Ted Phoenix Regatta
- Apr 22, 2017
- sprint
- Occoquan Reservoir
- Fairfax Station, VA (USA)
- Hosted By: Virginia Scholastic Rowing Association
- 2017 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, April 22, 2017 | |||||
1 | M-1x | 7 |
|||
2 | W-1x | 7 |
|||
3 | M-2x | 6 |
|||
4 | W-2x | 6 |
|||
6 | W-JR-2x | 5 |
|||
7 | M-LT-2x | 0 |
|||
8 | W-LT-2x | 0 |
|||
9 | M-4x | 3 |
|||
10 | W-4x | 4 |
|||
13 | M-JR-4x | 3 |
|||
14 | W-JR-4x | 0 |
|||
15 | M-LT-4x | 0 |
|||
17 | M-1-4 | 8 |
|||
18 | W-1-4 | 12 |
|||
Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club (A) |
C. Reing/S. Workmaster/A. Moore/O. Oudkirk/J. Thomas (Cox)
|
|
|||
Briar Woods Crew Club (A) |
|
||||
Episcopal High School -Virginia (A) |
S. Lewis/N. IGYAN/A. Faires/C. Faris/S. TEOPE (Cox)
|
|
|||
Fairfax High School Crew (A) |
J. BAE/R. Mosavian/E. Rutan/K. O'Connor/M. Pavot (Cox)
|
|
|||
Lake Braddock Crew Booster Club, Inc. (A) |
M. Morris/A. Krobot/D. Lee/E. Little/S. Sanchez (Cox)/
|
|
|||
Langley Crew Booster Club (A) |
E. Pierce/J. Talamantes/K. Slade/T. Toloczko/J. Rosen (Cox)
|
|
|||
Oakton High School (A) |
S. Couch/M. Bedwell/E. Burghardt/K. Mehdi/A. Gibbons (Cox)
|
|
|||
Robinson Crew Boosters Club, Inc. (A) |
N. LaJoie/S. Kulow/P. Edouard/J. Sturim/J. Van Parys (Cox)
|
|
|||
Stone Bridge Rowing Club (A) |
E. Puckett/J. Long/A. Cooper/T. Green/E. MacMonigle (Cox)
|
|
|||
W.T. Woodson Crew Boosters Association (A) |
H. Fisher/C. Hutcheson/J. Hissong/B. Leech/E. Schneider (Cox)/
|
|
|||
West Potomac Crew Boosters (A) |
C. Lane/N. Lorca/S. Pierson/G. Calogero/R. Brautigam (Cox)
|
|
|||
West Springfield Crew Boosters Club, Inc./ West Springfield High School (A) |
M. Gordon/B. Price/A. Druitt/S. Groder/A. Birrenkott (Cox)
|
|
|||
19 | M-2-4 | 7 |
|||
20 | W-2-4 | 11 |
|||
Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club (A) |
M. Jones/L. Ivy/H. Chauncey/M. Hickey/K. Lawrence (Cox)
|
|
|||
Briar Woods Crew Club (A) |
M. Sunderraj/L. Vel/K. Martin/I. Soares/A. Bell (Cox)
|
|
|||
Episcopal High School -Virginia (A) |
N. Carino/L. Spears/M. Armm/Y. Murillo/S. Castle (Cox)
|
|
|||
Fairfax High School Crew (A) |
J. Abrahamson/S. Goldstein/M. Estrada Zepeda/C. Dewey/M. Goldberg (Cox)
|
|
|||
Lake Braddock Crew Booster Club, Inc. (A) |
A. Little/M. Caggiano/K. Zimmerman/J. Felmy/S. Kang (Cox)/
|
|
|||
Langley Crew Booster Club (A) |
B. Kidder/S. Warshaw/K. Perkins/A. Ronca/I. Barney (Cox)
