52nd Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 22, 2016
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
49
2 8:05 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II [60 - 69, 70+]
52
3 8:32 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
57
4 8:57 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
57
5 9:18 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
33
6 9:42 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
62
7 10:05 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
42
8 10:25 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
51
9 10:45 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
42
10 11:07 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
52
11 11:27 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
31
12 11:43 AM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
33
13 11:55 AM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
28
14 12:12 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
50
15 12:31 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
45
16 12:51 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
49
17 1:10 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
59
18 1:37 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
36
19 1:51 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
39
20 2:08 PM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
16
21 2:16 PM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
17
22 2:29 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
23
23 2:40 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
25
24 2:58 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
20
25 3:08 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
22
26 3:23 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
25
27 3:34 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
21
28a 3:47 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
27
28b M LW 1X Men's Lightweight Singles
19
29a 4:06 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
28
29b W LW 1X Women's Lightweight Singles
15
30a 4:29 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
30b MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
4
DCPC2X 4:46 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
47
Sunday, October 23, 2016
31a 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
13
31b TA 2X Trunk/Arms Doubles
3
32a 8:08 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
40
32b M YOUTH 1X Men's Youth Singles
35
33a 8:31 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
30
33b W YOUTH 1X Women's Youth Singles
25
34 8:53 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCW4X 9:30 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
31
35 9:47 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
25
36 10:05 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
37 10:39 AM M MSTR 1X Men's Master Singles
19
38 10:47 AM W MSTR 1X Women's Master Singles
16
39 11:01 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
36
    Seattle Rowing Center (A)
R. Schulz/N. Angelillo
 
    New Canaan High School Crew (A)
J. Byrne/C. Dorsey
 
    Narragansett Boat Club (A)
H. Snow/T. Satterthwaite/
 
    GMS Rowing Center (A)
C. Donadio/J. Schlyer/
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
J. May/Z. Neufeld
 
    Detroit Boat Club (A)
C. Cornillie/S. Malbouef
 
    South Niagara Rowing Club (A)
K. Keith/C. Rusin/
 
    Riverside Boat Club (A)
S. Higgins/M. Shieber
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
S. Mokha/L. Druckman
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
O. Peacock/K. Lenihan/
 
    Malvern Preparatory School (A)
A. Quintiliani/A. Wirtel
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
A. Nikopoulos/M. Densen
 
    GMS Rowing Center (B)
B. Evans/N. Salazar/
 
    Conshohocken Rowing Center Inc. (A)
H. Scarlato/W. Pechet
 
    Belen Jesuit Prep School (A)
l. zumpano/H. Prindle/
 
    Shiplake College (A)
C. Rollet-Manus/S. Newman
 
    Great River Rowing (A)
H. O'Rourke/S. Micinilio
 
    North Jersey Rowing (A)
E. Walker/B. Saks
 
    Parkersburg South HS Crew (A)
Z. Goddard/D. Chapman
 
    Sarasota Scullers (A)
K. Schumann/C. Cail
 
    Redwood Scullers/Stanford Rowing Center (A)
A. DeTurck/R. Krappe
 
    Long Lake Rowing Crew (A)
A. Berrell/D. Mitchellette
 
    Texas Rowing Center (A)
D. Crotts/E. Prince
 
    Southern California Scullers Club (A)
K. Babraj/A. Margotta/
 
    Gainesville Area Rowing, Inc. (A)
J. Nelson/S. Lindsay
 
    CRI- Row Boston (A)
R. Pease/D. Rao/
 
    Ransom Everglades Crew (A)
A. Zalivchiy/A. Segrera
 
    Ridley College (A)
S. Court/E. Enns
 
    Austin Rowing Club (A)
J. Cox/J. Maguire
 
    Manchester Rowing Alliance (A)
B. Parrott/W. Brunet
 
    Dayton Boat Club (A)
P. Wittmann/C. Yaklic
 
    Seattle Rowing Center (B)
N. Sullivan/M. Shure
 
    Sagamore Rowing Association (A)
R. SANDERS/W. Holmes
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
P. Hoffman/C. Levy
 
    California Yacht Club (A)
Z. Steinfeld/C. Adams/
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
j. english/A. Romanick/
 
