USRowing Masters National Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 18, 2016
1 Mixed B 4+
11
2 Mixed D 2x
16
3 Mixed F 2x
14
4 Mens Open A 1x
12
5 Womens Open AA 1x
11
6 Mens Open C 4+
10
7 Womens Open C 8+
9
8 Mens Open E 1x
20
9 Womens Open E 2x
20
10 Mens Open G 2x
16
11 Womens Ltwt D-J 4x
17
    Cambridge Boat Club (A)
N. Strom/B. Harling/P. Hambrick/S. Klein
 
    Composite: Carnegie Lake, Whitemarsh Boat Club (A)
K. Ellis/L. McCarthy/M. Mark/D. Parenti
 
    Chinook Performance Racing (A)
J. Lancaster/T. Walters/C. Graubard/A. Brian
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
W. Barnard Dorris/L. Carleton/M. Grossman/S. Domenici-Walker
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Central Penn. (A)
P. Ellett/P. Gleason/M. Ostrander/M. Flaherty-Ludwig
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Dieperink/K. Green/B. Brooks/D. Peszek
 
    Composite: PCRA, Greenwich Crew (A)
K. Erickson/s. Caffrey/D. Herman/S. Yung
 
    Potomac Boat Club (A)
L. Wetten/C. Dinion/V. Bryant/S. Weeks
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
K. Delaney/C. Fisher/W. MacPherson/J. Hogan
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. Huber/S. Shepard/A. Mikkola/S. Durno
 
    Texas Rowing Center (A)
N. Middleman/S. Kho/C. Hicks/L. Lee
 
    Composite: Vesper, Avalon, Rock Creek (A)
M. Orrick/J. Bickley/J. Mauritzen/K. Neiman
 
    Composite: Western Reserve, Vesper, Rocky Mountain, PCRA (A)
S. Cohen/L. Stirton Aust/A. Strobridge/S. Romilly
 
    Composite: Narragansett, Vesper, Central Penn., Colorado Rowing (B)
R. Berenson/C. Graybeal/M. Wurster/K. Papandrew
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
C. Holland/T. Capozzola/D. Barnes/D. Howk
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
M. Makris/J. Wasserman/E. Green/L. Mandel
 
    Composite: Narragansett, St. Catharines, Upper Valley Rowing, Chinook (C)
P. Sadler/L. Hastings/G. Schiffman/M. Elsberg
 
12 Womens Club C 4x
7
13 Mixed F-J 8+
7
14 Womens Ltwt C 4+
4
15 Mens Open AA 4+
7
16 Mens Open B 2-
1
17 Womens Ltwt B 1x
9
18 Mens Open D 2-
6
19 Womens Club D 8+
18
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Bright/B. Simonen/M. Cato/L. Shinners/W. Nichols/C. Swartz/J. Goodwin/M. Savino/K. Snyder (Cox)/
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
M. Tourtellott/S. Davidson/P. Coyle/K. Griffiths/C. Zurawski/K. Quicker/S. Pigott/L. Cotton-Smith/V. Felso (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
R. Ford/N. Paquette/L. Suplick/S. Fischer/Z. Brookes/S. Weinstein/A. Pollini/M. Mark/G. Linus (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
S. Fowle/N. Ullrich/G. Sage/A. Alton/L. Ford/J. Smith/M. Mance/A. Covelli/S. Lamprey (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
S. O'Malley/T. Sukiennicki/J. Crispino/B. Burchill/T. Baas/E. Perry/L. Civiletti/K. Vosburgh/R. Beldner (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
N. Holly Stone/m. ewing/A. Dyer/B. Brody/L. Tartwijk/A. Kelly/A. Hermans/R. Ivaska/S. Edelstein (Cox)
 
    Maritime Rowing Club (A)
C. Lange/K. Williams/K. Liffmann/s. Allgood/H. Johnston/J. Hackett/H. Parkhurst/L. Douglas/K. Isaza (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
L. Crandall/K. Casper/H. Isernhagen/L. Schmieg/M. Malotky/J. Cooper/E. Davis/S. Kane/R. Rubin (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
C. McCarthy/L. Curtis/A. Green/M. Daniels/H. Bodell/B. Krementz/S. Rutherford/B. Ehrich/L. Li (Cox)/
 
