Navy Day Regatta

  • Hosted By St. Josephs University
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 15, 2016
1 8:40 AM Mens Open 1x
28
2 8:52 AM Womens Open 1x
12
3 8:58 AM Mens Masters 1x (27 - 42 yrs)
6
4 8:58 AM Mens Masters 1x (43 - 54 yrs)
15
5 8:58 AM Mens Masters 1x (55+ yrs)
19
6 9:10 AM Womens Masters 1x (27 - 42 yrs)
4
7 9:10 AM Womens Masters 1x (43 - 54 yrs)
7
8 9:10 AM Womens Masters 1x (55+ yrs)
9
9 9:18 AM Mens Masters 4+ (27 - 42 yrs)
2
10 9:18 AM Mens Masters 4+ (43 - 54 yrs)
4
11 9:18 AM Mens Masters 4+ (55 yrs)
3
12 9:26 AM Womens Masters 4+ (27 - 42 yrs)
5
13 9:26 AM Womens Masters 4+ (43 - 54 yrs)
3
14 9:26 AM Womens Masters 4+ (55+ yrs)
1
15 9:34 AM Mens Open 2-
6
16 9:40 AM Womens Open 2-
5
17 9:46 AM Mens Collegiate 4+
15
18 9:46 AM Mens Open 4+
4
19 9:58 AM Mens Open/Collegiate Ltwt 4+
5
20 10:04 AM Womens Collegiate 4+
23
21 10:04 AM Womens Open 4+
2
22 10:16 AM Womens Collegiate Ltwt 4+
2
23 10:22 AM Mens Collegiate Frosh/Novice 8+
18
24 10:32 AM Womens Collegiate Frosh/Novice 8+
16
25 10:42 AM Mens Open 2x
14
26 10:48 AM Womens Open 2x
11
27 10:54 AM Mens Collegiate JV 8+
14
28 11:04 AM Womens Collegiate JV 8+
17
29 11:14 AM Mens Masters 2x (27 - 42 yrs)
2
30 11:14 AM Mens Masters 2x (43 - 54 yrs)
4
31 11:14 AM Mens Masters 2x (55+ yrs)
8
32 11:22 AM Mixed Masters 2x (27 - 42 yrs)
7
33 11:22 AM Mixed Masters 2x (43 - 54 yrs)
3
34 11:22 AM Mixed Masters 2x (55+ yrs)
6
35 11:28 AM Womens Masters 2x (27 - 42 yrs)
3
36 11:28 AM Womens Masters 2x (43 - 54 yrs)
4
37 11:28 AM Womens Masters 2x (55+ yrs)
4
break 11:34 AM LUNCH BREAK
38 12:30 PM Mens Open/Collegiate 8+
32
39 12:46 PM Mens Open 4x
7
40 12:52 PM Mens Open/Collegiate Ltwt 8+
11
41 1:00 PM Womens Open 4x
1
42 1:08 PM Womens Open/Collegiate 8+
26
43 1:24 PM Mixed Masters 4x (27 - 42 yrs)
1
44 1:24 PM Mixed Masters 4x (43 - 54 yrs)
3
45 1:24 PM Mixed Masters 4x (55+ yrs)
1
46 1:30 PM Mens Collegiate Frosh/Novice 4+
14
47 1:38 PM Womens Collegiate Frosh/Novice 4+
13
48 1:46 PM Mens Masters 4x (27 - 42 yrs)
1
49 1:46 PM Mens Masters 4x (43 - 54 yrs)
3
50 1:46 PM Mens Masters 4x (55+ yrs)
9
51 1:52 PM Womens Masters 4x (27 - 42 yrs)
2
52 1:52 PM Womens Masters 4x (43 - 54 yrs)
4
53 1:52 PM Womens Masters 4x (55+ yrs)
3
54 1:58 PM Mens Alumni 8+
2
55 1:58 PM Mens Masters 8+ (27 - 42 yrs)
3
56 1:58 PM Mens Masters 8+ (43 - 54 yrs)
2
57 1:58 PM Mens Masters 8+ (55+ yrs)
2
58 2:06 PM Mixed Masters 8+ (27 - 42 yrs)
2
59 2:06 PM Mixed Masters 8+ (43 - 54 yrs)
2
60 2:06 PM Mixed Masters 8+ (55+ yrs)
0
61 2:12 PM Womens Alumni 8+
1
62 2:12 PM Womens Masters 8+ (27 - 42 yrs)
1
63 2:12 PM Womens Masters 8+ (43 - 54 yrs)
5
64 2:12 PM Womens Masters 8+ (55+ yrs)
1
65 2:20 PM Mens HS/Junior 1x
39
66 2:36 PM Mens HS/Junior JV 8+
31
67 2:52 PM Mens HS/Junior 4+
31
68 3:08 PM Mens HS/Junior 2x
23
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Theodore/J. Ouwerkerk
 
    Baltimore Rowing Club (A)
w. flynn/J. Lamason
 
    Bonner Rowing Association - Bonner & Prendergast Catholic High School (A)
C. O'Neill/L. Salter
 
    Bonner Rowing Association - Bonner & Prendergast Catholic High School (A)
S. Philson/R. Martin
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A)
J. Hubner/W. Sepanski
 
    Crescent Boat Club (A)
E. Hack/O. MUWWAKKIL III
 
    Crescent Boat Club (A)
T. Filip/M. Kane
 
    Fairmount Rowing Association (A)
T. Baker/P. LeRoux
 
    Great River Rowing (A)
H. O'Rourke/S. Micinilio
 
    Great River Rowing (A)
G. McKeon/T. Werner
 
    Haddon Township High School (A)
L. Brown/P. Duffy
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
 
