USRowing Masters National Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 18, 2016
1 Mixed B 4+
11
    Ann Arbor Rowing Club (A)
J. Heaslip/X. Zhang/J. Janusz/P. Goforth/B. Greenspoon (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
K. Dupuis/J. Geshwiler/K. Kulig/S. Murphy/C. Boit (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
M. Neumann/J. Falvey/B. ONeil/M. Riegelman/A. Jenkins (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
B. Lehman/L. Mellon/E. Quigley/D. Alosi/S. Jerome (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
B. Difiore/I. Kuchman/M. Kaupp/S. Byron/C. Brokaw (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
A. Mauer/J. Stratton/K. Guinan/K. Parajon/M. Rooney (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
c. kubusek/J. Stanton/K. Kamolz/S. Haskell/Z. Vogel (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
C. Hawthorne/C. Ceglio/S. Wilson/M. Marois/M. Choi (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
J. Kozak/S. Spatny/J. Sutcliffe/J. Jamison/L. Sass (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
J. Aust/K. Peterson/K. Beukenkamp/E. Fedder/E. Crowley (Cox)
 
    Union Boat Club (B)
G. Corbellini/P. Rigopulos/M. Sorensen/M. Reinecke/M. Clarke (Cox)
 
2 Mixed D 2x
16
3 Mixed F 2x
14
4 Mens Open A 1x
12
5 Womens Open AA 1x
11
6 Mens Open C 4+
10
7 Womens Open C 8+
9
8 Mens Open E 1x
20
    612endurance Racing (A)
S. Faber/
 
    Cambridge Boat Club (A)
J. Randle/
 
    Chinook Performance Racing (A)
M. Totta
 
    Columbia Rowing Club (A)
H. Elkazzaz
 
    Great Bay Rowing (A)
F. Loucks
 
    Independence Rowing Club (A)
T. Friel
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
T. Rizzo
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
G. Houlihan
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
S. Pape
 
    Riverside Boat Club (A)
A. O'Brien
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Gates
 
    Unaffiliated (USA) (A)
D. Baker
 
    Union Boat Club (A)
M. Cataldo
 
    University of New England Rowing Club (A)
G. Bickford
 
    Washington Rowing School (A)
C. Arnold/
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
B. Whitehead
 
    Riverside Boat Club (B)
J. Tracey
 
    Unaffiliated (USA) (B)
B. Rusinovic
 
    Washington Rowing School (B)
S. Plog/
 
    Union Boat Club (C)
R. Wettach
 
9 Womens Open E 2x
20
10 Mens Open G 2x
16
11 Womens Ltwt D-J 4x
17
12 Womens Club C 4x
7
13 Mixed F-J 8+
7
14 Womens Ltwt C 4+
4
15 Mens Open AA 4+
7
16 Mens Open B 2-
1
17 Womens Ltwt B 1x
9
    Austin Rowing Club (A)
R. Berman
 
    Cambridge Boat Club (A)
M. Watkins
 
    Capital Rowing Club (A)
S. Gross
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
S. Legler
 
    Maine Rowing Association (A)
B. Beretich
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Stanton
 
    New Haven Rowing Club (A)
A. Porter
 
    Union Boat Club (A)
C. Infantino
 
    Riverside Boat Club (D)
S. Sloan
 
18 Mens Open D 2-
6
19 Womens Club D 8+
18
20 Mens Ltwt F 2x
7
21 Womens Open F-J 4+
15
22 Mens Open H 2x
7
23 Womens Open D-J 2-
10
24 Mixed E 4x
10
    Calgary Rowing Club (A)
T. Joubert/S. Smith/H. White/L. Rokosh
 
    Chinook Performance Racing (A)
K. Alt/T. Walters/R. Symonds/R. Yocum
 
    Maritime Rowing Club (A)
L. Krichko/L. Devitt/D. Townsend/F. Krupp
 
    Narragansett Boat Club (A)
e. geyh/D. Rand/J. Brush/A. Arena
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
W. Plage/M. WELCH/J. Montanaro/H. Thompson
 