    Northampton Community Rowing (A)
A. Rhodes/S. Linowski/L. Hannum/G. DiFulvio/D. Brooks/M. Sanderson/R. Hanley/C. Cardinal/M. Jordan (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
L. Pagano/K. Udler/J. Seng/D. Ferguson/C. Gill/S. Mansfield/M. Vasquez/E. Hay/F. Velasquez (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
K. Tolcser/C. Stock/L. Hafner/L. Farrell/A. Kelly/S. Roberson/E. Nystrom/A. Murphy/H. Evans (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Dunlavey/C. Reading/B. Weber/K. Cassidy/T. Granger/M. Gregg/T. Hazelton/J. Klau/E. Duva (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
C. Ruane/C. Main/J. Hayes-Cha/J. MILNE/C. Gray Bosca/C. Higgins/V. Barnes/L. Rosenbaum/M. Choi (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
C. Fisher/W. MacPherson/C. Hamilton/C. Goodness/C. Holland/T. Capozzola/D. Howk/D. Barnes/K. Delaney (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Dodge/S. Radman/C. Nicklas/E. Brennan/S. Durno/V. Morest/A. Mikkola/D. Wilhelmy/C. Nathanson (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Skeffington/H. Boisseau/C. Adams/D. Lafferty/A. Feicht/S. Carter/J. Shepherd/N. Middleman/L. Lee (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
E. Szigethy/J. Goldblum/O. Roberts/J. Meder/G. Lewis/M. Ulsh/T. Yanowitz/Z. Matouskova/e. schwartzman (Cox)/
 
20 Mens Ltwt F 2x
7
21 Womens Open F-J 4+
15
22 Mens Open H 2x
7
23 Womens Open D-J 2-
10
24 Mixed E 4x
10
25 Mens Ltwt A-C 4x
6
26 Womens Open AA-B 4-
8
27 Mixed D 8+
10
28 Mens Club A 4+
16
29 Womens Club A 4+
14
30 Mens Open C 4x
7
31 Womens Open C 4x
12
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
M. Tourtellott/K. Griffiths/K. Quicker/S. Pigott
 
    Cambridge Boat Club (A)
R. Turri Vise/A. Buehler/S. Cowherd/M. Watkins
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
A. Pollini/R. Ford/N. Paquette/L. Suplick
 
    Chinook Performance Racing (A)
T. Passoni/G. Zaharek/K. Newman/A. Lawrence
 
    Composite: Dallas, OKC Riversport (A)
A. Molenaar/G. Tomaseski/L. Toudouze/A. Clark
 
    Greenwich Crew (A)
K. Erickson/M. McCormack/S. Mills/K. DeLuca
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
J. Bernier/T. Wright-Mauer/S. Herman/L. Alphonse
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
R. Williams/T. Harris/L. Wasserman/S. Kane
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
H. Evans/T. Bulatao/K. Rosenberg/R. Broglio
 
    Composite: Passaic River, Swan Creek RC, Unaff. (USA) (A)
P. Glover/D. Cenit/J. Friedman/G. Lahm
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
R. Springer-Miller/C. Holland/D. Barnes/W. MacPherson
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Skeffington/K. Wilson/C. Adams/N. Middleman
 
32 Mens Open E 2-
11
33 Womens Ltwt E 1x
13
34 Mens Open F-J 8+
6
35 Womens Club B 4x
4
36 Mens AS 1x
1
37 Womens AS 1x
0
38 Mixed LTA 2x
0
39 Mens Ltwt D-J 4x
11
40 Mens Open AA-A 4x
4
41 Womens Open AA-A 4x
7
42 Mens Ltwt B 1x
9
43 Womens Open B 8+
10
44 Mens Open D 1x
25
45 Womens Open D 2x
22
46 Mens Open F 1x
12
    Alliance Rowing Club of Illinois (A)
v. Jendrzejczak
 
    Atomic Rowing (A)
M. Schay
 
    Cambridge Boat Club (A)
D. Ruane
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
B. Flynn
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Ezzell
 