40 11:14 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
39
41 11:33 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
    Noble & Greenough School (A)
I. Sheerin/G. Skelly/T. McEvoy/J. Patterson/E. Majernik (Cox)/
 
    Brunswick School Boat Club (A)
A. Trauber/J. Altman/M. Jacobson/D. Jasson/C. Boyle (Cox)
 
    Salisbury School (A)
K. Warming/J. Desautels/K. Rice/J. von Steuben/C. Merrill (Cox)
 
    Radley College Boat Club (A)
M. Senior/F. Elwes/A. McChesney/J. Bowesman-Jones/M. Dawson (Cox)/
 
    Choate Rosemary Hall (A)
R. Moseley/A. Overmeer/A. Paolozzi/D. Herman/M. London (Cox)
 
    Radley College Boat Club (B)
W. a'Brassard/F. Corner/M. Dunlap/J. Innes-Ker/T. Williams (Cox)/
 
    St. John's High School Crew (A)
N. Madigan/T. Vigeant/M. Baltas/N. Rino/L. Manning (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
C. Reitler/K. Into/A. Huang/d. shlimak/J. Canning (Cox)
 
    Upper Canada College (A)
B. Givertz-Steel/R. Walker/C. Willcocks/R. Davies/J. Collins (Cox)
 
    S.A.C./ Sacramento State Aquatic Center/Capital (A)
N. Patrick/G. Hanson/N. Klaff/A. Terrazas/C. Madrigal (Cox)
 
    Belmont Hill School (A)
H. Thomas/R. Jahrling/R. Warming/P. Shea/R. Williams (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
N. West/C. Hart/R. Pavlovich/T. FRANCIA/D. Wilson (Cox)/
 
    Pacific Rowing Club (A)
J. Mac Donnell/S. Brennessel/G. Le Meur/B. Orr/L. Folsom (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
J. Saunders/N. Munoz/Z. Berzon/M. Berdysiak/B. Sala (Cox)/
 
    Marina Aquatic Center Junior Rowing (A)
M. Algert/J. Shannon/M. Goldman/J. Kagan/G. Chelliah (Cox)/
 
    St. John's Jesuit High School (A)
Z. Gribble/L. Brockway/C. Baca/B. Theis/R. Thusay (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
C. Kirschman/M. Warren/J. Battisti/R. Snedden/B. Bettinger (Cox)
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
J. Biggs/A. Ramos-Rivera/A. Bared/J. Levy/M. Velez (Cox)
 
    Bedford Crew Club (A)
A. Portela/M. Rutherford/S. Ashooh/N. Carter/N. Stefekos (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
G. Lu/J. Swenson/J. Karnes/M. St. Amour/E. Brandt (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
M. Campone/J. Freitas/s. ryan/J. Kennedy/A. Hayes (Cox)/
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
S. Hofmann/C. Mitchell/m. paton/A. Lee/J. Lamkin (Cox)/
 
    Gonzaga College High School Crew (A)
N. Tobey/A. Thomas/J. Schoenewolf/J. Nicoll/J. Carluccio (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
Q. Humphrey/N. Brown/G. Millette/M. Rubbo/A. Kiernan (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
D. Foster/A. Drummond/A. Swanski/M. Conley/C. Mergy (Cox)/
 
    St. Joseph's Preparatory School (A)
M. West/M. Fedele/N. Giangiordano/J. Jaeger/F. Killion (Cox)
 
    Friends of Port Rowing (A)
L. Cowen/A. Lyman/O. Bros/T. Russell-Yeh/O. Fogarty (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
N. Egrie/C. Bowman/A. O'Grady/C. Hirshberg/J. Shusko (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
J. Peers/Z. Childs/C. Milam/H. Berrier/A. O'Leary (Cox)
 
    South Niagara Rowing Club (A)
N. McDonald/L. Whitley/F. Darling/N. Kennedy/K. Keith (Cox)/
 
    St Paul's School Boat Club (A)
G. Dickinson/C. McInroy/N. Palmer/A. Mattimoe/B. Moore (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
P. Kalocay/M. Reilly/S. Pakrad/J. Mascia/A. Spath (Cox)/
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
M. Shaffer/D. Tanasijevich/J. Peacock/J. Bayly/J. Katz (Cox)
 
