52nd Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 22, 2016
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
49
2 8:05 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II [60 - 69, 70+]
52
    South End Rowing Club
D. Davis
 
    Pelham Community Rowing Association
L. Stirton Aust
 
    Riverside Boat Club
C. Widgery
 
    Washington Rowing School
C. Cole
 
    Palo Alto Rowing Club
J. Pendleton
 
    College Club Seattle
J. Gardner
 
    GMS Rowing Center
K. Simmons
 
    Cambridge Boat Club
S. Karcz/
 
    Cambridge Boat Club
B. Jones
 
    Orleans Sweeps and Sculls
N. Osborne
 
    Upper Valley Rowing Foundation
L. Marshall
 
    Carolina Masters Crew Club
D. Gold
 
    Conibear Rowing Club
I. Baker
 
    Swan Creek Rowing Club
P. Glover
 
    Narragansett Boat Club
s. cutts/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
L. Turner
 
    Unaffiliated (USA)
L. Carey
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
V. Bialas/
 
    Narragansett Boat Club
D. Chute
 
    Pocock Rowing Center
J. Stone
 
    612endurance Racing
S. Michals/
 
    Potomac Boat Club
D. Perrone
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club
E. Braithwaite
 
    Colorado Rowing
M. Wurster
 
    Upper Valley Rowing Foundation
P. Sadler/
 
    Cambridge Boat Club
J. Morse/
 
    Narragansett Boat Club
R. Berenson
 
    Boulder Community Rowing, Inc.
T. Foreman
 
    Cambridge Boat Club
C. Corkery/
 
    North Palm Beach Rowing Club
S. Blackall
 
    Narragansett Boat Club
B. Green
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
E. Green
 
    Lemon Bay Crew Club, Inc.
J. Brown/
 
    Cambridge Boat Club
S. Johnson
 
    North Cascades Crew
K. Runyon
 
    Seta Rowing Club
N. Nagase
 
    Melbourne University Boat Club
P. Montgomery
 
    Roeivereniging Rijnland
L. Brouwer-Vogel
 
    San Diego Rowing Club
P. Pinkerton
 
    Rock Creek Rowing, Inc.
L. Porter
 
    Portland Boat Club
M. McCormick
 
    Cincinnati Rowing Club
M. Alonso
 
    Rowing Club Bern
K. Imboden
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
K. Young/
 
    V-Sculls
M. Hegarty Colombo/
 
    Cambridge Boat Club
A. Sanders-Fleming
 
    Maritime Rowing Club
L. Freed
 
    Cambridge Boat Club
M. Hagelstein
 
    Yankee Rowing Club
A. Teschner
 
    Unaffiliated (USA)
L. Graves
 
    GMS Rowing Center
P. Meyer
 
    Whitemarsh Boat Club
D. Parenti/
 
3 8:32 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
57
4 8:57 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
57
5 9:18 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
33
    Whistler Rowing Club
M. Harriman
 
    Cambridge Boat Club
M. Zezza
 
    New Haven Rowing Club
M. Carr
 
    Calm Waters Rowing
C. Hollings
 
    Cambridge Boat Club
S. Remmler
 
    Hudson River Rowing Association, Inc.
E. Acworth
 
    Merrimac River Rowing Association
K. Scammell
 
    Pettipaug YC Rowing
K. Elfstrom
 
    Detroit Waterfront Rowing Association
R. Kirchhoff/
 
    Cambridge Boat Club
S. WItte
 
    Washington Rowing School
L. Arnold/
 
    Weybridge Rowing Club
R. Kornberg
 
    RowAmerica Greenwich
T. Otsuka/
 
    Miami International RowHouse
C. Lubarsky/
 
    Marin Rowing Association
C. Battani
 
    Genesee Rowing Club, Inc.
T. Sukiennicki
 
    St. Catharines Rowing Club
L. Krahulec
 
    Delta Deas Rowing Club
T. Gambrel
 
    Whitemarsh Boat Club
J. Waterbury/
 
    Baltimore Rowing Club
E. Erbelding
 
    Merrymeeting Community Rowing Association
A. Magian
 
    RowAmerica Greenwich
A. Roosendahl/
 
    Narragansett Boat Club
J. Martin
 
    Union Boat Club
P. Chang
 
    Cambridge Boat Club
S. Klein
 
    Cambridge Boat Club
L. Pierce
 
    Unaffiliated (USA)
B. Sheffels
 
    Cantabrigian Rowing Club
C. Jacklin
 
    San Diego Rowing Club
E. Dinsdale/
 
    Narragansett Boat Club
R. Gross
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
M. Makris
 
    Lincoln Park Boat Club
M. Willmott
 
    Community Rowing, Inc.
H. Lazaridis
 
6 9:42 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
62
7 10:05 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
42
8 10:25 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
51
    Tyrian Club (A)
G. Faultless/J. Page/W. Downing/J. Michalitsianos/J. McGhee (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
R. Sampson/C. Richards/A. Balogh/J. Lindberg/K. Apfelbaum (Cox)
 
    1980 Rowing Club (A)
W. Purdy/P. Stekl/M. Totta/A. Cook/G. Goldring (Cox)
 
    River City Rowing Club (A)
R. Osborn/M. Paiva/D. Tharp/P. Crawford/W. Powell (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
M. McGinnis/D. Herness/K. Hansen/B. Barton/P. Chen (Cox)/
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
E. Krengel/S. Spatny/T. Hornick/W. Donoho/E. Anthopoulos (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
R. Schreiber/C. Konstantopoulos/I. Hill/C. Harrigan/S. Finkel (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
G. Emberling/D. Olson/M. Myers/P. Mancuso/C. Macke (Cox)/
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Lusins/R. Constable/S. Humphrey/D. Sesler/S. Hofstetter (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
K. Clemmer/M. Batchelder/p. paradis/B. Kelly/J. Ransick (Cox)
 
    Ever Green Boat Club, Inc (A)
G. Obenshain/M. Monplaisir/J. Crawford/E. Hagberg/B. Alston (Cox)/
 
    Greenwich Crew (A)
B. Calandro/P. Bogin/T. Williamson/M. Butler/S. Lesser (Cox)
 
    Riverside Boat Club (B)
P. Heimlicher/A. O'Brien/J. Saxelby/E. Cook/E. Bayne (Cox)
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
A. Ericson/M. Gasper/M. Stormberg/H. Graves/G. Quizon (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
S. Hoite/K. Clark/D. Spencer/A. Collenette/P. Addison (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
C. Thomas/A. Stockly/S. Bailey/T. Clements/C. Coughlan (Cox)
 
    Willamette Rowing Club (A)
B. Byrd/D. Setter/S. Smith/S. WU/A. Withycombe (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. McGuire/R. Johnson/W. Anderson/N. Ernst/N. Dolphin (Cox)
 