    Los Angeles Rowing Club (A)
D. Frick
 
    Merrimac River Rowing Association (A)
R. Sengstaken
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
M. Fountain
 
    Potomac Boat Club (A)
W. Kostoff
 
    San Diego Rowing Club (A)
S. Vegar
 
    University Barge Club (A)
A. COOK
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (C)
J. Green
 
47 Womens Open F 2x
16
48 Mens Open I 1x
11
49 Mixed A 4+
13
50 Mixed C 4+
10
51 Mens Club E-J 8+
18
52 Parent Child, M/S, F/D 2x
15
Friday, August 19, 2016
53 Mixed E 4+
14
54 Mixed C 2x
26
55 Mixed A 2x
14
    612endurance Racing (A)
J. Wells/E. Egart/
 
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Prial/S. Henry
 
    Austin Rowing Club (A)
A. Schnepp/D. Schnepp
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
J. Flynn/T. Kozlowski
 
    Columbia Rowing Club (A)
T. Beckenhauer/S. Broeker
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
R. McMahon/K. Ouellette
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
T. Steving/S. O'Malley
 
    Great River Rowing (A)
D. Fitzpatrick/M. Purcell
 
    Maritime Rowing Club (A)
s. Allgood/L. Auger
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
M. Kaleta/K. Kamolz
 
    Composite: Riverside, Union (A)
B. Mannino/I. Zieff
 
    Vermont Academy (A)
R. Connell/P. Knox
 
    Vesper Boat Club (A)
G. Kaplan/V. Mather
 
    Great River Rowing (B)
C. Newlan/J. Lajoie
 
56 Mens Open I-J 2x
7
57 Womens Open F 1x
8
58 Mens Ltwt F 1x
17
59 Womens Open D 8+
13
60 Mens Ltwt D 1x
10
61 Womens Open B 2x
14
62 Mens Open B 4+
10
63 Womens Ltwt A 4+
5
64 Mens Ltwt A-C 4+
3
65 Mixed TA 2x
0
66 Mixed LTA 4+
1
67 Womens Ltwt E-J 4+
8
    Composite: Avalon, Rock Creek (A)
M. Orrick/J. Bickley/J. Mauritzen/M. Rickenbacker/S. O'Connor (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
R. Ford/N. Paquette/L. McCarthy/M. Mark/C. Glass (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
D. Barr/J. Lancaster/C. Graubard/A. Brian/a. hancko (Cox)
 
    Composite: Mendota, Style Driven, Masters Coaching (A)
N. Jarvis/J. Hewitson/R. Brady/S. Keller/J. Gesch (Cox)
 
    Composite: Vesper, St. Catharines, Colorado Rowing, Chinook (A)
L. Hastings/K. Papandrew/M. Wurster/M. Elsberg/K. Nieman (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
R. Gramuglia/E. Macalaster/A. Broderick/K. Juhlin/D. Davis (Cox)
 
    Composite: Western Reserve, Narragansett, Vesper, Rocky Mountain, Atlanta (B)
C. Browning/A. Strobridge/S. Cohen/S. Romilly/V. Felso (Cox)
 
    Composite: Blood Street Sculls, CRI, Masters Coaching (C)
P. Shumate/B. Smith/K. Fountain/M. Shepatin/J. Park (Cox)
 
68 Mens Club D 8+
12
69 Mens Ltwt G 1x
11
70 Womens Club E-J 4x
27
71 Mens Open E 4x
15
72 Womens Club C 4+
17
    Alexandria Community Rowing (A)
A. Braun/B. Simonen/M. Cato/J. Rubini/S. Hoff (Cox)/
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
M. Ball/J. Malloy/A. DONAHUE/S. Rooney/J. Wright (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
L. Suplick/N. Schultz/V. Oomen/K. Samsel/G. Linus (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
W. Kirk/L. Peterson/N. Reyns/N. Dynan/J. Crittenden (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. McDonald/M. Marriner/J. Kilcoyne/T. Borden/I. kotch (Cox)
 