|
|
|||
Oakton High School (A) |
K. Fukahori/C. Keating/C. Peterkin/A. Alperi/M. Dolinh (Cox)
|
|
|||
Rock Ridge Rowing (A) |
C. Buffaloe/E. Bishop/G. Buffaloe/A. Kickert/S. Gopinathan (Cox)
|
|
|||
Stone Bridge Rowing Club (A) |
G. Ritz/E. Powell/S. SHEIKH/H. Varghese/A. O'Brien (Cox)
|
|
|||
W.T. Woodson Crew Boosters Association (A) |
R. Sprouse/G. Hayes/R. Hundley/K. Wahlbeck/S. Depret-Guillaume (Cox)
|
|
|||
West Potomac Crew Boosters (A) |
|
||||
21 | M-JR-4 | 7 |
|||
22 | W-JR-4 | 9 |
|||
Episcopal High School -Virginia (A) |
L. Wargotz/V. Carrion/F. McGuire/E. Koppenhaver/V. Fix (Cox)
|
|
|||
Forest Park Crew (A) |
Y. Nam/A. Hummel/N. Coppersmith/E. Nguyen-Lambert/L. Hatton (Cox)
|
|
|||
Gloucester Rowing Association (A) |
J. Holtmann/A. Shockley/E. Frayser/N. Torres/A. Bontrager (Cox)
|
|
|||
Granby High School Crew Team Booster Club Inc./Granby Rowing Club (A) |
N. Schaus/A. Glenn/C. Doyle/C. White/L. Rodriguez (Cox)
|
|
|||
Great Bridge Crew Club (A) |
I. Haueter/L. Arledge/A. Hardy/M. Parrott/A. Dominguez Tuin (Cox)
|
|
|||
JEB Stuart High School (A) |
B. Carmody/R. Aust/T. Rawlings-Kintzing/N. Aldaghlas/C. Reze (Cox)/
|
|
|||
Potomac High School (A) |
S. Pope/K. TYNES/N. Pumpurs/J. MUMFORD/J. Free (Cox)
|
|
|||
South County Crew Club (A) |
A. Taradash/J. Brookhart/A. LaChanse/L. Kelley/C. Harrison (Cox)
|
|
|||
West Springfield Crew Boosters Club, Inc./ West Springfield High School (A) |
K. Rupinen/A. Richardson/S. Basham/M. Nolan/L. Tso (Cox)
|
|
|||
23 | M-LT-4 | 8 |
|||
24 | W-LT-4 | 4 |
|||
25 | M-3-4 | 0 |
|||
26 | W-3-4 | 4 |
|||
27 | M-N-4 | 11 |
|||
28 | W-N-4 | 13 |
|||
29 | M-1-8 | 15 |
|||
30 | W-1-8 | 7 |
|||
31 | M-2-8 | 13 |
|||
32 | W-2-8 | 5 |
|||
33 | M-3-8 | 10 |
|||
34 | W-3-8 | 0 |
|||
35 | M-JR-8 | 10 |
|||
36 | W-JR-8 | 10 |
|||
37 | M-LT-8 | 0 |
|||
38 | W-LT-8 | 5 |
|||
39 | M-FR-8 | 9 |
|||
40 | W-FR-8 | 8 |
|||
41 | W-4-8 | 0 |
|||
42 | M-4-8 | 5 |
|||
43 | M-5-8 | 0 |
|||
45 | M-N-8 | 25 |
|||
46 | W-N-8 | 20 |
|||
B-CC High School Crew Boosters (A) |
S. Spain/E. Kaufman/C. Palmer/L. Hakimi/M. Wright/M. KIley/J. Blayney/S. Sergi/L. Lebowitz (Cox)
|
|
|||
Briar Woods Crew Club (A) |
|
||||
Broad Run Rowing (A) |
A. Razon/R. Nguyen/E. Buck/S. Sharif/R. Chaudhari/J. Reynolds/A. Sharif/K. Atkinson/J. Kim (Cox)/
|
|
|||
Episcopal High School -Virginia (A) |
