USRowing NW Masters Regional Championship

  • Jun 24, 2016 To Jun 26, 2016
  • sprint
  • Vancouver, WA (USA)
  • Hosted By: USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 24, 2016
1 10:00 AM Mixed Adaptive AS 2x
0
2 Mixed Adaptive LTA 4+
0
3 Mixed Adaptive TA 2x
0
4 12:00 PM Mixed F+ 4+
7
5 Mixed C 4x
14
6 Womens A+ Ltwt 2-
5
7 Mens F 2x
12
8 Mens AA+ Ltwt 2x
5
9 Womens C+ Novice 1x
5
10 Mens B 1x
6
11 Mixed D 4x
12
    College Club Seattle (A)
N. Biery/A. Lynch/R. Colven/M. Biery
 
    Composite: Corvallis, Pocock (A)
T. Shaw/T. Cleland/E. Sweeney/J. Linse
 
    Deep Cove Rowing Club (A)
K. Lucas/K. Chow/A. Grant/J. Milliken
 
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
A. Berk/C. CATTELL/C. Temmel/L. Chung
 
    Lake Union Crew (A)
B. Charters/K. Fujii/R. McMahon/T. Sevareid
 
    Composite: Rio Salado, Bainbridge Island Rowing, S.A.C. (A)
R. Witzgall/B. McDermott/S. Beamer/K. Deiley
 
    Station L Rowing Club (A)
S. Ey/K. Kemper/K. Henning/G. Baker
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
H. Kotsovos/P. Volz/D. Venema/L. Mand
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
 
    Willamette Rowing Club (A)
R. Williams/S. Kerin/C. Lund/B. Kronick
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (B)
B. Maki/A. Brodie/H. Kramer/L. Brodie
 
    Station L Rowing Club (B)
M. Perepelitza/F. Loftberg/K. Bott/J. Neburka
 
12 Womens B 2-
6
13 Mens A+ Novice 4+
7
    Green Lake Crew (A)
A. Grummer/P. McVicker/W. Wheeler/A. Hossack/A. Wheeler (Cox)
5.5 (43)
    Lake Union Crew (A)
D. Savrasov/A. Ravichandran/D. Luethy/G. Hernandez/E. Watkins (Cox)
4.9 (42)
    Composite: Rio Salado, S.A.C. (A)
W. Way/D. Campbell/M. Crooks/e. Ryden/J. Blatt (Cox)
11.4 (50)
    Sammamish Rowing Association (A)
M. Fitzner/M. Kennedy/B. Lewis/P. Dodd/H. Kennedy (Cox)
12.4 (51)
    Station L Rowing Club (A)
6.2 (44)
    Vancouver Rowing Club (A)
2.6 (38)
    Vancouver Rowing Club (B)
1.4 (35)
14 Womens C-D Ltwt 1x
7
15 Womens E 4x
14
16 Mens A+ Ltwt 2-
0
17 Mens E-F Ltwt 1x
7
18 Mens G+ Ltwt 1x
2
19 Womens A+ Novice 4+
14
20 Mens E 4+
11
    Ancient Mariners Rowing Club (A)
 
    Bainbridge Island Rowing (A)
M. Stewart/B. Fleet/W. McGonagle/T. Goss/R. Turnbull (Cox)
 
    Corvallis Rowing Club (A)
J. Queen/S. van de Wetering/T. Bombadil/G. Meyer/H. Thompson (Cox)
 
    Kent Mitchell Rowing Club (A)
E. ives/M. Still/S. Spiering/j. Dahl/B. Marcias (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
C. Johnson/G. Hall/P. Bhoomreddy/J. Estill/C. Donahue (Cox)
 
    Composite: Rio Salado, S.A.C. (A)
M. Crooks/R. Witzgall/D. Figgins/B. McDermott/J. Blatt (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
M. McGinnis/J. Kallay/S. Merritt/D. Walker/J. Pare (Cox)
 
    Station L Rowing Club (A)
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
 
    Willamette Rowing Club (A)
B. Byrd/S. WU/D. Setter/J. Meyerhoff/J. Byrd (Cox)
 
    Renton Rowing Center (C)
K. McCleary/M. Walsh/P. Martin/S. Harris/M. Wegner (Cox)/
 
