American Lake Fall Classic
- Oct 16, 2016
- head
- American Lake
- Lakewood, WA (USA)
- Hosted By: Commencement Bay Rowing Club
- 2016 Registered Regatta
- Cancelled
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, October 16, 2016 | |||||
1 | 9:00 AM | Mens Collegiate 8+ | 0 |
||
2 | Mens Collegiate JV 8+ | 0 |
|||
3 | Womens Collegiate 8+ | 6 |
|||
4 | Womens Collegiate JV 8+ | 7 |
|||
5 | Womens Masters 8+ | 4 |
|||
6 | Mens Jr Varsity 4x | 5 |
|||
7 | Mens Jr JV 4+ | 0 |
|||
8 | Womens Jr Varsity 4+ | 4 |
|||
9 | Womens Jr JV 4x | 2 |
|||
10 | Mens Masters 4x | 4 |
|||
11 | Mens Masters 2x | 0 |
|||
12 | Womens Jr Varsity 2x | 4 |
|||
13 | Mens Open 2- | 8 |
|||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
C. Schmidt/C. Drangsholt
|
|
|||
Lake Stevens Rowing Club (A) |
S. Pattie/Z. Mulalley
|
|
|||
Lewis & Clark College Crew (A) |
G. Siadak/M. Guerrero
|
|
|||
Pacific Lutheran University Rowing Program (A) |
R. Aa/R. Ab
|
|
|||
University of Puget Sound (A) |
|
||||
Lewis & Clark College Crew (B) |
A. Cavanaugh/K. Anderson
|
|
|||
Pacific Lutheran University Rowing Program (B) |
R. Ac/R. Ad
|
|
|||
University of Puget Sound (B) |
|
||||
14 | Womens Jr/Masters Only Open 2- | 3 |
|||
15 | Mens Jr Novice 8+ | 8 |
|||
16 | Womens Jr Novice 4+ | 5 |
|||
17 | Mixed Masters Adaptive 2x | 1 |
|||
18 | Womens Open 1x | 0 |
|||
19 | Womens Masters 1x | 5 |
|||
20 | Womens Jr 1x | 5 |
|||
Lake Stevens Rowing Club |
J. Baker
|
|
|||
Lake Stevens Rowing Club |
K. Andrus
|
|
|||
Olympic Peninsula Rowing Association |
M. VanDyken
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club |
R. Simmonds
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club |
m. moses
|
|
|||
break | 9:30 AM | Break | |||
21 | 11:00 AM | Mens Collegiate 4+ | 6 |
||
22 | Mens Masters 8+ | 1 |
|||
23 | Womens Collegiate 4+ | 7 |
|||
24 | Womens Collegiate Novice 8+ | 5 |
|||
25 | Womens Masters 4x | 10 |
|||
26 | Mens Jr Varsity 4+ | 2 |
|||
27 | Mens Jr JV 4x | 2 |
|||
Lake Stevens Rowing Club (A) |
B. Byler/C. Steele/L. Polaski/B. Wilson
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
O. Hichens/T. Ormseth/J. Monroe/A. Teachout
|
|
|||
28 | Womens Jr Varsity 4x | 4 |
|||
29 | Womens Jr JV 4+ | 1 |
|||
30 | Mens Jr Varsity 2x | 8 |
|||
Eugene Rowing Club (A) |
A. Schoening/S. Miller
|
|
|||
Lake Stevens Rowing Club (A) |
S. Benson/J. Murray
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
J. Gerhard/J. Kneeland
|
|
|||
Olympic Peninsula Rowing Association (A) |
n. Mishler/D. Weaver
|
|
|||
Oregon Rowing Unlimited-PDX (A) |
S. Hatcher/N. Hilker
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
B. Reid/S. Rosen
|
|
|||
Oregon Rowing Unlimited-PDX (B) |
T. Bradov/L. Zimmermann
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (B) |
C. Py/T. Nguyen
|
|
|||
31 | Womens Masters 2x | 1 |
|||
32 | Womens Collegiate 2- | 7 |
|||
33 | Mixed Open 2x | 2 |
|||
34 | Mens Open 1x | 3 |
|||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
P. Russell
|
|
|||
Lake Stevens Rowing Club (A) |
S. Pattie
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
E. Snyder
|
|
|||
35 | Mens Jr 1x | 4 |
|||
Commencement Bay Rowing Club |
C. Drangsholt
|
|
|||
Lake Stevens Rowing Club |
Z. Mulalley
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) |
S. Vogan
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) |
I. Flynn-Thomas
|
|
|||
36 | Mens Masters 1x | 6 |
|||
37 | Mens Adaptive 1x | 0 |
|||
38 | Womens Jr Novice 8+ | 6 |
|||
39 | Mens Jr Novice 4+ | 6 |
|||
break | 11:30 AM | Break | |||
40 | 1:00 PM | Mens Jr Varsity 8+ | 0 |
||
41 | Mens Jr JV 8+ | 0 |
|||
42 | Mens Jr 3V 8+ | 0 |
|||
43 | Womens Jr Varsity 8+ | 3 |
|||
44 | Womens Jr JV 8+ | 0 |
|||
45 | Womens Jr 3V 8+ | 0 |
|||
46 | Mixed Masters 4x | 1 |
|||
47 | Mens Masters 4+ | 5 |
|||
48 | Mens Jr Ltwt Varsity 4+ | 3 |
|||
49 | Womens Masters 4+ | 3 |
|||
50 | Womens Ltwt Varsity 4+ | 2 |
|||
51 | Mens Jr JV 2x | 4 |
|||
Lake Stevens Rowing Club (A) |
Z. Murray/T. Boston
|
|
|||
Olympic Peninsula Rowing Association (A) |
J. McGovern/v. Pavlak
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
|
||||
Vashon Island Rowing Club (B) |
|
||||
52 | Womens Jr JV 2x | 5 |
|||
Lake Stevens Rowing Club (A) |
J. Baker/K. Andrus
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
E. Abbenhaus/M. Cope
|
|
|||
Olympic Peninsula Rowing Association (A) |
M. England/E. Sirguy
|
|
|||
Oregon Rowing Unlimited-PDX (A) |
S. Coseo/M. Beremski
|
|
|||
Commencement Bay Rowing Club (B) |
|
||||
53 | Mixed Masters 4+ | 0 |
|||
54 | Mens Jr Novice 4x+ | 2 |
|||
55 | Womens Jr Novice 4x+ | 2 |
|||
56 | Mixed Masters 8+ | 2 |
|||
57 | Mixed Masters 2x | 2 |
|||
End | 1:45 PM | End of Racing |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change