Head of the Housatonic

  • Hosted By New Haven Rowing Club
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 8, 2016
7:30 AM Coxswains Meeting
1 8:30 AM 2- Open Men (No Juniors)
16
2 8:30 AM 1x Open Men (No Juniors)
18
3 8:30 AM 1x Masters Men (27-39)
4
4 8:30 AM 1x Junior Men
24
5 8:45 AM 1x Masters Men (40-49)
9
6 8:45 AM 1x Masters Men (50-59)
17
7 8:45 AM 1x Veteran Men (60-69)
12
8 8:45 AM 1x Masters Ltwt Men
2
9 9:00 AM 1x Masters Women (40-49)
5
10 9:00 AM 1x Open Women (No Juniors)
15
11 9:00 AM 1x Masters Women (27-39)
2
12 9:00 AM 1x Junior Women
16
13 9:20 AM 1x Masters Women (50-59)
11
14 9:20 AM 1x Masters Ltwt Women
4
15 9:20 AM 1x Veteran Men (70+)
6
16 9:20 AM 1x Veteran Women (60-70+)
6
9:30 AM BREAK
17 9:40 AM 8+ Junior 2V Men (2nd 8+)
30
18 9:50 AM 8+ Masters Women
13
    Maritime Rowing Club (A)
C. Galloway/C. Lange/M. Klutey/H. Parkhurst/K. Liffmann/C. Schoen/E. Tobey/L. Douglas/K. Dyrvik (Cox)
72.3 (56)
    New Haven Rowing Club (A)
H. Friel/L. Savarese/E. Mulligan/A. Porter/R. Hatcher/K. Byington/J. Brackett/V. Jewiss/D. Tsnobiladze (Cox)
22.0 (43)
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
S. Oliver/T. Hazelton/R. Likar/S. Melnitsky/R. Loepp/A. Miceli/M. Bell/M. Personick/L. Gonda-King (Cox)
2.2 (32)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
V. Morest/S. Quinn/C. Cross/C. Randel/s. Behan/C. Mioli/B. Nash/K. Salzarulo/A. Reilly (Cox)
82.7 (58)
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
K. Guinan/C. Stratton/M. King/A. Victor/A. parent-tibbetts/S. Beaudry/T. Ramos/S. Herman/C. Santos (Cox)
45.5 (50)
    Northampton Community Rowing (A)
N. Blake/K. Elinevsky/L. Hannum/C. MacColl/A. Wulfkuhle/T. Vecchio/J. Caron/A. Fabos/L. Yanis (Cox)
77.4 (57)
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
J. Dunlavey/K. Cassidy/B. Weber/T. Granger/E. Droney/M. Gregg/M. Powell/D. Kirk/S. Kostrzewa (Cox)
72.3 (56)
    East Arm Rowing Club (A)
A. Lawrence/K. Bower/B. DeStafeno Forman/G. MacEwan/M. Beyer/D. VanTieghem/J. Moser/G. Dowden/K. Bower (Cox)
49.5 (51)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
K. Dorsey/J. Rivington/A. Stanwood/D. Dodge/H. Tolson/A. Hickman/M. WELCH/M. Shepatin/B. Sheahan (Cox)
72.3 (56)
    Northampton Community Rowing (B)
0.0 (0)
    Composite: Newburgh, CortlandtCommunityRowing (A)
T. Carlone/D. Moore/L. Daly/M. Welling/m. gravel/N. Woodard/A. Rosenberg/J. LoBiondo/A. Waitkins (Cox)
37.9 (48)
    Farmington Valley Rowing Association (A)
S. Gray/J. Futia/S. Randall/S. Richman/E. Center-Gray/C. Abramson/K. Preskenis/N. Rousseau/K. Ouellette (Cox)
7.0 (36)
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
N. Holly Stone/m. ewing/A. Dyer/B. Brody/L. Tartwijk/A. Kelly/A. Hermans/R. Ivaska/S. Edelstein (Cox)
58.1 (53)
19 9:50 AM 4+ Junior 2V Women (2nd 4+)
27
10:00 AM BREAK
20 10:10 AM 2x Open Men (No Juniors)
5
21 10:10 AM 2x Masters Men
14
22 10:10 AM 2x Open Women (No Juniors)
3
    RowAmerica Rye/ Rye High School (A)
M. Rodriguez
 
