52nd Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 22, 2016
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
49
2 8:05 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II [60 - 69, 70+]
52
3 8:32 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
57
4 8:57 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
57
5 9:18 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
33
    Whistler Rowing Club
M. Harriman
 
    Cambridge Boat Club
M. Zezza
 
    New Haven Rowing Club
M. Carr
 
    Calm Waters Rowing
C. Hollings
 
    Cambridge Boat Club
S. Remmler
 
    Hudson River Rowing Association, Inc.
E. Acworth
 
    Merrimac River Rowing Association
K. Scammell
 
    Pettipaug YC Rowing
K. Elfstrom
 
    Detroit Women's Rowing Association
R. Kirchhoff/
 
    Cambridge Boat Club
S. WItte
 
    Washington Rowing School
L. Arnold/
 
    Weybridge Rowing Club
R. Kornberg
 
    RowAmerica Greenwich
T. Otsuka/
 
    Miami International RowHouse
C. Lubarsky/
 
    Marin Rowing Association
C. Battani
 
    Genesee Rowing Club, Inc.
T. Sukiennicki
 
    St. Catharines Rowing Club
L. Krahulec
 
    Delta Deas Rowing Club
T. Gambrel
 
    Whitemarsh Boat Club
J. Waterbury/
 
    Baltimore Rowing Club
E. Erbelding
 
    Merrymeeting Community Rowing Association
A. Magian
 
    RowAmerica Greenwich
A. Roosendahl/
 
    Narragansett Boat Club
J. Martin
 
    Union Boat Club
P. Chang
 
    Cambridge Boat Club
S. Klein
 
    Cambridge Boat Club
L. Pierce
 
    Unaffiliated (USA)
B. Sheffels
 
    Cantabrigian Rowing Club
C. Jacklin
 
    San Diego Rowing Club
E. Dinsdale/
 
    Narragansett Boat Club
R. Gross
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
M. Makris
 
    Lincoln Park Boat Club
M. Willmott
 
    Community Rowing, Inc.
H. Lazaridis
 
6 9:42 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
62
7 10:05 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
42
8 10:25 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
51
9 10:45 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
42
10 11:07 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
52
11 11:27 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
31
12 11:43 AM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
33
13 11:55 AM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
28
14 12:12 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
50
15 12:31 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
45
16 12:51 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
49
    Union Boat Club (A)
T. Moore/H. Dray/P. Dwyer/A. Fisher/M. Jang (Cox)
 
    Thames Rowing Club (A)
H. Jones/Z. Youell/A. Davison/J. Bull/L. Vowles (Cox)/
 
    Dartmouth College Rowing (A)
J. Mahoney/J. Scott/L. Hudspeth/C. Frey/J. Rauh (Cox)
 
    Lufthansa Sportverein Hamburg e.V. (A)
G. Mimberg/D. Dethmann/M. Wülfrath/D. Knoblich/S. Yeung (Cox)
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
S. Neal/D. Hanrahan/J. Williams/S. Rosenberg/A. Evans (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
N. Jordan/K. Dutt/R. Racz/N. Tsantes/V. Pham (Cox)
 
    University of Rhode Island Rowing Club (A)
C. Dunn/J. DaSilva/J. Malebranche/M. Leal/M. Fullmer (Cox)
 
    Newport Aquatic Center (A)
W. Prioleau/M. Stiffey/R. Huffman/E. Hanxleden/D. Louis (Cox)
 
    University of Minnesota Alumni (A)
J. Quie/H. Zupke/P. Lorenz/J. Karlen/T. Marzofka (Cox)
 
    Harvard University Crew (A)
D. Glover/P. Bates/E. Patterson/M. Ferguson/M. Zabriskie (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
D. Curtis/R. Wallace/J. Brummer/A. Carr/M. Choi (Cox)/
 
    BMA Boat Club (A)
R. DeVirgiliis/M. McManus/H. Fort/J. Brennan/M. Szymoniak (Cox)
 
    Wesleyan University (A)
E. Kennedy/W. Humphrey/K. McKee-Proctor/T. Shadek/E. Cole (Cox)
 
    Riverside Boat Club (S)
E. Meisler/J. Primes/A. Reeve/B. Sherman/R. Lanza (Cox)
 
    Texas Crew (A)
G. Hendrix/T. Shipley/R. Lucker/H. Kellner/S. Paragji (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
W. Race/C. Callaghan/P. Kington/O. Correa/L. Roth (Cox)
 
