Head of the Housatonic

  • Hosted By New Haven Rowing Club
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 8, 2016
7:30 AM Coxswains Meeting
1 8:30 AM 2- Open Men (No Juniors)
16
2 8:30 AM 1x Open Men (No Juniors)
18
3 8:30 AM 1x Masters Men (27-39)
4
4 8:30 AM 1x Junior Men
24
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
W. Ferris
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
O. Peacock
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
M. Chayet
 
    Brunswick School Boat Club (A)
C. Ruf
 
    East End Rowing Institute, LTD. (B)
m. hubbard/
 
    Great River Rowing (B)
H. O'Rourke
 
    Maritime Rowing Club (B)
J. Byrne
 
    New Canaan High School Crew (A)
K. Woolley
 
    New Canaan High School Crew (C)
D. Cone
 
    Norwalk River Rowing Association (C)
K. Lenihan
 
    RowAmerica Greenwich (B)
N. Woo/
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
r. mcgovern
 
    Rye High School Crew (B)
R. Nelson, III
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
B. McCombe/
 
    Great River Rowing (A)
S. Micinilio
 
    Rye High School Crew (C)
T. Rudolph-Math
 
    Maritime Rowing Club (C)
C. Dorsey
 
    New Canaan High School Crew (B)
W. Legenzowski
 
    New Haven Rowing Club (A)
T. Cervera
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
E. Reichgut
 
    RowAmerica Greenwich (A)
D. Woo/
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
A. Feteira
 
    Rye High School Crew (A)
J. Dailey
 
    Maritime Rowing Club (A)
L. galloway
 
5 8:45 AM 1x Masters Men (40-49)
9
6 8:45 AM 1x Masters Men (50-59)
17
7 8:45 AM 1x Veteran Men (60-69)
12
8 8:45 AM 1x Masters Ltwt Men
2
9 9:00 AM 1x Masters Women (40-49)
5
10 9:00 AM 1x Open Women (No Juniors)
15
11 9:00 AM 1x Masters Women (27-39)
2
12 9:00 AM 1x Junior Women
16
    New Canaan High School Crew (A)
C. Campbell
 
    Greenwich Crew (A)
A. Lehman
 
    Unaffiliated (USA) (A)
S. Joseph
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Meyer-Bosse
 
    Norwalk River Rowing Association (C)
O. bernardini
 
    Greenwich Crew (C)
A. Meurer
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
V. Markow
 
    City Island Rowing (B)
K. Burke
 
    Amadeusz Rowing Academy (A)
G. Goodyear
 
    New Canaan High School Crew (B)
E. Nelson
 
    City Island Rowing (A)
K. Thomas
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
T. Chermayeff
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
M. Holmgren
 
    RowAmerica Rye (A)
L. Schnepp
 
    Greenwich Crew (B)
E. Dabney
 
    City Island Rowing (C)
G. Bussey
 
13 9:20 AM 1x Masters Women (50-59)
11
14 9:20 AM 1x Masters Ltwt Women
4
15 9:20 AM 1x Veteran Men (70+)
6
16 9:20 AM 1x Veteran Women (60-70+)
6
9:30 AM BREAK
17 9:40 AM 8+ Junior 2V Men (2nd 8+)
30
    Chaminade High School (A)
A. Morledge/M. Roscoe/B. Dodson/S. Power/D. Annunziato/A. Sullivan/J. Plumeri/a. Price/J. Sweeney (Cox)
 
    Brunswick School Boat Club (A)
B. Shore/D. Jasson/M. Jacobson/W. Gibbons/A. Jacobson/A. Tucker/A. Trauber/J. Altman/C. Boyle (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (A)
C. PADILLA/N. Chwalkowski/R. Young/R. Finn/N. Peel/J. Ringelstein/C. Kwas/D. Gesang/A. Marciano (Cox)
 
    Rye High School Crew (A)
T. Sutherland/Q. Usry/D. Senkiw/M. Batal/E. Malespin/A. Foresman/N. Lepore/P. Hadjipanayis/B. Turk (Cox)
 
