52nd Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 22, 2016
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
49
2 8:05 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II [60 - 69, 70+]
52
3 8:32 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
57
4 8:57 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
57
    Cambridge Boat Club
G. Benning
 
    Riverside Boat Club
J. McGaffigan
 
    Unaffiliated (USA)
J. Dahl
 
    Ridley Graduate Boat Club
P. MacGowan
 
    Cambridge Boat Club
B. Crawford
 
    Narragansett Boat Club
B. Eldridge
 
    Riverside Boat Club
R. White
 
    Argonaut Rowing Club
R. Blunt/
 
    Potomac Boat Club
P. Bogden
 
    Riverside Boat Club
J. Tracey
 
    Potomac Boat Club
S. Schmitt
 
    Argonaut Rowing Club
P. Macaulay
 
    River City Rowing Club
J. Griffith
 
    Cambridge Boat Club
J. Randle
 
    Maine Rowing Association
S. Hornney
 
    Miami International RowHouse
F. Viacava
 
    Atlanta Rowing Club, Inc.
W. Cloherty
 
    Riverside Boat Club
T. Lowe
 
    Lea Rowing Club
M. Hyndman
 
    University Barge Club
J. Purtill
 
    Unaffiliated (USA)
A. Morrone, Jr
 
    GMS Rowing Center
S. Killen
 
    Unaffiliated (USA)
D. Baker
 
    Linzer Ruderverein Ister
D. Kuttelwascher
 
    Lake Quinsigamond Community Rowing
R. Haddon
 
    Bergen County Rowing Academy
C. Reinke/
 
    Cantabrigian Rowing Club
D. Richardson
 
    Cambridge Boat Club
A. Aikens
 
    Wide Load Boat Club
T. Bohrer
 
    Union Boat Club
M. Cataldo
 
    Leander Club
J. Myers
 
    Community Rowing, Inc.
N. Watts
 
    Riverside Boat Club
J. Schafer
 
    Riverfront Recapture, Inc.
S. Pape
 
    Washington Rowing School
S. Plog/
 
    Western Rowing Club
T. Haines
 
    CHAOS Rowing
T. Bukowski
 
    Cambridge Boat Club
E. Dow
 
    Baltimore Rowing Club
J. Jones
 
    Pelham Community Rowing Association
G. Houlihan
 
    Friends of WPI Rowing
P. Guida
 
    Don Rowing Club
I. Ensminger/
 
    Amoskeag Rowing Club
M. Sheehan
 
    OKC Riversport
J. Sanders
 
    Burnstown Rowing Club
L. Hall
 
    Row Brevard Inc.
B. Crossley
 
    Yarmouth Rowing Club
T. Beretich/
 
    Narragansett Boat Club
B. Sandstede
 
    Wilmington Rowing Center (WRC)
B. Reinhard
 
    Pocock Rowing Center
R. Lorentsen
 
    White Rock Boathouse, Inc.
T. Carr
 
    Miami International RowHouse
C. Sanchez
 
    Union Boat Club
D. Stearns
 
    Delta Deas Rowing Club
C. Garrett
 
    Unaffiliated (USA)
J. Divan
 
    Cambridge Boat Club
R. Schooler/
 
    Los Gatos Rowing Club
J. Morrell
 
5 9:18 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
33
6 9:42 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
62
7 10:05 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
42
8 10:25 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
51
9 10:45 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
42
10 11:07 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
52
11 11:27 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
31
12 11:43 AM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
33
13 11:55 AM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
28
14 12:12 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
50
15 12:31 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
45
16 12:51 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
49
17 1:10 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
59
18 1:37 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
36
19 1:51 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
39
20 2:08 PM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
16
21 2:16 PM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
17
22 2:29 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
23
23 2:40 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
25
24 2:58 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
20
25 3:08 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
22
26 3:23 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
25
    Potomac Boat Club
W. Cowles/S. Stitt
 