    Don Rowing Club (A)
S. Sarkar/S. Vouilloz/D. Whitford/D. Cameron/C. Skehan (Cox)/
 
    Vesper Boat Club (A)
T. Simone/P. Horvat/K. Beckman/P. Simone/F. Singer (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (B)
M. McGovern/M. Psarouthakis/B. McGowan/R. Eckles/E. Macke (Cox)/
 
    Sammamish Rowing Association (B)
S. Merritt/S. Winter/D. Worthington/D. Walker/L. Caldwell (Cox)/
 
    Aging Aggies Rowing Program (A)
L. Floyd/M. Rademacher/J. Floyd/J. O'Neil/M. Naron (Cox)
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
R. Hill/K. Haggerty/P. Paulson/d. gibian/L. Marcus (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
G. Hack/H. Thompson/C. McCawley/W. Plage/A. Socha (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
S. Skrivan/A. Wagner/S. Imbriaco/J. Massmann/M. Bolender (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
W. Hatch/B. Gardiner/M. Minor/R. Gervase/P. Claflin (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
M. McGinn/R. Wertz/G. Rinehart/N. wickliffe/K. Livermore (Cox)
 
    Corvallis Rowing Club (A)
R. Poole/S. Rogers/J. Frohnmayer/K. Ahearn/B. augeri (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (B)
C. Poole/S. Miller/P. Ventre/R. Checkoway/D. Hirschhorn (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
M. Schofield/M. Broder/D. Thomas/I. Duthie/S. Schofield (Cox)
 
    Grasshopper Club Zurich (A)
M. Hitz/G. Tintor/E. Grobert/B. Bachmann/D. Davis (Cox)
 
    Maidenhead Rowing Club (A)
P. Argentine Alington/S. Ramskill/S. Glenister Janisch/B. Brooks/Z. Marzi (Cox)
 
    Crabtree Boat Club - Cambridge Alumni (A)
S. Gorvy/T. Backhouse/M. Parish/D. Riches/L. Harvey (Cox)
 
    Merrimac River Rowing Association (A)
M. Sheehan/T. Barrington/r. sutherland/R. Pfau/L. Martins (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
R. McClure/R. Dyer/C. Esler/H. Wurster/M. Titus (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
R. Dieterle/J. Kilduff/S. Schermerhorn/A. Paterno/D. Kraetschmer (Cox)
 
    Molesey Boat Club (A)
G. Stewart/J. Cooper/R. Manners/H. Pelham/J. Wainer (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
D. Little/D. Frost/T. Noyes/A. Busuioceanu/F. Pollock (Cox)
 
    Friends of Andover Crew (A)
C. Hirschler/D. Lippold/J. Aust/J. Pawlowski/L. McLennan (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
j. Cody/N. Kasparsons/C. Shepherd/R. Wagner/L. Grant (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (B)
T. Fulham/E. Ford/S. Hamilton/J. Lambert/P. Yao (Cox)
 
    Atomic Rowing (A)
J. Rogers/J. Altobelli/M. Kaminski/H. Magnuson/J. Gilbert (Cox)
 
    Wallingford Rowing Club (A)
R. Smith/S. Pearson/P. King/M. Edge/S. Ball (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
S. Durkin/A. Hewitt/S. Walsh/G. Schweighardt/C. Sheffler (Cox)
 
    Nonesuch Oar & Paddle Club - Idaho (A)
P. Huntsman/J. Richardson/M. McCarthy/H. Burnett/F. Yalouris (Cox)
 
    Kent Mitchell Rowing Club (A)
W. Hume/S. Spiering/L. Carter/J. Alberti/D. Wright-Lonheim (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
R. Walker/D. Loomis/G. Huang/P. Negus/M. Watson (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
W. Thiesse/D. Schnobrich/R. Schleck/P. Johnson/J. Hill (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
W. Meyer/M. Cajolet/P. Klenk/J. Raichek/N. Molinaro (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
M. KELLY/P. Donohue/D. Lynch/J. Ewing/H. Cashen (Cox)
 
9 10:45 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
42
10 11:07 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
52
11 11:27 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
31
12 11:43 AM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
33
13 11:55 AM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
28
14 12:12 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
50
15 12:31 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
45
16 12:51 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
49
    Union Boat Club (A)
T. Moore/H. Dray/P. Dwyer/A. Fisher/M. Jang (Cox)
 
    Thames Rowing Club (A)
H. Jones/Z. Youell/A. Davison/J. Bull/L. Vowles (Cox)/
 
    Dartmouth College Rowing (A)
J. Mahoney/J. Scott/L. Hudspeth/C. Frey/J. Rauh (Cox)
 
    Lufthansa Sportverein Hamburg e.V. (A)
G. Mimberg/D. Dethmann/M. Wülfrath/D. Knoblich/S. Yeung (Cox)
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
S. Neal/D. Hanrahan/J. Williams/S. Rosenberg/A. Evans (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
N. Jordan/K. Dutt/R. Racz/N. Tsantes/V. Pham (Cox)
 
    University of Rhode Island Rowing Club (A)
C. Dunn/J. DaSilva/J. Malebranche/M. Leal/M. Fullmer (Cox)
 
    Newport Aquatic Center (A)
W. Prioleau/M. Stiffey/R. Huffman/E. Hanxleden/D. Louis (Cox)
 
    University of Minnesota Alumni (A)
J. Quie/H. Zupke/P. Lorenz/J. Karlen/T. Marzofka (Cox)
 
    Harvard University Crew (A)
D. Glover/P. Bates/E. Patterson/M. Ferguson/M. Zabriskie (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
D. Curtis/R. Wallace/J. Brummer/A. Carr/M. Choi (Cox)/
 
    BMA Boat Club (A)
R. DeVirgiliis/M. McManus/H. Fort/J. Brennan/M. Szymoniak (Cox)
 
    Wesleyan University (A)
E. Kennedy/W. Humphrey/K. McKee-Proctor/T. Shadek/E. Cole (Cox)
 
    Riverside Boat Club (S)
E. Meisler/J. Primes/A. Reeve/B. Sherman/R. Lanza (Cox)
 
    Texas Crew (A)
G. Hendrix/T. Shipley/R. Lucker/H. Kellner/S. Paragji (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
W. Race/C. Callaghan/P. Kington/O. Correa/L. Roth (Cox)
 
    Geneseo Crew Club (A)
M. Agnew/J. Ziobrowski/d. biskup/S. Longbotham/V. Farruggia (Cox)/
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
M. Murdock/T. Bennett/R. Nelson/H. Diaz/S. Gromek (Cox)
 
