USRowing Southeast Youth Championships

  • Hosted By: USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, May 15, 2016
1 WY1x Womens Youth 1x
16
2 MY1x Mens Youth 1x
14
3 WYLtwt2x Womens Youth Ltwt 2x
13
4 WY2x Womens Youth 2x
13
5 MYLtwt2x Mens Youth Ltwt 2x
12
6 MY2x Mens Youth 2x
12
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
C. Rees/A. Castillo
 
    Atomic Rowing (A)
J. Parish/J. Williamson
 
    Belen Jesuit Prep School (A)
C. Perez-Erminy/K. Ismail
 
    Chattanooga Rowing (A)
C. Ragland/S. Meagher
 
    Columbia Rowing Club (A)
T. Buchmann/H. Jones
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
A. del Rosal/I. Mignone
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
A. Carles/I. Perdomo
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
J. Sorensen/V. Mayor
 
    Sarasota Crew (A)
C. Graue/J. Lipford
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
J. Yankey/M. Arias
 
    Stanton-River Bank Rowing (A)
M. Alton, Jr./D. Wilson
 
    Triad United Rowing Association (A)
A. Alt/K. Koval/
 
7 WY2- Womens Youth 2-
11
8 MY2- Mens Youth 2-
11
9 WY4x Womens Youth 4x
12
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
A. Kulkarni/E. Taylor/M. Schuster/M. Smith
 
    Atomic Rowing (A)
D. Thurston/R. Karney/J. Cantrell/H. Winstead
 
    Charlotte Youth Rowing (A)
G. Hutter/G. Hill/G. Hetzel/S. Palmer
 
    Chattanooga Rowing (A)
M. White/A. Robbins/J. Dunn/K. Zeglen/
 
    Columbia Rowing Club (A)
A. Wolverton/J. Haines/E. Birchmore/E. Smith
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
O. Larder/I. Larder/M. Tonini/S. Gelber
 
    Sarasota Crew (A)
K. Golub/K. Bukaty/G. Gillard/A. Ginsberg-Klemmt
 
    Sarasota Scullers (A)
A. Irving/E. Mallet/J. Roberts/S. Hillman
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
I. Castro/M. Barber/L. Nelson/K. Fisher
 
    Tampa Training Center (A)
K. Dil/h. messer/M. Rey/P. Hill
 
    The Stewards Foundation, Inc. (A)
A. Ball/H. Drapp/K. Wojciechowski/L. Klein
 
    Triangle Rowing Club (A)
C. Crouse/R. Long/Z. Strafford-Price/C. Ramquist
 
10 MY4x Mens Youth 4x
14
11 WYLtwt8+ Womens Youth Ltwt 8+
5
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
E. Nitzken/S. Stacks/V. Cason/C. O'Brien/E. Anderson/H. Hattori/B. Osborne/S. Stepakoff/K. Hadley (Cox)
 
    Capital City Rowing (A)
L. Reeves/A. Ding/E. Hoogerheyde/M. Edwards/A. MacVicar/H. Wong/C. Luce/S. Seymore/N. Schmidtchen (Cox)
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
A. Ray/G. Morrison/C. Flynn/M. Rodriguez/E. Frati/J. Cosio/L. Rumbaut/M. Sanchez/A. Ng (Cox)
 
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (A)
M. Sabis/C. Goodyear/J. Meena/M. Ford/N. Abruzzo/M. Brown/P. Graziotti/S. Newton/S. Sizelove (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
T. Cox/T. Dilan/S. london/J. Braz/R. Roberts/R. Straeb/S. Wright/G. Munoz/K. Barnett (Cox)
 
12 WY4+ Womens Youth 4+
10
13 MYLtwt4+ Mens Youth Ltwt 4+
13
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
J. Stewart/T. Campbell/A. Dildar/D. Paul/M. Sweeden (Cox)
 
    Belen Jesuit Prep School (A)
J. Garcia/A. Maduro/J. Padron/A. Pacios/S. Ugas (Cox)/
 
