USRowing Club National Championships

  • Jul 13, 2016 To Jul 17, 2016
  • sprint
  • Harsha Lake
  • Bethel, OH (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Wednesday, July 13, 2016
Events listed on Friday & Sunday are FINALS.
Heats for FRIDAY'S FINALS will take place on:
Wednesday, July 13th & Thursday, July 14th
Heats for SUNDAY'S FINALS will take place on:
Friday, July 15th & Saturday, July 16th
1 Mens Intermediate 8+
11
2 Womens Intermediate 4x
15
3 Womens U17 1x
54
4 Mens Intermediate Ltwt 4x
5
5 Mens U19 4x
29
6 Womens U19 8+
37
7 Mens Elite/Senior 1x
20
8 Womens Elite/Senior 2-
7
9 Mens Intermediate Ltwt 4+
12
10 Womens Intermediate Ltwt 2x
19
11 Womens Elite/Senior Ltwt 4x
0
12 Mens U19 4+
47
13 Womens U19 2x
60
14 Mens Elite/Senior 4+
10
15 Womens Elite/Senior 2x
12
16 Mens Intermediate 2x
25
17 Womens Intermediate 4+
23
18 Mens Elite/Senior Ltwt 2x
8
19 Womens Elite/Senior Ltwt 4+
0
20 Mens U17 2x
47
    Amadeusz Rowing Academy (A)
J. Karen/T. Chabowski/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
N. Weldon/N. Fitzpatrick
 
    Conshohocken Rowing Center Inc. (A)
P. Keenan/T. Scheuritzel
 
    Cooper Training Center (A)
J. Raab/C. O'Neil
 
    Dayton Boat Club (A)
C. Yaklic/P. Wittmann
 
    Greenwich Crew (A)
S. Mason/T. Polkinghorne
 
    Harbor Community Rowing (A)
J. Rapp/J. McDonald
 
    Lake Lanier Rowing Club (A)
E. Thomas/K. Mudd
 
    Maritime Rowing Club (A)
R. Borsy/E. Marsh
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
S. Mokha/M. Balan
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
N. Sanchez/T. Biggs
 
    Newport Aquatic Center (A)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
O. Peacock/E. Reichgut/
 
    Queen City Water Sports Center (A)
s. stewart/m. palacios
 
    Resilient Rowing Club (A)
N. Wirth/J. Feng
 
    Sarasota Crew (A)
j. wilberding/J. Earp
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
E. Sammons/H. Schofield
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Woods/E. Vosper
 
    South Niagara Rowing Club (A)
N. Kennedy/A. Jastremski
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
J. Bayly/J. Patterson
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Rice/E. Love
 
    USR Junior Men High Performance Camp (A)
J. Wright/W. Hall
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
M. Marchiony/A. Macklin
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
W. Sharis/D. Willaert/
 
    Community Rowing, Inc. (B)
 
    Conshohocken Rowing Center Inc. (B)
J. Pendergast/T. Russell
 
    Cooper Training Center (B)
W. Glennon/D. Mitnick
 
    Dayton Boat Club (B)
K. Donnelly/N. Kompar
 
    Greenwich Crew (B)
M. Lee-Amezcua/C. Stich
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (B)
R. Hanna/R. Cancio
 
    Newport Aquatic Center (B)
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
K. Lenihan/B. Spiewak/
 
    Queen City Water Sports Center (B)
A. Osborn/S. Mcmaster
 
    Resilient Rowing Club (B)
V. Kiechlin/A. Anugu
 
    Sarasota Crew (B)
S. Napoliello/M. Leon
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
M. Fairley/B. Hopkins
 
    Composite: Saratoga, Amadeusz Rowing Academy (B)
M. Newell/A. Zimny
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
S. Batter/S. Thors
 
    South Niagara Rowing Club (B)
D. McQueen Lafleur/E. Egan
 
    Amadeusz Rowing Academy (C)
J. Fallon/T. Pimentel
 
    Community Rowing, Inc. (C)
C. Motakef/T. Sheier
 
    Cooper Training Center (C)
W. Bentley/M. Slocum
 
    Queen City Water Sports Center (C)
D. Belperio/j. kiefer
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (C)
D. Irvine/T. Smith
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
J. Schmidt/R. Quinn
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (D)
l. zumpano/B. Weatherwax
 