    U.S. Merchant Marine Academy (A)
N. Demet/A. Drake/
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
 
23 10:20 AM 2x Masters Mixed
8
24 10:20 AM 2x Masters Women
16
10:30 AM BREAK
25 10:45 AM 8+ Collegiate Men (IRA)
25
26 10:45 AM 8+ Collegiate Men (Non IRA)
16
27 11:00 AM 8+ Collegiate Women (Div I)
33
28 11:10 AM 8+ Collegiate Women (Non Div I)
6
29 11:10 AM 8+ Collegiate Novice Women (All Categories)
8
30 11:20 AM 4+ Masters Men
20
    Maine Rowing Association (A)
W. Purdy/P. Stekl/M. Totta/A. Cook/J. Chatzky (Cox)
95.1 (59)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
B. Hatch/B. Gardiner/l. kurzner/R. Gervase/P. Claflin (Cox)
72.8 (55)
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
C. De Souza/D. Johnson/T. Ayer/J. Marcon/H. Hunsberger (Cox)
41.0 (48)
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Lusins/R. Constable/S. Humphrey/D. Sesler/J. McCarron (Cox)
49.1 (50)
    East Arm Rowing Club (A)
j. Cody/R. Zimmer/C. Shepherd/R. Wagner/D. Kraetschmer (Cox)
62.8 (53)
    New Haven Rowing Club (A)
M. Schofield/M. Broder/D. Thomas/I. Duthie/S. Schofield (Cox)
101.2 (60)
    Greenwich Crew (A)
P. Kaufer/J. Woody/A. Thomas/N. Kress/S. Lesser (Cox)
15.7 (40)
    Norwalk River Rowing Association (A)
R. Walker/F. Smith/G. Huang/P. Negus/M. Watson (Cox)
113.8 (62)
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
K. Sherman/E. Truntz/S. DeSantis/H. Aslam/L. Pentz (Cox)
2.3 (32)
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
A. Mauer/R. Sleight/S. Martel/R. Higgs/C. Santos (Cox)
20.9 (42)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
G. Hack/H. Thompson/C. McCawley/W. Plage/A. Socha (Cox)
107.4 (61)
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
M. Truesdell/D. Potts/C. Gilbert/M. Vaccaro/C. Galati (Cox)
53.5 (51)
    Sag Harbor Community Rowing (A)
J. Mayur/M. Marran/P. DeYoung/I. Wash/M. Grunfeld (Cox)
0.0 (24)
    Northampton Community Rowing (A)
M. DOWNING/d. melnik/T. Gocken/J. Vinocour/A. Stylos (Cox)
2.3 (32)
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
J. Stone/P. Donohue/C. King/J. Ewing/a. mennillo (Cox)
67.7 (54)
    Hudson River Rowing Association, Inc. (B)
R. Humphrey/T. Smith/K. Martin/J. Cassidy/P. Ryan (Cox)
18.2 (41)
    Farmington Valley Rowing Association (A)
J. Greaser/B. Doerner/R. McMahon/K. Davis/N. Rousseau (Cox)
26.8 (44)
    Greenwich Crew (B)
C. Redhead/P. Bogin/P. Oudheusden/T. Geffs/H. Hunsberger (Cox)
72.8 (55)
    Cortlandt Community Rowing Association, Inc. (A)
B. Schneider/s. hetman/G. Wolf/J. Goodman/J. Akhbari (Cox)
30.1 (45)
    East Arm Rowing Club (B)
R. Dieterle/J. Kilduff/S. Schermerhorn/A. Paterno/D. Kraetschmer (Cox)
113.8 (62)
31 11:20 AM 8+ Collegiate Novice Men (All Categories)
10
32 11:20 AM 4+ Collegiate Women Novice (All Div)
4
33 11:30 AM 8+ Junior Novice Men
30
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Hammer/B. Braunstein/C. Schwabacher/R. Quinn/M. Twombly/E. Goggin/M. Schlossberg/N. Engelke/C. Levin (Cox)
 
