36th Annual Chicago Sprints
- Jul 9, 2016 To Jul 10, 2016
- sprint
- 1000
- Chicago, IL (USA)
- Hosted By: Lincoln Park Boat Club
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, July 9, 2016 | |||||
1 | Mens Open 1x (MO1x) | 8 |
|||
2 | Mens Ltwt 1x (ML1x) | 4 |
|||
3 | Mens Junior 1x (MJ1x) | 5 |
|||
4 | Womens Open 1x (WO1x) | 3 |
|||
5 | Womens Ltwt 1x (WL1x) | 2 |
|||
6 | Womens Junior 1x (WJ1x) | 4 |
|||
7 | Mens Open 4+ (MO4+) | 12 |
|||
Lincoln Park Boat Club (A) |
G. Powell/Z. Hebert/C. Vasseur/W. Randall/M. Guy (Cox)
|
|
|||
Marquette University Rowing Club (A) |
A. Kobiela/r. kaufmann/T. Milani/S. Pleasant/K. Fletcher (Cox)
|
|
|||
Mendota Rowing Club (A) |
S. Romero/B. Bradford/K. Amann/C. Sawyers/J. Ricart (Cox)
|
|
|||
New Trier High School Rowing (A) |
M. Knight/B. Gridley/J. Dolan/D. Dreyfus/H. Rahaley (Cox)
|
|
|||
St. Louis Rowing Club (A) |
R. Gardiner/h. wallace/L. Helt/I. Eastlund/W. Klein (Cox)
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club (A) |
W. Alt/N. spencer/J. Pondel/C. Wirth/G. VanLue (Cox)
|
|
|||
Toledo Rowing Club (A) |
T. Valentine/M. Masterson/J. Hanna/A. Hagmann/E. Hartkopf (Cox)
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
N. Jablonski/K. Hammond/D. Najjum/R. Howell/I. Weiss (Cox)
|
|
|||
Lincoln Park Boat Club (B) |
S. McDonald/M. Blum/M. Goodrich/R. Hare/D. Bejarano Rayo (Cox)
|
|
|||
St. Louis Rowing Club (B) |
S. Sharp/P. O'Neal/T. Albert/D. Miner/B. Seely (Cox)
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club (B) |
J. Hill/E. St. Amour/D. Hutt/H. Hill/J. Brandt (Cox)
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (B) |
J. Shore/C. Montoya/N. Sonnier/H. Sonnier/E. Knorps (Cox)
|
|
|||
8 | Womens Open 4+ (WO4+) | 8 |
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
C. Evans/M. Gutierrez/M. Hudson/M. Esway/J. Stoner (Cox)
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
|
||||
Lincoln Park Boat Club (A) |
S. Cornish/M. O'Brien/A. Rogers/L. Hawthorne/M. Meldrim (Cox)
|
|
|||
Marquette University Rowing Club (A) |
R. Tank/C. Prekwas/L. Daly/B. Moffett/K. McHugh (Cox)
|
|
|||
Mendota Rowing Club (A) |
M. Bonstrom/A. Ochberg/E. West/M. McDermott/E. Klapheke (Cox)
|
|
|||
St. Louis Rowing Club (A) |
M. Vollmar/M. Rabenberg/E. Hendrickson/M. Keenoy/M. Gamble (Cox)
|
|
|||
Lincoln Park Boat Club (B) |
G. Looby/G. Schneider/M. Coleman/C. Starshak/J. Nichols (Cox)
|
|
|||
Lincoln Park Boat Club (C) |
K. Clair/S. Dick/S. Bullock/L. Whalen/D. Bejarano Rayo (Cox)
|
|
|||
9 | Mens Open 2x (MO2x) | 12 |
|||
10 | Mens Ltwt 2x (ML2x) | 6 |
|||
11 | Mens Junior 2x (MJ2x) | 9 |
|||
12 | Womens Open 2x (WO2x) | 8 |
|||
13 | Womens Ltwt 2x (WL2x) | 2 |
|||
14 | Womens Junior 2x (WJ2x) | 7 |
|||
15 | Mens Masters 8+ (MM8+) | 5 |
|||
16 | Womens Masters 8+ (WM8+) | 13 |
|||
17 | Mens Junior 8+ (MJ8+) | 14 |
|||
18 | Womens Junior 8+ (WJ8+) | 14 |
|||
21 | Mens Open 2- (MO2-) | 3 |
|||
22 | Womens Open 2- (WO2-) | 4 |
|||
23 | Womens Masters Ltwt 4+ (WML4+) | 4 |
|||
24 | Mixed Open 2x (MxO2x) | 7 |
|||
25 | Mens Ltwt 8+( ML8+) | 4 |
|||
26 | Womens Ltwt 8+ (WL8+) | 2 |
|||
27 | Mens Novice 4+ (MN4+) | 12 |
|||
28 | Womens Novice 4+ (WN4+) | 10 |
|||
Camp Randall Rowing Club, Inc (A) |
M. van Nieuwkoop/O. Goetzinger/M. Raichle/R. Caplan/L. Stewart (Cox)
|
|
|||
Marquette University Rowing Club (A) |
B. Pierson/O. Ryan/M. Weatherton/E. Soto/L. Daly (Cox)
|
|
|||
New Trier High School Rowing (A) |