    East Bay Rowing Club (A)
W. Madieros/J. Fisher/C. Jourdan/A. Mudge/G. Gazda (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
S. O'Malley/B. Burchill/J. Crispino/T. Sukiennicki/R. Beldner (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
H. Fionte/E. Dierze/M. Stewart/J. Spiro/L. Bicknell (Cox)
 
    Mendota Rowing Club (A)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
E. Tremblay/L. Wasserman/R. Winn/S. Kane/Z. Vogel (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
J. Seng/L. Pagano/C. Gill/S. Mansfield/F. Velasquez (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Droney/C. Reading/A. Miceli/M. Powell/K. Petrik (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
H. Boisseau/E. Stoneman/J. Nordskog Andrews/J. Shepherd/L. Lee (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
J. Klenk/J. Nocka/K. Czernicki/N. Tang/R. Shrives (Cox)/
 
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
A. Pollini/S. Fischer/Z. Brookes/S. Weinstein/K. Ellis (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (B)
A. Parker/E. Perry/L. Civiletti/H. Goerlich/H. Siegrist (Cox)
 
73 Mens Club C 4+
12
74 Womens Open AA 2x
11
75 Mens Open A 8+
6
76 Womens Club B 8+
15
77 Mens Open B 4x
5
78 Womens Open D-J 4-
14
79 Mens Club E 4+
17
80 Womens Ltwt C 2x
9
81 Mens Ltwt H-J 2x
5
82 Womens Ltwt F-J 1x
20
83 Mens Open F 2-
7
84 Womens Ltwt D 1x
9
85 Mens Ltwt D 2x
6
86 Womens Ltwt B 2x
8
87 Mens Ltwt B 2x
3
88 Womens Open AA-A 2-
12
89 Mens Open AA 2x
10
90 Womens Ltwt E 2x
10
    Calgary Rowing Club (A)
T. Durkin/J. Boyd
 
    Cambridge Boat Club (A)
B. Harling/S. Klein
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
K. Ellis/L. McCarthy
 
    Chinook Performance Racing (A)
D. Barr/T. Walters
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
K. Vosburgh/L. Civiletti
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
F. Tuite/M. Willmott
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
P. Greene/D. Peszek
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
C. Holland/W. MacPherson
 
    Station L Rowing Club (A)
L. Jensen/D. Atwood
 
    Texas Rowing Center (A)
N. Middleman/S. Kho
 
91 Mixed F-J 4+
16
92 Womens Open G-J 1x
13
93 Mens Open G-J 4x
11
94 Womens Open E 1x
13
95 Mens Ltwt E 1x
10
96 Womens Open C 4+
18
    Alexandria Community Rowing (A)
M. Cato/P. Jones/W. Nichols/C. Swartz/K. Snyder (Cox)/
 
    Composite: Ann Arbor RC, Masters Coaching (A)
J. Shifferd/M. Hudson/L. Thompson/P. Goforth/P. Shumate (Cox)
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
M. Tourtellott/K. Griffiths/S. Pigott/K. Quicker/V. Felso (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
C. Muellerleile/J. Marshall/K. Zareski/J. Tujague/S. Montgomery (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
L. Suplick/N. Schultz/V. Oomen/K. Samsel/G. Linus (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
R. Cunningham/T. Passoni/K. Newman/K. O'Hara/D. Lloyd (Cox)
 
    Composite: CRI, BMA, Unaff. (USA) (A)
T. Canfield/J. Hathaway/D. Kemper/T. Doggett/C. Bassler (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
K. Kiernan/J. Bernier/A. parent-tibbetts/M. King/M. Rooney (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
H. Isernhagen/L. Schmieg/L. Crandall/K. Dieperink/S. Baldvins (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
L. Hannum/S. Linowski/M. Sanderson/G. DiFulvio/J. Klitus-Flaim (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
J. Brocki/L. Sanders/J. Nicasio/W. Russell/B. Lysobey (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
L. Ruud/A. Kelly/T. Bulatao/K. Rosenberg/H. Evans (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Dunlavey/B. Weber/T. Granger/M. Bell/L. Gonda-King (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Wilhelmy/J. Bautista/S. Shepard/E. Brennan/C. Nathanson (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
N. Conaty/M. Oeser Prost/s. brighton/E. Celtrick/A. Olsen (Cox)
 