    Geneseo Crew Club (A)
M. Agnew/J. Ziobrowski/d. biskup/S. Longbotham/V. Farruggia (Cox)/
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
M. Murdock/T. Bennett/R. Nelson/H. Diaz/S. Gromek (Cox)
 
    Polar Rowing Club (A)
N. Post/D. Thomas/M. Endrizzi/E. Munn/J. Helble (Cox)/
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
W. Randall/D. Sekula/T. Mark/A. Reinfeld/M. Guy (Cox)/
 
    Vancouver Rowing Club (A)
S. Paquette/C. Rouse/R. Bebb/P. Osztian/K. Taylor (Cox)
 
    Harvard University Crew (B)
D. Gonzalez/R. McMurchy/E. Rodrigo/J. Jacoby/M. Yeh (Cox)
 
    U.S. Military Academy Crew (A)
G. Hoffman/W. Born/M. Eden/J. Taylor/S. Volenec (Cox)
 
    The Rowing Team at the University of Georgia, Inc. (A)
M. Wyatt/M. Williams/B. Williamson/J. Reini/T. Trumbauer (Cox)
 
    New York Maritime College Crew (A)
Q. McLoughlin/Z. Wooley/j. burgess/t. belson/C. Chilelli (Cox)
 
    University of Vermont (A)
S. Abbott/T. Kinne/W. White/A. Blewett/K. Lane (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
M. DOWNING/d. melnik/T. Gocken/J. Vinocour/V. Lovallo (Cox)
 
    Boston University Men's Crew (A)
J. Warren/N. Robertson/D. Fox/H. Folgert/N. Meehan (Cox)
 
    New York Rowing Association (A)
F. DeCarvalho/K. Lowry/A. Canale/W. Conceicao/C. LoBiondo (Cox)
 
    Wentworth Rowing Club/Institute of Technology (A)
K. Kaza/A. Boyle/L. O'Donnell/M. West/E. Seslar (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
M. Pye/I. Prokofiev/M. Hopgood/e. wengryn/M. Mark (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
G. Swagler/G. Hale/K. Geoca/M. Maloney/L. Pratt (Cox)/
 
    Sag Harbor Community Rowing (A)
M. Marran/J. Mayur/J. Brekelbaum/L. Kautz/M. Grunfeld (Cox)
 
    Marquette University Rowing Club (A)
B. Dougherty/V. Wirth/N. DeSutter/P. Knapp/K. Fletcher (Cox)/
 
    MIT Grad Crew (A)
J. Agolia/B. Ozturk/C. Torres/R. Hunt/J. Ranz (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
T. Spell/N. Whitaker/M. Cunningham/C. Thomas/C. Hunt (Cox)
 
    RIT Crew Alumni (A)
E. Schulken/A. Fisher/E. Davidson/K. Martin/D. Knorr (Cox)
 
    Chicago Rowing Union (A)
B. McGuinness/M. Toutloff/C. Connelly/A. Boltz/J. Manrique (Cox)
 
    Friends of Georgetown Rowing (A)
J. Nelson/P. Mangan/N. Berry/A. Greenough/K. Francolini (Cox)
 
    Carnegie Mellon University Rowing Club (A)
P. Espenshade/E. Peet/S. Cepel/R. Hoffberg/A. Padwekar (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
J. LeMay/D. Kennedy/J. Masters/Z. Coburn/E. Briskey (Cox)
 
    Bowdoin College (A)
G. Piccirillo/J. Okamoto/S. Chatterton/M. Rielly/E. Kolle (Cox)/
 
    Wharton Crew & Rowing Club (A)
S. Stroebel/J. Lasky/D. Butler/J. Asch/M. Bersani (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
S. Avery/X. Zhang/Z. Dowling/D. Mertz/a. purcell (Cox)/
 
    University of California, Santa Barbara (Alumni) (A)
R. Peffers/E. West/A. Simes/D. Krasnigor/J. Zhong (Cox)
 
    Angry Beavers Rowing Club (A)
C. McMahan/R. Webb/A. Baumgarten/M. Miklasevich/J. Mansfield (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
G. Powell/M. Blum/R. Klein/Z. Hebert/W. Karr (Cox)/
 
    Baboosic Lake Rowing Club (A)
M. Poreba/R. Connell/T. Cotreau/H. Finch/S. Ivey (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
A. DeStefano/J. Christ/P. Constantino/M. Shields/K. Ileto (Cox)
 
