52nd Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 22, 2016
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
49
2 8:05 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II [60 - 69, 70+]
52
3 8:32 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
57
4 8:57 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
57
5 9:18 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
33
6 9:42 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
62
7 10:05 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
42
    Chinook Performance Racing (A)
D. Davis/N. Dynan/K. O'Hara/E. Cauchi/C. Stockly/A. Schneider/K. MCGILL/D. Barr/L. Wright (Cox)
 
    Long Beach Rowing Association (A)
W. O'Brien/S. Kline/a. corazza/K. Gleie/R. Alexander/H. Frykman/G. Malacrida/M. PERROT/A. Chacon (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
S. Porter/j. nicoloff/L. Bauschard/C. McHugh/K. Boyd/W. Tobiasson/d. dobras/M. Benson/M. Boland (Cox)
 
    Upper Thames Rowing Club (A)
H. Mangan/J. Machan/L. Wymer/N. Ashcroft/M. Calvert/J. Wilby/J. Burne/R. Sadler/D. Yarrow (Cox)
 
    Etats Unis Rowing Club (A)
E. Hamann/C. Bower/C. Graves/C. Schneider/K. Worthington/J. Marshall/C. Brown/P. Bailey/H. Hatton (Cox)
 
    Don Rowing Club (A)
S. Martin/S. Duff/K. Ristic/C. Simms/L. Soucy-Fraser/M. Dunlop/G. Bin/K. Jeffery/W. O'Neill (Cox)/
 
    Maritime Rowing Club (A)
C. Galloway/C. Lange/M. Klutey/H. Parkhurst/K. Liffmann/C. Schoen/L. Douglas/J. Hackett/K. Isaza (Cox)/
 
    Conibear Rowing Club (A)
M. Goodlett/R. Pratt/P. Sparling/K. Skanderup/R. Nowers/T. Vagen/B. Seaton/K. Johnson/I. Pearce (Cox)/
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
V. Keenan/C. Fleck/E. Szigethy/J. Meder/T. Yanowitz/M. Ulsh/S. Folan/S. Carlson/J. Goldblum (Cox)
 
    1980 Rowing Club (A)
S. Hooten/J. Snyder/K. Klinger/A. Jonik/M. Cate/N. Vespoli/J. Geer/C. Geer/K. Smith (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
A. James/N. Streeter/M. Traub/L. Detlefsen/R. Sudduth/B. Mooney/N. Butterfield/K. Fowks/R. Warner (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
T. Stevens/N. Siemens/A. Woolwine/T. Bumstead/J. Axelson/S. Spens/K. Winter/S. Nowers/A. Shotwell (Cox)/
 
    Lake Union Crew (A)
J. Naegeli/J. Metzger/K. Stansell/E. Christensen/L. Leak/S. Jones/T. Sevareid/M. Love/A. Ramos (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
L. Welch/A. Ward/D. Oppenheimer/S. Bay/A. Raggi/m. spence/C. Richards/L. Elkins/A. Turner (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
J. Shifferd/C. Freiman/J. Janusz/E. Psarouthakis/M. Perrett/K. Cook/M. Leonard/J. Hutton/M. Cacciapalle (Cox)/
 
    Masters Coaching, LLC (A)
M. Wilkie/C. Holdorf/D. Klingaman/C. MacColl/P. Trimmer/S. Keller/J. Watson/F. Smith/J. Gesch (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
S. Moazed/J. Henry-Feeney/B. Heck/B. Miller/J. Wolf-Rodda/C. McMahon/E. DiCarlo/P. Kristal/D. Boucher (Cox)
 
    Fat Cat Rowing Club (A)
K. Marsh/S. Pelmas/S. Wolking/S. Geoffrion/R. Spray/T. Doggett/L. Hodder/K. Kuhlthau/E. Chen (Cox)
 
