52nd Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 22, 2016
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
49
2 8:05 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II [60 - 69, 70+]
52
3 8:32 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
57
4 8:57 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
57
5 9:18 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
33
6 9:42 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
62
7 10:05 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
42
8 10:25 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
51
9 10:45 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
42
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
R. Carroll/A. Boucher/E. Dade/A. Bracken/E. Bernal (Cox)
 
    Toronto Sculling Club (A)
T. Black/N. Wilkie/C. Coles/S. Corley/V. Muir-Burcea (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
M. Scully/N. Schultz/A. Moore/A. Omtvedt/A. DeBever (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
G. Sage/M. Mance/P. Robinson/L. Doucett/S. Lamprey (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Lacey/R. Winn/V. Larson/M. O'Donnell/B. Pischke (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
R. Ford/S. Fischer/Z. Brookes/N. Paquette/E. Zimmer (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Adams/J. Granshaw/S. Carter/N. Middleman/L. Lee (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
D. Crisler/L. Player/S. Solaro/B. Calvert/L. Brasch (Cox)/
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
E. O'Rourke/P. Kelling/D. Orlando/J. Carmody/J. Howard (Cox)
 
    Early Lights Rowing Club (A)
J. Linse/S. Kinne/K. Dietz/P. Johnston/A. Bitter (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Dodge/S. Radman/C. Nicklas/S. Durno/A. Reilly (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
K. Weber/K. Huber/C. Purcell/S. Shepard/A. Yamamoto (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
C. Boyack/A. Maker/J. Southard/K. Finnegan/S. O'Connor (Cox)
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (A)
K. Aserlind/B. Connolly/A. Smith/M. Armstrong/K. Durm (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
S. Theiner/R. Lenczowski/J. Switzer/C. Winters/A. Hubbell (Cox)
 
    Orleans Sweeps and Sculls (A)
T. Hogan/L. Evans/A. Abbot/B. Harling/J. Contreras (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (B)
B. Bell/C. Southall/L. Mastin/E. Macalaster/K. Medinger (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
K. Glover/J. Zimmer/C. Cody/M. Dennis/H. Franklin (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
J. Lancaster/P. Merkle/D. Noonan/C. Graubard/D. Lloyd (Cox)
 
    Duluth Rowing Club (A)
G. Madson/H. Kalk-Fedeler/J. Peterson/B. Fuller-Kask/B. Kask (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
M. King/A. Victor/A. parent-tibbetts/S. Herman/P. Ryan (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
M. Somogyi/L. Hay-Gaudet/M. Markarian/L. Roy/K. Burtnik (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
A. Robinson/S. von der Lippe/M. Wenrich/L. Panos/J. Hetherington (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
J. Brocki/L. Sanders/J. Nicasio/W. Russell/I. Fox (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
B. Morcom/M. Deering/M. Pailthorp/N. Lockett/A. Bolender (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
K. Roach/A. Wopat/O. Treciokas/D. Todd/C. Stengel (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
K. Appelget/S. Waters/C. Baldino/T. Gruber McDonough/O. Herman (Cox)
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
A. Sullivan/S. Davis/G. Rekemeyer/P. Sims/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Holyoke Rows (A)
M. Dyar/P. Owen/L. Morrison/S. Cohen/S. Moore (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Esway/K. Schulz/M. Gutierrez/V. Hammond/H. Linke (Cox)
 
    Sydney University Boat Club (A)
K. Bigsworth/J. Pollett/J. Pendleton/G. O'Malley/B. Holst (Cox)/
 
    Mendota Rowing Club (A)
M. Neuman/M. Laugen/M. Moody/N. Jarvis/E. Parker (Cox)
 
    Boulder Community Rowing, Inc. (A)
A. Carson/A. Clark/L. Brown/M. Howe/W. Gutcher (Cox)/
 
    Great River Rowing (A)
S. Padilla/P. Raila/R. Bowie/V. Leinfelder/A. Yao (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
a. yelle/H. sweeney/K. Franzen/J. Wingo/S. Lavieri (Cox)/
 
