Head of the Genesee

  • Hosted By Rochester Community inclusive Rowing
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 8, 2016
Meeting 8:45 AM Coach/Cox Meeting
Launch 9:10 AM First Launch, 50 min to warmup and lineup
1 10:00 AM College Mens Open 4+
19
2 10:07 AM College Womens Open 4+
10
3 10:19 AM College Mens Open 2x
1
4 10:23 AM College Womens Open 2x
0
5 10:30 AM College Mens Open 1x
0
6 10:38 AM College Womens Open 1x
0
Break Break
7 11:29 AM College Mens Open 8+
0
8 11:32 AM College Mens Collegiate 8+
18
9 11:39 AM College Womens Open 8+
0
10 11:44 AM College Womens Collegiate 8+
20
11 11:54 AM College Mens Novice 8+
11
12 12:03 PM College Womens Novice 8+
12
13 12:17 PM College Alumni 8+
3
14 12:37 PM Corporate Challenge Mixed 8+
4
Sunday, October 9, 2016
Meeting 8:10 AM Coach/Cox Meeting
Launch 8:40 AM First Morning Launch, 55 min to warmup and lineup
15 9:35 AM Womens HS 1x
7
16 9:42 AM Womens Open 1x
3
17 9:43 AM Womens Masters 1x
3
18 9:51 AM Womens Masters Ltwt 1x
2
19 9:58 AM Mens HS 1x
10
20 10:03 AM Mens Open 1x
5
21 10:06 AM Mens Masters 1x
14
22 10:15 AM Mens Masters Ltwt 1x
7
23 10:16 AM Mens Masters Veteran 1x
4
24 10:31 AM Womens HS 8+
16
    Brighton Rowing Club, Inc. (A)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
S. Izzo/A. de Roos/I. Leonard/k. Istvan/M. Ferrer/A. Tessaglia-Hymes/M. Stoff/I. Comella/I. Gephart (Cox)/
 
    City Honors Crew (A)
M. Grieco/S. Quigley/K. Connolly/L. Lettieri/R. Williams/K. Mahoney/P. Tessier/M. Fuller/H. Murphy (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
H. Roselli/E. DeVoesick/C. Muncey/A. Frederick/M. Anton/P. Senges/E. Thompson/A. Stafford/s. mahoney (Cox)
 
    Mount St. Mary Academy (A)
A. Schreckberger/G. Teoli/I. Treanor/C. Pettit/M. Deering/G. Dankanich/J. McIntyre/P. Conrad/E. Ngo (Cox)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
M. Schaeffer/M. Kilmartin/B. Ryan/O. Schaertl/R. Rightmyer/A. Seymour/R. Bessette/A. Bianchi/B. Patterson (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
O. Farrar/B. Smeulders/L. O'Dell/A. Bryson/E. McCamant/A. Zornow/C. Cunningham/E. Ash/M. Gabriel (Cox)
 
    South Niagara Rowing Club (A)
M. Thomas/L. Nuccitelli/J. Labricciosa/A. Drysdale/L. Bench/H. Whitelaw/K. Partridge/m. Thibodeau Morris/S. Buzzell (Cox)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (B)
S. Carpenter/B. Henderson/H. Brittain/I. Andrulis/H. MacLean/M. Cook/E. Izzo/S. Whittaker/K. Deets (Cox)
 
    Mount St. Mary Academy (B)
K. Librock/M. Christy/G. Hault/M. Foster/B. Broulliard/A. Jankowiak/G. Conti/F. deCorse/D. Gibbons (Cox)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (B)
E. Daino/A. Zapata-Bermudez/M. Mitchell/L. Zucaro/F. Connolly/M. Kammholz/M. Scherer/M. Fornuto/C. Kosanke (Cox)
 
    Pittsford Crew (B)
A. Hoyte/M. Pasquarette/B. Penders/R. Vaules/(. Goggin/E. Sherman/E. Ekholm/M. Bestram/O. Bleier (Cox)
 
