USRowing NW Masters Regional Championship

  • Jun 24, 2016 To Jun 26, 2016
  • sprint
  • Vancouver, WA (USA)
  • Hosted By: USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 24, 2016
1 10:00 AM Mixed Adaptive AS 2x
0
2 Mixed Adaptive LTA 4+
0
3 Mixed Adaptive TA 2x
0
4 12:00 PM Mixed F+ 4+
7
5 Mixed C 4x
14
6 Womens A+ Ltwt 2-
5
7 Mens F 2x
12
8 Mens AA+ Ltwt 2x
5
    Berkeley Paddling & Rowing Club (A)
38.1 (69)
    Lake Union Crew (A)
I. Reilly/J. Laurence
0.0 (25)
    Composite: Los Gatos, Marin (A)
R. Yaw/C. Donahue
13.5 (52)
    Pocock Rowing Center (A)
H. Koerner/R. Leet
20.8 (58)
    Los Gatos Rowing Club (B)
T. Anderson/C. Roberts
1.4 (35)
9 Womens C+ Novice 1x
5
10 Mens B 1x
6
11 Mixed D 4x
12
12 Womens B 2-
6
13 Mens A+ Novice 4+
7
14 Womens C-D Ltwt 1x
7
15 Womens E 4x
14
16 Mens A+ Ltwt 2-
0
17 Mens E-F Ltwt 1x
7
18 Mens G+ Ltwt 1x
2
19 Womens A+ Novice 4+
14
20 Mens E 4+
11
    Ancient Mariners Rowing Club (A)
 
    Bainbridge Island Rowing (A)
M. Stewart/B. Fleet/W. McGonagle/T. Goss/R. Turnbull (Cox)
 
    Corvallis Rowing Club (A)
J. Queen/S. van de Wetering/T. Bombadil/G. Meyer/H. Thompson (Cox)
 
    Kent Mitchell Rowing Club (A)
E. ives/M. Still/S. Spiering/j. Dahl/B. Marcias (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
C. Johnson/G. Hall/P. Bhoomreddy/J. Estill/C. Donahue (Cox)
 
    Composite: Rio Salado, S.A.C. (A)
M. Crooks/R. Witzgall/D. Figgins/B. McDermott/J. Blatt (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
M. McGinnis/J. Kallay/S. Merritt/D. Walker/J. Pare (Cox)
 
    Station L Rowing Club (A)
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
 
    Willamette Rowing Club (A)
B. Byrd/S. WU/D. Setter/J. Meyerhoff/J. Byrd (Cox)
 
    Renton Rowing Center (C)
K. McCleary/M. Walsh/P. Martin/S. Harris/M. Wegner (Cox)/
 
21 Mixed AA-B 4x
7
22 Mens AA-B Novice 1x
6
23 Mens C+ Novice 1x
4
24 Mens AA-A 2x
10
25 Womens F+ 4+
9
26 Mens C 2x
10
27 Mixed E 4+
6
28 Mens A+ Ltwt 4x
3
    Composite: Berkeley, Gorge Narrows (A)
32.0 (67)
    Lake Union Crew (A)
G. Hernandez/B. Costello/N. Guillaume/I. Reilly
0.3 (31)
    Composite: Los Gatos, Marin (A)
T. Anderson/R. Yaw/C. Donahue/C. Roberts
5.1 (43)
29 Mixed B 4+
8
30 Mens D 4x
8
31 Womens D 4+
14
32 Mens C-D 2-
7
    Ancient Mariners Rowing Club (A)
G. Naden/J. Holt
30.6 (62)
    Kent Mitchell Rowing Club (A)
W. Hume/S. Spiering
46.2 (70)
    Los Gatos Rowing Club (A)
M. ROSKOW/M. Christodorescu
11.0 (48)
    Mt. Baker Crew (A)
S. Skrivan/D. Anderson
13.2 (50)
    Sammamish Rowing Association (A)
M. McGinnis/P. Eames
8.1 (45)
    Station L Rowing Club (A)
22.5 (57)
    Mt. Baker Crew (B)
A. Wagner/J. Massmann
13.2 (50)
33 Womens B 1x
11
34 Womens C Ltwt 2x
0
35 Mixed AA-A 8+
4
36 Womens D+ Ltwt 8+
0
37A Womens F 4x
7
37B Womens G-H 4x
4
38 Mens E 1x
14
39 Womens AA-A 2x
14
Saturday, June 25, 2016
40 Mens Adaptive AS 1x
0
41 Womens Adaptive AS 1x
0
42 Mens E 4x
8
43 Mens F 4x
8
44 Mens G+ 4x
3
45 Womens E 2-
4
46 Mens C 4+
7
    Lake Union Crew (A)
T. Leslie/J. Winarske/A. Horner-Devine/B. Charters/S. Mickelberry (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
R. Yaw/M. Klitgaard/M. Wygant/P. Bhoomreddy/C. Donahue (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
M. Johnson/S. Littlepage/V. Bhatwadekar/D. Ostergaard/A. Bolender (Cox)
 