    Composite: Saugatuck, RA-Greenwich (D)
M. Simons/N. Woo
 
21 Womens U17 4+
31
22 Mens Intermediate 2-
18
23 Womens Intermediate 1x
27
24 Mens Elite/Senior Ltwt 2-
7
25 Womens Elite/Senior Ltwt 1x
7
26 Mens U17 8+
16
27 Womens U17 4x
23
    Charles River Scullers (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
L. Kadosh/B. Sullivan/S. Paul/K. Brown
 
    Dayton Boat Club (A)
E. Muir/A. Apolito/B. Gracey/I. Lauber
 
    Detroit Boat Club (A)
E. Kuhnlein/B. Bernard/c. martinez/J. Turnbull/
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
A. Downing/A. Hanitchak/J. Briere/V. Moda
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
K. Eads/M. Wesseler/A. Penner/L. Thomas
 
    Lake Lanier Rowing Club (A)
M. Cole/E. Toornman/G. Potter/A. Luttrell
 
    Maritime Rowing Club (A)
E. Caton/M. Adams/I. DeSpirito/C. Martin
 
    Parati Competitive Rowing (A)
L. Brown/G. Butero/J. Dolfi/K. Dolan
 
    Queen City Water Sports Center (A)
M. briggs/M. Harten/K. Alvarez/A. Ramineni
 
    Sarasota Crew (A)
V. Middleton/J. Braz/K. Currie/a. naguib
 
    South Niagara Rowing Club (A)
P. Learn/J. Labricciosa/L. Nuccitelli/M. Thibodeau Morris
 
    Texas Rowing Center (A)
G. Potter/K. Knifton/J. Grim/C. Carlander
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
T. Kimmy/T. Trovato/H. Hathaway/M. Frizzell
 
    USR Junior Women High Performance Camp (A)
K. Batson/E. Petreski/A. Czajkowski/B. Prichett/
 
    Virginia Beach Rowing Club (A)
S. Whitsel/M. Kirkman/K. Shutack/V. Kayser
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
C. Sharis/T. English/M. Beghtol/E. Muckenfuss/
 
    Community Rowing, Inc. (B)
a. smith/M. Potter/J. Kohl/B. Best
 
    Parati Competitive Rowing (B)
E. Dolan/J. Olson/L. Jablonski/E. Pharr
 
    Sarasota Crew (B)
N. Rolfs/C. Strates/L. Feaster/E. Prestamo
 
    Texas Rowing Center (B)
D. Childs/A. Czuchna/A. Denson/c. phelps
 
    Y Quad Cities Rowing (B)
b. morley/J. Mask/D. Evans/K. VanderWeele/
 
    Community Rowing, Inc. (C)
J. McCarthy/E. Carey/A. Scherzer/A. Sukharevsky
 
28 Mens Intermediate Ltwt 1x
41
29 Womens Intermediate Ltwt 2-
12
30 Mens U19 1x
68
31 Womens U19 2-
27
32 Mens Elite/Senior 4x
5
33 Womens Elite/Senior 4-
5
34 Mens Elite/Senior 4-
6
35 Mens U19 2-
39
36 Womens U19 1x
64
37 Mens Elite/Senior Ltwt 4x
4
38 Mens Intermediate Ltwt 8+
3
39 Mens Elite/Senior 2+
0
Friday, July 15, 2016
Sunday, July 17
40 Womens Elite/Senior 8+
7
41 Womens Intermediate Ltwt 4x
6
42 Mens U19 8+
33
43 Womens U19 4x
37
44 Mens Elite/Senior 2-
12
45 Womens Elite/Senior 1x
14
46 Mens Intermediate 4x
9
47 Womens Intermediate 8+
15
48 Mens U17 1x
56
49 Mens Intermediate 4+
23
50 Womens Intermediate 2x
36
51 Mens Elite/Senior Ltwt 4+
5
52 Womens Elite/Senior Ltwt 2x
2
53 Mens U17 4+
27
54 Womens U17 2x
54
55 Mens Intermediate Ltwt 2x
17
56 Womens Intermediate Ltwt 4+
10
57 Mens U19 2x
73
    Amadeusz Rowing Academy (A)
m. evans/B. Annunziato
 
