USRowing Club National Championships

  • Jul 13, 2016 To Jul 17, 2016
  • sprint
  • Harsha Lake
  • Bethel, OH (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Wednesday, July 13, 2016
Events listed on Friday & Sunday are FINALS.
Heats for FRIDAY'S FINALS will take place on:
Wednesday, July 13th & Thursday, July 14th
Heats for SUNDAY'S FINALS will take place on:
Friday, July 15th & Saturday, July 16th
1 Mens Intermediate 8+
11
2 Womens Intermediate 4x
15
3 Womens U17 1x
54
4 Mens Intermediate Ltwt 4x
5
5 Mens U19 4x
29
6 Womens U19 8+
37
7 Mens Elite/Senior 1x
20
8 Womens Elite/Senior 2-
7
    Minnesota Women's Development Camp (A)
A. Greene/s. nelson
 
    TBC Racing (A)
C. Ratcliff/C. Smith
 
    US Para Nationals (A)
D. Hansen/J. Smith
 
    Minnesota Women's Development Camp (B)
e. guenther/c. anderson
 
    TBC Racing (B)
L. Richards/E. Clifford
 
    Minnesota Women's Development Camp (C)
a. reiser/A. Martinez
 
    Minnesota Women's Development Camp (D)
k. vancamp/M. Ericksen
 
9 Mens Intermediate Ltwt 4+
12
10 Womens Intermediate Ltwt 2x
19
11 Womens Elite/Senior Ltwt 4x
0
12 Mens U19 4+
47
13 Womens U19 2x
60
14 Mens Elite/Senior 4+
10
15 Womens Elite/Senior 2x
12
    Charles River Scullers (A)
B. Schmittlein/G. Eysenbach
 
    Craftsbury Sculling Center (A)
M. Lips/E. Vogt
 
    Composite: Indianapolis RC, Penn AC (A)
M. Lazorchak/E. Jorgensen/
 
    Ithaca College Development Camp (A)
J. McDevitt/E. Vosburg
 
    Minnesota Women's Development Camp (A)
A. Greene/a. reiser
 
    New York Athletic Club (A)
J. Hannink/M. Carmody
 
    Potomac Boat Club (A)
M. Fili/K. Mitchell
 
    Row West Racing (A)
k. descheemaeker/m. Armstrong
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
E. Sharis/B. Baustian
 
    Ithaca College Development Camp (B)
T. Malone/V. Demiris
 
    Minnesota Women's Development Camp (B)
s. nelson/c. anderson
 
    Minnesota Women's Development Camp (C)
M. Ericksen/k. vancamp
 
16 Mens Intermediate 2x
25
17 Womens Intermediate 4+
23
    Badger Development Camp (A)
L. Chadderton/O. Humphrey/N. Wardell/K. Tippins/S. Herman (Cox)
 
    Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A)
E. Schutte/S. Schultz/J. Townsed/S. Meacham/K. Mehl (Cox)
 
    Minnesota Women's Development Camp (A)
s. nelson/m. dahl/e. guenther/A. Martinez/M. Shaughnessy (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
S. Polak/C. Kaplan/C. Buck/R. Gronsdahl/A. Sullivan (Cox)
 
    Parati Competitive Rowing (A)
A. Pineda/G. Butero/A. SHELLUM GONZALEZ/M. Dial/A. Okeefe (Cox)
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
A. Keane/H. Johns/L. Walt/M. Cofer/S. Labbe (Cox)
 
    Queen City Water Sports Center (A)
j. youngstrom/j. jones/L. Siegman/m. peeple/c. dumais (Cox)
 
    Row West Racing (A)
G. Garverick/M. Taylor/A. Heuser/A. McCale/H. Broadland (Cox)
 
    Southeast Juniors (A)
D. Hurst/L. Blouin/D. Malican/L. Krawczyk/C. Brito (Cox)
 
    TBC Racing (A)
M. Dail/M. Swords/L. Martini/C. Ratcliff/A. La Vina (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
J. Valero/K. Andrews/M. Shook/V. Schuweh/B. Nesbit (Cox)
 
