USRowing Club National Championships

  • Jul 13, 2016 To Jul 17, 2016
  • sprint
  • Harsha Lake
  • Bethel, OH (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Wednesday, July 13, 2016
Events listed on Friday & Sunday are FINALS.
Heats for FRIDAY'S FINALS will take place on:
Wednesday, July 13th & Thursday, July 14th
Heats for SUNDAY'S FINALS will take place on:
Friday, July 15th & Saturday, July 16th
1 Mens Intermediate 8+
11
2 Womens Intermediate 4x
15
3 Womens U17 1x
54
    Charles River Scullers (A)
E. Cho
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Hedeman
 
    Cooper Training Center (A)
S. Gutierrez
 
    Detroit Waterfront Rowing Association (A)
K. Konieczny/
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
A. Hanitchak
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
N. Miller
 
    Greenwich Crew (A)
E. Dabney
 
    Huntsville-Madison County Rowing & Watersports, LLC (A)
M. Gillikin
 
    Lake Lanier Rowing Club (A)
A. Luttrell
 
    Newport Aquatic Center (A)
M. Bradford
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
M. Cote
 
    Occoquan Boat Club (A)
M. Perry
 
    Palo Alto Rowing Club (A)
I. Ulitsky/
 
    Parati Competitive Rowing (A)
L. Brown
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
J. Cortes-Cruz
 
    Queen City Water Sports Center (A)
M. Harten
 
    Row West Racing (A)
H. Braum
 
    RowAmerica Hamilton (A)
R. Smith
 
    Sarasota Crew (A)
V. Middleton
 
    Sarasota Scullers (A)
K. Beiler
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Notarfrancesco
 
    Southern California Scullers Club (A)
E. McGill/
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
C. Tanasijevich
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Knifton
 
    The Stewards Foundation, Inc. (A)
J. Wright
 
    Virginia Beach Rowing Club (A)
A. Gromek
 
    Westerville Rowing Club (A)
A. Keren/
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
E. Muckenfuss/
 
    Community Rowing, Inc. (B)
E. Baker
 
    Cooper Training Center (B)
S. Kolb
 
    Essex Rowing Club, Inc. (B)
A. Downing
 
    Greenwich Crew (B)
A. Meurer
 
    Newport Aquatic Center (B)
N. Provenza
 
    Palo Alto Rowing Club (B)
e. ulitsky/
 
    Parati Competitive Rowing (B)
K. Dolan
 
    Queen City Water Sports Center (B)
M. briggs
 
    Sarasota Crew (B)
a. naguib
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
C. Notarfrancesco
 
    St. Andrew Rowing Club (B)
I. Castro
 
    Texas Rowing Center (B)
G. Potter
 
    The Stewards Foundation, Inc. (B)
L. Klein
 
    Virginia Beach Rowing Club (B)
A. Greene
 
    Y Quad Cities Rowing (B)
T. English/
 
    Community Rowing, Inc. (C)
A. Meszoely
 
    Parati Competitive Rowing (C)
E. Pharr
 
    The Stewards Foundation, Inc. (C)
R. Goss
 
    Y Quad Cities Rowing (C)
M. Beghtol/
 
    Community Rowing, Inc. (D)
B. Best
 
    Y Quad Cities Rowing (D)
b. morley/
 
    Community Rowing, Inc. (E)
a. smith
 
    Y Quad Cities Rowing (E)
S. Foley/
 
    Community Rowing, Inc. (F)
M. Pini
 
    Y Quad Cities Rowing (F)
A. Pillutla/
 
    Y Quad Cities Rowing (G)
J. Mask/
 
4 Mens Intermediate Ltwt 4x
5
5 Mens U19 4x
29
6 Womens U19 8+
37
7 Mens Elite/Senior 1x
20
8 Womens Elite/Senior 2-
7
9 Mens Intermediate Ltwt 4+
12
10 Womens Intermediate Ltwt 2x
19
    Charles River Scullers (A)
H. McNeill/E. Clapp
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
R. Bushman/K. Bushman
 
    Greenwich Crew (A)
I. Rose/M. Mcmillan
 
    Maritime Rowing Club (A)
H. Gelnaw/K. Dyrvik
 
    Newport Aquatic Center (A)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
M. Cote/S. Tarling
 