    RowAmerica Rye/ Rye High School (A)
S. Hayes/C. Borgogni/C. Pyne/W. Turner/T. Powell/J. Dailey/T. Clickner/R. Hoffberg/H. Berrick (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
A. Morledge/M. Roscoe/B. Dodson/S. Power/D. Annunziato/A. Sullivan/J. Plumeri/a. Price/J. Sweeney (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
E. Morgan/A. Simoneau/D. Loginsky/E. Miljkovic/F. Tucci/K. Tchakmakjian/B. Castle/N. Hooper/V. Van Ingen (Cox)
 
    Brunswick School Boat Club (A)
P. Chadwell/N. Dow/A. Edwardson/B. Firestein/T. Fouts/C. Heath/N. Jaiswal/T. Lewis/C. Burnett (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
B. Weisberg/A. Hom/M. Canino/M. khalifa/G. Menke/R. Muni/J. Casazza/I. Khalifa/J. Wu (Cox)
 
    Chaminade High School (B)
J. McDonald/M. Dochnal/S. McIntyre/G. Fischer/M. Carolan/L. Varley/M. Dossie/J. Neumann/W. Mulhall (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
D. Brandes/G. Pastore/S. Terry/M. Lorenz/J. Dall/J. Ryb/c. mondschein/N. King/H. Markfield (Cox)
 
    Salisbury School (A)
E. Erne/R. Nolan/H. Newman/N. Sant-Foster/E. Tejera/M. Wesson/N. Lachaine/E. Ash/J. Ryan (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
S. Masone/A. Araujo/i. Holmberg/C. Sferlazza/A. Hu/H. Carey/A. Cooke/Z. Muraskin/A. Yoon (Cox)
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
M. Kaming-Thanassi/E. Nicolson/J. Farrell/T. Tozawa/C. Klein/J. Simpson/J. Tattersall/K. Terrell-Perica/L. Nuovo (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
N. Legendre/D. Mennillo/P. Fancher/K. Linebarger/C. Dawson/B. Davis/H. Zinn/Z. Kelly/a. mennillo (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (A)
P. Uglum/P. Monaco/E. Patti/e. bastianich/F. Minella/S. Foncillas/D. Hamilton/P. Lacalamita/S. Geary (Cox)
 
    Fairfield Prep (A)
B. Short/J. Byrne/P. Eustace/N. Torre-Tasso/M. McCauley/R. VIGULS/D. Duffy/E. Gilmore/C. Mallek (Cox)
 
    Choate Rosemary Hall (A)
E. Kennedy/A. Overmeer/C. Novak/R. Moseley/A. Paolozzi/D. Herman/D. Williams/J. Kahle/J. Goldstein (Cox)
 
    Brunswick School Boat Club (B)
G. Mehra/T. Sandford/J. Sprung/N. Wolanske/C. van den Born/H. Michalik/S. Akrongold/H. Nagler/P. Mauboussin (Cox)
 
    Fairfield Prep (B)
B. Rooney/T. Petrino/A. Cartwright/P. Schwartz/B. Ruszczyk/M. Wenger/D. O'Donnall/J. Petrino/S. Koziolkowsky (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (B)
G. Lopez/W. Lefever/P. McDermott/G. Stephanz/D. Canale/H. Olejarczyk/R. Vujtech/M. Tjhi/R. McLaughlin (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
H. Gruenstrass/d. Mohn/M. Phillips/j. meinen/Q. Cohen/P. Condon/B. Weinstein/G. Bouslough/J. Gibson (Cox)
 