    South Niagara Rowing Club (B)
R. O'Neill/T. Bilodeau/S. Couroux/E. Leavens/T. Chambers/M. Noel/M. Camplin/K. Smith/R. O'Neill (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (C)
C. Abate/O. Quattrociocchi/M. Worden/C. Wiberg/S. Kelleher/V. Dey/J. Stevens/E. Kingston/M. Plenge (Cox)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (C)
G. Begemann/O. Antonelli/M. Bianchi/N. Laiosa/N. Schneider/G. Delorm/E. Garland/E. Daggar/H. Hassett (Cox)
 
    Pittsford Crew (C)
R. Mantena/B. McCann/M. Queenan/A. d'Aprea/K. Paku/E. Huang/K. Scholer/M. Kesselring/M. Marshall (Cox)
 
25 10:43 AM Womens HS Ltwt 8+
0
26 11:02 AM Mens HS Ltwt 4+
6
27 11:06 AM Mens HS 4+
20
    Bishop Timon High School (A)
A. Reszel/T. Laska/A. Wozniak/M. Klodzinski/R. O'Keefe (Cox)
 
    Brighton Rowing Club, Inc. (A)
A. Cheatle/T. Marcaida/K. Drago-Leaf/W. Zelanzy/L. Poland (Cox)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
C. Grover/G. Marteal/C. Thomas/A. Raguso/B. Cooke (Cox)
 
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
J. Wright/E. Harper/C. Boden/B. Sovik/A. Flatau (Cox)
 
    City Honors Crew (A)
B. Spencer/R. Tessier/E. Maines/N. Gorman/I. Longfellow (Cox)/
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
W. Liou/J. French/N. Walsh/C. Wilt/G. Christello (Cox)
 
    Hanlan Boat Club (A)
M. Hardisty/D. Halkiw/A. Quinn/D. Lee/S. Rao (Cox)/
 
    McQuaid Jesuit Crew (A)
S. O'Connor/M. Solazzo/J. Sutton/I. Richards/A. Patterson (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
E. Wisner/B. KIESER/A. Sullivan/G. Valle/J. DiGiovanni (Cox)
 
    South Niagara Rowing Club (A)
N. McDonald/L. Whitley/N. Kennedy/F. Darling/K. Keith (Cox)
 
    The Gow School (A)
P. Scocchi/S. Giardini/N. Brierley/A. Cotter/C. Wahler (Cox)
 
    Upper Canada College (A)
B. Givertz-Steel/R. Walker/C. Willcocks/R. Davies/J. Collins (Cox)
 
    Brighton Rowing Club, Inc. (B)
T. Ungaro/A. Willard/D. Haldeman/S. Rosenbloom/C. Greenberg (Cox)
 
    City Honors Crew (B)
B. Demitroff/O. Forgette/A. Ambrarchian/J. Hassett/R. Lakamp (Cox)/
 
    Fairport Crew Club Inc. (B)
T. Marotta/Z. Wigent/J. Suiter/N. Matteson/H. Granville (Cox)
 
    McQuaid Jesuit Crew (B)
J. Rittenhouse/K. Reed/J. Marang/I. Wiseman/D. Goodbody (Cox)
 
    Pittsford Crew (B)
J. Belt/W. Roberts/A. Vahey/J. Rossow/C. Daugherty (Cox)
 
    South Niagara Rowing Club (B)
G. McKinley/A. Jastremski/E. Egan/A. Barnes/C. Barnes (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (C)
M. Adams/D. Brock/C. Worden/A. Dodd/M. Sampson (Cox)
 
    Pittsford Crew (C)
D. Crowe/J. Wiant/C. Ransom/R. Krishnan/S. Blum (Cox)
 
28 11:21 AM Mens Masters 4+
6
29 11:36 AM Mens HS 2x
4
    Brighton Rowing Club, Inc. (A)
J. Hetterich/E. Schneider
 