    Alexandria Community Rowing (B)
A. Braun/B. Simonen/J. Bright/J. Rubini/S. Hoff (Cox)/
 
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
A. Pollini/S. Fischer/Z. Brookes/S. Weinstein/C. Glass (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
A. Omtvedt/A. Moquin/N. Reyns/K. Amdur/F. Pollock (Cox)
 
97 Mens Open C 1x
14
98 Womens Open A 2x
13
99 Mens Open A 2x
10
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Prial/G. Seyler-Schmidt/
 
    Composite: Carnegie Lake, Texas Rowing Center (A)
J. Flynn/L. Rehwinkel
 
    Great River Rowing (A)
D. Fitzpatrick/C. Newlan
 
    Composite: Greater Columbus, Mobjack (A)
M. Muffelman/J. Sanchez
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
S. Casavechia/T. Mark
 
    Minnesota Boat Club (A)
M. Pexa/C. Pihlstrom
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
P. Fitzgerald/J. Rosow
 
    Riverside Boat Club (A)
N. Kuronen/a. hashway/
 
    Composite: Riverside, Vesper (A)
G. Kaplan/P. Morelli
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
S. Martino/J. Bowlby
 
100 Mens Open E-F 4-
11
101 Mens Open D 4-
9
102 Mixed B 8+
8
103 Parent/Child F/S 2x
9
Saturday, August 20, 2016
104 Mixed B 2x
13
105 Mixed D 4x
17
106 Mixed F 4x
9
107 Mens Ltwt AA-A 1x
12
108 Womens Open A 4+
17
109 Mens Open C 2x
16
    612endurance Racing (A)
P. Johnson/J. Dundon
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
T. de Koekkoek/M. Muffleman
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
J. Flynn/B. Flynn
 
    Columbia Rowing Club (A)
T. Beckenhauer/H. Elkazzaz
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
A. Larocque/F. Maldari
 
    Greenwich Crew (A)
J. Woody/P. Kaufer
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
P. King/M. Brown
 
    Minnesota Boat Club (A)
M. Pexa/C. Pihlstrom
 
    Composite: Albany RC, Saratoga (A)
J. Ball/S. Festin
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
P. Fitzgerald/S. Pape
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
A. Almond/S. Baird
 
    Vancouver Rowing Club (A)
j. gardiner/J. Metras
 
    Cambridge Boat Club (B)
T. Runeman/R. Scannell
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (B)
T. Rizzo/S. Lipton
 
    Texas Rowing Center (B)
P. McDonough/T. Carr
 
    Cambridge Boat Club (C)
A. Cole/C. Flynn
 
110 Womens Open C 1x
10
    Calgary Rowing Club (A)
P. Young
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
V. Oomen
 
    Chinook Performance Racing (A)
A. Moquin
 
    Dallas Rowing Club (A)
K. Elting
 
    Leander Boat Club (A)
K. Henry
 
    Narragansett Boat Club (A)
S. Cussler
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
J. Hettler/
 
    Potomac Boat Club (A)
O. Huxley
 
    Unaffiliated (USA) (A)
J. Hathaway
 
    Narragansett Boat Club (B)
J. Martin
 
111 Mens Open E 2x
17
112 Womens Open E 8+
11
113 Mens Open G 1x
14
114 Womens Ltwt D 4+
5
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
R. Ford/N. Paquette/L. Suplick/S. Weinstein/C. Glass (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
H. Talbot/A. Hunt/D. Barr/J. Lancaster/a. hancko (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Varfi/M. Mance/L. Doucett/M. Allen/E. Savarese (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Dieperink/K. Green/B. Brooks/D. Peszek/Z. Vogel (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Mikkola/J. Bautista/D. Wilhelmy/C. McGeehan/C. Nathanson (Cox)
 