    Composite: PCRA, Greenwich Crew (A)
s. Caffrey/M. Lonski/P. Bogin/S. Yung
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Majd/S. Bub/C. Purcell/K. Huber
 
    Skidmore Community Rowing (A)
T. Christenfeld/D. Szot/L. Norris/J. Wash
 
    University Barge Club (A)
 
    Union Boat Club (E)
T. Schumacher/H. Hutton/S. Donahue/R. Wettach
 
25 Mens Ltwt A-C 4x
6
26 Womens Open AA-B 4-
8
27 Mixed D 8+
10
28 Mens Club A 4+
16
29 Womens Club A 4+
14
30 Mens Open C 4x
7
31 Womens Open C 4x
12
32 Mens Open E 2-
11
33 Womens Ltwt E 1x
13
34 Mens Open F-J 8+
6
35 Womens Club B 4x
4
36 Mens AS 1x
1
37 Womens AS 1x
0
38 Mixed LTA 2x
0
39 Mens Ltwt D-J 4x
11
40 Mens Open AA-A 4x
4
41 Womens Open AA-A 4x
7
42 Mens Ltwt B 1x
9
    Cambridge Boat Club (A)
E. Lev
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
R. Klein/
 
    Maritime Rowing Club (A)
A. Sherman
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
S. Wolf
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
R. Kercull
 
    Union Boat Club (A)
E. Demetriou
 
    Vesper Boat Club (A)
G. Kaplan
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (B)
E. Wilhelm
 
    Union Boat Club (B)
T. Schumacher
 
43 Womens Open B 8+
10
44 Mens Open D 1x
25
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
T. de Koekkoek
 
    Cambridge Boat Club (A)
G. Benning
 
    Chinook Performance Racing (A)
B. Boxer-Wachler
 
    Club d'aviron de Boucherville (A)
E. Therrien/
 
    Geneseo Crew Club (A)
W. Greene
 
    Lake Quinsigamond Community Rowing (A)
R. Haddon
 
    Leander Boat Club (A)
R. Wilson
 
    Maine Rowing Association (A)
T. Beretich
 
    Megunticook Rowing (A)
M. Vannorsdall
 
    Narragansett Boat Club (A)
B. Hannon
 
    Niagara Rowing School (A)
J. Murphy
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
J. Ball
 
    Potomac Boat Club (A)
E. Caudron
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
H. Sontgerath
 
    Riverside Boat Club (A)
M. Bannister
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
I. Rudolph-Shabinsky
 
    Texas Rowing Center (A)
P. McDonough
 
    Union Boat Club (A)
M. Cataldo
 
    Cambridge Boat Club (B)
L. Floyd
 
    Chinook Performance Racing (B)
S. Hornney
 
    Narragansett Boat Club (B)
M. Smith
 
    Riverside Boat Club (B)
B. Bohrmann
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
J. Bohan
 
    Texas Rowing Center (B)
T. Carr
 
    Cambridge Boat Club (C)
A. Aikens
 
45 Womens Open D 2x
22
46 Mens Open F 1x
12
47 Womens Open F 2x
16
48 Mens Open I 1x
11
49 Mixed A 4+
13
50 Mixed C 4+
10
51 Mens Club E-J 8+
18
52 Parent Child, M/S, F/D 2x
15
Friday, August 19, 2016
53 Mixed E 4+
14
54 Mixed C 2x
26
55 Mixed A 2x
14
    612endurance Racing (A)
J. Wells/E. Egart/
 
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Prial/S. Henry
 
    Austin Rowing Club (A)
A. Schnepp/D. Schnepp
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
J. Flynn/T. Kozlowski
 
    Columbia Rowing Club (A)
T. Beckenhauer/S. Broeker
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
R. McMahon/K. Ouellette
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
T. Steving/S. O'Malley
 
    Great River Rowing (A)
D. Fitzpatrick/M. Purcell
 
    Maritime Rowing Club (A)
s. Allgood/L. Auger
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
M. Kaleta/K. Kamolz
 