    Chaminade High School (B)
J. McDonald/M. Dochnal/S. McIntyre/G. Fischer/M. Carolan/L. Varley/M. Dossie/J. Neumann/W. Mulhall (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
J. Markow/J. Trentos/A. Harley/L. Degl'Innocenti/L. Jenkins/g. lessica/K. Brody/K. Lints/J. Brophy (Cox)/
 
    Brunswick School Boat Club (B)
T. Kimberlin/C. Bass/W. Gregory/H. Michalik/B. Reynolds/M. Irazu/D. Augustine/Q. Murphy/M. Pillari (Cox)
 
    Fairfield Prep (A)
D. Fitzgerald/J. McCarthy/B. BLACK/N. Stachurski/M. Guinee/R. VIGULS/F. Gallagi/J. Psaras/C. Massaro (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
W. Ferris/A. Balaji/T. Innes/M. Chayet/R. Quinn/C. Moorman/J. Hammer/M. Twombly/M. Metchick (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
R. Borsy/A. Orner/R. Gregory/T. Brennan/J. Tucker/P. Curley/E. Koeckert/Z. Johnston/C. Legenzowski (Cox)
 
    Fairfield Prep (B)
N. Torre-Tasso/J. Petrino/C. Siemer/E. McDonald/E. Bean/T. Petrino/I. Cipollaro/B. Helfrich/P. Schwartz (Cox)
 
    Great River Rowing (A)
D. Arvai/C. Sembrot/P. Ribbens/B. DeNicola/r. McManus/E. Lindsey/r. Iassogna/A. Ketchian/A. Yao (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
B. Weisberg/L. Ziozis/G. Thatos/M. khalifa/B. Kim/A. Hom/S. Foglio/C. Yun/B. Vetrone (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
M. Beristain/P. ISKANDAR/L. Brien/J. Rivera/A. Khan/Z. Hatzis/M. Rosenfeld/G. Rosenfeld/A. Chung (Cox)
 
    Chaminade High School (C)
J. weggeland/R. Salamack/J. Dougherty/A. Gabberty/C. Rose/R. Herrmann/k. riesterer/D. Jagustyn/M. Accurso (Cox)
 
    Fairfield Prep (C)
T. Clark/J. Byrne/D. Manello/B. Black/P. Dolan/J. Thornton/D. Fitzgerald/M. Duffy/J. Pacelli (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
A. Jaffe/N. MATEJAK/E. Boone/G. Ung/Z. Ridgway/L. Grepl-Malmgren/K. Phillips/C. Stich/C. Krantz (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
T. Burda/B. Skeels/J. Magioncalda/L. Spagnoli/M. Maloney/j. castaneda/M. Donohue/m. alicea/S. Dittmann (Cox)/
 
    Brunswick School Boat Club (C)
O. Nusbaum/R. McMurchy/J. Hoeffel/J. Hall/F. Tucker/N. Breckenridge/B. Morales/S. Akrongold/A. Grossman (Cox)
 
    RowAmerica Rye (A)
E. Rabinowitz/J. Muirhead/M. DiGiovanni/L. Carolini/P. Weber/S. Sharma/M. Roesser/N. TAMBE/K. O'Byrne (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
W. Haviland/A. Sicko/S. Turley/C. LIBASCI/L. Thompson/G. Thompson/C. Roddy/V. Panichelli/M. Ball (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
P. Monks/J. Miller/M. Arndt/E. Urda/D. Janucik/D. O'Rourke/A. Fleischmann/B. Dunleavy/H. Pomeroy (Cox)
 
    Manhasset High School (B)
A. Katopodis/D. Kuehn/T. Qiu/R. Lee/J. Casazza/Y. Biniaris/R. Foglio/W. Boutalis/M. Lee (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (B)
A. Reisman/J. Healy/E. Mooney/R. Bartolome/N. Wacyk/R. Pere/A. whelan/M. Miles/S. Beirne (Cox)
 