    Polar Rowing Club (A)
N. Post/D. Thomas/M. Endrizzi/E. Munn/J. Helble (Cox)/
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
W. Randall/D. Sekula/T. Mark/A. Reinfeld/M. Guy (Cox)/
 
    Vancouver Rowing Club (A)
S. Paquette/C. Rouse/R. Bebb/P. Osztian/K. Taylor (Cox)
 
    Harvard University Crew (B)
D. Gonzalez/R. McMurchy/E. Rodrigo/J. Jacoby/M. Yeh (Cox)
 
    U.S. Military Academy Crew (A)
G. Hoffman/W. Born/M. Eden/J. Taylor/S. Volenec (Cox)
 
    The Rowing Team at the University of Georgia, Inc. (A)
M. Wyatt/M. Williams/B. Williamson/J. Reini/T. Trumbauer (Cox)
 
    New York Maritime College Crew (A)
Q. McLoughlin/Z. Wooley/j. burgess/t. belson/C. Chilelli (Cox)
 
    University of Vermont (A)
S. Abbott/T. Kinne/W. White/A. Blewett/K. Lane (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
M. DOWNING/d. melnik/T. Gocken/J. Vinocour/V. Lovallo (Cox)
 
    Boston University Men's Crew (A)
J. Warren/N. Robertson/D. Fox/H. Folgert/N. Meehan (Cox)
 
    New York Rowing Association (A)
F. DeCarvalho/K. Lowry/A. Canale/W. Conceicao/C. LoBiondo (Cox)
 
    Wentworth Men's Rowing (A)
K. Kaza/A. Boyle/L. O'Donnell/M. West/E. Seslar (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
M. Pye/I. Prokofiev/M. Hopgood/e. wengryn/M. Mark (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
G. Swagler/G. Hale/K. Geoca/M. Maloney/L. Pratt (Cox)/
 
    Sag Harbor Community Rowing (A)
M. Marran/J. Mayur/J. Brekelbaum/L. Kautz/M. Grunfeld (Cox)
 
    Marquette University Rowing Club (A)
B. Dougherty/V. Wirth/N. DeSutter/P. Knapp/K. Fletcher (Cox)/
 
    MIT Grad Crew (A)
J. Agolia/B. Ozturk/C. Torres/R. Hunt/J. Ranz (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
T. Spell/N. Whitaker/M. Cunningham/C. Thomas/C. Hunt (Cox)
 
    RIT Crew Alumni (A)
E. Schulken/A. Fisher/E. Davidson/K. Martin/D. Knorr (Cox)
 
    Chicago Rowing Union (A)
B. McGuinness/M. Toutloff/C. Connelly/A. Boltz/J. Manrique (Cox)
 
    Friends of Georgetown Rowing (A)
J. Nelson/P. Mangan/N. Berry/A. Greenough/K. Francolini (Cox)
 
    Carnegie Mellon University Rowing Club (A)
P. Espenshade/E. Peet/S. Cepel/R. Hoffberg/A. Padwekar (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
J. LeMay/D. Kennedy/J. Masters/Z. Coburn/E. Briskey (Cox)
 
    Bowdoin College (A)
G. Piccirillo/J. Okamoto/S. Chatterton/M. Rielly/E. Kolle (Cox)/
 
    Wharton Crew & Rowing Club (A)
S. Stroebel/J. Lasky/D. Butler/J. Asch/M. Bersani (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
S. Avery/X. Zhang/Z. Dowling/D. Mertz/a. purcell (Cox)/
 
    University of California, Santa Barbara (Alumni) (A)
R. Peffers/E. West/A. Simes/D. Krasnigor/J. Zhong (Cox)
 
    Angry Beavers Rowing Club (A)
C. McMahan/R. Webb/A. Baumgarten/M. Miklasevich/J. Mansfield (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
G. Powell/M. Blum/R. Klein/Z. Hebert/W. Karr (Cox)/
 
    Baboosic Lake Rowing Club (A)
M. Poreba/R. Connell/T. Cotreau/H. Finch/S. Ivey (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
A. DeStefano/J. Christ/P. Constantino/M. Shields/K. Ileto (Cox)
 
17 1:10 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
59
18 1:37 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
36
19 1:51 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
39
20 2:08 PM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
16
21 2:16 PM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
17
22 2:29 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
23
    Molesey Boat Club (A)
T. Middleton/J. Searle/T. Anderson/E. Bellamy/H. Watkins (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
A. Lynch/T. Simpson/E. Hall/A. Nichols/J. Pare (Cox)/
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
C. De Souza/S. Kasprzyk/T. Ayer/J. Marcon/H. Hunsberger (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
B. Price/N. Davies/C. Jungbluth/G. Le Sage/C. Young (Cox)
 
    Cornell University Alumni (A)
A. Kallfelz/T. Kennett/J. Lipiros/J. Goddard/C. Boit (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Borchelt/M. Knifton/S. Bolton/L. Rehwinkel/S. Smith (Cox)
 
    Argonaut Rowing Club (A)
M. Sreckovic/M. Carmichael/A. Cherwenka/J. Scannell/N. Patterson (Cox)/
 
    Willamette Rowing Club (A)
R. Williams/C. Wojda/J. Carpenter/S. Gray/A. Hasslacher (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
J. Cooley/M. Fraga/T. DeWitt/E. Olson/N. Tweed (Cox)
 
    Union Boat Club (A)
A. Adam/R. Wettach/P. Rigopulos/T. Schumacher/M. Bohne (Cox)
 
    Orleans Sweeps and Sculls (A)
C. Marino/D. Silveira/J. Capobianco/G. Blackmore/C. Blackmore (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
J. Woody/P. Kaufer/A. Thomas/N. Kress/J. Addington (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (B)
W. Senenko/P. Yount/J. Kallay/P. Eames/Y. Mito (Cox)/
 
    Old Glory Boat Club (A)
S. Gantz/T. Beetham/j. moss/m. collins/T. Senthilnathan (Cox)
 
    Mendota Rowing Club (A)
K. Dollhopf/M. Ketilson/M. Kaili/K. Amann/P. Specht (Cox)
 
    Bogota Rowing Club (A)
P. McCafferty/A. Rueda Sanz/M. Tinnirello/F. Garcia/J. Hojnaski (Cox)/
 
    San Diego Rowing Club (A)
B. Wischnack/W. Foss/E. Piegza/J. Allen/T. Boedeker (Cox)
 
    DeWolfe Rowing Club (A)
R. Visinski/D. Utter/T. Coffin/S. Williams/J. Sussman (Cox)
 
    Massachusetts State Police (A)
P. Mahady/P. Moynihan/S. Maloney/M. Davis/S. Mahmood (Cox)
 