    Composite: Riverside, Union (A)
B. Mannino/I. Zieff
 
    Vermont Academy (A)
R. Connell/P. Knox
 
    Vesper Boat Club (A)
G. Kaplan/V. Mather
 
    Great River Rowing (B)
C. Newlan/J. Lajoie
 
56 Mens Open I-J 2x
7
57 Womens Open F 1x
8
58 Mens Ltwt F 1x
17
59 Womens Open D 8+
13
60 Mens Ltwt D 1x
10
61 Womens Open B 2x
14
62 Mens Open B 4+
10
63 Womens Ltwt A 4+
5
64 Mens Ltwt A-C 4+
3
65 Mixed TA 2x
0
66 Mixed LTA 4+
1
67 Womens Ltwt E-J 4+
8
68 Mens Club D 8+
12
69 Mens Ltwt G 1x
11
70 Womens Club E-J 4x
27
71 Mens Open E 4x
15
72 Womens Club C 4+
17
73 Mens Club C 4+
12
74 Womens Open AA 2x
11
75 Mens Open A 8+
6
76 Womens Club B 8+
15
77 Mens Open B 4x
5
78 Womens Open D-J 4-
14
79 Mens Club E 4+
17
80 Womens Ltwt C 2x
9
81 Mens Ltwt H-J 2x
5
    Composite: College BC, Cambridge (A)
R. Kendall/H. Hamilton
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Sutliff/B. Cox
 
    Composite: St. Louis, Berkeley (A)
C. Cook/D. Bort
 
    Union Boat Club (A)
J. Warburg/C. Kane Jr
 
    Composite: Jacksonville, Berkeley (B)
 
82 Womens Ltwt F-J 1x
20
    Central Pennsylvania Rowing Association (A)
M. Ostrander
 
    Chinook Performance Racing (A)
A. Brian
 
    Colorado Rowing (A)
M. Wurster
 
    Des Moines Rowing Club (A)
N. Acosta
 
    GMS Rowing Center (A)
K. Simmons
 
    Maritime Rowing Club (A)
M. Flaherty-Ludwig
 
    Narragansett Boat Club (A)
D. Chute
 
    North Palm Beach Rowing Club (A)
S. Blackall
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
L. Stirton Aust
 
    Riverside Boat Club (A)
L. Rosenbaum
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
L. Porter
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
C. Fisher
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
E. Green
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
L. Hastings
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
A. Gray/
 
    Union Boat Club (A)
H. Hutton
 
    Washington Rowing School (A)
C. Cole
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
D. Parenti/
 
    Central Pennsylvania Rowing Association (B)
C. Graybeal/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
S. McLean
 
83 Mens Open F 2-
7
84 Womens Ltwt D 1x
9
85 Mens Ltwt D 2x
6
86 Womens Ltwt B 2x
8
87 Mens Ltwt B 2x
3
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
A. Stellato/R. Kercull
 
    Union Boat Club (A)
C. Storm/B. Mannino
 
    Composite: Wyandotte, Leander (A)
K. Charette/R. Wilson/
 
88 Womens Open AA-A 2-
12
89 Mens Open AA 2x
10
90 Womens Ltwt E 2x
10
91 Mixed F-J 4+
16
92 Womens Open G-J 1x
13
93 Mens Open G-J 4x
11
94 Womens Open E 1x
13
95 Mens Ltwt E 1x
10
96 Womens Open C 4+
18
97 Mens Open C 1x
14
98 Womens Open A 2x
13
99 Mens Open A 2x
10
100 Mens Open E-F 4-
11
101 Mens Open D 4-
9
102 Mixed B 8+
8
103 Parent/Child F/S 2x
9
    612endurance Racing (A)
L. Johnson/P. Johnson
 
    Community Rowing, Inc. (A)
B. Nelson/J. Nelson
 
    Composite: Jacksonville, Union (A)
B. Schumacher/T. Schumacher
 
    Composite: Merrimac, HB Crew (A)
M. Lewis/M. Lewis
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
J. Moss/B. Moss/
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
N. Guida/P. Guida
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Bub/S. Bub
 
    Skidmore Community Rowing (A)
T. Christenfeld/S. Christenfeld
 
    Wyandotte Boat Club (A)
J. charette/K. Charette/
 
Saturday, August 20, 2016
104 Mixed B 2x
13
    Calgary Rowing Club (A)
S. Anstey/K. Krahn
 
