Frogtown Races
- Sep 29, 2007
- head
- International Park
- Toledo, OH (USA)
- Hosted By: Toledo Rowing Club
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, September 29, 2007 | |||||
1 | 8:00 AM | Mens Masters 1x | 11 |
||
2 | 8:00 AM | Mens Rec 1x | 0 |
||
3 | 8:30 AM | Womens HS 1st Varsity 8+ | 8 |
||
4 | 8:30 AM | Womens HS 2nd Varsity 8+ | 9 |
||
5 | 8:45 AM | Womens HS Novice 4+ | 13 |
||
Anthony Wayne High School Crew Club (A) |
K. Graves/C. DeVault/K. Baker/L. Durnwald/L. Morlock (Cox)
|
|
|||
Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (A) |
A. Preston/A. Funka/M. Earle/C. DeYoung/K. Miles (Cox)
|
|
|||
Chicago Rowing Foundation (A) |
Z. Halbeck/L. Drummond/C. Stein/M. Murray/S. Patterson (Cox)
|
|
|||
Notre Dame Academy Crew (A) |
O. Biggin/K. Brooks/K. Dennis/H. Mohn/B. Jarosi (Cox)
|
|
|||
St. Ursula Academy Crew (A) |
E. Kortier/M. Peatee/R. Johnson/E. Vermeulen/K. French (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
A. Edwards/E. Grandjean/E. Hill/G. Bachmann/N. Wilson (Cox)
|
|
|||
Anthony Wayne High School Crew Club (B) |
M. Hillbert/P. Huntsman/A. Hill/A. Young/M. Reyes (Cox)
|
|
|||
Notre Dame Academy Crew (B) |
J. Jacobs/E. Welsch/S. Riccio/M. Eddingfield/M. Georgoff (Cox)
|
|
|||
St. Ursula Academy Crew (B) |
J. Stainbrook/H. Wuellner/S. Dusseau/N. Sulfaro/E. McGowan (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (B) |
S. Scott/E. Warner/C. Charvat/C. Mitchell/A. Mercurio (Cox)
|
|
|||
Bluewater Rowing Club (C) |
R. Leblanc/K. Kongas/L. Leblanc/L. Blythe/H. Bedard (Cox)
|
|
|||
Notre Dame Academy Crew (C) |
E. Coyle/N. Fuller/L. Rusch/G. MacKinnon/J. Yeager (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (C) |
T. Lundstrom/A. Martin/M. Kent/R. Collette/H. Hayter (Cox)
|
|
|||
6 | 9:00 AM | Mens HS Novice 8+ | 8 |
||
7 | 9:15 AM | Womens Open 2- | 0 |
||
8 | 9:25 AM | Womens Open Ltwt 4+ | 0 |
||
9 | 9:25 AM | Womens HS Ltwt 4+ | 4 |
||
Allderdice High School Crew Team (A) |
M. Hartman/V. Michael/E. Bird/A. Rosenfeld/P. Lockyer (Cox)
|
|
|||
Anthony Wayne High School Crew Club (A) |
B. Reyes/S. Levison/K. Konzen/A. Zeigler/S. Bales (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
L. Hughes/A. Czechowski/C. Nicodemus/M. Flynn/M. Frankenberg (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
A. Sawatzki/J. Ostrzeniec/H. Hayter/B. Ficken/M. Cimperman (Cox)
|
|
|||
10 | 9:35 AM | Mens Open 4+ | 1 |
||
11 | 9:45 AM | Mens Masters 4+ | 2 |
||
12 | 10:05 AM | Womens Masters 4+ | 2 |
||
13 | 10:05 AM | Mens HS 1st Varsity 8+ | 8 |
||
14 | 10:05 AM | Mens HS 2nd Varsity 8+ | 8 |
||
15 | 10:20 AM | Womens HS 1x | 0 |
||
16 | 10:20 AM | Womens Open 1x | 0 |
||
17 | 10:20 AM | Womens Masters 1x | 3 |
||