    Composite: Vesper, Rocket City (A)
E. Jones/D. Winters/B. Bock/P. Collins/A. Thomas (Cox)
 
    Martha's Moms Rowing Club (A)
L. Robins/E. Runde/T. Laughlin Taylor/A. Kulesza/L. Downey (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
M. Burnham/L. Towne/S. Allen/S. King/H. Weis (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
J. Snook/M. Fisher/V. DeSanta/D. Lowe/P. Besteman (Cox)/
 
    New Trier High School Rowing (A)
R. Kunkler/C. Clarke/P. Lanphier/m. krause/C. Glastris (Cox)
 
    Old Glory Boat Club (A)
A. Martin/M. Kowal/S. Kendall/C. Mehaffey/S. Venuti (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
S. Mills/s. Caffrey/D. Herman/S. Yung/C. Krantz (Cox)
 
10 11:07 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
52
11 11:27 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
31
    Cambridge Boat Club
C. Sands-Bohrer/L. Muri
 
    Cambridge Boat Club
C. Matthes/M. Mazzio
 
    Composite: Narragansett, Upper Valley Rowing
T. Glover/C. Reynolds
 
    Lincoln Park Boat Club
I. Stekl/F. Tuite
 
    Potomac Boat Club
L. Wetten/S. Weeks
 
    Maritime Rowing Club
L. Krichko/L. Devitt
 
    Composite: Capital, Occoquan
R. Hollins/C. Dinion
 
    Minneapolis Rowing Club
S. Whicher/L. Randazzo
 
    Maritime Rowing Club
M. Collins/E. Picard/
 
    Duxbury Bay Maritime School
L. MCCARTHY/S. Sarles
 
    College Club Seattle
L. Schwefel/K. Sabo/
 
    Composite: CRI, Rivanna
A. Cann/A. Warner
 
    Composite: Cambridge, Maritime Rowing Club
A. Faber/P. Hoffnung
 
    St Georges Rowing Club
S. Wright/T. Fenton
 
    Dallas Rowing Club
K. Elting/L. Toudouze
 
    Maritime Rowing Club
M. Dowd/M. Flaherty-Ludwig
 
    Burnaby Lake Rowing Club
G. Bickel/T. Taylor/
 
    College Club Seattle
L. DelVillar/J. Rogers
 
    Riverside Boat Club
L. Osborn/P. Belden
 
    Hudson River Rowing Association, Inc.
A. Sisung/L. Alphonse
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA)
P. Seyfried/D. Cenit
 
    Greenwich Crew
K. Erickson/M. McCormack
 
    Narragansett Boat Club
A. Fleet/J. Brush
 
    Composite: Fairmount, Carnegie Lake
S. Sargent/B. Hogan
 
    Minneapolis Rowing Club
K. Lund/J. Cooper
 
    Greenwich Crew
N. Johnson/L. Dobbin
 
    Lake Lanier Rowing Club
V. Holliday/T. Sylvester
 
    Chinook Performance Racing
T. Walters/R. Whidden
 
    Carnegie Lake Rowing Association
K. Ellis/L. McCarthy
 
    Norwalk River Rowing Association
E. Stonehill/L. Case
 
    Union Boat Club
S. Donahue/H. Hutton
 
12 11:43 AM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
33
    Wide Load Boat Club
R. Cone
 
    Beat Cancer Boat Club
M. Sivigny
 
    Maritime Rowing Club
J. Watkins
 
    Ottawa Rowing Club
M. Chapman
 
    Greater Columbus Rowing Association
J. Sanchez/
 
    Whitemarsh Boat Club
K. Wobeser
 
    Carnegie Lake Rowing Association
H. Halvorson
 
    Craftsbury Green Racing Project
T. Howell
 
    Vesper Boat Club
g. kaplan
 
    Narragansett Boat Club
S. Whitney
 
    Riverfront Recapture, Inc.
P. Fitzgerald
 
    Hanlan Boat Club
E. Szonyi
 
    Maritime Rowing Club
A. Sherman
 
    Unaffiliated (USA)
P. Riordan
 
    Union Boat Club
S. Glick
 
    Club España
A. RODRIGUEZ
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc.
M. Brown
 