    Northfield Mount Hermon School (B)
L. Blanc/C. Tang/A. Palmer/J. Theriault/A. Yermekkaliyev/M. Hu/N. Shey/S. Shin/C. Lee (Cox)
 
    RowAmerica Rye/ Rye High School (B)
O. Grueterich/J. Oswald/G. Bryant/V. Merrick/T. Frey/H. Marache/L. Colagrossi/W. Cecio/S. Ortiz (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
E. Koether/J. Edwards/S. Desmond/A. Kim/M. Callahan/B. Fine/M. Simons/M. Chayet/M. Metchick (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
b. bradley/J. Caldwell/J. Helfer/L. Novick/G. Tully/j. windmiller/G. Zeccolella/A. Francoeur/L. Hammel (Cox)
 
    Chaminade High School (C)
J. weggeland/R. Salamack/J. Dougherty/A. Gabberty/C. Rose/R. Herrmann/k. riesterer/D. Jagustyn/M. Accurso (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (C)
M. Gomprecht/E. Todd/T. Downs/A. Coppola/A. DeMartino/C. Cosenza/D. Pons/S. Leigh/C. Drew (Cox)
 
    Greenwich Crew (C)
C. Samuel/N. Maniglia/R. Chan/L. El-Tayib/R. Mazaud/M. Steinthal/K. Sheth/W. Goggins/N. Zarra (Cox)
 
    RowAmerica Rye/ Rye High School (C)
S. Heim/A. Formato/R. Alter/K. Johnson/F. Thomas/J. Gordon/A. Na/T. MacHale/S. Ortiz (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
T. Troxell/H. Grant/L. Jacobs-Skolik/T. Brown/C. Moorman/G. Lopez-Paul/M. Chermayeff/J. Hamer/E. Kiev (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (C)
J. Thwaites/S. Walter/B. Borowsky/J. Flynn/J. Szczepanski/X. Peña/G. Anderson/D. Fleming/K. Cohane (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (B)
C. Nugent/A. Outeiral/G. Alexander /J. O'Rourke/W. Popielaski/P. Keller/A. Malinowski/N. Giordano/r. brian (Cox)
 
34 11:30 AM 8+ Junior 2V Women (2nd 8+)
18
35 11:50 AM 8+ Junior Novice Women
20
36 11:50 AM 4+ Junior 1V Women (1st 4+)
28
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. ten Cate/J. McGuire/C. Esse/B. Pushner/C. Powers (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
b. walsh/E. Rigney/J. Stevens/K. Johnson/I. Grosgogeat (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
L. O'Sullivan/J. Abbruzzese/E. Petreski/C. Garrett/M. Oxford (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
M. Dodd/C. Griskowitz/M. Rascoe/K. Grabowski/S. Klotz (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (B)
J. Cornacchia/K. Kynast/L. Davis/A. Bernhardt/S. Perez (Cox)
 
    The Winsor School (A)
I. Bastian/A. Holland/S. Stone/A. De Vito/P. Shukla (Cox)
 
    RowAmerica Rye/ Rye High School (A)
H. Weingartner/C. Soltz/M. Comstock/A. McIntyre/W. Bailon (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
R. Davie/C. Corbin/J. Gaughan/M. Hyland/G. Rodrigues (Cox)/
 
    Choate Rosemary Hall (A)
L. Wilson/H. Butler/M. Abugri/M. van Mierlo/A. Zhou (Cox)
 
    City Island Rowing (A)
A. Cestaro/K. Thomas/K. Burke/N. Smoor/L. Rauschnabel (Cox)
 
