USRowing Masters National Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 18, 2016
1 Mixed B 4+
11
2 Mixed D 2x
16
3 Mixed F 2x
14
4 Mens Open A 1x
12
5 Womens Open AA 1x
11
6 Mens Open C 4+
10
7 Womens Open C 8+
9
8 Mens Open E 1x
20
9 Womens Open E 2x
20
10 Mens Open G 2x
16
11 Womens Ltwt D-J 4x
17
12 Womens Club C 4x
7
13 Mixed F-J 8+
7
14 Womens Ltwt C 4+
4
15 Mens Open AA 4+
7
16 Mens Open B 2-
1
17 Womens Ltwt B 1x
9
18 Mens Open D 2-
6
19 Womens Club D 8+
18
20 Mens Ltwt F 2x
7
21 Womens Open F-J 4+
15
    Chinook Performance Racing (A)
M. Scully/L. Hay/D. Noonan/C. Graubard/D. Lloyd (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Avalon, Quinsigamond (A)
M. Dowd/M. Westermyer/J. Ensler/M. Wooten/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Composite: Mendota, Masters Coaching (A)
M. Wilkie/C. Holdorf/D. Klingaman/S. Keller/S. Specht (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Droney/M. Powell/C. Kruse/D. Kirk/K. Petrik (Cox)
 
    Composite: Riverside, Vesper, Atlanta, Palo Alto, Unaff. (USA) (A)
J. Pendleton/A. Couwenhoven/A. Boucher/C. Widgery/R. Gouin (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Mioli/m. flavin/B. Nash/R. Liepolt/A. Yamamoto (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (B)
V. Kehlenbeck/L. Ensor/C. Powers/M. Maguire/S. O'Connor (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
E. Cassella/R. Whidden/A. Brian/M. Elsberg/J. Crittenden (Cox)
 
    Composite: Mendota, Masters Coaching, Northampton (B)
N. Jarvis/L. Olson/J. Watson/C. MacColl/S. Grady (Cox)
 
    Composite: Riverfront Recapture, Vesper, Rivanna (B)
H. McFie-Simone/A. Cann/K. Constant/A. Jonik/J. D'Aversa (Cox)
 
    Composite: Mendota, Masters Coaching (C)
R. Brady/E. Macalaster/F. Breit/K. Juhlin/J. Gesch (Cox)
 
    Composite: Narragansett, Vesper, Atlanta, Baltimore (C)
G. Teborek-Olson/D. Catley/S. Hingley/M. Karl/M. Ward (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Vesper, Avalon (D)
P. Hawkey/J. Kaplow/M. Berry/C. Hajek/K. Nieman (Cox)
 
    Composite: Blood Street Sculls, Masters Coaching (D)
P. Shumate/C. Pope/M. Shepatin/C. Robinson/D. Davis (Cox)
 
    Composite: Vesper, Pocock (E)
 
22 Mens Open H 2x
7
23 Womens Open D-J 2-
10
24 Mixed E 4x
10
25 Mens Ltwt A-C 4x
6
26 Womens Open AA-B 4-
8
27 Mixed D 8+
10
28 Mens Club A 4+
16
29 Womens Club A 4+
14
30 Mens Open C 4x
7
31 Womens Open C 4x
12
32 Mens Open E 2-
11
33 Womens Ltwt E 1x
13
34 Mens Open F-J 8+
6
35 Womens Club B 4x
4
36 Mens AS 1x
1
37 Womens AS 1x
0
38 Mixed LTA 2x
0
39 Mens Ltwt D-J 4x
11
40 Mens Open AA-A 4x
4
41 Womens Open AA-A 4x
7
42 Mens Ltwt B 1x
9
43 Womens Open B 8+
10
44 Mens Open D 1x
25
45 Womens Open D 2x
22
46 Mens Open F 1x
12
47 Womens Open F 2x
16
48 Mens Open I 1x
11
49 Mixed A 4+
13
50 Mixed C 4+
10
    Cambridge Boat Club (A)
R. Turri Vise/R. Scannell/C. Flynn/A. Buehler/M. Rusher (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
J. Aust/D. Carlier/K. Zareski/R. Brady/C. Muellerleile (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
K. Kriese/D. Alosi/C. Block/L. Mellon/S. Jerome (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
N. Bayer/R. Yochum/T. Baas/T. Sukiennicki/R. Beldner (Cox)
 
