USRowing NW Masters Regional Championship

  • Jun 24, 2016 To Jun 26, 2016
  • sprint
  • Vancouver, WA (USA)
  • Hosted By: USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 24, 2016
1 10:00 AM Mixed Adaptive AS 2x
0
2 Mixed Adaptive LTA 4+
0
3 Mixed Adaptive TA 2x
0
4 12:00 PM Mixed F+ 4+
7
5 Mixed C 4x
14
6 Womens A+ Ltwt 2-
5
7 Mens F 2x
12
8 Mens AA+ Ltwt 2x
5
    Berkeley Paddling & Rowing Club (A)
38.1 (69)
    Lake Union Crew (A)
I. Reilly/J. Laurence
0.0 (25)
    Composite: Los Gatos, Marin (A)
R. Yaw/C. Donahue
13.5 (52)
    Pocock Rowing Center (A)
H. Koerner/R. Leet
20.8 (58)
    Los Gatos Rowing Club (B)
T. Anderson/C. Roberts
1.4 (35)
9 Womens C+ Novice 1x
5
10 Mens B 1x
6
11 Mixed D 4x
12
12 Womens B 2-
6
13 Mens A+ Novice 4+
7
14 Womens C-D Ltwt 1x
7
15 Womens E 4x
14
16 Mens A+ Ltwt 2-
0
17 Mens E-F Ltwt 1x
7
18 Mens G+ Ltwt 1x
2
19 Womens A+ Novice 4+
14
20 Mens E 4+
11
21 Mixed AA-B 4x
7
22 Mens AA-B Novice 1x
6
23 Mens C+ Novice 1x
4
24 Mens AA-A 2x
10
25 Womens F+ 4+
9
26 Mens C 2x
10
27 Mixed E 4+
6
28 Mens A+ Ltwt 4x
3
    Composite: Berkeley, Gorge Narrows (A)
32.0 (67)
    Lake Union Crew (A)
G. Hernandez/B. Costello/N. Guillaume/I. Reilly
0.3 (31)
    Composite: Los Gatos, Marin (A)
T. Anderson/R. Yaw/C. Donahue/C. Roberts
5.1 (43)
29 Mixed B 4+
8
30 Mens D 4x
8
31 Womens D 4+
14
    Bainbridge Island Rowing (A)
K. Berry/C. Holloway/C. Sheehan/M. Tsolomitis/A. Taylor (Cox)
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A)
A. Moore/F. Rubenstein/C. Neuwalder/J. King/M. Setchko (Cox)
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
D. Beach-Rimmer/S. Buckholz/K. Udbye/C. Johnson/B. Murphy (Cox)
 
    Conibear Rowing Club (A)
B. Seaton/M. Coffren-Barton/S. Phillips/R. Sheckler/S. Yamamoto (Cox)
 
    Corvallis Rowing Club (A)
M. Mims/C. Holdorf/L. Gaines/S. Fichtner/H. Thompson (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
L. Bauschard/K. Boyd/L. McCarty/E. Moody/M. Boland (Cox)
 
    Martha's Moms Rowing Club (A)
S. Harmon/M. Heffernan/D. Holman/S. Gulick/M. Sneed (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
J. Hietter/R. Humphries/M. Pailthorp/M. Deering/A. Bolender (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
M. Polis/A. Corley/N. Siemens/T. Stevens/S. Stewart (Cox)
 
    Station L Rowing Club (A)
J. Chambers/M. Svendsen/A. Johnson/V. Lanham/J. Neburka (Cox)
 
    Bainbridge Island Rowing (B)
A. Livengood/B. Jeantrout/M. Derry/M. Apodaca/M. Samson (Cox)
 
    Martha's Moms Rowing Club (B)
M. Ellis/c. doerr/D. Hall/R. Norton/J. Smith (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (B)
L. De Leuw/L. Player/D. Crisler/B. Calvert/J. Pare (Cox)
 
    Station L Rowing Club (B)
 
32 Mens C-D 2-
7
33 Womens B 1x
11
    Deep Cove Rowing Club (A)
A. Takacs-Cox
 
    Marin Rowing Association (A)
T. Walhart
 
    North Cascades Crew (A)
W. Clark/
 
    Oregon Association of Rowers (A)
L. Baker
 
    Palo Alto Rowing Club (A)
J. Pendleton
 
    Pocock Rowing Center (A)
A. Buch
 
    River City Rowing Club (A)
B. Nixon
 
    Station L Rowing Club (A)
A. Novak
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
H. Kotsovos
 