    Montclair High School (A)
T. Weil/J. Connors/A. Abuhoff/P. Schroeder/G. Vrotsos-Rogers/W. Collins/B. Muldoon/J. Magaldi/C. Rosenberg (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
L. Briglin/C. Lawrence/A. Crowell/M. Cunningham/J. Wade/A. Stepnowsky/J. Kineon/T. Redpath/L. McAndrews (Cox)/
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
C. Nugent/A. Outeiral/G. Alexander /J. O'Rourke/W. Popielaski/P. Keller/A. Malinowski/N. Giordano/r. brian (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
A. Moss/B. Radvany/E. Couillens/A. Brodowski/D. Gajewski/T. Bruno/E. Kamtekar/G. Barthelmes/A. Huber (Cox)
 
    Greenwich Crew (C)
T. Massam/C. Donald/M. MELVIN/N. Brehm/W. Ferrarese/D. Lee/J. Jackson/R. Rusk/S. Gillespie (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (C)
J. Petrozzi/C. Straub/A. Picone/K. Daniel/S. Mooney/M. Cosentino/L. Passacantando/E. Segnini/J. Lyons (Cox)
 
18 9:50 AM 8+ Masters Women
13
19 9:50 AM 4+ Junior 2V Women (2nd 4+)
27
10:00 AM BREAK
20 10:10 AM 2x Open Men (No Juniors)
5
21 10:10 AM 2x Masters Men
14
22 10:10 AM 2x Open Women (No Juniors)
3
23 10:20 AM 2x Masters Mixed
8
24 10:20 AM 2x Masters Women
16
10:30 AM BREAK
25 10:45 AM 8+ Collegiate Men (IRA)
25
26 10:45 AM 8+ Collegiate Men (Non IRA)
16
27 11:00 AM 8+ Collegiate Women (Div I)
33
28 11:10 AM 8+ Collegiate Women (Non Div I)
6
29 11:10 AM 8+ Collegiate Novice Women (All Categories)
8
30 11:20 AM 4+ Masters Men
20
31 11:20 AM 8+ Collegiate Novice Men (All Categories)
10
32 11:20 AM 4+ Collegiate Women Novice (All Div)
4
33 11:30 AM 8+ Junior Novice Men
30
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Hammer/B. Braunstein/C. Schwabacher/R. Quinn/M. Twombly/E. Goggin/M. Schlossberg/N. Engelke/C. Levin (Cox)
 
    RowAmerica Rye (A)
S. Hayes/C. Borgogni/C. Pyne/W. Turner/T. Powell/J. Dailey/T. Clickner/R. Hoffberg/H. Berrick (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
A. Morledge/M. Roscoe/B. Dodson/S. Power/D. Annunziato/A. Sullivan/J. Plumeri/a. Price/J. Sweeney (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
E. Morgan/A. Simoneau/D. Loginsky/E. Miljkovic/F. Tucci/K. Tchakmakjian/B. Castle/N. Hooper/V. Van Ingen (Cox)
 
    Brunswick School Boat Club (A)
P. Chadwell/N. Dow/A. Edwardson/B. Firestein/T. Fouts/C. Heath/N. Jaiswal/T. Lewis/C. Burnett (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
B. Weisberg/A. Hom/M. Canino/M. khalifa/G. Menke/R. Muni/J. Casazza/I. Khalifa/J. Wu (Cox)
 
    Chaminade High School (B)
J. McDonald/M. Dochnal/S. McIntyre/G. Fischer/M. Carolan/L. Varley/M. Dossie/J. Neumann/W. Mulhall (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
D. Brandes/G. Pastore/S. Terry/M. Lorenz/J. Dall/J. Ryb/c. mondschein/N. King/H. Markfield (Cox)
 
    Salisbury School (A)
E. Erne/R. Nolan/H. Newman/N. Sant-Foster/E. Tejera/M. Wesson/N. Lachaine/E. Ash/J. Ryan (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
S. Masone/A. Araujo/i. Holmberg/C. Sferlazza/A. Hu/H. Carey/A. Cooke/Z. Muraskin/A. Yoon (Cox)
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
M. Kaming-Thanassi/E. Nicolson/J. Farrell/T. Tozawa/C. Klein/J. Simpson/J. Tattersall/K. Terrell-Perica/L. Nuovo (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
N. Legendre/D. Mennillo/P. Fancher/K. Linebarger/C. Dawson/B. Davis/H. Zinn/Z. Kelly/a. mennillo (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (A)
P. Uglum/P. Monaco/E. Patti/e. bastianich/F. Minella/S. Foncillas/D. Hamilton/P. Lacalamita/S. Geary (Cox)
 