    Greenwich Academy (A)
B. Subramaniam/K. Miao/S. Heath/a. stengel/L. Brooks (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
A. Pyne/D. DeVore/C. Boylan/L. Koven/L. Gilet (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
E. Duhamel/M. Gaggini/K. Hayward/K. McGann/C. Connors (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
J. Paternoster/J. Sweeney/A. Rosanio/E. Mac Kay/C. Mac Kay (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
R. Kelly/L. Langlais/K. Thibodeau/S. Viele/L. Dux (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
I. Caton/a. panzone/K. Miller/L. Lee/A. Miller (Cox)
 
    Montclair High School (A)
B. Kaz/J. Traylor/D. Schlemmer/L. Kuhn/J. Langhorn (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
C. Campbell/M. Owen/E. Caton/F. Aronson/L. Scura (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
A. Regan/S. Sullivan/M. Murphy/J. Lasorsa/G. Gould (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
V. Markow/O. bernardini/M. Cote/M. Holmgren/L. Angus (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
M. Preller/E. Ashton/M. Pfeiffer/M. Lahr/A. Lewandusky (Cox)
 
    Orange County Rowing Association (A)
S. Santiago/A. Williams/C. Miller/M. Tice/J. Roy (Cox)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
K. Cunningham/F. Fradianni/S. Cronin/J. Frank/M. Rothbaum (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
H. Karen/M. O'Reilly/G. Hughes/N. O'Sullivan/N. Cleri (Cox)
 
    Rye High School Crew (A)
K. Myers/F. Johnson/E. Kinstel/M. Takegami/N. Storey (Cox)
 
    Choate Rosemary Hall (B)
E. Farnam/K. Cooke/O. Serban/A. Nazir/D. Bernsley (Cox)
 
    Greenwich Crew (B)
M. van Meel/C. Smith/S. de la sierra/M. Markowitz/L. DeVore (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
H. Eckstein/K. Lynch/E. Nugent/C. Popielaski/O. Eckstein (Cox)
 
12:15 PM LUNCH BREAK
37 1:45 PM 8+ Junior 1V Men (1st 8+)
23
38 2:00 PM 4+ Open Men
13
39 2:00 PM 4x Junior Men
18
    New Canaan High School Crew (A)
L. galloway/D. Cone/C. Dorsey/W. Legenzowski
 
    New Canaan High School Crew (B)
A. Abbruzzese/J. Byrne/R. Gregory/K. Woolley
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
E. Reichgut/O. Peacock/K. Lenihan/B. Hufnagel/
 
    Great River Rowing (A)
H. O'Rourke/S. Micinilio/T. Werner/G. McKeon
 
    New Canaan High School Crew (C)
T. Cone/S. Onbargi/N. Phelps/W. Grotto
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Hom/A. Badeski/I. Davies/M. Simons
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
J. Markow/A. Harley/I. Trostle/L. Degl'Innocenti/
 
    New Canaan High School Crew (D)
B. Allen/J. Hirai/R. Borsy/M. Dayya
 
    Rye High School Crew (A)
J. Keller/Z. Johnson/A. Dore/Z. Fogarty
 
    New Canaan High School Crew (E)
M. Lindeis/M. Plum/T. Kortekaas/W. Hall-Tipping
 
    New Canaan High School Crew (F)
N. Roeder-Yika/B. Levin/N. Ingen/M. D'Agostino
 
    Norwalk River Rowing Association (C)
A. Stepnowsky/J. Kineon/L. Briglin/M. Cunningham
 
    Orange County Rowing Association (A)
A. Hoff/J. Roy/J. Bednarek/C. Fioti
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
D. Lakhani/r. mcgovern/A. Arcasoy/R. Almond
 
    RowAmerica Rye/ Rye High School (A)
E. Rabinowitz/P. Weber/L. Carolini/M. DiGiovanni
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
H. Zinn/K. Linebarger/C. Dawson/B. Davis
 