    Marin Rowing Association (B)
K. deFremery/B. Bentley/C. Sias/l. EDWARD/M. Donaldson/M. Osterloh/K. Forte/K. Coggan/M. May (Cox)/
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
C. Fisher/C. Richards/C. Hamilton/C. Goodness/C. Holland/L. Braim/J. Hogan/D. Barnes/W. MacPherson (Cox)
 
    Marin Rowing Association (C)
K. Azevedo/B. Merrell/E. Cook/J. Boedecker/D. Kendall/W. Aronson/M. Verhille/J. Brophy/R. Arlas (Cox)
 
    St Georges Rowing Club (A)
A. McLeod/A. Pedersen/L. McFarlan/D. Brew/M. Sweden/M. Chapman/L. Thomas/Y. Kasper/R. Le Mieux (Cox)
 
    Blue Heron Rowing Club (A)
K. Haase/T. Welsh/S. Mallet/L. Finsrud Wilson/K. Gruber/R. Jerril/A. Roach/C. Holdsworth/T. DiAngelo (Cox)
 
    East Bay Rowing Club (A)
P. Velez/F. Horton/J. Krakauer/A. Mudge/C. Jourdan/J. Fisher/W. Madieros/D. Lake/A. Rezneck (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
A. Spires/S. Stevenson/C. Levey/E. Dierze/M. OHRN/R. Or-Shahar/J. Waldman/G. Woolford/K. McMahon (Cox)
 
    Mendota Rowing Club (A)
M. Tolson/S. Harding/C. Muehlbauer/M. Raby/D. Perlini/A. Broderick/F. Breit/L. West/E. Klapheke (Cox)
 
    Molesey Boat Club (A)
E. Bernard/M. Holden/J. Lloyd/F. Wood/B. Tenberg-Spang/C. Wingrove/K. Montgomery/K. Hendrix/A. Flanders (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
J. Hietter/R. Hayoun/L. Mennet/L. Reitzes/N. WARD/N. Thornsburg/S. Doi/S. Hirano/T. Patterson (Cox)
 
    Hingham Maritime Center (A)
T. Baggott/C. Galko/N. Kerber/F. Sadler/K. Feeley/H. Shea/E. Merryweather/P. Krumholz/S. Miller (Cox)/
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
K. Dorsey/J. Rivington/B. Hack/D. Dodge/H. Tolson/A. Hickman/M. WELCH/M. Shepatin/E. Mueller (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
A. Franklin/M. Karl/G. Teborek/J. Kaplow/S. Cohen/A. Couwenhoven/K. Papandrew/M. Berry/J. Whiting (Cox)
 
    Melbourne University Boat Club (A)
J. Bingham/G. Goss/J. Kilby/A. Parbury/A. Conry/J. Bant/P. Whiting/J. Yann/C. Blackmore (Cox)
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
A. Maloney/M. Egan/R. Russo/B. Hay/j. fask/P. Aiello/K. Kassa/K. Acciari/K. Nieman (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
D. Peszek/S. Kane/M. Malotky/B. Robinson/R. Williams/E. Davis/K. Green/B. Brooks/L. Weirauch (Cox)
 
    Nashville Rowing (A)
D. Foster/J. Cheij/M. Mazzone/T. Hartert/E. Noel/J. Laster/J. Duckworth/L. Delaney/M. Lux (Cox)/
 
    DeWolfe Rowing Club (A)
S. Warner/j. musky/K. Grimes/T. Sullivan/F. Colegrave/C. Cook/K. Green/S. Shea Myette/A. Perelman (Cox)
 
    Weybridge Rowing Club (A)
D. Rae/C. Allaway/L. Conaway/M. Conaway/M. Johnson/J. Sarsby/A. Morris/J. Brady/K. Degutis (Cox)
 
    Radcliffe Alumnae Rowing Association (A)
S. Mahan/R. Hyson/E. Kryder-Reid/A. Pugh/C. Doyle/E. Wilder/M. Farrell/C. Han/R. Millman (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
K. Garofalo/N. Grant/G. Dancks/D. Bradshaw/L. Craig/E. Headd/K. English/E. Bates/M. Sneed (Cox)
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
R. Katz/R. Cahill/M. Woodrow/T. Scherpbier/K. Sheep/P. Thallner/J. Voss/L. Chisholm/G. McBlane (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
L. Farrell/A. Kelly/S. Roberson/T. Carr/R. Broglio/E. Grisaru/K. Bollin/A. Murphy/R. Pierce (Cox)
 
