K. Lund/J. Cooper/R. Rubin (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
C. McCarthy/L. Curtis/G. Schiffman/D. Catley/S. Faase/M. Haronian/A. Abbot/M. Butler/L. Li (Cox)/
 
    Northampton Community Rowing (A)
C. MacColl/K. Elinevsky/L. Hannum/D. Brooks/N. Blake/M. Sanderson/A. Wulfkuhle/C. Cardinal/M. Jordan (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
B. Fielding/E. Hay/J. Seng/J. Thompson/C. Gill/J. Dillon/M. Vasquez/K. Clowery/F. Velasquez (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Droney/C. Reading/K. Cassidy/M. Gregg/M. Powell/J. Klau/D. Kirk/C. Kruse/M. Cyr (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
m. flavin/S. Quinn/E. Knapp/C. McGeehan/C. Mioli/B. Nash/P. Foudy/R. Liepolt/A. Yamamoto (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
E. Card/S. Allen/S. Tucci/L. Norris/J. Wash/V. Riley/K. Stalter/C. Halse/L. Mastrianni (Cox)
 
    Style Driven Rowing Club (A)
J. Hewitson/L. Williams/N. Shearman/B. Noll/C. O'Toole/D. Sinski/G. Robertson/D. Hurley/M. Donnelly (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
E. Szigethy/J. Goldblum/T. Yanowitz/Z. Matouskova/A. Gray/J. Meder/K. Ke/M. Ulsh/e. schwartzman (Cox)/
 
    Vesper Boat Club (A)
A. Franklin/M. Karl/S. Hingley/B. Hogan/S. Cohen/J. Kaplow/S. Toler/K. Papandrew/J. Whiting (Cox)
 
125 Mens Open H 1x
12
126 Mens Open C 2-
6
127 Mens Club A-B 8+
10
    Capital Rowing Club (A)
D. Reinhard/J. Foote/M. Neumann/M. Riegelman/H. Gaiotti/E. Fedder/L. Wilson/R. Brady/A. Jenkins (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
N. Jordan/R. Lynch/K. Dutt/J. Turcotte/N. Zide/N. huber/R. Andrews/S. Ames/A. Strasenburgh (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
C. Vasseur/A. Reinfeld/T. Mark/S. Casavechia/D. Hogan/Z. Hebert/R. Klein/W. Randall/M. Guy (Cox)/
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
C. Kilborn/J. Whelen/C. Bickford/G. Joseph/D. Hoxie/S. Thomas/C. McCawley/J. Sokolovsky/B. Sheahan (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
S. Goldberg/M. Kummer/A. Ciriello/B. Stoner/S. Allin/D. Watson/W. Plews-Ogan/L. Soya/M. Comey (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
M. Dreier/M. Murdock/T. Bennett/R. Nelson/S. Pape/J. Rosow/I. Hazelton/A. Valenti/L. Pentz (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
C. Wu/T. Chandler/K. Fabel/G. Calloway/N. Cebry/W. Callison/J. Turk/I. Gouscha/M. Floyd (Cox)
 
    Row New York (A)
B. Clark/S. Billinge/K. Wilson/I. Walshe/W. Oswald/D. Greenberg/M. Henrikson/J. Meythaler/M. Abler (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
W. Rickman/S. Spatny/E. Horst/E. Meister/J. O'Donnell/J. Arvidsson/G. Farrell/S. Simpson/L. Sass (Cox)
 
    Riverside Boat Club (B)
G. Milne/D. Dickison/T. Hudak/C. Harrigan/M. Feldman/R. Livingston/M. Schonewald/C. Ceglio/M. Choi (Cox)
 
128 Mixed G-J 4x
14
129 Womens Ltwt B 4+
5
130 Womens Ltwt D 2x
11
131 Mens Open AA 1x
15
    612endurance Racing (A)
J. Wells/
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
W. Arts
 
    Austin Rowing Club (A)
D. Schnepp
 
    Community Rowing, Inc. (A)
N. Tsantes
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
R. McMahon
 
    Potomac Boat Club (A)
E. Caudron
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
P. Fitzgerald
 
    Riverside Boat Club (A)
M. Farry
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
R. Visinski
 
    Texas Rowing Center (A)
J. Seaman
 
    Unaffiliated (USA) (A)
M. Zakrzewski
 
    Augusta Rowing Club, Inc. (B)
W. Ramos
 
    Community Rowing, Inc. (B)
H. Snyder
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
H. Diaz
 
