Pacific Invitational
- Mar 19, 2016
- sprint
- Lake Merced
- San Francisco, CA (USA)
- Hosted By: Pacific Rowing Club
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, March 19, 2016 | |||||
1 | 8:00 AM | Womens 1x | 3 |
||
2 | 8:10 AM | Mens 1x | 5 |
||
3 | 8:20 AM | Mens Novice 8+ | 5 |
||
4 | 8:30 AM | Womens Novice 8+ | 4 |
||
5 | 8:40 AM | Womens 4x | 5 |
||
6 | 8:50 AM | Mens 2nd Novice 8+ | 5 |
||
7 | 9:00 AM | Womens 2nd Novice 8+ | 6 |
||
8 | 9:10 AM | Mens 4x | 8 |
||
9 | 9:20 AM | Womens 3rd Varsity 8+ | 7 |
||
10 | 9:30 AM | Mens 3rd Varsity 8+ | 11 |
||
Junipero Serra High School (A) |
T. Baumann/J. Clark/S. Neumann/J. McKeon/P. Lough/J. Bracco/E. TERADA/K. Bluestone/W. Healey (Cox)
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
F. Sorokine/M. Wang/T. Caroe/M. Johnson/D. Kogan/M. von Franque/R. Pjajka/R. Collenette/J. Ransick (Cox)
|
|
|||
Norcal Crew (A) |
|
||||
Oakland Strokes, Inc. (A) |
|
||||
Pacific Rowing Club (A) |
L. Sharabidze/J. Albertson/h. rutherford/N. Lee/D. Canites/T. Murphy/P. Kerstens/M. van Duyne/C. Theodore (Cox)
|
|
|||
St. Ignatius College Prep (A) |
B. Biewer/P. Burke/M. Jordan/J. Totah/C. Veit/J. Williams/P. Caldwell/C. Melchior/E. Sanchez (Cox)
|
|
|||
Junipero Serra High School (B) |
C. Lauber/G. Anagnostou/C. Krabbenschmidt/R. Berriatua/E. Bortolin/J. Cavagnaro/G. Wylie/N. Callan/z. dimarumba (Cox)
|
|
|||
Marin Rowing Association (B) |
S. Pomichter/J. Wentworth/N. Redfern/J. Colin/M. Ritter/A. Horstmeyer/P. O'BRIEN/J. Harrison/G. DOty (Cox)
|
|
|||
Oakland Strokes, Inc. (B) |
C. McDonald/T. Palmeri/D. Katsanos/N. Kim/B. Mundelius/A. Lilichenko/T. Lomond/M. Hoite/B. Foos (Cox)
|
|
|||
St. Ignatius College Prep (B) |
A. Bonino/O. Caballero/N. Candler/L. Casserly/C. Fitzpatrick/M. Mogannam/G. Terry/T. O'Halloran/C. Tucker (Cox)
|
|
|||
Marin Rowing Association (C) |
A. ARAGHI/Q. Pohl/A. GOSMAN/E. Gilmore/H. Caroe/L. Byrnes/P. Bennett/G. Findlay/P. Addison (Cox)
|
|
|||
11 | 9:40 AM | Mens 2nd Varsity 8+ | 3 |
||
Junipero Serra High School (A) |
E. Possa/J. Weaver/k. lescano/H. Robles/D. Pacheco/A. Davis/L. Whittle/E. Taylor/T. Kish (Cox)
|
|
|||
Pacific Rowing Club (A) |
B. Quock/G. Le Meur/E. Emery/L. Milletti/J. Chung/J. Cuneo/K. Byrne/P. Hollander/M. Natahusada (Cox)
|
|
|||
St. Ignatius College Prep (A) |
G. Doyle/A. San/W. Young/M. Thomas/M. Branick/C. Baker/L. Trumbull/J. Johnson/G. Schirle (Cox)
|
|
|||
12 | 9:50 AM | Womens 2nd Varsity 8+ | 4 |
||
13 | 10:00 AM | Womens Varsity 8+ | 6 |
||
14 | 10:10 AM | Mens Varsity 8+ | 7 |
||
Berkeley High Crew (A) |
|
||||
Junipero Serra High School (A) |
G. Boyd-Goodrich/R. Lowenstein/T. Mak/M. Bruton/A. Tehrani/J. Dorais/A. Kost/A. Beheshti/B. Walsh (Cox)
|
|
|||
Norcal Crew (A) |
J. Cogan/C. Loum/J. Wood/C. Hagenau/A. Ljunggren/D. Wilson/I. O'Connor/A. Rodrick/T. Fuller (Cox)
|
|
|||
North Bay Rowing Club (A) |
R. Cardiff/B. Holm/J. Gause/C. DeVries-Ayton/N. Caruso/W. Griffin/Z. Majumdar/M. Holiday/B. Hogin (Cox)
|
|
|||
Oakland United Rowing (A) |
D. Hunter/C. Lipping/A. Cartolano/S. Kerwin/J. Balagot/A. Bee-Martinelli/A. Demorest/T. Anderson/S. Zengier (Cox)/
|
|
|||
Pacific Rowing Club (A) |