    McQuaid Jesuit Crew (A)
J. Marang/A. Holvey
 
    South Niagara Rowing Club (A)
K. Keith/C. Rusin
 
    South Niagara Rowing Club (B)
J. Natale/A. Cukierski
 
30 11:42 AM Mens Masters 2x
2
31 11:52 AM Womens Masters 8+
10
Launch 1:22 PM First Afternoon Launch, 55 min to warmup and lineup
32 2:17 PM Mens HS 8+
14
    Brighton Rowing Club, Inc. (A)
A. Cheatle/T. Marcaida/J. Hetterich/E. Schneider/D. Haldeman/A. Willard/S. Rosenbloom/W. Zelanzy/C. Greenberg (Cox)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
C. Grover/G. Marteal/C. Thomas/J. Mengel/C. Decatur/D. Van Wijk/S. Heimbecker/A. Raguso/B. Cooke (Cox)
 
    City Honors Crew (A)
B. Spencer/N. Gorman/R. Tessier/E. Maines/B. Demitroff/M. Pratts/A. Ambrarchian/J. Hassett/R. Lakamp (Cox)/
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
W. Liou/J. French/N. Walsh/C. Wilt/J. Suiter/Z. Wigent/T. Marotta/N. Matteson/H. Granville (Cox)
 
    Hanlan Boat Club (A)
A. Francescutti/N. O'Brien/N. Noorani/R. Monga/A. Chan/M. Bateman/A. Hwang/A. Steiner/S. Osak (Cox)/
 
    McQuaid Jesuit Crew (A)
S. O'Connor/P. Grobe/J. Sutton/M. Solazzo/S. CONNOLLY/C. Mathews/I. Richards/L. Aman/A. Patterson (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
E. Wisner/B. KIESER/A. Sullivan/W. Roberts/C. Ransom/G. Valle/A. Vahey/J. Rossow/R. Cassano (Cox)
 
    South Niagara Rowing Club (A)
K. Keith/L. Whitley/N. McDonald/C. Rusin/G. McKinley/A. Jastremski/N. Kennedy/F. Darling/C. Barnes (Cox)
 
    Upper Canada College (A)
B. Givertz-Steel/R. Berz/J. Clements/R. Walker/C. Willcocks/D. Halkiw/c. maclean/R. Davies/J. Collins (Cox)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (B)
A. Carpenter/F. Jander/A. Mueller/M. Jander/A. Cummings/I. Ristow/E. Lawless/B. Ellis/A. Sweet (Cox)
 
    McQuaid Jesuit Crew (B)
J. Rittenhouse/M. Stratton/K. Reed/D. Finley/A. Gioia/P. Grace/J. Felice/I. Wiseman/D. Goodbody (Cox)
 
    Pittsford Crew (B)
D. Crowe/J. Wiant/R. Mummery/C. Johnston/S. Tvrdik/R. Krishnan/J. Belt/M. Rorapaugh/S. Hurwitz (Cox)
 
    Pittsford Crew (C)
M. Pierson/D. Miller/W. Gorczyca/M. Ramirez/b. fernandez/B. Winkelbauer/E. Dix/C. Wiant/G. Bennett (Cox)
 
    Pittsford Crew (D)
K. Mummery/W. Bergin/Z. Barnes/j. cole/B. Ball/J. Album/J. Topham/J. Morrell/M. Levesque (Cox)
 
33 2:28 PM Mens Masters 8+
4
34 2:31 PM Mens HS Ltwt 8+
1
35 2:37 PM Womens HS Ltwt 4+
6
36 2:42 PM Womens HS 4+
19
    Brighton Rowing Club, Inc. (A)
D. O'Neil/O. Leclerc/J. Friedberg/S. Bassett-Arena/L. Poland (Cox)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
S. Izzo/k. Istvan/I. Leonard/A. Tessaglia-Hymes/I. Gephart (Cox)/
 
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
S. Ryder/B. VanBoden/I. Van Tassel/K. Cooney/M. Wright (Cox)
 