    Willamette Rowing Club (A)
S. Wright
 
    North Cascades Crew (B)
J. Huffman/
 
34 Womens C Ltwt 2x
0
35 Mixed AA-A 8+
4
36 Womens D+ Ltwt 8+
0
37A Womens F 4x
7
37B Womens G-H 4x
4
38 Mens E 1x
14
39 Womens AA-A 2x
14
Saturday, June 25, 2016
40 Mens Adaptive AS 1x
0
41 Womens Adaptive AS 1x
0
42 Mens E 4x
8
43 Mens F 4x
8
44 Mens G+ 4x
3
45 Womens E 2-
4
46 Mens C 4+
7
47 Womens C 4x
14
48 Womens AA-A Novice 1x
4
49 Womens B Novice 1x
4
50 Mixed F 2x
10
51 Mens B 2x
11
52 Womens AA-A 8+
5
53 Mens D 8+
4
54 Womens D 2x
14
55 Womens AA-B Ltwt 1x
0
56 Mixed AA 2x
10
57 Womens B 4+
14
58 Womens AA+ Ltwt 4+
7
59 Mens E+ 2-
10
60 Womens AA-A Ltwt 1x
0
61 Womens E 1x
10
    Coeur d'Alene Rowing Association (A)
C. Shirts/
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
M. Bertolini
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
J. Walker
 
    Maple Bay Rowing Club (A)
J. Baker
 
    Marin Rowing Association (A)
G. Brownell
 
    Martha's Moms Rowing Club (A)
E. Runde
 
    Palo Alto Rowing Club (A)
J. Pendleton
 
    Rio Salado Rowing Club, Inc. (A)
J. Blatt
 
    Vancouver Rowing Club (A)
C. Thompson
 
    Willamette Rowing Club (A)
B. Kronick
 
62 Mixed B 8+
8
63 Mens C 1x
14
64 Mens AA-A 4+
8
65 Mens F 1x
10
66 Womens C 2-
7
    College Club Seattle (A)
 
    Conibear Rowing Club (A)
S. Phillips/R. Sheckler
 
    Marin Rowing Association (A)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
E. Starr/A. Woolwine
 
    College Club Seattle (B)
 
    Conibear Rowing Club (B)
J. McPhedran/K. Egolf
 
    Sammamish Rowing Association (B)
D. Thiel/S. Cameron
 
67 Mixed G+ 2x
7
68 Mens AA+ Ltwt 4+
0
69 Womens AA-A 4x
9
70 Womens F+ 2-
4
71 Womens D+ Ltwt 4x
6
    College Club Seattle (A)
H. Imai-Dellario/D. Evans/J. Rogers/L. DelVillar
 
    Conibear Rowing Club (A)
J. Oliver/C. Reid/E. Upton/G. Calvin
 
    Marin Rowing Association (A)
T. Walhart/J. Vanneman/R. Lenczowski/L. McCarty
 
    Martha's Moms Rowing Club (A)
J. Chow/K. Manderbach/C. Crosby/B. Smith
 
    Pocock Rowing Center (A)
H. Powell/E. Sweeney/L. Stapp/K. Kai
 
    Sammamish Rowing Association (A)
S. Amorosi/L. Brewer/L. BEGAY/L. Ellefsen
 
72 Mixed D 8+
8
73 Mixed C 8+
8
74 Womens F 1x
3
75 Womens G+ 1x
4
76 Mens D 2x
14
77 Mens H+ 2x
4
78 Mens G 2x
9
79 Womens D 8+
10
    Bainbridge Island Rowing (A)
C. Sheehan/K. Deiley/M. Derry/C. Clark/M. Courtway/M. Apodaca/M. Edenholm/S. Humble/M. Samson (Cox)
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
D. Beach-Rimmer/C. Johnson/K. Udbye/M. Jackson/H. Peterson/A. Hill/B. O'Connor/A. Mahan/B. Murphy (Cox)
 