    The Stewards Foundation, Inc. (A)
A. Ball/H. Drapp/K. Wojciechowski/e. Kamm/J. Hojnaski (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
S. Rozumalski/C. Forman/T. Carroll/I. Rodgers/c. gillis (Cox)
 
    Badger Development Camp (B)
R. Aschenbrenner/T. Mankowski/A. Herberger/B. Ohm/K. Kerwin (Cox)
 
    Minnesota Women's Development Camp (B)
a. reiser/c. anderson/k. vancamp/M. Ericksen/e. terloin (Cox)
 
    New York Athletic Club (B)
C. Luz/M. Hartleben/H. Perry/E. Weible/M. Miller (Cox)
 
    Row West Racing (B)
C. Yeh/Z. Cheng/K. Abrams/M. Graham/E. Loving (Cox)
 
    TBC Racing (B)
L. Richards/E. Clifford/C. Smith/K. Porter/T. Warburton (Cox)
 
    Vesper Boat Club (B)
E. Houston/T. Lynch/E. Oseid/M. Williams/H. Roth (Cox)
 
    New York Athletic Club (C)
A. Di Salvo/S. Brennan/M. Sosa/e. anderson/B. Mesqueue Reyes (Cox)
 
    TBC Racing (C)
K. Coughlan/S. Reswow/K. Newman/K. Clark/A. Manfredi (Cox)
 
    TBC Racing (D)
Q. Spellmeyer/A. Polise/S. Irwin/M. Saunders/R. Brautigam (Cox)
 
    TBC Racing (E)
S. Bredenkamp/M. McEwan/C. Holmvik/H. Carson/R. McGovern (Cox)
 
18 Mens Elite/Senior Ltwt 2x
8
19 Womens Elite/Senior Ltwt 4+
0
20 Mens U17 2x
47
21 Womens U17 4+
31
22 Mens Intermediate 2-
18
23 Womens Intermediate 1x
27
    Badger Development Camp (A)
R. Olley
 
    Charles River Scullers (A)
D. Goodwin
 
    Community Rowing, Inc. (A)
G. Murnaghan
 
    Conshohocken Rowing Center Inc. (A)
J. Zettlemoyer
 
    Huntsville-Madison County Rowing & Watersports, LLC (A)
A. Johnson
 
    Ithaca College Development Camp (A)
R. Veninsky
 
    Maritime Rowing Club (A)
N. Vacas
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
A. Alonso
 
    Minnesota Women's Development Camp (A)
A. Greene
 
    New York Athletic Club (A)
C. Lewis
 
    Parati Competitive Rowing (A)
C. Robinson
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
E. Jorgensen/
 
    Potomac Boat Club (A)
E. Solms
 
    Resilient Rowing Club (A)
S. Haines
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
E. Baert
 
    Southern California Scullers Club (A)
E. Farrar/
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
S. Macika
 
    Vesper Boat Club (A)
J. Lonchar
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
G. Burt/
 
    Badger Development Camp (B)
N. Martin
 
    Charles River Scullers (B)
T. Wright
 
    Ithaca College Development Camp (B)
K. Feitner
 
    Minnesota Women's Development Camp (B)
c. anderson
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
S. Pritzker
 