    New Canaan High School Crew (G)
O. Richardson/M. Fonss/R. Hynes/W. Hauben
 
    New Canaan High School Crew (H)
C. Vetterli/A. Weissman/B. Thorsheim/J. Hynes
 
40 2:00 PM 4+ Collegiate Women (Div I)
18
41 2:15 PM 4+ Open Women
1
42 2:15 PM 4x Junior Women
23
    City Island Rowing (A)
A. Cestaro/E. Cagliostro/K. Thomas/N. Smoor
 
    New Canaan High School Crew (A)
M. Owen/E. Caton/F. Aronson/K. Dyrvik
 
    New Canaan High School Crew (B)
H. Gelnaw/G. Walker/M. Adams/I. DeSpirito
 
    New Canaan High School Crew (C)
N. Partlow/S. Naughton/M. Bose/M. Avallone
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Jones/A. Orseck/H. Weisman/K. DeAgro
 
    Great River Rowing (A)
M. Newman/N. Selmon/S. Spisak/M. McGuire
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
M. Allen/M. Varcoe/H. Howe/Z. HASBROUCK
 
    New Canaan High School Crew (D)
C. Martin/R. Smith/E. Smicka/A. Meli
 
    Rye High School Crew (A)
F. Johnson/I. Syed/S. Daniels/E. Kinstel
 
    Connecticut Boat Club (A)
F. Woodring/H. Jacobson/E. Christman/A. Mayle
 
    Greenwich Crew (A)
E. Dabney/A. Lee/M. Freydberg/A. Lehman
 
    Montclair High School (A)
E. Kaloudis/W. McClenahan/G. Aase-Remedios/C. Meyer
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
R. Kelly/L. Langlais/S. Viele/K. Thibodeau
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
J. Brameier/A. Delfino/S. Chupka/Q. Fleming
 
    Orange County Rowing Association (A)
E. Trieste/A. Dunning/k. gravel/S. Santiago
 
    RowAmerica Rye/ Rye High School (A)
E. Tonkel/A. Pankoff/S. Shepherd/H. Berrick
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
M. Gundrum/A. Matrassi/A. Sickles/J. Serina
 
    City Island Rowing (B)
A. shea/A. McNamara/A. Scorziello/E. Hajdrovic
 
    Montclair High School (B)
M. Pradieu/M. Barnett/V. Tobin/K. Troeller
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (C)
S. Cianfarani/S. Kelly/B. Fensterer/C. Layden
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
K. Cunningham/F. Fradianni/S. Cronin/J. Frank
 
    Greenwich Crew (B)
C. Hacker/Z. Ridgway/N. Ducret/R. Mistry
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (D)
I. Bokan/J. Dalton/M. Hudson/K. Baxstrome
 
43 2:15 PM 4+ Junior 2V Men (2nd 4+)
26
    Norwalk River Rowing Association (A)
K. Lints/J. Trentos/L. Jenkins/K. Brody/J. Brophy (Cox)/
 
    Salisbury School (A)
P. Fousek/K. Somerville/N. Seeber/E. Tuohy/Z. Alex (Cox)
 
    Choate Rosemary Hall (A)
T. Jamidar/J. Rose/R. Ben/S. Wendel/M. London (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
A. Jaffe/M. Matejak/E. Boone/C. Stich/A. Chung (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
A. Araujo/T. Redpath/i. Holmberg/A. Crowell/A. Yoon (Cox)/
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
N. Eljamal/J. Costa/J. Anthony/C. Crawley/Z. Fredeman (Cox)
 
    RowAmerica Rye/ Rye High School (A)
N. TAMBE/S. Sharma/M. Roesser/J. Muirhead/A. Ruiz (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
W. O'Connor/D. Findikoglu/K. Nawata/A. Cochrane/N. Ince (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
R. Grady/m. alicea/M. Maloney/M. Donohue/N. D'AVANZO (Cox)/
 
    Cortlandt Community Rowing Association, Inc. (A)
T. Fan/B. Ludwig/P. Yacuk/D. French/J. Roach (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
H. Zinn/B. Asman/C. Parilla/C. Hannon/a. mennillo (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
B. Kim/G. Thatos/D. Dreyer/M. Canino/M. Lee (Cox)
 