115 Mens Club G-J 4+
4
116 Womens Ltwt A-C 4x
7
117 Mens Open AA-A 4-
8
118 Mixed A 8+
11
119 Mens Open B 8+
7
120 Womens Open B 4x
7
121 Mens Open D 4+
11
122 Womens Club D 4+
20
123 Mens Open F 4+
10
124 Womens Club E-J 8+
14
125 Mens Open H 1x
12
126 Mens Open C 2-
6
127 Mens Club A-B 8+
10
128 Mixed G-J 4x
14
129 Womens Ltwt B 4+
5
130 Womens Ltwt D 2x
11
    Austin Rowing Club (A)
N. Lee/R. Berman
 
    Cambridge Boat Club (A)
N. Strom/H. Lazaridis
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
L. Suplick/N. Paquette
 
    Greenwich Crew (A)
K. Erickson/M. McCormack
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
B. Brody/A. Kelly
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Dieperink/K. Green
 
    Composite: Narragansett, Avalon (A)
D. Chute/S. O'Connor
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
L. Choate/s. Caffrey
 
    Potomac Boat Club (A)
L. Wetten/S. Weeks
 
    Composite: University, Whitemarsh Boat Club (A)
K. Cook/J. Waterbury
 
    Composite: Capital, Potomac (B)
R. Hollins/C. Dinion
 
131 Mens Open AA 1x
15
132 Womens Ltwt AA-A 1x
6
133 Mens Ltwt C 2x
6
134 Womens Club C 8+
13
    Ann Arbor Rowing Club (A)
K. Kopchitz/M. Hudson/J. Shifferd/M. Allison/E. Psarouthakis/K. Cook/P. Goforth/L. Thompson/J. Janusz (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
A. Pollini/K. Samsel/V. Oomen/S. Fischer/Z. Brookes/N. Schultz/R. Ford/S. Weinstein/G. Linus (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
K. Rodway/A. Wysocki/A. Starin/J. Scheiderman/E. Stoner/M. Hodgetts/L. Butler/N. Swanberg/H. Kim (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Bender/S. Walker/J. Nicol/P. Robinson/M. White/C. Cunningham/A. Covelli/L. Doucett/M. Ly (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
J. Futia/S. Randall/S. Richman/J. Wingo/H. sweeney/L. Perry/L. Esposito/c. abramson/J. Wert (Cox)/
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
H. Goerlich/V. Gras/T. Baas/M. Kohn/M. Kaupp/J. Bowne/K. Fogle/J. Shulman/H. Siegrist (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
C. Tenscher/L. Wasserman/M. Malotky/L. Schmieg/H. Isernhagen/K. Casper/c. kubusek/S. Kane/R. Rubin (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
M. Freed/K. Konzen/A. Rhodes/A. Fabos/T. Vecchio/L. Yanis/W. Bernstein/A. Stylos/M. Jordan (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Dunlavey/T. Hazelton/B. Weber/M. Bell/T. Granger/M. Gregg/E. Fuller/M. Personick/E. Duva (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
C. Ruane/C. Casey/J. Hayes-Cha/C. Main/M. Brundage/J. MILNE/L. Reynard/T. Vandersteel/E. Bayne (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Adams/H. Boisseau/L. Nienhuis/J. Nordskog Andrews/D. Lafferty/A. Robinson/J. Shepherd/K. Wilson/D. Helfman (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
V. Keenan/J. Goldblum/E. Szigethy/C. Fleck/G. Lewis/T. Yanowitz/K. Ke/C. Henderlong/e. schwartzman (Cox)/
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
R. Addante/M. Chapman/D. Carey/L. Gillespie/M. Laskaris/M. Oeser Prost/N. Conaty/C. Boghosian/G. Hannam (Cox)
 
135 Mens Open E 8+
8
136 Womens Club E 4+
16
137 Mens Open G-J 2-
8
138 Mens Ltwt D-J 4+
4
139 Womens Ltwt F-J 2x
19
    Cambridge Boat Club (A)
S. Klein/M. Hooper
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
K. Ellis/L. McCarthy
 
    Central Pennsylvania Rowing Association (A)
M. Ostrander/C. Graybeal/
 
    Chinook Performance Racing (A)
T. Walters/C. Graubard
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
L. Carleton/W. Barnard Dorris
 