W. Cammack/C. Moore/R. Jamieson/G. Shiverick/G. Lee/K. Zhang/C. Xin/I. Bechtel/N. Weaver (Cox)
|
|
|||
Forest Park Crew (A) |
M. Markley/O. DINKINS/E. Rozman/M. Baldwin/J. Cook/A. Michelsen/R. Thirumalai/H. Schwen/N. Buckley (Cox)
|
|
|||
Granby High School Crew Team Booster Club Inc./Granby Rowing Club (A) |
R. Ropetski/E. Noe/A. McPhillips/A. Lowe/M. Ortman-Smith/K. Cason/M. Chavez/C. Besachio/A. Rainey (Cox)
|
|
|||
James Madison Crew Boosters Organization, Inc. (A) |
A. Blair/K. Arick/D. Lhundup/Q. Xu/C. Miller/A. Razian/E. Wong/M. Simab/S. Babaeian (Cox)/
|
|
|||
Lake Braddock Crew Booster Club, Inc. (A) |
G. Echevarria/H. Warman/I. Montilla/G. Moore/S. Kinney/A. Cys/K. O'Hare/L. Richoux/E. Euripides (Cox)/
|
|
|||
Loudoun County High School Crew Club (A) |
C. Stewart/C. Knapp/I. Suttie/J. Rethi/R. Oesterblad/O. Jesinsky/L. Pomales/E. Bechtold/K. Bowers (Cox)
|
|
|||
Mercyhurst Prep High School (A) |
X. Zhou/M. Rapisarda/N. Qu/S. Qu/A. Skarupski/A. Herring/M. La Manna/E. Rinke/R. Brabender (Cox)
|
|
|||
Mount Vernon Crew (A) |
M. Menendez/E. Medrano/S. Sanfo/R. Garcia/A. Gonzalez/A. Badgett/P. Ortega/L. Tredway/L. Byrne (Cox)
|
|
|||
Oakton High School (A) |
K. Kost/H. Gordon/A. Martschenko/A. Dai/M. Ernst/H. Ahmad/K. Yu/E. Machi/K. Yu (Cox)
|
|
|||
Robinson Crew Boosters Club, Inc. (A) |
R. Allen/N. Cuartas/E. Simon/S. Yared/E. Lee/J. Hathaway/N. Kraus/L. Tallley/M. Seen (Cox)
|
|
|||
South County Crew Club (A) |
L. Douglas/C. Yeargin/A. Wilson/I. Patel/K. Pastino/C. Hernandez/S. Gear/H. Dupray/t. mcgilvrey (Cox)
|
|
|||
W.T. Woodson Crew Boosters Association (A) |
J. Phipps/R. Mailand/N. Curtis/A. Pesansky/M. Li/J. Foley/N. Moran/J. Heimbigner/E. Baltz (Cox)/
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters (A) |
t. asfaw/J. Churbuck/P. Fern/I. Gant/I. Mondshine/A. Humphries/G. Lankford/L. Loughney/E. Huther (Cox)
|
|
|||
West Potomac Crew Boosters (A) |
|
||||
West Springfield Crew Boosters Club, Inc./ West Springfield High School (A) |
E. Cashman/A. Friesen/J. Naworol/E. Sullivan/S. Kannan/R. Fleming/J. Young/E. Iannotta/S. Perdue (Cox)
|
|
|||
Woodbridge High School/Woodbridge Crew, Inc (A) |
O. Mergler/S. Kirk/A. Turner/B. Hill/M. Diaz/K. Guardado/S. Clark/J. Chambers/R. Galloway (Cox)/
|
|
|||
Oakton High School (B) |
J. Marcum/M. Tuli/C. Narayana/N. Vargas/J. Salhab/A. Paredes/S. Ledezma/C. Larrazabal/E. Upright (Cox)
|
|
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change