USRowing NW Masters Regional Championship

  • Jun 24, 2016 To Jun 26, 2016
  • sprint
  • Vancouver, WA (USA)
  • Hosted By: USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 24, 2016
1 10:00 AM Mixed Adaptive AS 2x
0
2 Mixed Adaptive LTA 4+
0
3 Mixed Adaptive TA 2x
0
4 12:00 PM Mixed F+ 4+
7
5 Mixed C 4x
14
6 Womens A+ Ltwt 2-
5
7 Mens F 2x
12
8 Mens AA+ Ltwt 2x
5
9 Womens C+ Novice 1x
5
10 Mens B 1x
6
11 Mixed D 4x
12
12 Womens B 2-
6
13 Mens A+ Novice 4+
7
14 Womens C-D Ltwt 1x
7
15 Womens E 4x
14
16 Mens A+ Ltwt 2-
0
17 Mens E-F Ltwt 1x
7
18 Mens G+ Ltwt 1x
2
19 Womens A+ Novice 4+
14
20 Mens E 4+
11
21 Mixed AA-B 4x
7
22 Mens AA-B Novice 1x
6
23 Mens C+ Novice 1x
4
24 Mens AA-A 2x
10
25 Womens F+ 4+
9
26 Mens C 2x
10
27 Mixed E 4+
6
28 Mens A+ Ltwt 4x
3
29 Mixed B 4+
8
30 Mens D 4x
8
31 Womens D 4+
14
32 Mens C-D 2-
7
33 Womens B 1x
11
34 Womens C Ltwt 2x
0
35 Mixed AA-A 8+
4
36 Womens D+ Ltwt 8+
0
37A Womens F 4x
7
37B Womens G-H 4x
4
38 Mens E 1x
14
    Anchorage Rowing Association (A)
M. Chriss
 
    Bainbridge Island Rowing (A)
J. Christiansen
 
    College Club Seattle (A)
R. Colven
 
    Ewauna Rowing Club (A)
J. Schindler
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
J. Skene
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
R. Sternagel
 
    New York Athletic Club (A)
C. Windeknecht
 
    Oregon Association of Rowers (A)
C. Keller
 
    Rio Salado Rowing Club, Inc. (A)
M. Hausleitner
 
    Unaffiliated (USA) (A)
M. Fountain
 
    Vancouver Rowing Club (A)
R. Bebb
 
    Lake Oswego Community Rowing (B)
C. Taylor
 
    Rio Salado Rowing Club, Inc. (B)
W. Way
 
    Vashon Island Rowing Club (B)
M. Nassutti
 
39 Womens AA-A 2x
14
Saturday, June 25, 2016
40 Mens Adaptive AS 1x
0
41 Womens Adaptive AS 1x
0
42 Mens E 4x
8
43 Mens F 4x
8
    Corvallis Rowing Club (A)
P. Mote/S. Rogers/M. Lowery/K. Ahearn
 
    Delta Deas Rowing Club (A)
R. Crabb/R. Stout/S. Mccall/J. Norris
 
    Ewauna Rowing Club (A)
J. Stewart/j. daveler/A. Wedam/J. Schindler
 
    Mt. Baker Crew (A)
P. Defliese/D. Ostergaard/P. Luu/J. Cooper
 
    Pocock Rowing Center (A)
H. Koerner/W. Perkins/T. Cleland/n. seixas/
 
    Rio Salado Rowing Club, Inc. (A)
M. Hausleitner/D. Figgins/A. Dolotov/f. Shuckerow
 
    Station L Rowing Club (A)
G. Wespi/A. Glasfeld/R. Genske/D. Robbins
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
 
44 Mens G+ 4x
3
45 Womens E 2-
4
46 Mens C 4+
7
47 Womens C 4x
14
48 Womens AA-A Novice 1x
4
49 Womens B Novice 1x
4
50 Mixed F 2x
10
51 Mens B 2x
11
52 Womens AA-A 8+
5
53 Mens D 8+
4
54 Womens D 2x
14
55 Womens AA-B Ltwt 1x
0
56 Mixed AA 2x
10
57 Womens B 4+
14
58 Womens AA+ Ltwt 4+
7
59 Mens E+ 2-
10
    Ancient Mariners Rowing Club (A)
B. Christie/D. Struzyna
30.6 (62)
    Corvallis Rowing Club (A)
J. Russell/M. Lowery
32.4 (63)
    Ewauna Rowing Club (A)
J. Schindler/J. Stewart
34.2 (64)
    Kent Mitchell Rowing Club (A)
W. Hume/S. Spiering
46.2 (70)
    Los Gatos Rowing Club (A)
C. Johnson/G. Hall
38.0 (66)
    Mt. Baker Crew (A)
S. Ellmann/P. Opalka
22.5 (57)
    Vancouver Rowing Club (A)
40.0 (67)
    Vashon Island Rowing Club (A)
30.6 (62)
    Willamette Rowing Club (A)
B. Byrd/S. Cooper
28.9 (61)
    Ancient Mariners Rowing Club (B)
W. Perkins/J. Holt
27.2 (60)
60 Womens AA-A Ltwt 1x
0
61 Womens E 1x
10
62 Mixed B 8+
8
63 Mens C 1x
14
64 Mens AA-A 4+
8
65 Mens F 1x
10
66 Womens C 2-
7
67 Mixed G+ 2x
7
68 Mens AA+ Ltwt 4+
0
69 Womens AA-A 4x
9
70 Womens F+ 2-
4
71 Womens D+ Ltwt 4x
6
72 Mixed D 8+
8
73 Mixed C 8+
8
74 Womens F 1x
3
75 Womens G+ 1x
4
76 Mens D 2x
14
    College Club Seattle (A)
R. Colven/M. Biery
 
