USRowing Southeast Youth Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, May 15, 2016
1 WY1x Womens Youth 1x
16
2 MY1x Mens Youth 1x
14
3 WYLtwt2x Womens Youth Ltwt 2x
13
4 WY2x Womens Youth 2x
13
5 MYLtwt2x Mens Youth Ltwt 2x
12
6 MY2x Mens Youth 2x
12
7 WY2- Womens Youth 2-
11
    Atomic Rowing (A)
S. Rogers/C. Hay
 
    East Tennessee Rowing Organization (A)
H. Hayes/K. Grizzell
 
    Episcopal School of Jacksonville (A)
M. Wothe/I. Wothe/
 
    Evans Rowing Club (A)
V. Stewart/A. Shilling
 
    Halifax Rowing Association, Inc. (A)
A. Dodd/P. Jagger
 
    Indian River Rowing Club, Inc. (A)
E. Weibel/G. Pensch
 
    Nashville Rowing (A)
A. Tarquinio/M. Holtkamp/
 
    Sarasota Crew (A)
M. Brown/H. Todoroff
 
    Sarasota Scullers (A)
S. Strickland/D. Eberle
 
    Space Coast Crew (A)
M. Compagnoni/M. Scalise
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
S. Parker/G. Burns
 
8 MY2- Mens Youth 2-
11
9 WY4x Womens Youth 4x
12
10 MY4x Mens Youth 4x
14
11 WYLtwt8+ Womens Youth Ltwt 8+
5
12 WY4+ Womens Youth 4+
10
    Capital City Rowing (A)
M. Myers/A. Stevens/O. Coyne/K. Zollner/E. Shockley (Cox)
 
    Charlotte Youth Rowing (A)
K. Taylor/G. Dalton/L. Cochran/V. Jaramillo/J. McGrath (Cox)
 
    Chattanooga Rowing (A)
A. Williams/E. Salazar/M. Haustein/M. Cooper/C. Gray (Cox)/
 
    East Tennessee Rowing Organization (A)
R. Miller/K. Young/S. Rose/M. Senogles/E. Morgan (Cox)
 
    Evans Rowing Club (A)
A. Whitaker/L. sumner-borema/L. Perkins/D. Hess/Z. Mosal (Cox)
 
    Gainesville Area Rowing, Inc. (A)
J. Pedrick/D. McGovern/C. Lucas/G. Komorny/H. Humphrey (Cox)
 
    Nashville Rowing (A)
V. Cheij/N. Duckworth/H. Hilgenhurst/A. Cole/A. Neville (Cox)/
 
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (A)
S. Sellers/C. Brooks/d. Scott/E. Cavallo/A. Infante (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
E. Kennedy/K. Mizell/E. johnson/I. Madden/S. Ennis (Cox)
 
    Space Coast Crew (A)
M. Parguian/K. Smith/A. King/T. Kait/C. DeSantis (Cox)
 
13 MYLtwt4+ Mens Youth Ltwt 4+
13
14 MY4+ Mens Youth 4+
18
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
B. Varnson/J. Lim/J. Heins/S. Boyd/S. Weltner (Cox)
 
    Belen Jesuit Prep School (A)
C. Gamez/C. Arazoza/F. Blanco/A. Pena/C. Rodriguez (Cox)
 
    Capital City Rowing (A)
K. McDaniel/E. Dwinell/K. Bartlett/M. Farley/J. Oropallo (Cox)
 
    Charlotte Youth Rowing (A)
M. Williams/J. Sullivan/G. Hazzard/W. Scott/C. Todd (Cox)
 
    East Tennessee Rowing Organization (A)
A. Knoll/T. Davis/J. Cox/W. Schultze/S. Boles (Cox)
 
    Evans Rowing Club (A)
S. Calabrese/C. Smith/A. Hill/G. Fisher/T. Mansouri (Cox)
 
    Huntsville-Madison County Rowing & Watersports, LLC (A)
N. O'Hare/A. Winters/E. Coy/A. Mata/C. Blackmon (Cox)
 