    Pocock Rowing Center (A)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
S. Behrbaum/P. Yount/W. Senenko/P. Eames/J. Pare (Cox)
 
    Station L Rowing Club (A)
 
    Lake Union Crew (B)
A. Green/c. rosenbaum/E. Sykes/M. Hendrix/I. Reilly (Cox)
 
47 Womens C 4x
14
48 Womens AA-A Novice 1x
4
49 Womens B Novice 1x
4
50 Mixed F 2x
10
51 Mens B 2x
11
52 Womens AA-A 8+
5
53 Mens D 8+
4
54 Womens D 2x
14
55 Womens AA-B Ltwt 1x
0
56 Mixed AA 2x
10
    Lake Union Crew (A)
K. Choi/A. Ramos
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
k. trovato/J. Carrigan
 
    Composite: Pocock, College Club Seattle (A)
A. Nichols/M. Barrett
 
    Seattle Rowing Center (A)
A. Twist/K. Collins/
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
A. Kirsch/B. Eastes
 
    Vancouver Rowing Club (A)
 
    Pocock Rowing Center (B)
D. Doan/K. Kai
 
    Vancouver Rowing Club (B)
 
    Vancouver Rowing Club (C)
 
    Vancouver Rowing Club (D)
 
57 Womens B 4+
14
58 Womens AA+ Ltwt 4+
7
59 Mens E+ 2-
10
    Ancient Mariners Rowing Club (A)
B. Christie/D. Struzyna
30.6 (62)
    Corvallis Rowing Club (A)
J. Russell/M. Lowery
32.4 (63)
    Ewauna Rowing Club (A)
J. Schindler/J. Stewart
34.2 (64)
    Kent Mitchell Rowing Club (A)
W. Hume/S. Spiering
46.2 (70)
    Los Gatos Rowing Club (A)
C. Johnson/G. Hall
38.0 (66)
    Mt. Baker Crew (A)
S. Ellmann/P. Opalka
22.5 (57)
    Vancouver Rowing Club (A)
40.0 (67)
    Vashon Island Rowing Club (A)
30.6 (62)
    Willamette Rowing Club (A)
B. Byrd/S. Cooper
28.9 (61)
    Ancient Mariners Rowing Club (B)
W. Perkins/J. Holt
27.2 (60)
60 Womens AA-A Ltwt 1x
0
61 Womens E 1x
10
62 Mixed B 8+
8
63 Mens C 1x
14
64 Mens AA-A 4+
8
65 Mens F 1x
10
66 Womens C 2-
7
67 Mixed G+ 2x
7
68 Mens AA+ Ltwt 4+
0
69 Womens AA-A 4x
9
70 Womens F+ 2-
4
71 Womens D+ Ltwt 4x
6
72 Mixed D 8+
8
73 Mixed C 8+
8
74 Womens F 1x
3
75 Womens G+ 1x
4
76 Mens D 2x
14
    College Club Seattle (A)
R. Colven/M. Biery
 