    Composite: Mendota, Carolina Masters, Masters Coaching, East Bay (A)
M. Tolson/G. Gazda/R. Kyle/F. Smith/S. Specht (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
R. Hanley/d. melnik/R. Englehardt/S. Linowski/M. Jordan (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
D. Seletyn/A. Brown/J. Seng/K. Udler/M. Khin (Cox)
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
S. Maranto/S. Fagans/B. Songer/J. Maranto/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
N. Conaty/S. Hansen/E. Bish/E. Celtrick/H. Glenshaw (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (B)
A. Parker/H. Goerlich/E. Geoca/J. Sommers/C. Brokaw (Cox)
 
51 Mens Club E-J 8+
18
52 Parent Child, M/S, F/D 2x
15
Friday, August 19, 2016
53 Mixed E 4+
14
54 Mixed C 2x
26
55 Mixed A 2x
14
56 Mens Open I-J 2x
7
57 Womens Open F 1x
8
58 Mens Ltwt F 1x
17
59 Womens Open D 8+
13
60 Mens Ltwt D 1x
10
61 Womens Open B 2x
14
62 Mens Open B 4+
10
63 Womens Ltwt A 4+
5
64 Mens Ltwt A-C 4+
3
65 Mixed TA 2x
0
66 Mixed LTA 4+
1
67 Womens Ltwt E-J 4+
8
    Composite: Avalon, Rock Creek (A)
M. Orrick/J. Bickley/J. Mauritzen/M. Rickenbacker/S. O'Connor (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
R. Ford/N. Paquette/L. McCarthy/M. Mark/C. Glass (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
D. Barr/J. Lancaster/C. Graubard/A. Brian/a. hancko (Cox)
 
    Composite: Mendota, Style Driven, Masters Coaching (A)
N. Jarvis/J. Hewitson/R. Brady/S. Keller/J. Gesch (Cox)
 
    Composite: Vesper, St. Catharines, Colorado Rowing, Chinook (A)
L. Hastings/K. Papandrew/M. Wurster/M. Elsberg/K. Nieman (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
R. Gramuglia/E. Macalaster/A. Broderick/K. Juhlin/D. Davis (Cox)
 
    Composite: Western Reserve, Narragansett, Vesper, Rocky Mountain, Atlanta (B)
C. Browning/A. Strobridge/S. Cohen/S. Romilly/V. Felso (Cox)
 
    Composite: Blood Street Sculls, CRI, Masters Coaching (C)
P. Shumate/B. Smith/K. Fountain/M. Shepatin/J. Park (Cox)
 
68 Mens Club D 8+
12
69 Mens Ltwt G 1x
11
70 Womens Club E-J 4x
27
71 Mens Open E 4x
15
72 Womens Club C 4+
17
    Alexandria Community Rowing (A)
A. Braun/B. Simonen/M. Cato/J. Rubini/S. Hoff (Cox)/
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
M. Ball/J. Malloy/A. DONAHUE/S. Rooney/J. Wright (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
L. Suplick/N. Schultz/V. Oomen/K. Samsel/G. Linus (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
W. Kirk/L. Peterson/N. Reyns/N. Dynan/J. Crittenden (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. McDonald/M. Marriner/J. Kilcoyne/T. Borden/I. kotch (Cox)
 
    East Bay Rowing Club (A)
W. Madieros/J. Fisher/C. Jourdan/A. Mudge/G. Gazda (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
S. O'Malley/B. Burchill/J. Crispino/T. Sukiennicki/R. Beldner (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
H. Fionte/E. Dierze/M. Stewart/J. Spiro/L. Bicknell (Cox)
 
    Mendota Rowing Club (A)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
E. Tremblay/L. Wasserman/R. Winn/S. Kane/Z. Vogel (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
J. Seng/L. Pagano/C. Gill/S. Mansfield/F. Velasquez (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Droney/C. Reading/A. Miceli/M. Powell/K. Petrik (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
H. Boisseau/E. Stoneman/J. Nordskog Andrews/J. Shepherd/L. Lee (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
J. Klenk/J. Nocka/K. Czernicki/N. Tang/R. Shrives (Cox)/
 
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
A. Pollini/S. Fischer/Z. Brookes/S. Weinstein/K. Ellis (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (B)
A. Parker/E. Perry/L. Civiletti/H. Goerlich/H. Siegrist (Cox)
 