17 1:10 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
59
18 1:37 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
36
19 1:51 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
39
20 2:08 PM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
16
21 2:16 PM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
17
22 2:29 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
23
23 2:40 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
25
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Miller/K. Lamppa/E. Tremblay/A. Kunau/J. Richardson (Cox)
 
    Alexandria Community Rowing (A)
A. Braun/B. Simonen/J. Bright/J. Rubini/J. Brown (Cox)/
 
    Lake Union Crew (A)
A. Ettel/M. Barckert/S. Miksis/S. Traver/M. Hayes (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
N. Johnston/L. Golebiowski/J. Teschke/T. Neider/A. Mulholland (Cox)/
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club (A)
J. Bellantoni/K. Amdur/C. Feeney/I. Brown/M. Setchko (Cox)
 
    Vancouver Rowing Club (A)
S. Forsting/A. Toal/L. Kelly/L. Eglington/E. Segal (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
M. Allison/R. Schultz-Purves/K. Kopchitz/K. Judd/K. Peretick (Cox)/
 
    Lake Merritt Rowing Club (A)
K. Lindl/E. Moore/L. retelny/C. Augst/C. McGuire (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Forrester/C. Sutter/M. Varfi/E. McKenna/J. Graziano (Cox)
 
    Willamette Rowing Club (A)
J. Withycombe/P. Shen/K. Wojda/E. Slikas/J. Byrd (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
N. Dustman/T. Passoni/A. Lawrence/D. Charles-Chisholm/J. Crittenden (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Turtle/E. Milnor/C. Shields/M. Wilson/S. Berube (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
L. Suplick/S. Weinstein/J. Perantoni/J. Dabbs/G. Carrillo (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
M. South/H. Scott/T. Cook/d. brownstone/K. Moy (Cox)
 
    Conibear Rowing Club (A)
J. McPhedran/C. Scull/M. Coffren-Barton/R. Sheckler/N. Tran (Cox)/
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Daniels/M. Robinson/D. Lafferty/V. Scheer/F. Thrash (Cox)
 
    Ottawa Rowing Club (A)
E. Doucet/C. Salter MacDonald/E. Gagnon/M. McEvoy/C. Smith (Cox)/
 
    X-Press Boat Club (A)
K. Astley/S. Brown/N. Geddes/C. Blanchard/R. Thompson (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
J. Brown/L. Spencer/M. Kaupp/J. Morris/R. Cassano (Cox)/
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
M. Ball/J. Malloy/A. DONAHUE/S. Rooney/C. Murdock (Cox)
 
    Blue and Gray Rowing (A)
C. Closmore/L. Pagano/C. McCarthy/D. Albano/s. Moore (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
M. Hilf/M. Bers/S. Vuppala/S. Wright/K. Downey (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
L. Lana/A. Porter/R. Hatcher/V. Jewiss/c. kelley (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (B)
P. Goforth/L. Thompson/M. Hudson/G. Lam/a. michaud (Cox)/
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
S. Anderson/M. Kerr/E. Sharpe/S. Nichol/K. White (Cox)
 
24 2:58 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
20
25 3:08 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
22
    Toronto Sculling Club (A)
M. Roman/M. McBean/E. Taylor/J. Beattie/T. Hunter/N. Mills/K. Brown/K. Ainley/S. Pape (Cox)
 
    Belvoir Ruderclub Zurich (A)
S. Damer/I. Schwerzmann-Althoff/U. Lohmann/S. Springman/C. Schmitt/S. Rapetti/E. Wright/M. Rizzoli/S. Schmill (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
C. Davies/K. Stutz/W. Kirk/R. Cunningham/G. Zaharek/K. Newman/H. Friel/Y. Taskor/R. Petersson (Cox)
 
    BMA Boat Club (A)
E. Mastrianni/S. Dupcak/A. Thies/T. Doggett/K. Neuman/E. Wilson/S. VanderMeer/K. Ackerman/C. Bassler (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
H. Friedlander/A. Trimberger/L. Crandall/K. Casper/H. Isernhagen/L. Schmieg/K. Noha/T. Harris/R. Rubin (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
M. Nielsen/S. Dunham/A. Lenz/M. Somers/K. MacGregor/J. Ney/J. Battistini/S. Acerra/G. Abell (Cox)
 