    Fairfield Prep (A)
B. Short/J. Byrne/P. Eustace/N. Torre-Tasso/M. McCauley/R. VIGULS/D. Duffy/E. Gilmore/C. Mallek (Cox)
 
    Choate Rosemary Hall (A)
E. Kennedy/A. Overmeer/C. Novak/R. Moseley/A. Paolozzi/D. Herman/D. Williams/J. Kahle/J. Goldstein (Cox)
 
    Brunswick School Boat Club (B)
G. Mehra/T. Sandford/J. Sprung/N. Wolanske/C. van den Born/H. Michalik/S. Akrongold/H. Nagler/P. Mauboussin (Cox)
 
    Fairfield Prep (B)
B. Rooney/T. Petrino/A. Cartwright/P. Schwartz/B. Ruszczyk/M. Wenger/D. O'Donnall/J. Petrino/S. Koziolkowsky (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (B)
G. Lopez/W. Lefever/P. McDermott/G. Stephanz/D. Canale/H. Olejarczyk/R. Vujtech/M. Tjhi/R. McLaughlin (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
H. Gruenstrass/d. Mohn/M. Phillips/j. meinen/Q. Cohen/P. Condon/B. Weinstein/G. Bouslough/J. Gibson (Cox)
 
    Northfield Mount Hermon School (B)
L. Blanc/C. Tang/A. Palmer/J. Theriault/A. Yermekkaliyev/M. Hu/N. Shey/S. Shin/C. Lee (Cox)
 
    RowAmerica Rye (B)
O. Grueterich/J. Oswald/G. Bryant/V. Merrick/T. Frey/H. Marache/L. Colagrossi/W. Cecio/S. Ortiz (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
E. Koether/J. Edwards/S. Desmond/A. Kim/M. Callahan/B. Fine/M. Simons/M. Chayet/M. Metchick (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
b. bradley/J. Caldwell/J. Helfer/L. Novick/G. Tully/j. windmiller/G. Zeccolella/A. Francoeur/L. Hammel (Cox)
 
    Chaminade High School (C)
J. weggeland/R. Salamack/J. Dougherty/A. Gabberty/C. Rose/R. Herrmann/k. riesterer/D. Jagustyn/M. Accurso (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (C)
M. Gomprecht/E. Todd/T. Downs/A. Coppola/A. DeMartino/C. Cosenza/D. Pons/S. Leigh/C. Drew (Cox)
 
    Greenwich Crew (C)
C. Samuel/N. Maniglia/R. Chan/L. El-Tayib/R. Mazaud/M. Steinthal/K. Sheth/W. Goggins/N. Zarra (Cox)
 
    RowAmerica Rye (C)
S. Heim/A. Formato/R. Alter/K. Johnson/F. Thomas/J. Gordon/A. Na/T. MacHale/S. Ortiz (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
T. Troxell/H. Grant/L. Jacobs-Skolik/T. Brown/C. Moorman/G. Lopez-Paul/M. Chermayeff/J. Hamer/E. Kiev (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (C)
J. Thwaites/S. Walter/B. Borowsky/J. Flynn/J. Szczepanski/X. Peña/G. Anderson/D. Fleming/K. Cohane (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (B)
C. Nugent/A. Outeiral/G. Alexander /J. O'Rourke/W. Popielaski/P. Keller/A. Malinowski/N. Giordano/r. brian (Cox)
 
34 11:30 AM 8+ Junior 2V Women (2nd 8+)
18
35 11:50 AM 8+ Junior Novice Women
20
36 11:50 AM 4+ Junior 1V Women (1st 4+)
28
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. ten Cate/J. McGuire/C. Esse/B. Pushner/C. Powers (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
b. walsh/E. Rigney/J. Stevens/K. Johnson/I. Grosgogeat (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
L. O'Sullivan/J. Abbruzzese/E. Petreski/C. Garrett/M. Oxford (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
M. Dodd/C. Griskowitz/M. Rascoe/K. Grabowski/S. Klotz (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (B)
J. Cornacchia/K. Kynast/L. Davis/A. Bernhardt/S. Perez (Cox)
 
