52nd Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 22, 2016
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
49
    St. Louis Rowing Club
C. Cook
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club
D. Bort
 
    Maine Rowing Association
g. gratwick
 
    Cambridge Boat Club
R. Lee
 
    Cambridge Boat Club
C. Zezza
 
    Cambridge Boat Club
H. Hamilton
 
    Green Mountain Rowing Club
P. Donaghy
 
    Union Boat Club
D. Besser
 
    Unaffiliated (USA)
R. Heacox
 
    Cambridge Boat Club
B. Jones
 
    New Haven Rowing Club
E. Dannemann
 
    BNY Mellon
B. gullett
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
C. Collins
 
    Dallas Rowing Club
J. Vorhies
 
    Melbourne Rowing Club
P. Bridgeford
 
    Harvard Sculling Club
A. Holcombe
 
    College Boat Club
R. Kendall
 
    Maritime Rowing Club
E. Zerdy
 
    Narragansett Boat Club
R. Green
 
    Riverside Boat Club
n. daniloff
 
    Maritime Rowing Club
K. Iscol/
 
    Cambridge Boat Club
F. PORTER
 
    Rio Salado Rowing Club, Inc.
M. Abelson
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club
S. Schaffran
 
    Cambridge Boat Club
R. de Neufville
 
    Potomac Boat Club
L. Keith
 
    Open Water Rowing Center
J. Novitski/
 
    Seta Rowing Club
A. Adachi
 
    Potomac Boat Club
J. Hatch
 
    Amoskeag Rowing Club
M. Shields
 
    Nereid Boat Club, Inc.
R. Hoguet
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc.
J. Byrnes
 
    Union Boat Club
L. Dahmen
 
    Montreal Rowing Club / Club d'aviron de Montreal
H. Treffeisen
 
    Nereid Boat Club, Inc.
E. Avizov
 
    Maine Rowing Association
C. Schmid
 
    Greenwich Crew
M. Tebay
 
    Upper Valley Rowing Foundation
G. Isley
 
    Unaffiliated (USA)
B. Morris
 
    Lake Leelanau Rowing Club
A. Lande'
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
B. Pasternak
 
    Occoquan Boat Club
C. Spooner
 
    Unaffiliated (USA)
L. Terry
 
    Minnesota Boat Club
J. MOHS
 
    Carolina Masters Crew Club
A. Gold
 
    Green Mountain Rowing Club
D. Blanchard
 
    St. Catharines Rowing Club
J. Lovett
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
B. Tucker
 
    Duxbury Bay Maritime School
H. Spurway
 
2 8:05 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II [60 - 69, 70+]
52
3 8:32 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
57
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
T. Willsallen
 
    Cambridge Boat Club
G. Stone
 
    Wiener Ruderclub Lia
R. Haberl
 
    Rockford Crew
R. Anderson
 
    Quintin Boat Club
T. Bishop
 
    Ridley Graduate Boat Club
J. Pauls
 
    Occoquan Boat Club
R. Spousta
 
    Cambridge Boat Club
P. Rioux
 
    Harvard Sculling Club
J. Stock
 
    Orleans Sweeps and Sculls
A. Flanders
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
K. Mcknight
 
    Merrimac River Rowing Association
R. Sengstaken
 
    All American Rowing Camp, LLC
J. Dietz/
 
    Unaffiliated (USA)
A. Nelson
 
    K.A.R.&Z.V.De Hoop
j. shamir
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc.
B. Schumacher
 
    Potomac Boat Club
C. Selden
 
    Maine Rowing Association
T. Cattell
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club
E. Brand
 
    612endurance Racing
S. Michals/
 
    Riverside Boat Club
P. Dale
 
    Maritime Rowing Club
F. Krupp
 
    Partez Rowing Club
K. Kamoi
 
    Community Rowing, Inc.
D. Holler
 
    Community Rowing, Inc.
H. Scott
 
    Merrimac River Rowing Association
T. Wheatley
 
    Aberdeen Boat Club
I. Pritchard
 
    Row Brevard Inc.
r. sukolsky
 
    Cambridge Boat Club
D. Ruane
 
    Sunshine Coast Rowing Club
I. Luxford
 
    Weybridge Rowing Club
l. csiki
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club
D. Hunt
 
    Cambridge Boat Club
B. Crow/
 
    Seta Rowing Club
S. Shimomura
 
    Traverse Area Community Rowing
D. Ordway
 
    Unaffiliated (USA)
F. Chernoff
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc.
J. Green
 