    Deep Cove Rowing Club (A)
N. Stewart/K. Chow
 
    Everett Rowing Association (A)
C. Seal/K. Plitt
 
    Ewauna Rowing Club (A)
j. daveler/A. Wedam
 
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
P. Desjardins/A. Berk
 
    Lake Union Crew (A)
J. Winarske/B. Charters
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
M. Klitgaard/D. Ventura
 
    Oregon Association of Rowers (A)
C. Wilshire/R. Remmers
 
    Pocock Rowing Center (A)
n. seixas/T. Shaw
 
    Rio Salado Rowing Club, Inc. (A)
W. Way/D. Campbell
 
    Sammamish Rowing Association (A)
N. Hvidtfeldt/C. von Veh
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
 
    Pocock Rowing Center (B)
K. Meyer/R. Lorentsen
 
    Sammamish Rowing Association (B)
J. Orlins/M. Peck
 
77 Mens H+ 2x
4
78 Mens G 2x
9
79 Womens D 8+
10
80 Mens AA-B 8+
7
81 Womens D Ltwt 2x
5
82 Womens E Ltwt 2x
6
83 Womens F+ Ltwt 2x
9
84 Womens B 2x
13
85 Mixed C 4+
8
86 Womens E 4+
9
87 Mens AA-B 2-
10
88 Womens C 1x
0
89 Mixed E 2x
14
90 Mens A 1x
10
91 Womens AA-A 2-
7
92 Mens D 4+
8
93 Mens G 1x
5
94 Mens H 1x
4
    Berkeley Paddling & Rowing Club
D. Bort
 
    Colorado Rowing
H. Wurster
 
    Ewauna Rowing Club
J. Stewart
 
    Rio Salado Rowing Club, Inc.
A. Dolotov
 
95 Womens D 4x
14
96 Mixed E 8+
3
97 Mixed B 2x
11
98 Mixed E+ 8+
6
99 Mixed AA-A 4+
5
100 Womens C 8+
12
Sunday, June 26, 2016
101 Mens Adaptive TA 1x
0
102 Womens Adaptive TA 1x
0
103 Mixed Adaptive LTA 2x
0
104 Mixed Adaptive Inclusive 4+
0
105 Womens B 8+
10
106 Mens E 8+
4
107 Womens A-C Ltwt 2x
4
108 Womens E 2x
13
109 Mixed D 4+
7
110 Mixed A 2x
9
111 Mens B-C 4x
11
112 Womens C 4+
12
113 Mixed F 4x
9
114 Mixed G+ 4x
6
115 Mixed D 2x
14
116 Mixed C 2x
13
117 Mens A+ Novice 8+
4
118 Womens AA-A 1x
11
119 Mens AA 1x
7
120 Womens A+ Novice 8+
6
121 Mens F+ 8+
5
122 Mens D 1x
14
123A Womens F 2x
7
123B Womens G+ 2x
7
124 Womens D 2-
5
125 Mens B 4+
10
126 Mens F 4+
10
    Ancient Mariners Rowing Club (A)
 
    Corvallis Rowing Club (A)
M. LeMay/G. Meyer/T. Bombadil/J. Russell/H. Thompson (Cox)
 
    Ewauna Rowing Club (A)
R. Paul/J. Stewart/j. daveler/A. Wedam/R. Olsen (Cox)
 
    Green Lake Crew (A)
B. Hanson/P. McVicker/t. hayden/T. Boyd/S. Wheeler (Cox)
 
    Kent Mitchell Rowing Club (A)
E. ives/j. Dahl/S. Spiering/W. Hume/B. Marcias (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
C. Johnson/G. Hall/M. ROSKOW/J. Estill/C. Donahue (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
D. Worthington/S. Winter/S. Merritt/D. Walker/A. Catellier (Cox)
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
 
    Willamette Rowing Club (A)
B. Byrd/S. Cooper/B. Smith/S. WU/J. Byrd (Cox)
 
    Ancient Mariners Rowing Club (B)
 
127 Womens E Ltwt 1x
2
128A Womens F-G Ltwt 1x
6
128B Womens H+Ltwt 1x
3
129 Womens B 4x
11
130 Mens E 2x
12
131 Womens E 8+
11
132 Womens A-C Ltwt 8+
0
133 Mens C 8+
6
134 Womens C 2x
12
135 Mixed E 4x
14
136 Womens AA-A 4+
12
137 Mens A+ Ltwt 8+
0
138 Womens A-C Ltwt 4x
2
139 Womens D 1x
0
140 Mens AA-D Ltwt 1x
7
141 Mens AA-A 4x
5
142 Mens G+ 4+
6
143 Womens F+ 8+
5
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change