52nd Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 22, 2016
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
49
2 8:05 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II [60 - 69, 70+]
52
3 8:32 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
57
4 8:57 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
57
5 9:18 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
33
6 9:42 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
62
    Molesey Boat Club (A)
C. Roberts/J. Wright/G. Pooley/H. Worden/M. Brittin/R. Shirley/J. Michels/M. McGowan/M. Haycock (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
J. Geluk/S. Hadler-Olsen/J. Kennel/M. Breard/D. Sarson/B. Laurberg/J. Younger/M. Stralka/A. Andrews (Cox)
 
    London Rowing Club (A)
S. Harris/S. Harries/J. Scrivener/A. Fothergill/A. Theed/R. Humphrey/T. Killick/T. Bond/V. Rees (Cox)
 
    87 Gold Rowing Club (A)
J. Pescatore/D. Burden/J. McLaughlin/P. Nordell/M. Still/E. Patton/J. Smith/M. Teti/S. Bauer (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
R. Kennelly/W. Browder/A. Mets/D. LeFebvre/D. Kennedy/S. Volianitis/M. Fountain/T. Swinford/e. spector (Cox)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
M. Muffelman/J. Fargo/p. Monckton/S. Norman/C. Redhead/A. Schotter/j. byrd/C. Ippolito/J. Cholnoky (Cox)
 
    Fat Cat Rowing Club (A)
C. Andrews/M. Vatis/S. Hunsberger/P. Jacobs/M. Michalowski/G. Ritter/C. Magid/A. Ballard/D. Covin (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
B. Boxer-Wachler/R. Reichart/B. Johnson/G. Hoffman/M. Davis/M. Nash/R. Yocum/S. De Bever/D. Good (Cox)
 
    Etats Unis Rowing Club (A)
T. Hull/P. Lambert/S. Whelpley/C. Clapp/S. Kiesling/P. Hayes/A. Quinn/C. Allsopp/S. Stokes (Cox)
 
    1980 Rowing Club (A)
B. Ibbetson/J. Everett/M. Hess/C. Altekruse/P. Prioleau/K. Somerville/R. Cashin/S. Colgan/J. Chatzky (Cox)
 
    North Dakota Indoor Rowing Team (A)
T. Vogt/R. Dexter/D. Wagener/S. McKiernan/K. Correll/E. McCall/O. Simanovsky/T. Howes/A. Chang (Cox)
 
    Fat Cat Rowing Club (B)
R. Van Cleve/T. Pounds/J. Peterson/C. Gaylord/D. Huntington/D. Guenther/S. Morss/T. Marks/J. Dougherty (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
P. Folger/J. Manfredi/G. Gillinger/G. Love/D. Bales/T. Kiernan/B. Freeman/N. Holland/E. Overton (Cox)
 
    University of San Diego Alumni 85.5 (A)
J. Bea/G. Spooner/M. Weber/W. Creagan/J. Ciani/M. May/D. Frick/M. Kapicka/L. Velez (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Turcotte/C. Christensen/P. Beaman/J. Coyne/R. Martinez/P. Flack/S. Wiseman/J. Owens/E. Dwyer (Cox)
 
    Team Attager (A)
J. Van Blom/C. Hamlin/D. Johnson/P. Bergen/F. Schoch/C. Pieper/R. Borggaard/N. Kurmakov/D. Grossman (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
G. Friel/K. Knudsen/A. Jackson/C. Gamble/H. Gigas/B. Hubler/J. Winter/S. Lathers/S. Lin (Cox)
 
    Aviron Bayonnais (A)
J. VERGNES/b. MATHIEU/F. ANDRE/H. DUBUIS/C. BAUD/m. baud/J. MATHIEU/d. steiner/N. SASSELLI (Cox)
 
    California Rowing Club (A)
C. Huntington/D. Deruff/C. Clark/M. Berkner/D. Louis/B. Stone/H. Matthiessen/P. Carson/M. Zembsch (Cox)
 
    Warren Rowing Club (A)
S. Barrington/M. Aloian/W. Calder/P. Bennett/J. Myjak/P. Milde/D. Margolis/R. Biddle/P. Mende (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
M. Stafford/D. Haedrich/B. Harwood/S. Whalen/D. Muller/R. Haynes/T. Rooney/C. Tindall/D. Cosentino (Cox)
 