    College Club Seattle (A)
B. McCagg Hills/K. Acker/S. Gengler Dahl/M. McCagg/K. Stoddard/A. Hess/M. Anderson/S. Telenska/Y. Farooq (Cox)
 
8 10:25 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
51
9 10:45 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
42
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
R. Carroll/A. Boucher/E. Dade/A. Bracken/E. Bernal (Cox)
 
    Toronto Sculling Club (A)
T. Black/N. Wilkie/C. Coles/S. Corley/V. Muir-Burcea (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
M. Scully/N. Schultz/A. Moore/A. Omtvedt/A. DeBever (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
G. Sage/M. Mance/P. Robinson/L. Doucett/S. Lamprey (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Lacey/R. Winn/V. Larson/M. O'Donnell/B. Pischke (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
R. Ford/S. Fischer/Z. Brookes/N. Paquette/E. Zimmer (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Adams/J. Granshaw/S. Carter/N. Middleman/L. Lee (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
D. Crisler/L. Player/S. Solaro/B. Calvert/L. Brasch (Cox)/
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
E. O'Rourke/P. Kelling/D. Orlando/J. Carmody/J. Howard (Cox)
 
    Early Lights Rowing Club (A)
J. Linse/S. Kinne/K. Dietz/P. Johnston/A. Bitter (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Dodge/S. Radman/C. Nicklas/S. Durno/A. Reilly (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
K. Weber/K. Huber/C. Purcell/S. Shepard/A. Yamamoto (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
C. Boyack/A. Maker/J. Southard/K. Finnegan/S. O'Connor (Cox)
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (A)
K. Aserlind/B. Connolly/A. Smith/M. Armstrong/K. Durm (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
S. Theiner/R. Lenczowski/J. Switzer/C. Winters/A. Hubbell (Cox)
 
    Orleans Sweeps and Sculls (A)
T. Hogan/L. Evans/A. Abbot/B. Harling/J. Contreras (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (B)
B. Bell/C. Southall/L. Mastin/E. Macalaster/K. Medinger (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
K. Glover/J. Zimmer/C. Cody/M. Dennis/H. Franklin (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
J. Lancaster/P. Merkle/D. Noonan/C. Graubard/D. Lloyd (Cox)
 
    Duluth Rowing Club (A)
G. Madson/H. Kalk-Fedeler/J. Peterson/B. Fuller-Kask/B. Kask (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
M. King/A. Victor/A. parent-tibbetts/S. Herman/P. Ryan (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
M. Somogyi/L. Hay-Gaudet/M. Markarian/L. Roy/K. Burtnik (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
A. Robinson/S. von der Lippe/M. Wenrich/L. Panos/J. Hetherington (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
J. Brocki/L. Sanders/J. Nicasio/W. Russell/I. Fox (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
B. Morcom/M. Deering/M. Pailthorp/N. Lockett/A. Bolender (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
K. Roach/A. Wopat/O. Treciokas/D. Todd/C. Stengel (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
K. Appelget/S. Waters/C. Baldino/T. Gruber McDonough/O. Herman (Cox)
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
A. Sullivan/S. Davis/G. Rekemeyer/P. Sims/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Holyoke Rows (A)
M. Dyar/P. Owen/L. Morrison/S. Cohen/S. Moore (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Esway/K. Schulz/M. Gutierrez/V. Hammond/H. Linke (Cox)
 
    Sydney University Boat Club (A)
K. Bigsworth/J. Pollett/J. Pendleton/G. O'Malley/B. Holst (Cox)/
 
    Mendota Rowing Club (A)
M. Neuman/M. Laugen/M. Moody/N. Jarvis/E. Parker (Cox)
 