    Harvard Sculling Club
P. Cannistraro
 
    Union Boat Club
B. Mannino
 
    Unaffiliated (USA)
G. Myhr
 
    Union Boat Club
D. Wilkinson
 
    Capital Rowing Club
S. Neumann
 
    Friends of WPI Rowing
T. Stottlemyer
 
    Koven Training Center
j. koven
 
    Cambridge Boat Club
M. Duby
 
    Hingham Maritime Center
C. Sharpe
 
    Club España
L. PRADO
 
    Rudergesellschaft Wiking Berlin
C. Brzeski
 
    Singapore Rowing Association
E. Cornet
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
J. Smigiel
 
    Shiplake College
H. Mackworth-Praed
 
    Unaffiliated (USA)
S. Irish
 
    Cambridge Boat Club
W. Castle
 
13 11:55 AM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
28
14 12:12 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
50
15 12:31 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
45
16 12:51 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
49
    Union Boat Club (A)
T. Moore/H. Dray/P. Dwyer/A. Fisher/M. Jang (Cox)
 
    Thames Rowing Club (A)
H. Jones/Z. Youell/A. Davison/J. Bull/L. Vowles (Cox)/
 
    Dartmouth College Rowing (A)
J. Mahoney/J. Scott/L. Hudspeth/C. Frey/J. Rauh (Cox)
 
    Lufthansa Sportverein Hamburg e.V. (A)
G. Mimberg/D. Dethmann/M. Wülfrath/D. Knoblich/S. Yeung (Cox)
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
S. Neal/D. Hanrahan/J. Williams/S. Rosenberg/A. Evans (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
N. Jordan/K. Dutt/R. Racz/N. Tsantes/V. Pham (Cox)
 
    University of Rhode Island Rowing Club (A)
C. Dunn/J. DaSilva/J. Malebranche/M. Leal/M. Fullmer (Cox)
 
    Newport Aquatic Center (A)
W. Prioleau/M. Stiffey/R. Huffman/E. Hanxleden/D. Louis (Cox)
 
    University of Minnesota Alumni (A)
J. Quie/H. Zupke/P. Lorenz/J. Karlen/T. Marzofka (Cox)
 
    Harvard University Crew (A)
D. Glover/P. Bates/E. Patterson/M. Ferguson/M. Zabriskie (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
D. Curtis/R. Wallace/J. Brummer/A. Carr/M. Choi (Cox)/
 
    BMA Boat Club (A)
R. DeVirgiliis/M. McManus/H. Fort/J. Brennan/M. Szymoniak (Cox)
 
    Wesleyan University (A)
E. Kennedy/W. Humphrey/K. McKee-Proctor/T. Shadek/E. Cole (Cox)
 
    Riverside Boat Club (S)
E. Meisler/J. Primes/A. Reeve/B. Sherman/R. Lanza (Cox)
 
    Texas Crew (A)
G. Hendrix/T. Shipley/R. Lucker/H. Kellner/S. Paragji (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
W. Race/C. Callaghan/P. Kington/O. Correa/L. Roth (Cox)
 
    Geneseo Crew Club (A)
M. Agnew/J. Ziobrowski/d. biskup/S. Longbotham/V. Farruggia (Cox)/
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
M. Murdock/T. Bennett/R. Nelson/H. Diaz/S. Gromek (Cox)
 
    Polar Rowing Club (A)
N. Post/D. Thomas/M. Endrizzi/E. Munn/J. Helble (Cox)/
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
W. Randall/D. Sekula/T. Mark/A. Reinfeld/M. Guy (Cox)/
 
    Vancouver Rowing Club (A)
S. Paquette/C. Rouse/R. Bebb/P. Osztian/K. Taylor (Cox)
 
