USRowing Masters National Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 18, 2016
1 Mixed B 4+
11
2 Mixed D 2x
16
3 Mixed F 2x
14
4 Mens Open A 1x
12
5 Womens Open AA 1x
11
6 Mens Open C 4+
10
7 Womens Open C 8+
9
8 Mens Open E 1x
20
9 Womens Open E 2x
20
    Composite: Austin, Texas Rowing Center (A)
H. Boisseau/N. Lee
 
    Baltimore Rowing Club (A)
P. Merkle/E. Erbelding
 
    Calgary Rowing Club (A)
L. Rokosh/H. White
 
    Composite: Cambridge, Lincoln Park Boat Club (A)
M. Zezza/F. Tuite
 
    Chinook Performance Racing (A)
D. Barr/K. McGill
 
    Independence Rowing Club (A)
G. LaFreniere/M. Beckett
 
    Maritime Rowing Club (A)
L. Devitt/L. Krichko
 
    Masters Coaching, LLC (A)
S. Reid/C. Edmonston
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Miller/K. Lund
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
G. Lahm/D. Cenit
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
C. Ferrara/L. Baker
 
    Composite: Rocky Mountain, DWRA Detroit (A)
R. Kirchhoff/S. Borden
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
I. van Wyngaarden/K. Kislevitz
 
    Skidmore Community Rowing (A)
L. Gordon/K. Stalter
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
J. Meder/M. Ulsh/
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
E. Dade/A. Bracken
 
    Masters Coaching, LLC (B)
R. Thomas/E. Shanower
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
C. Muehlbauer/P. Greene
 
    Vesper Boat Club (B)
E. Walsh/C. Holdsworth
 
    Composite: Cambridge, Unaff. (USA) (C)
K. Lessard/H. Lazaridis
 
10 Mens Open G 2x
16
11 Womens Ltwt D-J 4x
17
12 Womens Club C 4x
7
    Baltimore Rowing Club (A)
S. Burt/K. Flickinger/E. Milnor/L. Gamble
 
    Cambridge Boat Club (A)
C. Collins/K. Pierce/A. Shaw Thornton/E. Minzner
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
S. Sarles/L. MCCARTHY/E. Lange/B. Davenport
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
K. Elahi/J. Bowne/J. Shulman/M. Kohn
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
A. Kunau/T. Harris/L. Wasserman/K. Lamppa
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Dodge/C. Nicklas/S. Radman/E. Brennan
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
Z. Matouskova/O. Roberts/C. Fleck/E. Szigethy
 
13 Mixed F-J 8+
7
14 Womens Ltwt C 4+
4
15 Mens Open AA 4+
7
16 Mens Open B 2-
1
17 Womens Ltwt B 1x
9
18 Mens Open D 2-
6
19 Womens Club D 8+
18
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Bright/B. Simonen/M. Cato/L. Shinners/W. Nichols/C. Swartz/J. Goodwin/M. Savino/K. Snyder (Cox)/
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
M. Tourtellott/S. Davidson/P. Coyle/K. Griffiths/C. Zurawski/K. Quicker/S. Pigott/L. Cotton-Smith/V. Felso (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
R. Ford/N. Paquette/L. Suplick/S. Fischer/Z. Brookes/S. Weinstein/A. Pollini/M. Mark/G. Linus (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
S. Fowle/N. Ullrich/G. Sage/A. Alton/L. Ford/J. Smith/M. Mance/A. Covelli/S. Lamprey (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
S. O'Malley/T. Sukiennicki/J. Crispino/B. Burchill/T. Baas/E. Perry/L. Civiletti/K. Vosburgh/R. Beldner (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
N. Holly Stone/m. ewing/A. Dyer/B. Brody/L. Tartwijk/A. Kelly/A. Hermans/R. Ivaska/S. Edelstein (Cox)
 
    Maritime Rowing Club (A)
C. Lange/K. Williams/K. Liffmann/s. Allgood/H. Johnston/J. Hackett/H. Parkhurst/L. Douglas/K. Isaza (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
L. Crandall/K. Casper/H. Isernhagen/L. Schmieg/M. Malotky/J. Cooper/E. Davis/S. Kane/R. Rubin (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
C. McCarthy/L. Curtis/A. Green/M. Daniels/H. Bodell/B. Krementz/S. Rutherford/B. Ehrich/L. Li (Cox)/
 
    Northampton Community Rowing (A)
A. Rhodes/S. Linowski/L. Hannum/G. DiFulvio/D. Brooks/M. Sanderson/R. Hanley/C. Cardinal/M. Jordan (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
L. Pagano/K. Udler/J. Seng/D. Ferguson/C. Gill/S. Mansfield/M. Vasquez/E. Hay/F. Velasquez (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
K. Tolcser/C. Stock/L. Hafner/L. Farrell/A. Kelly/S. Roberson/E. Nystrom/A. Murphy/H. Evans (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Dunlavey/C. Reading/B. Weber/K. Cassidy/T. Granger/M. Gregg/T. Hazelton/J. Klau/E. Duva (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
C. Ruane/C. Main/J. Hayes-Cha/J. MILNE/C. Gray Bosca/C. Higgins/V. Barnes/L. Rosenbaum/M. Choi (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
C. Fisher/W. MacPherson/C. Hamilton/C. Goodness/C. Holland/T. Capozzola/D. Howk/D. Barnes/K. Delaney (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Dodge/S. Radman/C. Nicklas/E. Brennan/S. Durno/V. Morest/A. Mikkola/D. Wilhelmy/C. Nathanson (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Skeffington/H. Boisseau/C. Adams/D. Lafferty/A. Feicht/S. Carter/J. Shepherd/N. Middleman/L. Lee (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
E. Szigethy/J. Goldblum/O. Roberts/J. Meder/G. Lewis/M. Ulsh/T. Yanowitz/Z. Matouskova/e. schwartzman (Cox)/
 