    Parati Competitive Rowing (A)
E. Dolan/C. Robinson
 
    Resilient Rowing Club (A)
L. Kassilke/E. Nguyen
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
O. Farrar/E. Hopkins
 
    Southern California Scullers Club (A)
J. Hyne/R. McCormick/
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
P. Fisher/M. Barber
 
    Texas Rowing Center (A)
B. Kelly/D. Childs
 
    Vesper Boat Club (A)
P. Hayden/E. Sloan
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
S. Maietta/K. Maietta
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
A. Phillips/S. Muckenfuss/
 
    Charles River Scullers (B)
L. Bomberg/M. O'Byrne
 
    Parati Competitive Rowing (B)
L. Jablonski/J. Olson
 
    Southern California Scullers Club (B)
E. McGill/C. McInerny/
 
    Texas Rowing Center (B)
G. Davis/c. phelps
 
11 Womens Elite/Senior Ltwt 4x
0
12 Mens U19 4+
47
13 Womens U19 2x
60
    Charles River Scullers (A)
S. Stone/B. Bane
 
    Cleveland Foundry Juniors (A)
M. McGuire/K. Lade
 
    Community Rowing, Inc. (A)
N. Thomas/E. Elder
 
    Cooper Training Center (A)
M. Chinnici/E. Patragnoni
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
M. Keane/K. Holder
 
    Composite: DWRA Detroit, Amadeusz Rowing Academy (A)
G. Goodyear/K. Konieczny
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
J. Carter/H. Faretra
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
E. Koenig/L. Thomas
 
    Greenwich Crew (A)
C. Smith/A. Lehman
 
    Lake Lanier Rowing Club (A)
A. Luttrell/T. Wilson
 
    Maritime Rowing Club (A)
C. Campbell/M. Owen
 
    Newport Aquatic Center (A)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
O. bernardini/V. Markow
 
    Occoquan Boat Club (A)
A. Martschenko/G. Fabrycky
 
    Parati Competitive Rowing (A)
J. Dolfi/C. Bremner
 
    Composite: Redwood Scullers, Xavier HIgh School (A)
I. Krappe/E. Martin
 
    Resilient Rowing Club (A)
E. Dubas/G. von Elten
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
c. mcgovern/J. Frank
 
    Row West Racing (A)
S. Norton/C. Hays
 
    RowAmerica Hamilton (A)
P. Sancrant/T. Brown
 
    Sarasota Crew (A)
C. Ghose/T. Cox
 
    Sarasota Scullers (A)
K. Beiler/M. Ryan
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Santry/A. Orseck
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
G. Burns/M. Barber
 
    Texas Rowing Center (A)
J. Grim/M. Barchas
 
    Vesper Boat Club (A)
R. Pierce/K. Hudson
 
    Virginia Beach Rowing Club (A)
L. Dopp/C. Brennan
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
S. Orlov/L. Basri
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
E. Delleman/C. Sharis/
 
    Charles River Scullers (B)
I. Bastian/E. Roe
 
    Cleveland Foundry Juniors (B)
E. Germaine/E. Covington
 
    Community Rowing, Inc. (B)
E. Montie/E. Mushinski
 
    Dallas United Crew, Inc. (B)
S. Kushner/M. Boyer
 
    Essex Rowing Club, Inc. (B)
M. Eberth/G. Donabedian
 
    Greenwich Crew (B)
A. Lee/M. Markowitz
 
    Lake Lanier Rowing Club (B)
G. Potter/C. Mudd
 
    Occoquan Boat Club (B)
H. Gold/A. Liquori
 
    Resilient Rowing Club (B)
B. Price/I. Beckler
 
    Sarasota Crew (B)
M. Ball/R. Seyer
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
s. pendrill/C. Meyer-Bosse
 
    St. Andrew Rowing Club (B)
J. Zhou/P. Fisher
 
    Texas Rowing Center (B)
A. Denson/A. Czuchna
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (B)
E. Kaye/K. Patterson
 