18 | 10:30 AM | Womens Rec 1x | 1 |
||
19 | 10:30 AM | Mens Open Ltwt 4+ | 0 |
||
20 | 10:35 AM | Mens HS Ltwt 4+ | 6 |
||
Anthony Wayne High School Crew Club (A) |
A. Patterson/Z. Wassermann/J. Aubry/A. Kamp/A. Patterson (Cox)
|
|
|||
New Trier High School Rowing (A) |
B. Rower/B. Rower/B. Rower/B. Rower/A. Rower (Cox)
|
|
|||
St. Francis de Sales High School and Parents Association (LLC) (A) |
C. Ertle/K. Stanley/B. Spinner/M. Fairchild/E. Sholl (Cox)
|
|
|||
St. Johns Jesuit Rowing Club (A) |
I. Allen/B. Springer/C. Howard/A. Bohn/N. Ritter (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
B. Palmer/P. Fredrickson/N. Wood/N. Heppner/D. Durbin (Cox)
|
|
|||
Wyandotte Boat Club (A) |
J. Trzeciak/P. Knipe/Z. Nuttall/W. Doss/L. Bosquez (Cox)
|
|
|||
21 | 10:45 AM | Womens Open Novice 4+ | 2 |
||
22 | 11:15 AM | Mens Open 2- | 6 |
||
23 | 11:25 AM | Mixed HS 8+ | 5 |
||
Allderdice High School Crew Team (A) |
P. Alter/B. Mullen/J. Kazman/N. Lockyer/K. Reiner/E. Stadterman/C. Borelli/B. Dugan/K. Moore (Cox)
|
|
|||
Anthony Wayne High School Crew Club (A) |
J. Wilcox/S. Dutched/K. Gibbs/B. Graves/K. Fluck/L. Rish/A. Patterson/A. Kamp/A. Patterson (Cox)
|
|
|||
Perrysburg Rowing Club (A) |
M. Myers/C. Basham/A. Brunswick/W. Cereghini/H. Hartman/J. Battaglia/M. Stewart/C. Klocheska/T. Horen (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
N. Cimperman/J. Cook/S. White/I. Geary/A. Martin/T. Lundstrom/R. Collette/K. Mitchell/A. Mercurio (Cox)
|
|
|||
Allderdice High School Crew Team (B) |
J. Dater/S. Caplan/Z. Perez/S. Kazman/N. Peters/K. Korzeniwsky/J. Carr/E. Portillo/M. Reisman (Cox)
|
|
|||
24 | 11:30 AM | Womens Open 8+ | 0 |
||
25 | 11:45 AM | Womens Masters 8+ | 4 |
||
26 | 1:00 PM | Mens HS Novice 4+ | 10 |
||
27 | 1:10 PM | Womens HS Novice 8+ | 11 |
||
Allderdice High School Crew Team (A) |
M. Glukhovskaya/T. Lawson/M. Silver/J. Kim/H. Walter/S. Gitchel/H. Kim/D. Fischbach/E. Gitchel (Cox)
|
|
|||
Anthony Wayne High School Crew Club (A) |
K. Graves/C. DeVault/K. Baker/L. Durnwald/B. Bauer/M. Hillbert/K. Hatker/A. Young/J. Bucher (Cox)
|
|
|||
Chicago Rowing Foundation (A) |
B. Killion/G. Coomaraswamy/P. Lacey/S. Warpers/D. Polley/H. Oliver/A. Cohen/E. O'Conner/S. Patterson (Cox)
|
|
|||
Hilliard Rowing Association (A) |
D. Lewis/C. Berarducci/C. Larosa/K. Merick/E. Cadwallader/C. Moreland/A. McCormack/M. Courter/A. Moe (Cox)
|
|
|||
New Trier High School Rowing (A) |
K. Wilcox/O. Meyers/M. Tobisch/L. Lashmet/M. Oldfield/M. Eckert/P. Zapf/M. Hellmuth/E. Walsh (Cox)
|
|
|||
Notre Dame Academy Crew (A) |
E. Coyle/M. Eddingfield/J. Jacobs/E. Welsch/S. Riccio/L. Rusch/N. Fuller/G. MacKinnon/M. Georgoff (Cox)
|
|
|||
St. Ursula Academy Crew (A) |