J. Altmann/D. Kuliaev/E. DeBruin/B. Orr/J. Mac Donnell/S. Brennessel/J. Kerrigan/N. Vasquez/R. Altasserre (Cox)
|
|
|||
St. Ignatius College Prep (A) |
S. McGahey/H. Healy/A. Eisele/N. Zovickian/T. Redmond/J. Vlahos/B. Wynne/B. Russell/J. McInerney (Cox)
|
|
|||
15 | 10:20 AM | Mens Novice 4x+ | 8 |
||
16 | 10:30 AM | Womens Freshman 8+ | 7 |
||
17 | 10:40 AM | Mens Freshman 8+ | 12 |
||
Berkeley High Crew (A) |
|
||||
Junipero Serra High School (A) |
B. Stahr/T. Anderson/M. Pera/S. Dai/J. Maranghi/F. Schulz/B. Wylie/A. Mahaffey/K. Putz (Cox)
|
|
|||
Norcal Crew (A) |
W. Olson/j. strober/S. McCluskey/G. Ramm/R. Lutton/A. Li/C. Ou/A. McGreivy/A. Platkin (Cox)
|
|
|||
Oakland Strokes, Inc. (A) |
A. Simpson/A. Stoddard/K. Martin/J. Ozaeta/c. noga/J. Hebert/E. Yen/M. Massullo/A. Chang (Cox)
|
|
|||
Oakland United Rowing (A) |
N. Brady/G. Castillo/T. Zarobell/N. Boonin/N. Ahlers/A. Hansen/J. Strayer/R. Zaid/S. Zengier (Cox)
|
|
|||
Pacific Rowing Club (A) |
J. McCarthy/T. Strongheart/j. Harb/Z. Hays/S. Bigarani/Z. Vachal/N. Hills/N. McGee/e. lauze-yesayian (Cox)
|
|
|||
St. Ignatius College Prep (A) |
S. Tong/N. Love/M. Lenox/P. Bruni/R. Klein/J. Bonthron/C. Paine/N. Napoli/C. Walsh (Cox)
|
|
|||
Junipero Serra High School (B) |
B. Bottarini/T. Heathcote/A. Field/S. Singh/W. Bolander/P. Fournier/I. Lindley/M. Lowenstein/C. Mellen (Cox)
|
|
|||
Oakland Strokes, Inc. (B) |
A. Jelalian/J. Berger/E. Hiew/R. Reid/M. Roizen/m. newfold/M. Haskett/j. saroni/l. Murphy (Cox)
|
|
|||
Pacific Rowing Club (B) |
J. Slaughter/J. Miller/M. La/H. Lambert/D. Sharma/A. Wong/P. leong/S. Puerto/R. Garzelloni (Cox)
|
|
|||
St. Ignatius College Prep (B) |
B. carter/J. Murphy/R. Kendrick/J. Anderer/J. Burns/D. Fernandez/R. SANTOS/B. Vasquez/D. Allen (Cox)
|
|
|||
Junipero Serra High School (C) |
J. Doell/J. Lauber/M. Collins/J. Welsh/N. Steil/L. Klausner/D. Flaherty/N. Gennaro/J. Clarke (Cox)
|
|
|||
18 | 10:50 AM | Womens Novice 4x+ | 7 |
||
19 | 11:00 AM | Womens Lightweight 8+ | 0 |
||
20 | 11:10 AM | Mens Lightweight 2x | 8 |
||
21 | 11:20 AM | Womens Varsity 4+ | 7 |
||
22 | 11:30 AM | Mens Varsity 4+ | 9 |
||
23 | 11:40 AM | Mens Novice 4+ | 11 |
||
24 | 11:50 AM | Mens Lightweight 8+ | 1 |
||
25 | 12:00 PM | Womens 2- | 5 |
||
26 | 12:10 PM | Womens 2x | 9 |
||
27 | 12:20 PM | Mens 2- | 8 |
||
28 | 12:30 PM | Womens Lightweight 2x | 3 |
||
29 | 12:40 PM | Mens 2x | 10 |
||
Artemis Rowing (A) |
D. Ma/E. Hsu-Storaker
|
|
|||
Humboldt Bay Rowing Association (A) |
H. Penalosa/I. Murphy
|
|
|||
Junipero Serra High School (A) |
A. Kost/G. Boyd-Goodrich
|
|
|||
Norcal Crew (A) |
M. Morehead/T. Kelly
|
|
|||
Pacific Rowing Club (A) |
T. Murphy/M. van Duyne
|
|
|||
Palo Alto Rowing Club (A) |
T. Chapman/M. Jankovic
|
|
|||
Upper Natoma Rowing Club (A) |
S. Scotti/S. Harris
|
|
|||
Humboldt Bay Rowing Association (B) |
C. Barres/A. Kupanoak
|
|
|||
Palo Alto Rowing Club (B) |
J. MacGregor/D. Jankovic
|
|
|||
Upper Natoma Rowing Club (B) |
N. Droubay/J. Galinato
|
|
|||
30 | 12:50 PM | Mens Lightweight 4+ | 7 |
||
31 | 1:00 PM | Womens Lightweight 4+ | 4 |
||
32 | 1:10 PM | Womens Novice 4+ | 8 |
||
33 | 1:20 PM | Mens 4- | 2 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change