USRowing NW Masters Regional Championship

  • Jun 24, 2016 To Jun 26, 2016
  • sprint
  • Vancouver, WA (USA)
  • Hosted By: USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 24, 2016
1 10:00 AM Mixed Adaptive AS 2x
0
2 Mixed Adaptive LTA 4+
0
3 Mixed Adaptive TA 2x
0
4 12:00 PM Mixed F+ 4+
7
5 Mixed C 4x
14
6 Womens A+ Ltwt 2-
5
7 Mens F 2x
12
8 Mens AA+ Ltwt 2x
5
9 Womens C+ Novice 1x
5
    Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A)
S. Davis/
16.9 (53)
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
H. Johnstone
18.2 (54)
    North Cascades Crew (A)
V. Posey/
28.9 (61)
    River City Rowing Club (A)
S. Miller
10.0 (47)
    Sammamish Rowing Association (A)
S. Cameron
19.6 (55)
10 Mens B 1x
6
11 Mixed D 4x
12
12 Womens B 2-
6
13 Mens A+ Novice 4+
7
14 Womens C-D Ltwt 1x
7
    Deep Cove Rowing Club (A)
A. Takacs-Cox
12.1 (49)
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
K. Dann
14.4 (51)
    Maple Bay Rowing Club (A)
J. Baker
22.5 (57)
    North Cascades Crew (A)
J. Gross/
18.2 (54)
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
K. Flynn
8.1 (45)
    Unaffiliated (USA) (A)
J. Wallis
15.6 (52)
    Victoria City Rowing Club (A)
T. Taylor
15.6 (52)
15 Womens E 4x
14
16 Mens A+ Ltwt 2-
0
17 Mens E-F Ltwt 1x
7
    Deep Cove Rowing Club (A)
R. Westfall
30.6 (62)
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
P. Desjardins
25.6 (59)
    Green Lake Crew (A)
B. Hanson
28.9 (61)
    Lake Stevens Rowing Club (A)
R. Sternagel
25.6 (59)
    North Cascades Crew (A)
B. McIsaac/
19.6 (55)
    Oregon Association of Rowers (A)
C. Keller
34.2 (64)
    Pocock Rowing Center (A)
H. Koerner/
32.4 (63)
18 Mens G+ Ltwt 1x
2
19 Womens A+ Novice 4+
14
20 Mens E 4+
11
21 Mixed AA-B 4x
7
22 Mens AA-B Novice 1x
6
23 Mens C+ Novice 1x
4
24 Mens AA-A 2x
10
25 Womens F+ 4+
9
26 Mens C 2x
10
27 Mixed E 4+
6
28 Mens A+ Ltwt 4x
3
29 Mixed B 4+
8
30 Mens D 4x
8
31 Womens D 4+
14
32 Mens C-D 2-
7
33 Womens B 1x
11
    Deep Cove Rowing Club (A)
A. Takacs-Cox
 
    Marin Rowing Association (A)
T. Walhart
 
    North Cascades Crew (A)
W. Clark/
 
    Oregon Association of Rowers (A)
L. Baker
 
    Palo Alto Rowing Club (A)
J. Pendleton
 
    Pocock Rowing Center (A)
A. Buch
 
    River City Rowing Club (A)
B. Nixon
 
    Station L Rowing Club (A)
A. Novak
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
H. Kotsovos
 
    Willamette Rowing Club (A)
S. Wright
 
    North Cascades Crew (B)
J. Huffman/
 
34 Womens C Ltwt 2x
0
35 Mixed AA-A 8+
4
36 Womens D+ Ltwt 8+
0
37A Womens F 4x
7
    Conibear Rowing Club (A)
G. Schueler/M. Chalker/J. Knopp/R. Nowers
 
    Lake Union Crew (A)
J. Sullivan/K. Roach/O. Treciokas/K. Stout
 
    North Cascades Crew (A)
M. Neary/V. Posey/R. Rigdon/D. Salo/
 
    Oregon Association of Rowers (A)
 
    Composite: Station L, Saratoga, Unaff. (USA) (A)
L. Brumder/C. Fisher/D. Atwood/E. Hamann
 
    Willamette Rowing Club (A)
J. Byrd/M. Westermeyer/E. Slikas/A. Haight
 
    Vashon Island Rowing Club (B)
 
