Head of the Genesee

  • Hosted By Rochester Community inclusive Rowing
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 8, 2016
Meeting 8:45 AM Coach/Cox Meeting
Launch 9:10 AM First Launch, 50 min to warmup and lineup
1 10:00 AM College Mens Open 4+
19
2 10:07 AM College Womens Open 4+
10
3 10:19 AM College Mens Open 2x
1
4 10:23 AM College Womens Open 2x
0
5 10:30 AM College Mens Open 1x
0
6 10:38 AM College Womens Open 1x
0
Break Break
7 11:29 AM College Mens Open 8+
0
8 11:32 AM College Mens Collegiate 8+
18
9 11:39 AM College Womens Open 8+
0
10 11:44 AM College Womens Collegiate 8+
20
11 11:54 AM College Mens Novice 8+
11
12 12:03 PM College Womens Novice 8+
12
13 12:17 PM College Alumni 8+
3
14 12:37 PM Corporate Challenge Mixed 8+
4
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (B)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (C)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (D)
 
Sunday, October 9, 2016
Meeting 8:10 AM Coach/Cox Meeting
Launch 8:40 AM First Morning Launch, 55 min to warmup and lineup
15 9:35 AM Womens HS 1x
7
16 9:42 AM Womens Open 1x
3
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
C. D'Aprix
 