    Carolina Masters Crew Club (A)
R. Kyle/K. Kyle
 
    Chinook Performance Racing (A)
K. Alt/R. Symonds
 
    Genesee Waterways Center, Inc. (A)
K. Whitcomb/C. Goepel
 
    Composite: Greater Columbus, Sarasota County (A)
L. Corbett/J. Sanchez
 
    Maritime Rowing Club (A)
K. Williams/J. Watkins
 
    Riverside Boat Club (A)
T. Vandersteel/I. Belakovskiy
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
R. Visinski/S. Schmidt
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Borchelt/K. Wilson
 
    Unaffiliated (USA) (A)
W. Greene/T. Abbott
 
    Union Boat Club (A)
B. Mannino/C. Infantino
 
    Riverside Boat Club (B)
M. Brundage/a. hashway
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
T. Meehan/J. Bautista
 
105 Mixed D 4x
17
106 Mixed F 4x
9
107 Mens Ltwt AA-A 1x
12
108 Womens Open A 4+
17
109 Mens Open C 2x
16
110 Womens Open C 1x
10
111 Mens Open E 2x
17
112 Womens Open E 8+
11
113 Mens Open G 1x
14
    Beaver Creek Sculling (A)
C. Redinger
 
    Cambridge Boat Club (A)
C. Hamlin
 
    Community Rowing, Inc. (A)
D. Holl
 
    GMS Rowing Center (A)
M. Verlin
 
    Lakeland Rowing Club (A)
g. lund/
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
T. Conway
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
J. Sturges/
 
    Riverside Boat Club (A)
P. Dale
 
    Rockford Crew (A)
R. Anderson
 
    Unaffiliated (USA) (A)
S. Sepe
 
    Union Boat Club (A)
C. Kane
 
    Cambridge Boat Club (B)
N. Kurmakov
 
    Portland Community Rowing Association (B)
A. Gilman
 
    Unaffiliated (USA) (B)
P. White
 
114 Womens Ltwt D 4+
5
115 Mens Club G-J 4+
4
116 Womens Ltwt A-C 4x
7
117 Mens Open AA-A 4-
8
118 Mixed A 8+
11
119 Mens Open B 8+
7
120 Womens Open B 4x
7
    Avalon Rowing Club (A)
A. Schmitt/S. Dagher/P. Adler/C. South
 
    Chinook Performance Racing (A)
K. Stutz/C. Davies/R. Cunningham/T. Passoni
 
    Maritime Rowing Club (A)
L. Krichko/K. Williams/E. Picard/J. Sherman
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
M. Kaleta/E. Tremblay/A. Kunau/K. Lamppa
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
T. Sternbach/L. Ruud/E. Nystrom/H. Evans
 
    Composite: Riverside, Union (A)
C. Infantino/K. Woodacre/T. Vandersteel/A. Sneff
 
    Composite: Jacksonville, Riverside, Merrimac, Sarasota County (B)
E. Lallemand/L. Detlefsen/K. Wiegandt/M. Brundage
 
121 Mens Open D 4+
11
122 Womens Club D 4+
20
123 Mens Open F 4+
10
124 Womens Club E-J 8+
14
125 Mens Open H 1x
12
126 Mens Open C 2-
6
127 Mens Club A-B 8+
10
128 Mixed G-J 4x
14
129 Womens Ltwt B 4+
5
130 Womens Ltwt D 2x
11
131 Mens Open AA 1x
15
132 Womens Ltwt AA-A 1x
6
133 Mens Ltwt C 2x
6
134 Womens Club C 8+
13
135 Mens Open E 8+
8
136 Womens Club E 4+
16
137 Mens Open G-J 2-
8
138 Mens Ltwt D-J 4+
4
    Cambridge Boat Club (A)
M. Collins/E. Lev/J. Saxelby/J. Lambert/C. Boit (Cox)
 
    Composite: Minneapolis Rowing Club, 612endurance (A)
S. Michals/K. Conroy/C. Brittain/T. Palmer/Z. Vogel (Cox)
 
