USRowing Mid-Atlantic Youth Championships

  • May 7, 2016 To May 8, 2016
  • sprint
  • Lake Mercer
  • West Windsor, NJ (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, May 7, 2016
1 WY1x Womens Youth 1x
14
2 MY1x Mens Youth 1x
15
3 WYLtwt2x Womens Youth Ltwt 2x
7
4 WY2X Womens Youth 2x
13
5 MYLtwt2x Mens Youth Ltwt 2x
13
6 MY2x Mens Youth 2x
17
7 WY2- Womens Youth 2-
6
8 MY2- Mens Youth 2-
10
9 WY4x Womens Youth 4x
15
10 MY4x Mens Youth 4x
11
11 WYLtwt8+ Womens Youth Ltwt 8+
4
12 WY4+ Womens Youth 4+
23
13 MYLtwt4+ Mens Youth Ltwt 4+
10
14 MY4+ Mens Youth 4+
19
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
J. Propp/J. Stuckert/C. Reck/D. Wenzke/C. Palmer (Cox)
 
    Blair Academy Crew (A)
E. Markus/K. Maldjian/C. Berry-Toon/W. Robinson/M. Bugen (Cox)
 
    Gonzaga College High School Crew (A)
J. Schoenewolf/J. Gillum/J. Roberts/W. Leslie/M. Valcicak (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
B. Giangiulio/L. SMall/M. Levin/A. Fisher/O. Hart (Cox)
 
    Kearny High School (A)
L. Glazewski/C. Grimm/J. Baptista/S. Moreno/S. Szymanski (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
A. Byrdak/J. Morton/H. Roberts/J. Bedard/O. Reiter (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
 
    Peddie School (A)
B. Carroll/R. Hamilton/N. Filosa/J. Sim/J. Lee (Cox)
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (A)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
B. Karp/C. Silva/J. Ferenc/T. Harris/K. Takacs (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
L. Williams/M. Palmer/M. Wilton/M. Fitzpatrick/J. Anderson (Cox)/
 
    South Jersey Rowing Club (A)
J. Gaffney/M. Gaffney/J. Goldberg/E. Mirfin/S. Kim (Cox)
 
    The Hun School (A)
D. Hubert/X. Zhao/J. Nehlig/R. Balian/A. Mohan (Cox)
 
    Unionville High School (A)
 
    Walt Whitman Crew Boosters, Inc. (A)
J. Young/A. Wray/C. Mboijana/N. Gunther/M. Conover (Cox)
 
    Williamsburg Boat Club (A)
C. Atkins/P. Polansky/A. Holmes/L. Millison/M. deJager (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
D. MacKelcan/D. Dunkley/B. Wren/M. Williamson/A. Rasmussen (Cox)
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (B)
 
15 WYLtwt4+ Womens Youth Ltwt 4+
6
16 MYLtwt8+ Mens Youth Ltwt 8+
4
17 WY8+ Womens Youth 8+
12
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
M. Manyin/P. Perchinsky/L. Palmer/C. Forsyth/E. Thompson/C. Coleman/K. Dubinski/J. Barrett/T. Fagan (Cox)
 
    Archbishop Carroll High School (A)
S. Romberger/F. Rymal/D. Caruso/M. Archbold/G. Gordon/K. Carlin/C. Dowd/S. Streko/C. Fitzpatrick (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Hammett/a. moorer/J. Webb/D. Nitkowski/N. Trader/A. N'Diaye/O. Cunningham/D. Beck/T. Whalen (Cox)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
T. Blinebury/E. O'Toole/N. Mariani/P. DiCiurcio/L. Salazar/M. Connell/K. Cucinotta/A. Green/E. Smith (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
K. Hohweiler/A. Bentley/C. Bolletino/C. Castorino/K. Loue/K. Donohue/S. Murphy/M. Ippolito/E. Tranfalia (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
K. Stanton/S. Wilson-Leslie/M. Simpson/E. Mernagh/M. Katzen/E. Murphy/Z. Kleeman/E. Trentacoste/M. Cohan (Cox)
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
E. McGreevey/C. KNOX/G. Comerford/M. Lauinger/a. natale/M. Carlton/C. Hagan/A. Uzzo/L. Maiale (Cox)
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (A)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
K. Hickey/S. Hansen/C. Cleary/K. Lustig (15)/B. Parker/S. Shehab/M. Barkenbush/R. Mumau/C. Gillis (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
o. chase/O. Robinson/A. Duffy/N. Vitt/C. Ressler/Y. Gu/J. Hughes/S. Talucci/C. Lorenz (Cox)
 
    Walt Whitman Crew Boosters, Inc. (A)
M. McEwan/M. Stone/H. Carson/C. Callo Simonnet/C. Hall/F. Keto/E. Busch/A. Audas/E. Grossfeld (Cox)
 
    Mount Saint Joseph Academy (B)
G. Little/J. Hunt/B. McMahon/D. Simms/O. Tice-Carroll/M. Fitzpatrick/D. Mischler/Z. Ramos/E. Woodrow (Cox)
 
