USRowing Northwest Youth Championships

  • May 20, 2016 To May 22, 2016
  • sprint
  • Vancouver, WA (USA)
  • Hosted By: USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, May 20, 2016
1 8:00 AM Mens Varsity 8+
9
2 Womens Varsity 8+
9
3 Womens Ltwt 2x
13
4 Womens 2 Varsity 8+
7
5 Mens Varsity 1x
9
6 Womens Varsity 1x
10
    Ashland Rowing Club (A)
E. Pitcher
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
S. Jacobson
 
    Lakeside School (A)
M. Odell
 
    North Cascades Crew (A)
E. Brainerd/
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
A. Michel
 
    Orcas Island Rowing Association (A)
J. Zier
 
    Pocock Rowing Center (A)
E. Astrom
 
    Seattle Rowing Center (A)
J. Hardman
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
B. Peterson
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
K. Heffernan
 
7 Mens Ltwt 2x
12
8 Mens Novice 4+
17
9 Mens Varsity 2-
16
10 Womens Varsity 2-
9
11 Mens Ltwt 8+
4
12 Womens Ltwt 8+
6
13 Mens Varsity 4x
8
14 Womens Varsity 4x
10
15 Mens Ltwt 1x
10
    Eastside Preparatory School Crew (A)
P. Olix
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
M. Chin
 
    North Cascades Crew (A)
F. Brainerd/
 
    Orcas Island Rowing Association (A)
H. McMurray
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (A)
L. Zimmermann
 
    Seattle Rowing Center (A)
J. Kral
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
C. Tong
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
T. Ormseth
 
    Lake Stevens Rowing Club (B)
J. Lewis
 
    Seattle Rowing Center (B)
P. Miles
 
16 Womens 3 Varsity 4+
9
17 Mens 3 Varsity 4+
8
18 Womens Novice 4+
16
19 Womens 3 Varsity 2x
7
20 Mens 2 Novice 4+
22
21 Womens Novice 2x
23
    Ashland Rowing Club (A)
E. Glatte/O. Gower
 
    Bainbridge Island Rowing (A)
L. Murphy/P. Montgomery
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
 
    Holy Names Academy (A)
C. Engley/M. Kim
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
P. Phillips/G. Reily-Simmons
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
E. Lewis/J. Baker
 
    North Cascades Crew (A)
A. Linkem/M. Key/
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
C. Anderson/C. Hart
 
    Seattle Preparatory School (A)
E. Simon/A. Tuminello
 
    Seattle Rowing Center (A)
L. Bloom/E. Chinea
 
    South Eugene Rowing Club (A)
J. Doremus/S. Bremer
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
K. Bate/A. Oliver
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
 
    Ashland Rowing Club (B)
E. Carter/M. Roe-Bauer
 
    Bainbridge Island Rowing (B)
K. Lockyear/K. Hoch
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (B)
H. Bertrand/T. Horne
 
    Olympic Peninsula Rowing Association (B)
J. Arnold/E. Sirguy
 
    Seattle Preparatory School (B)
E. Conaty/G. Brem
 
    Seattle Rowing Center (B)
R. Swardstrom/M. Flaherty
 
    Vancouver Lake Rowing Club (B)
S. Bienerth/L. Keller
 
    Vashon Island Rowing Club (B)
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (C)
E. Ferguson/E. Abbenhaus
 
    Seattle Rowing Center (C)
M. Sullivan/A. Wang
 
22 Mens 5 Varsity 4+
10
23 Mens Novice 2x
27
24 Womens 5 Varsity 4+
11
25 Womens 2 Novice 4+
22
26 Mens 3 Varsity 2x
9
27 Mens Youth 4x+
3
28 Womens Youth 4x+
8
    Ashland Rowing Club (A)
R. Wilder/A. Benton/A. Kirschel/K. Vasey/B. Gillespie (Cox)
 
    Green Lake Crew (A)
A. Mangel/M. Ford/E. Kay/A. Nash/A. Galbraith (Cox)
 