    Craftsbury Sculling Center
T. Graves/P. Graves
 
    Horten Roklubb
M. Drysdale/O. Tufte
 
    Club d'aviron de Boucherville
J. Mcrae/J. Bahain
 
    Leander Club
J. Collins/J. Walton
 
    Composite: UCD Boat Club, Skibbereen
P. O'Donovan/G. O'Donovan
 
    Leander Club
J. Beaumont/P. Lambert
 
    Composite: Leander, Imperial
J. Clegg/A. Freeman-Pask
 
    Danske Studenters Roklub
R. Christiansen/M. Rasmussen
 
    Trent University Rowing
G. Peeters/T. Jones
 
    Florida Institute of Technology
K. Coyle/E. Sandhu
 
    Riverside Boat Club
J. Hanna/S. Hausmann
 
    The Milwaukee Rowing Club
J. Allen/C. Vredenbregt
 
    Emory Crew
E. Littlefield/N. Leonard
 
    Composite: Penn AC, Malta
I. Luetzow/C. Lambert/
 
    Potomac Boat Club
P. Hoyle/J. Olbrys
 
    Penn A.C. Rowing Association
M. Davidson/E. Winstead/
 
    Nereid Boat Club, Inc.
J. Fernandez/C. Johns
 
    Penn A.C. Rowing Association
J. Keen/E. Frid/
 
    Don Rowing Club
L. Thomas/D. Lebl
 
    Club d’aviron de la capitale
W. Piermarini/W. Benjamin
 
    The Rowing Team at the University of Georgia, Inc.
T. Bryant/H. Lee
 
    New York Athletic Club
R. Ujazdowki/B. Ptucha/
 
    Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club
E. Riskin/G. Smith
 
    Composite: Upper Valley Rowing, St Hugh's
H. Snyder/N. Wright
 
27 3:34 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
21
    Danske Studenters Roklub
A. Thomsen/J. Rasmussen
 
    Composite: Melbourne Uni, Hawke's Bay
K. Brennan/E. Twigg
 
    Composite: Sudbury, Uster
C. Zeeman/J. Gmelin
 
    Composite: Old Collegians, VST Völkermarkter Sport und Tu
M. Lobnig/S. Puspure
 
    Koninklijke Roei- en Zeilvereniging De Maas
M. Keijser/A. Taselaar
 
    Lausanne-Sports Aviron
P. Merz/F. Rol
 
    Leander Club
V. Meyer-Laker/P. Relph
 
    Composite: Potomac, GMS Rowing
M. Copenhaver/M. McGovern
 
    Syracuse University
S. Crummey/C. Habjan
 
    Riverside Boat Club
E. Roberts/h. saeger
 
    Radcliffe Crew
E. Walk/K. McEvoy
 
    Rochester Boat Club
M. Kaiser/R. Merusi
 
    Unaffiliated (USA)
P. Hayden/E. Carlisle-Reske
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
E. Rockett/J. Schaeffer
 
    Riverside Boat Club
M. McAuliffe/L. Keane
 
    University of Rhode Island Women's Crew
D. Holland/L. Smith
 
    Penn A.C. Rowing Association
E. Jorgensen/L. Klick/
 
    U.S. Merchant Marine Academy
N. Demet/A. Drake/
 
    Composite: Vesper, Penn AC
C. Stawicki/N. Ritchie
 
    Composite: Tuebinger, University
C. Redetzki/G. Cutler
 
    Community Rowing, Inc.
S. DeMarche/E. Yakimkina
 
28a 3:47 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
27
28b M LW 1X Men's Lightweight Singles
19
29a 4:06 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
28
    Cambridge Boat Club
G. Stone
 
    Vesper Boat Club
L. Meyer
 
    Leander Club
V. Thornley
 
    USRowing Training Center - Princeton
L. Schmetterling
 
    New York Athletic Club
E. Logan
 
    USRowing Training Center - Princeton
E. Regan
 
    Unaffiliated (USA)
M. Jones
 
    USRowing Training Center - Princeton
V. Opitz
 
    New York Athletic Club
O. Coffey
 
    Unaffiliated (USA)
M. Fellows
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
A. Chow
 