    Montreal Rowing Club / Club d'aviron de Montreal
L. TAIT
 
    OKC Riversport
A. Rupert
 
    Cambridge Boat Club
L. Elswit
 
    East End Rowing Institute, LTD.
S. Gould
 
    New Haven Rowing Club
P. Becker/
 
    Harvard Sculling Club
H. Fulweiler
 
    Vesper Boat Club
D. Vreugdenhil
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
K. Robinson
 
    Unaffiliated (USA)
J. Rich
 
    Atomic Rowing
M. Schay
 
    St. Catharines Rowing Club
B. Thorne
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc.
J. Sturges/
 
    Union Boat Club
J. Keating
 
    Ashland Rowing Club
R. Lombardi
 
    Winnipesaukee Rowing Club
D. Stowe
 
    Baltimore Rowing Club
M. Chin
 
    Community Rowing, Inc.
R. Ezzell
 
    St. Catharines Rowing Club
P. Jones
 
    Potomac Boat Club
W. Kostoff
 
    Capital Rowing Club
M. Malinick
 
4 8:57 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
57
5 9:18 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
33
6 9:42 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
62
7 10:05 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
42
8 10:25 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
51
9 10:45 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
42
10 11:07 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
52
    Narragansett Boat Club
M. Smith/D. Gorriaran
 
    Belmont Hill School
J. Tunnicliffe/P. Kermond
 
    Cambridge Boat Club
J. Pierce/J. Manson
 
    Cambridge Boat Club
J. Grant/T. Darling
 
    Malta Boat Club
T. Trocky/J. Cutler
 
    Club d'aviron de Boucherville
A. Rochon/E. Therrien/
 
    Harveys Lake Rowing Club
S. Meuser/F. Loucks
 
    New York Athletic Club
C. Windeknecht/M. Daemen
 
    Seattle Rowing Center
C. Groom/P. Hirtle
 
    Minneapolis Rowing Club
J. Jablonic/J. Cheesebro
 
    Narragansett Boat Club
A. Washburn/W. Prichett
 
    Community Rowing, Inc.
W. Hatch/G. Hatch
 
    Long Beach Rowing Association
P. Adkins/J. Felix
 
    Duluth Rowing Club
T. Rauschenfels/G. Peterson
 
    Pettipaug YC Rowing
j. laundon/R. Slocum
 
    Cambridge Boat Club
m. gefter/B. Erkelens
 
    Club España
J. Lopez/J. Caraballo
 
    Cambridge Boat Club
A. Kirk/K. Galie', J.D., M.M./
 
    St Georges Rowing Club
C. Fotherby/T. Corkery
 
    RowLA
N. Harding/G. Johannessen
 
    Koninklijke Roei en Zeilvereniging Het Spaarne
A. de Vries/T. Vries/
 
    Wassersportverein Ottensheim
M. Hausleitner/F. Shuckarow
 
    Norwalk River Rowing Association
T. Luz/R. Redpath
 
    Narragansett Boat Club
K. Wise/J. Duke
 
    Unaffiliated (USA)
M. Pope/D. Wassall
 
    Harvard Sculling Club
J. Kermond/k. mcgrath
 
    Belmont Rowing Center
R. Kleiderlein/J. Hagan
 
    Y Quad Cities Rowing
B. Blew/D. Howard/
 
    Maritime Rowing Club
A. Campbell, Sr/R. Potts
 
    Don Rowing Club
D. Loucks/W. Benko
 
    Alliance Rowing Club of Illinois
N. Papastratakos/C. Shoup
 
    City of Oxford Rowing Club
C. Platt/N. Stargardt
 
    Cincinnati Rowing Club
R. Miller/T. Dryer
 
    New York Athletic Club
D. Brisson/J. Brisson
 
    Composite: Cambridge, Detroit Boat Club
G. Walker/A. Baur
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
S. Majd/M. Alloway
 