    Texas Rowing Center (B)
E. Roth
 
132 Womens Ltwt AA-A 1x
6
133 Mens Ltwt C 2x
6
134 Womens Club C 8+
13
    Ann Arbor Rowing Club (A)
K. Kopchitz/M. Hudson/J. Shifferd/M. Allison/E. Psarouthakis/K. Cook/P. Goforth/L. Thompson/J. Janusz (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
A. Pollini/K. Samsel/V. Oomen/S. Fischer/Z. Brookes/N. Schultz/R. Ford/S. Weinstein/G. Linus (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
K. Rodway/A. Wysocki/A. Starin/J. Scheiderman/E. Stoner/M. Hodgetts/L. Butler/N. Swanberg/H. Kim (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Bender/S. Walker/J. Nicol/P. Robinson/M. White/C. Cunningham/A. Covelli/L. Doucett/M. Ly (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
J. Futia/S. Randall/S. Richman/J. Wingo/H. sweeney/L. Perry/L. Esposito/c. abramson/J. Wert (Cox)/
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
H. Goerlich/V. Gras/T. Baas/M. Kohn/M. Kaupp/J. Bowne/K. Fogle/J. Shulman/H. Siegrist (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
C. Tenscher/L. Wasserman/M. Malotky/L. Schmieg/H. Isernhagen/K. Casper/c. kubusek/S. Kane/R. Rubin (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
M. Freed/K. Konzen/A. Rhodes/A. Fabos/T. Vecchio/L. Yanis/W. Bernstein/A. Stylos/M. Jordan (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Dunlavey/T. Hazelton/B. Weber/M. Bell/T. Granger/M. Gregg/E. Fuller/M. Personick/E. Duva (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
C. Ruane/C. Casey/J. Hayes-Cha/C. Main/M. Brundage/J. MILNE/L. Reynard/T. Vandersteel/E. Bayne (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Adams/H. Boisseau/L. Nienhuis/J. Nordskog Andrews/D. Lafferty/A. Robinson/J. Shepherd/K. Wilson/D. Helfman (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
V. Keenan/J. Goldblum/E. Szigethy/C. Fleck/G. Lewis/T. Yanowitz/K. Ke/C. Henderlong/e. schwartzman (Cox)/
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
R. Addante/M. Chapman/D. Carey/L. Gillespie/M. Laskaris/M. Oeser Prost/N. Conaty/C. Boghosian/G. Hannam (Cox)
 
135 Mens Open E 8+
8
136 Womens Club E 4+
16
137 Mens Open G-J 2-
8
138 Mens Ltwt D-J 4+
4
139 Womens Ltwt F-J 2x
19
140 Womens Open C 2-
10
141 Mens Club C 8+
13
142 Mens Open B 2x
9
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Martinez/J. Bernblum
 
    Great River Rowing (A)
C. Newlan/D. Fitzpatrick
 
    Composite: Greater Columbus, Mobjack (A)
M. Muffelman/J. Sanchez
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
S. Haskell/B. Levendowski
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Truntz/S. DeSantis
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
D. Heath/R. Kercull
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Knifton/S. Borchelt
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
S. Martino/J. Bowlby
 
    Wyandotte Boat Club (A)
T. Cardanha/J. Bertino/
 
143 Womens Open B 4+
14
144 Mens Open D 2x
21
145 Womens Open D 1x
16
146 Mens Open F 4x
7
147 Womens Open F-J 4x
12
148 Mens Open J 1x
3
149 Womens Club A 8+
10
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Dutzer/A. Huggins/P. Jones/M. Sikora/J. Saracevic/M. Savino/W. Nichols/G. Tran/K. Snyder (Cox)/
 
    Capital Rowing Club (A)
L. Cisek/J. Ney/C. Elias/M. Somers/G. Bullen/C. Fratzke/A. Potter/S. Gross/G. Abell (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
L. Olson/A. Jurcak/L. Papaleo/B. Achs/A. Samuelson/K. Rodway/A. Wysocki/M. Olson/L. Johnson (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Christmas/R. Schofield/C. Ricard/E. Parfit/L. Angione/C. Forrester/J. Frey/H. DeHart/D. Valle Gilchrist (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
S. Minc/M. O'Brien/A. Rogers/G. Schneider/M. Coleman/D. Reed-Hudson/V. Valasquez/G. Izguerra/D. Bejarano Rayo (Cox)/
 