    Composite: Riverside, Union (A)
S. Danberg/R. Schreiber/B. Mannino/E. Frankenberry/R. Lanza (Cox)
 
    Composite: San Diego RC, Long Beach (A)
P. Billings/K. Jacobs/C. Anderson/R. Glidden/G. Carrillo (Cox)
 
139 Womens Ltwt F-J 2x
19
    Cambridge Boat Club (A)
S. Klein/M. Hooper
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
K. Ellis/L. McCarthy
 
    Central Pennsylvania Rowing Association (A)
M. Ostrander/C. Graybeal/
 
    Chinook Performance Racing (A)
T. Walters/C. Graubard
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
L. Carleton/W. Barnard Dorris
 
    Maritime Rowing Club (A)
P. Gleason/M. Flaherty-Ludwig
 
    Masters Coaching, LLC (A)
A. Broderick/B. Smith
 
    Narragansett Boat Club (A)
R. Berenson/C. Browning
 
    Composite: Rocky Mountain, PCRA (A)
A. Strobridge/L. Stirton Aust
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. McGeehan/J. Moody
 
    Composite: Station L, Saratoga (A)
C. Fisher/D. Atwood
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Busico/J. Hopkins
 
    Union Boat Club (A)
S. Donahue/H. Hutton
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
D. Hannam/P. Sadler
 
    Composite: Carnegie Lake, Whitemarsh Boat Club (B)
D. Parenti/M. Mark
 
    Maritime Rowing Club (B)
H. Johnston/P. Ellett
 
    Masters Coaching, LLC (B)
S. Keller/K. Juhlin
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
J. Wasserman/L. Mandel
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
E. Green/S. McLean
 
140 Womens Open C 2-
10
141 Mens Club C 8+
13
142 Mens Open B 2x
9
143 Womens Open B 4+
14
144 Mens Open D 2x
21
145 Womens Open D 1x
16
146 Mens Open F 4x
7
147 Womens Open F-J 4x
12
148 Mens Open J 1x
3
149 Womens Club A 8+
10
150 Mixed C 4x
10
151 Mixed E 2x
23
152 Parent/Child M/D 2x
11
Sunday, August 21, 2016
153 Mixed G 2x
6
154 Mixed E 8+
11
155 Mixed C 8+
10
156 Womens Open AA 4+
9
157 Mens Ltwt I-J 1x
6
158 Womens Club F-J 4+
16
159 Mens Open F 2x
16
160 Womens Open D 4+
14
161 Mens Open D 8+
7
162 Womens Club B 4+
14
163 Mens Open B 1x
6
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. Sanchez
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
S. Casavechia/
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
P. Fitzgerald
 
    Unaffiliated (USA) (A)
Z. DePace
 
    Union Boat Club (A)
D. Silveira
 
    Wyandotte Boat Club (A)
M. McKay/
 
164 Mixed A 4x
7
165 Mixed AS 2x
0
166 Mixed Inclusive LTA 4+
0
167 Mixed H-J 2x
13
168 Mens Club A-D 4x
17
    Ann Arbor Rowing Club (A)
P. Mancuso/M. Myers/J. Heaslip/W. Arts
 
    Cambridge Boat Club (A)
A. Cole/D. Hyde/K. Itrato/C. Petruzziello
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
D. Murphy/C. Chojnowski/D. Muller/D. Guenther
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
C. Kilborn/C. Bickford/J. Whelen/D. Kelley
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
R. Nelson/T. Bennett/S. Galett/I. Hazelton
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
I. Rudolph-Shabinsky/J. Bohan/J. Devoe/P. Klose
 
    Row New York (A)
B. Clark/K. Wilson/W. Oswald/S. Billinge
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
T. Meehan/B. Hatch/B. Gardiner/R. Gervase
 
    Texas Rowing Center (A)
E. Roth/J. Seaman/R. Hansen/L. Rehwinkel
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
D. Muller/B. Harwood/D. Haedrich/T. Rooney
 