37B Womens G-H 4x
4
38 Mens E 1x
14
39 Womens AA-A 2x
14
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
C. Temmel/J. Little
2.6 (38)
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
K. Dann/H. Johnstone
13.5 (52)
    Lake Union Crew (A)
L. Spengler/U. Deelstra
0.5 (32)
    Lake Washington Rowing Club (A)
0.4 (31)
    North Cascades Crew (A)
J. Huffman/W. Clark/
7.0 (45)
    Oregon Association of Rowers (A)
0.4 (31)
    Pocock Rowing Center (A)
N. Pattis/M. Hupp
0.1 (29)
    River City Rowing Club (A)
0.8 (33)
    Station L Rowing Club (A)
S. Deal/L. Walker
0.0 (25)
    Vancouver Rowing Club (A)
0.0 (24)
    Pocock Rowing Center (B)
E. Sobotka/S. Greenberg
0.0 (23)
    Station L Rowing Club (B)
K. Kemper/H. Swain
3.1 (39)
    Vancouver Rowing Club (B)
0.1 (29)
    River City Rowing Club (C)
0.0 (28)
Saturday, June 25, 2016
40 Mens Adaptive AS 1x
0
41 Womens Adaptive AS 1x
0
42 Mens E 4x
8
43 Mens F 4x
8
44 Mens G+ 4x
3
45 Womens E 2-
4
46 Mens C 4+
7
47 Womens C 4x
14
48 Womens AA-A Novice 1x
4
49 Womens B Novice 1x
4
50 Mixed F 2x
10
51 Mens B 2x
11
52 Womens AA-A 8+
5
53 Mens D 8+
4
54 Womens D 2x
14
55 Womens AA-B Ltwt 1x
0
56 Mixed AA 2x
10
57 Womens B 4+
14
58 Womens AA+ Ltwt 4+
7
59 Mens E+ 2-
10
60 Womens AA-A Ltwt 1x
0
61 Womens E 1x
10
62 Mixed B 8+
8
63 Mens C 1x
14
64 Mens AA-A 4+
8
65 Mens F 1x
10
66 Womens C 2-
7
67 Mixed G+ 2x
7
68 Mens AA+ Ltwt 4+
0
69 Womens AA-A 4x
9
70 Womens F+ 2-
4
71 Womens D+ Ltwt 4x
6
72 Mixed D 8+
8
73 Mixed C 8+
8
74 Womens F 1x
3
75 Womens G+ 1x
4
76 Mens D 2x
14
77 Mens H+ 2x
4
78 Mens G 2x
9
79 Womens D 8+
10
80 Mens AA-B 8+
7
81 Womens D Ltwt 2x
5
82 Womens E Ltwt 2x
6
    College Club Seattle (A)
L. DelVillar/J. Rogers
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
C. Rimberg/L. Chicoine
 
    North Cascades Crew (A)
J. Gross/K. Runyon/
 
    Pocock Rowing Center (A)
S. Foster/L. Stapp
 
    Station L Rowing Club (A)
c. heron/L. Jensen
 
    College Club Seattle (B)
 
83 Womens F+ Ltwt 2x
9
84 Womens B 2x
13
    Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A)
J. Granshaw/A. Hawkins
 
    College Club Seattle (A)
M. Ianni/L. Edgerly
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
R. Beatte/S. Buckholz
 
    Lake Union Crew (A)
S. Ohman/U. Deelstra
 
    North Cascades Crew (A)
J. Huffman/W. Clark/
 
    River City Rowing Club (A)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
R. Danielson/V. McKinnon
 
    Station L Rowing Club (A)
R. Wahlstrom/P. Luong
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
K. Benson/G. Grey-Hatton
 
    Vancouver Rowing Club (A)
 
    Commencement Bay Rowing Club (B)
S. Entwistle/J. Gasper
 
    Station L Rowing Club (B)
K. Clifton/H. Swain
 
    Vancouver Rowing Club (B)
 
85 Mixed C 4+
8
86 Womens E 4+
9
87 Mens AA-B 2-
10
88 Womens C 1x
0
89 Mixed E 2x
14
    Composite: Bainbridge Island Rowing, Pocock (A)
J. Christiansen/T. Goodwin
 
    College Club Seattle (A)
H. Imai-Dellario/R. Colven
 
    Deep Cove Rowing Club (A)
J. Milliken/A. Grant
 
    Delta Deas Rowing Club (A)
J. McCall/S. Mccall
 
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
S. Jones/K. Bell
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
R. Alexander/C. Roth
 
    North Cascades Crew (A)
B. McIsaac/K. Runyon/
 
    Composite: Rio Salado, Bainbridge Island Rowing (A)
f. Shuckerow/C. Sheehan
 
    Sammamish Rowing Association (A)
E. Hollis/J. Schelter
 
    Delta Deas Rowing Club (B)
R. Stout/J. Mills
 
    Gorge Narrows Rowing Club (B)
C. CATTELL/L. Chung
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (B)
R. Ramsey/G. Van Dusen
 
    Pocock Rowing Center (B)
 