    New Haven Rowing Club (A)
E. Mulligan/A. Porter/G. Wetmore/K. Byington/R. Hatcher/N. Arrato/J. Barr/K. Gallagher/S. Leone (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
S. Oliver/s. willhoft/R. Likar/A. Miceli/R. Loepp/M. Bell/E. Fuller/M. Personick/K. Petrik (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
S. Leach/K. Woodacre/C. Casey/S. Houston/C. Abarbanel/E. Boulanger/M. Marois/L. Reynard/M. Floyd (Cox)
 
    Row New York (A)
A. Hiatt/M. Abler/M. Strong/M. Bers/C. Loper/V. Farr/S. Davies/A. Gil-Costa/C. Schanker (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
J. Falvey/T. Kerns/K. Peterson/J. Marshall/K. Bidwell/K. Peterson/S. Montgomery/B. ONeil/E. Crowley (Cox)
 
150 Mixed C 4x
10
151 Mixed E 2x
23
152 Parent/Child M/D 2x
11
Sunday, August 21, 2016
153 Mixed G 2x
6
154 Mixed E 8+
11
155 Mixed C 8+
10
156 Womens Open AA 4+
9
157 Mens Ltwt I-J 1x
6
    College Boat Club (A)
R. Kendall
 
    New Haven Rowing Club (A)
S. Gurney
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Sutliff
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
L. Seyler
 
    Unaffiliated (USA) (A)
B. Baggaley
 
    Unaffiliated (USA) (B)
P. Fuery
 
158 Womens Club F-J 4+
16
    CHARGERS Rowing Club (A)
G. Dancks/P. Wilson/K. Garofalo/N. Grant/C. Motto (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Egan/G. Sage/J. Smith/M. Mance/S. Lamprey (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Lacey/J. Cooper/M. O'Donnell/K. Lund/Z. Vogel (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
C. MacColl/K. Elinevsky/A. Wulfkuhle/C. Cardinal/M. Jordan (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
B. Fielding/J. Thompson/J. Dillon/K. Clowery/M. Khin (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Droney/K. Cassidy/M. Powell/C. Kruse/K. Brough (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. Kislevitz/I. van Wyngaarden/K. Weber/S. Shepard/C. Nathanson (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
J. Wash/L. Norris/K. Stalter/C. Halse/L. Mastrianni (Cox)
 
    Style Driven Rowing Club (A)
J. Hewitson/C. O'Toole/N. Shearman/D. Hurley/M. Donnelly (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
Z. Matouskova/J. Meder/A. Gray/M. Ulsh/C. Fleck (Cox)/
 
    Vesper Boat Club (A)
M. Karl/J. Kaplow/S. Toler/K. Papandrew/J. Whiting (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (B)
D. Bradshaw/E. Headd/E. Bates/B. Krauss/L. Craig (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
P. Foudy/S. McLean/B. Nash/R. Liepolt/A. Yamamoto (Cox)
 
    Vesper Boat Club (B)
A. Jonik/K. Constant/S. Hingley/H. McFie Simone/K. Nieman (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
M. Makris/L. Mandel/J. Wasserman/E. Green/S. Schmidt (Cox)
 
159 Mens Open F 2x
16
160 Womens Open D 4+
14
161 Mens Open D 8+
7
162 Womens Club B 4+
14
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Bright/P. Jones/J. Rubini/C. Swartz/S. Hoff (Cox)/
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
K. Kopchitz/M. Hudson/J. Shifferd/M. Allison/R. Schultz-Purves (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
M. Nielsen/A. Lenz/M. Somers/A. Sweeny/G. Abell (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
A. Pollini/K. Samsel/N. Schultz/S. Weinstein/G. Linus (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
S. Rush/C. Sutter/A. Covelli/C. Cunningham/L. Moyes (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
E. Center-Gray/S. Richman/N. Rousseau/K. Franzen/J. Wert (Cox)/
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
H. Goerlich/E. Perry/M. Kaupp/V. Gras/C. Brokaw (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
N. Arrato/K. Byington/R. Hatcher/K. Gallagher/M. Murphy (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Dunlavey/B. Weber/R. Loepp/A. Miceli/L. Gonda-King (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
C. Ruane/C. Main/M. Marois/C. Casey/M. Strom (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
J. Shepherd/J. Nordskog Andrews/E. Stoneman/A. Robinson/L. Lee (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
V. Keenan/J. Goldblum/E. Rhodes/C. Henderlong/e. schwartzman (Cox)/
 
