Pacific Invitational
- Mar 19, 2016
- sprint
- Lake Merced
- San Francisco, CA (USA)
- Hosted By: Pacific Rowing Club
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, March 19, 2016 | |||||
1 | 8:00 AM | Womens 1x | 3 |
||
2 | 8:10 AM | Mens 1x | 5 |
||
3 | 8:20 AM | Mens Novice 8+ | 5 |
||
4 | 8:30 AM | Womens Novice 8+ | 4 |
||
5 | 8:40 AM | Womens 4x | 5 |
||
Artemis Rowing (A) |
H. Mead/N. Foster/N. Ardenne/M. Hetherwick
|
|
|||
Humboldt Bay Rowing Association (A) |
M. Varley/C. Ammon/A. Crandall/E. Harris
|
|
|||
Norcal Crew (A) |
C. Grundig/A. Barry/E. Steinmetz/K. Chin
|
|
|||
Palo Alto Rowing Club (A) |
E. Ulitsky/I. Ulitsky/A. Ilano/Y. Ulitsky
|
|
|||
Artemis Rowing (B) |
L. Bata/C. Hovermale/J. Gagliardi/E. Bernou
|
|
|||
6 | 8:50 AM | Mens 2nd Novice 8+ | 5 |
||
7 | 9:00 AM | Womens 2nd Novice 8+ | 6 |
||
8 | 9:10 AM | Mens 4x | 8 |
||
Artemis Rowing (A) |
D. Ma/J. Morgan/J. Corona/C. Hartigan
|
|
|||
Berkeley High Crew (A) |
|
||||
Humboldt Bay Rowing Association (A) |
I. Murphy/H. Penalosa/A. Johnston/S. Ballinger
|
|
|||
Norcal Crew (A) |
N. McCluskey/N. Kleinow/J. Sklansky/M. Carlson
|
|
|||
Palo Alto Rowing Club (A) |
T. Chapman/D. Jankovic/G. Chesavage/M. Jankovic
|
|
|||
Berkeley High Crew (B) |
|
||||
Humboldt Bay Rowing Association (B) |
F. Bourne/C. Pauli/C. Barres/C. Johnston
|
|
|||
Oakland United Rowing (B) |
A. Reinfranck/N. Velez/D. Griffith/A. Sperry/
|
|
|||
9 | 9:20 AM | Womens 3rd Varsity 8+ | 7 |
||
10 | 9:30 AM | Mens 3rd Varsity 8+ | 11 |
||
11 | 9:40 AM | Mens 2nd Varsity 8+ | 3 |
||
12 | 9:50 AM | Womens 2nd Varsity 8+ | 4 |
||
13 | 10:00 AM | Womens Varsity 8+ | 6 |
||
14 | 10:10 AM | Mens Varsity 8+ | 7 |
||
15 | 10:20 AM | Mens Novice 4x+ | 8 |
||
16 | 10:30 AM | Womens Freshman 8+ | 7 |
||
17 | 10:40 AM | Mens Freshman 8+ | 12 |
||
18 | 10:50 AM | Womens Novice 4x+ | 7 |
||
Humboldt Bay Rowing Association (A) |
S. Platt/R. Magee/A. Vergen/E. Bishop
|
|
|||
North Bay Rowing Club (A) |
M. Hathaway/A. DeVries-Ayton/P. McCallister/P. Nicely
|
|
|||
Oakland Strokes, Inc. (A) |
L. Weikert/C. Roche/J. Phillips/B. Larsen
|
|
|||
Pacific Rowing Club (A) |
F. Starsiak/A. kretzer/G. Pori/S. Avanessian
|
|
|||
Palo Alto Rowing Club (A) |
E. Henn/A. Divney/K. Gorton/M. Herrick
|
|
|||
Upper Natoma Rowing Club (A) |
R. Alvarado/B. Leonard/J. James/A. McBee
|
|
|||
Oakland Strokes, Inc. (B) |
M. Press/s. Bransfield/c. Birdsall/Z. Larson
|
|
|||
19 | 11:00 AM | Womens Lightweight 8+ | 0 |
||
20 | 11:10 AM | Mens Lightweight 2x | 8 |