20 Mens Ltwt F 2x
7
21 Womens Open F-J 4+
15
22 Mens Open H 2x
7
23 Womens Open D-J 2-
10
24 Mixed E 4x
10
25 Mens Ltwt A-C 4x
6
26 Womens Open AA-B 4-
8
27 Mixed D 8+
10
    Composite: Amoskeag, Vesper, Atlanta, Avalon, Rock Creek (A)
C. McMahon/S. Alwan/P. Crocker/C. Esler/K. Fennelly/D. Hakim/J. Perkins/J. Bickley/K. Nieman (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
A. Balogh/R. Sampson/J. Geshwiler/C. Richards/C. Collins/N. Streeter/K. Pierce/N. Strom/A. Zecha (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
N. Dynan/A. Hunt/H. Friel/Y. Taskor/J. Davis/S. Hornney/A. Stockly/G. Hoffman/L. Wright (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
j. Cody/R. Zimmer/C. Shepherd/R. Wagner/K. Glover/C. Lucking/C. Cody/J. Zimmer/L. Grant (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
A. Parker/B. Difiore/M. Kaupp/M. Kohn/C. McCoy/T. Forrester/N. Columbare/J. Shulman/H. Siegrist (Cox)
 
    Composite: La Baie Verte, CRI, Carolina Masters, Masters Coaching, East Bay (A)
M. Tolson/K. Kyle/R. Kyle/T. Taylor/G. Gazda/K. Dollhopf/J. Spiro/P. Fitzell/J. Park (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
C. Ruane/J. MILNE/J. Hayes-Cha/C. Higgins/A. O'Brien/P. Heimlicher/R. Livingston/T. Hudak/M. Choi (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Schmidt/K. McFetridge/D. Utter/T. Coffin/D. Dickinson/M. Alloway/K. Weber/C. Nicklas/M. Strom (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. McGuire/W. Anderson/E. Szigethy/J. Meder/B. Johnson/J. Watt/V. Keenan/J. Goldblum/S. Heastings (Cox)/
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
J. MacMillen/C. Boghosian/B. Harwood/M. Landgraf/D. Carey/S. Hansen/E. Bish/E. Celtrick/A. Olsen (Cox)
 
28 Mens Club A 4+
16
29 Womens Club A 4+
14
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Dutzer/A. Huggins/B. Simonen/G. Tran/S. Hoff (Cox)/
 
    Capital Rowing Club (A)
J. Marshall/M. Sater/K. Beukenkamp/K. Bidwell/C. Muellerleile (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Ricard/E. Diamond/E. Christmas/R. Schofield/D. Valle Gilchrist (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
E. Quigley/S. Johnson/C. Wirth/C. Block/K. Houston (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
H. Goerlich/K. Elahi/K. Fogle/S. Byron/H. Siegrist (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
K. Kiernan/S. Smilowitz/K. Guinan/K. Parajon/M. Hayes (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
S. Cornsh/M. O'Brien/J. Engel/G. Schneider/D. Izguerra (Cox)/
 
    New Haven Rowing Club (A)
G. Wetmore/J. Barr/E. Mulligan/A. Porter/S. Sullivan (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
a. bucan/K. Konzen/R. Brod/A. Stylos/J. Klitus-Flaim (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
S. Oliver/s. willhoft/R. Likar/S. Melnitsky/L. Gonda-King (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
O. Roberts/C. Fleck/E. Rhodes/C. Henderlong/e. schwartzman (Cox)/
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
R. Addante/M. Chapman/E. Cutler/K. Dent/G. Hannam (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
E. Bender/J. Nicol/K. Sidell/G. Holmes/M. Ly (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
M. Personick/E. Fuller/A. Miceli/M. Bell/K. Brough (Cox)
 
30 Mens Open C 4x
7
31 Womens Open C 4x
12
32 Mens Open E 2-
11
33 Womens Ltwt E 1x
13
34 Mens Open F-J 8+
6
35 Womens Club B 4x
4
36 Mens AS 1x
1
37 Womens AS 1x
0
38 Mixed LTA 2x
0
39 Mens Ltwt D-J 4x
11
40 Mens Open AA-A 4x
4
41 Womens Open AA-A 4x
7
42 Mens Ltwt B 1x
9
43 Womens Open B 8+
10
44 Mens Open D 1x
25
45 Womens Open D 2x
22
    Avalon Rowing Club (A)
J. Bickley/M. Rickenbacker
 
    Cambridge Boat Club (A)
N. Strom/K. Pierce
 
    Chinook Performance Racing (A)
K. Amdur/C. Battani
 
    Dallas Rowing Club (A)
G. Tomaseski/K. Elting
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
K. Vosburgh/E. Perry
 
    Greenwich Crew (A)
K. Erickson/M. McCormack
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
T. Wright-Mauer/L. Alphonse
 
    Masters Coaching, LLC (A)
C. Edmonston/E. Shanower
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
R. Winn/J. Lacey
 
    Composite: Narragansett, Upper Valley Rowing (A)
C. Reynolds/T. Glover
 
    Potomac Boat Club (A)
L. Wetten/S. Weeks
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
L. Brennan/C. Goodness
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Bautista/N. McDade
 
    Skidmore Community Rowing (A)
S. Allen/V. Riley
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
Z. Matouskova/T. Yanowitz/
 
    University Barge Club (A)
 
    Vesper Boat Club (A)
E. Saint Clair/A. James
 
    Composite: Capital, Potomac (B)
R. Hollins/C. Dinion
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
E. Davis/C. Muehlbauer
 
    Narragansett Boat Club (B)
J. Martin/A. Abbot
 
    Rocky Mountain Rowing Club (B)
G. Malacrida/M. Oliver
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
T. Capozzola/D. Howk
 