    Capital Rowing Club (B)
J. Falvey/T. Kerns/S. Montgomery/B. ONeil/E. Crowley (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (B)
L. Spencer/J. Bowne/K. Fogle/J. Shulman/H. Siegrist (Cox)
 
163 Mens Open B 1x
6
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. Sanchez
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
S. Casavechia/
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
P. Fitzgerald
 
    Unaffiliated (USA) (A)
Z. DePace
 
    Union Boat Club (A)
D. Silveira
 
    Wyandotte Boat Club (A)
M. McKay/
 
164 Mixed A 4x
7
165 Mixed AS 2x
0
166 Mixed Inclusive LTA 4+
0
167 Mixed H-J 2x
13
168 Mens Club A-D 4x
17
    Ann Arbor Rowing Club (A)
P. Mancuso/M. Myers/J. Heaslip/W. Arts
 
    Cambridge Boat Club (A)
A. Cole/D. Hyde/K. Itrato/C. Petruzziello
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
D. Murphy/C. Chojnowski/D. Muller/D. Guenther
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
C. Kilborn/C. Bickford/J. Whelen/D. Kelley
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
R. Nelson/T. Bennett/S. Galett/I. Hazelton
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
I. Rudolph-Shabinsky/J. Bohan/J. Devoe/P. Klose
 
    Row New York (A)
B. Clark/K. Wilson/W. Oswald/S. Billinge
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
T. Meehan/B. Hatch/B. Gardiner/R. Gervase
 
    Texas Rowing Center (A)
E. Roth/J. Seaman/R. Hansen/L. Rehwinkel
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
D. Muller/B. Harwood/D. Haedrich/T. Rooney
 
    Vancouver Rowing Club (A)
j. gardiner/J. Metras/M. Uhlenbruck/L. CROWLEY
 
    Virginia Boat Club (A)
C. Alexander/W. Sauve/S. Abbot/O. Barth
 
    Wyandotte Boat Club (A)
G. Ellison/M. Pumarada/J. Gilliland/K. Charette/
 
    Community Rowing, Inc. (B)
R. Lynch/J. Senner/D. Stevenson/J. Hadley
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
T. Coffin/S. Williams/D. Utter/D. Dickinson
 
    Texas Rowing Center (B)
E. Meiske/s. forrest/K. Shalabi/B. Morse
 
    Union Boat Club (C)
T. Schumacher/B. Mannino/G. Corbellini/C. Kane
 
169 Mens Ltwt G 2x
5
170 Womens Open E 4x
11
171 Mens Ltwt E 2x
6
172 Womens Ltwt C 1x
11
173 Mens Ltwt C 1x
5
174 Womens Open A 8+
7
    Capital Rowing Club (A)
G. Bullen/C. Fratzke/J. Ney/M. Somers/C. Elias/K. Linton/L. Cisek/A. Potter/G. Abell (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
L. Olson/A. Jurcak/B. Achs/L. Papaleo/A. Samuelson/J. Topor/M. Davies/M. Olson/H. Kim (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
K. Stutz/C. Davies/N. Dustman/W. Kirk/R. Cunningham/T. Passoni/L. Peterson/A. Omtvedt/L. Wright (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Christmas/R. Schofield/C. Ricard/E. Parfit/L. Angione/C. Forrester/J. Frey/H. DeHart/D. Valle Gilchrist (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
S. Oliver/T. Granger/R. Likar/s. willhoft/M. Bell/R. Loepp/E. Fuller/M. Personick/M. Cyr (Cox)
 
    Composite: Cambridge, CRI, Unaff. (USA) (B)
R. Turri Vise/C. Sheehan/M. Laugen/C. Truman/A. Buehler/H. Lazaridis/R. Churchill/L. Sheffner/J. Gesch (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
J. Falvey/T. Kerns/S. Montgomery/J. Marshall/M. Sater/K. Giuliano/K. Bidwell/B. ONeil/E. Crowley (Cox)
 
175 Mens Open AA-A 2-
12
    Cambridge Boat Club (A)
D. Alizadeh/E. Benning/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Andrews/J. Janetzko
 