    Southern California Scullers Club (B)
E. Poljak/
 
    Ithaca College Development Camp (C)
A. Torcivia
 
    Minnesota Women's Development Camp (C)
M. Ericksen
 
24 Mens Elite/Senior Ltwt 2-
7
25 Womens Elite/Senior Ltwt 1x
7
26 Mens U17 8+
16
27 Womens U17 4x
23
28 Mens Intermediate Ltwt 1x
41
29 Womens Intermediate Ltwt 2-
12
30 Mens U19 1x
68
31 Womens U19 2-
27
32 Mens Elite/Senior 4x
5
33 Womens Elite/Senior 4-
5
34 Mens Elite/Senior 4-
6
35 Mens U19 2-
39
36 Womens U19 1x
64
37 Mens Elite/Senior Ltwt 4x
4
38 Mens Intermediate Ltwt 8+
3
39 Mens Elite/Senior 2+
0
Friday, July 15, 2016
Sunday, July 17
40 Womens Elite/Senior 8+
7
    Chicago Rowing Foundation (A)
L. Olson/A. Jurcak/B. Achs/L. Papaleo/A. Samuelson/J. Topor/A. Wysocki/K. Rodway/L. Johnson (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
S. Cornish/M. O'Brien/S. Minc/G. Schneider/A. Rogers/L. Hawthorne/G. Looby/M. Coleman/M. Meldrim (Cox)
 
    Minnesota Women's Development Camp (A)
K. Luedloff/A. Martinez/M. Dahl/E. Guenther/C. Anderson/A. Rieser/M. Ericksen/K. VanCamp/M. Shaughnessy (Cox)
 
    TBC Racing (A)
M. Dail/E. Clifford/C. Smith/M. Swords/L. Richards/C. Ratcliff/L. Martini/C. Lempres/A. Manfredi (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
M. Hummel/S. Pennoyer/G. Markel/E. Strawn/T. Lynch/E. Houston/M. Williams/E. Oseid/H. Roth (Cox)
 
    TBC Racing (B)
K. Coughlan/T. Alexander/S. Reswow/K. Newman/J. Gorka/K. Clark/S. Fiedler/B. Arrington/A. La Vina (Cox)
 
    TBC Racing (C)
S. Bredenkamp/M. McEwan/S. Irwin/A. Polise/M. Saunders/Q. Spellmeyer/H. Carson/C. Holmvik/M. Murphy (Cox)
 
41 Womens Intermediate Ltwt 4x
6
42 Mens U19 8+
33
43 Womens U19 4x
37
44 Mens Elite/Senior 2-
12
45 Womens Elite/Senior 1x
14
46 Mens Intermediate 4x
9
47 Womens Intermediate 8+
15
    Badger Development Camp (A)
G. Simons/R. Olley/C. Brandt/S. Gibbons/C. Shepley/L. Chadderton/N. Wardell/A. French/S. Herman (Cox)
 
    Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A)
S. Schultz/E. Schutte/S. Meacham/J. Townsed/B. Baker/E. Corso/S. Schuman/M. Poon/K. Mehl (Cox)
 
    Minnesota Women's Development Camp (A)
A. Greene/S. Nelson/K. Luedloff/E. Guenther/C. Anderson/A. Rieser/M. Dahl/A. Martinez/M. Shaughnessy (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
S. Polak/C. Kaplan/C. Buck/R. Gronsdahl/C. Luz/M. Hartleben/H. Perry/M. Carmody/A. Sullivan (Cox)
 
    Row West Racing (A)
A. Sekhon/A. McCale/G. Garverick/C. Hays/C. Carlisle/S. Norton/A. Heuser/A. Dobel/C. Visnic (Cox)
 
    Southeast Juniors (A)
L. Krawczyk/L. Blouin/D. Hurst/K. Grizzell/H. Hayes/M. Quinby/A. Cole/M. Senogles/C. Brito (Cox)
 
    TBC Racing (A)
M. Dail/E. Clifford/C. Smith/M. Swords/L. Richards/C. Ratcliff/L. Martini/K. Coughlan/A. Manfredi (Cox)
 
    USR Junior Women High Performance Camp (A)
A. Gray/K. Barker/J. Evans/K. Sanders/J. Chellis/S. Kend/B. Prichett/S. Creskoff/M. Allen (Cox)/
 
    Vesper Boat Club (A)
T. Lynch/S. Pennoyer/C. Forman/T. Carroll/S. Rozumalski/K. Slicer/M. Williams/E. Oseid/c. gillis (Cox)
 
    Badger Development Camp (B)
A. Lohrenz/O. Humphrey/R. Aschenbrenner/T. Mankowski/N. Martin/K. Tippins/A. Herberger/S. Meder/K. Kerwin (Cox)
 