    King's College School - Wimbledon (A)
B. Firillo/J. Blazye/T. Bandurka/J. Tyrrell/C. Gomez (Cox)
 
    Kent School Boat Club (A)
B. Belincevic/T. Mortimer/C. Robbins Lentz/C. Magnani/J. Rutstein (Cox)
 
    Arlington Belmont Crew (A)
N. Hanify/L. Abeln/B. O'Rourke/A. Kane/N. Krom (Cox)/
 
    Brooks School Crew (A)
A. Harmange/J. Lehrer/H. Hollingsworth/J. Day/M. Dunn (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
H. Toulmin/N. Sterne/E. Massat/R. Boer/M. Kaplan (Cox)/
 
    Rye High School Crew (A)
J. Dailey/T. Rudolph-Math/J. Cronin/J. Hartman/Z. Szabo (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Pushner/J. Zerbe/N. Fisher/A. Gordienko/I. Santos (Cox)/
 
    Riverside Boat Club (A)
K. Mahadevan/J. Pierre/T. Chow/N. Lapidus/M. Silverman (Cox)
 
    Groton School (A)
W. Caspersen/J. Cecil/C. Ye/W. Norton/P. Higgins (Cox)/
 
    Walter Johnson Crew Club Inc (A)
H. Karlin/D. Gottron/T. Zhao/S. Gonzalez-Valencia/A. Mahany (Cox)
 
    Belen Jesuit Prep School (A)
I. Anderson/P. Maher/R. Labrada/I. Lopez-Morillo/W. San Pedro (Cox)/
 
    Boston College High School (A)
A. Ambraziejus/P. Bonarrigo/D. Dudziak/A. Cosentino/M. Kouroriez (Cox)
 
    Buckingham Browne & Nichols (A)
A. Evenchik/H. Ross/M. Zuckerman/I. McJohn/C. Blair (Cox)
 
    Stanton-River Bank Rowing (A)
G. Nolan/A. Portell/M. Alton, Jr./J. Crews/A. Greco (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
D. Dreyer/L. Ziozis/A. Hom/M. Canino/B. Voto (Cox)
 
    Marlow Rowing Club (A)
W. Treasure/c. fairman/j. long/a. smith/e. powers (Cox)
 
    The Episcopal Academy - PA (A)
W. Purtill/N. Horbowy/C. Andrews/T. Woodville/R. Copit (Cox)
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
M. Zarcone/R. Parks/B. Beretvas/L. Finning/C. Pustay (Cox)
 
    Boston Latin School Crew (A)
J. DiGiacomo/K. Eskew/A. Estrada/E. Usherenko/L. van Reijendam (Cox)
 
    Harriton Rowing Association (A)
N. Terwiesch/G. Pelletier/C. Hoehn/P. Flanagan/C. Flanagan (Cox)
 
    Kearny High School (A)
C. Grimm/L. Glazewski/C. Da Silva/J. Baptista/D. Amorim (Cox)
 
    St. Andrews (A)
B. Kroon/L. Smit/M. Conroy/K. Letherby/M. Duthie (Cox)/
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
E. Elftmann/J. Fruechte/C. Heikkila/A. Johnson/G. Ewig (Cox)/
 
    Seattle Rowing Center (A)
J. Harper/E. Evans/N. Schliesman/C. Graham/E. Andrews (Cox)
 
    St. Peters Preparatory School (A)
S. Phelan/D. Lerner/W. Curtis/D. McCarthy/D. Espino (Cox)/
 
    Phillips Exeter Academy (A)
F. Maloney/S. Sulley/B. Levy/J. Telman/D. Kim (Cox)
 
    Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club (A)
M. Roque/L. Bailey/R. Reddix/A. Berry/T. Dittmer (Cox)
 
    Davenport Rowing Club (A)
C. PADILLA/D. Gesang/N. Peel/R. Finn/A. Marciano (Cox)
 
    Xavier High School Crew (A)
D. Guenther/M. Macijauskas/N. Kagel/R. Larese/D. DeBerry (Cox)
 