    The Winsor School (A)
I. Bastian/A. Holland/S. Stone/A. De Vito/P. Shukla (Cox)
 
    RowAmerica Rye (A)
H. Weingartner/C. Soltz/M. Comstock/A. McIntyre/W. Bailon (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
R. Davie/C. Corbin/J. Gaughan/M. Hyland/G. Rodrigues (Cox)/
 
    Choate Rosemary Hall (A)
L. Wilson/H. Butler/M. Abugri/M. van Mierlo/A. Zhou (Cox)
 
    City Island Rowing (A)
A. Cestaro/K. Thomas/K. Burke/N. Smoor/L. Rauschnabel (Cox)
 
    Greenwich Academy (A)
B. Subramaniam/K. Miao/S. Heath/a. stengel/L. Brooks (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
A. Pyne/D. DeVore/C. Boylan/L. Koven/L. Gilet (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
E. Duhamel/M. Gaggini/K. Hayward/K. McGann/C. Connors (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
J. Paternoster/J. Sweeney/A. Rosanio/E. Mac Kay/C. Mac Kay (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
R. Kelly/L. Langlais/K. Thibodeau/S. Viele/L. Dux (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
I. Caton/a. panzone/K. Miller/L. Lee/A. Miller (Cox)
 
    Montclair High School (A)
B. Kaz/J. Traylor/D. Schlemmer/L. Kuhn/J. Langhorn (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
C. Campbell/M. Owen/E. Caton/F. Aronson/L. Scura (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
A. Regan/S. Sullivan/M. Murphy/J. Lasorsa/G. Gould (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
V. Markow/O. bernardini/M. Cote/M. Holmgren/L. Angus (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
M. Preller/E. Ashton/M. Pfeiffer/M. Lahr/A. Lewandusky (Cox)
 
    Orange County Rowing Association (A)
S. Santiago/A. Williams/C. Miller/M. Tice/J. Roy (Cox)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
K. Cunningham/F. Fradianni/S. Cronin/J. Frank/M. Rothbaum (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
H. Karen/M. O'Reilly/G. Hughes/N. O'Sullivan/N. Cleri (Cox)
 
    Rye High School Crew (A)
K. Myers/F. Johnson/E. Kinstel/M. Takegami/N. Storey (Cox)
 
    Choate Rosemary Hall (B)
E. Farnam/K. Cooke/O. Serban/A. Nazir/D. Bernsley (Cox)
 
    Greenwich Crew (B)
M. van Meel/C. Smith/S. de la sierra/M. Markowitz/L. DeVore (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
H. Eckstein/K. Lynch/E. Nugent/C. Popielaski/O. Eckstein (Cox)
 
12:15 PM LUNCH BREAK
37 1:45 PM 8+ Junior 1V Men (1st 8+)
23
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
H. Burke/m. cantor/S. Banbury/D. Baugh/A. Bell/S. Holzhauer/E. Koether/J. Edwards/A. Pasa (Cox)
 
    Brunswick School Boat Club (A)
M. Womble/T. Huffman/J. Mozingo/A. Kelly/A. Wada/C. Sammons/D. Sorbaro/M. Farello/A. Esmond (Cox)
 
    RowAmerica Rye (A)
S. Hayes/A. Rodriguez/C. Borgogni/r. telesca/H. GRODIN/J. Katzman/C. Pyne/J. Greer/K. O'Byrne (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
R. Shelley/A. Back/J. Barry/P. Sheehan/S. Aral/J. Rapp/J. Sullivan/L. Mooney/T. Mahler (Cox)
 
    Fairfield Prep (A)
J. Thornton/D. Mannello/M. Duffy/E. McDonald/W. Short/P. Dolan/W. Duffy/D. Grabe/J. Pacelli (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
A. Woods/J. Schmidt/S. Desmond/C. Scheurkogel/E. Vosper/E. Beg/S. Batter/S. Thors/N. DiLeo (Cox)
 