    Row West Racing (B)
C. Yeh/M. Taylor/Z. Cheng/S. Stehley/L. Moffat/E. Polston/K. Abrams/T. Lee/H. Broadland (Cox)
 
    TBC Racing (B)
K. Porter/T. Alexander/S. Reswow/K. Newman/J. Gorka/K. Clark/S. Fiedler/M. Stone/T. Warburton (Cox)
 
    TBC Racing (C)
S. Bredenkamp/M. McEwan/S. Irwin/A. Polise/M. Saunders/Q. Spellmeyer/H. Carson/C. Holmvik/R. McGovern (Cox)
 
    TBC Racing (D)
S. Toth/C. Garcia/E. Kinyon/P. McGuigan/C. Hall/N. Lorca/N. Sutherland/H. Aalemansour/M. Murphy (Cox)
 
    TBC Racing (E)
K. Craven/I. Verardi/Z. Ding/S. Parbs/M. Bangoura/N. Gill/M. Uitz/E. Elkas/R. Brautigam (Cox)
 
48 Mens U17 1x
56
49 Mens Intermediate 4+
23
50 Womens Intermediate 2x
36
    Amadeusz Rowing Academy (A)
G. Goodyear/E. Mulhall
 
    Charles River Scullers (A)
 
    Cincinnati Rowing Club (A)
M. Alonso/M. Hatfield
 
    Community Rowing, Inc. (A)
G. Murnigan/E. Benkert
 
    Cooper Training Center (A)
R. Costa/E. Patragnoni
 
    Huntsville-Madison County Rowing & Watersports, LLC (A)
K. Shattuck/I. Thorpe
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
 
    Ithaca College Development Camp (A)
A. Torcivia/E. Vosburg
 
    Minnesota Women's Development Camp (A)
A. Greene/a. reiser
 
    New York Athletic Club (A)
J. Hannink/C. Lewis
 
    Newport Aquatic Center (A)
 
    Occoquan Boat Club (A)
A. Martschenko/C. Dinion
 
    Parati Competitive Rowing (A)
A. Pineda/M. Dial
 
    Potomac Boat Club (A)
 
    Queen City Water Sports Center (A)
j. youngstrom/L. Siegman
 
    Resilient Rowing Club (A)
E. Nguyen/M. Hilary
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
c. mcgovern/J. Frank
 
    Row West Racing (A)
k. descheemaeker/m. Armstrong
 
    Sarasota Scullers (A)
M. Waddle/M. Farrell
 
    Southern California Scullers Club (A)
E. Poljak/C. McInerny/
 
    Steel City Rowing Club (A)
S. Bowman/L. Schall/
 
    Tennessee Development Camp (A)
L. Higdon/C. Frumin
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
D. Holland/L. Smith
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
S. Maietta/E. Lichter
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
G. Burt/C. Blunk/
 
    Cooper Training Center (B)
M. Koelsch/M. Murphy
 
    Ithaca College Development Camp (B)
J. McDevitt/K. Feitner
 
    Minnesota Women's Development Camp (B)
A. Martinez/K. Luedloff
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
L. Kleinberg/S. Pritzker
 
    Tennessee Development Camp (B)
B. Ripley/G. Cecil
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (B)
T. Cremers/S. Macika
 
    Ithaca College Development Camp (C)
R. Veninsky/V. Demiris
 
    Minnesota Women's Development Camp (C)
C. Anderson/K. VanCamp
 
    Parati Competitive Rowing (C)
E. Dolan/C. Bremner
 
    Tennessee Development Camp (C)
M. Free/K. Lance
 
    Tennessee Development Camp (D)
L. McInturff/T. Upson
 
51 Mens Elite/Senior Ltwt 4+
5
52 Womens Elite/Senior Ltwt 2x
2
53 Mens U17 4+
27
54 Womens U17 2x
54
55 Mens Intermediate Ltwt 2x
17
56 Womens Intermediate Ltwt 4+
10
57 Mens U19 2x
73
58 Womens U19 4+
57
59 Mens Elite/Senior 2x
14
60 Mens Elite/Senior Ltwt 4-
2
61 Womens Elite/Senior 4+
10
    Lincoln Park Boat Club (A)
S. Cornish/M. O'Brien/M. Coleman/L. Hawthorne/M. Meldrim (Cox)/
 