    South Niagara Rowing Club (B)
G. McKinley/A. Jastremski/E. Egan/A. Barnes/C. Barnes (Cox)/
 
    Montgomery Boat Club (A)
B. Clarke/K. Jurrens/C. Kiyonaga/B. Berger/M. Goohs (Cox)
 
    Ransom Everglades Crew (A)
C. Carlos/J. Mishael/R. Schwartz/O. Alfi/B. Ratzan (Cox)
 
    Lewis S. Mills High School Crew Team (A)
Z. Nordstrom/W. Ji/C. Norton/A. Klimkoski/B. Ledesma (Cox)/
 
    Row New York - Manhattan (A)
R. Pantaleon/S. Rojas/J. Franco/E. Perez/D. Seecoomar (Cox)
 
    Nashville Rowing (A)
L. Quinby/Q. Cunneely/J. Brimm/G. Miller/Z. Collins (Cox)/
 
    Pine-Richland Crew (A)
o. christian/G. O'Connor/T. Hepler/M. Katich/E. Egyed (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
N. Morris/M. Palmer/Z. Taylor/M. Fitzpatrick/E. Bond (Cox)/
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
S. Donaldson/D. Flogaus/D. MacKelcan/M. Williamson/N. Donahue (Cox)
 
    Marianapolis Preparatory School Crew (A)
N. Alessandro/C. Jacobs/G. Swift/M. Fontaine/O. Duncan (Cox)
 
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A)
E. Wicks/B. Hampton/L. lukenda/R. Guerrera/A. Mayo (Cox)
 
    Noble & Greenough School (B)
D. Umphrey/M. Keating/L. Mackenzie/C. Kinghorn/R. Drout (Cox)/
 
    Cambridge Rindge & Latin School (B)
M. Ingersoll/J. Steinberg/O. Saffery/S. Leek/T. McNulty (Cox)/
 
    Peterborough Rowing Club (B)
a. edmondson/Z. Masciangelo/N. Ogrodnik/J. Corradini/P. Bonner (Cox)/
 
    Phillips Academy Andover (A)
A. Driscoll/B. Slibeck/L. Bitler/C. Latta/L. Wain (Cox)
 
    New York Rowing Association (A)
M. Vazquez/T. D'Arpino/T. Scharfenberger/C. Tanas/J. Halligan (Cox)
 
    Tabor Academy (A)
J. Mabie/B. Finley/S. McClennon/J. Hawkins/J. Gordon (Cox)
 
    Dublin Crew (A)
E. Metzger/K. Lake/P. Schoellkopff/R. Buddie/E. Melody (Cox)
 
    Allderdice High School Crew Team (A)
B. Horvitz/J. Vresilovic/A. Moritz/B. Mathier/B. Burns (Cox)
 
    Middletown High School (A)
B. Clark/R. Moore/B. Doolgar/T. Resor/S. Morales (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
H. Zinn/N. Legendre/D. Mennillo/P. Fancher/a. mennillo (Cox)
 
    Unionville High School (A)
C. Shearer/C. Kelley/J. Lehmann/E. Renzetti/M. Kelley (Cox)
 
    Colorado Jr. Crew (A)
I. Cormier/J. Pennington/S. Snyder/B. Lyle/J. Moore (Cox)
 
DCM4X 12:09 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
34
42 12:24 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
27
43 12:43 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
    Marin Rowing Association (A)
C. Norstad/G. Pompili/A. Stengle/L. Carlson/J. Passot/J. Wentworth/M. Igou/m. gagnon/G. Doty (Cox)
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
K. Hoite/M. Hoite/N. Lilichenko/N. Kim/S. Dettlinger/B. Mundelius/J. Sun/C. Mclaren/R. Saha (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Hajjar/B. JOYCE/I. Engstrom/N. Potter/D. Sobieszek/j. sills/P. DiGiovanni/J. Heart/J. Robinson (Cox)/
 
    St Paul's School Boat Club (A)
A. Waller/C. Woods/L. von Malaisé/C. Tarczy/A. Langstone Bolt/M. Deering/D. de Graaf/R. Guy/A. de Boissard (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
A. Hickey/D. Stoddard/J. Gallagher/C. Levine/C. Silva/R. Berger/E. Couillens/J. Ferenc/K. Takacs (Cox)
 