    Boulder Community Rowing, Inc. (A)
A. Carson/A. Clark/L. Brown/M. Howe/W. Gutcher (Cox)/
 
    Great River Rowing (A)
S. Padilla/P. Raila/R. Bowie/V. Leinfelder/A. Yao (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
a. yelle/H. sweeney/K. Franzen/J. Wingo/S. Lavieri (Cox)/
 
    Composite: Vesper, Rocket City (A)
E. Jones/D. Winters/B. Bock/P. Collins/A. Thomas (Cox)
 
    Martha's Moms Rowing Club (A)
L. Robins/E. Runde/T. Laughlin Taylor/A. Kulesza/L. Downey (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
M. Burnham/L. Towne/S. Allen/S. King/H. Weis (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
J. Snook/M. Fisher/V. DeSanta/D. Lowe/P. Besteman (Cox)/
 
    New Trier High School Rowing (A)
R. Kunkler/C. Clarke/P. Lanphier/m. krause/C. Glastris (Cox)
 
    Old Glory Boat Club (A)
A. Martin/M. Kowal/S. Kendall/C. Mehaffey/S. Venuti (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
S. Mills/s. Caffrey/D. Herman/S. Yung/C. Krantz (Cox)
 
10 11:07 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
52
11 11:27 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
31
12 11:43 AM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
33
13 11:55 AM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
28
14 12:12 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
50
15 12:31 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
45
16 12:51 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
49
17 1:10 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
59
    Potomac Boat Club (A)
K. Spittel/C. Lantuh/K. Lantuh/K. Reelick/S. Tanzer (Cox)
 
    Clemson Women's Rowing (A)
A. Shein/A. Rewis/C. Prevost/R. Pulsifer/K. Sweisford (Cox)
 
    University of Wisconsin (A)
T. Caudle/E. Clarke/K. Grose/E. Pietz/N. Levy (Cox)
 
    Boston University Women's Crew (A)
K. Damm/K. Farmer/N. Toren/S. Gruzen/E. Gannon (Cox)/
 
    TBC Racing (A)
S. Kushma/K. Irwin/S. Goodman/H. Goldberg/A. Sopko (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
S. Minc/J. Engel/M. Coleman/t. kline/M. Meldrim (Cox)/
 
    Temple University Rowing (A)
E. Kiehn/M. Tucker/S. Hartman/K. Grisanti/R. Kelley (Cox)
 
    Marist College Crew (A)
K. Cottrell/C. Deasy/L. Heimlich/E. Kamm/I. Koch (Cox)
 
    University of Miami (A)
V. Sideleva/G. Perrotte/M. Gierlatowicz/L. Brueckner/A. Pena-Aleman (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
S. Smith/N. Hein/C. Tallman/C. Dickson/L. Summervill (Cox)
 
    University Barge Club (A)
M. McDevitt/M. Wixted/M. Rigogne/L. Catov/S. Tannery (Cox)
 
    Temple University Rowing (B)
O. Kolodziejska/J. Schreiber/J. Rosado/G. Thomas/R. Petrosino (Cox)
 
    University of Delaware Women's Rowing (A)
C. Alexander/E. Spillman/M. Wood/K. Thomesen/A. Gibney (Cox)
 
    Fordham University (A)
K. Shuman/K. Egan/C. Luz/E. Stepka/A. Laird (Cox)/
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
A. Rogers/L. Hawthorne/S. Berry-Heller/C. Starshak/D. Izguerra (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
k. stowe/S. Sotcheff/J. Shepherd/K. Keen/J. Addington (Cox)
 
    University of Miami (B)
D. Vlahos/K. CORDERO/M. Parente/A. Ware/N. Rotkovitz (Cox)
 
    University of Pennsylvania Crew (A)
A. Ulin/S. Henry/J. LUNDSTROM/K. Harlow/E. Cruz (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
c. kubusek/J. Stanton/M. Mitchell/K. Dieperink/S. Baldvins (Cox)
 