    Pegasus Rowing Club (A)
N. Palmer/L. Kiser
 
    RFH Rowing (A)
N. Tucker/D. Epstein
 
    Springside Chestnut Hill Academy (A)
H. Smith/D. Betancourt
 
    St. Joseph's Preparatory School (A)
W. Ouligian/A. Kambour
 
    The Haverford School (A)
H. Scarlato/W. Pechet
 
    The Shipley School (A)
M. Sherman/S. Blum-Woodland
 
    Tredyffrin Easttown Sculling Development (A)
N. Samuel/S. Connell
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
B. Fischer/J. Harris
 
    Haddon Township High School (B)
E. Tingley/D. McGarry
 
    The Shipley School (B)
B. MacDonald/C. Lawler
 
    Tredyffrin Easttown Sculling Development (B)
c. fogarty/R. Molsbergen
 
69 3:24 PM Mens HS/Junior 8+
22
70 3:40 PM Mens HS/Junior 4x
39
    Amadeusz Rowing Academy (A)
m. evans/B. Annunziato/A. Frankini/J. Fallon
 
    Amadeusz Rowing Academy (A)
J. Karen/K. Dworak/A. Zimny/T. Chabowski
 
    Baltimore Rowing Club (A)
T. Rogers/J. Rogers/D. Chainey/T. Stinson
 
    Baltimore Rowing Club (A)
B. Zito/J. Quinn/M. CIpollone/W. Moorer
 
    Cooper Training Center (A)
J. Raab/H. LaGatta/Z. GIll/A. Laberee
 
    Crescent Boat Club (A)
C. Saunders/L. O'Connell/J. Cepis/E. Meadows
 
    Crescent Boat Club (A)
M. Hirst/N. Kumpf/J. Cepis/A. Kostyk
 
    Germantown Friends School Rowing (A)
E. Shen/G. Sher/R. Allon/S. Reitano
 
    Haddon Township High School (A)
A. Cronin/D. Wakeley/W. Smith/V. Fitzpatrick
 
    Holy Ghost Preparatory School (A)
A. Danna/A. Cancelliere/A. Dattilo/J. Riti
 
    Navesink River Rowing (A)
N. Malizia/T. Murray/G. Dawson-Daily/P. Antonucci
 
    Navesink River Rowing (A)
M. Burke/A. Wierman/C. Nolan/S. Britton
 
    Navesink River Rowing (A)
M. Ramirez/D. Costanzo/A. Saenz/C. Steinhacker
 
    Pegasus Rowing Club (A)
B. Hindle/B. Palmer/I. Garrison/A. Zisling
 
    RFH Rowing (A)
A. Sullivan/G. Nixon/R. Portegello/R. DiCenso
 
    Springside Chestnut Hill Academy (A)
W. Newbold/T. Leichner/E. Cunningham/K. Scholl
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing (A)
J. Zebrowski/T. Tighelaar/W. Kacani/N. Iarrapino
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing (A)
G. Angiola/J. Chan/K. Simon/G. Wade
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing (A)
T. Scarpa/S. McMenamin/J. McNamara/E. Anthony
 
    St. Joseph's Preparatory School (A)
N. Ziemniak/L. Gibbons/B. Kayes/A. Richey
 
    St. Joseph's Preparatory School (A)
D. Marinari/I. Franco/D. Waite/C. Scheuch
 
    St. Joseph's Preparatory School (A)
M. Perlick/D. Molz/E. Pacitti/S. O'BRIEN
 
    The Haverford School (A)
T. Russell/J. Pendergast/J. Costello/G. Rubin
 
    The Haverford School (A)
A. Farmer/W. Rhodes/K. Alday/J. Holeman
 
    The Haverford School (A)
A. D'Arcangelo/L. Follman/J. Williams/C. Callegari
 
    The Shipley School (A)
J. Stewart/G. Rasmussen/J. Berkman/M. Zarett
 
    Tredyffrin Easttown Sculling Development (A)
K. Wiley/E. Cain/M. Balch/W. Zhao
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A)
T. McAuliffe/J. Newhard/N. Calcagno/R. Childs
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
D. Walkush/W. KANE/K. Alek/N. Moeller
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
H. Terry/J. Mackenzie/E. West/A. Rocca
 
    Cooper Training Center (B)
D. Mitnick/M. Slocum/P. Malone/C. O'Neill
 
    Germantown Friends School Rowing (B)
J. Miller/A. Sogo/s. L'Tainen/L. Cartrite
 
    Haddon Township High School (B)
A. Clement/J. Mallgrave/W. Neunson/T. Burnham
 
    Tredyffrin Easttown Sculling Development (B)
D. Tada/M. Medica/H. Sowerbutts/L. Draper
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (B)
B. Baker/M. Grossman/R. Burns/R. Murphy
 
    Germantown Friends School Rowing (C)
D. Appleberry/o. keim/J. McIlhenny/f. Kassell
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (C)
E. Brunt/J. Fritz/S. Canavan/C. Heyder
 
    Haddon Township High School (D)
M. Weaver/E. Shuttleworth/J. Haigh/J. Reinert
 
    Haddon Township High School (D)
M. Weller/J. Savell/M. Martino/N. McHugh
 
71 3:56 PM Womens HS/Junior 1x
21
72 4:12 PM Womens HS/Junior JV 8+
18
73 4:28 PM Womens HS/Junior 4+
30
74 4:44 PM Womens HS/Junior 2x
31
75 5:00 PM Womens HS/Junior 8+
15
76 5:16 PM Womens HS/Junior 4x
24
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change