    RowAmerica Rye (A)
S. Hayes/A. Rodriguez/C. Borgogni/r. telesca/H. GRODIN/J. Katzman/C. Pyne/R. Alter/K. O'Byrne (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
C. Ball/M. Piegza/J. Engle/G. Devermann/G. Riffle/E. Aasted/J. Lanatta/C. Aiken/J. Sheridan (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
C. Dean/J. Lipford/M. Pitchford/T. Earp/Z. Stith/H. Schofield/C. Graue/Z. FAGIANI/S. Edwards (Cox)
 
    Gonzaga College High School Crew (A)
C. Tabash/R. Hrdy/B. McCabe/J. Johnson/W. Leslie/T. Vasquez/J. Kiyonaga/J. Roberts/S. Ponticiello (Cox)
 
    Belen Jesuit Prep School (A)
J. Menendez/C. Marin/A. Maduro/A. Pacios/I. Cabrera/J. Garcia/R. Marin/D. Giacosa/S. Ugas (Cox)/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
H. Burke/m. cantor/S. Banbury/D. Baugh/E. Koether/S. Holzhauer/A. Woods/J. Schmidt/A. Pasa (Cox)
 
    Crew Boosters of Winter Park (A)
J. Nicholas/J. Brazil/J. Coffee/S. Mallen/J. Fuller/V. Zhu/M. Swanson/A. SANDOVAL/S. Kerns (Cox)
 
    Westminster School Boat Club (A)
J. Swann/H. Jones/R. Mitchell/A. Green/N. Cowling/M. Deetman/G. Middleton/O. Banchero/A. Bakhai (Cox)
 
    Arlington Belmont Crew (A)
O. Niles/B. Youmell/J. Wenzel/I. McCabe/C. Yeh/J. Leong/D. Niles/A. Cronin/J. Green (Cox)/
 
    New Trier High School Rowing (A)
D. Tigerman/D. Theiss/P. Sagraves/G. Quinn/P. Chatain/H. Lerner/M. Knight/J. Ratty/J. Klein (Cox)/
 
    Green Lake Crew (A)
I. Whiton/J. Thiers/C. Lawson/M. Harjo/C. Brinchmann/D. Yanick/C. Bourget/S. Bowman/S. Presch (Cox)
 
    King's College School - Wimbledon (A)
W. Monaghan/D. Oldroyd/T. von Preyss/A. Chalk/F. Iggo/C. Noel/o. Oscar/T. Bryan Isaacs/A. Omar (Cox)
 
    Boston College High School (A)
R. Beeler/M. Wilson/M. McGee/N. Kuranda/H. Bleckley/C. Bradley/Z. Trent/A. Kraunelis/L. Ames (Cox)
 
    Bishops Diocesan College (A)
 
    Fordham Preparatory School (A)
M. Ptucha/S. Haggerty/A. Calder/O. galvin/R. Doyle/M. Jones/B. Burbage/E. O'Connor/J. Tomsen (Cox)
 
    Old Dominion Boat Club (A)
J. Ehlers/C. McGivern/D. Pratt/J. Depeyrot/J. Elkins/A. Guynn/J. Souza/N. Belvin/M. Gleeson (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
C. Tubb/M. Stroud/C. MaGill/A. Serven/A. Best/H. Park/L. Stewart/J. Gallagher/M. Gutierrez (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
D. Slear/D. Deuel/J. Lynn/A. Smith/E. Cox/E. Martin/T. Hill/W. Cory/S. Corey (Cox)
 
    Hingham High School Rowing Association (A)
R. Schilb/E. Quinn/W. Mullin/j. metzger/J. Freeman/G. Hewett/T. O'Connell/M. Neat/C. McCarthy (Cox)/
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
O. Babb/W. Nourachi/K. Richardson/C. Brady/W. Smith/B. Varnson/A. Missert/C. Johnson/M. Sweeden (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
J. McDonald/J. Neumann/S. Aral/P. Sheehan/G. Fischer/J. Rapp/M. Carolan/L. Varley/W. Mulhall (Cox)/
 
