Head of the Lake
- Nov 6, 2016
- head
- Lake Union, Montlake Cut, Lake Washington
- Seattle, WA (USA)
- Hosted By: Lake Washington Rowing Club
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, November 6, 2016 | |||||
1 | 8:00 AM | COLL/OPEN | Mens Collegiate/Open 8+ | 7 |
|
2 | 8:03 AM | COLL JV | Mens Collegiate Jv 8+ | 7 |
|
3 | 8:06 AM | CHAMP | Champ Women's 8+-Sponsored By Pocock Racing Shells | 8 |
|
4 | 8:09 AM | COLL JV | Womens Collegiate Jv 8+ | 8 |
|
5 | 8:12 AM | COLL 3V | Mens Collegiate 3v 8+ | 6 |
|
6 | 8:15 AM | COLL 3V | Womens Collegiate 3v 8+ | 5 |
|
7 | 8:22 AM | JR | Mens Jr 8+ | 21 |
|
8 | 8:29 AM | JR | Womens Jr 8+ | 27 |
|
9 | 8:37 AM | U-17 | Boys U-17 8+ | 8 |
|
10 | 8:40 AM | U-17 | Girls U-17 8+ | 8 |
|
11 | 8:44 AM | COLL/OPEN | Womens Collegiate/Open 4+ | 8 |
|
12 | 8:51 AM | JR | Mens Junior 1x | 11 |
|
13 | 8:55 AM | OPEN | Womens Open 1x | 4 |
|
14 | 8:58 AM | JR | Womens Junior 1x | 6 |
|
15 | 9:01 AM | MST B-C | Mens Masters 1x B-C | 6 |
|
16 | 9:04 AM | MST D | Mens Masters 1x D | 8 |
|
17 | 9:08 AM | MST E-F | Mens Masters 1x E-F | 5 |
|
18 | 9:11 AM | MST H | Mens Masters 1x H | 3 |
|
19 | 9:13 AM | MST A-D | Womens Masters 1x A-D | 5 |
|
20 | 9:16 AM | MST E-G | Womens Masters 1x E-G | 4 |
|
21 | 9:32 AM | MST AA-B | Mens Masters 8+ Aa-B | 6 |
|
22 | 9:35 AM | MST C | Mens Masters 8+ C | 5 |
|
Bainbridge Island Rowing (A) |
|
||||
Sammamish Rowing Association (A) |
A. Lynch/T. Simpson/A. Nichols/J. Kallay/W. Senenko/P. Yount/K. Hansen/J. Kelly/J. Pare (Cox)
|
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
|
||||
College Club Seattle (B) |
C. Hamlin/I. Adams/J. Planke/W. Krause/E. Winters/N. Pohlmann/T. Hull/G. Morris/K. Kaiser (Cox)
|
|
|||
Lake Union Crew (B) |
C. Hooker/B. Watzin/C. Goss/A. Ravichandran/W. Russell/C. Mandujano/B. Lamb/N. Buck/S. Mickelberry (Cox)
|
|
|||
23 | 9:38 AM | MST D-F | Mens Masters 8+ D-F | 5 |
|
24 | 9:41 AM | MST B-C | Mixed Masters 8+ B-C | 5 |
|
25 | 9:43 AM | MST D-F | Mixed Masters 8+ D-F | 6 |
|
26 | 9:56 AM | CHAMP | Champ Men's 4+ Sponsored By Pocock Racing Shells | 18 |
|
27 | 10:01 AM | MST A | Womens Masters 8+ A | 5 |
|
Pocock Youth Rowing (A) |
|
||||
Station L Rowing Club (A) |
|
||||
Washington State University Women's Rowing (A) |
H. deVos/G. Head/N. Christiansen/E. Starkel/R. Snodgrass/D. Tacionyte/E. Lansk/K. Lounsbury/R. Burns (Cox)
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (B) |
|
||||
Lake Union Crew (C) |
T. Schorsch/M. Hobart/J. Bishop/K. Trujillo/E. Kimball/U. Deelstra/A. Hendgen/L. Spengler/A. Ramos (Cox)
|
|
|||
28 | 10:04 AM | MST B | Womens Masters 8+ B | 4 |
|
29 | 10:06 AM | MST C | Womens Masters 8+ C | 7 |
|
Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A) |
A. Hawkins/F. Rubenstein/A. Bradley/D. Krakora/S. Wienbar/A. Pugh/P. Gatewood/V. Mendoza/J. Wai (Cox)
|
|
|||
College Club Seattle (A) |
B. McCagg Hills/K. Acker/M. Nappi/L. Edgerly/K. Stoddard/A. Bonaccorsi/M. Anderson/T. Gray/M. Burnett (Cox)
|
|
|||
Conibear Rowing Club (A) |
|
||||
Everett Rowing Association (A) |
J. Soler/T. Hausmann/R. Addison/c. faith/N. Adcock/B. O'Neil/B. Robbins/S. Smith/K. Bodhaine (Cox)
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
B. Heubach/M. Proby/L. McGinnis/D. Grauer/D. Thiel/K. Neuman/S. Cameron/S. Mayer/A. Shotwell (Cox)
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
D. Olson/T. Brown/S. Phillips/A. Berner-Hays/R. Edington/H. Hardy/C. Rogers/L. TESTE/S. Chisam (Cox)
|
|
|||
Station L Rowing Club (B) |
|
||||
30 | 10:09 AM | MST D | Womens Masters 8+ D | 6 |
|
31 | 10:12 AM | MST E-F | Womens Masters 8+ E-G | 7 |
|
32 | 10:20 AM | OPEN | Mens Open 1x | 19 |
|
33 | 10:34 AM | MST A-C | Mens Masters 4x A-C | 3 |
|
College Club Seattle (A) |