    Riverside Boat Club
A. Amos
 
    ARION
K. Soucek
 
    Southern California Scullers Club
S. Carle
 
    RowAmerica
K. McFetridge
 
    Riverside Boat Club
M. Hamrick
 
    Unaffiliated (NZL)
L. Spoors
 
    Stanford University Women's Crew
S. Elizaberh
 
    Sarasota Crew
M. Whitehouse
 
    Craftsbury Green Racing Project
E. Vogt
 
    Marist College Crew
J. Rigothi
 
    Skidmore College Crew
R. Springer-Miller
 
    Community Rowing, Inc. - Institute for Rowing Leadership
P. Livingston
 
    Indianapolis Rowing Center
M. Lazorchak/
 
    Unaffiliated (USA)
E. Houston
 
    Potomac Boat Club
M. Fili/
 
    ARION
K. Wagner
 
    Vesper Boat Club
J. Lonchar
 
29b W LW 1X Women's Lightweight Singles
15
30a 4:29 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
30b MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
4
DCPC2X 4:46 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
47
Sunday, October 23, 2016
31a 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
13
31b TA 2X Trunk/Arms Doubles
3
32a 8:08 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
40
32b M YOUTH 1X Men's Youth Singles
35
33a 8:31 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
30
33b W YOUTH 1X Women's Youth Singles
25
34 8:53 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCW4X 9:30 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
31
35 9:47 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
25
36 10:05 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
37 10:39 AM M MSTR 1X Men's Master Singles
19
38 10:47 AM W MSTR 1X Women's Master Singles
16
39 11:01 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
36
40 11:14 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
39
41 11:33 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCM4X 12:09 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
34
    Composite: Leander, Skibbereen (A)
P. O'Donovan/J. Walton/J. Collins/G. O'Donovan
0.0 (24)
    Maritime Rowing Club (A)
B. Dann/D. Walsh/B. McEwan/A. Campbell, Jr/
0.0 (28)
    OA Centers for Orthopaedics (A)
J. Tunnicliffe/G. Stone/M. Totta/P. Kermond
0.0 (58)
    Fruit Loops Rowing Association (A)
M. Smith/G. Benning/R. Cone/D. Gorriaran
0.0 (52)
    Cambridge Boat Club (D)
J. Grant/T. Darling/J. Pierce/J. Manson
0.0 (52)
    Occoquan Boat Club (A)
J. Clark/W. Meeker/P. Hoyle/T. O'Loughlin/
0.0 (29)
    Navesink River Rowing (A)
C. Windeknecht/M. Malone/J. Sanders/M. Daemen
0.0 (58)
    Malvern Preparatory School (A)
P. Keenan/C. Lauder/S. Ward/W. Koch
0.0 (17)
    Shiplake College (A)
F. Peck/B. Gruchow/O. Newton/B. Pogmore
0.0 (16)
    Sarasota Crew (A)
A. Taaffe/B. Taaffe/H. Leeming/J. Sluis
0.0 (25)
    Malvern Preparatory School (A)
D. Brady/J. McGlinn/C. Franck/D. Wiener
0.0 (16)
    Cambridge Boat Club (A)
C. Andrews/A. Balogh/R. Murphy/P. Rioux
0.0 (57)
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
P. Morelli/M. Gasper/M. Lodmill/M. Stormberg
0.0 (49)
    Long Beach Rowing Association (A)
S. Aris/M. Taylor/N. Young/J. McGill
0.0 (31)
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
T. Bennett/H. Diaz/H. Aslam/I. Hazelton
0.0 (30)
    Malta Boat Club (A)
T. Trocky/J. Cutler/P. DeVlieger/M. Brown
0.0 (54)
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Lynch/J. Senner/S. Kovacs/P. Sobieszczyk/
0.0 (51)
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
T. Chyla/P. Klose/J. Devoe/I. Rudolph-Shabinsky
0.0 (49)
    All American Rowing Camp, LLC (A)
R. Hannon/W. Castle/C. Somers/M. Wilson
0.0 (49)
    Composite: WSAP Hamburg, Lufthansa, ARV - Alania (A)
A. Heinze/S. Kostrewa/A. Niederdorf/A. Cleve
0.0 (43)
    Linzer Ruderverein Ister (A)
R. Grieshofer/K. Sinzinger/P. Stekl/R. Haberl
0.0 (55)
    University of Virginia Rowing Association (A)
E. Meyers/P. Knight/D. Mudd/C. Magid
0.0 (61)
    Duxbury Bay Maritime School (A)
D. Murphy/C. Chojnowski/J. Thomas/D. Guenther
0.0 (48)
    Whitemarsh Boat Club (A)
S. Whalen/J. Voss/W. Scher/R. Schwarz/
0.0 (60)
    Dartmouth Rowing Club (A)
T. Hull/B. McNabb/B. Kaewert/K. Somerville
0.0 (59)
    Community Rowing, Inc. (C)
D. Stevenson/A. Milia/J. Quirk/J. Hadley/
0.0 (53)
    Community Rowing, Inc. (B)
W. Hatch/G. Hatch/F. Whitridge/R. Bettigole
0.0 (60)
    Alliance Rowing Club of Illinois (A)
N. Papastratakos/S. Lichter/C. Shoup/A. Dike
0.0 (59)
    Mohawk River Boat Club (A)
F. Schaefer/G. Freimarck/M. Richardson-Bach/C. Hirschler
0.0 (58)
    Composite: Groton School, Nashaquitsa (A)
R. Griffoul/J. Cusack/K. Iscol/A. Anderson
0.0 (65)
    Composite: Los Angeles, Greenwich Crew, WSV Ottensheim (A)
M. Hausleitner/T. Wike/D. Frick/F. Shuckarow
0.0 (58)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. St. Germaine/M. Richards/M. Minor/H. Potter
0.0 (54)
    Harvard University Boat Club (A)
M. Terry/R. Baker/J. Bracewell/B. Braun
0.0 (70)
    612endurance Racing (A)
P. Johnson/S. Faber/R. Lesnau/J. Dundon
0.0 (51)
42 12:24 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
27
43 12:43 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
44 1:15 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
44
45 1:28 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
35
46a 1:48 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
18
46b M LW 4+ Men's Lightweight Fours
16
47a 2:02 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
19
47b W LW 4+ Women's Lightweight Fours
11
48a 2:20 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
26
    Yale University Crew -Women, Lightweight Men, Heavyweight Men (A)
N. Goodman/S. Carnegie/C. Elwes/P. Jacquot/T. Digby/J. Winter/R. Hurn/O. Wynne-Griffith/G. Louis (Cox)
 