46 Mens Open F 1x
12
47 Womens Open F 2x
16
48 Mens Open I 1x
11
49 Mixed A 4+
13
50 Mixed C 4+
10
51 Mens Club E-J 8+
18
    Ann Arbor Rowing Club (A)
G. Emberling/D. Olson/M. Myers/D. Crouse/P. Hughes-Cromwick/M. Psarouthakis/P. Mancuso/J. Montie/B. Greenspoon (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
J. Grant/J. Pierce/J. Manson/T. Darling/F. Schoch/R. Borggaard/N. Kurmakov/C. Pieper/A. Zecha (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
R. Stedman/C. Mckay/S. Fondriest/C. Sweeney/M. Comtois/B. DuBois/D. Lavin/M. Heslep/M. Schaller (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
K. Dutt/R. Lynch/J. Coyne/P. Flack/O. Schueller/P. Beaman/J. Owens/S. Ames/E. Dwyer (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Levendowski/A. Peers/N. Gokemeijer/R. Schleck/C. Brittain/C. Carlson/M. Greene/T. Palmer/R. Rubin (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
R. Dyer/N. Thetford/A. Blanchard/P. Derow/R. Thackaberry/R. Morton/C. Lautier/E. Dannemann/S. Schofield (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
A. Torres/D. Dunning/S. DeTeresa/E. Doyle/W. Sorensen/T. Bennett/A. Busuioceanu/M. Bloomfield/R. Roberts (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
B. Price/T. Kiernan/N. Holland/J. Manfredi/G. Love/C. Selden/P. Folger/R. Griffin/M. Comey (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Rosow/F. Storey/M. Dreier/R. Twarkins/J. Kostal/C. Miller/M. Puckly/L. Seyler/J. D'Aversa (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
R. Schreiber/M. Galas/P. Heimlicher/D. Dickison/C. Hawthorne/E. Frankenberry/J. Yasaitis/E. Cook/M. Strom (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
R. Gervase/M. Wind/l. kurzner/R. Letzler/M. Richards/F. Rubenstein/L. Kuranko/V. Petrecca/C. Nathanson (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
F. Frey/M. Borchelt/C. Johnston/D. Feicht/L. Vepstas/T. Ritzenthaler/D. Simmer/J. Nicot/L. Lee (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. McGuire/R. Johnson/W. Anderson/E. Bohn/M. Gold/R. Ulsh/M. Matthews/J. Watt/S. Heastings (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
M. Stafford/D. Haedrich/D. Muller/R. Haynes/T. Denny/P. Gross/T. Cox/C. Tindall/D. Cosentino (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
E. Krengel/W. Donoho/J. O'Donnell/B. Massey/R. Abady/R. Johnson/R. Eckles/P. Kopp/L. Sass (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (B)
T. Fulham/E. Ford/S. Hamilton/S. Timpany/J. Born/L. Sweet/P. Foley/J. Lambert/C. Boit (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (B)
M. Schofield/M. Broder/A. Jackson/B. Hubler/G. Friel/K. Knudsen/D. Thomas/I. Duthie/S. Lin (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (C)
 
52 Parent Child, M/S, F/D 2x
15
Friday, August 19, 2016
53 Mixed E 4+
14
54 Mixed C 2x
26
55 Mixed A 2x
14
56 Mens Open I-J 2x
7
57 Womens Open F 1x
8
58 Mens Ltwt F 1x
17
59 Womens Open D 8+
13
60 Mens Ltwt D 1x
10
    Chicago Rowing Foundation (A)
C. Montanari
 
    Chinook Performance Racing (A)
R. Reichart
 
    Club d'aviron de Boucherville (A)
E. Therrien/
 
    Duluth Rowing Club (A)
P. Olson
 
    Ecorse Rowing Club (A)
P. Bozenski
 
    Leander Boat Club (A)
R. Wilson
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
C. Johnston
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
A. Stellato
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
J. Watt
 
    Lincoln Park Boat Club (C)
D. O'Meara, Jr.
 
61 Womens Open B 2x
14
62 Mens Open B 4+
10
63 Womens Ltwt A 4+
5
64 Mens Ltwt A-C 4+
3
65 Mixed TA 2x
0
66 Mixed LTA 4+
1
67 Womens Ltwt E-J 4+
8
68 Mens Club D 8+
12
69 Mens Ltwt G 1x
11
70 Womens Club E-J 4x
27
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
P. Coyle/C. Zurawski/S. Davidson/L. Cotton-Smith
 
    Baltimore Rowing Club (A)
P. Merkle/L. Pipitone/L. Gamble/E. Turtle
 
    Cambridge Boat Club (A)
M. Zezza/A. Sanders-Fleming/B. Mooney/B. Jones
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
D. Haines/E. Bates/M. Julian/S. Markel
 
    Independence Rowing Club (A)
G. LaFreniere/M. Beckett/J. Hefferan/A. Petrella
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
A. Dyer/L. Tartwijk/m. ewing/A. Hermans
 
    Maritime Rowing Club (A)
H. Johnston/P. Ellett/M. Flaherty-Ludwig/M. Dowd
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Lacey/K. Miller/J. Cooper/K. Lund
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
K. Udler/d. albano/J. Thompson/D. Ferguson
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
K. Tolcser/S. Roberson/A. Murphy/L. Farrell
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
C. Ferrara/L. Baker/L. Guida/P. Bellin
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
L. Brennan/C. Goodness/C. Hamilton/C. Holland
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Purcell/K. Huber/I. van Wyngaarden/K. Kislevitz
 
    Skidmore Community Rowing (A)
L. Norris/L. Gordon/K. Stalter/C. Halse
 
    Texas Rowing Center (A)
N. Middleman/C. Adams/A. Feicht/S. Carter
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
Z. Matouskova/M. Ulsh/A. Gray/T. Yanowitz/
 
    University Barge Club (A)
C. Cook/J. Paulowsky/D. Mullen/B. Spitz
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
D. Hannam/L. Fisher/P. Sadler/L. Marshall/
 
    Vesper Boat Club (A)
E. Walsh Normoyle/A. Jonik/H. McFie Simone/K. Constant
 
    Cambridge Boat Club (B)
P. Hambrick/S. Mulderig/S. Johnson/S. Witte
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
B. Brooks/P. Greene/D. Peszek/M. O'Donnell
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
L. Hoffman/P. Roberts/P. Tuz/p. lusignan
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
C. McGeehan/E. Knapp/A. Kerns/J. Moody
 
    Texas Rowing Center (B)
S. Busico/C. Hicks/S. Koch/J. Hopkins
 
    Vesper Boat Club (B)
 
    Rocky Mountain Rowing Club (C)
G. Malacrida/M. Oliver/S. Borden/A. Strobridge
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
R. Liepolt/M. Makris/J. Wasserman/L. Mandel
 