    Loyola Academy Rowing Association (A)
L. McGuire/M. Jelcz/M. Reahl/J. Hare/Y. Mouflouzelis/T. Murphy/R. HARWOOD/R. Tully/S. Navarro (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
A. Trautman/J. Reyes/C. LeDoux/L. Edelmann/R. Freimuth/W. Cave/E. Doran/S. Tehan/J. French (Cox)
 
    The Haverford School (A)
D. Martinelli/A. Lengel/J. O'Brien/M. Boston/D. McKay/A. Leavy/T. Scheuritzel/J. Li/J. Block (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
N. Spector/A. Haimovici/W. PAQUIN/M. Marchiony/K. Brisky/A. Dennis/A. Macklin/I. Struhl/Z. Ross (Cox)/
 
    Resilient Rowing Club (A)
R. Smith/S. Libberton/J. Serger/J. McLaughlan/J. Hamlin/C. Anderson/N. Stankey/J. Feng/C. Buckley (Cox)/
 
    Walt Whitman Crew Boosters, Inc. (A)
M. Love/J. Korn/C. Mboijana/S. Boudabbous/E. Waxman/C. Mollencop/J. Zwillinger/H. McCarthy/B. Duke (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
S. Mason/P. Scott/S. MAX/C. Edmundson/M. Steinthal/C. Stich/W. Arndt/A. Gugger/J. Catalano (Cox)/
 
    Central Catholic Crew (Pittsburgh) (A)
J. Peilert/T. Uhlemann/A. Mundundu/T. Peilert/B. BEAN/P. Lambert/T. Maier/G. Frezza/C. Stephens (Cox)
 
    St. Joseph's Collegiate Institute (A)
C. Pratt/J. Costolnick/J. Liszewski/R. Beaulieu/J. Westner/T. Slaugenhoupt/N. Shanley/M. Dobiesz/C. Ivancic (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
M. Fairley/L. Millens/T. Burke/S. Mercer/B. Weatherwax/j. schwartz/N. Marron/J. Gaba/M. Sayer (Cox)
 
    The Lawrenceville School (A)
T. Cummins/D. Piccinich/P. Collins/C. Gruber/P. Gow/T. Friedman/T. Park/A. Benson/D. Joseph (Cox)
 
    Capital City Rowing (A)
K. Bartlett/C. Hart/C. Stolp/J. Ricciardi/J. Holleman/N. Harvey/C. Randle/S. Heflin/J. Hershberger (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
J. Ulmer/L. McKerlich/C. Rouhana/G. Olerud/J. Buckley/J. Spencer/A. Sitzman/W. Wee/K. Lewis (Cox)/
 
    Montclair High School (A)
H. Vecchione/K. Schlemmer/O. King/K. Coplan/D. Murphy/P. King/D. Traore/G. Vrotsos-Rogers/J. Langhorn (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
J. Tyrer/F. Loucks/M. Rodgers/P. McGrath/A. Banner/J. McClelland/A. barry/C. Walsh/T. Vanderloos (Cox)
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
G. Read/I. Dirks/A. Dumitriu/T. Berle Carman/B. Robbins/P. Sindhuchatra/I. South/J. Brocker/M. Lin (Cox)
 
    Belmont Hill School (A)
W. Ryan/A. Berg/S. mannion/E. Whitehead/S. Nuzzo/J. Stone/L. O'Hare/J. Vander Vort/H. Vettel (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
S. Rammel/S. Lee/M. Withers/R. Brandes/M. Weisberg/G. Zou/B. Saalman/G. Burcham/C. Fix (Cox)
 
    Canisius High School (A)
M. Bass/M. Tell/Z. Sebastian/L. Collier-Hezel/A. Mangan/J. McMahon/S. Boyd/J. Sullivan/J. Kelly (Cox)
 
    St. John's High School Crew (A)
G. Cunningham/S. Clancy/R. Hardenbrook/A. Dailida/G. Millette/M. Bernstein/C. Foley/J. Sciplini/J. Inman (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
W. Baker/I. Moffett/S. Ferrini/M. Cripanuk/A. Hartnett/S. Grimes/J. Baker/H. Li/E. Wood (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
E. Kimble/T. Smith/C. Sauer/C. Toomey/D. Grifferty/I. Davis/J. Lombardo/X. Fallone/J. Cashen (Cox)
 
