36th Annual Chicago Sprints

  • Jul 9, 2016 To Jul 10, 2016
  • sprint
  • 1000
  • Chicago, IL (USA)
  • Hosted By Lincoln Park Boat Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, July 9, 2016
1 Mens Open 1x (MO1x)
8
2 Mens Ltwt 1x (ML1x)
4
3 Mens Junior 1x (MJ1x)
5
4 Womens Open 1x (WO1x)
3
5 Womens Ltwt 1x (WL1x)
2
6 Womens Junior 1x (WJ1x)
4
7 Mens Open 4+ (MO4+)
12
8 Womens Open 4+ (WO4+)
8
9 Mens Open 2x (MO2x)
12
    Chicago Rowing Foundation (A)
T. Hillier/P. Rutkowski
 
    Chicago Training Center (A)
D. Reyes/R. Martinez
 
    Cloanthus RC (A)
T. Gocken/M. Butsch
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
 
    Mendota Rowing Club (A)
N. Van Sciver/N. Summers
 
    Toledo Rowing Club (A)
 
    Chicago Rowing Foundation (B)
G. Yost/J. Gordon
 
    Chicago Training Center (B)
J. Murphy/O. Byrd
 
    Cloanthus RC (B)
J. Fargo/j. byrd
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
A. Dolotov/L. Sklyanskiy
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
S. Casavechia/T. Mark
 
    Mendota Rowing Club (B)
J. Edwin/D. Watkins
 
10 Mens Ltwt 2x (ML2x)
6
11 Mens Junior 2x (MJ2x)
9
    Alliance Rowing Club of Illinois (A)
j. finnegan/K. Macsai-Goren
 
    Chicago Training Center (A)
D. Izguerra/B. Bahena
 
    New Trier High School Rowing (A)
I. Fargo/C. Fargo
 
    New Trier High School Rowing (A)
D. Theiss/P. Dustman
 
    RowAmerica Hamilton (A)
N. Hershner/E. Smith
 
    St. Louis Rowing Club (A)
T. Francis/R. Govero
 
    Alliance Rowing Club of Illinois (B)
T. Glasgow/p. pys
 
    Chicago Training Center (B)
C. Luna/C. Wachholz
 
    St. Louis Rowing Club (B)
I. Eastlund/J. Aach
 
12 Womens Open 2x (WO2x)
8
    Alliance Rowing Club of Illinois (A)
E. Chrusciel/a. wartowski
 
    Chicago Training Center (A)
J. Durán/K. Lopez
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
S. Stafford/L. Odronic
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
J. Floyd/M. Lazorchak
 
    Composite: Lincoln Park Boat Club, Unaff. (USA) (A)
J. Engel/A. Miller
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
E. Tremblay/A. Kunau
 
    RowAmerica St. Charles (A)
M. Bieber/l. gonsalves
 
    St. Louis Rowing Club (A)
M. Keenoy/M. Rabenberg
 
13 Womens Ltwt 2x (WL2x)
2
14 Womens Junior 2x (WJ2x)
7
    Chicago Training Center (A)
A. Dimas/B. Reardon
 
    RowAmerica Hamilton (A)
T. Brown/P. Sancrant
 
    RowAmerica St. Charles (A)
E. Williamson/I. Maki
 
    Alliance Rowing Club of Illinois (B)
s. creasey/k. hillesland
 
    Chicago Rowing Foundation (B)
A. Lugo/m. Sturm
 
    Chicago Training Center (B)
S. Reyes/K. Reardon
 
    RowAmerica Hamilton (B)
R. Duff/b. parton
 
15 Mens Masters 8+ (MM8+)
5
16 Womens Masters 8+ (WM8+)
13
17 Mens Junior 8+ (MJ8+)
14
    Alliance Rowing Club of Illinois (A)
p. pys/a. Saakov/D. Fey/d. neilsen/T. Glasgow/w. mccrory/K. Macsai-Goren/k. imrem/J. Crawford (Cox)
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
A. Christiansen/T. Christiansen/C. Kenney/M. Allen/O. Lilleleht/F. Ringler/T. Kaldhen/N. Soucie-Porter/P. Line (Cox)
 