    Montclair High School (A)
T. Weil/J. Connors/H. Skutch/P. Schroeder/C. Stanton (Cox)
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
I. South/J. Brocker/B. Robbins/P. Sindhuchatra/A. Hauser (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
R. Bernhaut/G. Dexter/W. Buchanan/S. Peterson/M. Ball (Cox)
 
    Archbishop Carroll High School (A)
S. Theroulde/E. Morton/T. Howard/J. Gould/K. McCormack (Cox)
 
    Cortlandt Community Rowing Association, Inc. (B)
L. Tompkins/C. Tompkins/C. Pavone/C. Burress/M. French (Cox)
 
    Greenwich Crew (B)
Z. Ridgway/G. Ung/K. Phillips/L. Grepl-Malmgren/S. Gillespie (Cox)
 
    Gunnery School Crew (B)
C. Dorf/E. Dorf/J. Payne/S. Oswald/F. Moreira (Cox)
 
    Manhasset High School (B)
E. Kim/E. Desousa/A. Capra/S. D'Angelo/S. Vincoff (Cox)
 
    Northfield Mount Hermon School (B)
J. Freeman/A. Robie/B. Wintermute/N. Babala-Money/S. Basescu (Cox)
 
    RowAmerica Rye/ Rye High School (B)
M. DiGiovanni/L. Carolini/C. Achoa/F. Thomas/J. Lodovico (Cox)
 
    Greenwich Crew (C)
C. Keyser/R. Rusk/S. Mason/B. Kramer/J. Gibson (Cox)
 
    Gunnery School Crew (C)
K. Kay/T. Lesica/S. Tronsen/R. Kmeta-Suarez/J. Gaggini (Cox)
 
    Manhasset High School (C)
G. Menke/R. Muni/I. Khalifa/J. Casazza/V. Papadakos (Cox)
 
    Choate Rosemary Hall (B)
C. Novak/R. Moseley/A. Overmeer/E. Kennedy/L. Shimonaka (Cox)
 
44 2:30 PM 4+ Collegiate Women (Non-Div I)
3
45 2:30 PM 4+ Collegiate Novice Men (All categories)
7
46 2:30 PM 4+ Masters Women
17
47 2:30 PM 2- Open Women (No Juniors)
10
2:45 PM BREAK
48 3:00 PM 4+ Collegiate Men (IRA)
11
49 3:00 PM 4+ Collegiate Men (Non IRA)
16
50 3:10 PM 8+ Masters Men
18
51 3:10 PM 8+ Junior 1V Women (1st 8+)
22
52 3:30 PM 4x Masters Men
6
53 3:30 PM 4x Masters Women
9
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
K. Tolcser/S. Roberson/L. Farrell/A. Murphy
99.4 (61)
    Composite: Litchfield Hills, Greenwich Crew (A)
K. Erickson/G. Zaharek/K. DeLuca/S. Mills
22.0 (43)
    Great River Rowing (A)
S. Ribbens/M. Kiehnle/D. Cosentino/M. Cain
45.5 (50)
    Maritime Rowing Club (A)
L. Krichko/K. Williams/H. Johnston/M. Hurley
37.9 (48)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
C. Fuchs/P. Ingersoll/P. Lynch/J. Montanaro
45.5 (50)
    Maritime Rowing Club (B)
s. Allgood/C. Galloway/L. McCarron/J. Sherman
10.4 (38)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. McGeehan/E. Knapp/A. Kerns/J. Moody
99.4 (61)
    Maritime Rowing Club (C)
G. Gasser/P. Gleason/P. Ellett/M. Flaherty-Ludwig
117.7 (64)
    Maritime Rowing Club (D)
L. Fisher/L. Carter/A. Aronson/A. Cherednikova
27.9 (45)
54 3:40 PM 4+ Junior 1V Men (1st 4+)
25
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
H. Burke/m. cantor/S. Banbury/D. Baugh/A. Pasa (Cox)
 