    Highlands Rowing Center, Inc (A)
S. Crane/C. McGowan/M. Naughton/M. Trainor/A. Koniuta (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
M. Truesdell/C. Gilbert/M. Vaccaro/D. Potts/S. Brune (Cox)
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
S. Lucht/S. Fagans/S. Maranto/N. Tsantes/J. Prashaw (Cox)/
 
    D.C. Strokes Rowing Club (B)
B. Lehman/B. Forehand/J. McGuirk/R. Rudd/D. Scherzer (Cox)
 
23 2:40 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
25
24 2:58 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
20
25 3:08 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
22
26 3:23 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
25
27 3:34 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
21
28a 3:47 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
27
28b M LW 1X Men's Lightweight Singles
19
29a 4:06 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
28
29b W LW 1X Women's Lightweight Singles
15
30a 4:29 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
30b MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
4
DCPC2X 4:46 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
47
Sunday, October 23, 2016
31a 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
13
31b TA 2X Trunk/Arms Doubles
3
32a 8:08 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
40
32b M YOUTH 1X Men's Youth Singles
35
33a 8:31 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
30
33b W YOUTH 1X Women's Youth Singles
25
34 8:53 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
    Long Beach Junior Crew (A)
J. Rapoza/Z. Chakos/J. Taeubel/J. Flohr/G. Rullo (Cox)/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Everett/N. Amlicke/P. Cuthbertson/K. Johnson/I. Grosgogeat (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
S. Meksto/M. Nutting/T. Gelfman/A. Parker/A. Zolna (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
L. Meidenbauer/K. Grabowski/M. Rascoe/P. Benfer/S. Klotz (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
L. Kelly/A. Maloney/C. Cutler/E. Stewart/B. Kew (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
T. Kimmy/A. Farnan/S. Winbush/A. Altman/A. Christensen (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
K. Stecyk/A. Goldsher/E. Smith/A. Shlimak/C. Farren (Cox)
 
    The Winsor School (A)
I. Bastian/A. Holland/S. Stone/L. Ketterson/P. Shukla (Cox)/
 
    Connecticut Boat Club (A)
L. O'Sullivan/R. Dalton/E. Petreski/C. Garrett/C. Visnic (Cox)
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
M. Eldridge/L. Hansen/E. Fass/A. Kull/H. Anderson (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
Z. Goldstein/K. Lummis/A. Jackson MacManus/Z. McNerney/C. Eiref (Cox)
 
    Green Lake Crew (A)
E. Ratliffe/M. Van Der Hyde/S. Stephenson/A. Heia/F. Ossenfort (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
V. Papadakos/E. Kim/S. D'Angelo/K. Keriazes/a. kim (Cox)
 
    Pacific Rowing Club (A)
E. McNamara-Pittler/C. Bunuan/C. Yeh/A. Sigfstead/I. Gutierrez (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
M. Mazarguil/L. Moen/K. Schubert/G. Van Dyke/J. Lippincott (Cox)/
 
    Holy Names Academy (A)
T. Miller/L. Sulcs/B. Hopkins/M. Olson/D. Pong (Cox)
 
    Noble & Greenough School (A)
H. Jensen/H. Umphrey/C. Kinghorn/H. McNeill/C. Patterson (Cox)/
 
    Emma Willard School (A)
M. Dexter/E. Wherry/G. Mitzen/E. Lindberg/K. Axelrod (Cox)
 
    RowAmerica Rye (A)
A. Mustafaraj/S. Doyle/H. Schaenman/A. McIntyre/I. Aronin (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
D. Devlyn/K. Knifton/E. Lynch/K. McKerrihan/B. Nesbit (Cox)
 
    Newton Country Day School (A)
C. Durbin/K. Westover/L. Bomberg/H. Joyce/L. Durbin (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
C. Boylan/M. Markowitz/E. Dabney/C. Smith/L. Gilet (Cox)
 
    ZLAC Rowing Club, LTD (A)
C. Campbell/N. Stone/C. Wasielewski/D. Troyan/S. Reich (Cox)/
 
    Peddie School (A)
R. Cook/C. Heacock/B. Strobeck/C. Quinn/E. Wagner (Cox)
 
    St. Mark's School (A)
J. Danielsen/S. Sarafin/M. Smith/C. Dotson/S. Haugen (Cox)
 
    Headington School Oxford Boat Club (A)
J. Smith/G. Douglas/E. Stephens/H. Dunmore/L. Demaine (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
H. Payne/J. Bearden/T. Lee/A. McCale/S. Hoidn (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
M. Gaggini/K. Hayward/K. McGann/L. Feldman/C. Connors (Cox)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
F. Fradianni/A. Deljanin/K. Cunningham/J. Frank/M. Rothbaum (Cox)
 
    Resilient Rowing Club (A)
K. Slade/F. Hoover/B. Knight/E. Pierce/T. McMichael (Cox)/
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
V. Markow/O. bernardini/M. Cote/M. Holmgren/L. Angus (Cox)
 
    Norcal Crew (A)
A. Tappe/E. Strambi/E. Rabinovitsj/M. Buxton/E. Goldberg (Cox)/
 
    Avon High School (A)
G. Baldauf/A. Hayes/E. Boswell/M. Boswell/T. Filstein (Cox)/
 
    Mainland Regional High School (A)
T. Gross/B. Ridgway/G. Baker/J. Barnett/S. Ghattas (Cox)
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
E. Yager/M. Bishop/R. Hager/S. Margola/C. Oleshansky (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
D. Dembro/M. Cox/P. Kilgore/S. Warburton/S. Asselin (Cox)
 
    Buckingham Browne & Nichols (A)
S. Wong/E. Grimshaw/E. Clapp/L. Winton/K. Capossela (Cox)
 
    Boston Latin School Crew (A)
D. Pezzuto/L. Wu/J. Prior/M. O'Byrne/E. Spy (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
H. Prince/S. Castillo/E. Collier-Hezel/S. Lazar/R. Patel (Cox)
 
    Neponset Rowing Club (A)
E. Minias/A. Kelly/k. hines/H. Hachamovitch/P. Sharma (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
S. Senatore/K. Klaschka/M. Rogoff/H. Mahoney/C. Murphy (Cox)
 
    City Island Rowing (A)
A. Cestaro/K. Thomas/K. Burke/C. Sawyer/L. Rauschnabel (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
T. Beardell/S. Singh/M. Hoeschel/G. DiMarco/H. Kirk (Cox)/
 
    Miss Porter's School (A)
E. Howell/O. Gorman/A. Wertheimer/O. Voss/L. Forand (Cox)
 
    Dublin Crew (A)
L. Geringer/L. Brown/J. moore/E. Schwab/S. Marshall (Cox)
 