71 Mens Open E 4x
15
72 Womens Club C 4+
17
73 Mens Club C 4+
12
74 Womens Open AA 2x
11
75 Mens Open A 8+
6
76 Womens Club B 8+
15
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Dutzer/A. Huggins/J. Saracevic/M. Sikora/L. Shinners/M. Savino/J. Goodwin/G. Tran/K. Snyder (Cox)/
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
J. Shifferd/M. Hudson/K. Kopchitz/M. Allison/M. Thurgate/K. Cook/P. Goforth/L. Thompson/B. Greenspoon (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
M. Nielsen/A. Lenz/A. Sweeny/G. Bullen/C. Fratzke/M. Somers/S. Acerra/L. Cisek/G. Abell (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
L. Olson/K. Rodway/A. Wysocki/B. Leahy/J. Scheiderman/K. Furlong/K. McGlynn/L. Butler/N. Hosking (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Diamond/L. Angione/E. Parfit/C. Egan/C. Forrester/J. Frey/M. Varfi/E. McKenna/S. Lamprey (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
S. Center-Gray/J. Futia/S. Richman/J. Wingo/K. Franzen/L. Perry/H. sweeney/c. abramson/K. Ouellette (Cox)/
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
K. Kiernan/J. Bernier/K. Guinan/K. Parajon/A. parent-tibbetts/S. Smilowitz/M. King/S. Herman/M. Hayes (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
E. Mulligan/N. Arrato/G. Wetmore/K. Byington/R. Hatcher/A. Donnery/J. Barr/K. Gallagher/S. Schofield (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
M. Freed/K. Konzen/D. Brooks/C. MacColl/R. Hanley/R. Brod/S. Crosby/N. Blake/M. Jordan (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
S. Oliver/S. Melnitsky/B. Weber/R. Likar/E. Fuller/M. Bell/T. Granger/T. Hazelton/K. Brough (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
C. Ruane/C. Main/J. Hayes-Cha/J. MILNE/C. Nichols/E. Boulanger/C. Abarbanel/S. Ferry/E. Bayne (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
V. Keenan/C. Fleck/O. Roberts/E. Rhodes/G. Lewis/J. Meder/K. Ke/C. Henderlong/e. schwartzman (Cox)/
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
R. Addante/M. Chapman/J. MacMillen/L. Gillespie/E. Cutler/K. Dent/M. Laskaris/M. Oeser Prost/S. Bish (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
S. Romilly/R. Luken/K. Krengel/C. Sieberth/J. Goodman/A. Ortega/E. Samek/R. Stanley/J. Sutcliffe (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
C. Muellerleile/J. Marshall/K. Peterson/K. Giuliano/M. Sater/K. Beukenkamp/K. Zareski/J. Tujague/E. Crowley (Cox)
 
77 Mens Open B 4x
5
    Narragansett Boat Club (A)
J. Cotter/S. Whiney/B. Eldridge/E. Hagberg
 
    Riverside Boat Club (A)
a. hashway/N. Kuronen/M. Muffelman/S. Wolf
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Borchelt/M. Knifton/K. Gates/J. Savage
 
    Composite: Texas Rowing Center, 612endurance (A)
P. Johnson/P. McDonough/S. Faber/J. Dundon
 
    Composite: Three Rivers, Riverside (A)
S. Martino/J. Bowlby/B. DiSalle/T. Hudak
 
78 Womens Open D-J 4-
14
79 Mens Club E 4+
17
    Ann Arbor Rowing Club (A)
D. Olson/M. Psarouthakis/D. Crouse/P. Hughes-Cromwick/J. Janusz (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
M. Comtois/M. Heslep/D. Lavin/B. DuBois/S. McKay (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
S. Sutter/A. Milia/R. Ezzell/C. Lengauer/E. Dwyer (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
G. Swagler/R. Yochum/K. Geoca/J. Sommers/R. Beldner (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
P. Oudheusden/M. Lonski/P. Pugliese/P. Bogin/S. Mills (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Gorlin/C. Carlson/C. Brittain/M. Greene/R. Rubin (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Rosow/F. Storey/S. Pape/M. Puckly/J. D'Aversa (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
G. Milne/E. Cook/J. Yasaitis/M. Galas/M. Strom (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Minor/F. Ryan/L. Kuranko/R. Letzler/C. Nathanson (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
T. Christenfeld/D. Szot/P. Verardi/R. Gilston/H. Weis (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
L. Vepstas/T. Ritzenthaler/D. Simmer/J. Nicot/S. Busico (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. McGuire/R. Johnson/W. Anderson/M. Gold/S. Heastings (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
S. Whalen/M. Landgraf/T. Cox/T. Denny/H. Stafford (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
P. Kopp/B. Massey/J. O'Donnell/W. Donoho/E. Anthopoulos (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
W. Meyer/D. LaBossiere/T. Erickson/J. Raichek/G. Miner (Cox)/
 
    Wyandotte Boat Club (A)
G. Ellison/T. Cardanha/M. Pumarada/J. Gilliland/A. Granica (Cox)/
 
80 Womens Ltwt C 2x
9
81 Mens Ltwt H-J 2x
5
82 Womens Ltwt F-J 1x
20
    Central Pennsylvania Rowing Association (A)
M. Ostrander
 
    Chinook Performance Racing (A)
A. Brian
 
    Colorado Rowing (A)
M. Wurster
 
    Des Moines Rowing Club (A)
N. Acosta
 
    GMS Rowing Center (A)
K. Simmons
 
    Maritime Rowing Club (A)
M. Flaherty-Ludwig
 
    Narragansett Boat Club (A)
D. Chute
 
    North Palm Beach Rowing Club (A)
S. Blackall
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
L. Stirton Aust
 
    Riverside Boat Club (A)
L. Rosenbaum
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
L. Porter
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
C. Fisher
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
E. Green
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
L. Hastings
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
A. Gray/
 
    Union Boat Club (A)
H. Hutton
 
    Washington Rowing School (A)
C. Cole
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
D. Parenti/
 
    Central Pennsylvania Rowing Association (B)
C. Graybeal/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
S. McLean
 