    Vanderbilt Rowing Club (A)
M. Swebilius/J. Gallegos/K. Roach/B. Correia/K. Sun (Cox)
 
    Lake Merritt Rowing Club (A)
K. Skolmen/I. Linden/S. Aponte/L. Condro/A. Macdonald (Cox)
 
    Row New York (A)
J. Trayes/A. Kraus/B. Fitzsimmons/R. Tayvah/C. Loeber (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
S. Oliver/s. willhoft/R. Likar/S. Melnitsky/L. Gonda-King (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
S. Leach/C. Henry/L. Boghossian/A. Hrycko/A. Finkelstein (Cox)
 
    University of Massachusetts - Lowell (A)
S. Bornstein/H. St George/E. Mealey/M. Kernan/y. abdelmonem (Cox)
 
    University of Connecticut (A)
C. Dawless/A. Sherman/J. Schnelting/K. Ullinger/J. Takeda (Cox)
 
    Case Western Reserve University Crew Team (A)
A. Sevier/S. Merlino/E. Schnittman/C. Kennedy/J. Zuccala (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
A. Derosa/M. DeRosa/H. Oblon/D. Nieuwenhuis/A. Nagem (Cox)
 
    Princeton University (A)
A. Lamb/S. Lossing/K. Ivarsson/I. Leigh/A. Lackey (Cox)
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
S. Pivonka/E. Welsh/A. Kasprowicz/L. McAlpine/A. Abanto (Cox)
 
    Union Boat Club (A)
A. Jensen/S. Geihe/M. Sorensen/A. Dimatteo/S. Fortunato (Cox)
 
    Jacksonville University Rowing (A)
V. Stasaityte/S. Price/V. Tkacz/J. Pavlik/C. McLenna (Cox)/
 
    Polar Rowing Club (A)
K. Ross/E. Martin/M. Barksdale/S. Burns/B. Cao (Cox)/
 
    Marist College Crew (B)
K. Foster/M. Gragg/A. Gragg/C. Karas/E. Gisolfi (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (B)
J. Scott/N. Kukawski/S. Baccari/S. Oliveira/N. Hopkins (Cox)
 
    Dartmouth College Rowing (A)
O. Bono/E. Carney/M. Gish/H. Van Metre/J. Williams (Cox)/
 
    Bryant University (A)
O. Cuccaro/J. Conley/M. O'Keefe/R. Klei/K. Mikitarian (Cox)/
 
    Brandeis University Crew (A)
M. Shamash Rosenthal/A. Myers/A. Patkin/C. Kaye/A. Maarek (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
L. Angione/S. Rush/J. Frey/C. Cunningham/M. Ly (Cox)
 
    Austin Rowing Club (A)
G. Johnson/V. Bartell/B. Grimes/M. Rosuello/J. Nelson (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
E. Quigley/L. Mellon/C. Wirth/C. Block/K. Houston (Cox)
 
    BNY Mellon (A)
J. Shuman/C. Pywell/A. Kegler/C. Meggitt/T. Tiffany (Cox)
 
    College of Charleston Crew Club (A)
S. Reynolds/O. Manfredi/A. Tucker/L. Feder/M. Rand (Cox)
 
    University of Tampa (A)
T. Pecci/S. Brouwer/M. Duethman/A. VanBenschoten/A. Herschede (Cox)
 
    Sacred Heart University (A)
S. Poirier/A. Sufczynski/K. Brown/D. Varley/E. Desousa (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
S. Bausch/S. Siebold/K. Flickinger/L. Rand/R. Burns (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
A. Müller/K. Samsel/A. Pollini/S. Hakenbeck/G. Linus (Cox)
 
    Mendota Rowing Club (A)
E. McDowell/A. Ochberg/D. Scodellaro/E. West/E. Ziemendorf (Cox)
 
    College of the Holy Cross (A)
M. Supple/M. Manyin/C. Roy/E. Douglas/C. Laurendeau (Cox)
 