    Cornell University Alumni (A)
T. Chyla/D. Barclay/D. Stanton/I. Rudolph-Shabinsky/J. Devoe/P. Klose/G. Wilkins/J. Bohan/B. Blaustein (Cox)
 
    Leander Boat Club (A)
M. LaForme/N. Toulmin/C. Pollock/P. Mudroch/R. Cherwinski/G. Gage/P. Barr/M. Jansen/B. Rosloski (Cox)/
 
    Hartford Barge Club (A)
E. Rosow/F. Storey/M. Dreier/R. Twarkins/M. Puckly/A. Valenti/E. Seyler/C. Miller/A. Fournier (Cox)
 
    Kent Mitchell Rowing Club (A)
E. Ives/J. moore/d. potter/C. Webster/B. Hannon/J. Snody/m. Bach/m. Berkson/a. streeter (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
K. Dupuis/M. Findeis/C. Petruzziello/S. Timpany/J. Hintlian/V. Shrauger/S. Danberg/P. Perry/C. Hanlon (Cox)
 
    Motley Rowing Club (A)
J. Moroney/D. Dreissigacker/P. Dreissigacker/L. Gluckman/R. Buchanan/M. Verlin/J. Hooten/D. Curtis/A. Cox (Cox)/
 
    Bulldog Rowing Club (A)
P. Dave/J. Millar/M. Dent/M. Ives/K. Jomo/B. Meyers/E. Burke/E. Chandler/A. Fisher (Cox)
 
    Ancient Mariners Rowing Club (A)
G. Naden/J. Holt/J. Laband/G. Narver/W. Perkins/D. Struzyna/B. Christie/B. Charters/T. Hunt (Cox)
 
    Occoquan International (A)
D. Findlay/P. Knight/W. Updegrave/P. Sandli/F. Fischer/r. brayton/E. Kakas/M. McGuirk/D. Gilbert (Cox)
 
    Northeastern University Rowing Alumni (A)
V. Pisinski/B. OConnor/B. McGowan/L. O'Toole/G. Harrington/P. Sundquist/D. Lister/G. Marshall/F. Leahy (Cox)
 
    MIT Grad Crew (A)
D. Saer/B. Parker/M. Coates/P. Desjardins/D. Lee/M. Perlmutter/B. Anderson/J. Malarkey/G. Vicens (Cox)
 
    Partez Rowing Club (A)
T. Zen/K. Mura/K. Tanaka/H. Masuzaki/H. Hazama/C. Mallon/Y. Harada/N. Ishizuka/L. Muntz (Cox)/
 
    Société d'Encouragement du Sport Nautique (A)
x. lehongre/M. Lebon/R. Desjardins/T. Simon/L. Di Giovanni/J. Suquet/P. Goimbault/D. Azambre/F. Azambre (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
J. Hudanich/W. Thompson/R. Bacon/F. Schwarzer/f. jones/H. Nieves/D. Donahue/P. Farrell/S. Cardillo (Cox)
 
    St. Andrew's Alumni Racing (A)
G. Cadwalader/W. Paul/J. Burke/G. Shuster/E. Cruikshank III/J. Reeve/A. Parrish/J. Morton/J. Schoonover (Cox)/
 
    Riverside Boat Club (A)
M. Hafner/M. Schonewald/G. Barnes/D. Dickison/J. Yasaitis/A. Mann/G. Milne/M. Bannister/M. Strom (Cox)
 
    See-Club Kuesnacht (A)
R. Nimmrichter/N. von der Schulenburg/H. Koch/E. Rapetti/H. Maurer/F. Fahrni/O. Kuebler/R. Kappel/D. Bregenzer (Cox)
 
    Wesleyan Alumni Rowing Association (A)
K. Foley/V. Broderick/A. Thomson/J. Raymond/D. Nuelle/P. Brackett/M. Cannon/P. Slye/G. Bennum (Cox)
 