    Cleveland Foundry Juniors (A)
D. Fischback/G. Johnson
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Ritter/F. Baviera Maloney
 
    Conshohocken Rowing Center Inc. (A)
S. Ward/W. Koch
 
    Cooper Training Center (A)
J. Raab/A. Laberee
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
C. Williams/R. Whitehead
 
    Dayton Boat Club (A)
C. Yaklic/J. Nicholaisen
 
    Detroit Boat Club (A)
C. Cornillie/S. Malbouef
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
m. hubbard/B. McCombe/
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
D. McComas/C. Moore
 
    Greenwich Crew (A)
Z. Ridgway/W. Arndt
 
    Lake Lanier Rowing Club (A)
P. Alexander/C. Blystone
 
    Maritime Rowing Club (A)
A. Abbruzzese/R. Gregory
 
    New York Athletic Club (A)
P. Stone/W. Goetz
 
    Newport Sea Base Rowing (A)
E. Cameron/S. Ewanick
 
    Palo Alto Rowing Club (A)
M. Jankovic/T. Chapman
 
    Parati Competitive Rowing (A)
M. Rodriguez/E. Merida
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
H. Mnich/P. Labbe
 
    Potomac Boat Club (A)
 
    Queen City Water Sports Center (A)
S. Mcmaster/z. streit
 
    Resilient Rowing Club (A)
S. Libberton/J. Feng
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
r. mcgovern/A. Arcasoy
 
    RowAmerica Hamilton (A)
N. Hershner/E. Smith
 
    Sarasota Crew (A)
C. Jones/C. Nagler
 
    Sarasota Scullers (A)
C. Cail/C. Jen
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Holzhauer/J. Edwards
 
    Southern California Scullers Club (A)
A. Margotta/K. Babraj/
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
J. Yankey/E. Lynch
 
    Steel City Rowing Club (A)
G. Cain/M. DeGregorio
 
    Texas Rowing Center (A)
Z. Childs/C. Milam
 
    The Stewards Foundation, Inc. (A)
J. Virgadamo/C. Finley
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
A. Engel/N. Walko
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
S. Flemming/N. Hannon
 
    Upper River Boat Club (A)
S. Cressman/Z. Geiser
 
    USR Junior Men High Performance Camp (A)
M. Stroud/A. Fernandez
 
    V-Sculls (A)
A. Howe/C. Ruf
 
    Vesper Boat Club (A)
A. Williams III/M. Amsterdam
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
M. Marchiony/A. Macklin
 
    Westerville Rowing Club (A)
N. Samson/J. Trybus
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
A. Romanick/W. Sharis/
 
    Amadeusz Rowing Academy (B)
A. Friedlander/O. Bros
 
    Cleveland Foundry Juniors (B)
K. Zeigler/D. Jouriles
 
    Community Rowing, Inc. (B)
R. Pantaleon/J. Callahan
 
    Conshohocken Rowing Center Inc. (B)
D. McKay/D. Wiener
 
    Cooper Training Center (B)
E. Mirfin/J. Goldberg
 
    Lake Lanier Rowing Club (B)
B. Streets/C. Foster
 
    Newport Sea Base Rowing (B)
E. Castano/C. Radi
 
    Occoquan Boat Club (B)
G. Alperi/J. Bachmann
 
    Parati Competitive Rowing (B)
N. Jablonski/J. Rodriguez
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (B)
L. Cortes-Cruz/A. Vazquez
 
    Potomac Boat Club (B)
 
    Resilient Rowing Club (B)
A. Stankey/N. Stankey
 
    Sarasota Scullers (B)
S. Jen/J. Kushner
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
A. Badeski/J. Pushner
 
