Head of the Genesee

  • Hosted By Rochester Community inclusive Rowing
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 8, 2016
Meeting 8:45 AM Coach/Cox Meeting
Launch 9:10 AM First Launch, 50 min to warmup and lineup
1 10:00 AM College Mens Open 4+
19
2 10:07 AM College Womens Open 4+
10
3 10:19 AM College Mens Open 2x
1
4 10:23 AM College Womens Open 2x
0
5 10:30 AM College Mens Open 1x
0
6 10:38 AM College Womens Open 1x
0
Break Break
7 11:29 AM College Mens Open 8+
0
8 11:32 AM College Mens Collegiate 8+
18
9 11:39 AM College Womens Open 8+
0
10 11:44 AM College Womens Collegiate 8+
20
11 11:54 AM College Mens Novice 8+
11
12 12:03 PM College Womens Novice 8+
12
13 12:17 PM College Alumni 8+
3
14 12:37 PM Corporate Challenge Mixed 8+
4
Sunday, October 9, 2016
Meeting 8:10 AM Coach/Cox Meeting
Launch 8:40 AM First Morning Launch, 55 min to warmup and lineup
15 9:35 AM Womens HS 1x
7
    Buffalo Scholastic Rowing Association
J. Cosgrove/
 
    Niagara Falls Rowing Club
K. Verbraeken/
 
    Niagara Falls Rowing Club
H. Bray/
 
    South Niagara Rowing Club
P. Learn
 
    South Niagara Rowing Club
R. Camplin
 
    South Niagara Rowing Club
R. Della Valle
 
    South Niagara Rowing Club
L. Dudzik
 
16 9:42 AM Womens Open 1x
3
17 9:43 AM Womens Masters 1x
3
18 9:51 AM Womens Masters Ltwt 1x
2
19 9:58 AM Mens HS 1x
10
20 10:03 AM Mens Open 1x
5
21 10:06 AM Mens Masters 1x
14
22 10:15 AM Mens Masters Ltwt 1x
7
23 10:16 AM Mens Masters Veteran 1x
4
24 10:31 AM Womens HS 8+
16
25 10:43 AM Womens HS Ltwt 8+
0
26 11:02 AM Mens HS Ltwt 4+
6
27 11:06 AM Mens HS 4+
20
28 11:21 AM Mens Masters 4+
6
    Buffalo Scholastic Rowing Association (A)
P. McCarthy/P. Rodgers/T. Bassanello/M. Glesk/E. Carducci (Cox)
110.4 (66)
    Chautauqua Lake Rowing Association, Inc. (A)
P. Boger/J. Odrzywolski/s. montgomery/C. McChesney/A. Barron (Cox)
102.9 (64)
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
30.3 (45)
    West Side Rowing Club (A)
J. Susice/B. Gunn/R. Grant/j. kramer, jr/K. Wiles (Cox)
20.1 (42)
    Western Reserve Rowing Association (A)
M. Filippo/M. Young/J. Frolik/R. Hostoffer/H. Johnson (Cox)
33.9 (46)
    Genesee Rowing Club, Inc. (B)
83.7 (59)
29 11:36 AM Mens HS 2x
4
30 11:42 AM Mens Masters 2x
2
31 11:52 AM Womens Masters 8+
10
    Buffalo Scholastic Rowing Association (A)
59.5 (54)
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
M. Holgate/J. Moffat/J. Dowthwaite/J. Lawless/S. Dupras/K. Gallagher/M. Buckley/M. Schwartz/S. Cody (Cox)
63.1 (55)
    CHARGERS Rowing Club (A)
K. Garofalo/N. Grant/G. Dancks/D. Bradshaw/L. Craig/E. Headd/B. Krauss/E. Bates/M. Sneed (Cox)
84.7 (61)
    Chautauqua Lake Rowing Association, Inc. (A)
K. Saxman/A. Odrzywolski/S. Johnson/J. Odrzywolski/L. Dibble/S. Hall/M. Mack/M. Ruth/L. Mazzie (Cox)
34.8 (47)
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
48.7 (51)
    Genesee Waterways Center, Inc. (A)
B. Nitschke/K. Chaban/L. Greene/E. Belanger/J. Brayer/L. Craigie/P. Rozzo-Leadley/K. Morgan/J. Timineri (Cox)
41.7 (49)
    Naiades Oncology Rowing (A)
A. McIntyre/J. McKrell/N. Harter/L. Graney/C. Sherwood/G. Koch/L. VanderMeid/E. Tanzman/B. Patterson (Cox)
70.3 (57)
    Rochester Boat Club (A)
J. Butler/J. Lourette/F. Grossman/S. Mantione/D. Amuso/C. Webster/D. gollus/R. Lacagnina/A. Lee (Cox)
41.7 (49)
    Genesee Rowing Club, Inc. (B)
59.5 (54)
    Rochester Boat Club (B)
D. Desa/V. Tilson/K. Jones/S. O'Brien/T. Lucianovic/P. Coates/K. Amuso/D. Parker/M. Gabriel (Cox)
28.1 (45)
Launch 1:22 PM First Afternoon Launch, 55 min to warmup and lineup
32 2:17 PM Mens HS 8+
14
33 2:28 PM Mens Masters 8+
4
34 2:31 PM Mens HS Ltwt 8+
1
35 2:37 PM Womens HS Ltwt 4+
6
    Buffalo Scholastic Rowing Association (A)
S. Lonas/O. Nasternak/K. Terryberry/H. Michki/A. Heseltine (Cox)/
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
M. Stoff/R. Eginton/I. Comella/D. Braun/K. Deets (Cox)/
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
M. Schaeffer/M. Kilmartin/A. Seymour/A. Bianchi/C. Kosanke (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
C. Cunningham/A. Zornow/T. Morchower/O. Maier/C. DeLaney (Cox)
 