    Indian River Rowing Club, Inc. (A)
M. Duong/G. Norman/C. Dunne/J. Ares/R. VISSER (Cox)
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
M. Schrader/J. Cisternas/M. Lykes/Z. Diaz/C. Ng (Cox)/
 
    Nashville Rowing (A)
J. Kyne/C. Hullfish/O. Cunneely/C. Neville/Z. Collins (Cox)/
 
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (A)
R. McKinney/D. Miller/R. Matheison/W. West/J. Sabis (Cox)
 
    ROCCS, Rowing Organization Of Citrus County Students (A)
J. Smith/M. Grotjahn/E. Gardner/J. Johnson/W. Mattingly (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
C. Graue/O. Temraz/G. Bowman/K. Hubbard/G. Giannone (Cox)
 
    Sarasota Scullers (A)
N. Firlej/C. Koehler/M. Guo/G. Hurl/J. Davis (Cox)
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
W. Harrison/J. Yankey/M. Arias/S. Hynes/A. Cadenhead (Cox)
 
    Stanton-River Bank Rowing (A)
M. Alton/D. Wilson/G. Nolan/B. Pond/A. Greco (Cox)
 
    The Stewards Foundation, Inc. (A)
C. Bondoc/J. Virgadamo/C. Finley/C. Kambach/C. Munn (Cox)
 
    Triangle Rowing Club (A)
E. Douglass/E. Hoster/M. Pryor/J. Geist/L. Armpriester (Cox)
 
15 WYLtwt4+ Womens Youth Ltwt 4+
12
    Capital City Rowing (A)
M. Seymore/E. Haire/M. White/M. Ayotte/N. Schmidtchen (Cox)
 
    Charlotte Youth Rowing (A)
H. Burnett/J. Conlan/K. Smith/M. Kosarek/J. McGrath (Cox)
 
    East Tennessee Rowing Organization (A)
L. Krawczyk/A. Adam/k. mcgruther/A. Birdwell/R. Lewis (Cox)
 
    Gainesville Area Rowing, Inc. (A)
K. Fender/S. Clarke/F. Barnett/C. Soncrant/J. Barrett (Cox)
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
E. Ray/I. De Vengoechea/H. Prindle/A. Duffy/N. Murcia (Cox)
 
    Nashville Rowing (A)
G. Laster/C. Corcoran/L. Jobe/K. Rheins/C. Griffin (Cox)/
 
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (A)
 
    Ransom Everglades Crew (A)
I. Pinilla/S. Elliott/A. Miro/G. Ouellete/F. Goldstein (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
A. Jordan/S. Lopez/N. Bermudez/N. Rolfs/L. King (Cox)
 
    Sarasota Scullers (A)
S. Mihm/J. Cochran/A. Merten/S. Palombo/A. Naidel (Cox)
 
    Space Coast Crew (A)
S. Novak/M. Grimm/E. Eastwood/T. de Zayas/M. Wilson (Cox)
 
    Stanton-River Bank Rowing (A)
T. YELVERTON/J. Smith/C. Mizell/L. Byerley/E. Trammell (Cox)
 
16 MYLtwt8+ Mens Youth Ltwt 8+
8
17 WY8+ Womens Youth 8+
8
18 MY8+ Mens Youth 8+
10
19 WU178+ Womens U17 8+
11
20 MU178+ Mens U17 8+
12
21 WU171x Womens U17 1x
8
22 MU171x Mens U17 1x
9
23 WU172x Womens U17 2x
10
24 MU172x Mens U17 2x
11
25 WYNov4+ Womens Youth Novice 4+
13
26 MYNov4+ Mens Youth Novice 4+
12
27 WU174x Womens U17 4x
7
28 MU174x Mens U17 4x
6
29 WU158+ Womens U15 8+
2
30 MU158+ Mens U15 8+
2
31 WY2nd4+ Womens Youth 2nd 4+
3
32 MY2nd4+ Mens Youth 2nd 4+
10
    East Tennessee Rowing Organization (A)
B. Howell/M. Franks/A. Klingensmith/J. Simpson/E. Morgan (Cox)
 