    St. Andrew Rowing Club (B)
C. Hawkins/B. Mitchell
 
    Steel City Rowing Club (B)
A. Lim/H. Mahon
 
    Texas Rowing Center (B)
H. Berrier/I. Stone
 
    Three Rivers Rowing Association (B)
A. Guy/G. O'Connor
 
    Upper River Boat Club (B)
T. Butler/K. Cartin
 
    USR Junior Men High Performance Camp (B)
J. Delara/R. Cantrell
 
    V-Sculls (B)
D. Sorbaro/A. Summons
 
    Vesper Boat Club (B)
N. Egrie/T. Moyer
 
    Amadeusz Rowing Academy (C)
A. Dolido/K. Dworak
 
    Conshohocken Rowing Center Inc. (C)
M. Boston/J. O'Brien
 
    Cooper Training Center (C)
J. Kolb/M. VanBuskirk
 
    Newport Sea Base Rowing (C)
F. Fitter/L. Vujnovich
 
    Parati Competitive Rowing (C)
A. Colon/M. Pirie
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (C)
M. Agnitti/J. Zerbe
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
S. Desmond/M. Simons
 
    Texas Rowing Center (C)
A. Bridgwater/E. Love
 
    V-Sculls (C)
D. Tengdin/M. Farello
 
    Vesper Boat Club (C)
E. Tingley/D. Hill
 
    Cooper Training Center (D)
P. Malone/D. Mitnick
 
58 Womens U19 4+
57
59 Mens Elite/Senior 2x
14
60 Mens Elite/Senior Ltwt 4-
2
61 Womens Elite/Senior 4+
10
62 Mens Intermediate Ltwt 2-
13
63 Womens Intermediate Ltwt 1x
30
64 Mens Elite/Senior 8+
6
65 Womens Elite/Senior 4x
3
66 Mens Intermediate 1x
35
67 Womens Intermediate 2-
23
    Badger Development Camp (A)
C. Shepley/S. Gibbons
 
    Cincinnati Rowing Club (A)
M. Alonso/M. Hatfield
 
    Dayton Boat Club (A)
C. McNutt/J. McNutt
 
    Greenwich Crew (A)
J. Magnoli/A. Lee
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
 
    Minnesota Women's Development Camp (A)
A. Greene/s. nelson
 
    New York Athletic Club (A)
H. Perry/R. Gronsdahl
 
    Ridley Graduate Boat Club (A)
I. Mazzarolo/A. Toffolo/
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
G. Burns/I. Castro
 
    Tennessee Development Camp (A)
L. Higdon/C. Frumin
 
    The Stewards Foundation, Inc. (A)
K. Wojciechowski/e. Kamm
 
    Vesper Boat Club (A)
S. Rozumalski/T. Lynch
 
    Badger Development Camp (B)
R. Olley/K. Ruffalo
 
    Minnesota Women's Development Camp (B)
e. guenther/c. anderson
 
    Tennessee Development Camp (B)
M. Free/B. Ripley
 
    Badger Development Camp (C)
G. Simons/A. French
 
    Minnesota Women's Development Camp (C)
K. Luedloff/a. reiser
 
    Tennessee Development Camp (C)
G. Cecil/K. Lance
 
    Badger Development Camp (D)
C. Brandt/S. Meder
 
    Minnesota Women's Development Camp (D)
m. dahl/k. vancamp
 
    Tennessee Development Camp (D)
G. Richardson/L. McInturff
 
    Badger Development Camp (E)
A. Lohrenz/O. Humphrey
 
    Badger Development Camp (F)
A. Herberger/K. Tippins
 
68 Mens Elite/Senior Ltwt 1x
6
69 Womens Elite/Senior Ltwt 2-
0
70 Mens U17 4x
20
71 Womens U17 8+
15
72 Mens Elite/Senior Ltwt 8+
3
73 LTA Mixed 4+
1
74 TA Mixed 2x
0
75 AS Mens 1x
0
76 AS Womens 1x
0
77 LTA Mixed 2x
0
78 Womens Open 1x - Dash
11
79 Mens Open 1x - Dash
19
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change