    Gray Knights Rowing Club (A)
I. Clarke-Marshall/J. Perkins/V. Bordas/D. Stevens/k. Connolly (Cox)
 
    University of Vermont (A)
N. McCarty/A. Rossi/R. Donnellan/C. Egan/S. Albee (Cox)
 
    University of Notre Dame Women's Rowing (A)
G. Johanni/L. Matchett/M. Swartz/C. Schindele Murayama/L. Schoonmaker (Cox)
 
    The University of Alabama Women's Rowing Team (A)
L. Feriozzi/A. Marks/A. Lehmann/L. Blount/S. Sweatt (Cox)/
 
    Capital Rowing Club (A)
K. Giuliano/K. Bidwell/B. ONeil/E. Crowley/N. Fenwick (Cox)
 
    Wesleyan University (A)
K. Suslovic/M. Rao/E. Highleyman/E. Porrazzo/N. Rizzuto (Cox)
 
    Lehigh University Rowing (A)
M. Wescott/J. Malachin/J. DiPietro/A. Slominski/L. Parks (Cox)/
 
    Vesper Boat Club (A)
S. Cornish/A. Squire/E. McIntee/M. Folco/S. Kim (Cox)
 
    Riverside Boat Club (B)
L. Skaggs/V. Goetz/K. MacMahon/E. Boulanger/G. Vetrano (Cox)
 
    U.S. Military Academy Crew (A)
S. Leahy/A. Darby/C. Jones/A. Percoco/A. Horsey (Cox)
 
18 1:37 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
36
19 1:51 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
39
20 2:08 PM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
16
21 2:16 PM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
17
22 2:29 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
23
23 2:40 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
25
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Miller/K. Lamppa/E. Tremblay/A. Kunau/J. Richardson (Cox)
 
    Alexandria Community Rowing (A)
A. Braun/B. Simonen/J. Bright/J. Rubini/J. Brown (Cox)/
 
    Lake Union Crew (A)
A. Ettel/M. Barckert/S. Miksis/S. Traver/M. Hayes (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
N. Johnston/L. Golebiowski/J. Teschke/T. Neider/A. Mulholland (Cox)/
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club (A)
J. Bellantoni/K. Amdur/C. Feeney/I. Brown/M. Setchko (Cox)
 
    Vancouver Rowing Club (A)
S. Forsting/A. Toal/L. Kelly/L. Eglington/E. Segal (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
M. Allison/R. Schultz-Purves/K. Kopchitz/K. Judd/K. Peretick (Cox)/
 
    Lake Merritt Rowing Club (A)
K. Lindl/E. Moore/L. retelny/C. Augst/C. McGuire (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Forrester/C. Sutter/M. Varfi/E. McKenna/J. Graziano (Cox)
 
    Willamette Rowing Club (A)
J. Withycombe/P. Shen/K. Wojda/E. Slikas/J. Byrd (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
N. Dustman/T. Passoni/A. Lawrence/D. Charles-Chisholm/J. Crittenden (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Turtle/E. Milnor/C. Shields/M. Wilson/S. Berube (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
L. Suplick/S. Weinstein/J. Perantoni/J. Dabbs/G. Carrillo (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
M. South/H. Scott/T. Cook/d. brownstone/K. Moy (Cox)
 
    Conibear Rowing Club (A)
J. McPhedran/C. Scull/M. Coffren-Barton/R. Sheckler/N. Tran (Cox)/
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Daniels/M. Robinson/D. Lafferty/V. Scheer/F. Thrash (Cox)
 
    Ottawa Rowing Club (A)
E. Doucet/C. Salter MacDonald/E. Gagnon/M. McEvoy/C. Smith (Cox)/
 
    X-Press Boat Club (A)
K. Astley/S. Brown/N. Geddes/C. Blanchard/R. Thompson (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
J. Brown/L. Spencer/M. Kaupp/J. Morris/R. Cassano (Cox)/
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
M. Ball/J. Malloy/A. DONAHUE/S. Rooney/C. Murdock (Cox)
 