    Chicago Training Center (A)
A. Roman/C. Miranda/D. Reyes/C. Slayd-Byrd/R. Martinez/S. Reyes/J. Tellez/D. Flores/A. Fernandez (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
H. Lerner/P. Dustman/D. Theiss/P. Chatain/G. Quinn/I. Fargo/J. Dolan/B. Gridley/H. Hall (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
Z. AbuAwad/D. Hawkins/I. Eastlund/J. Aach/L. Taxman/J. Detling Nusser/L. Estes/P. Murphy/A. Waddell (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
N. Osborne/R. Govero/C. Reagan/H. Tyree/E. Mutic/J. Tielking/R. Gage/J. Guest/B. Fister (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
B. Schnese/J. Karnes/P. Boll/M. St. Amour/C. Pond/G. Badalich/J. Green/C. Langley/A. Beightol (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
G. Torvik/J. Fruechte/J. Adams/D. Ericksen/A. Johnson/M. Davis/K. Thakur/B. Sprainer/Z. Vogel (Cox)
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (B)
M. Marcou/J. O'BRIEN/J. swift/R. Brown/E. Hoerl/E. Raichle/R. Driscoll/A. Nordmeyer/G. Heiden (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (B)
M. Knight/J. Ratty/D. Tigerman/D. Dreyfus/B. McCormick/D. Aiken/C. Simon/M. Cassis/T. Brittingham (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (B)
G. Lawton/J. Swenson/J. Pondel/O. KISSINGER/S. Dantoin/G. Lu/Z. Fischer/M. Leykin/G. VanLue (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (B)
T. Pratt/B. Gilmore/E. Green/C. Heikkila/R. Kewitsch/T. Tellor/M. Zappa/P. Rock/R. Schwarz (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (C)
E. Hoffins/E. St. Amour/D. Hutt/H. Hill/j. latterell/h. lucas/J. Hill/J. VanLue/J. Brandt (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (C)
C. Hay/D. Green/J. O'Connell/T. Green/E. Blesener/S. Boguszewicz/B. Sun/C. Erickson/J. Lippincott (Cox)
 
18 Womens Junior 8+ (WJ8+)
14
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
 
    Chicago Training Center (A)
S. Reyes/M. Correa/N. Stroud/x. xx/A. Correa/E. Tellez/J. x1/K. Reardon/A. Fernandez (Cox)
 
    Loyola Academy Rowing Association (A)
b. rambler/c. rambler/d. rambler/e. rambler/f. rambler/g. rambler/h. rambler/i. rambler/a. rambler (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
A. Caldwell/R. Chiao/A. Elli/K. McNulty/K. Hagedorn/K. Dickman/A. Errath/M. gao/C. Jacobs (Cox)
 
    RowAmerica Hamilton (A)
E. Due/T. Brown/C. Busch/P. Sancrant/b. parton/I. Maki/R. Duff/R. Smith/E. Smith (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
J. Behrens/C. Taylor/K. Ward/L. Brown/J. Rhodes/M. Present/J. Volk/C. Albert/E. Ewell (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
K. Diffley/S. Broomfield/A. Sutrick/S. Sullivan/J. Hadcock/M. Lonski/C. Johnson/R. Lonski/J. Campbell (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
M. Mazarguil/E. Traun/R. Hinrichs/M. Dahlstrom/L. Heimlich/G. Van Dyke/E. Fahlsing/O. Pfaendtner/C. O'Connell (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (B)
M. Tyrrell/D. Harris/E. Yang/i. befeler/A. Brozek/A. Gassner/M. Duncan/M. Farmer/E. Huber (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (B)
N. Hoffmann/M. Velarde Villalaz/G. Hildebrand/L. Launer/A. Lundberg-Wirig/A. Laev/T. Starrett/R. Kluck/M. Crump (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (B)
H. Cassellius/M. Margioni/L. Gresham/S. Hogle/A. Kaju/A. Morrow/A. Rundquist/K. Carrabre/M. Hannula (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (C)
S. Dark/a. Balsavias/S. Durham/S. Taylor/G. Helt/L. Melby/a. roesch/G. Suntrup/J. Staley (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (C)
D. Holbrook/E. McCann/A. Galbraith/E. Hyndiuk/A. Widell/G. Latterell/A. Julius/M. Smith/O. Lonski (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (C)
G. Morrow/M. Torelli/Q. Johnson/M. Mertes/B. Parady/S. Frenz/K. Richter/C. Coyle/J. Lippincott (Cox)
 