    Great River Rowing (A)
C. Newlan/D. Fitzpatrick
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
C. Wasilewski/C. East
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
C. Vasseur/Z. Hebert
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
R. Wetherley/K. Kamolz
 
    Potomac Boat Club (A)
S. Allin/B. Stoner
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
M. Chilberg/H. Diaz
 
    Riverside Boat Club (A)
C. Wu/T. Chandler
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
T. Meehan/M. Minor
 
    Unaffiliated (USA) (A)
D. Singer/D. Schifilliti
 
    Riverside Boat Club (B)
J. Turk/W. Callison
 
176 Womens Open B 2-
10
    Alexandria Community Rowing (A)
A. Braun/B. Simonen/
 
    Composite: Avalon, Masters Coaching (A)
S. O'Connor/K. Tee
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
Z. Brookes/V. Oomen
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Varfi/E. McKenna
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
E. Tremblay/A. Kunau
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
S. Melnitsky/T. Hazelton
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. McFetridge/S. Schmidt
 
    Unaffiliated (USA) (A)
T. Canfield/J. Hathaway
 
    Community Rowing, Inc. (B)
G. Holmes/A. Covelli
 
177 Mens Ltwt A 2x
5
    Composite: Ecorse, Osprey RC (A)
P. Bozenski/B. Boehm
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
R. Klein/A. Xue
 
    Malta Boat Club (A)
T. Trocky/J. Cutler
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Near/A. Fournier
 
    Row New York (A)
D. Greenberg/J. Meythaler
 
178 Mens Open B-C 4-
9
179 Mens Open G-J 4-
3
    Detroit Boat Club (A)
M. Thibault/D. Sitek/D. Wojdyla/A. Baur
 
    New Haven Rowing Club (A)
A. Blanchard/D. Vogel/N. Thetford/B. Walsh
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Kostal/C. Miller/J. Craford/L. Seyler
 
180 Womens Open C 4-
5
181 Mens Ltwt H 1x
7
182 Womens Open F-J 8+
13
    CHARGERS Rowing Club (A)
G. Dancks/P. Wilson/D. Bradshaw/L. Craig/K. Garofalo/M. Julian/E. Bates/S. Markel/C. Motto (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
A. Moore/A. Cuthbertson/A. Schneider/T. Walters/L. Hay/S. Hamby/R. Whidden/M. Elsberg/D. Lloyd (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Avalon, Alexandria Masters (A)
L. Ensor/J. Ensler/M. Wooten/C. Powers/M. Dowd/L. Shinners/M. Orrick/M. Maguire/E. Underhill (Cox)
 
    Composite: Mendota, Masters Coaching, Northampton (A)
M. Wilkie/C. Holdorf/D. Klingaman/F. Smith/C. Edmonston/C. MacColl/J. Watson/S. Keller/S. Specht (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Droney/K. Cassidy/C. Reading/M. Gregg/M. Powell/D. Kirk/C. Kruse/J. Klau/E. Duva (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. Kislevitz/I. van Wyngaarden/K. Weber/S. Radman/m. flavin/S. Shepard/C. Randel/L. Turner/M. Strom (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Hicks/S. Busico/E. Stoneman/J. Nordskog Andrews/S. Carter/A. Robinson/R. Chavez-Riley/S. Koch/D. Helfman (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
A. Franklin/M. Karl/S. Hingley/A. Couwenhoven/S. Cohen/J. Kaplow/K. Papandrew/M. Berry/J. Whiting (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
D. Davis/J. Lancaster/M. Scully/M. Wehtje/D. Noonan/E. Cassella/C. Graubard/A. Brian/L. Wright (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
E. Shanower/R. Gramuglia/R. Brady/L. Olson/S. Reid/R. Thomas/K. Juhlin/E. Macalaster/S. Grady (Cox)
 
    Composite: Riverside, Vesper, Rivanna, Atlanta, St. Catharines, Don Rowing, Palo Alto, S.A.C. (B)
J. Pendleton/A. Jonik/C. Simms/S. Hooten/J. Snyder/A. Cann/C. Widgery/L. Hastings/R. Gouin (Cox)
 
    Composite: Narragansett, Vesper, Atlanta, Pocock, Upper Valley Rowing, Chinook (C)
G. Teborek-Olson/H. McFie Simone/J. Richards/K. Hurd/J. Stone/L. Marshall/K. Constant/S. Cutts/K. Nieman (Cox)
 