    Minnesota Women's Development Camp (A)
A. Greene/s. nelson/K. Luedloff/a. reiser/M. Shaughnessy (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
S. Polak/C. Kaplan/C. Buck/A. Di Salvo/A. Sullivan (Cox)
 
    TBC Racing (A)
M. Dail/M. Swords/L. Martini/C. Ratcliff/A. La Vina (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
E. Strawn/G. Markel/S. Pennoyer/M. Hummel/c. gillis (Cox)
 
    Minnesota Women's Development Camp (B)
A. Martinez/e. guenther/m. dahl/k. vancamp/e. terloin (Cox)
 
    New York Athletic Club (B)
C. Luz/e. anderson/S. Brennan/M. Hartleben/B. Mesqueue Reyes (Cox)
 
    TBC Racing (B)
L. Richards/E. Clifford/C. Smith/K. Porter/A. Manfredi (Cox)
 
    TBC Racing (C)
K. Coughlan/S. Reswow/B. Arrington/J. Gorka/T. Warburton (Cox)
 
    TBC Racing (D)
K. Newman/K. Clark/S. Fiedler/T. Alexander/T. Dittmer (Cox)
 
62 Mens Intermediate Ltwt 2-
13
63 Womens Intermediate Ltwt 1x
30
64 Mens Elite/Senior 8+
6
65 Womens Elite/Senior 4x
3
66 Mens Intermediate 1x
35
67 Womens Intermediate 2-
23
    Badger Development Camp (A)
C. Shepley/S. Gibbons
 
    Cincinnati Rowing Club (A)
M. Alonso/M. Hatfield
 
    Dayton Boat Club (A)
C. McNutt/J. McNutt
 
    Greenwich Crew (A)
J. Magnoli/A. Lee
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
 
    Minnesota Women's Development Camp (A)
A. Greene/s. nelson
 
    New York Athletic Club (A)
H. Perry/R. Gronsdahl
 
    Ridley Graduate Boat Club (A)
I. Mazzarolo/A. Toffolo/
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
G. Burns/I. Castro
 
    Tennessee Development Camp (A)
L. Higdon/C. Frumin
 
    The Stewards Foundation, Inc. (A)
K. Wojciechowski/e. Kamm
 
    Vesper Boat Club (A)
S. Rozumalski/T. Lynch
 
    Badger Development Camp (B)
R. Olley/K. Ruffalo
 
    Minnesota Women's Development Camp (B)
e. guenther/c. anderson
 
    Tennessee Development Camp (B)
M. Free/B. Ripley
 
    Badger Development Camp (C)
G. Simons/A. French
 
    Minnesota Women's Development Camp (C)
K. Luedloff/a. reiser
 
    Tennessee Development Camp (C)
G. Cecil/K. Lance
 
    Badger Development Camp (D)
C. Brandt/S. Meder
 
    Minnesota Women's Development Camp (D)
m. dahl/k. vancamp
 
    Tennessee Development Camp (D)
G. Richardson/L. McInturff
 
    Badger Development Camp (E)
A. Lohrenz/O. Humphrey
 
    Badger Development Camp (F)
A. Herberger/K. Tippins
 
68 Mens Elite/Senior Ltwt 1x
6
69 Womens Elite/Senior Ltwt 2-
0
70 Mens U17 4x
20
71 Womens U17 8+
15
72 Mens Elite/Senior Ltwt 8+
3
73 LTA Mixed 4+
1
74 TA Mixed 2x
0
75 AS Mens 1x
0
76 AS Womens 1x
0
77 LTA Mixed 2x
0
78 Womens Open 1x - Dash
11
79 Mens Open 1x - Dash
19
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change