    Deep Cove Rowing Club (A)
N. Stewart/K. Chow
 
    Everett Rowing Association (A)
C. Seal/K. Plitt
 
    Ewauna Rowing Club (A)
j. daveler/A. Wedam
 
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
P. Desjardins/A. Berk
 
    Lake Union Crew (A)
J. Winarske/B. Charters
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
M. Klitgaard/D. Ventura
 
    Oregon Association of Rowers (A)
C. Wilshire/R. Remmers
 
    Pocock Rowing Center (A)
n. seixas/T. Shaw
 
    Rio Salado Rowing Club, Inc. (A)
W. Way/D. Campbell
 
    Sammamish Rowing Association (A)
N. Hvidtfeldt/C. von Veh
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
 
    Pocock Rowing Center (B)
K. Meyer/R. Lorentsen
 
    Sammamish Rowing Association (B)
J. Orlins/M. Peck
 
77 Mens H+ 2x
4
78 Mens G 2x
9
79 Womens D 8+
10
80 Mens AA-B 8+
7
81 Womens D Ltwt 2x
5
82 Womens E Ltwt 2x
6
83 Womens F+ Ltwt 2x
9
84 Womens B 2x
13
85 Mixed C 4+
8
86 Womens E 4+
9
87 Mens AA-B 2-
10
88 Womens C 1x
0
89 Mixed E 2x
14
90 Mens A 1x
10
91 Womens AA-A 2-
7
92 Mens D 4+
8
    Kent Mitchell Rowing Club (A)
E. ives/M. Still/j. metras/j. Dahl/B. Marcias (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
C. Hooker/W. Wolda/B. Lamb/M. Angelillo/S. Mickelberry (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
T. Anderson/D. Ventura/M. Wygant/M. Klitgaard/C. Donahue (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
M. Johnson/S. Skrivan/S. Ellmann/P. Opalka/S. Yamamoto (Cox)
 
    Oregon Association of Rowers (A)
 
    Composite: Rio Salado, S.A.C. (A)
M. Crooks/D. Campbell/R. Witzgall/B. McDermott/S. Garrity (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
A. Lynch/P. Yount/S. Merritt/B. Barton/J. Pare (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (B)
A. Wagner/J. Massmann/S. Imbriaco/D. Anderson/M. Bolender (Cox)
 
93 Mens G 1x
5
94 Mens H 1x
4
95 Womens D 4x
14
96 Mixed E 8+
3
97 Mixed B 2x
11
98 Mixed E+ 8+
6
99 Mixed AA-A 4+
5
    Lake Union Crew (A)
J. Van Emmerik/B. Van der Werf/S. Smith/N. Hein/L. Summervill (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
k. trovato/P. Bhoomreddy/J. Carrigan/H. Stephenson/C. Donahue (Cox)
 
    Pocock Rowing Center (A)
 
    Vancouver Rowing Club (A)
 
    Lake Union Crew (B)
J. Kahn/B. Costello/M. Hobart/T. Schorsch/E. Watkins (Cox)
 
100 Womens C 8+
12
Sunday, June 26, 2016
101 Mens Adaptive TA 1x
0
102 Womens Adaptive TA 1x
0
103 Mixed Adaptive LTA 2x
0
104 Mixed Adaptive Inclusive 4+
0
105 Womens B 8+
10
106 Mens E 8+
4
    Corvallis Rowing Club (A)
P. Mote/S. van de Wetering/T. Taylor/G. Meyer/T. Bombadil/W. Manning/M. LeMay/A. Steele/C. Tokuda (Cox)
 
    Kent Mitchell Rowing Club (A)
E. ives/a. kreek/j. metras/j. Dahl/M. Still/c. hamlin/S. Spiering/w. Hume/B. Marcias (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
C. Johnson/J. Ficarra/R. Yaw/G. Hall/M. ROSKOW/M. Wygant/J. Goudreau/J. Estill/C. Donahue (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
V. Bhatwadekar/P. Defliese/S. Littlepage/D. Ostergaard/N. Buck/N. Thornsburg/J. Cooper/P. Luu/T. Mattheisen (Cox)
 