    Blue and Gray Rowing (A)
C. Closmore/L. Pagano/C. McCarthy/D. Albano/s. Moore (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
M. Hilf/M. Bers/S. Vuppala/S. Wright/K. Downey (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
L. Lana/A. Porter/R. Hatcher/V. Jewiss/c. kelley (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (B)
P. Goforth/L. Thompson/M. Hudson/G. Lam/a. michaud (Cox)/
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
S. Anderson/M. Kerr/E. Sharpe/S. Nichol/K. White (Cox)
 
24 2:58 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
20
25 3:08 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
22
26 3:23 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
25
27 3:34 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
21
28a 3:47 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
27
28b M LW 1X Men's Lightweight Singles
19
29a 4:06 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
28
29b W LW 1X Women's Lightweight Singles
15
30a 4:29 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
30b MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
4
DCPC2X 4:46 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
47
Sunday, October 23, 2016
31a 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
13
31b TA 2X Trunk/Arms Doubles
3
32a 8:08 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
40
    Narragansett Boat Club
E. Esposito
 
    Maritime Rowing Club
N. Kelly
 
    Cornell University
P. McKendall
 
    Union Boat Club
A. Zosuls
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
L. Rein
 
    Leander Boat Club
A. Oldham/
 
    612endurance Racing
M. Koehler
 
    Seattle Rowing Center
S. McVeety
 
    Upper Thames Rowing Club
T. Carter
 
    Union Boat Club
J. Toto
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
J. Haines
 
    Clarkson University Crew Club
A. Dahl
 
    612endurance Racing
S. Kern
 
    New York Athletic Club
D. Walton/
 
    Unaffiliated (USA)
B. O'Brien
 
    Lake Union Crew
D. Lee
 
    Riverside Boat Club
D. Kettler
 
    Weld Scullers
J. Copeland
 
    Malta Boat Club
A. Madden
 
    Atlanta Rowing Club, Inc.
A. Chavez
 
    Osprey Rowing Club
B. Boehm
 
    RowAmerica Rye
L. Chambers/
 
    Community Rowing, Inc.
A. HOFFMAN
 
    Riverfront Recapture, Inc.
A. Sondergeld
 
    Columbia University
W. Holzhauer
 
    Unaffiliated (USA)
C. Pham
 
    Clarkson University Crew Club
A. Hastings/
 
    Narragansett Boat Club
D. Mercante
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc.
N. Guida
 
    Unaffiliated (USA)
J. Poll
 
    Maritime Rowing Club
C. Bowen
 
    Greater Columbus Rowing Association
r. briggs
 
    Peterborough Rowing Club
M. Seaby
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
A. Loy
 
    Hudson River Rowing Association, Inc.
R. Hyland
 
    Potomac Boat Club
S. Titus
 
    Guelph Rowing Club
A. Upenieks
 
    Weld Scullers
J. Janetzko
 
    Columbia University
G. Patterson
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls
J. Whelen
 
32b M YOUTH 1X Men's Youth Singles
35
33a 8:31 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
30
33b W YOUTH 1X Women's Youth Singles
25
34 8:53 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCW4X 9:30 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
31
35 9:47 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
25
36 10:05 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
37 10:39 AM M MSTR 1X Men's Master Singles
19
38 10:47 AM W MSTR 1X Women's Master Singles
16
39 11:01 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
36
40 11:14 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
39
41 11:33 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCM4X 12:09 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
34
42 12:24 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
27
43 12:43 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
44 1:15 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
44
45 1:28 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
35
46a 1:48 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
18
46b M LW 4+ Men's Lightweight Fours
16
47a 2:02 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
19
47b W LW 4+ Women's Lightweight Fours
11
48a 2:20 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
26
48b M LW 8+ Men's Lightweight Eights
14
49a 2:36 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
33
49b W LW 8+ Women's Lightweight Eights
11
DCMX8 2:54 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
33
50 3:15 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
37
51 3:31 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
28
DCMX2X 3:45 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
41
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change