83 Mens Open F 2-
7
84 Womens Ltwt D 1x
9
85 Mens Ltwt D 2x
6
86 Womens Ltwt B 2x
8
87 Mens Ltwt B 2x
3
88 Womens Open AA-A 2-
12
89 Mens Open AA 2x
10
90 Womens Ltwt E 2x
10
91 Mixed F-J 4+
16
    Chinook Performance Racing (A)
E. Cassella/R. Whidden/D. Frost/T. Noyes/L. Wright (Cox)
 
    Composite: Detroit Boat Club, Masters Coaching (A)
D. Klingaman/T. Taylor/C. Holdorf/A. Baur/S. Grady (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
G. Swagler/R. Yochum/J. Crispino/E. Perry/R. Beldner (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
 
    Composite: Maine Rowing Association, Maritime Rowing Club, Atlanta, Avalon, Upper Valley Rowing (A)
G. Gratwick/T. Swayze/P. Hawkey/C. Hajek/R. Gouin (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Vesper, Avalon (A)
P. Crocker/C. Esler/M. Dowd/K. Neiman/J. Jensen (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
A. Torres/D. Dunning/J. Dillon/E. Hay/M. Khin (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
H. Baker/P. Gruber/J. Wolf-Rodda/M. Orrick/D. Boucher (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
l. kurzner/V. Petrecca/S. McLean/R. Liepolt/A. Yamamoto (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Hicks/M. Borchelt/W. Crawford/J. Hopkins/S. Busico (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
R. Ulsh/E. Bohn/M. Ulsh/G. Lewis/S. Heastings (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (B)
J. Mulligan/H. Wolf-Rodda/M. Maguire/M. Westermyer/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
S. Anderson/D. Little/L. Hay/S. Hamby/J. Crittenden (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (B)
B. Fielding/E. Doyle/W. Sorensen/K. Clowery/F. Velasquez (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
F. Ryan/L. Kuranko/B. Nash/C. Cross/M. Strom (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (C)
A. Brian/M. Elsberg/J. Hurd/S. Elsberg/a. hancko (Cox)
 
92 Womens Open G-J 1x
13
93 Mens Open G-J 4x
11
94 Womens Open E 1x
13
95 Mens Ltwt E 1x
10
96 Womens Open C 4+
18
97 Mens Open C 1x
14
98 Womens Open A 2x
13
    Composite: Atlanta, Potomac (A)
M. Deja/L. Detlefsen
 
    Composite: Austin, Texas Rowing Center (A)
K. Wilson/R. Berman
 
    Columbia Rowing Club (A)
L. Kline/S. Broeker
 
    Community Rowing, Inc. (A)
S. DeMarche/E. Yakimkina
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
K. Ouellette/S. Center-Gray
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
H. Friedlander/M. Kaleta
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
S. San Emeterio/L. Hutchinson
 
    Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A)
K. Wiegandt/L. Corbett
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
O. Roberts/C. Fleck/
 
    Community Rowing, Inc. (B)
C. Sheehan/R. Churchill
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
E. Pirro/A. joanis
 
    Community Rowing, Inc. (C)
E. Christmas/E. Diamond
 
    Riverfront Recapture, Inc. (C)
R. Likar/s. willhoft
 
99 Mens Open A 2x
10
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Prial/G. Seyler-Schmidt/
 
    Composite: Carnegie Lake, Texas Rowing Center (A)
J. Flynn/L. Rehwinkel
 
    Great River Rowing (A)
D. Fitzpatrick/C. Newlan
 
    Composite: Greater Columbus, Mobjack (A)
M. Muffelman/J. Sanchez
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
S. Casavechia/T. Mark
 
    Minnesota Boat Club (A)
M. Pexa/C. Pihlstrom
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
P. Fitzgerald/J. Rosow
 
    Riverside Boat Club (A)
N. Kuronen/a. hashway/
 
    Composite: Riverside, Vesper (A)
G. Kaplan/P. Morelli
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
S. Martino/J. Bowlby
 
100 Mens Open E-F 4-
11
101 Mens Open D 4-
9
102 Mixed B 8+
8
103 Parent/Child F/S 2x
9
Saturday, August 20, 2016
104 Mixed B 2x
13
105 Mixed D 4x
17
106 Mixed F 4x
9
107 Mens Ltwt AA-A 1x
12
    612endurance Racing (A)
J. Wells/
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
W. Arts
 
    Cambridge Boat Club (A)
E. Lev
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
R. McMahon
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
C. East
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
T. Mark
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
J. Sokolovsky
 
    Osprey Rowing Club (A)
B. Boehm
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
H. Diaz
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
A. Porter
 
    Vesper Boat Club (A)
G. Kaplan
 
    Maritime Rowing Club (B)
A. Sherman
 
108 Womens Open A 4+
17
109 Mens Open C 2x
16
110 Womens Open C 1x
10
111 Mens Open E 2x
17
112 Womens Open E 8+
11
113 Mens Open G 1x
14
114 Womens Ltwt D 4+
5
115 Mens Club G-J 4+
4
116 Womens Ltwt A-C 4x
7
117 Mens Open AA-A 4-
8
118 Mixed A 8+
11
119 Mens Open B 8+
7
120 Womens Open B 4x
7
121 Mens Open D 4+
11
122 Womens Club D 4+
20
123 Mens Open F 4+
10
124 Womens Club E-J 8+
14
    CHARGERS Rowing Club (A)
G. Dancks/N. Grant/D. Bradshaw/P. Wilson/K. Garofalo/E. Headd/K. English/L. Craig/C. Motto (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Sutter/N. Ullrich/L. Ford/A. Alton/P. Robinson/L. Davis/L. Doucett/J. Smith/L. Moyes (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
K. Whitmore/K. Whitbeck/C. Holmes/J. Siegel/S. Baccari/E. Gillan/L. Pedone/J. Miller/N. Hopkins (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Miller/R. Winn/J. Lacey/M. O'Donnell/L. Crandall/S. Kane/K. Lund/J. Cooper/R. Rubin (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
C. McCarthy/L. Curtis/G. Schiffman/D. Catley/S. Faase/M. Haronian/A. Abbot/M. Butler/L. Li (Cox)/
 