    Pocock Rowing Center (A)
S. Smith/S. Twardowski/J. Potter/B. Price/M. Peterson/S. Sheridan/S. Hurley/C. Hookway/T. Ultican (Cox)/
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
L. Civiletti/K. Vosburgh/T. Baas/B. Burchill/J. Crispino/E. Perry/A. Parker/H. Goerlich/M. Cistrone (Cox)/
 
    Potomac Boat Club (A)
L. Miller/A. Foster/L. Wang/S. Quarrier/L. Lauder/S. Patton/W. Smith/A. MacEvitt/M. Tien (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
A. Wykes/T. Federer/L. Weidner/S. Sweney/I. Bagshaw/J. Panko/C. Connolly/L. Dyakovski/W. Zec (Cox)
 
    Marlow Rowing Club (A)
C. Tillett/K. Grainger/B. Rodford/S. Winckless/G. Lindsay/J. White/R. Naylor/K. MacKenzie/A. Ellison (Cox)
 
    Blue and Gray Rowing (A)
C. Schiffer/K. Follett/M. Vasquez/S. Coyle/C. Scanlon/J. Seng/A. Knab/K. Simeone/M. Travers (Cox)
 
    Ottawa Rowing Club (A)
A. van der Kamp/R. Inch/I. Teolis/A. Moen/P. Peacock/M. McKenzie/M. Tendilla/J. Fournier/J. Courtney (Cox)/
 
    Alexandria Community Rowing (A)
L. Colunga/W. Nichols/M. Cato/M. Lister/J. Saracevic/C. Swartz/L. Shinners/J. Goodwin/K. Snyder (Cox)/
 
    Riverside Boat Club (A)
C. Casey/C. Main/A. Verheul/J. MILNE/S. Wilson/M. Marois/J. Hayes-Cha/C. Higgins/J. Vallese (Cox)
 
    Austin Rowing Club (A)
A. Garza/C. Jobe/S. Bolen/M. Castro/V. Ozimek/H. Boisseau/A. Aurora/T. Holland/C. Hart (Cox)
 
    Fredericton Rowing Club (A)
C. Hanley/K. Downey/J. Gould Andrew/C. Goyer/S. Swift/E. Fitzsimmons/D. Nash/L. Portelli/N. Blais (Cox)
 
    Friends of Brown Women's Crew (A)
E. Collins/H. Schneider/M. Brannan/M. Walcott/C. Baker/K. Ennis/C. Spath/L. Hafner/S. Harward (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
A. Rhodes/S. Linowski/N. Blake/D. Brooks/R. Hanley/M. Sanderson/W. Bernstein/V. Brett/M. Jordan (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. Talak/K. Thomson/E. Ensminger/V. Reeves/B. Wood/D. Trobee/B. Rumora/A. Fox/M. Van Dolah (Cox)
 
    Northeastern University Rowing Alumni (A)
J. Kreh/K. Fike/N. Stekl/H. Polo/J. Kostiw/J. LeBlanc/S. Music/S. Vanasse/M. Boucher (Cox)
 
    Corvallis Rowing Club (A)
K. Serafin/S. Stein/A. Young-Mathews/L. Gaines/H. Smith/S. Fichtner/M. Mims/A. Taylor/J. Park (Cox)
 