73 Mens Club C 4+
12
74 Womens Open AA 2x
11
75 Mens Open A 8+
6
76 Womens Club B 8+
15
77 Mens Open B 4x
5
78 Womens Open D-J 4-
14
79 Mens Club E 4+
17
80 Womens Ltwt C 2x
9
81 Mens Ltwt H-J 2x
5
82 Womens Ltwt F-J 1x
20
83 Mens Open F 2-
7
84 Womens Ltwt D 1x
9
85 Mens Ltwt D 2x
6
86 Womens Ltwt B 2x
8
87 Mens Ltwt B 2x
3
88 Womens Open AA-A 2-
12
89 Mens Open AA 2x
10
90 Womens Ltwt E 2x
10
91 Mixed F-J 4+
16
92 Womens Open G-J 1x
13
93 Mens Open G-J 4x
11
94 Womens Open E 1x
13
95 Mens Ltwt E 1x
10
96 Womens Open C 4+
18
97 Mens Open C 1x
14
98 Womens Open A 2x
13
99 Mens Open A 2x
10
100 Mens Open E-F 4-
11
101 Mens Open D 4-
9
102 Mixed B 8+
8
103 Parent/Child F/S 2x
9
Saturday, August 20, 2016
104 Mixed B 2x
13
105 Mixed D 4x
17
106 Mixed F 4x
9
107 Mens Ltwt AA-A 1x
12
108 Womens Open A 4+
17
109 Mens Open C 2x
16
110 Womens Open C 1x
10
111 Mens Open E 2x
17
112 Womens Open E 8+
11
113 Mens Open G 1x
14
114 Womens Ltwt D 4+
5
115 Mens Club G-J 4+
4
116 Womens Ltwt A-C 4x
7
117 Mens Open AA-A 4-
8
118 Mixed A 8+
11
119 Mens Open B 8+
7
120 Womens Open B 4x
7
121 Mens Open D 4+
11
122 Womens Club D 4+
20
    Alexandria Community Rowing (A)
M. Cato/C. Swartz/L. Shinners/J. Goodwin/S. Hoff (Cox)/
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
J. Shifferd/R. Schultz-Purves/E. Psarouthakis/J. Janusz/B. Greenspoon (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Turtle/S. Burt/E. Erbelding/P. Merkle/M. Ward (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
G. Sage/C. Egan/C. Forrester/E. McKenna/S. Lamprey (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
K. Glover/J. Zimmer/C. Cody/C. Lucking/D. Kraetschmer (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
S. Richman/J. Wingo/K. Franzen/c. abramson/K. Ouellette (Cox)/
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
T. Baas/M. Kohn/J. Bowne/J. Shulman/R. Beldner (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
E. Gillan/L. Pedone/K. Whitmore/K. Whitbeck/E. Roseberg (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
A. Dyer/m. ewing/B. Brody/A. Kelly/a. mennillo (Cox)
 
    Mendota Rowing Club (A)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
H. Isernhagen/L. Schmieg/M. Malotky/R. Miller/S. Baldvins (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
R. Hatcher/A. Donnery/K. Byington/K. Gallagher/S. Leone (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
L. Pagano/d. albano/D. Ferguson/K. Udler/K. Medlock (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
J. Brocki/L. Sanders/J. Nicasio/W. Russell/M. Watson (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
J. MILNE/C. Higgins/J. Shaw/V. Barnes/E. Bayne (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Purcell/S. Dodge/S. Radman/C. Nicklas/C. Nathanson (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
M. Burnham/L. Towne/E. Mastrianni/S. King/H. Weis (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
H. Boisseau/L. Nienhuis/D. Lafferty/A. Robinson/L. Lee (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (B)
 
123 Mens Open F 4+
10
124 Womens Club E-J 8+
14
125 Mens Open H 1x
12
126 Mens Open C 2-
6
127 Mens Club A-B 8+
10
128 Mixed G-J 4x
14
129 Womens Ltwt B 4+
5
130 Womens Ltwt D 2x
11
131 Mens Open AA 1x
15
132 Womens Ltwt AA-A 1x
6
133 Mens Ltwt C 2x
6
134 Womens Club C 8+
13
135 Mens Open E 8+
8
136 Womens Club E 4+
16
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Turtle/S. Burt/P. Merkle/L. Pipitone/M. Ward (Cox)
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
R. Bishop/F. Michaud/J. Eitas/A. ZINK/C. Murdock (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
L. Craig/D. Bradshaw/K. English/N. Grant/C. Motto (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
T. Welsh/L. Davis/L. Ford/J. Smith/J. Park (Cox)
 
    East Bay Rowing Club (A)
P. Velez/F. Horton/J. Krakauer/A. Mudge/G. Gazda (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
W. Stopps/G. Wehrle-Scott/H. Abbey/J. Jordan/A. Purcell (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
A. parent-tibbetts/M. King/S. Herman/S. Beaudry/C. Santos (Cox)
 