    Y Quad Cities Rowing (B)
C. Blunk/G. Schermer/
 
    Charles River Scullers (C)
V. Barletta/E. Spencer
 
    Community Rowing, Inc. (C)
K. Maguire/M. Michael
 
    Maritime Rowing Club (C)
E. Caton/F. Aronson
 
    Resilient Rowing Club (C)
D. Cuartas/A. Taylor
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (C)
A. George/C. Greenlaw
 
    Y Quad Cities Rowing (C)
M. Casteneda/O. Masterson/
 
    Charles River Scullers (D)
M. Falzon/C. Diggins
 
    Community Rowing, Inc. (D)
F. Marota/E. Benkert
 
    Maritime Rowing Club (D)
M. Bose/J. Nelson
 
    Resilient Rowing Club (D)
A. Krobot/C. Keating
 
    Y Quad Cities Rowing (D)
K. VanderWeele/A. Pillutla/
 
    Charles River Scullers (E)
A. Bloom/G. Cogan
 
    Community Rowing, Inc. (E)
M. Hedeman/E. Baker
 
    Y Quad Cities Rowing (E)
D. Evans/S. Foley/
 
    Charles River Scullers (F)
S. Binda/L. Winton
 
    Charles River Scullers (G)
C. Moffatt/K. Westover
 
14 Mens Elite/Senior 4+
10
15 Womens Elite/Senior 2x
12
16 Mens Intermediate 2x
25
17 Womens Intermediate 4+
23
18 Mens Elite/Senior Ltwt 2x
8
19 Womens Elite/Senior Ltwt 4+
0
20 Mens U17 2x
47
    Amadeusz Rowing Academy (A)
J. Karen/T. Chabowski/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
N. Weldon/N. Fitzpatrick
 
    Conshohocken Rowing Center Inc. (A)
P. Keenan/T. Scheuritzel
 
    Cooper Training Center (A)
J. Raab/C. O'Neil
 
    Dayton Boat Club (A)
C. Yaklic/P. Wittmann
 
    Greenwich Crew (A)
S. Mason/T. Polkinghorne
 
    Harbor Community Rowing (A)
J. Rapp/J. McDonald
 
    Lake Lanier Rowing Club (A)
E. Thomas/K. Mudd
 
    Maritime Rowing Club (A)
R. Borsy/E. Marsh
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
S. Mokha/M. Balan
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
N. Sanchez/T. Biggs
 
    Newport Aquatic Center (A)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
O. Peacock/E. Reichgut/
 
    Queen City Water Sports Center (A)
s. stewart/m. palacios
 
    Resilient Rowing Club (A)
N. Wirth/J. Feng
 
    Sarasota Crew (A)
j. wilberding/J. Earp
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
E. Sammons/H. Schofield
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Woods/E. Vosper
 
    South Niagara Rowing Club (A)
N. Kennedy/A. Jastremski
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
J. Bayly/J. Patterson
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Rice/E. Love
 
    USR Junior Men High Performance Camp (A)
J. Wright/W. Hall
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
M. Marchiony/A. Macklin
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
W. Sharis/D. Willaert/
 
    Community Rowing, Inc. (B)
 
    Conshohocken Rowing Center Inc. (B)
J. Pendergast/T. Russell
 
    Cooper Training Center (B)
W. Glennon/D. Mitnick
 
    Dayton Boat Club (B)
K. Donnelly/N. Kompar
 
    Greenwich Crew (B)
M. Lee-Amezcua/C. Stich
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (B)
R. Hanna/R. Cancio
 
    Newport Aquatic Center (B)
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
K. Lenihan/B. Spiewak/
 
    Queen City Water Sports Center (B)
A. Osborn/S. Mcmaster
 
    Resilient Rowing Club (B)
V. Kiechlin/A. Anugu
 
    Sarasota Crew (B)
S. Napoliello/M. Leon
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
M. Fairley/B. Hopkins
 
    Composite: Saratoga, Amadeusz Rowing Academy (B)
M. Newell/A. Zimny
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
S. Batter/S. Thors
 