    Holy Names Academy (A)
K. Rogers/A. Jones/T. Miller/S. Petersen/H. Diaz (Cox)
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
A. Brown/T. Delaney/L. Sawhney/C. Gitelson/S. Silverblatt (Cox)
 
    North Cascades Crew (A)
E. Clark/S. McLeod/A. Linkem/M. Key/N. Brainerd (Cox)/
 
    Olympic Peninsula Rowing Association (A)
O. Bay/J. Arnold/E. Sirguy/S. Marchant/D. Weaver (Cox)
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (A)
A. Winslow/P. Clawson/M. Beremski/C. Bussey/C. Decker (Cox)
 
    South Eugene Rowing Club (A)
A. Beller/A. Dungey/L. Rode/S. Bremer/A. Best (Cox)
 
29 Mens 2 Varsity 8+
7
30 Womens 3 Varsity 8+
9
31 Mens 3 Varsity 8+
9
32 Mens 2 Varsity 4x
7
33 Womens Ltwt 1x
9
34 Mens Varsity 2x
14
35 Womens Varsity 2x
13
    Ashland Rowing Club (A)
O. Rooney/K. Bach
 
    Holy Names Academy (A)
A. Renkes/K. Matt
 
    Lakeside School (A)
M. Weik/F. Myhrvold
 
    North Cascades Crew (A)
E. Brainerd/N. Burk/
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
W. Jeffers/S. Inglin
 
    Orcas Island Rowing Association (A)
J. Zier/A. Fleming
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (A)
M. Coseo/A. Vassallo
 
    Pocock Rowing Center (A)
e. scanlan/S. Scarlett
 
    Seattle Rowing Center (A)
J. Hardman/E. Mitchell-Sparke
 
    South Eugene Rowing Club (A)
E. Hooft Toomey/M. Cantrell
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
B. Peterson/C. Bristow
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
 
    Whatcom Rowing Association (A)
 
36 Mens Varsity 4+
11
37 Womens Varsity 4+
14
38 Mens 2 Varsity 2x
9
39 Mens Novice 1x
18
40 Womens Novice 8+
12
41 Mens Ltwt 4+
7
42 Womens Ltwt 4+
8
43 Mens Novice 8+
12
44 Womens Novice 4x+
23
45 Womens 2 Varsity 4+
7
46 Mens Novice 4x+
14
47 Womens Novice 1x
12
48 Womens 2 Varsity 4x
8
49 Womens 2 Novice 8+
8
50 Mens 2 Varsity 4+
9
51 Womens 2 Varsity 2x
11
    Ashland Rowing Club (A)
O. Gower/A. Darrow
 
    Holy Names Academy (A)
M. Olson/E. Gossman
 
    Lakeside School (A)
A. Kooperberg/H. Haley
 
    North Cascades Crew (A)
E. Clark/S. McLeod/
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
A. Michel/C. Zepeda
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (A)
D. Petrova/J. Whelan
 
    Seattle Rowing Center (A)
K. Edwards/S. Minor
 
    South Eugene Rowing Club (A)
E. Carroll/S. Pittman
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
B. Landwehr/S. Schiller
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
 
    Whatcom Rowing Association (A)
e. mcnabb/A. Hayes
 
52 Mens 2 Novice 8+
11
53 Mens 2 Varsity 1x
15
54 Mens 4 Varsity 4+
7
55 Womens 4 Varsity 4+
6
56 Mens 2 Ltwt 4+
2
57 Womens 2 Varsity 1x
8
    Commencement Bay Rowing Club (A)
C. Cureton
 
    North Cascades Crew (A)
N. Burk/
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
K. Roberts
 
    Orcas Island Rowing Association (A)
A. Fleming
 
    Seattle Rowing Center (A)
A. Michaelsen
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
B. Landwehr
 
    Seattle Rowing Center (B)
S. Wright
 
    Vancouver Lake Rowing Club (B)
B. Davidson
 
58 Womens 2 Ltwt 4+
6
59 Mens HS 8+
13
60 Womens HS 8+
15
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change