A. Elli/A. Errath/K. McNulty/K. Dickman/L. Chiu (Cox)
|
|
|||
St. Louis Rowing Club (A) |
s. suntrup/S. Schulz/K. Luechtefeld/a. klenke/E. Huber (Cox)
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club (A) |
D. Holbrook/A. Widell/E. McCann/E. Hyndiuk/O. Lonski (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (A) |
R. Zawacki/E. Klysen/E. Loehrer/M. Lucas/E. Cassellius (Cox)
|
|
|||
St. Louis Rowing Club (B) |
L. Melby/G. Helt/S. Tyree/L. Aach/J. Staley (Cox)
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club (B) |
B. Stillman/H. O'Leary/B. Froiland/S. Widell/N. Fiorita (Cox)
|
|
|||
St. Louis Rowing Club (C) |
K. Monroe/M. Hunter/C. Wilson/D. Small/C. Austin (Cox)/
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club (C) |
G. D'Souza/R. Lonski/C. Johnson/V. Mathu/J. Campbell (Cox)
|
|
|||
Sunday, July 10th | |||||
29 | Mens Masters 1x (MM1x) | 10 |
|||
30 | Mens Masters Ltwt 1x (MML1x) | 6 |
|||
31 | Womens Masters 1x (WM1x) | 3 |
|||
32 | Womens Masters Ltwt 1x (WML1x) | 4 |
|||
33 | Mens Junior 4+ (MJ4+) | 16 |
|||
34 | Womens Junior 4+ (WJ4+) | 16 |
|||
35 | Mens Masters 2x (MM2x) | 9 |
|||
36 | Womens Masters 2x (WM2x) | 8 |
|||
37 | Mens Masters 4+ (MM4+) | 11 |
|||
38 | Womens Masters 4+ (WM4+) | 16 |
|||
39 | Mens Open 4x (MO4x) | 8 |
|||
40 | Mens Junior 4x (MJ4x) | 7 |
|||
41 | Womens Open 4x (WO4x) | 8 |
|||
42 | Womens Junior 4x (WJ4x) | 6 |
|||
43 | Mens Open 8+ (MO8+) | 8 |
|||
44 | Womens Open 8+ (WO8+) | 10 |
|||
Camp Randall Rowing Club, Inc (A) |
K. Blomker/M. Hecht/b. Beckett/S. Eckes/K. Hansen/S. Stockinger/M. Carberry/J. Duxstad/L. Stewart (Cox)/
|
|
|||
Chicago Rowing Foundation (A) |
I. Saker/M. Mingelgrin/M. Kent/O. Hunt/C. Shepley/A. Zehfuss/L. Sommer/T. Otting/I. Weiss (Cox)
|
|
|||
Lincoln Park Boat Club (A) |
S. Cornish/M. O'Brien/J. Engel/G. Schneider/A. Rogers/L. Hawthorne/S. Minc/M. Coleman/M. Meldrim (Cox)
|
|
|||
Marquette University Rowing Club (A) |
B. Moffett/R. Tank/L. Daly/S. Reis/N. Lasswell/A. Kratzke/M. Weatherton/E. Riesgraf/A. Tomasino-Perez (Cox)
|
|
|||
St. Louis Rowing Club (A) |
A. Gassner/S. Durham/S. Dark/E. Hendrickson/a. Balsavias/i. befeler/A. Brozek/L. Helfrey/M. Gamble (Cox)
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club (A) |
K. Diffley/S. Broomfield/A. Sutrick/S. Sullivan/J. Hadcock/M. Lonski/C. Johnson/R. Lonski/J. Campbell (Cox)
|
|
|||
Chicago Rowing Foundation (B) |
S. Bisch/E. Stolze/L. Holmes/A. Wojcieszak/Z. Lallas/L. Kizziah/V. KATZ/I. Emanuel/L. Johnson (Cox)
|
|
|||
Lincoln Park Boat Club (B) |
G. Looby/J. Pilotte/G. Izguerra/t. kline/D. Reed-Hudson/C. Starshak/V. Valasquez/K. Clair/D. Bejarano Rayo (Cox)
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club (B) |
D. Holbrook/E. McCann/A. Galbraith/E. Hyndiuk/A. Widell/G. Latterell/A. Julius/M. Smith/O. Lonski (Cox)
|
|
|||
Chicago Rowing Foundation (C) |
L. Olson/A. Jurcak/L. Papaleo/B. Achs/J. Topor/A. Samuelson/K. Rodway/M. Davies/H. Kim (Cox)
|
|
|||
45 | Mixed Masters 2x (MxM2x) | 8 |
|||
46 | MN1x | Mens Novice 1x (MN1x) | 2 |
||
47 | WN1x | Women's Novice 1x (WN1x) | 2 |
||
48 | Mens Ltwt 4+ (ML4+) | 4 |
|||
49 | Womens Ltwt 4+ (WL4+) | 7 |
|||
50 | Mens Novice 8+ (MN8+) | 5 |
|||
51 | Womens Novice 8+ (WN8+) | 8 |
|||
52 | Mixed 8+ (Mx8+) | 13 |
|||
52 | Mixed Adaptive 2x | 0 |
|||
53 | Mixed Adaptive 2x | 0 |
|||
54 | PC2x | Parent-Child 2x (PC2x) | 4 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change