21 Mens Open 2- (MO2-)
3
22 Womens Open 2- (WO2-)
4
23 Womens Masters Ltwt 4+ (WML4+)
4
24 Mixed Open 2x (MxO2x)
7
25 Mens Ltwt 8+( ML8+)
4
26 Womens Ltwt 8+ (WL8+)
2
27 Mens Novice 4+ (MN4+)
12
28 Womens Novice 4+ (WN4+)
10
Sunday, July 10th
29 Mens Masters 1x (MM1x)
10
30 Mens Masters Ltwt 1x (MML1x)
6
31 Womens Masters 1x (WM1x)
3
32 Womens Masters Ltwt 1x (WML1x)
4
33 Mens Junior 4+ (MJ4+)
16
34 Womens Junior 4+ (WJ4+)
16
35 Mens Masters 2x (MM2x)
9
36 Womens Masters 2x (WM2x)
8
37 Mens Masters 4+ (MM4+)
11
38 Womens Masters 4+ (WM4+)
16
39 Mens Open 4x (MO4x)
8
40 Mens Junior 4x (MJ4x)
7
    Alliance Rowing Club of Illinois (A)
j. finnegan/T. Glasgow/p. pys/K. Macsai-Goren
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
A. Christiansen/R. Driscoll/M. Marcou/F. Ringler
 
    Chicago Training Center (A)
C. Mojica/J. Murphy/c. Miranda Jr/A. Fernandez
 
    Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc. (A)
L. Connery/H. DeWitt/L. Lyles/E. Young
 
    Chicago Training Center (B)
N. Lisanti/M. Olsen/S. Dunn/E. Garcia
 
    Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc. (B)
J. Justic/B. Johnson/H. Quinn-Pasin/J. Epstein
 
    Chicago Training Center (C)
H. Rivas/C. Hernandez/J. Velasquez/L. Reardon
 
41 Womens Open 4x (WO4x)
8
42 Womens Junior 4x (WJ4x)
6
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
E. Pietz/E. Cruz/M. Waldvogel/S. Feller
 
    Chicago Training Center (A)
S. Reyes/B. Tellez/A. Gonzalez/J. Rodriguez
 
    RowAmerica Hamilton (A)
 
    RowAmerica St. Charles (A)
F. Flood/E. Williamson/N. Robinson/I. Maki
 
    Alliance Rowing Club of Illinois (B)
k. hoover/s. creasey/M. Miklasz/k. hillesland
 
    Chicago Training Center (B)
E. Tellez/B. Reardon/N. Stroud/A. Dimas
 
43 Mens Open 8+ (MO8+)
8
44 Womens Open 8+ (WO8+)
10
45 Mixed Masters 2x (MxM2x)
8
46 MN1x Mens Novice 1x (MN1x)
2
47 WN1x Women's Novice 1x (WN1x)
2
48 Mens Ltwt 4+ (ML4+)
4
49 Womens Ltwt 4+ (WL4+)
7
50 Mens Novice 8+ (MN8+)
5
51 Womens Novice 8+ (WN8+)
8
52 Mixed 8+ (Mx8+)
13
52 Mixed Adaptive 2x
0
53 Mixed Adaptive 2x
0
54 PC2x Parent-Child 2x (PC2x)
4
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change