    Composite: Blood Street Sculls, CRI, Style Driven, Masters Coaching (C)
P. Shumate/J. Hewitson/C. Pope/J. Sadd Smalec/M. Shepatin/C. Robinson/K. Fountain/B. Smith/J. Park (Cox)
 
183 Mens Club F 4+
13
184 Womens Open D 4x
8
185 Mens Open D 4x
6
186 Womens Open B 1x
10
187 Mens Club B 4+
11
    Ann Arbor Rowing Club (A)
S. Avery/M. Psarouthakis/B. McGowan/X. Zhang/L. Thompson (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
D. Reinhard/J. Foote/M. Neumann/M. Riegelman/A. Jenkins (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
N. Jordan/R. Lynch/K. Dutt/N. Tsantes/E. Dwyer (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
A. Ajello/P. Falto/J. McGuirk/B. Forehand/S. Jerome (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
R. Wetherley/S. Haskell/A. Peers/N. Gokemeijer/R. Rubin (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Jungbluth/M. Kummer/N. Davies/L. Soya/M. Comey (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
M. Dreier/S. Pape/M. Murdock/A. Valenti/S. Gromek (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
G. Calloway/T. Chandler/M. Feldman/E. Frankenberry/R. Lanza (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
M. Stafford/S. Whalen/N. Wright/C. Tindall/A. Olsen (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
W. Rickman/E. Meister/J. Arvidsson/G. Farrell/E. Anthopoulos (Cox)
 
    Union Boat Club (B)
T. Schumacher/P. Rigopulos/D. Silveira/G. Corbellini/M. Clarke (Cox)
 
188 Mens Club D 4+
15
    Ann Arbor Rowing Club (A)
G. Emberling/D. Olson/M. Myers/P. Mancuso/B. Greenspoon (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
B. Acuff/R. Gottschalk/C. Montanari/D. Reinisch/A. Watt (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. luker/A. Milia/G. Lee/E. Mahoney/E. Dwyer (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
j. Cody/R. Zimmer/C. Shepherd/R. Wagner/D. Kraetschmer (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
E. Geoca/I. Kuchman/C. McCoy/T. Forrester/C. Brokaw (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
S. De Bever/P. King/A. Ratajczyk/R. Whitbeck/A. DeBever (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
J. Stone/P. Donohue/C. King/J. Ewing/a. mennillo (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
 
    Potomac Boat Club (A)
G. Love/E. Gehres/C. Selden/R. Griffin/E. Overton (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Rosow/F. Storey/R. Twarkins/M. Puckly/J. D'Aversa (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Williams/D. Utter/T. Coffin/D. Dickinson/C. Nathanson (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
D. Simmer/T. Ritzenthaler/L. Vepstas/J. Nicot/K. Wilson (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
D. Haedrich/B. Harwood/r. versteeg/D. Muller/S. Bish (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
W. Meyer/D. LaBossiere/P. Klenk/J. Raichek/G. Miner (Cox)/
 
189 Womens Club A 4x
7
190 Womens Ltwt A 2x
7
    Calgary Rowing Club (A)
S. Ozbick/J. Ptasinski
 
    Fairmount Rowing Association (A)
D. Ryu/C. Oxley
 
    Composite: Greater Houston, OKC Riversport (A)
M. Maxwell/A. Clark
 
    New Haven Rowing Club (A)
A. Porter/G. Wetmore
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
S. San Emeterio/L. Hutchinson
 
    Texas Rowing Center (A)
P. Lavieri/L. Lee
 
    Vesper Boat Club (A)
E. McCormick/M. Folco
 
191 Womens Club D 4x
12
192 Mens Open G-J 4+
5
    Composite: Detroit Boat Club, Colorado Rowing, Chinook (A)
H. Wurster/R. Jones/J. Hurd/S. Elsberg/M. Elsberg (Cox)
 
    Detroit Boat Club (A)
M. Thibault/D. Sitek/D. Wojdyla/A. Baur/J. Peter (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Riverside, Sacramento State, Upper Valley Rowing (A)
W. Hawkey/S. Danberg/T. Swayze/J. Hooten/H. Stafford (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Truntz/C. Miller/L. Seyler/J. Craford/O. Dumeer (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
C. Shuster/G. Shuster/N. Shuster/K. Shuster/C. Sullivan (Cox)
 
