USRowing NW Masters Regional Championship

  • Jun 24, 2016 To Jun 26, 2016
  • sprint
  • Vancouver, WA (USA)
  • Hosted By: USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 24, 2016
1 10:00 AM Mixed Adaptive AS 2x
0
2 Mixed Adaptive LTA 4+
0
3 Mixed Adaptive TA 2x
0
4 12:00 PM Mixed F+ 4+
7
5 Mixed C 4x
14
6 Womens A+ Ltwt 2-
5
7 Mens F 2x
12
8 Mens AA+ Ltwt 2x
5
9 Womens C+ Novice 1x
5
10 Mens B 1x
6
11 Mixed D 4x
12
12 Womens B 2-
6
13 Mens A+ Novice 4+
7
14 Womens C-D Ltwt 1x
7
15 Womens E 4x
14
    Bainbridge Island Rowing (A)
J. Stewart/M. Madison/K. Berry/M. Tsolomitis
 
    Conibear Rowing Club (A)
J. Knopp/L. West/r. newell/R. King
 
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
L. Ramsay/K. Crawley/D. Reimer/D. Morris
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
L. McArdle/C. Rimberg/A. Papailiou/L. Chicoine
 
    Lake Union Crew (A)
G. Sherman/C. Buchan/S. Wolda/D. Mack
 
    Martha's Moms Rowing Club (A)
M. Heffernan/T. Laughlin Taylor/H. Barrett/E. Runde
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
A. Wade/S. Dordal/E. Booth/J. Michaud
 
    Oregon Association of Rowers (A)
 
    Composite: Oregon Unlimited, Olympia Area, Pocock (A)
K. aserlind/K. Drewsen/T. Goodwin/A. Smith
 
    Composite: Palo Alto, College Club Seattle (A)
J. Pendleton/N. Andreadis/M. Bertocchini/S. Poliachik
 
    Pocock Rowing Center (A)
S. Foster/L. Pollard/S. Read/H. Powell/
 
    Sammamish Rowing Association (A)
T. Bumstead/L. Place/K. Bushmaker/A. Holroyd
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
C. Cadran/S. Borchers/N. Chandlee/T. Crossman
 
    College Club Seattle (B)
K. Biggs/C. Lang/J. Rogers/L. DelVillar
 
16 Mens A+ Ltwt 2-
0
17 Mens E-F Ltwt 1x
7
18 Mens G+ Ltwt 1x
2
19 Womens A+ Novice 4+
14
20 Mens E 4+
11
21 Mixed AA-B 4x
7
22 Mens AA-B Novice 1x
6
23 Mens C+ Novice 1x
4
24 Mens AA-A 2x
10
25 Womens F+ 4+
9
26 Mens C 2x
10
27 Mixed E 4+
6
28 Mens A+ Ltwt 4x
3
29 Mixed B 4+
8
30 Mens D 4x
8
31 Womens D 4+
14
32 Mens C-D 2-
7
33 Womens B 1x
11
    Deep Cove Rowing Club (A)
A. Takacs-Cox
 
    Marin Rowing Association (A)
T. Walhart
 
    North Cascades Crew (A)
W. Clark/
 
    Oregon Association of Rowers (A)
L. Baker
 
    Palo Alto Rowing Club (A)
J. Pendleton
 
    Pocock Rowing Center (A)
A. Buch
 
    River City Rowing Club (A)
B. Nixon
 
    Station L Rowing Club (A)
A. Novak
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
H. Kotsovos
 
    Willamette Rowing Club (A)
S. Wright
 
    North Cascades Crew (B)
J. Huffman/
 
34 Womens C Ltwt 2x
0
35 Mixed AA-A 8+
4
36 Womens D+ Ltwt 8+
0
37A Womens F 4x
7
37B Womens G-H 4x
4
38 Mens E 1x
14
39 Womens AA-A 2x
14
Saturday, June 25, 2016
40 Mens Adaptive AS 1x
0
41 Womens Adaptive AS 1x
0
42 Mens E 4x
8
43 Mens F 4x
8
44 Mens G+ 4x
3
45 Womens E 2-
4
46 Mens C 4+
7
47 Womens C 4x
14
48 Womens AA-A Novice 1x
4
49 Womens B Novice 1x
4
50 Mixed F 2x
10
51 Mens B 2x
11
52 Womens AA-A 8+
5
53 Mens D 8+
4
54 Womens D 2x
14
55 Womens AA-B Ltwt 1x
0
56 Mixed AA 2x
10
57 Womens B 4+
14
58 Womens AA+ Ltwt 4+
7
59 Mens E+ 2-
10
60 Womens AA-A Ltwt 1x
0
61 Womens E 1x
10
    Coeur d'Alene Rowing Association (A)
C. Shirts/
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
M. Bertolini
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
J. Walker
 
    Maple Bay Rowing Club (A)
J. Baker
 
    Marin Rowing Association (A)
G. Brownell
 
    Martha's Moms Rowing Club (A)
E. Runde
 
    Palo Alto Rowing Club (A)
J. Pendleton
 
    Rio Salado Rowing Club, Inc. (A)
J. Blatt
 
    Vancouver Rowing Club (A)
C. Thompson
 
    Willamette Rowing Club (A)
B. Kronick
 
62 Mixed B 8+
8
63 Mens C 1x
14
64 Mens AA-A 4+
8
65 Mens F 1x
10
66 Womens C 2-
7
67 Mixed G+ 2x
7
68 Mens AA+ Ltwt 4+
0
69 Womens AA-A 4x
9
70 Womens F+ 2-
4
71 Womens D+ Ltwt 4x
6
72 Mixed D 8+
8
73 Mixed C 8+
8
74 Womens F 1x
3
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.)
E. Booth
 