    Boone Crew/ Braves Rowing, Inc. (BRI) (A)
W. Campbell/K. Calabretta/I. Rojas/C. Flynn/M. Wilson (Cox)
 
    Chattanooga Rowing (A)
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
C. Renae/H. Shanahan/J. Kahn/D. Holtzclaw/J. Squire (Cox)
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
G. Martinez/l. Trisini/R. Uribe/S. Vidaurri/E. Chavoustie (Cox)/
 
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (A)
M. Napoleoni/B. Clark/M. George/D. Kraemer/J. Eckwielen (Cox)
 
    Ransom Everglades Crew (A)
A. Segrera/S. Bhatia/R. Schwartz/C. Abbott/B. Ratzan (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
R. Choquette/J. Miller/M. Sullivan/t. whitten/L. Bremer (Cox)
 
    Sarasota Scullers (A)
C. Jen/S. Jen/J. Kushner/K. Pinckes/E. Naidel (Cox)
 
    South Orlando Rowing Association (A)
F. Perry/K. Yelland/M. Williams/A. Dhulipala/L. Van Malleghem (Cox)
 
    Space Coast Crew (A)
E. Devlin/J. Bersani/J. LaJeunesse/G. Wiles/s. abdalla (Cox)
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
A. Leigh/B. Hudson/h. lipsky/D. Tanasijevich/S. Leftwich (Cox)
 
14 MY4+ Mens Youth 4+
18
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
B. Varnson/J. Lim/J. Heins/S. Boyd/S. Weltner (Cox)
 
    Belen Jesuit Prep School (A)
C. Gamez/C. Arazoza/F. Blanco/A. Pena/C. Rodriguez (Cox)
 
    Capital City Rowing (A)
K. McDaniel/E. Dwinell/K. Bartlett/M. Farley/J. Oropallo (Cox)
 
    Charlotte Youth Rowing (A)
M. Williams/J. Sullivan/G. Hazzard/W. Scott/C. Todd (Cox)
 
    East Tennessee Rowing Organization (A)
A. Knoll/T. Davis/J. Cox/W. Schultze/S. Boles (Cox)
 
    Evans Rowing Club (A)
S. Calabrese/C. Smith/A. Hill/G. Fisher/T. Mansouri (Cox)
 
    Huntsville-Madison County Rowing & Watersports, LLC (A)
N. O'Hare/A. Winters/E. Coy/A. Mata/C. Blackmon (Cox)
 
    Indian River Rowing Club, Inc (A)
M. Duong/G. Norman/C. Dunne/J. Ares/R. VISSER (Cox)
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
M. Schrader/J. Cisternas/M. Lykes/Z. Diaz/C. Ng (Cox)/
 
    Nashville Rowing (A)
J. Kyne/C. Hullfish/O. Cunneely/C. Neville/Z. Collins (Cox)/
 
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (A)
R. McKinney/D. Miller/R. Matheison/W. West/J. Sabis (Cox)
 
    ROCCS, Rowing Organization Of Citrus County Students (A)
J. Smith/M. Grotjahn/E. Gardner/J. Johnson/W. Mattingly (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
C. Graue/O. Temraz/G. Bowman/K. Hubbard/G. Giannone (Cox)
 
    Sarasota Scullers (A)
N. Firlej/C. Koehler/M. Guo/G. Hurl/J. Davis (Cox)
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
W. Harrison/J. Yankey/M. Arias/S. Hynes/A. Cadenhead (Cox)
 
    Stanton-River Bank Rowing (A)
M. Alton/D. Wilson/G. Nolan/B. Pond/A. Greco (Cox)
 
    The Stewards Foundation, Inc. (A)
C. Bondoc/J. Virgadamo/C. Finley/C. Kambach/C. Munn (Cox)
 
    Triangle Rowing Club (A)
E. Douglass/E. Hoster/M. Pryor/J. Geist/L. Armpriester (Cox)
 
15 WYLtwt4+ Womens Youth Ltwt 4+
12
16 MYLtwt8+ Mens Youth Ltwt 8+
8
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
D. Sutphin/S. De Laria/J. Forestner/C. Amason/R. Cho/C. Fields/C. Wood/J. Asarnow/C. Slawin (Cox)
 