    Maritime Rowing Club (A)
P. Gleason/M. Flaherty-Ludwig
 
    Masters Coaching, LLC (A)
A. Broderick/B. Smith
 
    Narragansett Boat Club (A)
R. Berenson/C. Browning
 
    Composite: Rocky Mountain, PCRA (A)
A. Strobridge/L. Stirton Aust
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. McGeehan/J. Moody
 
    Composite: Station L, Saratoga (A)
C. Fisher/D. Atwood
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Busico/J. Hopkins
 
    Union Boat Club (A)
S. Donahue/H. Hutton
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
D. Hannam/P. Sadler
 
    Composite: Carnegie Lake, Whitemarsh Boat Club (B)
D. Parenti/M. Mark
 
    Maritime Rowing Club (B)
H. Johnston/P. Ellett
 
    Masters Coaching, LLC (B)
S. Keller/K. Juhlin
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
J. Wasserman/L. Mandel
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
E. Green/S. McLean
 
140 Womens Open C 2-
10
141 Mens Club C 8+
13
142 Mens Open B 2x
9
143 Womens Open B 4+
14
144 Mens Open D 2x
21
145 Womens Open D 1x
16
146 Mens Open F 4x
7
147 Womens Open F-J 4x
12
148 Mens Open J 1x
3
149 Womens Club A 8+
10
150 Mixed C 4x
10
151 Mixed E 2x
23
152 Parent/Child M/D 2x
11
    Avalon Rowing Club (A)
S. O'Connor/A. Richard
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
T. Kozlowski/L. McCarthy
 
    Chinook Performance Racing (A)
A. Lawrence/R. Lawrence
 
    Composite: Dallas, Founders Rowing (A)
T. Toudouze/L. Toudouze
 
    Composite: Dallas, Hockaday (A)
T. Cohen/K. Elting
 
    Independence Rowing Club (A)
S. Ford/A. Petrella
 
    Maritime Rowing Club (A)
L. Krichko/K. Krichko
 
    Mendota Rowing Club (A)
 
    Composite: Riverside, Quinsigamond RC (A)
P. Sims/B. Sims
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
P. Cuthbertson/S. Dodge
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
C. Quinn/S. Quinn
 
Sunday, August 21, 2016
153 Mixed G 2x
6
    Cambridge Boat Club (A)
C. Zezza/M. Zezza
 
    Composite: Carnegie Lake, Vesper (A)
J. Oliver/B. Hogan
 
    Narragansett Boat Club (A)
s. cutts/K. Wise
 
    Composite: Potomac, Washington Rowing School (A)
C. Cole/B. Cox
 
    Riverside Boat Club (A)
L. Rosenbaum/P. Dale
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
A. Kerns/M. Wind
 
154 Mixed E 8+
11
155 Mixed C 8+
10
156 Womens Open AA 4+
9
157 Mens Ltwt I-J 1x
6
158 Womens Club F-J 4+
16
159 Mens Open F 2x
16
160 Womens Open D 4+
14
    Alexandria Community Rowing (A)
L. Shinners/M. Savino/J. Saracevic/J. Goodwin/K. Snyder (Cox)/
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
R. Ford/S. Fischer/Z. Brookes/N. Paquette/C. Glass (Cox)
 
    Composite: Carolina Masters, Masters Coaching (A)
J. Spiro/F. Smith/S. Reid/K. Kyle/S. Grady (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
N. Reyns/K. Amdur/C. Battani/K. McGill/D. Lloyd (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
K. Glover/J. Zimmer/C. Cody/C. Lucking/L. Grant (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
L. Piette/S. Stevenson/C. Levey/J. Waldman/M. Bronder (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
H. Isernhagen/K. Green/M. Malotky/R. Miller/S. Baldvins (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
L. Hannum/M. Sanderson/W. Bernstein/N. Blake/E. Crain (Cox)
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
J. Dumas/B. Hay/j. fask/C. Boyack/J. Inman (Cox)
 
    Composite: Upper Valley Rowing, Unaff. (USA) (A)
R. Carroll/A. Boucher/E. Dade/A. Bracken/D. Desaulniers (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
L. Thoron/K. O'Hara/Y. Taskor/A. Moore/J. Crittenden (Cox)
 