    Brighton Rowing Club, Inc. (A)
J. Friedberg/A. King/M. Davidson/S. Bassett-Arena/L. Poland (Cox)/
 
    Utah Crew (A)
S. Gowans/S. Frasier/L. Heck/Z. Glasgow/V. Bajji (Cox)
 
    Port Rowing (A)
J. Ritholz/C. Maroney/M. McIntyre/L. Rust/M. Lavin (Cox)
 
    Marlow Rowing Club (A)
A. Matthews/I. Taylor/E. Bourne/K. Claridge/c. water (Cox)
 
    Grand Rapids Rowing Association (A)
G. Collison/C. Allen/A. Lilly/C. Boosamra/J. Hartness (Cox)
 
    Phillips Exeter Academy (A)
H. Clements/Z. Marshall/M. Blake/C. Baker/M. McCall (Cox)
 
    King's School Rowing Club (A)
M. Mahre/N. Groome/L. Hunt/A. Medland/C. Cross (Cox)
 
    Ottawa Rowing Club (A)
K. Clarke/L. Papillon/N. Byway/M. Hemphill/Y. Frojmovic (Cox)/
 
    Merion Mercy Academy (A)
A. Levine/C. Schrieber/C. Hecht/C. Kwapinski/D. Sciulli (Cox)
 
    Colorado Jr. Crew (A)
J. Henze/M. Ambraziunas/S. Usher/O. Brown/J. Garnas (Cox)
 
    Parkersburg South HS Crew (A)
J. Morris/L. Smith/F. Bush/B. Linger/B. Vrolyk (Cox)
 
    Manhasset High School (B)
M. Lyons/a. panzone/K. FitzSimons/R. Corcoran/L. Moschitta (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
R. Chavali/G. Anderson/P. McGrinder/M. Tessier/L. Abbruzzese (Cox)
 
    Worcester Public High Schools (A)
M. Reidy/N. Walton/T. Ly/M. Sneed/c. fortin (Cox)
 
    Megunticook Rowing (A)
J. Galloway/E. Brownawell/A. Chamberlin/E. Simon/I. Gimlewicz (Cox)/
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Greytok/J. Love/E. Grugan/M. Whitehead/C. Sterman (Cox)
 
    Milton High School Crew (A)
M. Smith/M. Adley/M. Watanabe/L. Hainline/B. Dugas (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
S. Viele/R. Kelly/E. Evans/R. Hatfield/L. Dux (Cox)
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
K. McNulty/E. Connolly/C. Carlisle/M. Bruce/L. Cooper (Cox)
 
    Havergal College (A)
C. Dirks/P. Barker/E. Schnekenburger/C. Kellar/M. Stellato (Cox)/
 
    Hollis Brookline Cavaliers Crew (A)
K. Souza/J. Swabowicz/J. Pepin/B. DeJoie/J. Hattamer (Cox)/
 
    The Hun School (A)
R. Holloway/M. Clover/N. Davis/K. Bristol/C. Malatesta (Cox)/
 
    Concord High School (A)
G. Vaughn/S. Panek/F. Johnson/H. Walsh/E. Lennon (Cox)
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
H. Johns/A. Keane/M. Cofer/G. O'Connor/S. Carellas (Cox)
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A)
M. Hubner/C. Khanamirian/S. Hubner/I. Hamilton/C. Farahani (Cox)
 
    Brooks School Crew (A)
A. Naughton/R. Baker/C. McCabe/G. Lindsey/I. O'Shea (Cox)
 
    Choate Rosemary Hall (A)
A. Sekhon/M. Kirchhoff/A. Ntagkounakis/L. Wilson/G. LaTorre (Cox)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
M. Schaeffer/M. Kilmartin/A. Seymour/A. Bianchi/C. Kosanke (Cox)
 
    Allderdice High School Crew Team (A)
K. Reitz/G. Giampapa/L. King/E. Espinoza/N. Frim-Abrams (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
D. Bodganovic/H. Birch/A. Kelly/T. Pittas/A. Kugler (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
M. Owen/E. Caton/M. Adams/K. Dyrvik/L. Scura (Cox)/
 
    Austin Rowing Club (A)
E. Morales/A. Guilloteau/L. Anders/A. Williams/K. Schwartzhoff (Cox)
 
    Arizona Junior Rowing Inc. (A)
B. Elford/M. Wickers/C. Garcia/P. Oles/L. Prebil (Cox)/
 
    Great Miami Rowing Center (A)
E. Due/P. Sancrant/T. Brown/C. Spracklin/S. drago (Cox)
 
    Convent of the Sacred Heart (A)
K. Edwardson/M. Hogan/M. Barbosa/A. GIANNETTI/A. Thompson (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
L. Taylor/F. Borondy Jenkins/S. MacDonald/M. Roderick/R. Riley-Jackson (Cox)
 
    Vermont Academy (A)
A. Wu/A. Hill/D. Echanis/M. Adams/E. Adams (Cox)/
 
    Kent School Boat Club (A)
P. Whitney/K. Moy/P. Cleary/A. Mills/C. Glass (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
S. Kelleher/O. Quattrociocchi/E. Kingston/V. Dey/C. Unger (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
A. Tomb/A. Uthgenannt/A. Capone/L. Cohen/O. Dumeer (Cox)
 