    South Niagara Rowing Club (B)
D. McQueen Lafleur/E. Egan
 
    Amadeusz Rowing Academy (C)
J. Fallon/T. Pimentel
 
    Community Rowing, Inc. (C)
C. Motakef/T. Sheier
 
    Cooper Training Center (C)
W. Bentley/M. Slocum
 
    Queen City Water Sports Center (C)
D. Belperio/j. kiefer
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (C)
D. Irvine/T. Smith
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
J. Schmidt/R. Quinn
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (D)
l. zumpano/B. Weatherwax
 
    Composite: Saugatuck, RA-Greenwich (D)
M. Simons/N. Woo
 
21 Womens U17 4+
31
22 Mens Intermediate 2-
18
23 Womens Intermediate 1x
27
24 Mens Elite/Senior Ltwt 2-
7
25 Womens Elite/Senior Ltwt 1x
7
26 Mens U17 8+
16
27 Womens U17 4x
23
28 Mens Intermediate Ltwt 1x
41
29 Womens Intermediate Ltwt 2-
12
30 Mens U19 1x
68
31 Womens U19 2-
27
32 Mens Elite/Senior 4x
5
33 Womens Elite/Senior 4-
5
34 Mens Elite/Senior 4-
6
35 Mens U19 2-
39
36 Womens U19 1x
64
    Amadeusz Rowing Academy (A)
G. Goodyear
 
    Charles River Scullers (A)
B. Bane
 
    Community Rowing, Inc. (A)
N. Thomas
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
B. Warshafsky
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
M. Hinkle
 
    Greenwich Crew (A)
A. Lehman
 
    Huntsville-Madison County Rowing & Watersports, LLC (A)
M. Kloske
 
    Kansas City Boat Club (A)
K. Donnellan
 
    Lake Lanier Rowing Club (A)
T. Wilson
 
    Newport Aquatic Center (A)
M. Bradford
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
V. Markow
 
    Occoquan Boat Club (A)
A. Martschenko
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
L. Miles
 
    Resilient Rowing Club (A)
G. von Elten
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
L. Kleinberg
 
    RowAmerica Hamilton (A)
C. Busch
 
    Sarasota Crew (A)
T. Cox
 
    Sarasota Scullers (A)
M. Ryan
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
E. Hopkins
 
    Southern California Scullers Club (A)
R. McCormick/
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
M. Barber
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Barchas
 
    Unaffiliated (USA) (A)
K. Pierce
 
    Vesper Boat Club (A)
E. Aronson
 
    Virginia Beach Rowing Club (A)
C. Brennan
 
    Westerville Rowing Club (A)
M. Scholten
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
E. Delleman/
 
    Amadeusz Rowing Academy (B)
E. Mulhall
 
    Charles River Scullers (B)
S. Stone
 
    Community Rowing, Inc. (B)
K. Maguire
 
    Essex Rowing Club, Inc. (B)
H. Faretra
 
    Greenwich Crew (B)
A. Lee
 
    Lake Lanier Rowing Club (B)
C. Mudd
 
    Newport Aquatic Center (B)
P. Warmington
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
O. bernardini
 
    Occoquan Boat Club (B)
G. Fabrycky
 
    Resilient Rowing Club (B)
E. Dubas
 
    Sarasota Crew (B)
C. Ghose
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
O. Farrar
 