    Composite: Mendota, Masters Coaching (B)
M. Tolson/L. Olson/C. Edmonston/R. Brady/S. Specht (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (C)
K. Stutz/D. Charles-Chisholm/L. Hay/S. Hamby/F. Pollock (Cox)
 
    Composite: Mendota, Masters Coaching (C)
P. Fitzell/K. Tee/F. Breit/A. Broderick/D. Davis (Cox)
 
161 Mens Open D 8+
7
162 Womens Club B 4+
14
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Bright/P. Jones/J. Rubini/C. Swartz/S. Hoff (Cox)/
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
K. Kopchitz/M. Hudson/J. Shifferd/M. Allison/R. Schultz-Purves (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
M. Nielsen/A. Lenz/M. Somers/A. Sweeny/G. Abell (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
A. Pollini/K. Samsel/N. Schultz/S. Weinstein/G. Linus (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
S. Rush/C. Sutter/A. Covelli/C. Cunningham/L. Moyes (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
E. Center-Gray/S. Richman/N. Rousseau/K. Franzen/J. Wert (Cox)/
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
H. Goerlich/E. Perry/M. Kaupp/V. Gras/C. Brokaw (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
N. Arrato/K. Byington/R. Hatcher/K. Gallagher/M. Murphy (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Dunlavey/B. Weber/R. Loepp/A. Miceli/L. Gonda-King (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
C. Ruane/C. Main/M. Marois/C. Casey/M. Strom (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
J. Shepherd/J. Nordskog Andrews/E. Stoneman/A. Robinson/L. Lee (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
V. Keenan/J. Goldblum/E. Rhodes/C. Henderlong/e. schwartzman (Cox)/
 
    Capital Rowing Club (B)
J. Falvey/T. Kerns/S. Montgomery/B. ONeil/E. Crowley (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (B)
L. Spencer/J. Bowne/K. Fogle/J. Shulman/H. Siegrist (Cox)
 
163 Mens Open B 1x
6
164 Mixed A 4x
7
165 Mixed AS 2x
0
166 Mixed Inclusive LTA 4+
0
167 Mixed H-J 2x
13
168 Mens Club A-D 4x
17
169 Mens Ltwt G 2x
5
170 Womens Open E 4x
11
171 Mens Ltwt E 2x
6
172 Womens Ltwt C 1x
11
173 Mens Ltwt C 1x
5
174 Womens Open A 8+
7
175 Mens Open AA-A 2-
12
176 Womens Open B 2-
10
    Alexandria Community Rowing (A)
A. Braun/B. Simonen/
 
    Composite: Avalon, Masters Coaching (A)
S. O'Connor/K. Tee
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
Z. Brookes/V. Oomen
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Varfi/E. McKenna
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
E. Tremblay/A. Kunau
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
S. Melnitsky/T. Hazelton
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. McFetridge/S. Schmidt
 
    Unaffiliated (USA) (A)
T. Canfield/J. Hathaway
 
    Community Rowing, Inc. (B)
G. Holmes/A. Covelli
 
177 Mens Ltwt A 2x
5
178 Mens Open B-C 4-
9
179 Mens Open G-J 4-
3
180 Womens Open C 4-
5
181 Mens Ltwt H 1x
7
182 Womens Open F-J 8+
13
183 Mens Club F 4+
13
184 Womens Open D 4x
8
185 Mens Open D 4x
6
186 Womens Open B 1x
10
187 Mens Club B 4+
11
188 Mens Club D 4+
15
189 Womens Club A 4x
7
190 Womens Ltwt A 2x
7
191 Womens Club D 4x
12
192 Mens Open G-J 4+
5
193 Womens Open E 4+
11
194 Mens Open E 4+
6
195 Womens Open C 2x
17
196 Mens Open C 8+
7
197 Womens Open A 1x
13
198 Mens Open A 4+
13
199 Mens Club E-J 4x
20
200 Mixed D 4+
9
201 Mixed B 4x
12
202 Womens Open G-J 2x
14
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change