DCW4X 9:30 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
31
    Shimano Rowing Dynamics (A)
S. Carle/N. Ritchie/M. Lipps/M. Hamrick
0.0 (27)
    Lucky Charms (A)
M. Zezza/A. Boucher/C. Reynolds/T. Glover
0.0 (55)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
P. Johnston/C. Fuchs/K. Elfstrom/C. Hollings
0.0 (53)
    Composite: Maritime Rowing Club, Upper Valley Rowing (A)
R. Carroll/L. Krichko/A. Bracken/E. Dade
0.0 (54)
    Cambridge Boat Club (C)
C. Collins/K. Pierce/A. Shaw Thornton/E. Minzner
0.0 (49)
    Cambridge Boat Club (A)
N. Streeter/B. Mooney/K. Boit/A. Sanders-Fleming
0.0 (56)
    Potomac Boat Club (A)
M. Fili/K. Mitchell/L. Wetten/E. Stieve-Caldwell
0.0 (35)
    Maritime Rowing Club (A)
s. Allgood/C. Galloway/J. Sherman/L. McCarron/
0.0 (38)
    RowAmerica (A)
K. McFetridge/J. Nix/M. Gradek/S. Schmidt
0.0 (38)
    Whistler Rowing Club (A)
M. Harriman/V. Kornhoff/I. Stekl/F. Tuite
0.0 (55)
    Riverside Boat Club (A)
K. Ackerman/T. Vandersteel/A. Lanfer/S. White
0.0 (43)
    Long Beach Rowing Association (A)
G. Prescott/A. Corazza/H. Frykman/S. Kline
0.0 (53)
    Composite: Dallas, Texas Rowing Center, Hockaday, OKC Riversport (A)
T. Cohen/A. Clark/N. Middleman/K. Elting
0.0 (42)
    Sarasota Crew (A)
A. Marichal/B. Gallie/D. Desmery/R. Kemp
0.0 (46)
    Chinook Performance Racing (A)
T. Walters/R. Dehghan/M. Brundage/R. Whidden
0.0 (48)
    Composite: San Diego RC, Münchener (A)
E. Dinsdale/A. Foster/J. Deuschl/L. Roth
0.0 (48)
    Composite: Marin, Unaff. (USA) (A)
L. Thoron/C. Battani/S. Porter/C. Cunningham
0.0 (48)
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
J. Morris/M. Kaupp/T. Sukiennicki/D. Shubeck/
0.0 (56)
    Composite: Unaff. (USA), Smith (A)
K. Latta-Landefeld/A. Coppock/C. Petersen/K. Klinger
0.0 (43)
    Community Rowing, Inc. (B)
D. Kemper/L. Davis/A. Redmon/C. Lal/
0.0 (52)
    Cambridge Boat Club (A)
Y. Taskor/B. Harling/k. kirk/S. Klein
0.0 (56)
    Composite: Cambridge, Riverside, Saratoga, Quinsigamond RC (A)
N. Strom/R. Amos/A. Mehr/A. Amos
0.0 (43)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. McGeehan/E. Knapp/A. Kerns/J. Moody
0.0 (61)
    Duxbury Bay Maritime School (B)
S. Sarles/L. MCCARTHY/E. Lange/B. Davenport
0.0 (50)
    Duxbury Bay Maritime School (A)
L. Carleton/D. owen/M. Grossman/W. Barnard Dorris
0.0 (60)
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Hochschild/L. Ashcroft/S. Yohalem/D. Teicholz
0.0 (65)
    Duxbury Bay Maritime School (A)
C. Carroll/P. Teare/L. Connors/S. Domenici-Walker
0.0 (53)
    North Cascades Crew (A)
M. Neary/V. Posey/R. Rigdon/K. Runyon
0.0 (62)
    Rochester Boat Club (A)
K. Vosburgh/D. Parker/M. Kaiser/R. Merusi
0.0 (44)
    Austin Rowing Club (A)
H. Boisseau/A. Houtz/N. Lee/R. Berman
0.0 (50)
    Whitemarsh Boat Club (A)
R. Katz/L. Chisholm/J. Voss/S. Hermann/
0.0 (53)
35 9:47 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
25
36 10:05 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
37 10:39 AM M MSTR 1X Men's Master Singles
19
38 10:47 AM W MSTR 1X Women's Master Singles
16
39 11:01 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
36
40 11:14 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
39
41 11:33 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCM4X 12:09 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
34
42 12:24 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
27
43 12:43 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
    Marin Rowing Association (A)
C. Norstad/G. Pompili/A. Stengle/L. Carlson/J. Passot/J. Wentworth/M. Igou/m. gagnon/G. Doty (Cox)
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
K. Hoite/M. Hoite/N. Lilichenko/N. Kim/S. Dettlinger/B. Mundelius/J. Sun/C. Mclaren/R. Saha (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Hajjar/B. JOYCE/I. Engstrom/N. Potter/D. Sobieszek/j. sills/P. DiGiovanni/J. Heart/J. Robinson (Cox)/
 
    St Paul's School Boat Club (A)
A. Waller/C. Woods/L. von Malaisé/C. Tarczy/A. Langstone Bolt/M. Deering/D. de Graaf/R. Guy/A. de Boissard (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
A. Hickey/D. Stoddard/J. Gallagher/C. Levine/C. Silva/R. Berger/E. Couillens/J. Ferenc/K. Takacs (Cox)
 
    RowAmerica Rye (A)
S. Hayes/A. Rodriguez/C. Borgogni/r. telesca/H. GRODIN/J. Katzman/C. Pyne/R. Alter/K. O'Byrne (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
C. Ball/M. Piegza/J. Engle/G. Devermann/G. Riffle/E. Aasted/J. Lanatta/C. Aiken/J. Sheridan (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
C. Dean/J. Lipford/M. Pitchford/T. Earp/Z. Stith/H. Schofield/C. Graue/Z. FAGIANI/S. Edwards (Cox)
 
    Gonzaga College High School Crew (A)
C. Tabash/R. Hrdy/B. McCabe/J. Johnson/W. Leslie/T. Vasquez/J. Kiyonaga/J. Roberts/S. Ponticiello (Cox)
 
    Belen Jesuit Prep School (A)
J. Menendez/C. Marin/A. Maduro/A. Pacios/I. Cabrera/J. Garcia/R. Marin/D. Giacosa/S. Ugas (Cox)/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
H. Burke/m. cantor/S. Banbury/D. Baugh/E. Koether/S. Holzhauer/A. Woods/J. Schmidt/A. Pasa (Cox)
 
    Crew Boosters of Winter Park (A)
J. Nicholas/J. Brazil/J. Coffee/S. Mallen/J. Fuller/V. Zhu/M. Swanson/A. SANDOVAL/S. Kerns (Cox)
 
    Westminster School Boat Club (A)
J. Swann/H. Jones/R. Mitchell/A. Green/N. Cowling/M. Deetman/G. Middleton/O. Banchero/A. Bakhai (Cox)
 
    Arlington Belmont Crew (A)
O. Niles/B. Youmell/J. Wenzel/I. McCabe/C. Yeh/J. Leong/D. Niles/A. Cronin/J. Green (Cox)/
 
    New Trier High School Rowing (A)
D. Tigerman/D. Theiss/P. Sagraves/G. Quinn/P. Chatain/H. Lerner/M. Knight/J. Ratty/J. Klein (Cox)/
 
    Green Lake Crew (A)
I. Whiton/J. Thiers/C. Lawson/M. Harjo/C. Brinchmann/D. Yanick/C. Bourget/S. Bowman/S. Presch (Cox)
 
    King's College School - Wimbledon (A)
W. Monaghan/D. Oldroyd/T. von Preyss/A. Chalk/F. Iggo/C. Noel/o. Oscar/T. Bryan Isaacs/A. Omar (Cox)
 
    Boston College High School (A)
R. Beeler/M. Wilson/M. McGee/N. Kuranda/H. Bleckley/C. Bradley/Z. Trent/A. Kraunelis/L. Ames (Cox)
 
    Bishops Diocesan College (A)
 
    Fordham Preparatory School (A)
M. Ptucha/S. Haggerty/A. Calder/O. galvin/R. Doyle/M. Jones/B. Burbage/E. O'Connor/J. Tomsen (Cox)
 