    Mendota Rowing Club (A)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
R. Miller/E. Davis/C. Muehlbauer/B. Brooks/S. Baldvins (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
G. Schiffman/D. Catley/S. Faase/M. Butler/L. Li (Cox)/
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
S. Sales/L. Choate/J. Carmody/D. Orlando/s. Caffrey (Cox)
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
A. Sullivan/S. Davis/G. Rekemeyer/P. Sims/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
E. Knapp/S. Quinn/C. Mioli/P. Foudy/C. Nathanson (Cox)
 
    Style Driven Rowing Club (A)
J. Hewitson/L. Williams/N. Shearman/C. O'Toole/M. Donnelly (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
N. Tang/P. Moran/C. HEMINGWAY/S. Eck/G. Miner (Cox)/
 
137 Mens Open G-J 2-
8
138 Mens Ltwt D-J 4+
4
139 Womens Ltwt F-J 2x
19
140 Womens Open C 2-
10
    Alexandria Community Rowing (A)
A. Braun/B. Simonen/
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
R. Schultz-Purves/L. Thompson
 
    Avalon Rowing Club (A)
S. O'Connor/S. Dagher
 
    Composite: Cambridge, Mendota (A)
N. Strom/M. Laugen
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
A. DONAHUE/S. Rooney
 
    Chinook Performance Racing (A)
E. Cauchi/A. Hunt
 
    East Bay Rowing Club (A)
W. Madieros/J. Fisher
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Lamppa/R. Winn
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Wilhelmy/J. Bautista
 
    Unaffiliated (USA) (B)
T. Canfield/J. Hathaway
 
141 Mens Club C 8+
13
142 Mens Open B 2x
9
143 Womens Open B 4+
14
144 Mens Open D 2x
21
145 Womens Open D 1x
16
146 Mens Open F 4x
7
147 Womens Open F-J 4x
12
148 Mens Open J 1x
3
149 Womens Club A 8+
10
150 Mixed C 4x
10
151 Mixed E 2x
23
152 Parent/Child M/D 2x
11
    Avalon Rowing Club (A)
S. O'Connor/A. Richard
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
T. Kozlowski/L. McCarthy
 
    Chinook Performance Racing (A)
A. Lawrence/R. Lawrence
 
    Composite: Dallas, Founders Rowing (A)
T. Toudouze/L. Toudouze
 
    Composite: Dallas, Hockaday (A)
T. Cohen/K. Elting
 
    Independence Rowing Club (A)
S. Ford/A. Petrella
 
    Maritime Rowing Club (A)
L. Krichko/K. Krichko
 
    Mendota Rowing Club (A)
 
    Composite: Riverside, Quinsigamond RC (A)
P. Sims/B. Sims
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
P. Cuthbertson/S. Dodge
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
C. Quinn/S. Quinn
 
Sunday, August 21, 2016
153 Mixed G 2x
6
154 Mixed E 8+
11
    Composite: Atlanta, Avalon, Rock Creek (A)
M. Rogers/S. Dagher/P. Crocker/C. Esler/K. Fennelly/D. Hakim/P. Adler/A. Messersmith/S. O'Connor (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
N. Dynan/Y. Taskor/A. Moore/D. Davis/B. Johnson/S. Anderson/M. Nash/R. Yocum/L. Wright (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Hudanich/W. Thompson/P. Farrell/D. Jacobites/H. Lelke/K. Hoffman/G. Rockwood/E. Buitrago/T. Welsh (Cox)/
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
M. King/A. parent-tibbetts/S. Beaudry/S. Herman/R. Humphrey/J. O'Connell/J. Cassidy/R. Sleight/E. Flynn (Cox)
 
    Composite: Mendota, East Arm, Masters Coaching (A)
j. Cody/C. Shepherd/A. Jensen/J. Haas/J. Sadd Smalec/N. Jarvis/R. Zimmer/R. Wagner/J. Gesch (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
A. Busuioceanu/T. Bennett/S. DeTeresa/D. Dunning/J. Seng/C. Gill/D. Ferguson/E. Hay/L. Hatton (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
J. Brocki/T. Helmkamp/R. Walker/P. Negus/B. Lysobey/T. Hood/J. Nicasio/W. Russell/M. Watson (Cox)
 