||
Artemis Rowing (A) |
B. Muchin/C. Hartigan
|
|
|||
Berkeley High Crew (A) |
|
||||
Humboldt Bay Rowing Association (A) |
C. Pauli/S. Ballinger
|
|
|||
Palo Alto Rowing Club (A) |
D. Jankovic/G. Chesavage
|
|
|||
Upper Natoma Rowing Club (A) |
T. Babcock/N. Garcia
|
|
|||
Berkeley High Crew (B) |
|
||||
Humboldt Bay Rowing Association (B) |
C. Johnston/A. Kupanoak
|
|
|||
Palo Alto Rowing Club (B) |
S. Srivastava/M. Muscettola
|
|
|||
21 | 11:20 AM | Womens Varsity 4+ | 7 |
||
22 | 11:30 AM | Mens Varsity 4+ | 9 |
||
23 | 11:40 AM | Mens Novice 4+ | 11 |
||
24 | 11:50 AM | Mens Lightweight 8+ | 1 |
||
25 | 12:00 PM | Womens 2- | 5 |
||
26 | 12:10 PM | Womens 2x | 9 |
||
Artemis Rowing (A) |
N. Foster/N. Ardenne
|
|
|||
Humboldt Bay Rowing Association (A) |
M. Varley/A. Crandall
|
|
|||
Norcal Crew (A) |
K. Chin/C. Allen
|
|
|||
Palo Alto Rowing Club (A) |
I. Ulitsky/E. Ulitsky
|
|
|||
Upper Natoma Rowing Club (A) |
K. Barker/J. Bass
|
|
|||
Artemis Rowing (B) |
L. Bata/G. Falkner
|
|
|||
Upper Natoma Rowing Club (B) |
M. Cowles/N. Harrison
|
|
|||
Artemis Rowing (C) |
H. Mead/M. Hetherwick
|
|
|||
Upper Natoma Rowing Club (C) |
L. Moffat/D. Youn
|
|
|||
27 | 12:20 PM | Mens 2- | 8 |
||
28 | 12:30 PM | Womens Lightweight 2x | 3 |
||
29 | 12:40 PM | Mens 2x | 10 |
||
Artemis Rowing (A) |
D. Ma/E. Hsu-Storaker
|
|
|||
Humboldt Bay Rowing Association (A) |
H. Penalosa/I. Murphy
|
|
|||
Junipero Serra High School (A) |
A. Kost/G. Boyd-Goodrich
|
|
|||
Norcal Crew (A) |
M. Morehead/T. Kelly
|
|
|||
Pacific Rowing Club (A) |
T. Murphy/M. van Duyne
|
|
|||
Palo Alto Rowing Club (A) |
T. Chapman/M. Jankovic
|
|
|||
Upper Natoma Rowing Club (A) |
S. Scotti/S. Harris
|
|
|||
Humboldt Bay Rowing Association (B) |
C. Barres/A. Kupanoak
|
|
|||
Palo Alto Rowing Club (B) |
J. MacGregor/D. Jankovic
|
|
|||
Upper Natoma Rowing Club (B) |
N. Droubay/J. Galinato
|
|
|||
30 | 12:50 PM | Mens Lightweight 4+ | 7 |
||
31 | 1:00 PM | Womens Lightweight 4+ | 4 |
||
Norcal Crew (A) |
A. Tappe/C. Cosovich/A. Kemmerer/M. Buxton/E. Goldberg (Cox)
|
|
|||
Oakland Strokes, Inc. (A) |
I. Pauletich/A. Thakar/E. Phillips/A. Grimm/J. Kim (Cox)
|
|
|||
Pacific Rowing Club (A) |
E. McNamara-Pittler/M. Moreland/A. Jan/A. Balomaga/P. McNamara-Pittler (Cox)
|
|
|||
Palo Alto Rowing Club (A) |
L. Low/E. Henn/S. iannone/K. Luo/s. Low (Cox)
|
|
|||
32 | 1:10 PM | Womens Novice 4+ | 8 |
||
33 | 1:20 PM | Mens 4- | 2 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change