    Harvard University Crew (B)
D. Gonzalez/R. McMurchy/E. Rodrigo/J. Jacoby/M. Yeh (Cox)
 
    U.S. Military Academy Crew (A)
G. Hoffman/W. Born/M. Eden/J. Taylor/S. Volenec (Cox)
 
    The Rowing Team at the University of Georgia, Inc. (A)
M. Wyatt/M. Williams/B. Williamson/J. Reini/T. Trumbauer (Cox)
 
    New York Maritime College Crew (A)
Q. McLoughlin/Z. Wooley/j. burgess/t. belson/C. Chilelli (Cox)
 
    University of Vermont (A)
S. Abbott/T. Kinne/W. White/A. Blewett/K. Lane (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
M. DOWNING/d. melnik/T. Gocken/J. Vinocour/V. Lovallo (Cox)
 
    Boston University Men's Crew (A)
J. Warren/N. Robertson/D. Fox/H. Folgert/N. Meehan (Cox)
 
    New York Rowing Association (A)
F. DeCarvalho/K. Lowry/A. Canale/W. Conceicao/C. LoBiondo (Cox)
 
    Wentworth Men's Rowing (A)
K. Kaza/A. Boyle/L. O'Donnell/M. West/E. Seslar (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
M. Pye/I. Prokofiev/M. Hopgood/e. wengryn/M. Mark (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
G. Swagler/G. Hale/K. Geoca/M. Maloney/L. Pratt (Cox)/
 
    Sag Harbor Community Rowing (A)
M. Marran/J. Mayur/J. Brekelbaum/L. Kautz/M. Grunfeld (Cox)
 
    Marquette University Rowing Club (A)
B. Dougherty/V. Wirth/N. DeSutter/P. Knapp/K. Fletcher (Cox)/
 
    MIT Grad Crew (A)
J. Agolia/B. Ozturk/C. Torres/R. Hunt/J. Ranz (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
T. Spell/N. Whitaker/M. Cunningham/C. Thomas/C. Hunt (Cox)
 
    RIT Crew Alumni (A)
E. Schulken/A. Fisher/E. Davidson/K. Martin/D. Knorr (Cox)
 
    Chicago Rowing Union (A)
B. McGuinness/M. Toutloff/C. Connelly/A. Boltz/J. Manrique (Cox)
 
    Friends of Georgetown Rowing (A)
J. Nelson/P. Mangan/N. Berry/A. Greenough/K. Francolini (Cox)
 
    Carnegie Mellon University Rowing Club (A)
P. Espenshade/E. Peet/S. Cepel/R. Hoffberg/A. Padwekar (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
J. LeMay/D. Kennedy/J. Masters/Z. Coburn/E. Briskey (Cox)
 
    Bowdoin College (A)
G. Piccirillo/J. Okamoto/S. Chatterton/M. Rielly/E. Kolle (Cox)/
 
    Wharton Crew & Rowing Club (A)
S. Stroebel/J. Lasky/D. Butler/J. Asch/M. Bersani (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
S. Avery/X. Zhang/Z. Dowling/D. Mertz/a. purcell (Cox)/
 
    University of California, Santa Barbara (Alumni) (A)
R. Peffers/E. West/A. Simes/D. Krasnigor/J. Zhong (Cox)
 
    Angry Beavers Rowing Club (A)
C. McMahan/R. Webb/A. Baumgarten/M. Miklasevich/J. Mansfield (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
G. Powell/M. Blum/R. Klein/Z. Hebert/W. Karr (Cox)/
 
    Baboosic Lake Rowing Club (A)
M. Poreba/R. Connell/T. Cotreau/H. Finch/S. Ivey (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
A. DeStefano/J. Christ/P. Constantino/M. Shields/K. Ileto (Cox)
 
17 1:10 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
59
    Potomac Boat Club (A)
K. Spittel/C. Lantuh/K. Lantuh/K. Reelick/S. Tanzer (Cox)
 