    Vancouver Rowing Club (A)
j. gardiner/J. Metras/M. Uhlenbruck/L. CROWLEY
 
    Virginia Boat Club (A)
C. Alexander/W. Sauve/S. Abbot/O. Barth
 
    Wyandotte Boat Club (A)
G. Ellison/M. Pumarada/J. Gilliland/K. Charette/
 
    Community Rowing, Inc. (B)
R. Lynch/J. Senner/D. Stevenson/J. Hadley
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
T. Coffin/S. Williams/D. Utter/D. Dickinson
 
    Texas Rowing Center (B)
E. Meiske/s. forrest/K. Shalabi/B. Morse
 
    Union Boat Club (C)
T. Schumacher/B. Mannino/G. Corbellini/C. Kane
 
169 Mens Ltwt G 2x
5
170 Womens Open E 4x
11
171 Mens Ltwt E 2x
6
172 Womens Ltwt C 1x
11
173 Mens Ltwt C 1x
5
174 Womens Open A 8+
7
175 Mens Open AA-A 2-
12
176 Womens Open B 2-
10
177 Mens Ltwt A 2x
5
178 Mens Open B-C 4-
9
179 Mens Open G-J 4-
3
180 Womens Open C 4-
5
181 Mens Ltwt H 1x
7
    Ann Arbor Rowing Club (A)
J. Montie/
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club (A)
D. Bort
 
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Donaghy
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
H. Spurway
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
A. Hahn
 
    West Side Rowing Club (A)
R. Baker/
 
    Union Boat Club (B)
D. Besser
 
182 Womens Open F-J 8+
13
183 Mens Club F 4+
13
184 Womens Open D 4x
8
185 Mens Open D 4x
6
    Composite: Cambridge, Narragansett, Union (A)
M. Cataldo/G. Benning/R. Cone/D. Gorriaran
 
    Composite: Detroit Boat Club, 612endurance (A)
P. Johnson/R. Lesnau/S. Faber/J. Dundon
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
J. Gillman/M. Bronder/D. Schuh/T. Loomis
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
I. Rudolph-Shabinsky/J. Bohan/J. Devoe/P. Klose
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Knifton/K. Gates/S. Bolton/J. Savage
 
    Vancouver Rowing Club (A)
j. gardiner/J. Metras/M. Uhlenbruck/L. CROWLEY
 
186 Womens Open B 1x
10
    Amoskeag Rowing Club (A)
S. Alwan
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
A. Wysocki
 
    Chinook Performance Racing (A)
T. Walhart
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
S. Randall
 
    Greenwich Crew (A)
K. DeLuca
 
    Merrimac River Rowing Association (A)
E. Lallemand
 
    Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A)
L. Corbett
 
    Union Boat Club (A)
C. Infantino
 
    Vesper Boat Club (A)
E. Saint Clair
 
    Chinook Performance Racing (B)
G. Zaharek
 
187 Mens Club B 4+
11
    Ann Arbor Rowing Club (A)
S. Avery/M. Psarouthakis/B. McGowan/X. Zhang/L. Thompson (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
D. Reinhard/J. Foote/M. Neumann/M. Riegelman/A. Jenkins (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
N. Jordan/R. Lynch/K. Dutt/N. Tsantes/E. Dwyer (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
A. Ajello/P. Falto/J. McGuirk/B. Forehand/S. Jerome (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
R. Wetherley/S. Haskell/A. Peers/N. Gokemeijer/R. Rubin (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Jungbluth/M. Kummer/N. Davies/L. Soya/M. Comey (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
M. Dreier/S. Pape/M. Murdock/A. Valenti/S. Gromek (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
G. Calloway/T. Chandler/M. Feldman/E. Frankenberry/R. Lanza (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
M. Stafford/S. Whalen/N. Wright/C. Tindall/A. Olsen (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
W. Rickman/E. Meister/J. Arvidsson/G. Farrell/E. Anthopoulos (Cox)
 
    Union Boat Club (B)
T. Schumacher/P. Rigopulos/D. Silveira/G. Corbellini/M. Clarke (Cox)
 