    Buffalo Scholastic Rowing Association
M. Kostrzewski/R. Fries/
 
    Composite: Malta, Wilmington
M. Brown/R. Fisher
 
    Harvard University Boat Club
J. Bracewell/B. Braun
 
    Composite: Merrimac, Abingdon
T. Baker/M. Lewis
 
    Composite: Cambridge, Unaff. (USA)
M. Salter/W. Becklean
 
    Rocky Mountain Rowing Club
C. Flanigan/D. Stevens
 
    Union Boat Club
H. Sears/N. O'Connor
 
    Unaffiliated (AFG)
B. Van Fossen/E. Moran
 
    Lake Quinsigamond Community Rowing
G. Smith/j. may
 
    Cambridge Boat Club
R. Murphy/D. Chernoff
 
    Union Boat Club
G. Corbellini/J. Bird
 
    Greater Lawrence Rowing
B. LePard/F. Maldari
 
    Detroit Boat Club
S. Faber/R. Lesnau
 
    Narragansett Boat Club
E. Watne/J. Cotter
 
    Composite: Fairmount, VK Slavia Praha
J. Knopp/J. Svoboda
 
    Duxbury Bay Maritime School
O. Rosenblatt/D. McDonald
 
11 11:27 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
31
12 11:43 AM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
33
    Wide Load Boat Club
R. Cone
 
    Beat Cancer Boat Club
M. Sivigny
 
    Maritime Rowing Club
J. Watkins
 
    Ottawa Rowing Club
M. Chapman
 
    Greater Columbus Rowing Association
J. Sanchez/
 
    Whitemarsh Boat Club
K. Wobeser
 
    Carnegie Lake Rowing Association
H. Halvorson
 
    Craftsbury Green Racing Project
T. Howell
 
    Vesper Boat Club
g. kaplan
 
    Narragansett Boat Club
S. Whitney
 
    Riverfront Recapture, Inc.
P. Fitzgerald
 
    Hanlan Boat Club
E. Szonyi
 
    Maritime Rowing Club
A. Sherman
 
    Unaffiliated (USA)
P. Riordan
 
    Union Boat Club
S. Glick
 
    Club España
A. RODRIGUEZ
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc.
M. Brown
 
    Harvard Sculling Club
P. Cannistraro
 
    Union Boat Club
B. Mannino
 
    Unaffiliated (USA)
G. Myhr
 
    Union Boat Club
D. Wilkinson
 
    Capital Rowing Club
S. Neumann
 
    Friends of WPI Rowing
T. Stottlemyer
 
    Koven Training Center
j. koven
 
    Cambridge Boat Club
M. Duby
 
    Hingham Maritime Center
C. Sharpe
 
    Club España
L. PRADO
 
    Rudergesellschaft Wiking Berlin
C. Brzeski
 
    Singapore Rowing Association
E. Cornet
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
J. Smigiel
 
    Shiplake College
H. Mackworth-Praed
 
    Unaffiliated (USA)
S. Irish
 
    Cambridge Boat Club
W. Castle
 
13 11:55 AM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
28
14 12:12 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
50
15 12:31 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
45
16 12:51 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
49
17 1:10 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
59
18 1:37 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
36
19 1:51 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
39
20 2:08 PM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
16
21 2:16 PM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
17
22 2:29 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
23
23 2:40 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
25
24 2:58 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
20
25 3:08 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
22
26 3:23 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
25
27 3:34 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
21
28a 3:47 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
27
28b M LW 1X Men's Lightweight Singles
19
29a 4:06 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
28
29b W LW 1X Women's Lightweight Singles
15
30a 4:29 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
30b MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
4
DCPC2X 4:46 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
47
Sunday, October 23, 2016
31a 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
13
31b TA 2X Trunk/Arms Doubles
3
32a 8:08 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
40
32b M YOUTH 1X Men's Youth Singles
35
33a 8:31 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
30
33b W YOUTH 1X Women's Youth Singles
25
34 8:53 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCW4X 9:30 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
31
35 9:47 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
25
36 10:05 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
37 10:39 AM M MSTR 1X Men's Master Singles
19
38 10:47 AM W MSTR 1X Women's Master Singles
16
39 11:01 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
36
40 11:14 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
39
41 11:33 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCM4X 12:09 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
34
42 12:24 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
27
43 12:43 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
44 1:15 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
44
45 1:28 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
35
46a 1:48 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
18
46b M LW 4+ Men's Lightweight Fours
16
47a 2:02 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
19
47b W LW 4+ Women's Lightweight Fours
11
48a 2:20 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
26
48b M LW 8+ Men's Lightweight Eights
14
49a 2:36 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
33
49b W LW 8+ Women's Lightweight Eights
11
DCMX8 2:54 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
33
50 3:15 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
37
51 3:31 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
28
DCMX2X 3:45 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
41
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change