18 MY8+ Mens Youth 8+
11
19 WU171x Womens U17 1x
3
20 MU171x Mens U17 1x
7
21 WYNov4+ Womens Youth Novice 4+
12
22 MYNov4+ Mens Youth Novice 4+
14
23 WU172x Womens U17 2x
10
24 MU172x Mens U17 2x
7
25 WY2nd4+ Womens Youth 2nd 4+
15
26 MY2nd4+ Mens Youth 2nd 4+
20
27 WU178+ Womens U17 8+
4
28 MU178+ Mens U17 8+
6
29 WYNov8+ Womens Youth Novice 8+
19
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
E. Pigman/A. Johnson/C. Ondatje/M. Travis/M. Levi/M. Iazzetta/L. Crum/K. Hargrove/A. Jacobs (Cox)
 
    Archbishop Carroll High School (A)
A. O'Brien/M. Maguire/M. Dupnock/M. Beale/E. Molloy/C. Demola/G. Grube/G. Neeld/B. Pennington (Cox)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
S. Burghardt/K. DeWitt/S. Pobre/E. Barbieri/Z. Salazar/E. Skamarakas/A. Zuino/A. Merlino/D. Hernandez (Cox)
 
    Blair Academy Crew (A)
C. Tierney/W. Bruggeworth/G. Koffman/E. Dressler/d. kahn/L. Petrucelli/E. Zhang/L. Hess/A. Setteducate (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
J. Williams/A. Diop/A. Schmuecker/I. Lubitz/Y. Hernandez/A. Gorlick/R. Hovanec/E. WOLFE/M. Schmuecker (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
K. Alexander/c. putz/E. Borin/K. Klaschka/l. mccrink/l. silverman/r. mills/c. glavin/J. Jacobson (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
E. Toy/A. Shevchuk/J. Clark/D. Chaffin/J. Grabowski/C. Brown/C. Hanby/L. Lord/P. Robinson (Cox)
 
    Peddie School (A)
R. Cook/C. Heacock/G. Chinea/M. Gadzhimagomedova/E. Guo/S. Park/E. Morin/A. Singh/C. Brown (Cox)
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (A)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
E. Dobbs/C. Couillens/E. Heyeck/A. Sands/K. Heinzel/S. Craver/E. Enthoven/A. Xu/M. Peel (Cox)
 
    The Lawrenceville School (A)
S. Groves/J. Baginski/K. Miller/D. Harrington/A. Hait/J. Davis/S. Cai/A. Demas/I. Karohl (Cox)
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
T. Taylor/N. McDonnell/M. Bowerman/S. Scheuritzel/L. O'Malley/L. Osborne/M. Benoit/C. Nolan/T. Al-Saleem (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
F. Gorman/K. Ehrlich/A. Hricko/E. Moscoe/A. Yeager/N. Baag/C. Boettger/N. Saridakis/B. Anderson (Cox)
 
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (B)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (B)
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (B)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (B)
N. Singh/O. Andersen/E. Kosowski/E. Yang/Y. Liang/H. Shyamsundar/A. Garry/A. McAleer/E. Micallef (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (C)
P. Moseley/M. Linsley/M. O'Boyle/C. Sullivan/S. Hu/E. Anwar/C. Schultz/K. Vasireddy/P. Hansbury (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (D)
A. Kursat/S. Smith/M. Asadpour/O. Estes-Downs/H. Wang/C. Seward/R. Damle/S. Wrone/L. Glogoff (Cox)
 
30 MYNov8+ Mens Youth Novice 8+
16
31 WU174x Womens U17 4x
10
32 MU174x Mens U17 4x
9
33 WY2nd8+ Womens Youth 2nd 8+
7
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
H. Belt/P. DuFour/E. McManus/E. Francis/K. Golden/H. Hoelzer/T. Wertin/M. Parsons/S. Anderson (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
M. Clapp/H. Roche/R. McDonnell/G. Owens/E. Knox/G. Suarez/C. Vielehr/E. Catillo/A. Griffith (Cox)
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (A)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
G. Perrotte/k. miller/C. DeVenuto-Wyeth/S. Closser/I. Roemer/k. wild/J. Kugel/G. Lavery/C. Gilati (Cox)
 
    The Lawrenceville School (A)
L. Reardon/T. Brewington/R. Ritter/L. Li/H. Copeland/K. Xiong/H. Korn/K. Liu/K. Korngiebel (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
M. Holmes/S. Wenyon/T. Witte/L. Hudson/C. Irvine/L. Tierney/L. Brancazio/M. Heitz/A. Quinn (Cox)/
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (B)
M. Bawa/G. Wonnell/E. Both/C. Gibson/P. Mishkin/E. Muni/M. Muni/J. Berdzik/L. Preston (Cox)
 
34 MY2nd8+ Mens Youth 2nd 8+
11
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change