    Aging Aggies Rowing Program (A)
M. Bronder/L. Bourdeau/j. floyd/d. hamilton/G. White/D. Holland/E. Fitzgerald/C. Huntress/S. Tuvell (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
R. Budell/P. Crocker/T. McLaughlin/B. van de Burgt/B. Cody/J. Ryan/R. MacTurk/R. Sargent/U. Kapp (Cox)
 
    Upper Thames Rowing Club (A)
L. Brown/N. Read/A. Almond/C. Howell/G. Lloyd/W. Scott/P. Stuart-Bennett/T. Kitto/V. Felso (Cox)
 
    Fat Cat Rowing Club (C)
J. Andrews/B. Sullivan/M. Zimmer/M. Califano/D. Morehead/E. Tellander/M. Demko/A. Clayton/L. Cheuk (Cox)
 
    Upper Thames Rowing Club (A)
J. Williamson/P. Jacobs/T. Senior/Z. Rogers/G. Morris/J. Ewans/M. Shimmin/D. Sadler/A. Zecha (Cox)
 
    King's Crown Rowing Association (A)
A. Medioli/G. Freimarck/P. Gruber/R. Pelliciotti/P. Demartini/W. Brown/J. Mulligan/M. Binder/Y. Ku (Cox)/
 
    Occoquan Community Rowing (A)
T. Courtney/D. Dunning/S. DeTeresa/T. Bennett/W. Sorensen/K. Waddell/A. Torres/P. Siebach/K. Medlock (Cox)
 
    Downing College Boat Club, Cambridge (A)
C. Green/C. Harborne/I. Watson/P. Hatfield/R. Spink/R. Ross/G. Pope/S. Wood/J. Rush (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
D. Bates/F. Cressman/r. versteeg/M. Landgraf/J. Jones/S. Hansen/T. Cox/P. Gross/D. Desaulniers (Cox)
 
    X-Press Boat Club (A)
M. Warwick/B. Laughton/B. Sunderland/R. Maulder/G. Dickson/A. Fowlie/R. Whittaker/A. Bailey/J. Sandberg (Cox)
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
S. Whalen/J. O'Brien/J. Voss/R. Schwarz/W. Scher/T. Loomis/T. Meehan/A. Plache/M. Neely (Cox)/
 
    Rude and Smooth Boat Club (A)
W. Canaday/P. Ramsey/J. Gibbons/M. Vucemilovic/E. Hodges/D. Fellows/D. Bixby/R. Shaw/W. Kim (Cox)
 
    RV AENGWIRDEN (A)
T. Castelein/T. Mondria/A. Wiersma/D. van der Velde/J. Kraak/E. Hamburger/J. Bronswijk/A. Sprokholt/S. Rijpkema (Cox)
 
    Roeivereniging Rijnland (A)
H. Helle/B. Luttikhuizen/H. Stefels/D. D' Hoore/J. Boissevain/B. van de Graaf/W. Haase/P. Reimer/A. Haase (Cox)/
 
    Der Hamburger und Germania Ruder Club (A)
O. Hoeller/W. Wiechens/S. Seibt/T. Meyer/R. Graue/A. Bergmann/K. Soltau/P. Voss/A. Laing (Cox)/
 
    Harvard Lightweights HOC 50th Reunion (A)
G. Olmsted/G. Vicent/P. Tonks/S. Steketee/R. Cheever/B. Baker/B. Endicott/G. Goulet/H. Crane (Cox)
 
    Sons of the Thames (A)
B. MacLachlan/S. Baldwin/E. Farley/B. Boericke/L. Scrine/N. Young/D. Smith/A. Maunder/H. Cook (Cox)
 
    X-Press Boat Club (B)
R. Yates/J. Procter/R. Thornton/J. Johnson/A. Walters/N. Wrench/J. Jenner/M. Green/M. Kushner (Cox)
 
    Entente Nautique Aix-les-Bains (A)
C. Debessel/A. Perahia/J. Bernard/N. Lourdaux/J. Barithel/E. Arel/E. Baudino/S. Bichet/C. Goddard (Cox)
 
    Litchfield Rowing Association (A)
T. Wood/N. Wood/T. Wood/P. Lyman/C. Bradshaw/D. Bongo/E. Stoll/P. Barker/E. Soma (Cox)/
 