188 Mens Club D 4+
15
189 Womens Club A 4x
7
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
L. Spencer/K. Elahi/J. Bowne/V. Gras
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
S. Minc/G. Schneider/A. Rogers/M. O'Brien/
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Liljeberg/H. Friedlander/E. Tremblay/A. Kunau
 
    Riverside Boat Club (A)
K. Woodacre/S. Leach/M. Brundage/B. Sims
 
    Row New York (A)
M. Carter/S. Davies/M. Bers/V. Farr
 
    Union Boat Club (A)
S. Geihe/M. Sorensen/A. Dimatteo/M. Reinecke
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
B. Robinson/K. Noha/c. kubusek/R. Williams
 
190 Womens Ltwt A 2x
7
191 Womens Club D 4x
12
192 Mens Open G-J 4+
5
193 Womens Open E 4+
11
194 Mens Open E 4+
6
195 Womens Open C 2x
17
196 Mens Open C 8+
7
197 Womens Open A 1x
13
    612endurance Racing (A)
E. Egart/
 
    Amoskeag Rowing Club (A)
S. Alwan
 
    Aqueduct Rowing Club (A)
K. Lischynsky
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Sheehan
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
K. Ouellette
 
    Maritime Rowing Club (A)
s. Allgood
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
M. Kaleta
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
s. willhoft
 
    Riverside Boat Club (A)
A. Sneff
 
    Unaffiliated (USA) (A)
J. Hathaway
 
    Union Boat Club (A)
M. Sorensen
 
    Riverside Boat Club (B)
I. Zieff
 
    Unaffiliated (USA) (B)
M. Deja
 
198 Mens Open A 4+
13
199 Mens Club E-J 4x
20
200 Mixed D 4+
9
    Ann Arbor Rowing Club (A)
K. Cook/M. Psarouthakis/P. Hughes-Cromwick/B. Greenspoon/P. Goforth (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
E. Cauchi/D. Charles-Chisholm/B. Boxer-Wachler/B. Johnson/a. hancko (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
C. Cody/R. Wagner/C. Shepherd/C. Lucking/L. Grant (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
J. Greaser/H. sweeney/R. McMahon/J. Wingo/J. Wert (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
T. Steving/R. Yochum/J. Crispino/B. Burchill/R. Beldner (Cox)
 
    Composite: Mendota, Union, Carolina Masters, Masters Coaching, East Bay (A)
A. Jensen/B. Mannino/R. Kyle/F. Horton/S. Specht (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
B. Fielding/M. Bloomfield/D. Seletyn/E. Hay/M. Khin (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Minor/R. Gervase/E. Knapp/S. Quinn/M. Strom (Cox)
 
    Composite: Vesper, Atlanta, Avalon (A)
P. Crocker/D. Hakim/C. Powers/K. Neiman/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
201 Mixed B 4x
12
    Composite: Austin, OKC Riversport (A)
A. Clark/A. Rupert/A. Schnepp/D. Schnepp
 
    Cambridge Boat Club (A)
A. Morss/A. Cole/D. Hyde/A. Buehler
 
    Columbia Rowing Club (A)
T. Beckenhauer/H. Elkazzaz/L. Kline/S. Broeker
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
J. Sommers/B. Difiore/T. Sukiennicki/L. Civiletti
 
    Composite: Greater Columbus, Mobjack, Sarasota County (A)
K. Wiegandt/L. Corbett/M. Muffelman/J. Sanchez
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
P. King/M. Brown/L. Detlefsen/S. Legler
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
c. kubusek/L. Schmieg/S. Haskell/B. Levendowski
 
    Composite: Riverside, Merrimac, Osprey RC, Beat Cancer BC (A)
M. Sivigny/B. Boehm/E. Lallemand/M. Brundage
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. McFetridge/R. Visinski/S. Williams/S. Schmidt
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Gates/K. Wilson/K. Skeffington/J. Savage
 
    Composite: Vesper, Malta (A)
T. Trocky/A. Squire/V. Mather/J. Cutler
 
    Union Boat Club (B)
G. Corbellini/A. Dimatteo/P. Rigopulos/M. Reinecke
 
202 Womens Open G-J 2x
14
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change