    Composite: Saratoga, Skidmore CR (A)
T. Christenfeld/L. Towne/E. Mastrianni/D. Szot/P. Verardi/B. O'Neil/S. Tucci/S. King/H. Weis (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Koch/R. Chavez-Riley/S. Busico/C. Hicks/W. Crawford/M. Borchelt/L. Vepstas/M. Watts/D. Helfman (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
E. Goodman/L. Thoron/E. Cauchi/D. Charles-Chisholm/G. Hoffman/D. Little/D. Frost/T. Noyes/J. Crittenden (Cox)
 
    Composite: La Baie Verte, CRI, Masters Coaching, East Bay (B)
M. Mathison/F. Horton/T. Taylor/K. Dollhopf/R. Shellman/G. Gazda/R. Gramuglia/E. Macalaster/J. Park (Cox)
 
155 Mixed C 8+
10
156 Womens Open AA 4+
9
157 Mens Ltwt I-J 1x
6
158 Womens Club F-J 4+
16
159 Mens Open F 2x
16
160 Womens Open D 4+
14
    Alexandria Community Rowing (A)
L. Shinners/M. Savino/J. Saracevic/J. Goodwin/K. Snyder (Cox)/
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
R. Ford/S. Fischer/Z. Brookes/N. Paquette/C. Glass (Cox)
 
    Composite: Carolina Masters, Masters Coaching (A)
J. Spiro/F. Smith/S. Reid/K. Kyle/S. Grady (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
N. Reyns/K. Amdur/C. Battani/K. McGill/D. Lloyd (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
K. Glover/J. Zimmer/C. Cody/C. Lucking/L. Grant (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
L. Piette/S. Stevenson/C. Levey/J. Waldman/M. Bronder (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
H. Isernhagen/K. Green/M. Malotky/R. Miller/S. Baldvins (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
L. Hannum/M. Sanderson/W. Bernstein/N. Blake/E. Crain (Cox)
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
J. Dumas/B. Hay/j. fask/C. Boyack/J. Inman (Cox)
 
    Composite: Upper Valley Rowing, Unaff. (USA) (A)
R. Carroll/A. Boucher/E. Dade/A. Bracken/D. Desaulniers (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
L. Thoron/K. O'Hara/Y. Taskor/A. Moore/J. Crittenden (Cox)
 
    Composite: Mendota, Masters Coaching (B)
M. Tolson/L. Olson/C. Edmonston/R. Brady/S. Specht (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (C)
K. Stutz/D. Charles-Chisholm/L. Hay/S. Hamby/F. Pollock (Cox)
 
    Composite: Mendota, Masters Coaching (C)
P. Fitzell/K. Tee/F. Breit/A. Broderick/D. Davis (Cox)
 
161 Mens Open D 8+
7
162 Womens Club B 4+
14
163 Mens Open B 1x
6
164 Mixed A 4x
7
165 Mixed AS 2x
0
166 Mixed Inclusive LTA 4+
0
167 Mixed H-J 2x
13
168 Mens Club A-D 4x
17
169 Mens Ltwt G 2x
5
170 Womens Open E 4x
11
171 Mens Ltwt E 2x
6
172 Womens Ltwt C 1x
11
173 Mens Ltwt C 1x
5
174 Womens Open A 8+
7
175 Mens Open AA-A 2-
12
176 Womens Open B 2-
10
177 Mens Ltwt A 2x
5
178 Mens Open B-C 4-
9
179 Mens Open G-J 4-
3
180 Womens Open C 4-
5
181 Mens Ltwt H 1x
7
182 Womens Open F-J 8+
13
    CHARGERS Rowing Club (A)
G. Dancks/P. Wilson/D. Bradshaw/L. Craig/K. Garofalo/M. Julian/E. Bates/S. Markel/C. Motto (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
A. Moore/A. Cuthbertson/A. Schneider/T. Walters/L. Hay/S. Hamby/R. Whidden/M. Elsberg/D. Lloyd (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Avalon, Alexandria Masters (A)
L. Ensor/J. Ensler/M. Wooten/C. Powers/M. Dowd/L. Shinners/M. Orrick/M. Maguire/E. Underhill (Cox)
 