    Southern California Scullers Club (B)
E. McGill/
 
    St. Andrew Rowing Club (B)
P. Fisher
 
    Texas Rowing Center (B)
S. Spracklen
 
    Virginia Beach Rowing Club (B)
L. Dopp
 
    Y Quad Cities Rowing (B)
S. Muckenfuss/
 
    Charles River Scullers (C)
A. Bloom
 
    Community Rowing, Inc. (C)
E. Luniewicz
 
    Greenwich Crew (C)
M. Markowitz
 
    Maritime Rowing Club (C)
M. Avallone
 
    Newport Aquatic Center (C)
K. Viceroy
 
    Occoquan Boat Club (C)
A. Liquori
 
    Resilient Rowing Club (C)
C. Keating
 
    Southern California Scullers Club (C)
E. Poljak/
 
    St. Andrew Rowing Club (C)
J. Zhou
 
    Y Quad Cities Rowing (C)
A. Phillips/
 
    Charles River Scullers (D)
I. Bastian
 
    Community Rowing, Inc. (D)
E. Benkert
 
    Maritime Rowing Club (D)
F. Aronson
 
    Southern California Scullers Club (D)
C. McInerny/
 
    Y Quad Cities Rowing (D)
C. Blunk/
 
    Charles River Scullers (E)
S. Binda
 
    Maritime Rowing Club (E)
N. Partlow
 
    Y Quad Cities Rowing (E)
G. Schermer/
 
    Y Quad Cities Rowing (F)
M. Castaneda/
 
    Y Quad Cities Rowing (G)
O. Masterson/
 
37 Mens Elite/Senior Ltwt 4x
4
38 Mens Intermediate Ltwt 8+
3
39 Mens Elite/Senior 2+
0
Friday, July 15, 2016
Sunday, July 17
40 Womens Elite/Senior 8+
7
41 Womens Intermediate Ltwt 4x
6
42 Mens U19 8+
33
43 Womens U19 4x
37
44 Mens Elite/Senior 2-
12
45 Womens Elite/Senior 1x
14
46 Mens Intermediate 4x
9
47 Womens Intermediate 8+
15
48 Mens U17 1x
56
    Amadeusz Rowing Academy (A)
J. Karen
 
    Community Rowing, Inc. (A)
G. Barnett
 
    Cooper Training Center (A)
H. LaGatta
 
    Cranbrook Kingswood Crew Club (A)
W. Van Houten
 
    Detroit Boat Club (A)
J. Wray
 
    Maritime Rowing Club (A)
W. Legenzowski
 
    Narragansett Boat Club (A)
J. Greenberg
 
    Newport Aquatic Center (A)
G. Person
 
    Newport Sea Base Rowing (A)
E. Cameron
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
K. Lenihan/
 
    Occoquan Boat Club (A)
J. Bachmann
 
    Palo Alto Rowing Club (A)
T. Chapman
 
    Parati Competitive Rowing (A)
D. Dalpedri
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
H. Mnich
 
    Queen City Water Sports Center (A)
m. palacios
 
    Resilient Rowing Club (A)
J. Feng
 
    RowAmerica Greenwich (A)
N. Woo
 
    RowAmerica Hamilton (A)
G. Gifford
 
    Sarasota Crew (A)
j. wilberding
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
E. Sammons
 
    Southern California Scullers Club (A)
K. Babraj/
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
J. Bayly
 
    Steel City Rowing Club (A)
G. Cain
 
    Texas Rowing Center (A)
I. Stone
 
    Virginia Beach Rowing Club (A)
D. Hagen
 
    Westerville Rowing Club (A)
S. Sekulovski
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
W. Sharis/
 
    Amadeusz Rowing Academy (B)
T. Chabowski
 
    Community Rowing, Inc. (B)
L. Swindell
 
    Detroit Boat Club (B)
N. Marchi
 
    Maritime Rowing Club (B)
A. Orner
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
O. Peacock/
 
    Parati Competitive Rowing (B)
J. Montano
 
    Queen City Water Sports Center (B)
s. stewart
 
    Resilient Rowing Club (B)
N. Wirth
 
    Sarasota Crew (B)
M. Pitchford
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
M. Fairley
 
    St. Andrew Rowing Club (B)
B. Hudson
 
    Texas Rowing Center (B)
M. Rice
 
    Westerville Rowing Club (B)
I. Shaw
 
    Amadeusz Rowing Academy (C)
A. Zimny
 
    Community Rowing, Inc. (C)
B. Nelson
 
    Maritime Rowing Club (C)
A. Williams
 
    Norwalk River Rowing Association (C)
B. Spiewak/
 
    Queen City Water Sports Center (C)
A. Osborn
 
    Sarasota Crew (C)
J. Kondapalli
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (C)
B. Weatherwax
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (C)
B. Hopkins
 