    University of California-Berkeley (A)
F. Querfeld/C. Seidfriedsberger/J. Sutton/M. Hurkmans/J. Murphy/N. Wegrzycki-Szymczyk/M. MacKovic/E. Rogers/J. Conlin (Cox)
 
    Harvard University Crew (A)
L. Corrigan/B. Cohen/V. Breet/J. Johnston/A. Richards/S. Hardy/P. Quinton/J. Kelley/C. Durbin (Cox)
 
    West End Rowing Club (A)
E. Johannesen/D. Martin/M. Drysdale/O. Tufte/R. Gibson/J. McRae/A. Campbell/J. Bahain/P. Wiersum (Cox)
 
    Leander Club (A)
M. sbihi/W. Fletcher/W. Satch/N. Reilly-O'Donnell/A. Sinclair/M. Langridge/S. Innes/T. Ransley/K. Felbaum (Cox)
 
    University of Washington (A)
V. Pivac/G. Carcano/B. Davison/S. van Dorp/J. Zier/A. Landboe/E. Carlson/S. Devereux/S. Sim (Cox)
 
    Boston University Men's Crew (A)
M. Ponsen/N. Kocher/A. Marinkovski/L. Miladinovic/S. Haas/J. Barker/L. Towers/M. Kapp/M. Hart (Cox)
 
    Princeton University (A)
N. Mead/A. Francis/T. George/W. Chance/T. Livingstone/D. Bewicke-Copley/J. Goldman/M. Benstead/D. McFall (Cox)/
 
