USRowing Northwest Youth Championships

  • May 20, 2016 To May 22, 2016
  • sprint
  • Vancouver, WA (USA)
  • Hosted By: USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, May 20, 2016
1 8:00 AM Mens Varsity 8+
9
2 Womens Varsity 8+
9
3 Womens Ltwt 2x
13
4 Womens 2 Varsity 8+
7
5 Mens Varsity 1x
9
6 Womens Varsity 1x
10
7 Mens Ltwt 2x
12
    Bainbridge Island Rowing (A)
D. Goon/K. Madsen
 
    Everett Rowing Association (A)
E. Olthoff/J. Hagen
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
M. Chin/J. Lewis
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
N. Taylor/I. Flynn-Thomas
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (A)
A. Grayzel/G. Palmer
 
    Pocock Rowing Center (A)
c. oswald/N. Pingul
 
    Seattle Rowing Center (A)
 
    South Eugene Rowing Club (A)
D. Bong/J. Pfaefflin
 
    Seattle Rowing Center (B)
 
    Seattle Rowing Center (C)
 
    Seattle Rowing Center (D)
 
    Seattle Rowing Center (E)
J. Kral/N. Schliesman
 
8 Mens Novice 4+
17
9 Mens Varsity 2-
16
    Bainbridge Island Rowing (A)
K. Vander Leest/C. Sander
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
N. Szigeti/S. Meyer
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
S. Pattie/Z. Mulalley
 
    Lakeside School (A)
K. Buskirk/K. Molbak
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
M. Green/c. street
 
    Pocock Rowing Center (A)
A. Nickels/I. Hinck
 
    Sammamish Rowing Association (A)
C. Rouhana/J. Steeb
 
    Seattle Preparatory School (A)
G. Anderson/M. Heid
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
N. John/E. Johnson
 
    Bainbridge Island Rowing (B)
J. Najarian/M. Aber
 
    Commencement Bay Rowing Club (B)
C. Schmidt/C. Drangsholt
 
    Lakeside School (B)
G. Vannewkirk/K. Yue
 
    Pocock Rowing Center (B)
R. Daly/K. SKOW
 
    Sammamish Rowing Association (B)
I. Beeman/J. Spencer
 
    Bainbridge Island Rowing (C)
D. Queen/J. Patrick
 
    Bainbridge Island Rowing (D)
L. Erickson/L. Welch
 
10 Womens Varsity 2-
9
11 Mens Ltwt 8+
4
12 Womens Ltwt 8+
6
13 Mens Varsity 4x
8
14 Womens Varsity 4x
10
15 Mens Ltwt 1x
10
    Eastside Preparatory School Crew (A)
P. Olix
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
M. Chin
 
    North Cascades Crew (A)
F. Brainerd/
 
    Orcas Island Rowing Association (A)
H. McMurray
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (A)
L. Zimmermann
 
    Seattle Rowing Center (A)
J. Kral
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
C. Tong
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
T. Ormseth
 
    Lake Stevens Rowing Club (B)
J. Lewis
 
    Seattle Rowing Center (B)
P. Miles
 
16 Womens 3 Varsity 4+
9
17 Mens 3 Varsity 4+
8
18 Womens Novice 4+
16
19 Womens 3 Varsity 2x
7
20 Mens 2 Novice 4+
22
21 Womens Novice 2x
23
    Ashland Rowing Club (A)
E. Glatte/O. Gower
 
    Bainbridge Island Rowing (A)
L. Murphy/P. Montgomery
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
 
    Holy Names Academy (A)
C. Engley/M. Kim
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
P. Phillips/G. Reily-Simmons
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
E. Lewis/J. Baker
 
    North Cascades Crew (A)
A. Linkem/M. Key/
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
C. Anderson/C. Hart
 
    Seattle Preparatory School (A)
E. Simon/A. Tuminello
 
    Seattle Rowing Center (A)
L. Bloom/E. Chinea
 
    South Eugene Rowing Club (A)
J. Doremus/S. Bremer
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
K. Bate/A. Oliver
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
 
    Ashland Rowing Club (B)
E. Carter/M. Roe-Bauer
 
    Bainbridge Island Rowing (B)
K. Lockyear/K. Hoch
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (B)
H. Bertrand/T. Horne
 
    Olympic Peninsula Rowing Association (B)
J. Arnold/E. Sirguy
 
    Seattle Preparatory School (B)
E. Conaty/G. Brem
 
    Seattle Rowing Center (B)
R. Swardstrom/M. Flaherty
 
    Vancouver Lake Rowing Club (B)
S. Bienerth/L. Keller
 
    Vashon Island Rowing Club (B)
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (C)
E. Ferguson/E. Abbenhaus
 
    Seattle Rowing Center (C)
M. Sullivan/A. Wang
 
22 Mens 5 Varsity 4+
10
23 Mens Novice 2x
27
    Ashland Rowing Club (A)
O. Hogan/N. Jones
 
    Bainbridge Island Rowing (A)
J. Philip/F. Reinke
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
 
    Eastside Preparatory School Crew (A)
D. Chatterjee/P. Kavounas
 
    Everett Rowing Association (A)
E. Senn/J. Dehart
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
J. Crowder/G. Magliana
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
Z. Murray/T. Boston
 