26 3:23 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
25
27 3:34 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
21
28a 3:47 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
27
28b M LW 1X Men's Lightweight Singles
19
29a 4:06 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
28
29b W LW 1X Women's Lightweight Singles
15
30a 4:29 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
30b MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
4
DCPC2X 4:46 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
47
Sunday, October 23, 2016
31a 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
13
31b TA 2X Trunk/Arms Doubles
3
32a 8:08 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
40
32b M YOUTH 1X Men's Youth Singles
35
33a 8:31 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
30
33b W YOUTH 1X Women's Youth Singles
25
34 8:53 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCW4X 9:30 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
31
    Shimano Rowing Dynamics (A)
S. Carle/N. Ritchie/M. Lipps/M. Hamrick
0.0 (27)
    Lucky Charms (A)
M. Zezza/A. Boucher/C. Reynolds/T. Glover
0.0 (55)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
P. Johnston/C. Fuchs/K. Elfstrom/C. Hollings
0.0 (53)
    Composite: Maritime Rowing Club, Upper Valley Rowing (A)
R. Carroll/L. Krichko/A. Bracken/E. Dade
0.0 (54)
    Cambridge Boat Club (C)
C. Collins/K. Pierce/A. Shaw Thornton/E. Minzner
0.0 (49)
    Cambridge Boat Club (A)
N. Streeter/B. Mooney/K. Boit/A. Sanders-Fleming
0.0 (56)
    Potomac Boat Club (A)
M. Fili/K. Mitchell/L. Wetten/E. Stieve-Caldwell
0.0 (35)
    Maritime Rowing Club (A)
s. Allgood/C. Galloway/J. Sherman/L. McCarron/
0.0 (38)
    RowAmerica (A)
K. McFetridge/J. Nix/M. Gradek/S. Schmidt
0.0 (38)
    Whistler Rowing Club (A)
M. Harriman/V. Kornhoff/I. Stekl/F. Tuite
0.0 (55)
    Riverside Boat Club (A)
K. Ackerman/T. Vandersteel/A. Lanfer/S. White
0.0 (43)
    Long Beach Rowing Association (A)
G. Prescott/A. Corazza/H. Frykman/S. Kline
0.0 (53)
    Composite: Dallas, Texas Rowing Center, Hockaday, OKC Riversport (A)
T. Cohen/A. Clark/N. Middleman/K. Elting
0.0 (42)
    Sarasota Crew (A)
A. Marichal/B. Gallie/D. Desmery/R. Kemp
0.0 (46)
    Chinook Performance Racing (A)
T. Walters/R. Dehghan/M. Brundage/R. Whidden
0.0 (48)
    Composite: San Diego RC, Münchener (A)
E. Dinsdale/A. Foster/J. Deuschl/L. Roth
0.0 (48)
    Composite: Marin, Unaff. (USA) (A)
L. Thoron/C. Battani/S. Porter/C. Cunningham
0.0 (48)
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
J. Morris/M. Kaupp/T. Sukiennicki/D. Shubeck/
0.0 (56)
    Composite: Unaff. (USA), Smith (A)
K. Latta-Landefeld/A. Coppock/C. Petersen/K. Klinger
0.0 (43)
    Community Rowing, Inc. (B)
D. Kemper/L. Davis/A. Redmon/C. Lal/
0.0 (52)
    Cambridge Boat Club (A)
Y. Taskor/B. Harling/k. kirk/S. Klein
0.0 (56)
    Composite: Cambridge, Riverside, Saratoga, Quinsigamond RC (A)
N. Strom/R. Amos/A. Mehr/A. Amos
0.0 (43)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. McGeehan/E. Knapp/A. Kerns/J. Moody
0.0 (61)
    Duxbury Bay Maritime School (B)
S. Sarles/L. MCCARTHY/E. Lange/B. Davenport
0.0 (50)
    Duxbury Bay Maritime School (A)
L. Carleton/D. owen/M. Grossman/W. Barnard Dorris
0.0 (60)
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Hochschild/L. Ashcroft/S. Yohalem/D. Teicholz
0.0 (65)
    Duxbury Bay Maritime School (A)
C. Carroll/P. Teare/L. Connors/S. Domenici-Walker
0.0 (53)
    North Cascades Crew (A)
M. Neary/V. Posey/R. Rigdon/K. Runyon
0.0 (62)
    Rochester Boat Club (A)
K. Vosburgh/D. Parker/M. Kaiser/R. Merusi
0.0 (44)
    Austin Rowing Club (A)
H. Boisseau/A. Houtz/N. Lee/R. Berman
0.0 (50)
    Whitemarsh Boat Club (A)
R. Katz/L. Chisholm/J. Voss/S. Hermann/
0.0 (53)
35 9:47 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
25
36 10:05 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
37 10:39 AM M MSTR 1X Men's Master Singles
19
38 10:47 AM W MSTR 1X Women's Master Singles
16
39 11:01 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
36
40 11:14 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
39
41 11:33 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCM4X 12:09 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
34
42 12:24 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
27
43 12:43 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
44 1:15 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
44
45 1:28 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
35
46a 1:48 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
18
46b M LW 4+ Men's Lightweight Fours
16
47a 2:02 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
19
47b W LW 4+ Women's Lightweight Fours
11
48a 2:20 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
26
48b M LW 8+ Men's Lightweight Eights
14
49a 2:36 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
33
49b W LW 8+ Women's Lightweight Eights
11
DCMX8 2:54 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
33
50 3:15 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
37
51 3:31 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
28
DCMX2X 3:45 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
41
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change