    Belen Jesuit Prep School (A)
B. Gilbert/N. Waterhouse/J. Menendez/C. Burke/D. Gonzalez/H. Prindle/D. Brennan/C. Marin/F. Pinera (Cox)/
 
    Gainesville Area Rowing, Inc. (A)
J. Carroll/T. Henderson/G. Bauer/A. Petty/C. Cole/S. Lindsay/C. Schmit/N. Furlow/W. Humphrey (Cox)
 
    Intrepid Rowing Club (A)
J. Palmer/J. Grimsdale/T. Skidmore/C. Killer/H. Rose/L. Rossell/N. Weeter/J. Goldstein/S. Millner (Cox)
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
J. Biggs/A. Bared/J. Levy/D. Poirier/D. Barge/E. Costa/T. Biggs/N. Pazos/M. Velez (Cox)/
 
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (A)
Z. Lung/A. Russo/M. Reid/V. Lindsay/A. Baker/B. Bailey/L. Mahalek/N. Kohl/C. Barquist (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
T. Earp/l. costigan/A. O'Grady/Z. FAGIANI/Z. Stith/S. Fernandes/a. talmadge/B. Jackson/J. Shusko (Cox)
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
M. Griffin (Cox)
 
17 WY8+ Womens Youth 8+
8
    Asheville Youth Rowing Association (A)
C. Sewell/A. Fisk/A. Hudspeth/M. Chhina/E. Garner/L. Belanger/Z. Rose/E. Lim/S. Wood (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
P. Cohen/K. Curry/C. Warmath/S. Morton/A. Filan/R. Anderson/A. Pitzel/A. Herrera/A. Fong (Cox)
 
    Nashville Rowing (A)
A. Tarquinio/M. Holtkamp/M. Trost/A. McGinn/I. Grant/E. Norris/M. Quinby/E. Frensley/E. Loving (Cox)/
 
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (A)
J. Beasom/L. Lajoie/N. Thompson/J. Armitage/A. Haas/R. Pulsifer/J. Woy/A. George/S. Ennis (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
O. DeNiro/H. Todoroff/M. Brown/S. london/T. Dilan/R. Straeb/S. Wright/G. Munoz/S. Ennis (Cox)
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
C. Tanasijevich/k. mahoney/G. Burns/L. Nelson/I. Castro/S. Parker/E. Ames/R. Kerber/R. Kaufman (Cox)
 
    Triad United Rowing Association (A)
V. Goldin/M. Mullins/J. Ognovich/A. Udoka/E. Lloyd/J. Hronich/O. Corriere/S. Reece/M. Epling (Cox)/
 
    Triangle Rowing Club (A)
R. Long/C. Crouse/H. James/Z. Strafford-Price/A. Gresham/S. Niles/M. Hayes/A. Hajek/S. Perkins (Cox)
 
18 MY8+ Mens Youth 8+
10
    Asheville Youth Rowing Association (A)
J. Ruff/J. Decker/J. Brock/V. Bruder/J. Wiegman/Z. Al-Aidy/E. Poplawski/N. Teeters/A. Lim (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
C. Brady/K. Richardson/J. Sutton/O. Babb/R. Radulovacki/W. Smith/W. Nourachi/C. Johnson/V. Shelton (Cox)
 
    Belen Jesuit Prep School (A)
J. Garcia-Sarraff/A. Pacios/R. Labrada/A. Maduro/I. Cabrera/J. Padron/l. zumpano/A. Artime/S. Ugas (Cox)
 
    Capital City Rowing (A)
C. Stolp/C. Hart/B. Farran/J. Ricciardi/W. Kasakevich/N. Harvey/C. Randle/B. Bartlett/J. Hershberger (Cox)
 
    Crew Boosters of Winter Park (A)
M. Zastawney/I. Ward/V. Zhu/J. Schwartz/D. Saldarriaga/I. O'Grady/M. Springsteen/W. Mazanec/S. Kerns (Cox)
 