    St. Joseph's Preparatory School (A)
D. Mirabella/L. Davis/M. Pagliaro/P. Gerlach/T. Hicks/A. Payton/M. Perlick/C. Rooney/A. DiCandilo (Cox)
 
    Christian Brothers College (A)
E. Curtin/C. McCarthy/C. Cudden/F. O'Sullivan/R. Cudmore/A. O'Sullivan/C. Twohig/R. Fitzgerald/D. Collins (Cox)/
 
    King's School Rowing Club (A)
B. Samarji/I. Bulkeley/S. Moir/C. Smith/R. Clark/A. Montgomery/O. Kidd/J. Roberts/W. Le Brocq (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
D. Ellison/R. McGuire/G. Barnett/A. Lehr/A. Siraj/J. Gardiner/N. Weldon/C. Terpstra/E. Dwyer (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
E. Reichgut/J. Trentos/L. Jenkins/J. Cote/M. Rauccio/B. Spiewak/R. Purdy/B. Hufnagel/B. Pollio (Cox)/
 
    Reading Blue Coat School Boat Club (A)
M. Shimmin/L. Thepaut/M. Rees/S. Methold/B. Grainger/T. Lightning/M. Ashwanden/M. Hills/F. Bryce (Cox)
 
    TBC Racing (A)
J. Young/J. While/H. Jia/N. Manrique/B. Trimble/R. Friberg/B. Koenig/B. Olin/M. Conover (Cox)
 
    Niskayuna Rowing (A)
S. Mrazik/D. Wolfe/D. PALMER/L. Parzych/P. Bojarczuk/S. Park/B. Grygiel/B. O'Connell/C. Davenport (Cox)/
 
    Shiplake College (A)
C. Hjortland-Marks/T. Scott/H. Blois-Brooke/H. Birdsey/A. Holbrough/M. Colao/A. Burnand/W. Dolin/J. Pond (Cox)
 
    Brunswick School Boat Club (A)
M. Womble/T. Huffman/J. Mozingo/A. Kelly/A. Wada/C. Sammons/D. Sorbaro/M. Farello/A. Esmond (Cox)
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
M. Schaefer/B. Richardson/A. Kiernan/J. Orlyk/J. McCutchen/H. Fulton/D. Lemme/H. Fahey/I. Romanzo (Cox)
 
    Fairfield Prep (A)
J. Thornton/W. Short/M. Duffy/E. SPINKA/D. Grabe/P. Dolan/D. Mannello/W. Duffy/J. Pacelli (Cox)
 
    Rye High School Crew (A)
A. Farres Centeno/H. Luthringer/T. Sutherland/A. Gomez/E. Fogarty/A. Foresman/V. Gomez/T. Gilman/B. McGowan (Cox)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
J. Sullivan/E. Ames/A. Banks/J. Beitle/A. Portugali/J. HODER/J. Lentz/T. Rein/M. Alarie (Cox)
 
    Saline High Crew Club (A)
T. Nowicki/J. Wisner/A. Dame/E. Pfannes/W. Ashton/N. Hays/J. Kosiba/R. Stack/J. Ball (Cox)/
 
    RV Kreuzgasse e.V. (A)
C. Becerra/R. Goeritz/A. Ernst/J. Ammermann/M. Reihs/L. Welter/H. Sprossmann/C. Arcidiacono/S. Yeung (Cox)/
 
    Westerville Rowing Club (A)
Z. Thurston/T. Heft/E. Lane/E. Parsley/J. Trybus/A. Bloom/A. Moran/N. Samson/C. Challacombe (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
W. McGee/M. Wilton/B. Lyons/G. McNicholas/S. Bupp/C. Atillasoy/A. DONNELLY/T. Ciatto/I. Hain (Cox)/
 