    Evans Rowing Club (A)
S. Calabrese/C. Smith/A. Hill/G. Fisher/T. Mansouri (Cox)
 
    Huntsville-Madison County Rowing & Watersports, LLC (A)
M. Shivers/J. Tamas/A. Entrekin/G. Lawrence/M. Mosley (Cox)
 
    Indian River Rowing Club, Inc. (A)
Y. Willer/J. Mathieu/A. Reuter/D. Johnson/V. Riddick (Cox)
 
    Nashville Rowing (A)
A. Eledge/A. Gossett/C. Yarbrough/R. Alles/Q. Woodruff (Cox)/
 
    Sarasota Crew (A)
C. Bowman/H. Schofield/C. Nagler/A. Ham/G. Giannone (Cox)
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
J. Patterson/E. Lynch/B. Husain/A. Hall/J. Katz (Cox)
 
    The Stewards Foundation, Inc. (A)
W. Hoyt/J. Cruz/N. Tambasco/B. Motzer/S. Chen (Cox)
 
    Triangle Rowing Club (A)
I. Martin/M. Shanahan/K. Hart/C. Ashford/E. Vawter (Cox)
 
    The Stewards Foundation, Inc. (B)
D. Castillo/M. Lanese/N. Lambers/B. Fuson/O. Chen (Cox)
 
33 WY3rd8+ Womens Youth 3rd 8+
3
34 MY3rd8+ Mens Youth 3rd 8+
4
35 WY2nd8+ Womens Youth 2nd 8+
6
36 MY2nd8+ Mens Youth 2nd 8+
7
37 Womens Youth Novice 8+
10
    Asheville Youth Rowing Association (A)
P. Haller/D. Kitts/R. Willey/A. Willey/A. Kattermann/S. Kane/A. Queeney/M. Quinet/R. Minor (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
G. Gerlach/B. Carpenter/C. Wardrop/A. Shannon/C. Brown/J. Alexander/L. De Laria/A. Osborne/B. Kim (Cox)
 
    Atomic Rowing (A)
G. RICCHE/C. Cooke/M. Duran/C. Schorsch/R. Wright/A. Hull/J. Paris/M. Vacaliuc/J. Cantrell (Cox)
 
    East Tennessee Rowing Organization (A)
H. Hayes/M. Senogles/C. Wolfe/R. Whitley/M. Cox/C. Knight/O. Colston/A. Marlow/R. Lewis (Cox)
 
    Evans Rowing Club (A)
N. Jamerson/S. Silverstein/K. Conner/M. Arronson/K. Rego/D. Pequignot/M. Clark/S. Silverstein/A. Lyles (Cox)
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
H. Poirier/I. Fassio Bazzi/A. Esteva/R. Vigil/A. Almeida/D. Diaz Caballero/B. Gonzalez/D. Villegas/J. Clavijo (Cox)
 
    Nashville Rowing (A)
L. Caton/S. Larkin/E. Hollins/J. Mixon/G. DeNunzio/E. Varney/A. Franklin/A. Tirrill/M. Carrigan (Cox)/
 
    Sarasota Crew (A)
N. Rolfs/A. Long/A. Vandroff/r. williams/C. Shaw/W. Dean/E. Dean/L. Andrews/S. Siegel (Cox)
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
V. iassogna/C. Moore/E. Shappard/M. Stafford/V. Pondiscio/C. Oman/A. Ensley/G. Rowlands/G. Murdock (Cox)
 
    Triangle Rowing Club (A)
R. Lewis/L. Lindyberg/Z. Johnson/B. Benestad/S. Zisek/H. Schauss/A. Kofod/A. Jordan/J. Jurkin (Cox)
 
38 Mens Youth Novice 8+
6
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change