193 Womens Open E 4+
11
    Ann Arbor Rowing Club (A)
E. Psarouthakis/J. Janusz/M. Leonard/R. Schultz-Purves/L. Thompson (Cox)
 
    Composite: Avalon, Alexandria Masters (A)
L. Ensor/J. Ensler/L. Shinners/M. Maguire/J. Jensen (Cox)
 
    Composite: Carolina Masters, Masters Coaching (A)
M. Wilkie/K. Kyle/C. Holdorf/S. Keller/J. Gesch (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
N. Dynan/D. Davis/J. Lancaster/M. Scully/D. Lloyd (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Egan/G. Sage/N. Ullrich/L. Doucett/L. Moyes (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
J. Brocki/B. Lysobey/J. Nicasio/W. Russell/L. Sanders (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Dunlavey/K. Cassidy/C. Reading/M. Gregg/K. Petrik (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
H. Friel/A. Cuthbertson/A. Schneider/M. Wehtje/J. Crittenden (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
M. White/P. Robinson/L. Davis/M. Allen/J. Park (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
M. Tolson/K. Juhlin/J. Spiro/R. Thomas/S. Grady (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (C)
R. Gramuglia/P. Fitzell/A. Broderick/C. Robinson/D. Davis (Cox)
 
194 Mens Open E 4+
6
    Cambridge Boat Club (A)
R. Murphy/J. Shamir/D. Chernoff/M. Findeis/A. Zecha (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
M. Heslep/R. Nance/D. Lavin/D. Spencer/G. Abell (Cox)
 
    Composite: Greenwich Crew, Palm Beach (A)
C. De Souza/M. Tebay/T. Ayer/C. Redhead/s. newman (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Rosow/F. Storey/S. Pape/M. Puckly/J. D'Aversa (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
G. Milne/C. Harrigan/J. Yasaitis/E. Cook/E. Bayne (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. McGuire/R. Johnson/M. Matthews/E. Bohn/S. Heastings (Cox)
 
195 Womens Open C 2x
17
196 Mens Open C 8+
7
197 Womens Open A 1x
13
    612endurance Racing (A)
E. Egart/
 
    Amoskeag Rowing Club (A)
S. Alwan
 
    Aqueduct Rowing Club (A)
K. Lischynsky
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Sheehan
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
K. Ouellette
 
    Maritime Rowing Club (A)
s. Allgood
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
M. Kaleta
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
s. willhoft
 
    Riverside Boat Club (A)
A. Sneff
 
    Unaffiliated (USA) (A)
J. Hathaway
 
    Union Boat Club (A)
M. Sorensen
 
    Riverside Boat Club (B)
I. Zieff
 
    Unaffiliated (USA) (B)
M. Deja
 
198 Mens Open A 4+
13
    Chicago Rowing Foundation (A)
J. Gordon/A. Baker/G. Yost/T. Hillier/A. Watt (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
N. Jordan/N. huber/R. Racz/B. Gregory/V. Pham (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
A. Ajello/A. Blakeslee/B. Riker/P. Falto/V. Rhee (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
C. Vasseur/A. Reinfeld/W. Randall/Z. Hebert/M. Guy (Cox)/
 
    Potomac Boat Club (A)
S. Goldberg/M. Kummer/S. Allin/D. Watson/A. Kudatsky (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
M. Murdock/R. Nelson/T. Bennett/R. Twarkins/L. Pentz (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
K. Fabel/G. Calloway/N. Cebry/M. Feldman/M. Floyd (Cox)
 
    Row New York (A)
B. Clark/W. Oswald/K. Wilson/J. Meythaler/C. Schanker (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
E. Roth/R. Hansen/E. Meiske/L. Rehwinkel/S. Busico (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
J. Janetzko/S. Mannai/M. Bension/J. Keleher/A. Strasenburgh (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
A. Rachlin/M. Blum/M. Goodrich/J. Brown/D. Bejarano Rayo (Cox)
 
    Riverside Boat Club (B)
C. Wu/T. Chandler/J. Turk/W. Callison/R. Lanza (Cox)
 
    Row New York (B)
M. Henrikson/I. Walshe/T. Logan/B. Albright/M. Herrera (Cox)
 
199 Mens Club E-J 4x
20
200 Mixed D 4+
9
201 Mixed B 4x
12
202 Womens Open G-J 2x
14
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change