B. Van der Werf/C. Dowling/J. Rutledge/k. Tickell
|
0.4 (29)
|
|||
Lake Union Crew (A) |
N. Guillaume/B. Costello/G. Hernandez/I. Reilly
|
1.5 (31)
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
38.4 (47)
|
||||
34 | 10:36 AM | MST D | Mens Masters 4x D | 6 |
|
35 | 10:39 AM | MST E-G | Mens Masters 4x E-G | 4 |
|
36 | 10:41 AM | MST A-I | Mixed Masters 4x A-I | 7 |
|
37 | 10:44 AM | MST | Mixed Masters 3x | 1 |
|
38 | 10:45 AM | JR | Mens Jr 2x | 10 |
|
39 | 11:03 AM | OPEN | Mens Open 2x | 3 |
|
40 | 11:06 AM | OPEN | Womens Open 2x | 11 |
|
41 | 11:10 AM | JR | Womens Jr 2x | 7 |
|
42 | 11:17 AM | U-17 | Boys U-17 2x | 8 |
|
43 | 11:20 AM | U-17 | Girls U-17 2x | 7 |
|
44 | 11:23 AM | MST A-D | Mixed Masters 2x A-D | 6 |
|
45 | 11:26 AM | MST E-I | Mixed Masters 2x E-I | 3 |
|
46 | MST | Mixed Masters 2x | 0 |
||
47 | 11:32 AM | JR | Mens Jr 4x Coxed | 7 |
|
48 | 11:35 AM | U-17 | Boys U-17 Coxed 4x | 6 |
|
49 | 11:38 AM | JR | Womens Jr 4x Coxed | 7 |
|
50 | 11:51 AM | U-17 | Girls U-17 Coxed 4x | 7 |
|
51 | 11:51 AM | OPEN | Mens Open 8+ | 3 |
|
52 | 11:53 AM | OPEN | Womens Open 8+ | 3 |
|
53 | 11:55 AM | MST A-C | Womens Masters 4x A-C | 4 |
|
Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A) |
A. Hawkins/A. Bradley/P. Gatewood/F. Rubenstein
|
24.6 (43)
|
|||
Everett Rowing Association (A) |
R. Ellis/H. Hudson/A. klingman/C. Ronhaar
|
0.4 (29)
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
16.2 (40)
|
||||
Whatcom Rowing Association (C) |
D. Burnett/M. Seu/R. Clark/S. Vicic
|
38.4 (47)
|
|||
54 | 11:57 AM | MST D | Womens Masters 4x D | 7 |
|
55 | 12:00 PM | MST E-G | Womens Masters 4x E-G | 4 |
|
56 | 12:07 PM | MST AA-C | Mens Masters 4+AA-C | 3 |
|
57 | 12:09 PM | MST D-G | Mens Masters 4+ D-G | 4 |
|
58 | 12:11 PM | MST A-B | Womens Masters 4+ A-B | 5 |
|
59 | 12:14 PM | MST C-E | Womens Masters 4+ C-E | 6 |
|
Bainbridge Island Rowing (A) |
64.8 (52)
|
||||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
K. Gunness/S. Buckholz/D. Beach-Rimmer/C. Johnson/E. Wendel (Cox)
|
41.5 (47)
|
|||
Martha's Moms Rowing Club (A) |
A. Kulesza/P. Crutcher/L. Robins/J. Chow/C. Knox (Cox)
|
93.3 (57)
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
A. Corley/E. Starr/S. Nowers/S. McKain/E. Albrecht (Cox)
|
70.1 (53)
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
64.8 (52)
|
||||
Whatcom Rowing Association (C) |
k. smith/S. Rogers/K. Baehr/P. Cosgrove/M. Russell (Cox)
|
45.7 (48)
|
|||
60 | 12:21 PM | JR | Mens Jr 4+ | 11 |
|
61 | 12:25 PM | JR | Womens Jr 4+ | 11 |
|
62 | 12:33 PM | MST A-B | Mens Masters 2x A-B | 5 |
|
Lake Washington Rowing Club (A) |
T. Peterson/E. Jacobs
|
20.3 (41)
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
J. Dukes/M. Perepelitza
|
17.5 (40)
|
|||
College Club Seattle (B) |
E. Winters/J. Greer
|
6.6 (35)
|
|||
Lake Washington Rowing Club (B) |
M. Rucier/J. Proctor
|
14.9 (39)
|
|||
Oregon Association of Rowers (B) |
M. Blaine/M. Peixoto
|
20.3 (41)
|
|||
63 | 12:36 PM | MST C-D | Mens Masters 2x C-D | 5 |
|
64 | 12:39 PM | MST E-I | Mens Masters 2x E-I | 5 |
|
65 | 12:42 PM | MST A-C | Womens Masters 2x A-C | 5 |
|
66 | 12:44 PM | MST D-E | Womens Masters 2x D-E | 5 |
|
College Club Seattle (A) |
L. DelVillar/J. Rogers
|
99.6 (58)
|
|||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
B. O'Connor/M. Bertolini
|
87.2 (56)
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
c. heron/L. Jensen
|
93.3 (57)
|
|||
Composite: Victoria City, Burnaby Lake (A) |
G. Bickel/T. Taylor
|
64.8 (52)
|
|||
Conibear Rowing Club (B) |
J. Powers/D. Klein
|
70.1 (53)
|
|||
67 | 12:47 PM | MST F-H | Womens Masters 2x F-H | 6 |
|
68 | 12:50 PM | PC | Parent Child 2x | 2 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change