Western Canadian University Rowing Championship
- Oct 29, 2016
- sprint
- Burnaby lake
- Burnaby, BC (CAN)
- Hosted By: University of British Columbia
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, October 29, 2016 | |||||
1 | 11:00 AM | Womens Varsity 4+ | 4 |
||
2 | 11:10 AM | Mens Varsity 4+ | 4 |
||
3 | 11:20 AM | Womens Ltwt 1x | 6 |
||
Dinos Rowing Club |
C. Inglis/
|
|
|||
University of Alberta Rowing |
E. Dolphin
|
|
|||
University of British Columbia |
J. Lindsay
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club |
J. Bateman
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club |
s. craven
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club |
m. mullaly
|
|
|||
4 | 11:30 AM | Mens Ltwt 1x | 6 |
||
Dinos Rowing Club |
J. Sheasby/
|
|
|||
Dinos Rowing Club |
S. Bernier/
|
|
|||
University of Alberta Rowing |
B. Kneller
|
|
|||
University of British Columbia |
A. Lattimer
|
|
|||
University of British Columbia |
C. Hale
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club |
P. Keane/
|
|
|||
5 | 11:40 AM | Womens JV 8+ | 4 |
||
6 | 11:50 AM | Mens JV 8+ | 3 |
||
7 | 12:00 PM | Womens 1x | 6 |
||
8 | 12:10 PM | Mens 1x | 6 |
||
9 | 12:40 PM | Womens Ltwt 4+ | 4 |
||
10 | 12:50 PM | Mens Ltwt 4+ | 5 |
||
Dinos Rowing Club (A) |
|
||||
University of Alberta Rowing (A) |
C. Stephens/B. Kneller/N. Kryzanowski/B. Altman/M. Armstrong (Cox)
|
|
|||
University of British Columbia (A) |
A. Lattimer/M. Lattimer/I. Rybkin/M. Bonar/J. Dohm (Cox)
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club (A) |
P. Keane/I. Cabral/C. Clarke/A. Harding/A. Chan (Cox)/
|
|
|||
University of British Columbia (B) |
S. Precious/J. Griffith/A. Suvan/C. Hale/P. Ye (Cox)
|
|
|||
11 | 1:30 PM | Womens Varsity 2- | 6 |
||
12 | 2:00 PM | Mens Varsity 2- | 7 |
||
Dinos Rowing Club (A) |
|
||||
Lakeland Rowing Club (A) |
J. Storch/J. Kramer
|
|
|||
University of Alberta Rowing (A) |
A. Buchan/M. Blair
|
|
|||
University of British Columbia (A) |
B. Coull/R. Bell
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club (A) |
A. Donaldson/M. Davies/
|
|
|||
University of British Columbia (B) |
H. Dohm/L. Marcil
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club (B) |
M. Szymanowski/B. Larson/
|
|
|||
13 | 2:10 PM | Womens Ltwt 2x | 8 |
||
Dinos Rowing Club (A) |
|
||||
Simon Fraser University Rowing Club (A) |
A. Golding-Ulm/M. Clinton
|
|
|||
University of Alberta Rowing (A) |
G. Hyland/S. Duffett
|
|
|||
University of British Columbia (A) |
L. Taylor/I. Cina
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club (A) |
s. craven/J. Bateman
|
|
|||
Simon Fraser University Rowing Club (B) |
M. Crombie/R. Fiorante
|
|
|||
University of British Columbia (B) |
J. Lindsay/S. Taylor
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club (B) |
a. ward/j. reynolds
|
|
|||
14 | 2:20 PM | Mens Ltwt 2x | 6 |
||
Dinos Rowing Club (A) |
N. Messer/t. bartoli/
|
|
|||
University of Alberta Rowing (A) |
C. Stephens/B. Altman
|
|
|||
University of British Columbia (A) |
M. Lattimer/A. Lattimer
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club (A) |
P. Keane/G. Connell/
|
|
|||
Dinos Rowing Club (B) |
J. Harder/J. Sheasby
|
|
|||
Dinos Rowing Club (C) |
S. Bernier/C. Fenton/
|
|
|||
15 | 1:50 PM | Womens Novice 8+ | 6 |
||
Dinos Rowing Club (A) |
C. Koob/H. Georgoulis/A. Skaudis/A. Bansal/A. Evenson/A. Chaykovska/A. Chen/S. Tsia/R. Pedro (Cox)/
|
|
|||
Lakeland Rowing Club (A) |
r. hogberg/K. Maw/T. Pugh/V. Drummond/M. Schwark/J. Schwark/T. Rozka/S. Larlham/l. skinner (Cox)
|
|
|||
Simon Fraser University Rowing Club (A) |
M. Coon/J. Ebing/J. Kane/S. Smith/C. Smith/K. Watts/D. Webb/S. Yim/C. Chiong (Cox)
|
|
|||
University of Alberta Rowing (A) |
E. Stephens/J. Le/R. Riya/K. Visscher/M. Lucas/B. Visneskie/J. Hyland/M. Armstrong/G. Hyland (Cox)
|
|
|||
University of Regina Rowing Club (A) |
C. Freeman/E. Rennie/E. Smith/J. Bos/R. Fedak/C. Schindler McCausland/M. Rotelick/K. Slimmon/L. Salad (Cox)
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club (A) |
r. kalkman/e. mccraken/S. Coe/H. Green/M. Smithers/v. knowles/j. syme/z. roberts/k. white (Cox)
|
|
|||
16 | 2:55 PM | Mens Novice 8+ | 4 |
||
Dinos Rowing Club (A) |
S. Wilton-Clark/J. Lamb/B. Farrell/H. An/A. Joubert/Z. Hertz/M. Nel/J. Fan/M. Pilling (Cox)/
|
|
|||
Simon Fraser University Rowing Club (A) |
H. Clinton/T. Cunningham/G. Lee/J. Richter/P. Sawers/K. Waligora/A. Westbury/K. Yeh/K. Qurban (Cox)
|
|
|||
University of Alberta Rowing (A) |
A. Smith/C. Lich/N. Wawrzonek/M. Muhammad/M. Reif/S. Elgersma/N. Kryzanowski/K. Wheeler/S. Duffett (Cox)
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club (A) |
N. Lee/A. Janssens/K. Langerfeld/A. Muth/D. Bryson/H. Backer/N. Praun/S. Garber/J. Koudys (Cox)
|
|
|||
17 | 2:30 PM | Womens JV 4+ | 6 |
||
18 | 2:40 PM | Mens JV 4+ | 3 |
||
19 | 3:10 PM | Womens Varsity 8+ | 4 |
||
20 | 3:20 PM | Mens Varsity 8+ | 5 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change