    Northampton Community Rowing (A)
C. MacColl/K. Elinevsky/L. Hannum/D. Brooks/N. Blake/M. Sanderson/A. Wulfkuhle/C. Cardinal/M. Jordan (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
B. Fielding/E. Hay/J. Seng/J. Thompson/C. Gill/J. Dillon/M. Vasquez/K. Clowery/F. Velasquez (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Droney/C. Reading/K. Cassidy/M. Gregg/M. Powell/J. Klau/D. Kirk/C. Kruse/M. Cyr (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
m. flavin/S. Quinn/E. Knapp/C. McGeehan/C. Mioli/B. Nash/P. Foudy/R. Liepolt/A. Yamamoto (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
E. Card/S. Allen/S. Tucci/L. Norris/J. Wash/V. Riley/K. Stalter/C. Halse/L. Mastrianni (Cox)
 
    Style Driven Rowing Club (A)
J. Hewitson/L. Williams/N. Shearman/B. Noll/C. O'Toole/D. Sinski/G. Robertson/D. Hurley/M. Donnelly (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
E. Szigethy/J. Goldblum/T. Yanowitz/Z. Matouskova/A. Gray/J. Meder/K. Ke/M. Ulsh/e. schwartzman (Cox)/
 
    Vesper Boat Club (A)
A. Franklin/M. Karl/S. Hingley/B. Hogan/S. Cohen/J. Kaplow/S. Toler/K. Papandrew/J. Whiting (Cox)
 
125 Mens Open H 1x
12
126 Mens Open C 2-
6
127 Mens Club A-B 8+
10
128 Mixed G-J 4x
14
129 Womens Ltwt B 4+
5
130 Womens Ltwt D 2x
11
131 Mens Open AA 1x
15
132 Womens Ltwt AA-A 1x
6
133 Mens Ltwt C 2x
6
134 Womens Club C 8+
13
    Ann Arbor Rowing Club (A)
K. Kopchitz/M. Hudson/J. Shifferd/M. Allison/E. Psarouthakis/K. Cook/P. Goforth/L. Thompson/J. Janusz (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
A. Pollini/K. Samsel/V. Oomen/S. Fischer/Z. Brookes/N. Schultz/R. Ford/S. Weinstein/G. Linus (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
K. Rodway/A. Wysocki/A. Starin/J. Scheiderman/E. Stoner/M. Hodgetts/L. Butler/N. Swanberg/H. Kim (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Bender/S. Walker/J. Nicol/P. Robinson/M. White/C. Cunningham/A. Covelli/L. Doucett/M. Ly (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
J. Futia/S. Randall/S. Richman/J. Wingo/H. sweeney/L. Perry/L. Esposito/c. abramson/J. Wert (Cox)/
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
H. Goerlich/V. Gras/T. Baas/M. Kohn/M. Kaupp/J. Bowne/K. Fogle/J. Shulman/H. Siegrist (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
C. Tenscher/L. Wasserman/M. Malotky/L. Schmieg/H. Isernhagen/K. Casper/c. kubusek/S. Kane/R. Rubin (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
M. Freed/K. Konzen/A. Rhodes/A. Fabos/T. Vecchio/L. Yanis/W. Bernstein/A. Stylos/M. Jordan (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Dunlavey/T. Hazelton/B. Weber/M. Bell/T. Granger/M. Gregg/E. Fuller/M. Personick/E. Duva (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
C. Ruane/C. Casey/J. Hayes-Cha/C. Main/M. Brundage/J. MILNE/L. Reynard/T. Vandersteel/E. Bayne (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Adams/H. Boisseau/L. Nienhuis/J. Nordskog Andrews/D. Lafferty/A. Robinson/J. Shepherd/K. Wilson/D. Helfman (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
V. Keenan/J. Goldblum/E. Szigethy/C. Fleck/G. Lewis/T. Yanowitz/K. Ke/C. Henderlong/e. schwartzman (Cox)/
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
R. Addante/M. Chapman/D. Carey/L. Gillespie/M. Laskaris/M. Oeser Prost/N. Conaty/C. Boghosian/G. Hannam (Cox)
 
135 Mens Open E 8+
8
    Chinook Performance Racing (A)
B. Boxer-Wachler/A. Stockly/R. Reichart/B. Johnson/G. Hoffman/M. Nash/R. Yocum/D. Frost/L. Wright (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Hudanich/W. Thompson/R. Bacon/P. Farrell/f. jones/W. Harley/K. Hoffman/H. Nieves/S. Cardillo (Cox)
 
    Composite: Greenwich Crew, Palm Beach (A)
T. Ayer/J. Fargo/J. Moore/C. Redhead/J. Green/M. Tebay/A. Schotter/C. De Souza/E. Overton (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
M. Schofield/M. Broder/A. Jackson/B. Hubler/G. Friel/K. Knudsen/D. Thomas/C. Gamble/S. Lin (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
A. Torres/T. Bennett/M. Pohlmeier/A. Brown/S. DeTeresa/E. Doyle/A. Busuioceanu/P. Siebach/L. Hatton (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Williams/S. Bub/S. Majd/D. Utter/M. Alloway/D. Dickinson/B. Hatch/B. Gardiner/M. Strom (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. McGuire/R. Johnson/W. Anderson/E. Bohn/M. Gold/R. Ulsh/M. Matthews/J. Watt/S. Heastings (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
E. Krengel/W. Donoho/R. Eckles/B. Massey/R. Abady/R. Johnson/K. Watterson/P. Kopp/E. Anthopoulos (Cox)
 
136 Womens Club E 4+
16
137 Mens Open G-J 2-
8
138 Mens Ltwt D-J 4+
4
139 Womens Ltwt F-J 2x
19
140 Womens Open C 2-
10
141 Mens Club C 8+
13
142 Mens Open B 2x
9
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Martinez/J. Bernblum
 
    Great River Rowing (A)
C. Newlan/D. Fitzpatrick
 
    Composite: Greater Columbus, Mobjack (A)
M. Muffelman/J. Sanchez
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
S. Haskell/B. Levendowski
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Truntz/S. DeSantis
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
D. Heath/R. Kercull
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Knifton/S. Borchelt
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
S. Martino/J. Bowlby
 