    Palo Alto Rowing Club
J. Pendleton
 
    Vancouver Rowing Club
F. Crowley
 
75 Womens G+ 1x
4
76 Mens D 2x
14
77 Mens H+ 2x
4
78 Mens G 2x
9
79 Womens D 8+
10
80 Mens AA-B 8+
7
81 Womens D Ltwt 2x
5
82 Womens E Ltwt 2x
6
83 Womens F+ Ltwt 2x
9
84 Womens B 2x
13
85 Mixed C 4+
8
86 Womens E 4+
9
87 Mens AA-B 2-
10
88 Womens C 1x
0
89 Mixed E 2x
14
90 Mens A 1x
10
91 Womens AA-A 2-
7
92 Mens D 4+
8
93 Mens G 1x
5
94 Mens H 1x
4
95 Womens D 4x
14
    Composite: Coeur d'Alene, Rio Salado, S.A.C. (A)
W. Benz/J. Blatt/C. Shirts/S. Beamer
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
R. Beatte/C. Johnson/K. Udbye/B. O'Connor
 
    Deep Cove Rowing Club (A)
A. Takacs-Cox/J. Milliken/K. Lucas/K. Russell
 
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
L. Ramsay/J. Bates-Smith/C. Temmel/D. Reimer
 
    Martha's Moms Rowing Club (A)
S. Harmon/H. Barrett/D. Hall/J. Smith
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
A. Smith/H. Kramer/J. Michaud/L. Brodie
 
    Composite: Palo Alto, College Club Seattle (A)
M. Bertocchini/S. Poliachik/N. Andreadis/J. Pendleton
 
    Pocock Rowing Center (A)
R. Hoch/L. Pollard/S. Foster/K. Sommer
 
    Sammamish Rowing Association (A)
M. obenaus/J. Gehring/S. Waltar/L. Brewer
 
    Vancouver Rowing Club (A)
 
    Willamette Rowing Club (A)
A. Haight/N. Moore/S. Copeland/D. Allison
 
    Conibear Rowing Club (B)
T. Vagen/R. Pratt/J. Knopp/E. Horsnell
 
    Delta Deas Rowing Club (B)
J. Mills/D. Hunt/D. Forsyth/J. McCall
 
    Sammamish Rowing Association (B)
M. Daves/H. Kelly/T. Hart/L. osborne
 
96 Mixed E 8+
3
97 Mixed B 2x
11
98 Mixed E+ 8+
6
99 Mixed AA-A 4+
5
100 Womens C 8+
12
Sunday, June 26, 2016
101 Mens Adaptive TA 1x
0
102 Womens Adaptive TA 1x
0
103 Mixed Adaptive LTA 2x
0
104 Mixed Adaptive Inclusive 4+
0
105 Womens B 8+
10
106 Mens E 8+
4
107 Womens A-C Ltwt 2x
4
108 Womens E 2x
13
109 Mixed D 4+
7
110 Mixed A 2x
9
111 Mens B-C 4x
11
112 Womens C 4+
12
113 Mixed F 4x
9
114 Mixed G+ 4x
6
115 Mixed D 2x
14
116 Mixed C 2x
13
117 Mens A+ Novice 8+
4
118 Womens AA-A 1x
11
119 Mens AA 1x
7
120 Womens A+ Novice 8+
6
121 Mens F+ 8+
5
122 Mens D 1x
14
123A Womens F 2x
7
123B Womens G+ 2x
7
    Conibear Rowing Club (A)
R. Pratt/G. Calvin
34.6 (67)
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
D. Morris/K. Crawley
32.9 (66)
    Lake Union Crew (A)
J. Sullivan/O. Treciokas
31.2 (65)
    Composite: Palo Alto, College Club Seattle (A)
N. Andreadis/J. Pendleton
31.2 (65)
    Conibear Rowing Club (B)
C. Reid/R. Nowers
38.1 (69)
    Gorge Narrows Rowing Club (B)
J. Hambleton/C. Cooper
31.2 (65)
    Martha's Moms Rowing Club (B)
J. Smith/A. Vandor
39.9 (70)
124 Womens D 2-
5
125 Mens B 4+
10
126 Mens F 4+
10
127 Womens E Ltwt 1x
2
128A Womens F-G Ltwt 1x
6
128B Womens H+Ltwt 1x
3
129 Womens B 4x
11
130 Mens E 2x
12
131 Womens E 8+
11
132 Womens A-C Ltwt 8+
0
133 Mens C 8+
6
134 Womens C 2x
12
135 Mixed E 4x
14
136 Womens AA-A 4+
12
137 Mens A+ Ltwt 8+
0
138 Womens A-C Ltwt 4x
2
139 Womens D 1x
0
140 Mens AA-D Ltwt 1x
7
141 Mens AA-A 4x
5
142 Mens G+ 4+
6
143 Womens F+ 8+
5
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change