    Clemson Women's Rowing (A)
A. Shein/A. Rewis/C. Prevost/R. Pulsifer/K. Sweisford (Cox)
 
    University of Wisconsin (A)
T. Caudle/E. Clarke/K. Grose/E. Pietz/N. Levy (Cox)
 
    Boston University Women's Crew (A)
K. Damm/K. Farmer/N. Toren/S. Gruzen/E. Gannon (Cox)/
 
    TBC Racing (A)
S. Kushma/K. Irwin/S. Goodman/H. Goldberg/A. Sopko (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
S. Minc/J. Engel/M. Coleman/t. kline/M. Meldrim (Cox)/
 
    Temple University Rowing (A)
E. Kiehn/M. Tucker/S. Hartman/K. Grisanti/R. Kelley (Cox)
 
    Marist College Crew (A)
K. Cottrell/C. Deasy/L. Heimlich/E. Kamm/I. Koch (Cox)
 
    University of Miami (A)
V. Sideleva/G. Perrotte/M. Gierlatowicz/L. Brueckner/A. Pena-Aleman (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
S. Smith/N. Hein/C. Tallman/C. Dickson/L. Summervill (Cox)
 
    University Barge Club (A)
M. McDevitt/M. Wixted/M. Rigogne/L. Catov/S. Tannery (Cox)
 
    Temple University Rowing (B)
O. Kolodziejska/J. Schreiber/J. Rosado/G. Thomas/R. Petrosino (Cox)
 
    University of Delaware Women's Rowing (A)
C. Alexander/E. Spillman/M. Wood/K. Thomesen/A. Gibney (Cox)
 
    Fordham University (A)
K. Shuman/K. Egan/C. Luz/E. Stepka/A. Laird (Cox)/
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
A. Rogers/L. Hawthorne/S. Berry-Heller/C. Starshak/D. Izguerra (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
k. stowe/S. Sotcheff/J. Shepherd/K. Keen/J. Addington (Cox)
 
    University of Miami (B)
D. Vlahos/K. CORDERO/M. Parente/A. Ware/N. Rotkovitz (Cox)
 
    University of Pennsylvania Crew (A)
A. Ulin/S. Henry/J. LUNDSTROM/K. Harlow/E. Cruz (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
c. kubusek/J. Stanton/M. Mitchell/K. Dieperink/S. Baldvins (Cox)
 
    Vanderbilt Rowing Club (A)
M. Swebilius/J. Gallegos/K. Roach/B. Correia/K. Sun (Cox)
 
    Lake Merritt Rowing Club (A)
K. Skolmen/I. Linden/S. Aponte/L. Condro/A. Macdonald (Cox)
 
    Row New York (A)
J. Trayes/A. Kraus/B. Fitzsimmons/R. Tayvah/C. Loeber (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
S. Oliver/s. willhoft/R. Likar/S. Melnitsky/L. Gonda-King (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
S. Leach/C. Henry/L. Boghossian/A. Hrycko/A. Finkelstein (Cox)
 
    University of Massachusetts - Lowell (A)
S. Bornstein/H. St George/E. Mealey/M. Kernan/y. abdelmonem (Cox)
 
    University of Connecticut (A)
C. Dawless/A. Sherman/J. Schnelting/K. Ullinger/J. Takeda (Cox)
 
    Case Western Reserve University Crew Team (A)
A. Sevier/S. Merlino/E. Schnittman/C. Kennedy/J. Zuccala (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
A. Derosa/M. DeRosa/H. Oblon/D. Nieuwenhuis/A. Nagem (Cox)
 
    Princeton University (A)
A. Lamb/S. Lossing/K. Ivarsson/I. Leigh/A. Lackey (Cox)
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
S. Pivonka/E. Welsh/A. Kasprowicz/L. McAlpine/A. Abanto (Cox)
 
    Union Boat Club (A)
A. Jensen/S. Geihe/M. Sorensen/A. Dimatteo/S. Fortunato (Cox)
 
