Maryland High School Rowing Championships
- May 1, 2016
- sprint
- Chester River
- Chestertown, MD (USA)
- Hosted By: Washington College
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, May 1, 2016 | |||||
1 | Mens Varsity 8+ | 5 |
|||
B-CC High School Crew Boosters (A) |
A. Godwin/J. Prettyman/C. Emery/A. Nadeau/J. Nibali/S. McNeely/H. Bellew/A. Wong-Valle/K. Wilson (Cox)
|
|
|||
Blair Crew, Inc. (A) |
A. Kharkar/L. Gilkeson/C. Gibb/T. Turpie/M. Clark/P. Moglen/A. Davis-Mercer/B. Young/N. Fechner-Mills (Cox)
|
|
|||
DeMatha Catholic High School (A) |
R. Moran/M. Hunt/A. Theobald/R. Allen/P. Lally/C. Jackson/M. Akonnor/L. Lama/E. O'Brien (Cox)
|
|
|||
St. Paul's Schools Rowing Association (A) |
R. Breitzka/M. Anthony/A. Knott/N. Smith/G. Sullivan/I. Jones/P. McGinnis/J. Maher/R. Silverman (Cox)
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc (A) |
Z. Hicks/B. Koenig/P. Whitehouse/R. Gibbons/T. Zhao/A. Boudabbous/H. Karlin/S. Gonzalez-Valencia/C. Meier (Cox)
|
|
|||
2 | Womens Varsity 8+ | 6 |
|||
3 | Mens 2nd Varsity 8+ | 5 |
|||
4 | Womens 2nd Varsity 8+ | 5 |
|||
5 | Mens Freshman 8+ | 2 |
|||
6 | Womens Freshman 8+ | 3 |
|||
7 | Mens Novice 8+ | 3 |
|||
Churchill Crew (A) |
C. Rush/J. Lee/M. Visnich/J. Gardemal/J. Cutler/N. Yeganeh/J. Foster/G. Blackwell/M. Suttora (Cox)
|
|
|||
St. Paul's Schools Rowing Association (A) |
D. Mutascio/M. Blandino/D. Bartlett/R. Milchling/E. Litofsky/W. Fan/W. Hudson/A. Genuit/Y. Itoh (Cox)
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc (A) |
M. Flores/C. Labonski/D. Gottron/B. SMITH/P. Neuvelt/R. Caughey/R. Martinez/S. Falb/J. Coughlin (Cox)
|
|
|||
8 | Womens Novice 8+ | 8 |
|||
9 | Mens Varsity 4+ | 7 |
|||
B-CC High School Crew Boosters (A) |
A. Godwin/J. Prettyman/C. Emery/H. Bellew/K. Wilson (Cox)
|
|
|||
Blair Crew, Inc. (A) |
A. Kharkar/L. Gilkeson/M. Clark/T. Turpie/J. Bowie (Cox)
|
|
|||
Churchill Crew (A) |
K. Jurrens/B. Clarke/B. Berger/B. Hartmann/M. Goohs (Cox)
|
|
|||
DeMatha Catholic High School (A) |
E. Newton/A. Madsen/M. Zaleski/G. Brown/B. Gardineer (Cox)
|
|
|||
Gunston School (A) |
B. Jones/G. Rudolfs/A. Papadopoulos/E. Boone/L. Covell (Cox)
|
|
|||
St. Paul's Schools Rowing Association (A) |
C. Fedor/C. Stole/G. Dunn/M. Chasney/F. Strueber (Cox)
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc (A) |
Z. Hicks/B. Koenig/P. Whitehouse/R. Gibbons/C. Meier (Cox)
|
|
|||
10 | Womens Varsity 4+ | 12 |
|||
11 | Mens 2nd Varsity 4+ | 6 |
|||
Churchill Crew (A) |
D. Kessler/J. Skilton/A. Stern/N. Prokos/E. Snider (Cox)
|
|
|||
DeMatha Catholic High School (A) |
N. Mora/A. DeSantis/O. Sanchez/E. Bowie/E. Fernandez (Cox)
|
|
|||
Gunston School (A) |
M. Naumann/N. Patel/S. Wargotz/J. Xu/E. Schut (Cox)
|
|
|||
St. Paul's Schools Rowing Association (A) |
G. Dunn/M. Chasney/E. Litofsky/J. Eberwein/J. Daffern (Cox)
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc (A) |
H. Karlin/A. Boudabbous/T. Zhao/S. Gonzalez-Valencia/J. Lupo (Cox)
|
|
|||
DeMatha Catholic High School (B) |
S. Cooke/K. Hagin/A. Lesiw/J. Richmond/C. Keane (Cox)
|
|
|||
12 | Womens 2nd Varsity 4+ | 11 |
|||
13 | Mens Novice 4+ | 5 |
|||
Blair Crew, Inc. (A) |
L. Baine/S. Williams/M. Tang/B. Elliott/T. Krupnick (Cox)
|
|
|||
Bullis School (A) |
B. Lloyd/B. Yuan/S. Moffat/R. Conrad/A. El-Taguri (Cox)
|
|
|||
Churchill Crew (A) |
C. Rush/J. Lee/J. Foster/J. Gardemal/M. Suttora (Cox)
|
|
|||
St. Paul's Schools Rowing Association (A) |
D. Mutascio/R. Milchling/D. Bartlett/M. Blandino/C. Parrotte (Cox)
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc (A) |
M. Flores/J. Coughlin/D. Gottron/A. Tang/R. Martinez (Cox)
|
|
|||
14 | Womens Novice 4+ | 10 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change