    Genesee Rowing Club, Inc.
K. Elahi
 
    Niagara Falls Rowing Club
V. Heard/
 
17 9:43 AM Womens Masters 1x
3
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
P. Jones
0.0 (31)
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
E. Rockett
0.0 (29)
    Genesee Rowing Club, Inc.
E. Perry/
65.4 (52)
18 9:51 AM Womens Masters Ltwt 1x
2
19 9:58 AM Mens HS 1x
10
20 10:03 AM Mens Open 1x
5
21 10:06 AM Mens Masters 1x
14
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
T. Willsallen
105.9 (61)
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
K. Mcknight
110.4 (62)
    Clarkson University Crew Club
B. Jukic
56.5 (50)
    Friends of Scholastic Crew
B. Evans
0.0 (31)
    Genesee Rowing Club, Inc.
D. Rose
69.9 (53)
    Genesee Rowing Club, Inc.
J. Wegman
0.0 (28)
    Genesee Waterways Center, Inc.
B. Strohman
0.0 (33)
    Geneseo Crew Club
W. Greene
56.5 (50)
    South Niagara Rowing Club
j. Michaud
87.9 (57)
    Unaffiliated (USA)
J. Bowen
87.9 (57)
    Unaffiliated (USA)
S. Chamberlain
105.9 (61)
    Unaffiliated (USA)
J. O'Dell
83.4 (56)
    West Lake Sculling Club
C. Buckhout
97.0 (59)
    West Lake Sculling Club
D. Reed
92.5 (58)
22 10:15 AM Mens Masters Ltwt 1x
7
23 10:16 AM Mens Masters Veteran 1x
4
24 10:31 AM Womens HS 8+
16
25 10:43 AM Womens HS Ltwt 8+
0
26 11:02 AM Mens HS Ltwt 4+
6
27 11:06 AM Mens HS 4+
20
28 11:21 AM Mens Masters 4+
6
    Buffalo Scholastic Rowing Association (A)
P. McCarthy/P. Rodgers/T. Bassanello/M. Glesk/E. Carducci (Cox)
110.4 (66)
    Chautauqua Lake Rowing Association, Inc. (A)
P. Boger/J. Odrzywolski/s. montgomery/C. McChesney/A. Barron (Cox)
102.9 (64)
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
30.3 (45)
    West Side Rowing Club (A)
J. Susice/B. Gunn/R. Grant/j. kramer, jr/K. Wiles (Cox)
20.1 (42)
    Western Reserve Rowing Association (A)
M. Filippo/M. Young/J. Frolik/R. Hostoffer/H. Johnson (Cox)
33.9 (46)
    Genesee Rowing Club, Inc. (B)
83.7 (59)
29 11:36 AM Mens HS 2x
4
30 11:42 AM Mens Masters 2x
2
31 11:52 AM Womens Masters 8+
10
    Buffalo Scholastic Rowing Association (A)
59.5 (54)
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
M. Holgate/J. Moffat/J. Dowthwaite/J. Lawless/S. Dupras/K. Gallagher/M. Buckley/M. Schwartz/S. Cody (Cox)
63.1 (55)
    CHARGERS Rowing Club (A)
K. Garofalo/N. Grant/G. Dancks/D. Bradshaw/L. Craig/E. Headd/B. Krauss/E. Bates/M. Sneed (Cox)
84.7 (61)
    Chautauqua Lake Rowing Association, Inc. (A)
K. Saxman/A. Odrzywolski/S. Johnson/J. Odrzywolski/L. Dibble/S. Hall/M. Mack/M. Ruth/L. Mazzie (Cox)
34.8 (47)
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
48.7 (51)
    Genesee Waterways Center, Inc. (A)
B. Nitschke/K. Chaban/L. Greene/E. Belanger/J. Brayer/L. Craigie/P. Rozzo-Leadley/K. Morgan/J. Timineri (Cox)
41.7 (49)
    Naiades Oncology Rowing (A)
A. McIntyre/J. McKrell/N. Harter/L. Graney/C. Sherwood/G. Koch/L. VanderMeid/E. Tanzman/B. Patterson (Cox)
70.3 (57)
    Rochester Boat Club (A)
J. Butler/J. Lourette/F. Grossman/S. Mantione/D. Amuso/C. Webster/D. gollus/R. Lacagnina/A. Lee (Cox)
41.7 (49)
    Genesee Rowing Club, Inc. (B)
59.5 (54)
    Rochester Boat Club (B)
D. Desa/V. Tilson/K. Jones/S. O'Brien/T. Lucianovic/P. Coates/K. Amuso/D. Parker/M. Gabriel (Cox)
28.1 (45)
Launch 1:22 PM First Afternoon Launch, 55 min to warmup and lineup
32 2:17 PM Mens HS 8+
14
33 2:28 PM Mens Masters 8+
4
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
52.3 (52)
    Rochester Boat Club (A)
P. Davison/M. Caldwell/R. Santizo/A. Palleschi/T. Wentworth/D. Tilson/R. Lamb/M. Raith/A. Lee (Cox)
21.7 (43)
    Genesee Rowing Club, Inc. (B)
59.5 (54)
    Rochester Boat Club (B)
J. Welker/E. Pylko/S. Polozie/R. Lourette/C. Gollus/C. Baker/R. Mantena/R. Voelcker/M. Gabriel (Cox)
45.2 (50)
34 2:31 PM Mens HS Ltwt 8+
1
35 2:37 PM Womens HS Ltwt 4+
6
36 2:42 PM Womens HS 4+
19
37 2:54 PM Womens Masters 4+
6
    Buffalo Scholastic Rowing Association (A)
0.0 (32)
    CHARGERS Rowing Club (A)
K. English/A. Williams/A. Kiss/E. Haberek/M. Sneed (Cox)
13.8 (40)
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
48.8 (50)
    Naiades Oncology Rowing (A)
A. McIntyre/N. Harter/D. Cole/P. Krause/J. Timineri (Cox)
72.0 (56)
    West Side Rowing Club (A)
A. Christ/L. Cowan/G. Laiose Weiner/S. Ocampos/K. Wiles (Cox)
45.0 (49)
    Buffalo Scholastic Rowing Association (B)
0.0 (29)
38 3:04 PM Womens HS 2x
10
39 3:09 PM Womens Masters 2x
4
40 3:22 PM Mens HS Novice 8+
8
41 3:32 PM Womens HS Novice 8+
8
42 3:36 PM Womens Masters Novice 8+
3
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
31.4 (46)
    Rochester Boat Club (A)
K. Jones/E. Vergara/S. O'Brien/A. Lee/P. Gausman/C. Webster/W. Kieser/R. Lacagnina/M. Gabriel (Cox)
15.6 (41)
    Rochester Boat Club (B)
J. Avery/C. Hallenbeck/J. Zuber/L. Keough/S. Buchholtz/C. Zalewski/K. Polozie/L. Marino/M. Kaiser (Cox)
34.8 (47)
43 3:45 PM Mens HS Novice 4+
6
44 3:52 PM Womens HS Novice 4+
5
45 4:05 PM Mixed Masters 8+
2
46 4:14 PM Mixed Masters 2x
2
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
C. McCoy/L. Civiletti
79.8 (58)
    Unaffiliated (USA) (A)
V. Gras/T. Steving
0.0 (23)
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change