    Jacksonville University Rowing (A)
V. Stasaityte/S. Price/V. Tkacz/J. Pavlik/C. McLenna (Cox)/
 
    Polar Rowing Club (A)
K. Ross/E. Martin/M. Barksdale/S. Burns/B. Cao (Cox)/
 
    Marist College Crew (B)
K. Foster/M. Gragg/A. Gragg/C. Karas/E. Gisolfi (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (B)
J. Scott/N. Kukawski/S. Baccari/S. Oliveira/N. Hopkins (Cox)
 
    Dartmouth College Rowing (A)
O. Bono/E. Carney/M. Gish/H. Van Metre/J. Williams (Cox)/
 
    Bryant University (A)
O. Cuccaro/J. Conley/M. O'Keefe/R. Klei/K. Mikitarian (Cox)/
 
    Brandeis University Crew (A)
M. Shamash Rosenthal/A. Myers/A. Patkin/C. Kaye/A. Maarek (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
L. Angione/S. Rush/J. Frey/C. Cunningham/M. Ly (Cox)
 
    Austin Rowing Club (A)
G. Johnson/V. Bartell/B. Grimes/M. Rosuello/J. Nelson (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
E. Quigley/L. Mellon/C. Wirth/C. Block/K. Houston (Cox)
 
    BNY Mellon (A)
J. Shuman/C. Pywell/A. Kegler/C. Meggitt/T. Tiffany (Cox)
 
    College of Charleston Crew Club (A)
S. Reynolds/O. Manfredi/A. Tucker/L. Feder/M. Rand (Cox)
 
    University of Tampa (A)
T. Pecci/S. Brouwer/M. Duethman/A. VanBenschoten/A. Herschede (Cox)
 
    Sacred Heart University (A)
S. Poirier/A. Sufczynski/K. Brown/D. Varley/E. Desousa (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
S. Bausch/S. Siebold/K. Flickinger/L. Rand/R. Burns (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
A. Müller/K. Samsel/A. Pollini/S. Hakenbeck/G. Linus (Cox)
 
    Mendota Rowing Club (A)
E. McDowell/A. Ochberg/D. Scodellaro/E. West/E. Ziemendorf (Cox)
 
    College of the Holy Cross (A)
M. Supple/M. Manyin/C. Roy/E. Douglas/C. Laurendeau (Cox)
 
    Gray Knights Rowing Club (A)
I. Clarke-Marshall/J. Perkins/V. Bordas/D. Stevens/k. Connolly (Cox)
 
    University of Vermont (A)
N. McCarty/A. Rossi/R. Donnellan/C. Egan/S. Albee (Cox)
 
    University of Notre Dame Women's Rowing (A)
G. Johanni/L. Matchett/M. Swartz/C. Schindele Murayama/L. Schoonmaker (Cox)
 
    The University of Alabama Women's Rowing Team (A)
L. Feriozzi/A. Marks/A. Lehmann/L. Blount/S. Sweatt (Cox)/
 
    Capital Rowing Club (A)
K. Giuliano/K. Bidwell/B. ONeil/E. Crowley/N. Fenwick (Cox)
 
    Wesleyan University (A)
K. Suslovic/M. Rao/E. Highleyman/E. Porrazzo/N. Rizzuto (Cox)
 
    Lehigh University Rowing (A)
M. Wescott/J. Malachin/J. DiPietro/A. Slominski/L. Parks (Cox)/
 
    Vesper Boat Club (A)
S. Cornish/A. Squire/E. McIntee/M. Folco/S. Kim (Cox)
 
    Riverside Boat Club (B)
L. Skaggs/V. Goetz/K. MacMahon/E. Boulanger/G. Vetrano (Cox)
 
    U.S. Military Academy Crew (A)
S. Leahy/A. Darby/C. Jones/A. Percoco/A. Horsey (Cox)
 