    Wyandotte Boat Club (A)
T. Cardanha/J. Bertino/
 
143 Womens Open B 4+
14
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Bright/J. Rubini/P. Jones/C. Swartz/S. Hoff (Cox)/
 
    Composite: Avalon, Alexandria Masters (A)
C. Swartz/A. Messersmith/M. Donna/P. Adler/J. Jensen (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
K. Giuliano/M. Sater/K. Beukenkamp/K. Zareski/C. Muellerleile (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
K. Stutz/N. Dustman/L. Peterson/A. Moquin/a. hancko (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. McKenna/C. Sutter/S. Cottrill/E. Bender/S. Lamprey (Cox)
 
    Composite: CRI, BMA, Skidmore CR, Unaff. (USA) (A)
E. Mastrianni/T. Doggett/D. Kemper/C. Lal/C. Bassler (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
R. Hanley/M. Sanderson/S. Crosby/N. Blake/E. Crain (Cox)
 
    Row New York (A)
M. Strong/K. Cyr/S. Davies/A. Gil-Costa/M. Herrera (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
V. Keenan/C. Fleck/O. Roberts/T. Yanowitz/e. schwartzman (Cox)/
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
S. Romilly/K. Krengel/C. Sieberth/R. Stanley/J. Sutcliffe (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
C. Davies/W. Kirk/R. Cunningham/A. Omtvedt/D. Lloyd (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
S. Rush/S. Walker/A. Alton/C. Cunningham/A. Michaud (Cox)
 
    Composite: Vesper, Avalon, Masters Coaching, Rock Creek (B)
R. Matwijkow/J. Lago/J. Perkins/K. Tee/K. Nieman (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (B)
J. Goodman/R. Luken/E. Samek/A. Ortega/A. Granica (Cox)
 
144 Mens Open D 2x
21
145 Womens Open D 1x
16
146 Mens Open F 4x
7
    Chinook Performance Racing (A)
M. Totta/R. Yocum/D. Frost/T. Noyes
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
C. Baker/D. Brisson/M. Fountain/J. Green
 
    Composite: Rockford, GMS Rowing, Atomic Rowing (A)
R. Anderson/M. Schay/M. Raisky/M. Verlin
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
F. Ryan/K. Kruger/R. Letzler/J. Moody
 
    Texas Rowing Center (A)
L. Vepstas/M. Watts/D. Simmer/J. Nicot
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. Gold/R. Ulsh/E. Bohn/W. Anderson
 
    West Side Rowing Club (F)
D. Sullivan/S. Goodnough/R. Valeri/R. Baker
 
147 Womens Open F-J 4x
12
148 Mens Open J 1x
3
149 Womens Club A 8+
10
150 Mixed C 4x
10
151 Mixed E 2x
23
152 Parent/Child M/D 2x
11
Sunday, August 21, 2016
153 Mixed G 2x
6
154 Mixed E 8+
11
155 Mixed C 8+
10
156 Womens Open AA 4+
9
157 Mens Ltwt I-J 1x
6
158 Womens Club F-J 4+
16
    CHARGERS Rowing Club (A)
G. Dancks/P. Wilson/K. Garofalo/N. Grant/C. Motto (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Egan/G. Sage/J. Smith/M. Mance/S. Lamprey (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Lacey/J. Cooper/M. O'Donnell/K. Lund/Z. Vogel (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
C. MacColl/K. Elinevsky/A. Wulfkuhle/C. Cardinal/M. Jordan (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
B. Fielding/J. Thompson/J. Dillon/K. Clowery/M. Khin (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Droney/K. Cassidy/M. Powell/C. Kruse/K. Brough (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. Kislevitz/I. van Wyngaarden/K. Weber/S. Shepard/C. Nathanson (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
J. Wash/L. Norris/K. Stalter/C. Halse/L. Mastrianni (Cox)
 
    Style Driven Rowing Club (A)
J. Hewitson/C. O'Toole/N. Shearman/D. Hurley/M. Donnelly (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
Z. Matouskova/J. Meder/A. Gray/M. Ulsh/C. Fleck (Cox)/
 
    Vesper Boat Club (A)
M. Karl/J. Kaplow/S. Toler/K. Papandrew/J. Whiting (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (B)
D. Bradshaw/E. Headd/E. Bates/B. Krauss/L. Craig (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
P. Foudy/S. McLean/B. Nash/R. Liepolt/A. Yamamoto (Cox)
 
    Vesper Boat Club (B)
A. Jonik/K. Constant/S. Hingley/H. McFie Simone/K. Nieman (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
M. Makris/L. Mandel/J. Wasserman/E. Green/S. Schmidt (Cox)
 
159 Mens Open F 2x
16
    Calgary Rowing Club (A)
T. Joubert/S. Smith
 
    Composite: Cambridge, Rockford (A)
M. Raisky/N. Kurmakov
 
    Cambridge Boat Club (A)
L. Floyd/O. Simanovsky
 
    Composite: Dallas, Texas Rowing Center (A)
M. Morschauser/P. McDonough
 
    Great Bay Rowing (A)
G. Marshall/F. Loucks
 
    Greenwich Crew (A)
P. Kaufer/M. Tebay
 
    Maritime Rowing Club (A)
M. Good/R. Potts
 
    Narragansett Boat Club (A)
e. geyh/r. singewald
 
    New York Athletic Club (A)
J. McGowan/J. McGowan
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
M. Fountain/J. Green
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Majd/M. Alloway
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
R. Ulsh/J. Watt
 
    West Side Rowing Club (A)
R. Baker/R. Valeri
 
    Greenwich Crew (B)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (B)
C. Baker/D. Brisson
 