    South Niagara Rowing Club (A)
R. O'Neill/T. Bilodeau/M. Noel/M. Camplin/R. O'Neill (Cox)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (B)
E. Daino/A. Zapata-Bermudez/L. Zucaro/F. Connolly/H. Tette (Cox)
 
36 2:42 PM Womens HS 4+
19
37 2:54 PM Womens Masters 4+
6
    Buffalo Scholastic Rowing Association (A)
0.0 (32)
    CHARGERS Rowing Club (A)
K. English/A. Williams/A. Kiss/E. Haberek/M. Sneed (Cox)
13.8 (40)
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
48.8 (50)
    Naiades Oncology Rowing (A)
A. McIntyre/N. Harter/D. Cole/P. Krause/J. Timineri (Cox)
72.0 (56)
    West Side Rowing Club (A)
A. Christ/L. Cowan/G. Laiose Weiner/S. Ocampos/K. Wiles (Cox)
45.0 (49)
    Buffalo Scholastic Rowing Association (B)
0.0 (29)
38 3:04 PM Womens HS 2x
10
    Brighton Rowing Club, Inc. (A)
M. Henry/H. Siegrist
 
    Buffalo Scholastic Rowing Association (A)
O. Nasternak/J. Cosgrove
 
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
A. Papini/H. McGee
 
    Niagara Falls Rowing Club (A)
K. Verbraeken/C. McCarthy/
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
B. Ryan/O. Schaertl
 
    South Niagara Rowing Club (A)
P. Learn/R. Camplin
 
    Brighton Rowing Club, Inc. (B)
A. Sharma/M. Davidson
 
    Buffalo Scholastic Rowing Association (B)
K. Terryberry/S. Lonas/
 
    Niagara Falls Rowing Club (B)
A. Lavecchia/H. Bray/
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (B)
M. Schaeffer/M. Kilmartin
 
39 3:09 PM Womens Masters 2x
4
40 3:22 PM Mens HS Novice 8+
8
41 3:32 PM Womens HS Novice 8+
8
42 3:36 PM Womens Masters Novice 8+
3
43 3:45 PM Mens HS Novice 4+
6
44 3:52 PM Womens HS Novice 4+
5
    Brighton Rowing Club, Inc. (A)
K. Northrup/G. Bernhardt/D. Cranston/H. Raisch/E. Winterberger (Cox)
 
    Buffalo Scholastic Rowing Association (A)
C. Diebold/E. Eberl/H. George/M. Ashe/A. Heseltine (Cox)/
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
A. Haase/M. Vangellow/M. Roselli/J. Bernitt/H. Jacobs (Cox)
 
    South Niagara Rowing Club (A)
A. Thibodeau Morris/J. Plamondon/G. Palmer/K. Smith/R. O'Neill (Cox)
 
45 4:05 PM Mixed Masters 8+
2
46 4:14 PM Mixed Masters 2x
2
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change