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (A)
J. Kwatra/N. Hall/S. McKinney/H. Hoyle/J. Stephan/O. Villanueva/T. Miller/A. Smith/R. O'Keefe (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
A. Norder/L. Bremer/C. Dean/A. LeRoux/Z. Skypeck/E. Homeister/W. Michel/J. Lipford/S. Edwards (Cox)
 
    South Orlando Rowing Association (A)
A. Fentress/N. Antrim/C. Mendenhall/C. Blanchard/M. Williams/D. Gill/E. Ali-McClory/J. Robers/T. Labato (Cox)
 
    Space Coast Crew (A)
R. Murlin/J. Baney/W. Hall/N. Baney/A. Nagawiecki/J. Petrowski/A. Poloski/B. Schopke/S. Markham (Cox)
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
D. Tanasijevich/h. lipsky/A. Leigh/M. Shaffer/M. Moore/J. Peacock/P. Bickel/B. Hudson/J. Katz (Cox)
 
19 WU178+ Womens U17 8+
11
20 MU178+ Mens U17 8+
12
21 WU171x Womens U17 1x
8
22 MU171x Mens U17 1x
9
23 WU172x Womens U17 2x
10
24 MU172x Mens U17 2x
11
25 WYNov4+ Womens Youth Novice 4+
13
26 MYNov4+ Mens Youth Novice 4+
12
27 WU174x Womens U17 4x
7
28 MU174x Mens U17 4x
6
29 WU158+ Womens U15 8+
2
30 MU158+ Mens U15 8+
2
31 WY2nd4+ Womens Youth 2nd 4+
3
32 MY2nd4+ Mens Youth 2nd 4+
10
33 WY3rd8+ Womens Youth 3rd 8+
3
    Sarasota Crew (A)
A. Ginsberg-Klemmt/J. Yurus/G. Gillard/k. scarlett/M. Schofield/L. vittorio/M. Hannon/M. Crumley/K. Barnett (Cox)
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
G. Helliar/M. McJilton/K. Sherman/z. bishop/J. Leftwich/T. Loeffler/K. Balga/R. Murugadass/s. biscan (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (B)
S. Voulopos/E. Loftin/S. Helberg/F. Hopperton/A. Barham/E. Clarke/V. Gopalakrishna/A. Shekhar/A. Canaras (Cox)
 
34 MY3rd8+ Mens Youth 3rd 8+
4
35 WY2nd8+ Womens Youth 2nd 8+
6
    Asheville Youth Rowing Association (A)
M. Bryant/K. Honeycutt/A. Lammers/I. Arrendell/K. Gaddy/E. Halfacre/M. Cole/N. Fisk/M. Hunter (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
K. Salvadori/A. Kulkarni/E. Taylor/A. Hoover/M. Schuster/H. Ziobron/M. Smith/K. Koziak/C. Raad (Cox)
 
    Nashville Rowing (A)
V. Cheij/G. Laster/N. Duckworth/A. Cole/S. Howard/H. Hilgenhurst/C. Corcoran/K. Rheins/A. Neville (Cox)/
 
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (A)
N. Brooks/K. Bennett/C. Pike/J. Lavey/A. Brooks/D. Perera/A. Gill/G. Heard/A. Brooks (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
M. Creevy/K. Golub/C. Lynch/K. Bukaty/V. Middleton/R. Seyer/E. Stock/D. Wagner/L. King (Cox)
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
P. Fisher/A. Lipsky/S. Cronin/c. palazzo/K. Strong/K. Fisher/G. ValeCruz/M. Barber/S. Kaufman (Cox)
 
36 MY2nd8+ Mens Youth 2nd 8+
7
    Asheville Youth Rowing Association (A)
A. Puzerewski/L. Porach/L. Bleynat/D. Bradley/K. Clark/J. Hanlon/S. Patel/P. McGovern/R. Rosenfelt (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
A. Missert/J. Markland/C. Cheng/W. Doss/B. Mead/A. Phillips/M. Beaupre/W. Camillo/C. Ernst (Cox)
 