    Cambridge Boat Club (F)
G. Walker/L. Elswit
 
160 Womens Open D 4+
14
161 Mens Open D 8+
7
162 Womens Club B 4+
14
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Bright/P. Jones/J. Rubini/C. Swartz/S. Hoff (Cox)/
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
K. Kopchitz/M. Hudson/J. Shifferd/M. Allison/R. Schultz-Purves (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
M. Nielsen/A. Lenz/M. Somers/A. Sweeny/G. Abell (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
A. Pollini/K. Samsel/N. Schultz/S. Weinstein/G. Linus (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
S. Rush/C. Sutter/A. Covelli/C. Cunningham/L. Moyes (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
E. Center-Gray/S. Richman/N. Rousseau/K. Franzen/J. Wert (Cox)/
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
H. Goerlich/E. Perry/M. Kaupp/V. Gras/C. Brokaw (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
N. Arrato/K. Byington/R. Hatcher/K. Gallagher/M. Murphy (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Dunlavey/B. Weber/R. Loepp/A. Miceli/L. Gonda-King (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
C. Ruane/C. Main/M. Marois/C. Casey/M. Strom (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
J. Shepherd/J. Nordskog Andrews/E. Stoneman/A. Robinson/L. Lee (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
V. Keenan/J. Goldblum/E. Rhodes/C. Henderlong/e. schwartzman (Cox)/
 
    Capital Rowing Club (B)
J. Falvey/T. Kerns/S. Montgomery/B. ONeil/E. Crowley (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (B)
L. Spencer/J. Bowne/K. Fogle/J. Shulman/H. Siegrist (Cox)
 
163 Mens Open B 1x
6
164 Mixed A 4x
7
165 Mixed AS 2x
0
166 Mixed Inclusive LTA 4+
0
167 Mixed H-J 2x
13
168 Mens Club A-D 4x
17
169 Mens Ltwt G 2x
5
170 Womens Open E 4x
11
171 Mens Ltwt E 2x
6
172 Womens Ltwt C 1x
11
173 Mens Ltwt C 1x
5
174 Womens Open A 8+
7
175 Mens Open AA-A 2-
12
176 Womens Open B 2-
10
177 Mens Ltwt A 2x
5
178 Mens Open B-C 4-
9
179 Mens Open G-J 4-
3
180 Womens Open C 4-
5
181 Mens Ltwt H 1x
7
182 Womens Open F-J 8+
13
183 Mens Club F 4+
13
184 Womens Open D 4x
8
185 Mens Open D 4x
6
186 Womens Open B 1x
10
187 Mens Club B 4+
11
188 Mens Club D 4+
15
189 Womens Club A 4x
7
190 Womens Ltwt A 2x
7
191 Womens Club D 4x
12
    Cambridge Boat Club (A)
H. Lazaridis/S. Cowherd/K. Kulig/T. Neret
 
    Dallas Rowing Club (A)
K. Elting/A. Molenaar/G. Tomaseski/L. Toudouze
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
C. Carroll/P. Teare/D. owen/L. Connors
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
N. Holly Stone/m. ewing/B. Brody/A. Kelly
 
    Mendota Rowing Club (A)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
L. Wasserman/J. Lacey/S. Kane/K. Miller
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
K. Tolcser/C. Stock/L. Hafner/J. Burnham
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
L. Choate/s. Caffrey/J. Carmody/L. Stirton Aust
 
    Riverside Boat Club (A)
L. Reynard/C. Higgins/J. Hayes-Cha/C. Widgery
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Wilhelmy/E. Knapp/A. Kerns/P. Foudy
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
E. Szigethy/J. Goldblum/A. Gray/V. Keenan/
 
    Duxbury Bay Maritime School (B)
G. Walsh/N. Smith/n. boussy/K. Thomas
 
192 Mens Open G-J 4+
5
193 Womens Open E 4+
11
194 Mens Open E 4+
6
    Cambridge Boat Club (A)
R. Murphy/J. Shamir/D. Chernoff/M. Findeis/A. Zecha (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
M. Heslep/R. Nance/D. Lavin/D. Spencer/G. Abell (Cox)
 
    Composite: Greenwich Crew, Palm Beach (A)
C. De Souza/M. Tebay/T. Ayer/C. Redhead/s. newman (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Rosow/F. Storey/S. Pape/M. Puckly/J. D'Aversa (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
G. Milne/C. Harrigan/J. Yasaitis/E. Cook/E. Bayne (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. McGuire/R. Johnson/M. Matthews/E. Bohn/S. Heastings (Cox)
 
195 Womens Open C 2x
17
196 Mens Open C 8+
7
197 Womens Open A 1x
13
198 Mens Open A 4+
13
199 Mens Club E-J 4x
20
    Cambridge Boat Club (A)
T. Fulham/L. Elswit/S. Hamilton/J. Lambert
 
    Dallas Rowing Club (A)
P. Hamner/M. Morschauser/J. Vorhies/R. Houston
 
    Greenwich Crew (A)
P. Oudheusden/T. Geffs/P. Pugliese/P. Bogin
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
J. Stone/M. KELLY/D. Lynch/C. King
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
N. Gokemeijer/J. Gorlin/C. Carlson/T. Palmer
 
    Narragansett Boat Club (A)
E. Watne/J. Cotter/e. geyh/D. Rand
 
    New Haven Rowing Club (A)
R. Dyer/B. Walsh/H. Brooke/S. Gurney
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
R. Walker/T. Helmkamp/T. Hood/P. Negus
 
    Row New York (A)
C. Taeusch/R. Benjamin/P. Armstrong/E. Cadoff
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Everett/R. Letzler/M. Richards/K. Kruger
 
    Texas Rowing Center (A)
R. Weiss/M. Watts/W. Crawford/M. Borchelt
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. Gold/W. Anderson/R. Johnson/J. Watt
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
R. Haynes/r. versteeg/T. Cox/P. Gross
 
    Wyandotte Boat Club (A)
G. Ellison/M. Pumarada/J. Gilliland/K. Charette/
 
    Cambridge Boat Club (B)
J. Hintlian/T. Kohler/M. Hyde/P. Foley
 
    Community Rowing, Inc. (B)
D. Stevenson/J. Quirk/S. Kovacs/J. Langermann
 
    New Haven Rowing Club (B)
A. Blanchard/R. Thackaberry/R. Morton/N. Thetford
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
M. Wind/L. Kuranko/V. Petrecca/J. Moody
 
    New Haven Rowing Club (C)
 
    West Side Rowing Club (F)
D. Sullivan/S. Goodnough/R. Valeri/R. Baker
 
200 Mixed D 4+
9
201 Mixed B 4x
12
202 Womens Open G-J 2x
14
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change