    Rye High School Crew (A)
A. Farres Centeno/H. Luthringer/V. Gomez/P. Vanamee/E. Fogarty/A. Gomez/E. Clark/T. Gilman/B. McGowan (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
S. Mason/A. Gugger/S. MAX/C. Edmundson/M. Steinthal/Q. Thibault/W. Arndt/T. Polkinghorne/J. Catalano (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
G. Menke/E. Hanley/R. Muni/I. Khalifa/J. Casazza/B. Mo/R. Lee/D. Kuehn/M. Lee (Cox)
 
    Chaminade High School (B)
J. McDonald/M. Dochnal/S. McIntyre/G. Fischer/M. Carolan/L. Varley/M. Dossie/J. Neumann/W. Mulhall (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
P. Kalocay/M. Reilly/S. Pakrad/J. Mascia/J. Anthony/C. Crawley/A. Bomba/J. Costa/A. Spath (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
E. Kimble/T. Smith/C. Sauer/C. Toomey/D. Grifferty/I. Davis/J. Lombardo/X. Fallone/J. Cashen (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
T. Ekern/R. Sill/J. Hilton/J. Batchelor/E. Marsh/G. Hanauer/A. Williams/D. Koproski/M. Carlo (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (A)
M. Ptucha/S. Haggerty/A. Calder/E. O'Connor/R. Doyle/O. galvin/B. Burbage/M. Jones/J. Tomsen (Cox)
 
    Chaminade High School (C)
A. Morledge/M. Roscoe/B. Dodson/S. Power/A. Makara/A. Sullivan/J. Plumeri/a. Price/J. Sweeney (Cox)
 
    Greenwich Crew (B)
S. Bickham/T. Webb/M. McRae/A. Frascella/M. Lee-Amezcua/H. Dunham/C. Callahan/W. Heim/A. Chung (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
E. Miller/T. Rackiewicz/S. McLeary/L. Murphy/G. Barnes/S. Rosa/M. Lasorsa/M. Minor/M. Miller (Cox)
 
    Montclair High School (A)
K. Schlemmer/H. Vecchione/K. Coplan/P. King/J. MacCallum/D. Murphy/D. Traore/J. Tapper/J. Langhorn (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
J. Wade/L. Briglin/B. Spiewak/J. Cote/g. lessica/M. Rauccio/R. Purdy/I. Trostle/B. Pollio (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
A. Hickey/D. Stoddard/C. Silva/C. Levine/L. Mersky/R. Berger/J. Gallagher/J. Ferenc/K. Takacs (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
E. Kinter/S. Hughes/K. Sutera/D. Dortch/M. Andersen/L. Deng/P. Zhelnin/B. Stergion/S. Brune (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (B)
C. PADILLA/N. Chwalkowski/T. Gillingham/R. Finn/J. Folkerts/J. Ringelstein/C. Kwas/D. Gesang/B. McLaughlin (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
J. Birkmaier/A. Elbedawy/T. Woodward/J. Donovan/T. Casey/Z. Ruf/A. Malinowski/J. Baloga/M. Kees (Cox)
 
38 2:00 PM 4+ Open Men
13
39 2:00 PM 4x Junior Men
18
    New Canaan High School Crew (A)
L. galloway/D. Cone/C. Dorsey/W. Legenzowski
 
    New Canaan High School Crew (B)
A. Abbruzzese/J. Byrne/R. Gregory/K. Woolley
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
E. Reichgut/O. Peacock/K. Lenihan/B. Hufnagel/
 
    Great River Rowing (A)
H. O'Rourke/S. Micinilio/T. Werner/G. McKeon
 
    New Canaan High School Crew (C)
T. Cone/S. Onbargi/N. Phelps/W. Grotto
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Hom/A. Badeski/I. Davies/M. Simons
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
J. Markow/A. Harley/I. Trostle/L. Degl'Innocenti/
 
    New Canaan High School Crew (D)
B. Allen/J. Hirai/R. Borsy/M. Dayya
 
    Rye High School Crew (A)
J. Keller/Z. Johnson/A. Dore/Z. Fogarty
 
    New Canaan High School Crew (E)
M. Lindeis/M. Plum/T. Kortekaas/W. Hall-Tipping
 
    New Canaan High School Crew (F)
N. Roeder-Yika/B. Levin/N. Ingen/M. D'Agostino
 
    Norwalk River Rowing Association (C)
A. Stepnowsky/J. Kineon/L. Briglin/M. Cunningham
 