E. Kortier/E. Vermeulen/R. Johnson/M. Peatee/A. Miller/K. Hayes/J. Baird/A. Baird/K. French (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
G. Bachmann/C. Charvat/E. Grandjean/E. Hill/C. Mitchell/S. Scott/E. Warner/A. Edwards/N. Wilson (Cox)
|
|
|||
Hilliard Rowing Association (B) |
M. Griffin/M. Sheen/T. Jones/P. Holcomb/D. Vaccari/S. Curtis/M. Couter/M. Staric/M. DePaola (Cox)
|
|
|||
New Trier High School Rowing (B) |
R. Flanagan/A. Swift/C. Myers/C. Deweirdt/M. Goodale/C. Napoli/M. Krolikowski/B. Rrompa/M. Graham (Cox)
|
|
|||
St. Ursula Academy Crew (B) |
J. Stainbrook/H. Wuellner/S. Pawlaczyk/M. Casey/E. Smith/H. Ford/K. Lockwood/L. Martinelli/E. McGowan (Cox)
|
|
|||
28 | 1:20 PM | Mens Open Novice 8+ | 0 |
||
29 | 1:20 PM | Mens HS 2x | 1 |
||
30 | 1:30 PM | Mens Open 2x | 0 |
||
31 | 1:40 PM | Mens Masters 2x | 2 |
||
32 | 1:50 PM | Mixed 2x | 4 |
||
33 | 2:00 PM | Womens HS Ltwt 8+ | 3 |
||
34 | 2:15 PM | Mixed Masters 8+ | 4 |
||
35 | 2:15 PM | Mixed Open 8+ | 1 |
||
36 | 2:25 PM | Mens HS 4+ | 17 |
||
Anthony Wayne High School Crew Club (A) |
A. Patterson/S. Dutched/J. Wilcox/Z. Wassermann/A. Patterson (Cox)
|
|
|||
Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (A) |
L. Siebeneck/S. Billmaier/J. Tafelski/P. Schenk/S. Todak (Cox)
|
|
|||
Central Ohio Rowing (A) |
C. Richards/J. Cristina/M. Fetch/J. McDonnell/A. Hentschel (Cox)
|
|
|||
Chicago Rowing Foundation (A) |
M. Jaffee/P. Mantchev/A. Hayano/A. MacFarland/R. Ron (Cox)
|
|
|||
New Trier High School Rowing (A) |
M. Clark/S. Kendall/D. Krasnow/T. Denton/C. Dinges (Cox)
|
|
|||
Perrysburg Rowing Club (A) |
A. Schrock/W. Cereghini/D. Marley/J. Cosaboom/T. Horen (Cox)
|
|
|||
St. Francis de Sales High School and Parents Association (LLC) (A) |
R. Metzger/A. Dumas/J. Sullivan/K. Shinaver/E. Anderson (Cox)
|
|
|||
St. Johns Jesuit Rowing Club (A) |
G. Byers/K. Connolly/K. Geoffrion/A. Christy/N. Ritter (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
B. Haxton/J. Carothers/M. Benedetti/S. Halsey/J. Gill (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
S. Baker/D. Grandjean/J. Kelly/B. Ruh/C. Chicoine (Cox)
|
|
|||
Wyandotte Boat Club (A) |
K. Dean/W. Doss/Z. Nuttall/P. Knipe/L. Bosquez (Cox)
|
|
|||
Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (B) |
C. Miles/C. McLeod/A. Lucas/M. Knestrick/D. Cross (Cox)
|
|
|||
Central Ohio Rowing (B) |
J. Zuroweste/B. Wills/K. Joffe/M. Sharp/A. Davis (Cox)
|
|
|||
Chicago Rowing Foundation (B) |
J. Broslow/J. Delia/M. Woerner/D. Farmilant/D. Rosenburg (Cox)
|
|
|||
New Trier High School Rowing (B) |
M. Berman/P. Gantner/A. Voelker/J. Kuo/C. Goldberg (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (B) |