107 Womens A-C Ltwt 2x
4
108 Womens E 2x
13
109 Mixed D 4+
7
110 Mixed A 2x
9
111 Mens B-C 4x
11
    College Club Seattle (A)
C. Hamlin/A. Nichols/J. Planke/M. Chickering
8.0 (47)
    Commencement Bay Rowing Club (A)
J. Savage/M. Johnson/A. Udbye/W. Simonson
12.5 (52)
    Lake Union Crew (A)
D. Lee/A. Horner-Devine/B. Van der Werf/J. Winarske
1.6 (36)
    Los Gatos Rowing Club (A)
T. Anderson/D. Ventura/P. Bhoomreddy/C. Roberts
2.9 (39)
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
k. winter/S. Rowley/E. Pratt/M. Williams
3.4 (40)
    Pocock Rowing Center (A)
A. Mazick/C. Nowak/T. Merkens/T. Gooding
1.3 (35)
    Sammamish Rowing Association (A)
A. Lynch/D. Herness/T. Simpson/P. Eames
4.5 (42)
    Station L Rowing Club (A)
G. Norcross/G. Warner/K. Henning/G. Baker
9.7 (49)
    Vancouver Rowing Club (A)
5.8 (44)
    Lake Union Crew (B)
C. Hooker/A. Ravichandran/C. Goss/G. Hernandez
5.8 (44)
    Sammamish Rowing Association (B)
P. Meyer/D. Lund/J. Connelly/A. Belousek
7.2 (46)
112 Womens C 4+
12
113 Mixed F 4x
9
114 Mixed G+ 4x
6
115 Mixed D 2x
14
116 Mixed C 2x
13
117 Mens A+ Novice 8+
4
118 Womens AA-A 1x
11
119 Mens AA 1x
7
120 Womens A+ Novice 8+
6
121 Mens F+ 8+
5
122 Mens D 1x
14
123A Womens F 2x
7
123B Womens G+ 2x
7
124 Womens D 2-
5
125 Mens B 4+
10
126 Mens F 4+
10
    Ancient Mariners Rowing Club (A)
 
    Corvallis Rowing Club (A)
M. LeMay/G. Meyer/T. Bombadil/J. Russell/H. Thompson (Cox)
 
    Ewauna Rowing Club (A)
R. Paul/J. Stewart/j. daveler/A. Wedam/R. Olsen (Cox)
 
    Green Lake Crew (A)
B. Hanson/P. McVicker/t. hayden/T. Boyd/S. Wheeler (Cox)
 
    Kent Mitchell Rowing Club (A)
E. ives/j. Dahl/S. Spiering/W. Hume/B. Marcias (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
C. Johnson/G. Hall/M. ROSKOW/J. Estill/C. Donahue (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
D. Worthington/S. Winter/S. Merritt/D. Walker/A. Catellier (Cox)
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
 
    Willamette Rowing Club (A)
B. Byrd/S. Cooper/B. Smith/S. WU/J. Byrd (Cox)
 
    Ancient Mariners Rowing Club (B)
 
127 Womens E Ltwt 1x
2
128A Womens F-G Ltwt 1x
6
128B Womens H+Ltwt 1x
3
129 Womens B 4x
11
130 Mens E 2x
12
131 Womens E 8+
11
132 Womens A-C Ltwt 8+
0
133 Mens C 8+
6
134 Womens C 2x
12
135 Mixed E 4x
14
136 Womens AA-A 4+
12
137 Mens A+ Ltwt 8+
0
138 Womens A-C Ltwt 4x
2
139 Womens D 1x
0
140 Mens AA-D Ltwt 1x
7
    Lake Union Crew (A)
A. Ramos
0.4 (31)
    Los Gatos Rowing Club (A)
C. Donahue
14.4 (51)
    Olympic Peninsula Rowing Association (A)
S. Halberg
5.6 (42)
    Seattle Rowing Center (A)
A. Twist
0.4 (31)
    Vancouver Rowing Club (A)
P. Vacheresse
0.1 (29)
    Lake Union Crew (B)
I. Reilly
0.0 (25)
    Lake Washington Rowing Club (C)
G. Bass
15.6 (52)
141 Mens AA-A 4x
5
142 Mens G+ 4+
6
143 Womens F+ 8+
5
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change