    Conibear Rowing Club (A)
B. Seaton/R. Pratt/S. Phillips/J. McPhedran/R. Sheckler/M. Coffren-Barton/E. Horsnell/T. Vagen/S. Yamamoto (Cox)
 
    Corvallis Rowing Club (A)
A. Young-Mathews/L. Gaines/S. Fichtner/L. Bogard/L. Scott/S. Stein/C. Nystrom/J. Salwasser/C. Tokuda (Cox)
 
    Green Lake Crew (A)
S. Paxton/J. Nyman/C. Akers/C. Hazard/L. Minch/L. Hsu/N. Lecher/S. Harper/A. Wheeler (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
 
    Marin Rowing Association (A)
L. Bauschard/j. nicoloff/J. Vanneman/K. Boyd/G. Brownell/L. Weidner/L. McCarty/E. Moody/M. Boland (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
M. Polis/A. Corley/A. Woolwine/L. Place/T. Stevens/N. Siemens/E. Starr/L. Moser/S. Stewart (Cox)
 
    Station L Rowing Club (A)
T. New/C. Hofrichter/S. Ey/S. Ferguson/K. Anderson/C. Elardo/L. Wylder/M. Corbett/K. Degutis (Cox)
 
    Station L Rowing Club (B)
J. Chambers/M. Svendsen/A. Johnson/V. Lanham/A. McKee/B. Petersen/Z. Pines/T. Grompe/J. Neburka (Cox)
 
80 Mens AA-B 8+
7
81 Womens D Ltwt 2x
5
82 Womens E Ltwt 2x
6
83 Womens F+ Ltwt 2x
9
84 Womens B 2x
13
85 Mixed C 4+
8
86 Womens E 4+
9
    Bainbridge Island Rowing (A)
B. Shane/K. Danielsson/A. Livengood/B. Jeantrout/A. Taylor (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
L. Leak/J. Metzger/O. Treciokas/R. McMahon/L. Summervill (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
K. Boyd/I. Bagshaw/K. Azevedo/R. Lenczowski/M. Boland (Cox)
 
    Martha's Moms Rowing Club (A)
L. Robins/T. Laughlin Taylor/M. Heffernan/J. Chow/M. Sneed (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
K. Weisman/N. Lockett/S. Doi/L. Reitzes/A. Bolender (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
L. Place/A. Corley/S. Spens/K. Bushmaker/S. Stewart (Cox)
 
    Station L Rowing Club (A)
C. Elardo/T. New/L. Wylder/M. Armstrong/K. Degutis (Cox)
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
 
    Sammamish Rowing Association (B)
P. Sandige/M. Lewis/S. Waltar/A. Holroyd/H. Kennedy (Cox)
 
87 Mens AA-B 2-
10
88 Womens C 1x
0
89 Mixed E 2x
14
90 Mens A 1x
10
91 Womens AA-A 2-
7
92 Mens D 4+
8
93 Mens G 1x
5
94 Mens H 1x
4
95 Womens D 4x
14
96 Mixed E 8+
3
97 Mixed B 2x
11
98 Mixed E+ 8+
6
99 Mixed AA-A 4+
5
100 Womens C 8+
12
    Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A)
A. Moore/F. Rubenstein/A. Hawkins/A. Bradley/L. Neville/J. Granshaw/J. King/A. Donaldson/M. Setchko (Cox)
 
    College Club Seattle (A)
 
    Conibear Rowing Club (A)
S. Chalker/R. Sheckler/c. Smith/m. cross/J. Knopp/S. Amies/r. newell/K. Egolf/N. Tran (Cox)
 
    Corvallis Rowing Club (A)
K. Serafin/M. Mims/A. Taylor/A. Irwin/J. Salwasser/C. Nystrom/C. Federiuk/L. Bogard/H. Thompson (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
L. Cooper/E. Ichikawa/V. Wasson/M. Newman/S. Seshamani/M. Angell/J. McNamee/C. Hilton/K. Collins (Cox)
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
 
    Marin Rowing Association (A)
L. Bauschard/j. nicoloff/J. Vanneman/L. Weidner/T. Federer/J. Panko/T. Walhart/E. Moody/M. Boland (Cox)
 