A. Salmons/Z. Cramp/J. King/P. Elliott/C. Brown (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (B) |
A. Schutz/A. Baumbartner/A. Hoyles/J. Mikusa/H. Hayter (Cox)
|
|
|||
37 | 2:35 PM | Womens Open Ltwt 8+ | 0 |
||
38 | 2:50 PM | Womens Open Novice 8+ | 0 |
||
39 | 3:00 PM | Mens Open Novice 4+ | 3 |
||
40 | 3:00 PM | Mens HS 1x | 1 |
||
41 | 3:00 PM | Mens Open 1x | 2 |
||
42 | 3:45 PM | Womens Open 4+ | 1 |
||
43 | 3:55 PM | Womens HS 4+ | 18 |
||
Anthony Wayne High School Crew Club (A) |
B. Martin/A. Keil/A. Morlock/J. Kirby/S. Bales (Cox)
|
|
|||
Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (A) |
K. Croak/C. Mcdonald/E. Iiams/H. Briel/S. Lortz (Cox)
|
|
|||
Chicago Rowing Foundation (A) |
M. Ongun/S. Byrhkanov/E. Vogl/K. Fitzpatrick/K. Kikkert (Cox)
|
|
|||
Collegiate Academy Crew (A) |
A. Viveralli/H. Beckman/M. De Santo/A. Babay/B. Friedman (Cox)
|
|
|||
Hilliard Rowing Association (A) |
A. Cornwell/P. Long/M. Lease/S. Jones/M. DePaola (Cox)
|
|
|||
Notre Dame Academy Crew (A) |
O. Ullery/T. Relation/C. Rudolph/S. Bremer/H. MacRitchie (Cox)
|
|
|||
Perrysburg Rowing Club (A) |
C. Hatcher/A. Brunswick/A. Liley/C. Klocheska/T. Horen (Cox)
|
|
|||
St. Ursula Academy Crew (A) |
T. Dana/L. Sheehan/K. Nowakowski/E. Ricker/K. Golda (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
A. Sobiech/A. LaFollette/A. LaFollette/K. Enscoe/M. Frankenberg (Cox)
|
|
|||
Anthony Wayne High School Crew Club (B) |
B. Reyes/S. Levison/K. Konzen/A. Zeigler/A. Patterson (Cox)
|
|
|||
Chicago Rowing Foundation (B) |
L. Urban/M. Odonell/J. Mischel/A. Timmel/L. Hambleton (Cox)
|
|
|||
Collegiate Academy Crew (B) |
M. Briggs/J. Chernicky/S. Self/A. Motsch/A. Taylor (Cox)
|
|
|||
Notre Dame Academy Crew (B) |
H. Kenney/L. Snell/T. Wagner/L. Vandenbrook/A. Peters (Cox)
|
|
|||
Perrysburg Rowing Club (B) |
M. Myers/S. Recker/M. Stewart/T. Piatkowski/J. Cosaboom (Cox)
|
|
|||
St. Ursula Academy Crew (B) |
R. Krajewski/E. Donnell/T. Carnicom/P. Myers/E. Leidy (Cox)
|
|
|||
Anthony Wayne High School Crew Club (C) |
K. Gibbs/B. Graves/K. Fluck/L. Rish/L. Morlock (Cox)
|
|
|||
Chicago Rowing Foundation (C) |
L. Pis/N. Jamnia/I. Gottschalk/M. Kelly/R. Kravitz (Cox)
|
|
|||
Notre Dame Academy Crew (C) |
J. Yeager/A. Bremer/C. Shields/E. Mills/S. Kisov (Cox)
|
|
|||
44 | 4:00 PM | Mens Open 8+ | 2 |
||
45 | 4:15 PM | Mens Open Ltwt 8+ | 0 |
||
46 | 4:15 PM | Mens HS Ltwt 8+ | 4 |
||
47 | 4:15 PM | Womens HS 2x | 1 |
||
48 | 4:25 PM | Womens Open 2x | 0 |
||
49 | 4:25 PM | Womens Masters 2x | 0 |
||
50 | 4:45 PM | Mixed Open 8+ | 0 |
||
51 | 4:55 PM | Mixed HS 4+ | 2 |
||
52 | 5:05 PM | Mixed Masters 4+ | 1 |
||
53 | 5:15 PM | Mens Masters 8+ | 0 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change