18 1:37 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
36
19 1:51 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
39
20 2:08 PM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
16
21 2:16 PM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
17
22 2:29 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
23
23 2:40 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
25
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Miller/K. Lamppa/E. Tremblay/A. Kunau/J. Richardson (Cox)
 
    Alexandria Community Rowing (A)
A. Braun/B. Simonen/J. Bright/J. Rubini/J. Brown (Cox)/
 
    Lake Union Crew (A)
A. Ettel/M. Barckert/S. Miksis/S. Traver/M. Hayes (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
N. Johnston/L. Golebiowski/J. Teschke/T. Neider/A. Mulholland (Cox)/
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club (A)
J. Bellantoni/K. Amdur/C. Feeney/I. Brown/M. Setchko (Cox)
 
    Vancouver Rowing Club (A)
S. Forsting/A. Toal/L. Kelly/L. Eglington/E. Segal (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
M. Allison/R. Schultz-Purves/K. Kopchitz/K. Judd/K. Peretick (Cox)/
 
    Lake Merritt Rowing Club (A)
K. Lindl/E. Moore/L. retelny/C. Augst/C. McGuire (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Forrester/C. Sutter/M. Varfi/E. McKenna/J. Graziano (Cox)
 
    Willamette Rowing Club (A)
J. Withycombe/P. Shen/K. Wojda/E. Slikas/J. Byrd (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
N. Dustman/T. Passoni/A. Lawrence/D. Charles-Chisholm/J. Crittenden (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Turtle/E. Milnor/C. Shields/M. Wilson/S. Berube (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
L. Suplick/S. Weinstein/J. Perantoni/J. Dabbs/G. Carrillo (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
M. South/H. Scott/T. Cook/d. brownstone/K. Moy (Cox)
 
    Conibear Rowing Club (A)
J. McPhedran/C. Scull/M. Coffren-Barton/R. Sheckler/N. Tran (Cox)/
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Daniels/M. Robinson/D. Lafferty/V. Scheer/F. Thrash (Cox)
 
    Ottawa Rowing Club (A)
E. Doucet/C. Salter MacDonald/E. Gagnon/M. McEvoy/C. Smith (Cox)/
 
    X-Press Boat Club (A)
K. Astley/S. Brown/N. Geddes/C. Blanchard/R. Thompson (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
J. Brown/L. Spencer/M. Kaupp/J. Morris/R. Cassano (Cox)/
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
M. Ball/J. Malloy/A. DONAHUE/S. Rooney/C. Murdock (Cox)
 
    Blue and Gray Rowing (A)
C. Closmore/L. Pagano/C. McCarthy/D. Albano/s. Moore (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
M. Hilf/M. Bers/S. Vuppala/S. Wright/K. Downey (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
L. Lana/A. Porter/R. Hatcher/V. Jewiss/c. kelley (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (B)
P. Goforth/L. Thompson/M. Hudson/G. Lam/a. michaud (Cox)/
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
S. Anderson/M. Kerr/E. Sharpe/S. Nichol/K. White (Cox)
 
24 2:58 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
20
25 3:08 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
22
26 3:23 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
25
27 3:34 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
21
28a 3:47 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
27
28b M LW 1X Men's Lightweight Singles
19
29a 4:06 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
28
29b W LW 1X Women's Lightweight Singles
15
30a 4:29 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
30b MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
4
DCPC2X 4:46 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
47
    Argonauten Ruderclub Meppen (A)
H. Tieben/S. Tieben
 
    Vesper Boat Club (A)
W. Horvat/A. Horvat
 
    Hollywood Rowing Club (A)
A. Chavez/A. Chavez
 
    Composite: Riverside, New York AC (A)
T. McGee/J. McGee
 
    New York Athletic Club (A)
C. Ippolito/n. ippolito
 
    Marin Rowing Association (A)
R. Collenette/A. Collenette
 
    St Georges Rowing Club (A)
C. Wright/B. Wright
 
    Cambridge Boat Club (A)
B. pieper/C. Pieper
 
    Berkshire School (A)
A. Kloman/W. Dyer-Kloman
 
    Cambridge Boat Club (D)
R. Murphy/R. murphy
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
R. Fisher/B. Fisher
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A)
B. Tucker/M. Tucker
 