    City Honors Crew (A)
M. Grieco/S. Quigley/K. Connolly/M. Fuller/M. Gee (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
S. Kelleher/O. Quattrociocchi/E. Kingston/V. Dey/C. Unger (Cox)
 
    Havergal College (A)
C. Dirks/P. Barker/E. Schnekenburger/C. Kellar/M. Stellato (Cox)/
 
    Mount St. Mary Academy (A)
I. Treanor/G. Teoli/C. Pettit/A. Schreckberger/E. Ngo (Cox)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
B. Ryan/O. Schaertl/R. Rightmyer/M. Mitchell/B. Patterson (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
O. Farrar/B. Smeulders/L. O'Dell/E. Ash/O. Bleier (Cox)
 
    South Niagara Rowing Club (A)
R. Camplin/A. Drysdale/J. Labricciosa/L. Nuccitelli/S. Buzzell (Cox)
 
    Brighton Rowing Club, Inc. (B)
K. Northrup/A. King/J. Mieszczanska/D. Cranston/A. Leit (Cox)
 
    City Honors Crew (B)
L. Lettieri/R. Williams/G. Graney/S. Cerbone/K. Hassett (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (B)
E. DeVoesick/H. Roselli/S. Farrell/A. Schnupp/E. Aufderheide (Cox)
 
    Mount St. Mary Academy (B)
P. Conrad/G. Dankanich/M. Deering/M. Christy/K. Siebolt (Cox)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (B)
R. Bessette/M. McAliney/E. Gottko/M. Kammholz/H. Hassett (Cox)
 
    Pittsford Crew (B)
E. McCamant/F. HERRON/A. Bryson/M. Pasquarette/M. Marshall (Cox)
 
    South Niagara Rowing Club (B)
L. Bench/H. Whitelaw/K. Partridge/M. Thibodeau Morris/K. Keith (Cox)
 
    Pittsford Crew (C)
A. Hoyte/(. Goggin/A. Hoare/R. Vaules/M. Gabriel (Cox)
 
    South Niagara Rowing Club (C)
T. Chambers/E. Leavens/S. Couroux/R. Della Valle/D. McQueen Lafleur (Cox)
 
37 2:54 PM Womens Masters 4+
6
38 3:04 PM Womens HS 2x
10
    Brighton Rowing Club, Inc. (A)
M. Henry/H. Siegrist
 
    Buffalo Scholastic Rowing Association (A)
O. Nasternak/J. Cosgrove
 
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
A. Papini/H. McGee
 
    Niagara Falls Rowing Club (A)
K. Verbraeken/C. McCarthy/
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
B. Ryan/O. Schaertl
 
    South Niagara Rowing Club (A)
P. Learn/R. Camplin
 
    Brighton Rowing Club, Inc. (B)
A. Sharma/M. Davidson
 
    Buffalo Scholastic Rowing Association (B)
K. Terryberry/S. Lonas/
 
    Niagara Falls Rowing Club (B)
A. Lavecchia/H. Bray/
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (B)
M. Schaeffer/M. Kilmartin
 
39 3:09 PM Womens Masters 2x
4
40 3:22 PM Mens HS Novice 8+
8
41 3:32 PM Womens HS Novice 8+
8
42 3:36 PM Womens Masters Novice 8+
3
43 3:45 PM Mens HS Novice 4+
6
44 3:52 PM Womens HS Novice 4+
5
    Brighton Rowing Club, Inc. (A)
K. Northrup/G. Bernhardt/D. Cranston/H. Raisch/E. Winterberger (Cox)
 
    Buffalo Scholastic Rowing Association (A)
C. Diebold/E. Eberl/H. George/M. Ashe/A. Heseltine (Cox)/
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
A. Haase/M. Vangellow/M. Roselli/J. Bernitt/H. Jacobs (Cox)
 
    South Niagara Rowing Club (A)
A. Thibodeau Morris/J. Plamondon/G. Palmer/K. Smith/R. O'Neill (Cox)
 
45 4:05 PM Mixed Masters 8+
2
46 4:14 PM Mixed Masters 2x
2
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change