    Lakeside School (A)
W. Vanegas/K. Omer
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
J. Ferris/R. Tranum
 
    Olympic Peninsula Rowing Association (A)
n. Mishler/D. Weaver
 
    Orcas Island Rowing Association (A)
L. Pietsch/T. Jenson
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (A)
C. Decker/I. Beremski
 
    Pocock Rowing Center (A)
 
    Seattle Preparatory School (A)
M. Hoyal/K. Gaba
 
    Seattle Rowing Center (A)
E. Evans/S. Peck
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
R. Kunz/C. Urbach
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
 
    Bainbridge Island Rowing (B)
A. Berg/N. Sublett
 
    Everett Rowing Association (B)
A. Pinion/E. Feely
 
    Lake Oswego Community Rowing (B)
R. Lidster/C. Shaw
 
    Lakeside School (B)
R. Luthra/T. Wang
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (B)
G. Davis/M. Street
 
    Seattle Rowing Center (B)
P. Miles/C. Sabiers
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (C)
A. Chapel/A. Richter
 
    Seattle Rowing Center (C)
P. Connolly/B. Harper
 
    Vancouver Lake Rowing Club (C)
W. Colson/a. hewitt
 
    Seattle Rowing Center (D)
J. Farnham/S. Mauk
 
24 Womens 5 Varsity 4+
11
25 Womens 2 Novice 4+
22
26 Mens 3 Varsity 2x
9
27 Mens Youth 4x+
3
28 Womens Youth 4x+
8
29 Mens 2 Varsity 8+
7
30 Womens 3 Varsity 8+
9
31 Mens 3 Varsity 8+
9
32 Mens 2 Varsity 4x
7
33 Womens Ltwt 1x
9
34 Mens Varsity 2x
14
    Coeur d'Alene Rowing Association (A)
K. Tarbet Harrison/L. Thurgood
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
 
    Everett Rowing Association (A)
S. Willie/C. Widmann
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
S. Pattie/Z. Mulalley
 
    Lakeside School (A)
R. Kumar/J. Kurlander
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
N. Montz/J. Kneeland
 
    Olympic Peninsula Rowing Association (A)
n. Mishler/G. Wegener
 
    Orcas Island Rowing Association (A)
K. Pietsch/C. Holmes
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (A)
T. Bradov/L. Zimmermann
 
    Pocock Rowing Center (A)
J. Leslie/I. Melder
 
    Seattle Rowing Center (A)
 
    South Eugene Rowing Club (A)
A. Schoening/S. Miller
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
 
    Whatcom Rowing Association (A)
 
35 Womens Varsity 2x
13
36 Mens Varsity 4+
11
37 Womens Varsity 4+
14
38 Mens 2 Varsity 2x
9
39 Mens Novice 1x
18
    Bainbridge Island Rowing (A)
P. Francis
 
    Coeur d'Alene Rowing Association (A)
M. Forster
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
C. Brink
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
T. Price
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
J. Ferris
 
    Olympic Peninsula Rowing Association (A)
D. Weaver
 
    Orcas Island Rowing Association (A)
L. Pietsch
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (A)
A. Hathaway
 
    Seattle Rowing Center (A)
N. Schliesman
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
A. Baker
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
A. Teachout
 
    Lake Stevens Rowing Club (B)
Z. Murray
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (B)
G. Davis
 
    Olympic Peninsula Rowing Association (B)
J. McGovern
 
    Orcas Island Rowing Association (B)
T. Jenson
 
    Vancouver Lake Rowing Club (B)
N. Pagel
 
    Lake Stevens Rowing Club (C)
T. Boston
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (D)
A. Richter
 
40 Womens Novice 8+
12
41 Mens Ltwt 4+
7
42 Womens Ltwt 4+
8
43 Mens Novice 8+
12
44 Womens Novice 4x+
23
45 Womens 2 Varsity 4+
7
46 Mens Novice 4x+
14
47 Womens Novice 1x
12
    Coeur d'Alene Rowing Association (A)
A. Forster
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
C. Snyder
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
E. Lewis
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
A. Hester
 
    Olympic Peninsula Rowing Association (A)
O. Bay
 
    Orcas Island Rowing Association (A)
M. Woolworth
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (A)
S. Coseo
 
    Seattle Rowing Center (A)
A. Wang
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
E. Hows
 
    Lake Stevens Rowing Club (B)
J. Baker
 
    Vancouver Lake Rowing Club (B)
R. Brown
 
    Olympic Peninsula Rowing Association (C)
V. Kennedy
 
48 Womens 2 Varsity 4x
8
49 Womens 2 Novice 8+
8
50 Mens 2 Varsity 4+
9
51 Womens 2 Varsity 2x
11
52 Mens 2 Novice 8+
11
53 Mens 2 Varsity 1x
15
54 Mens 4 Varsity 4+
7
55 Womens 4 Varsity 4+
6
56 Mens 2 Ltwt 4+
2
57 Womens 2 Varsity 1x
8
58 Womens 2 Ltwt 4+
6
59 Mens HS 8+
13
60 Womens HS 8+
15
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change