    George Watson's College Boat Club (A)
S. Kerr/D. Fowles/I. Wilson/S. Lee/W. White/J. Nicholson/J. Foster/G. Kerr/L. Edwards (Cox)
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
C. Claudy/G. Catlin/D. Green/B. Cochran/S. Walsh/B. Reinhard/M. Peters/E. Burns/L. Taylor (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
T. Jayne/P. Opalka/S. Ellmann/d. baker/K. Yruretagoyena/J. Oliver/T. Moore/P. Defliese/J. Rosenfeld (Cox)
 
7 10:05 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
42
8 10:25 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
51
9 10:45 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
42
10 11:07 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
52
11 11:27 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
31
12 11:43 AM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
33
13 11:55 AM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
28
14 12:12 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
50
15 12:31 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
45
16 12:51 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
49
17 1:10 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
59
18 1:37 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
36
19 1:51 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
39
20 2:08 PM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
16
21 2:16 PM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
17
22 2:29 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
23
23 2:40 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
25
24 2:58 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
20
25 3:08 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
22
26 3:23 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
25
27 3:34 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
21
28a 3:47 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
27
28b M LW 1X Men's Lightweight Singles
19
29a 4:06 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
28
29b W LW 1X Women's Lightweight Singles
15
30a 4:29 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
30b MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
4
DCPC2X 4:46 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
47
Sunday, October 23, 2016
31a 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
13
31b TA 2X Trunk/Arms Doubles
3
32a 8:08 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
40
32b M YOUTH 1X Men's Youth Singles
35
33a 8:31 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
30
33b W YOUTH 1X Women's Youth Singles
25
34 8:53 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCW4X 9:30 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
31
35 9:47 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
25
36 10:05 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
37 10:39 AM M MSTR 1X Men's Master Singles
19
38 10:47 AM W MSTR 1X Women's Master Singles
16
39 11:01 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
36
40 11:14 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
39
41 11:33 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCM4X 12:09 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
34
42 12:24 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
27
43 12:43 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
44 1:15 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
44
45 1:28 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
35
46a 1:48 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
18
46b M LW 4+ Men's Lightweight Fours
16
47a 2:02 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
19
47b W LW 4+ Women's Lightweight Fours
11
48a 2:20 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
26
    Yale University Crew -Women, Lightweight Men, Heavyweight Men (A)
N. Goodman/S. Carnegie/C. Elwes/P. Jacquot/T. Digby/J. Winter/R. Hurn/O. Wynne-Griffith/G. Louis (Cox)
 
    University of California-Berkeley (A)
F. Querfeld/C. Seidfriedsberger/J. Sutton/M. Hurkmans/J. Murphy/N. Wegrzycki-Szymczyk/M. MacKovic/E. Rogers/J. Conlin (Cox)
 
    Harvard University Crew (A)
L. Corrigan/B. Cohen/V. Breet/J. Johnston/A. Richards/S. Hardy/P. Quinton/J. Kelley/C. Durbin (Cox)
 
    West End Rowing Club (A)
E. Johannesen/D. Martin/M. Drysdale/O. Tufte/R. Gibson/J. McRae/A. Campbell/J. Bahain/P. Wiersum (Cox)
 
    Leander Club (A)
M. sbihi/W. Fletcher/W. Satch/N. Reilly-O'Donnell/A. Sinclair/M. Langridge/S. Innes/T. Ransley/K. Felbaum (Cox)
 
    University of Washington (A)
V. Pivac/G. Carcano/B. Davison/S. van Dorp/J. Zier/A. Landboe/E. Carlson/S. Devereux/S. Sim (Cox)
 
    Boston University Men's Crew (A)
M. Ponsen/N. Kocher/A. Marinkovski/L. Miladinovic/S. Haas/J. Barker/L. Towers/M. Kapp/M. Hart (Cox)
 
    Princeton University (A)
N. Mead/A. Francis/T. George/W. Chance/T. Livingstone/D. Bewicke-Copley/J. Goldman/M. Benstead/D. McFall (Cox)/
 