    Old Dominion Boat Club (A)
J. Ehlers/C. McGivern/D. Pratt/J. Depeyrot/J. Elkins/A. Guynn/J. Souza/N. Belvin/M. Gleeson (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
C. Tubb/M. Stroud/C. MaGill/A. Serven/A. Best/H. Park/L. Stewart/J. Gallagher/M. Gutierrez (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
D. Slear/D. Deuel/J. Lynn/A. Smith/E. Cox/E. Martin/T. Hill/W. Cory/S. Corey (Cox)
 
    Hingham High School Rowing Association (A)
R. Schilb/E. Quinn/W. Mullin/j. metzger/J. Freeman/G. Hewett/T. O'Connell/M. Neat/C. McCarthy (Cox)/
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
O. Babb/W. Nourachi/K. Richardson/C. Brady/W. Smith/B. Varnson/A. Missert/C. Johnson/M. Sweeden (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
J. McDonald/J. Neumann/S. Aral/P. Sheehan/G. Fischer/J. Rapp/M. Carolan/L. Varley/W. Mulhall (Cox)/
 
    Loyola Academy Rowing Association (A)
L. McGuire/M. Jelcz/M. Reahl/J. Hare/Y. Mouflouzelis/T. Murphy/R. HARWOOD/R. Tully/S. Navarro (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
A. Trautman/J. Reyes/C. LeDoux/L. Edelmann/R. Freimuth/W. Cave/E. Doran/S. Tehan/J. French (Cox)
 
    The Haverford School (A)
D. Martinelli/A. Lengel/J. O'Brien/M. Boston/D. McKay/A. Leavy/T. Scheuritzel/J. Li/J. Block (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
N. Spector/A. Haimovici/W. PAQUIN/M. Marchiony/K. Brisky/A. Dennis/A. Macklin/I. Struhl/Z. Ross (Cox)/
 
    Resilient Rowing Club (A)
R. Smith/S. Libberton/J. Serger/J. McLaughlan/J. Hamlin/C. Anderson/N. Stankey/J. Feng/C. Buckley (Cox)/
 
    Walt Whitman Crew Boosters, Inc. (A)
M. Love/J. Korn/C. Mboijana/S. Boudabbous/E. Waxman/C. Mollencop/J. Zwillinger/H. McCarthy/B. Duke (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
S. Mason/P. Scott/S. MAX/C. Edmundson/M. Steinthal/C. Stich/W. Arndt/A. Gugger/J. Catalano (Cox)/
 
    Central Catholic Crew (Pittsburgh) (A)
J. Peilert/T. Uhlemann/A. Mundundu/T. Peilert/B. BEAN/P. Lambert/T. Maier/G. Frezza/C. Stephens (Cox)
 
    St. Joseph's Collegiate Institute (A)
C. Pratt/J. Costolnick/J. Liszewski/R. Beaulieu/J. Westner/T. Slaugenhoupt/N. Shanley/M. Dobiesz/C. Ivancic (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
M. Fairley/L. Millens/T. Burke/S. Mercer/B. Weatherwax/j. schwartz/N. Marron/J. Gaba/M. Sayer (Cox)
 
    The Lawrenceville School (A)
T. Cummins/D. Piccinich/P. Collins/C. Gruber/P. Gow/T. Friedman/T. Park/A. Benson/D. Joseph (Cox)
 
    Capital City Rowing (A)
K. Bartlett/C. Hart/C. Stolp/J. Ricciardi/J. Holleman/N. Harvey/C. Randle/S. Heflin/J. Hershberger (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
J. Ulmer/L. McKerlich/C. Rouhana/G. Olerud/J. Buckley/J. Spencer/A. Sitzman/W. Wee/K. Lewis (Cox)/
 
    Montclair High School (A)
H. Vecchione/K. Schlemmer/O. King/K. Coplan/D. Murphy/P. King/D. Traore/G. Vrotsos-Rogers/J. Langhorn (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
J. Tyrer/F. Loucks/M. Rodgers/P. McGrath/A. Banner/J. McClelland/A. barry/C. Walsh/T. Vanderloos (Cox)
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
G. Read/I. Dirks/A. Dumitriu/T. Berle Carman/B. Robbins/P. Sindhuchatra/I. South/J. Brocker/M. Lin (Cox)
 
    Belmont Hill School (A)
W. Ryan/A. Berg/S. mannion/E. Whitehead/S. Nuzzo/J. Stone/L. O'Hare/J. Vander Vort/H. Vettel (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
S. Rammel/S. Lee/M. Withers/R. Brandes/M. Weisberg/G. Zou/B. Saalman/G. Burcham/C. Fix (Cox)
 
    Canisius High School (A)
M. Bass/M. Tell/Z. Sebastian/L. Collier-Hezel/A. Mangan/J. McMahon/S. Boyd/J. Sullivan/J. Kelly (Cox)
 
    St. John's High School Crew (A)
G. Cunningham/S. Clancy/R. Hardenbrook/A. Dailida/G. Millette/M. Bernstein/C. Foley/J. Sciplini/J. Inman (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
W. Baker/I. Moffett/S. Ferrini/M. Cripanuk/A. Hartnett/S. Grimes/J. Baker/H. Li/E. Wood (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
E. Kimble/T. Smith/C. Sauer/C. Toomey/D. Grifferty/I. Davis/J. Lombardo/X. Fallone/J. Cashen (Cox)
 
    St. Joseph's Preparatory School (A)
D. Mirabella/L. Davis/M. Pagliaro/P. Gerlach/T. Hicks/A. Payton/M. Perlick/C. Rooney/A. DiCandilo (Cox)
 
    Christian Brothers College (A)
E. Curtin/C. McCarthy/C. Cudden/F. O'Sullivan/R. Cudmore/A. O'Sullivan/C. Twohig/R. Fitzgerald/D. Collins (Cox)/
 
    King's School Rowing Club (A)
B. Samarji/I. Bulkeley/S. Moir/C. Smith/R. Clark/A. Montgomery/O. Kidd/J. Roberts/W. Le Brocq (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
D. Ellison/R. McGuire/G. Barnett/A. Lehr/A. Siraj/J. Gardiner/N. Weldon/C. Terpstra/E. Dwyer (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
E. Reichgut/J. Trentos/L. Jenkins/J. Cote/M. Rauccio/B. Spiewak/R. Purdy/B. Hufnagel/B. Pollio (Cox)/
 
    Reading Blue Coat School Boat Club (A)
M. Shimmin/L. Thepaut/M. Rees/S. Methold/B. Grainger/T. Lightning/M. Ashwanden/M. Hills/F. Bryce (Cox)
 