    Belen Jesuit Prep School (A)
I. Anderson/D. Suels/R. Marin/I. Lopez-Morillo/J. Cho/P. Maher/A. Pardinas/K. Ventura/W. San Pedro (Cox)/
 
    Capital City Rowing (A)
J. Chang/J. Holleman/G. Womble/S. Heflin/C. Stubbs/N. Batchelor/J. Richard/F. Ralston/L. Wilson (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
M. Pitchford/C. Hirshberg/A. Mead/A. Narcisco/N. Mast/A. Elkhatib/I. Spirduso/C. Marshall/L. Bremer (Cox)
 
    Space Coast Crew (A)
J. Bursk/J. Hall/H. McKee/G. Fichthorn/M. Fagan/R. Neace/B. Olsson/T. Lancaster/T. Landis (Cox)
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
J. Bayly/E. Lynch/A. Hall/B. Kay/W. West/c. stephens/J. Patterson/B. Husain/M. Griffin (Cox)
 
37 Womens Youth Novice 8+
10
    Asheville Youth Rowing Association (A)
P. Haller/D. Kitts/R. Willey/A. Willey/A. Kattermann/S. Kane/A. Queeney/M. Quinet/R. Minor (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
G. Gerlach/B. Carpenter/C. Wardrop/A. Shannon/C. Brown/J. Alexander/L. De Laria/A. Osborne/B. Kim (Cox)
 
    Atomic Rowing (A)
G. RICCHE/C. Cooke/M. Duran/C. Schorsch/R. Wright/A. Hull/J. Paris/M. Vacaliuc/J. Cantrell (Cox)
 
    East Tennessee Rowing Organization (A)
H. Hayes/M. Senogles/C. Wolfe/R. Whitley/M. Cox/C. Knight/O. Colston/A. Marlow/R. Lewis (Cox)
 
    Evans Rowing Club (A)
N. Jamerson/S. Silverstein/K. Conner/M. Arronson/K. Rego/D. Pequignot/M. Clark/S. Silverstein/A. Lyles (Cox)
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
H. Poirier/I. Fassio Bazzi/A. Esteva/R. Vigil/A. Almeida/D. Diaz Caballero/B. Gonzalez/D. Villegas/J. Clavijo (Cox)
 
    Nashville Rowing (A)
L. Caton/S. Larkin/E. Hollins/J. Mixon/G. DeNunzio/E. Varney/A. Franklin/A. Tirrill/M. Carrigan (Cox)/
 
    Sarasota Crew (A)
N. Rolfs/A. Long/A. Vandroff/r. williams/C. Shaw/W. Dean/E. Dean/L. Andrews/S. Siegel (Cox)
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
V. iassogna/C. Moore/E. Shappard/M. Stafford/V. Pondiscio/C. Oman/A. Ensley/G. Rowlands/G. Murdock (Cox)
 
    Triangle Rowing Club (A)
R. Lewis/L. Lindyberg/Z. Johnson/B. Benestad/S. Zisek/H. Schauss/A. Kofod/A. Jordan/J. Jurkin (Cox)
 
38 Mens Youth Novice 8+
6
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
J. Lloyd/J. Thomson/J. Wakefield/O. Lee/M. O'Donnell/S. Kukler/O. Eribac/F. Fodor/F. Koran (Cox)
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
J. Biggs/D. Poirier/M. Ingalsbe/J. Vazquez/C. Goitia/T. Biggs/R. Uribe/D. Ruiz/C. Caba (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
J. kim/M. Yturraspe/J. Jarczynski/P. Hutchinson Maltaghati/M. Donaldson/M. Blankenship/j. nickerson/E. Guirguis/G. Menke (Cox)
 
    Triangle Rowing Club (A)
N. Wirth/M. Sanguily/S. Dixon/L. Ogburn/H. Kolesar/S. Kelly/C. Ganim/K. Intravartolo/J. Kolesar (Cox)
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (B)
G. Fabre/J. Baigorri/C. Cordero/G. Dotzler/M. Fassio Bazzi/S. Dall'Orso/M. Pinto de Sousa/A. GIRAL/C. Bourland (Cox)
 
    Sarasota Crew (B)
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change