    St. Ignatius Wildcat Rowing (A)
N. Lempke/J. Leusch/D. Ranney/G. Fox/S. Patterson/J. Pacholski/J. Vertosnik/N. Frank/M. Ramba (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
S. Costello/J. Ivey/T. Ready/L. Stroud/W. knipe/T. Gray/J. Shaquer/C. Engle/S. Gordon (Cox)
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
C. Israel/H. Shanahan/J. Kahn/C. Renae/A. DaSilva/G. Dominguez/J. Kramer/J. Feldman/N. Alvarez (Cox)
 
    Woodrow Wilson Sr. High School Crew (A)
R. Hagerty/D. Hudson/E. Klein/D. Gwadz/S. Murrell/I. Conway/A. Dorosin/S. Kendrick/E. Mehring (Cox)
 
    St. Edward High School (A)
G. Hildebrandt/B. Mingus/B. Kenehan/K. Trebilcock/A. Raffin/M. Maloof/C. Pender/o. zubek/J. Wilde (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
S. Bambury/H. Schmidel/J. Brooks/J. Dickison/G. Poelker-McKee/A. Mendes/C. McKenna/S. Drew/M. Bronder (Cox)
 
    La Salle College High School (A)
C. Hoekstra/O. Hinkley/E. Wilt/D. Tento/S. Altier/C. Fowler/N. Armetta/L. Kelley/C. Freedman (Cox)
 
    Shaker Heights High School Crew (A)
C. Espy/C. Hejduk/N. Muray/L. Luzar/J. Bayles/A. Baker/D. Connors/B. Skall/E. Albrecht (Cox)
 
    Bedford Crew Club (A)
R. Bellerose/J. Park/M. Biedermann/T. Hoke/N. Mirabile/G. Arnold/B. Trento/M. Cassidy/S. Demeritt (Cox)
 
    Stonington High School Crew Team (A)
B. McCann/I. Thornell/S. Bunger/N. Bibeau/M. Planchon/J. Drago/C. Hansen/J. Bury/A. Johnson (Cox)/
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
H. Tsavaris/R. Schetlick/C. Dowicz/M. Facciuto/W. Fishell/E. McGaley/D. Owen/A. Selius/S. Hofstetter (Cox)
 
    Triangle Rowing Club (A)
E. Douglass/M. Sanguily/N. Wirth/L. Ogburn/S. Dixon/I. Martin/C. Ganim/L. Pison/E. Vawter (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
K. Veo/J. Hollenberg/W. Thompson/B. Fay/A. Ewing/J. Walsh/M. Adams/D. Fairchild/N. Maity (Cox)
 
    St. Andrews (A)
H. Torr/A. Holmes/D. Van Duren/M. De Kock/J. Warneke/M. Harris/R. Wilson/M. Thomas/A. Pezarro (Cox)/
 
    Neponset Rowing Club (A)
J. Malcolm/J. Callahan/E. Kibbee/R. Dexter/W. Davis/T. Karoff/S. Matin/G. Hebard/I. Savona (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
N. spencer/G. Lawton/M. Dern/P. Mueller/E. St. Amour/J. Hill/H. Hill/Z. Fischer/G. VanLue (Cox)
 
    Don Bosco Preparatory High School (A)
O. Cordaro/N. Baginski/L. Martin/P. Rice/V. Garewal/M. Mostafa/E. Mortati/M. OKeefe/J. Kelso (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
J. Magioncalda/T. Burda/L. kitson/R. Grady/E. Lloyd/M. Maloney/M. Donohue/B. Skeels/S. Dittmann (Cox)/
 
    Rose City Rowing Club (A)
P. Bifulco/L. Kallgren/R. Freed/W. Geib/E. Ching/S. Lewis/E. Chase/S. gold/N. Gooding (Cox)/
 
44 1:15 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
44
45 1:28 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
35
46a 1:48 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
18
46b M LW 4+ Men's Lightweight Fours
16
47a 2:02 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
19
47b W LW 4+ Women's Lightweight Fours
11
48a 2:20 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
26
48b M LW 8+ Men's Lightweight Eights
14
49a 2:36 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
33
49b W LW 8+ Women's Lightweight Eights
11
DCMX8 2:54 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
33
50 3:15 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
37
51 3:31 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
28
DCMX2X 3:45 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
41
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change