    Brown University Men's Crew (A)
M. Cuellar/J. Abeel/P. Woolley/A. Miklasevich/A. Rajesh/G. Bitler/T. Meeks/A. Caputo/N. McKenzie (Cox)
 
    Harvard University Crew (B)
A. Doyle/L. Lorch/R. Jarvis/S. Meijer/R. Rasmussen/J. Harrity/J. Luby/T. Taaffe/J. Goodman (Cox)
 
    Cornell University (A)
A. Bebb/M. Grady/N. Ridenour/I. Savin/R. Weeks/E. Putnam/A. Greubel/J. Aimer/T. Brittingham (Cox)
 
    Northeastern University (A)
T. Appier/P. ARATA/B. Camp/J. Plihal/G. Steigler/A. Goodman/O. Stephens/W. Smith/L. Copolov (Cox)
 
    Stanford University Men's Crew (A)
R. Hails/B. Wertz/W. Nuelle/P. Wood/B. Scherpbier/R. O'Rourke/J. Stefani/A. Reitz/A. Sanders (Cox)
 
    Boston University Men's Crew (B)
P. Giroux/U. Marinkovic/T. Thun/I. Mocarski/T. Ruijgh/J. Carter/J. Naar/T. Gill/S. Dooling (Cox)
 
    California Rowing Club (A)
J. Vanderstoep/S. del Vecchio/M. Clougher/D. Eick/J. Madura/C. Heath/S. Zehnder/A. Gentry/K. Kit (Cox)
 
    University of Pennsylvania Crew (A)
B. Roovers/J. Ridenour/J. Hofmeister/C. Williams/I. Clemens/H. Rogers/G. Blanchard/K. Kelly/L. Hochman (Cox)
 
    Princeton University (B)
J. Naylor/L. Toch/A. Wambersie/F. D'Agostino/A. LeRoux/C. Lawrie/D. de Groot/O. Stocker/M. Wylie (Cox)
 
    U.S. Naval Academy Men's Crew (A)
S. Rogers/C. Linder/A. Knoll/S. Gibson/B. Sagawinia/B. Dunphy/P. Novakovic/A. Gould/N. Street (Cox)
 
    Georgetown University (A)
F. Ambrosio/S. Barry/C. Yates/J. Carroll/R. Danziger/E. Rosen/L. Carty/V. Merrick/W. Rau (Cox)
 
    Drexel University (A)
T. Foulds/B. Lee/J. Best/D. Davis/W. Cartwright/J. Masgai/J. Clark/B. Rosicky/B. Barry (Cox)
 
    Dartmouth College Rowing (A)
S. Furey/J. Carleo/T. Kiernan/N. Cunningham/A. Heye/S. Ortlip/M. Weaver/N. Van Dyke/C. O'Reilly (Cox)
 
    INSA Lyon - Lyon National Rowing Center (A)
t. colard/a. mouterde/a. nougarede/g. chocheyras/l. droissart/d. gallet/d. piqueras/e. girerd/t. hacot (Cox)
 
    University of Wisconsin (A)
A. Griffin/J. Van Der Weide/T. Amberger/E. Kernozek/S. Weeks/J. Wise/A. Flannery/J. Lueken/M. Callahan (Cox)
 
    Syracuse University (A)
A. Reichard/P. Bastiaan Kerpestein/J. Messner/N. Tavares/S. Radovic/M. Barni/M. Glaude/S. Busco/D. Santora (Cox)
 
    Université de Lyon - Lyon National Rowing Center (A)
C. Gaime/T. Turlan/É. Jonville/B. Demey/G. Turlan/N. Gilbert/J. Noury/M. Tollet/A. Benoit (Cox)
 
    Brown University Men's Crew (C)
V. Hoite/E. W. Engelke/A. Provost/M. Lowndes/R. Biggs/J. Dobronyi/R. Dodd/O. Bird/B. Stevens (Cox)
 
48b M LW 8+ Men's Lightweight Eights
14
49a 2:36 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
33
49b W LW 8+ Women's Lightweight Eights
11
DCMX8 2:54 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
33
50 3:15 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
37
51 3:31 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
28
DCMX2X 3:45 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
41
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change