    Potomac Boat Club (A)
E. Selden/C. Selden
 
    Bulldog Rowing Club (A)
A. Millar/J. Millar
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
J. Flynn/B. Flynn
 
    Linzer Ruderverein Ister (A)
R. Grieshofer/S. Grieshofer
 
    Narragansett Boat Club (A)
P. Fay/G. Fay/
 
    Greenwich Crew (A)
C. Bass/K. Erickson
 
    Cambridge Boat Club (B)
A. Aikens/I. Aikens
 
    Hull Lifesaving Museum (A)
C. Wolfe/C. Wolfe
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
S. Fuchs/C. Fuchs
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
B. Moss/J. Moss
 
    St. Louis Rowing Club (A)
N. Wood/P. Salewood
 
    Cape Cod Youth Rowing (A)
B. Fournier/L. Fournier
 
    Delta Deas Rowing Club (A)
D. Bartholomew/M. Bartholomew
 
    River City Rowing Club (A)
A. Paiva/M. Paiva
 
    Unaffiliated (USA) (B)
s. ruscus/E. Ruscus
 
    Westford Community Rowing (A)
T. Erickson/K. Erickson
 
    Cambridge Boat Club (A)
B. Fountain/C. Fountain
 
    Riverside Boat Club (B)
K. Rice/T. Rice
 
    Composite: Dallas, Hockaday (A)
T. Cohen/K. Elting
 
    Mid Hudson Rowing Association (A)
W. Davies/K. Davies
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
T. Rooney/C. Rooney/
 
    Viking Rowing Foundation (A)
L. Millar/B. Millar
 
    Union Boat Club (A)
J. Reichenbach/M. Reichenbach
 
    Recovery on Water, Inc. (S)
M. Slesar/A. Slesar
 
    Virginia Boat Club (A)
B. Alexander/C. Alexander
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
J. O'Donnell/K. O'Donnell
 
    Community Rowing, Inc. (A)
D. Holler/M. Holler
 
    Pelham Community Rowing Association (B)
M. Staargaard Dikkers/T. Dikkers
 
    The Winsor School (A)
L. Stone/S. Stone
 
    Augusta Rowing Club, Inc. (A)
C. Yeager/I. Yeager
 
    Lake Merritt Rowing Club (A)
A. Muchin/B. Muchin
 
    New York Athletic Club (B)
C. terKuile/B. terKuile
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
B. Clark/C. Clark
 
    Riverside Boat Club (A)
L. Cook/E. Cook
 
    Pelham Community Rowing Association (B)
J. Baynon/R. Ujazdowski
 
Sunday, October 23, 2016
31a 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
13
31b TA 2X Trunk/Arms Doubles
3
32a 8:08 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
40
32b M YOUTH 1X Men's Youth Singles
35
33a 8:31 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
30
33b W YOUTH 1X Women's Youth Singles
25
34 8:53 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCW4X 9:30 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
31
35 9:47 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
25
36 10:05 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
37 10:39 AM M MSTR 1X Men's Master Singles
19
38 10:47 AM W MSTR 1X Women's Master Singles
16
39 11:01 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
36
40 11:14 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
39
41 11:33 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCM4X 12:09 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
34
42 12:24 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
27
43 12:43 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
44 1:15 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
44
45 1:28 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
35
46a 1:48 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
18
46b M LW 4+ Men's Lightweight Fours
16
47a 2:02 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
19
47b W LW 4+ Women's Lightweight Fours
11
48a 2:20 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
26
48b M LW 8+ Men's Lightweight Eights
14
49a 2:36 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
33
49b W LW 8+ Women's Lightweight Eights
11
DCMX8 2:54 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
33
50 3:15 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
37
51 3:31 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
28
DCMX2X 3:45 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
41
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change