    Oregon Association of Rowers (A)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
L. De Leuw/L. Player/D. Crisler/B. Calvert/K. Neuman/D. Thiel/L. Moser/Y. Cote/A. Shotwell (Cox)
 
    Willamette Rowing Club (A)
S. Wright/J. Withycombe/S. Gribbons/C. Lund/P. Shen/R. Solotaroff/S. Copeland/M. Gamburd/J. Byrd (Cox)
 
    Lake Union Crew (B)
S. Higgins/A. Dey/J. Bishop/K. Zwack/H. Peace/L. Arenas-Fuentes/M. Beatty/M. Charters/S. Ortiz-Jones (Cox)
 
    Renton Rowing Center (D)
A. Bryant/K. Fox/K. Josue/C. May/R. Ossa/L. Keyt/K. Harris/R. McCleary/M. Wegner (Cox)/
 
Sunday, June 26, 2016
101 Mens Adaptive TA 1x
0
102 Womens Adaptive TA 1x
0
103 Mixed Adaptive LTA 2x
0
104 Mixed Adaptive Inclusive 4+
0
105 Womens B 8+
10
106 Mens E 8+
4
107 Womens A-C Ltwt 2x
4
    Lake Union Crew (A)
S. Wolda/J. Lee
7.0 (45)
    Composite: Marin, Victoria City (A)
T. Taylor/J. Vanneman
11.4 (50)
    Pocock Rowing Center (A)
A. Sigel/K. Kai
0.2 (30)
    Lake Union Crew (B)
L. Trevino/L. Doermann
0.8 (33)
108 Womens E 2x
13
    Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A)
C. Neuwalder/J. King
 
    College Club Seattle (A)
K. Biggs/C. Lang
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
B. O'Connor/M. Bertolini
 
    Conibear Rowing Club (A)
G. Schueler/R. King
 
    Delta Deas Rowing Club (A)
S. Gauvin/S. Macdonald
 
    Marin Rowing Association (A)
K. Boyd/G. Brownell
 
    Composite: Oregon Unlimited, Unaff. (USA) (A)
K. aserlind/T. Goodwin
 
    Rio Salado Rowing Club, Inc. (A)
W. Benz/J. Blatt
 
    Unaffiliated (USA) (A)
A. Moyers/J. Wallis
 
    Willamette Rowing Club (A)
C. Lund/B. Kronick
 
    College Club Seattle (B)
L. DelVillar/J. Rogers
 
    Delta Deas Rowing Club (B)
D. Hunt/J. McCall
 
    Marin Rowing Association (B)
I. Bagshaw/K. Azevedo
 
109 Mixed D 4+
7
110 Mixed A 2x
9
111 Mens B-C 4x
11
112 Womens C 4+
12
    Bainbridge Island Rowing (A)
C. Vessenes/K. Berry/A. Livengood/s. Entress/R. Turnbull (Cox)
 
    Conibear Rowing Club (A)
J. McPhedran/L. West/c. Smith/m. cross/N. Tran (Cox)
 
    Corvallis Rowing Club (A)
A. Young-Mathews/H. Smith/L. Gaines/C. Raunig/H. Thompson (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
C. Hilton/S. Higgins/M. Scatena/J. McNamee/M. Angell (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
j. nicoloff/L. Bauschard/T. Federer/J. Panko/M. Boland (Cox)
 
    Martha's Moms Rowing Club (A)
S. Harmon/D. Hall/D. Holman/S. Gulick/C. Knox (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
S. Doi/N. Thornsburg/A. Savage/R. Hayoun/A. Bolender (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
L. Moser/S. Fender/J. Hamilton/D. Grauer/A. Shotwell (Cox)
 
    Station L Rowing Club (A)
K. Bott/M. Corbett/S. Ferguson/A. Reid/K. Degutis (Cox)
 
    Willamette Rowing Club (A)
S. Wright/R. Solotaroff/P. Shen/C. Lund/J. Byrd (Cox)
 
    Lake Union Crew (B)
A. Ettel/J. Metzger/M. Barckert/K. Pratt/S. Ortiz-Jones (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (B)
E. Starr/A. Woolwine/T. Bumstead/P. Sandige/K. Lewis (Cox)
 