    Brown University Men's Crew (A)
M. Cuellar/J. Abeel/P. Woolley/A. Miklasevich/A. Rajesh/G. Bitler/T. Meeks/A. Caputo/N. McKenzie (Cox)
 
    Harvard University Crew (B)
A. Doyle/L. Lorch/R. Jarvis/S. Meijer/R. Rasmussen/J. Harrity/J. Luby/T. Taaffe/J. Goodman (Cox)
 
    Cornell University (A)
A. Bebb/M. Grady/N. Ridenour/I. Savin/R. Weeks/E. Putnam/A. Greubel/J. Aimer/T. Brittingham (Cox)
 
    Northeastern University (A)
T. Appier/P. ARATA/B. Camp/J. Plihal/G. Steigler/A. Goodman/O. Stephens/W. Smith/L. Copolov (Cox)
 
    Stanford University Men's Crew (A)
R. Hails/B. Wertz/W. Nuelle/P. Wood/B. Scherpbier/R. O'Rourke/J. Stefani/A. Reitz/A. Sanders (Cox)
 
    Boston University Men's Crew (B)
P. Giroux/U. Marinkovic/T. Thun/I. Mocarski/T. Ruijgh/J. Carter/J. Naar/T. Gill/S. Dooling (Cox)
 
    California Rowing Club (A)
J. Vanderstoep/S. del Vecchio/M. Clougher/D. Eick/J. Madura/C. Heath/S. Zehnder/A. Gentry/K. Kit (Cox)
 
    University of Pennsylvania Crew (A)
B. Roovers/J. Ridenour/J. Hofmeister/C. Williams/I. Clemens/H. Rogers/G. Blanchard/K. Kelly/L. Hochman (Cox)
 
    Princeton University (B)
J. Naylor/L. Toch/A. Wambersie/F. D'Agostino/A. LeRoux/C. Lawrie/D. de Groot/O. Stocker/M. Wylie (Cox)
 
    U.S. Naval Academy Men's Crew (A)
S. Rogers/C. Linder/A. Knoll/S. Gibson/B. Sagawinia/B. Dunphy/P. Novakovic/A. Gould/N. Street (Cox)
 
    Georgetown University (A)
F. Ambrosio/S. Barry/C. Yates/J. Carroll/R. Danziger/E. Rosen/L. Carty/V. Merrick/W. Rau (Cox)
 
    Drexel University (A)
T. Foulds/B. Lee/J. Best/D. Davis/W. Cartwright/J. Masgai/J. Clark/B. Rosicky/B. Barry (Cox)
 
    Dartmouth College Rowing (A)
S. Furey/J. Carleo/T. Kiernan/N. Cunningham/A. Heye/S. Ortlip/M. Weaver/N. Van Dyke/C. O'Reilly (Cox)
 
    INSA Lyon - Lyon National Rowing Center (A)
t. colard/a. mouterde/a. nougarede/g. chocheyras/l. droissart/d. gallet/d. piqueras/e. girerd/t. hacot (Cox)
 
    University of Wisconsin (A)
A. Griffin/J. Van Der Weide/T. Amberger/E. Kernozek/S. Weeks/J. Wise/A. Flannery/J. Lueken/M. Callahan (Cox)
 
    Syracuse University (A)
A. Reichard/P. Bastiaan Kerpestein/J. Messner/N. Tavares/S. Radovic/M. Barni/M. Glaude/S. Busco/D. Santora (Cox)
 
    Université de Lyon - Lyon National Rowing Center (A)
C. Gaime/T. Turlan/É. Jonville/B. Demey/G. Turlan/N. Gilbert/J. Noury/M. Tollet/A. Benoit (Cox)
 
    Brown University Men's Crew (C)
V. Hoite/E. W. Engelke/A. Provost/M. Lowndes/R. Biggs/J. Dobronyi/R. Dodd/O. Bird/B. Stevens (Cox)
 
48b M LW 8+ Men's Lightweight Eights
14
49a 2:36 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
33
49b W LW 8+ Women's Lightweight Eights
11
DCMX8 2:54 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
33
50 3:15 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
37
51 3:31 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
28
DCMX2X 3:45 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
41
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change