    TBC Racing (A)
J. Young/J. While/H. Jia/N. Manrique/B. Trimble/R. Friberg/B. Koenig/B. Olin/M. Conover (Cox)
 
    Niskayuna Rowing (A)
S. Mrazik/D. Wolfe/D. PALMER/L. Parzych/P. Bojarczuk/S. Park/B. Grygiel/B. O'Connell/C. Davenport (Cox)/
 
    Shiplake College (A)
C. Hjortland-Marks/T. Scott/H. Blois-Brooke/H. Birdsey/A. Holbrough/M. Colao/A. Burnand/W. Dolin/J. Pond (Cox)
 
    Brunswick School Boat Club (A)
M. Womble/T. Huffman/J. Mozingo/A. Kelly/A. Wada/C. Sammons/D. Sorbaro/M. Farello/A. Esmond (Cox)
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
M. Schaefer/B. Richardson/A. Kiernan/J. Orlyk/J. McCutchen/H. Fulton/D. Lemme/H. Fahey/I. Romanzo (Cox)
 
    Fairfield Prep (A)
J. Thornton/W. Short/M. Duffy/E. SPINKA/D. Grabe/P. Dolan/D. Mannello/W. Duffy/J. Pacelli (Cox)
 
    Rye High School Crew (A)
A. Farres Centeno/H. Luthringer/T. Sutherland/A. Gomez/E. Fogarty/A. Foresman/V. Gomez/T. Gilman/B. McGowan (Cox)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
J. Sullivan/E. Ames/A. Banks/J. Beitle/A. Portugali/J. HODER/J. Lentz/T. Rein/M. Alarie (Cox)
 
    Saline High Crew Club (A)
T. Nowicki/J. Wisner/A. Dame/E. Pfannes/W. Ashton/N. Hays/J. Kosiba/R. Stack/J. Ball (Cox)/
 
    RV Kreuzgasse e.V. (A)
C. Becerra/R. Goeritz/A. Ernst/J. Ammermann/M. Reihs/L. Welter/H. Sprossmann/C. Arcidiacono/S. Yeung (Cox)/
 
    Westerville Rowing Club (A)
Z. Thurston/T. Heft/E. Lane/E. Parsley/J. Trybus/A. Bloom/A. Moran/N. Samson/C. Challacombe (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
W. McGee/M. Wilton/B. Lyons/G. McNicholas/S. Bupp/C. Atillasoy/A. DONNELLY/T. Ciatto/I. Hain (Cox)/
 
    St. Ignatius Wildcat Rowing (A)
N. Lempke/J. Leusch/D. Ranney/G. Fox/S. Patterson/J. Pacholski/J. Vertosnik/N. Frank/M. Ramba (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
S. Costello/J. Ivey/T. Ready/L. Stroud/W. knipe/T. Gray/J. Shaquer/C. Engle/S. Gordon (Cox)
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
C. Israel/H. Shanahan/J. Kahn/C. Renae/A. DaSilva/G. Dominguez/J. Kramer/J. Feldman/N. Alvarez (Cox)
 
    Woodrow Wilson Sr. High School Crew (A)
R. Hagerty/D. Hudson/E. Klein/D. Gwadz/S. Murrell/I. Conway/A. Dorosin/S. Kendrick/E. Mehring (Cox)
 
    St. Edward High School (A)
G. Hildebrandt/B. Mingus/B. Kenehan/K. Trebilcock/A. Raffin/M. Maloof/C. Pender/o. zubek/J. Wilde (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
S. Bambury/H. Schmidel/J. Brooks/J. Dickison/G. Poelker-McKee/A. Mendes/C. McKenna/S. Drew/M. Bronder (Cox)
 
    La Salle College High School (A)
C. Hoekstra/O. Hinkley/E. Wilt/D. Tento/S. Altier/C. Fowler/N. Armetta/L. Kelley/C. Freedman (Cox)
 
    Shaker Heights High School Crew (A)
C. Espy/C. Hejduk/N. Muray/L. Luzar/J. Bayles/A. Baker/D. Connors/B. Skall/E. Albrecht (Cox)
 
    Bedford Crew Club (A)
R. Bellerose/J. Park/M. Biedermann/T. Hoke/N. Mirabile/G. Arnold/B. Trento/M. Cassidy/S. Demeritt (Cox)
 
    Stonington High School Crew Team (A)
B. McCann/I. Thornell/S. Bunger/N. Bibeau/M. Planchon/J. Drago/C. Hansen/J. Bury/A. Johnson (Cox)/
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
H. Tsavaris/R. Schetlick/C. Dowicz/M. Facciuto/W. Fishell/E. McGaley/D. Owen/A. Selius/S. Hofstetter (Cox)
 
    Triangle Rowing Club (A)
E. Douglass/M. Sanguily/N. Wirth/L. Ogburn/S. Dixon/I. Martin/C. Ganim/L. Pison/E. Vawter (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
K. Veo/J. Hollenberg/W. Thompson/B. Fay/A. Ewing/J. Walsh/M. Adams/D. Fairchild/N. Maity (Cox)
 
    St. Andrews (A)
H. Torr/A. Holmes/D. Van Duren/M. De Kock/J. Warneke/M. Harris/R. Wilson/M. Thomas/A. Pezarro (Cox)/
 
    Neponset Rowing Club (A)
J. Malcolm/J. Callahan/E. Kibbee/R. Dexter/W. Davis/T. Karoff/S. Matin/G. Hebard/I. Savona (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
N. spencer/G. Lawton/M. Dern/P. Mueller/E. St. Amour/J. Hill/H. Hill/Z. Fischer/G. VanLue (Cox)
 
    Don Bosco Preparatory High School (A)
O. Cordaro/N. Baginski/L. Martin/P. Rice/V. Garewal/M. Mostafa/E. Mortati/M. OKeefe/J. Kelso (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
J. Magioncalda/T. Burda/L. kitson/R. Grady/E. Lloyd/M. Maloney/M. Donohue/B. Skeels/S. Dittmann (Cox)/
 
    Rose City Rowing Club (A)
P. Bifulco/L. Kallgren/R. Freed/W. Geib/E. Ching/S. Lewis/E. Chase/S. gold/N. Gooding (Cox)/
 
44 1:15 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
44
45 1:28 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
35
46a 1:48 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
18
46b M LW 4+ Men's Lightweight Fours
16
47a 2:02 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
19
47b W LW 4+ Women's Lightweight Fours
11
48a 2:20 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
26
48b M LW 8+ Men's Lightweight Eights
14
49a 2:36 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
33
49b W LW 8+ Women's Lightweight Eights
11
DCMX8 2:54 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
33
50 3:15 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
37
51 3:31 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
28
DCMX2X 3:45 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
41
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change