113 Mixed F 4x
9
114 Mixed G+ 4x
6
115 Mixed D 2x
14
116 Mixed C 2x
13
117 Mens A+ Novice 8+
4
118 Womens AA-A 1x
11
    Commencement Bay Rowing Club (A)
R. Beatte
 
    Marin Rowing Association (A)
T. Walhart
 
    North Cascades Crew (A)
J. Huffman/
 
    Pocock Rowing Center (A)
S. Greenberg
 
    River City Rowing Club (A)
K. Stainken
 
    Seattle Rowing Center (A)
K. Collins
 
    Station L Rowing Club (A)
L. Walker
 
    Vancouver Rowing Club (A)
K. Taylor
 
    Commencement Bay Rowing Club (B)
J. Gasper
 
    North Cascades Crew (B)
W. Clark/
 
    North Cascades Crew (C)
J. Gross/
 
119 Mens AA 1x
7
120 Womens A+ Novice 8+
6
121 Mens F+ 8+
5
122 Mens D 1x
14
123A Womens F 2x
7
123B Womens G+ 2x
7
124 Womens D 2-
5
125 Mens B 4+
10
126 Mens F 4+
10
127 Womens E Ltwt 1x
2
128A Womens F-G Ltwt 1x
6
128B Womens H+Ltwt 1x
3
129 Womens B 4x
11
130 Mens E 2x
12
131 Womens E 8+
11
    Bainbridge Island Rowing (A)
C. Vessenes/s. Entress/C. Sheehan/K. Deiley/M. Derry/C. Clark/S. Knight/K. Scanlan/A. Taylor (Cox)
 
    Conibear Rowing Club (A)
T. Vagen/E. Horsnell/r. newell/N. Yamamoto/B. Seaton/L. West/R. King/G. Schueler/S. Yamamoto (Cox)
 
    Corvallis Rowing Club (A)
L. Scott/L. Gaines/S. Stein/S. Fichtner/C. Federiuk/L. Bogard/C. Holdorf/S. Haerer/C. Tokuda (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
L. Cooper/M. Angell/K. Stout/M. Charters/S. Higgins/M. Scatena/M. Connon/S. Williamson/E. Watkins (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
G. Brownell/K. Boyd/L. Weidner/J. Vanneman/L. McCarty/J. Brophy/I. Bagshaw/K. Azevedo/M. Boland (Cox)
 
    Martha's Moms Rowing Club (A)
K. Manderbach/C. McDonell/c. doerr/M. Ellis/R. Norton/P. Crutcher/A. Kulesza/D. Hall/C. Knox (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
B. Morcom/R. Humphries/J. Hietter/M. Deering/M. Pailthorp/N. Lockett/K. Weisman/L. Reitzes/A. Bolender (Cox)
 
    Oregon Association of Rowers (A)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
N. Siemens/K. Bushmaker/T. Bumstead/K. Winter/C. Whiteside/S. Amorosi/S. Spens/P. Sandige/K. Lewis (Cox)
 
    Station L Rowing Club (A)
M. Corbett/C. Hofrichter/T. New/C. Elardo/M. Armstrong/S. Ey/J. Neburka/K. Wolfe/J. Hamburger (Cox)
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
 
132 Womens A-C Ltwt 8+
0
133 Mens C 8+
6
134 Womens C 2x
12
    College Club Seattle (A)
N. Biery/A. Lynch
 
    Conibear Rowing Club (A)
S. Chalker/M. Chalker
 
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
J. Little/C. CATTELL
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
J. Walker/A. Hildebrandt
 
    Marin Rowing Association (A)
E. Moody/T. Walhart
 
    North Cascades Crew (A)
J. Huffman/W. Clark/
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
A. Smith/K. Flynn
 
    Oregon Association of Rowers (A)
R. Thompson/L. Baker
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
H. Kotsovos/L. Mand
 
    Vancouver Rowing Club (A)
 
    Conibear Rowing Club (B)
S. Amies/m. cross
 
    Vancouver Rowing Club (B)
 
135 Mixed E 4x
14
136 Womens AA-A 4+
12
137 Mens A+ Ltwt 8+
0
138 Womens A-C Ltwt 4x
2
139 Womens D 1x
0
140 Mens AA-D Ltwt 1x
7
141 Mens AA-A 4x
5
142 Mens G+ 4+
6
143 Womens F+ 8+
5
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change