    Orange County Rowing Association (A)
A. Hoff/J. Roy/J. Bednarek/C. Fioti
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
D. Lakhani/r. mcgovern/A. Arcasoy/R. Almond
 
    RowAmerica Rye (A)
E. Rabinowitz/P. Weber/L. Carolini/M. DiGiovanni
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
H. Zinn/K. Linebarger/C. Dawson/B. Davis
 
    New Canaan High School Crew (G)
O. Richardson/M. Fonss/R. Hynes/W. Hauben
 
    New Canaan High School Crew (H)
C. Vetterli/A. Weissman/B. Thorsheim/J. Hynes
 
40 2:00 PM 4+ Collegiate Women (Div I)
18
41 2:15 PM 4+ Open Women
1
42 2:15 PM 4x Junior Women
23
    City Island Rowing (A)
A. Cestaro/E. Cagliostro/K. Thomas/N. Smoor
 
    New Canaan High School Crew (A)
M. Owen/E. Caton/F. Aronson/K. Dyrvik
 
    New Canaan High School Crew (B)
H. Gelnaw/G. Walker/M. Adams/I. DeSpirito
 
    New Canaan High School Crew (C)
N. Partlow/S. Naughton/M. Bose/M. Avallone
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Jones/A. Orseck/H. Weisman/K. DeAgro
 
    Great River Rowing (A)
M. Newman/N. Selmon/S. Spisak/M. McGuire
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
M. Allen/M. Varcoe/H. Howe/Z. HASBROUCK
 
    New Canaan High School Crew (D)
C. Martin/R. Smith/E. Smicka/A. Meli
 
    Rye High School Crew (A)
F. Johnson/I. Syed/S. Daniels/E. Kinstel
 
    Connecticut Boat Club (A)
F. Woodring/H. Jacobson/E. Christman/A. Mayle
 
    Greenwich Crew (A)
E. Dabney/A. Lee/M. Freydberg/A. Lehman
 
    Montclair High School (A)
E. Kaloudis/W. McClenahan/G. Aase-Remedios/C. Meyer
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
R. Kelly/L. Langlais/S. Viele/K. Thibodeau
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
J. Brameier/A. Delfino/S. Chupka/Q. Fleming
 
    Orange County Rowing Association (A)
E. Trieste/A. Dunning/k. gravel/S. Santiago
 
    RowAmerica Rye (A)
E. Tonkel/A. Pankoff/S. Shepherd/H. Berrick
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
M. Gundrum/A. Matrassi/A. Sickles/J. Serina
 
    City Island Rowing (B)
A. shea/A. McNamara/A. Scorziello/E. Hajdrovic
 
    Montclair High School (B)
M. Pradieu/M. Barnett/V. Tobin/K. Troeller
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (C)
S. Cianfarani/S. Kelly/B. Fensterer/C. Layden
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
K. Cunningham/F. Fradianni/S. Cronin/J. Frank
 
    Greenwich Crew (B)
C. Hacker/Z. Ridgway/N. Ducret/R. Mistry
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (D)
I. Bokan/J. Dalton/M. Hudson/K. Baxstrome
 
43 2:15 PM 4+ Junior 2V Men (2nd 4+)
26
44 2:30 PM 4+ Collegiate Women (Non-Div I)
3
45 2:30 PM 4+ Collegiate Novice Men (All categories)
7
46 2:30 PM 4+ Masters Women
17
47 2:30 PM 2- Open Women (No Juniors)
10
2:45 PM BREAK
48 3:00 PM 4+ Collegiate Men (IRA)
11
49 3:00 PM 4+ Collegiate Men (Non IRA)
16
50 3:10 PM 8+ Masters Men
18
51 3:10 PM 8+ Junior 1V Women (1st 8+)
22
52 3:30 PM 4x Masters Men
6
53 3:30 PM 4x Masters Women
9
54 3:40 PM 4+ Junior 1V Men (1st 4+)
25
55 Beachfront Tent Sites
11
56 Waterfront Tent Sites
26
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change