    Choate Rosemary Hall (A)
R. Moseley/M. Morehead/A. Paolozzi/D. Herman/D. Stempel (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
E. Kimble/T. Smith/C. Sauer/C. Toomey/J. Cashen (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
A. Woods/A. Bell/E. Koether/S. Holzhauer/N. DiLeo (Cox)
 
    Salisbury School (A)
K. Warming/D. Justin/K. Rice/J. von Steuben/C. Merrill (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
O. Connolly/J. weggeland/M. Dossie/R. Salamack/j. demicoli (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
P. Kalocay/A. Bomba/S. Pakrad/J. Mascia/A. Spath (Cox)
 
    Chaminade High School (B)
R. Sullivan/I. Gallagher/T. Pimentel/T. Stumpel/J. McBride (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
T. Cervera/G. Simmons/L. Prestamo/J. Perda/E. Carpenter (Cox)
 
    Rye High School Crew (A)
J. Dailey/T. Rudolph-Math/J. Cronin/J. Hartman/Z. Szabo (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
S. Mason/A. Gugger/M. Steinthal/T. Polkinghorne/J. Catalano (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
R. Purdy/M. Rauccio/B. Spiewak/B. Hufnagel/B. Pollio (Cox)/
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
T. Burda/L. Spagnoli/J. Magioncalda/B. Skeels/S. Dittmann (Cox)/
 
    RowAmerica Rye/ Rye High School (A)
S. Hayes/A. Rodriguez/C. Borgogni/r. telesca/K. O'Byrne (Cox)
 
    Orange County Rowing Association (A)
J. Roy/A. Janus/J. Bednarek/R. Hogan/H. Skigen (Cox)
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
G. Read/T. Berle Carman/A. Dumitriu/I. Dirks/M. Lin (Cox)
 
    Montclair High School (A)
K. Coplan/H. Vecchione/J. MacCallum/K. Schlemmer/J. Langhorn (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
G. Menke/R. Muni/I. Khalifa/J. Casazza/F. Flood (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
B. Smith/P. Fancher/K. Linebarger/O. Sanchez/a. mennillo (Cox)
 
    Brunswick School Boat Club (A)
W. Gibbons/B. Shore/M. Jacobson/J. Altman/C. Boyle (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
S. MAX/C. Edmundson/W. Arndt/Q. Thibault/C. Krantz (Cox)
 
    Manhasset High School (B)
B. Weisberg/A. Hom/M. khalifa/M. Canino/F. Flood (Cox)
 
    RowAmerica Rye/ Rye High School (B)
C. Pyne/J. Katzman/H. GRODIN/J. Greer/N. TAMBE (Cox)
 
    Montclair High School (B)
D. Murphy/P. King/D. Traore/J. Tapper/A. Greenbaum (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
T. Mahan/A. Francoeur/J. Kulakauskas/T. Woodward/A. Rizzo (Cox)
 
55 Beachfront Tent Sites
11
56 Waterfront Tent Sites
26
    ARION
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S.
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S.
 
    Fairfield Prep
 
    Fordham Preparatory School
 
    Fordham Preparatory School
 
    Fordham Preparatory School
 
    Greenwich Academy
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc.
 
    Marist College Crew
 
    Maritime Rowing Club
 
    Maritime Rowing Club
 
    Montclair High School
 
    Niskayuna Rowing
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center
 
    Orange County Rowing Association
 
    Pelham Community Rowing Association
 
    Rockland Rowing Association, Inc.
 
    RowAmerica Rye/ Rye High School
 
    Rye High School Crew
 
    Rye High School Crew
 
    St. Anthony's High School Crew
 
    St. Anthony's High School Crew
 
    The Winsor School
 
    University of Massachusetts Crew
 
    Vassar College
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change