21 Mixed AA-B 4x
7
22 Mens AA-B Novice 1x
6
23 Mens C+ Novice 1x
4
24 Mens AA-A 2x
10
25 Womens F+ 4+
9
26 Mens C 2x
10
27 Mixed E 4+
6
28 Mens A+ Ltwt 4x
3
29 Mixed B 4+
8
30 Mens D 4x
8
31 Womens D 4+
14
32 Mens C-D 2-
7
33 Womens B 1x
11
34 Womens C Ltwt 2x
0
35 Mixed AA-A 8+
4
36 Womens D+ Ltwt 8+
0
37A Womens F 4x
7
37B Womens G-H 4x
4
38 Mens E 1x
14
39 Womens AA-A 2x
14
Saturday, June 25, 2016
40 Mens Adaptive AS 1x
0
41 Womens Adaptive AS 1x
0
42 Mens E 4x
8
43 Mens F 4x
8
44 Mens G+ 4x
3
45 Womens E 2-
4
46 Mens C 4+
7
47 Womens C 4x
14
48 Womens AA-A Novice 1x
4
49 Womens B Novice 1x
4
50 Mixed F 2x
10
51 Mens B 2x
11
52 Womens AA-A 8+
5
53 Mens D 8+
4
54 Womens D 2x
14
55 Womens AA-B Ltwt 1x
0
56 Mixed AA 2x
10
57 Womens B 4+
14
58 Womens AA+ Ltwt 4+
7
59 Mens E+ 2-
10
60 Womens AA-A Ltwt 1x
0
61 Womens E 1x
10
62 Mixed B 8+
8
63 Mens C 1x
14
64 Mens AA-A 4+
8
65 Mens F 1x
10
66 Womens C 2-
7
67 Mixed G+ 2x
7
68 Mens AA+ Ltwt 4+
0
69 Womens AA-A 4x
9
70 Womens F+ 2-
4
71 Womens D+ Ltwt 4x
6
72 Mixed D 8+
8
    Bainbridge Island Rowing (A)
K. Berry/K. Frost/R. Cacioppo/B. Fleet/M. Olason/K. Scanlan/C. Vessenes/s. Entress/R. Turnbull (Cox)
 
    Composite: Coeur d'Alene, Rio Salado, S.A.C. (A)
M. Hausleitner/R. Witzgall/M. Crooks/B. McDermott/W. Benz/J. Blatt/S. Beamer/C. Shirts/S. Garrity (Cox)
 
    Corvallis Rowing Club (A)
K. Serafin/S. Stein/M. LeMay/S. van de Wetering/P. Mote/A. Steele/L. Bogard/S. Haerer/C. Tokuda (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
C. Goss/W. Wolda/D. Luethy/A. Faulds/M. Newman/C. Hilton/M. Charters/M. Scatena/S. Ortiz-Jones (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
M. Johnson/S. Skrivan/B. Morcom/N. Lockett/A. Wagner/J. Massmann/S. Doi/M. Deering/M. Bolender (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
J. Hietter/R. Humphries/S. Ellmann/P. Opalka/S. Imbriaco/D. Anderson/M. Pailthorp/L. Reitzes/A. Bolender (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
S. Waltar/B. Heimbeck/T. Zeman/K. Briggs/L. Case/S. Solaro/N. Johnston/S. Bustad/J. Pare (Cox)
 
    Willamette Rowing Club (A)
S. Cooper/D. Setter/J. Meyerhoff/S. WU/N. Moore/S. Copeland/M. Gamburd/A. Haight/J. Byrd (Cox)
 
73 Mixed C 8+
8
74 Womens F 1x
3
75 Womens G+ 1x
4
76 Mens D 2x
14
77 Mens H+ 2x
4
78 Mens G 2x
9
79 Womens D 8+
10
80 Mens AA-B 8+
7
81 Womens D Ltwt 2x
5
82 Womens E Ltwt 2x
6
83 Womens F+ Ltwt 2x
9
84 Womens B 2x
13
85 Mixed C 4+
8
86 Womens E 4+
9
87 Mens AA-B 2-
10
88 Womens C 1x
0
89 Mixed E 2x
14
90 Mens A 1x
10
91 Womens AA-A 2-
7
92 Mens D 4+
8
    Kent Mitchell Rowing Club (A)
E. ives/M. Still/j. metras/j. Dahl/B. Marcias (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
C. Hooker/W. Wolda/B. Lamb/M. Angelillo/S. Mickelberry (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
T. Anderson/D. Ventura/M. Wygant/M. Klitgaard/C. Donahue (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
M. Johnson/S. Skrivan/S. Ellmann/P. Opalka/S. Yamamoto (Cox)
 
    Oregon Association of Rowers (A)
 
    Composite: Rio Salado, S.A.C. (A)
M. Crooks/D. Campbell/R. Witzgall/B. McDermott/S. Garrity (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
A. Lynch/P. Yount/S. Merritt/B. Barton/J. Pare (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (B)
A. Wagner/J. Massmann/S. Imbriaco/D. Anderson/M. Bolender (Cox)
 
93 Mens G 1x
5
94 Mens H 1x
4
95 Womens D 4x
14
    Composite: Coeur d'Alene, Rio Salado, S.A.C. (A)
W. Benz/J. Blatt/C. Shirts/S. Beamer
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
R. Beatte/C. Johnson/K. Udbye/B. O'Connor
 