    St. Andrew Rowing Club (C)
C. Hawkins
 
    Texas Rowing Center (C)
E. Love
 
    Amadeusz Rowing Academy (D)
J. Fallon
 
    Community Rowing, Inc. (D)
M. Bruno
 
    Maritime Rowing Club (D)
E. Koeckert
 
    Norwalk River Rowing Association (D)
E. Reichgut/
 
    Community Rowing, Inc. (E)
C. Rodiger
 
    Community Rowing, Inc. (F)
Z. Bouaoudia
 
49 Mens Intermediate 4+
23
50 Womens Intermediate 2x
36
51 Mens Elite/Senior Ltwt 4+
5
52 Womens Elite/Senior Ltwt 2x
2
53 Mens U17 4+
27
54 Womens U17 2x
54
55 Mens Intermediate Ltwt 2x
17
56 Womens Intermediate Ltwt 4+
10
57 Mens U19 2x
73
58 Womens U19 4+
57
    Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A)
E. Schutzman/K. Flynn/H. Hauser/M. Robison/C. Castagna (Cox)
 
    Cleveland Foundry Juniors (A)
C. Bunker/E. Moritz/E. Germaine/E. Covington/V. Jouriles (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Franck/E. Wells/E. Luniewicz/J. Weiss/E. Endresen (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
C. Manganello/C. Hogan/K. Hettrick/C. Pinker/A. Manganello (Cox)
 
    Detroit Boat Club (A)
E. Truss/A. Bunker/N. Liening/A. Gleason/K. Nemeh (Cox)/
 
    Greenwich Crew (A)
L. Navarrete/C. Smith/S. de la sierra/M. Markowitz/L. DeVore (Cox)
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
 
    Lake Lanier Rowing Club (A)
C. Mudd/G. Potter/A. Luttrell/T. Wilson/E. Toornman (Cox)
 
    Newport Sea Base Rowing (A)
C. Bird/S. Virtue/C. Mahaffey/A. Jarvis/I. Cooper (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
V. Markow/O. bernardini/S. Tarling/M. Cote/E. Adams (Cox)
 
    Parati Competitive Rowing (A)
A. Pineda/G. Butero/A. SHELLUM GONZALEZ/M. Dial/A. Okeefe (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
V. del Valle/C. Berry-Toon/A. Hain/A. Pentaleri/L. Liebes (Cox)
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
A. Keane/H. Johns/L. Miles/M. Cofer/S. Labbe (Cox)
 
    Ready Set Row, LLC (A)
I. Marshall/Z. Marshall/C. Scott/S. Van Sessen/M. Cece (Cox)
 
    Resilient Rowing Club (A)
E. Barrett/M. Passacantando/H. Fisher/Z. Mollencop/L. Yu (Cox)
 
    Row West Racing (A)
C. Carlisle/A. McCale/G. Garverick/C. Hays/C. Visnic (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
T. Cox/C. Ghose/M. Ball/R. Seyer/G. Giannone (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Esse/J. Stevens/M. Jones/H. Weisman/a. Backnal (Cox)
 
    South Niagara Rowing Club (A)
R. Camplin/E. Brettell/J. Leheta/S. Fuller/S. Buzzell (Cox)
 
    Southeast Juniors (A)
M. Senogles/M. Quinby/K. Grizzell/A. Cole/A. Canaras (Cox)
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
M. Barber/G. Burns/I. Castro/J. Zhou/G. Murdock (Cox)
 
    TBC Racing (A)
Q. Spellmeyer/A. Polise/S. Irwin/M. Saunders/K. Green (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
G. Potter/K. Knifton/J. Valero/V. Schuweh/D. Helfman (Cox)
 
    The Stewards Foundation, Inc. (A)
A. Ball/H. Drapp/K. Wojciechowski/L. Klein/J. Hojnaski (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
T. Kimmy/S. Winbush/A. Altman/M. Tsudis/M. Cahall (Cox)
 
    USR Junior Women High Performance Camp (A)
T. Kuligowski/K. Sanders/A. Gray/K. Barker/M. Allen (Cox)/
 
    Vesper Boat Club (A)
R. Pierce/C. Castorino/E. Aronson/C. Ricciardi/S. Kim (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
A. George/C. Greenlaw/K. Patterson/E. Kaye/L. Sundberg (Cox)
 
    Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (B)
E. Corso/B. Baker/G. Hacker/A. Stephenson/K. Girten (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
E. Elder/S. Mason/N. Epler/C. Cannon/A. Hinmon (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (B)
N. Norman/J. Sundaresan/S. Kushner/M. Harrod/M. Tiscareno (Cox)
 
    Newport Sea Base Rowing (B)
I. Burton/S. Fletcher/J. GENOVESE/B. Hollander/B. Lutz (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
G. Klein/S. Kamhi/L. Miller/L. Wilson/A. Moloney (Cox)
 
    Ready Set Row, LLC (B)
C. Upton/H. Patin/M. Zhong/V. Steelman/G. Majka (Cox)
 
    Resilient Rowing Club (B)
K. Slade/B. Price/B. Knight/F. Walsh/B. Ragan (Cox)
 
    Row West Racing (B)
C. Yeh/S. Norton/M. Chakrabarti/A. Dobel/H. Broadland (Cox)
 
    Sarasota Crew (B)
E. Stock/K. McMullen/K. Currie/E. Prestamo/C. Edwards (Cox)
 
    Southeast Juniors (B)
H. Hayes/V. Cason/C. Pike/G. Heard/B. Ratzan (Cox)
 
    TBC Racing (B)
S. Bredenkamp/M. McEwan/C. Holmvik/H. Carson/J. Rosen (Cox)
 
    Texas Rowing Center (B)
S. Spracklen/K. Andrews/M. Shook/M. Barchas/B. Nesbit (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (B)
T. Trovato/G. Yobbi/E. Woodwell/M. Frizzell/A. Christensen (Cox)
 
    USR Junior Women High Performance Camp (B)
K. Batson/K. Picray/M. Katarincic/G. Salvati/J. Campbell (Cox)/
 
    Vesper Boat Club (B)
I. D'Angelo/M. Sherman/A. McCollough/A. Baccile/E. Goldstein (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (B)
W. Tise/L. Basri/K. Maietta/C. Hurney/A. Mosher (Cox)
 
    Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (C)
R. Cleves/C. Puttmann/M. Poon/S. Schuman/E. Grosser (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
S. Brown/E. Mesler/E. Irvin/c. bell/T. Senthilnathan (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (C)
S. Frasier/K. Chin/M. Levy/J. Breen/M. Sweeden (Cox)
 
    Ready Set Row, LLC (C)
C. Quinn/P. Perchinsky/K. Meyer/S. Kane/N. Couture (Cox)
 
    Resilient Rowing Club (C)
J. Talamantes/Z. McMahon/L. Kassilke/A. Druitt/S. McLain (Cox)
 
    TBC Racing (C)
S. Toth/C. Garcia/E. Kinyon/P. McGuigan/R. McGovern (Cox)
 
    USR Junior Women High Performance Camp (C)
M. Phelan/T. Finlayson/C. Bunuan/G. Baldauf/C. Ricksen (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (D)
E. Poulin/E. Connolly/M. Roche/K. Karustis/M. Barnard (Cox)
 
    Resilient Rowing Club (D)
D. Cuartas/B. Kidder/L. Rothaermel/T. Rawlins/L. Peyton (Cox)
 
    TBC Racing (D)
C. Hall/N. Lorca/N. Sutherland/H. Aalemansour/R. Brautigam (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (E)
L. Ferren/E. Keleher/L. Battle/E. Pachus/J. Sclar (Cox)
 
    TBC Racing (E)
H. Yazdani/A. Parizek/B. Corcoran/F. Keto/P. Gordon (Cox)
 
    TBC Racing (F)
n. davy/F. Cronin/L. Till/A. Meyer/M. Murphy (Cox)
 
59 Mens Elite/Senior 2x
14
60 Mens Elite/Senior Ltwt 4-
2
61 Womens Elite/Senior 4+
10
62 Mens Intermediate Ltwt 2-
13
63 Womens Intermediate Ltwt 1x
30
    Badger Development Camp (A)
S. Lipe
 
    Charles River Scullers (A)
H. McNeill
 
    Greenwich Crew (A)
M. Mcmillan
 
    Huntsville-Madison County Rowing & Watersports, LLC (A)
M. Kloske
 
    Ithaca College Development Camp (A)
R. Dowd
 
    Kansas City Boat Club (A)
K. Donnellan
 
    New York Athletic Club (A)
E. Weible
 
    Newport Aquatic Center (A)
K. Kaye/
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
S. Tarling
 