    Composite: Mendota, Masters Coaching, Northampton (A)
M. Wilkie/C. Holdorf/D. Klingaman/F. Smith/C. Edmonston/C. MacColl/J. Watson/S. Keller/S. Specht (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Droney/K. Cassidy/C. Reading/M. Gregg/M. Powell/D. Kirk/C. Kruse/J. Klau/E. Duva (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. Kislevitz/I. van Wyngaarden/K. Weber/S. Radman/m. flavin/S. Shepard/C. Randel/L. Turner/M. Strom (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Hicks/S. Busico/E. Stoneman/J. Nordskog Andrews/S. Carter/A. Robinson/R. Chavez-Riley/S. Koch/D. Helfman (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
A. Franklin/M. Karl/S. Hingley/A. Couwenhoven/S. Cohen/J. Kaplow/K. Papandrew/M. Berry/J. Whiting (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
D. Davis/J. Lancaster/M. Scully/M. Wehtje/D. Noonan/E. Cassella/C. Graubard/A. Brian/L. Wright (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
E. Shanower/R. Gramuglia/R. Brady/L. Olson/S. Reid/R. Thomas/K. Juhlin/E. Macalaster/S. Grady (Cox)
 
    Composite: Riverside, Vesper, Rivanna, Atlanta, St. Catharines, Don Rowing, Palo Alto, S.A.C. (B)
J. Pendleton/A. Jonik/C. Simms/S. Hooten/J. Snyder/A. Cann/C. Widgery/L. Hastings/R. Gouin (Cox)
 
    Composite: Narragansett, Vesper, Atlanta, Pocock, Upper Valley Rowing, Chinook (C)
G. Teborek-Olson/H. McFie Simone/J. Richards/K. Hurd/J. Stone/L. Marshall/K. Constant/S. Cutts/K. Nieman (Cox)
 
    Composite: Blood Street Sculls, CRI, Style Driven, Masters Coaching (C)
P. Shumate/J. Hewitson/C. Pope/J. Sadd Smalec/M. Shepatin/C. Robinson/K. Fountain/B. Smith/J. Park (Cox)
 
183 Mens Club F 4+
13
184 Womens Open D 4x
8
185 Mens Open D 4x
6
186 Womens Open B 1x
10
187 Mens Club B 4+
11
188 Mens Club D 4+
15
189 Womens Club A 4x
7
190 Womens Ltwt A 2x
7
191 Womens Club D 4x
12
    Cambridge Boat Club (A)
H. Lazaridis/S. Cowherd/K. Kulig/T. Neret
 
    Dallas Rowing Club (A)
K. Elting/A. Molenaar/G. Tomaseski/L. Toudouze
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
C. Carroll/P. Teare/D. owen/L. Connors
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
N. Holly Stone/m. ewing/B. Brody/A. Kelly
 
    Mendota Rowing Club (A)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
L. Wasserman/J. Lacey/S. Kane/K. Miller
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
K. Tolcser/C. Stock/L. Hafner/J. Burnham
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
L. Choate/s. Caffrey/J. Carmody/L. Stirton Aust
 
    Riverside Boat Club (A)
L. Reynard/C. Higgins/J. Hayes-Cha/C. Widgery
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Wilhelmy/E. Knapp/A. Kerns/P. Foudy
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
E. Szigethy/J. Goldblum/A. Gray/V. Keenan/
 
    Duxbury Bay Maritime School (B)
G. Walsh/N. Smith/n. boussy/K. Thomas
 
192 Mens Open G-J 4+
5
193 Womens Open E 4+
11
194 Mens Open E 4+
6
195 Womens Open C 2x
17
196 Mens Open C 8+
7
197 Womens Open A 1x
13
198 Mens Open A 4+
13
199 Mens Club E-J 4x
20
200 Mixed D 4+
9
    Ann Arbor Rowing Club (A)
K. Cook/M. Psarouthakis/P. Hughes-Cromwick/B. Greenspoon/P. Goforth (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
E. Cauchi/D. Charles-Chisholm/B. Boxer-Wachler/B. Johnson/a. hancko (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
C. Cody/R. Wagner/C. Shepherd/C. Lucking/L. Grant (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
J. Greaser/H. sweeney/R. McMahon/J. Wingo/J. Wert (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
T. Steving/R. Yochum/J. Crispino/B. Burchill/R. Beldner (Cox)
 
    Composite: Mendota, Union, Carolina Masters, Masters Coaching, East Bay (A)
A. Jensen/B. Mannino/R. Kyle/F. Horton/S. Specht (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
B. Fielding/M. Bloomfield/D. Seletyn/E. Hay/M. Khin (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Minor/R. Gervase/E. Knapp/S. Quinn/M. Strom (Cox)
 
    Composite: Vesper, Atlanta, Avalon (A)
P. Crocker/D. Hakim/C. Powers/K. Neiman/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
201 Mixed B 4x
12
202 Womens Open G-J 2x
14
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change