    Deep Cove Rowing Club (A)
A. Takacs-Cox/J. Milliken/K. Lucas/K. Russell
 
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
L. Ramsay/J. Bates-Smith/C. Temmel/D. Reimer
 
    Martha's Moms Rowing Club (A)
S. Harmon/H. Barrett/D. Hall/J. Smith
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
A. Smith/H. Kramer/J. Michaud/L. Brodie
 
    Composite: Palo Alto, College Club Seattle (A)
M. Bertocchini/S. Poliachik/N. Andreadis/J. Pendleton
 
    Pocock Rowing Center (A)
R. Hoch/L. Pollard/S. Foster/K. Sommer
 
    Sammamish Rowing Association (A)
M. obenaus/J. Gehring/S. Waltar/L. Brewer
 
    Vancouver Rowing Club (A)
 
    Willamette Rowing Club (A)
A. Haight/N. Moore/S. Copeland/D. Allison
 
    Conibear Rowing Club (B)
T. Vagen/R. Pratt/J. Knopp/E. Horsnell
 
    Delta Deas Rowing Club (B)
J. Mills/D. Hunt/D. Forsyth/J. McCall
 
    Sammamish Rowing Association (B)
M. Daves/H. Kelly/T. Hart/L. osborne
 
96 Mixed E 8+
3
97 Mixed B 2x
11
98 Mixed E+ 8+
6
99 Mixed AA-A 4+
5
100 Womens C 8+
12
Sunday, June 26, 2016
101 Mens Adaptive TA 1x
0
102 Womens Adaptive TA 1x
0
103 Mixed Adaptive LTA 2x
0
104 Mixed Adaptive Inclusive 4+
0
105 Womens B 8+
10
106 Mens E 8+
4
107 Womens A-C Ltwt 2x
4
108 Womens E 2x
13
109 Mixed D 4+
7
110 Mixed A 2x
9
111 Mens B-C 4x
11
112 Womens C 4+
12
113 Mixed F 4x
9
114 Mixed G+ 4x
6
115 Mixed D 2x
14
    Deep Cove Rowing Club (A)
A. Takacs-Cox/N. Stewart
 
    Delta Deas Rowing Club (A)
D. Hunt/C. Garrett
 
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
K. Dann/A. Berk
 
    Pocock Rowing Center (A)
K. Meyer/L. Pollard
 
    Sacramento State Aquatic Center/Capital (A)
R. Witzgall/S. Beamer
 
    Sammamish Rowing Association (A)
M. Rinta-Piirto/D. Lund
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
D. Venema/H. Kotsovos
 
    Vancouver Rowing Club (A)
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
 
    Willamette Rowing Club (A)
R. Williams/B. Kronick
 
    Delta Deas Rowing Club (B)
J. Bernat/D. Forsyth
 
    Gorge Narrows Rowing Club (B)
S. Jones/H. Johnstone
 
    Pocock Rowing Center (B)
H. Koerner/K. Sommer
 
    Vancouver Lake Rowing Club (B)
C. Cadran/S. Winnett
 
116 Mixed C 2x
13
117 Mens A+ Novice 8+
4
118 Womens AA-A 1x
11
119 Mens AA 1x
7
120 Womens A+ Novice 8+
6
121 Mens F+ 8+
5
    Ancient Mariners Rowing Club (A)
21.8 (60)
    Corvallis Rowing Club (A)
J. Elder/W. Manning/T. Taylor/S. Rogers/S. van de Wetering/M. LeMay/R. Poole/K. Ahearn/C. Tokuda (Cox)
27.4 (64)
    Composite: Rio Salado, S.A.C. (A)
M. Hausleitner/R. Witzgall/M. Crooks/D. Figgins/A. Dolotov/D. Campbell/f. Shuckerow/B. McDermott/S. Garrity (Cox)
21.8 (60)
    Vashon Island Rowing Club (A)
24.5 (62)
    Ancient Mariners Rowing Club (B)
30.4 (66)
122 Mens D 1x
14
123A Womens F 2x
7
123B Womens G+ 2x
7
124 Womens D 2-
5
125 Mens B 4+
10
126 Mens F 4+
10
127 Womens E Ltwt 1x
2
128A Womens F-G Ltwt 1x
6
128B Womens H+Ltwt 1x
3
129 Womens B 4x
11
130 Mens E 2x
12
131 Womens E 8+
11
132 Womens A-C Ltwt 8+
0
133 Mens C 8+
6
134 Womens C 2x
12
135 Mixed E 4x
14
136 Womens AA-A 4+
12
137 Mens A+ Ltwt 8+
0
138 Womens A-C Ltwt 4x
2
139 Womens D 1x
0
140 Mens AA-D Ltwt 1x
7
141 Mens AA-A 4x
5
142 Mens G+ 4+
6
143 Womens F+ 8+
5
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change