    Parati Competitive Rowing (A)
L. Brown
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
K. Propst
 
    Resilient Rowing Club (A)
E. Nguyen
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
E. Baert
 
    Sarasota Scullers (A)
M. Waddle
 
    Southern California Scullers Club (A)
J. Hyne/
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
M. Barber
 
    Steel City Rowing Club (A)
S. Bowman
 
    Texas Rowing Center (A)
G. Davis
 
    Vesper Boat Club (A)
P. Hayden
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
S. Muckenfuss/
 
    Newport Aquatic Center (B)
K. Viceroy
 
    Parati Competitive Rowing (B)
A. Brown
 
    Southern California Scullers Club (B)
R. McCormick/
 
    St. Andrew Rowing Club (B)
P. Fisher
 
    Texas Rowing Center (B)
B. Kelly
 
    Vesper Boat Club (B)
E. Sloan
 
    Y Quad Cities Rowing (B)
O. Masterson/
 
    Newport Aquatic Center (C)
P. Warmington
 
    Parati Competitive Rowing (C)
E. Dolan
 
    Southern California Scullers Club (C)
E. McGill/
 
64 Mens Elite/Senior 8+
6
65 Womens Elite/Senior 4x
3
66 Mens Intermediate 1x
35
67 Womens Intermediate 2-
23
68 Mens Elite/Senior Ltwt 1x
6
69 Womens Elite/Senior Ltwt 2-
0
70 Mens U17 4x
20
    Community Rowing, Inc. (A)
G. Barnett/N. Weldon/N. Fitzpatrick/C. Rodiger
 
    Conshohocken Rowing Center Inc. (A)
P. Keenan/T. Russell/J. Pendergast/T. Scheuritzel
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
J. Brook/N. Kaval/C. Moore/O. True
 
    Greenwich Crew (A)
S. Mason/C. Stich/M. Lee-Amezcua/T. Polkinghorne
 
    Intrepid Rowing Club (A)
T. Bulten/D. Kazazes/D. Hansen/J. Goldstein
 
    Maritime Rowing Club (A)
W. Grotto/S. Onbargi/N. Phelps/T. Cone
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
O. Peacock/K. Lenihan/B. Spiewak/E. Reichgut/
 
    Queen City Water Sports Center (A)
s. stewart/S. Mcmaster/A. Osborn/m. palacios
 
    Resilient Rowing Club (A)
N. Wirth/V. Kiechlin/A. Anugu/J. Feng
 
    Sarasota Crew (A)
M. Pitchford/J. Earp/j. wilberding/P. Dietz
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
M. Fairley/B. Hopkins/E. Sammons/H. Schofield
 
    Composite: Saratoga, Amadeusz Rowing Academy (A)
J. Karen/A. Zimny/M. Newell/T. Chabowski
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Woods/J. Schmidt/S. Batter/E. Vosper
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
J. Patterson/B. Hudson/E. Lynch/J. Bayly
 
    USR Junior Men High Performance Camp (A)
M. Stroud/J. Wright/W. Hall/J. Katzman
 
    Community Rowing, Inc. (B)
T. Dadagian/Z. Bouaoudia/I. McJohn/B. Nelson
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
l. zumpano/T. Smith/D. Irvine/B. Weatherwax
 
    Composite: Saugatuck, RA-Greenwich (B)
S. Thors/M. Simons/N. Woo/R. Quinn
 
    USR Junior Men High Performance Camp (B)
A. deGrado/C. Scheurkogel/E. Martin/S. Miller
 
    Community Rowing, Inc. (C)
J. Eldred/B. Xiao/J. Gryska/J. Hathaway
 
71 Womens U17 8+
15
72 Mens Elite/Senior Ltwt 8+
3
73 LTA Mixed 4+
1
74 TA Mixed 2x
0
75 AS Mens 1x
0
76 AS Womens 1x
0
77 LTA Mixed 2x
0
78 Womens Open 1x - Dash
11
79 Mens Open 1x - Dash
19
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change