    Sammamish Rowing Association (B)
B. Lewis/K. Winter
 
90 Mens A 1x
10
91 Womens AA-A 2-
7
92 Mens D 4+
8
93 Mens G 1x
5
94 Mens H 1x
4
95 Womens D 4x
14
96 Mixed E 8+
3
97 Mixed B 2x
11
98 Mixed E+ 8+
6
99 Mixed AA-A 4+
5
100 Womens C 8+
12
Sunday, June 26, 2016
101 Mens Adaptive TA 1x
0
102 Womens Adaptive TA 1x
0
103 Mixed Adaptive LTA 2x
0
104 Mixed Adaptive Inclusive 4+
0
105 Womens B 8+
10
106 Mens E 8+
4
107 Womens A-C Ltwt 2x
4
108 Womens E 2x
13
109 Mixed D 4+
7
110 Mixed A 2x
9
111 Mens B-C 4x
11
112 Womens C 4+
12
113 Mixed F 4x
9
114 Mixed G+ 4x
6
115 Mixed D 2x
14
116 Mixed C 2x
13
117 Mens A+ Novice 8+
4
118 Womens AA-A 1x
11
    Commencement Bay Rowing Club (A)
R. Beatte
 
    Marin Rowing Association (A)
T. Walhart
 
    North Cascades Crew (A)
J. Huffman/
 
    Pocock Rowing Center (A)
S. Greenberg
 
    River City Rowing Club (A)
K. Stainken
 
    Seattle Rowing Center (A)
K. Collins
 
    Station L Rowing Club (A)
L. Walker
 
    Vancouver Rowing Club (A)
K. Taylor
 
    Commencement Bay Rowing Club (B)
J. Gasper
 
    North Cascades Crew (B)
W. Clark/
 
    North Cascades Crew (C)
J. Gross/
 
119 Mens AA 1x
7
120 Womens A+ Novice 8+
6
121 Mens F+ 8+
5
122 Mens D 1x
14
123A Womens F 2x
7
123B Womens G+ 2x
7
124 Womens D 2-
5
125 Mens B 4+
10
126 Mens F 4+
10
127 Womens E Ltwt 1x
2
128A Womens F-G Ltwt 1x
6
    North Cascades Crew
K. Runyon/
34.2 (64)
    Oregon Association of Rowers
S. Keller
36.1 (65)
    Portland Boat Club
A. Echeverria
44.1 (69)
    Portland Boat Club
M. McCormick
44.1 (69)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
C. Fisher
34.2 (64)
    Vashon Island Rowing Club
D. Jackson
36.1 (65)
128B Womens H+Ltwt 1x
3
129 Womens B 4x
11
130 Mens E 2x
12
131 Womens E 8+
11
132 Womens A-C Ltwt 8+
0
133 Mens C 8+
6
134 Womens C 2x
12
    College Club Seattle (A)
N. Biery/A. Lynch
 
    Conibear Rowing Club (A)
S. Chalker/M. Chalker
 
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
J. Little/C. CATTELL
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
J. Walker/A. Hildebrandt
 
    Marin Rowing Association (A)
E. Moody/T. Walhart
 
    North Cascades Crew (A)
J. Huffman/W. Clark/
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
A. Smith/K. Flynn
 
    Oregon Association of Rowers (A)
R. Thompson/L. Baker
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
H. Kotsovos/L. Mand
 
    Vancouver Rowing Club (A)
 
    Conibear Rowing Club (B)
S. Amies/m. cross
 
    Vancouver Rowing Club (B)
 
135 Mixed E 4x
14
    Commencement Bay Rowing Club (A)
M. Bertolini/A. Mahan/J. Andersen/P. Wensley
 
    Deep Cove Rowing Club (A)
K. Chow/A. Takacs-Cox/K. Russell/W. Perez
 
    Delta Deas Rowing Club (A)
S. Mccall/J. Bernat/D. Forsyth/J. McCall
 
    Everett Rowing Association (A)
G. Engel/K. Plitt/C. Slack/T. Hausmann
 
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
P. Desjardins/A. Berk/K. Dann/D. Morris
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
J. Skene/L. McArdle/C. Taylor/L. Chicoine
 
    North Cascades Crew (A)
B. McIsaac/J. Gross/K. Runyon/F. Brainerd/
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
B. Maki/R. Ramsey/H. Kramer/G. Van Dusen
 
    Pocock Rowing Center (A)
L. Pollard/T. Cleland/n. seixas/E. Sweeney
 
    Rio Salado Rowing Club, Inc. (A)
W. Benz/A. Dolotov/D. Figgins/C. Shirts
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
C. Cadran/S. Winnett/N. Chandlee/R. Gales
 
    Vancouver Rowing Club (A)
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
M. Shemeta/J. Hoyt/L. Heffernan/L. Stewart
 
    Composite: Rio Salado, Bainbridge Island Rowing (B)
M. Hausleitner/K. Deiley/C. Sheehan/f. Shuckerow
 
136 Womens AA-A 4+
12
137 Mens A+ Ltwt 8+
0
138 Womens A-C Ltwt 4x
2
139 Womens D 1x
0
140 Mens AA-D Ltwt 1x
7
141 Mens AA-A 4x
5
142 Mens G+ 4+
6
143 Womens F+ 8+
5
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change