Springfield Rockrimmon Regatta
- Sep 9, 2017
- head
- Connecticut River
- Springfield, MA (USA)
- Hosted By: Pioneer Valley Riverfront Club
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, September 9, 2017 | |||||
7:45 AM | Coxswain/Coach/Sculler Meeting | ||||
1 | 8:30 AM | Mens Open 2- | 0 |
||
2 | Mens Open/Masters 1x (19-34) | 4 |
|||
Community Rowing, Inc. |
M. Bension
|
|
|||
Green Mountain Rowing Club |
H. Graves
|
|
|||
Pioneer Valley Riverfront Club |
R. Carmody
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
D. Snook
|
|
|||
3 | Mens Masters 1x 35-44 | 3 |
|||
Pettipaug Scullers |
D. Kelley
|
|
|||
Pioneer Valley Riverfront Club |
Z. DePace/
|
|
|||
Riverfront Recapture, Inc. |
P. Fitzgerald
|
|
|||
4 | Mens Masters 1x 45-54 | 6 |
|||
Pioneer Valley Riverfront Club |
J. Moss
|
|
|||
Quinsigamond Rowing Club Inc. |
H. Sontgerath
|
|
|||
Saratoga Springs Rowing Club, Inc. |
S. Festin
|
|
|||
Saratoga Springs Rowing Club, Inc. |
J. Ball
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
G. Joseph
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
A. Morrone
|
|
|||
5 | Mens Masters 1x 55-64 | 9 |
|||
Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS) (A) |
R. Oberle
|
|
|||
Greater Lawrence Rowing (A) |
F. Maldari
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
B. Hannon
|
|
|||
New Haven Rowing Club (A) |
M. Schofield
|
|
|||
Pioneer Valley Riverfront Club (A) |
B. Schneider
|
|
|||
Saratoga Springs Rowing Club, Inc. (A) |
D. Chernoff
|
|
|||
Greater Lawrence Rowing (B) |
S. Anthony
|
|
|||
Holyoke Rows (B) |
D. Pas
|
|
|||
Riverfront Recapture, Inc. (B) |
C. Resnick
|
|
|||
6 | Mens Masters 1x 65+ Lovell Cup | 11 |
|||
Farmington Valley Rowing Association |
J. Greaser
|
242.0 (71)
|
|||
Merrimac River Rowing Association |
T. Wheatley
|
210.1 (68)
|
|||
Pioneer Valley Riverfront Club |
J. Broderick
|
190.1 (66)
|
|||
Pioneer Valley Riverfront Club |
B. Leve
|
351.1 (80)
|
|||
Quinsigamond Rowing Club Inc. |
J. Byrnes
|
242.0 (71)
|
|||
Salisbury Boat Club |
M. Waggaman
|
200.0 (67)
|
|||
Turning Point Rowing Club |
T. Wolski
|
231.1 (70)
|
|||
Unaffiliated (USA) |
S. Sepe
|
200.0 (67)
|
|||
Unaffiliated (USA) |
H. Francis
|
338.0 (79)
|
|||
Unaffiliated (USA) |
P. Dale
|
200.0 (67)
|
|||
Unaffiliated (USA) |
F. Chernoff
|
180.5 (65)
|
|||
7 | Womens Open 2- | 0 |
|||
8 | Womens Open/Masters 1x (19-34) | 1 |
|||
9 | Womens Masters 1x 35-44 | 0 |
|||
10 | Womens Masters 1x 45-54 | 3 |
|||
Pettipaug Scullers |
K. Elfstrom
|
|
|||
Pioneer Valley Riverfront Club |
J. Hettler
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
A. Sullivan
|
|
|||
11 | Womens Masters 1x 55-64 | 6 |
|||
Community Rowing, Inc. |
K. Acciari
|
|
|||
GMS Rowing Center |
C. Purcell
|
|
|||
GMS Rowing Center |
P. Meyer
|
|
|||
Green Mountain Rowing Club |
L. Graves
|
|
|||
Pioneer Valley Riverfront Club |
V. Rushworh
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
L. Skibo
|
|
|||
12 | Womens Masters 1x 65+ Campbell Cup | 0 |
|||
13 | Mens Youth Coxed 4x+ 12-15 Short Course | 2 |
|||
14 | Womens Youth Coxed 4x+ 12-15 Short Course | 0 |
|||
15 | Mens Jr 1x 16-18 Short Course | 3 |
|||
Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS) |
R. Narey
|
|
|||
Pioneer Valley Riverfront Club |
H. Mnich
|
|
|||
Pioneer Valley Riverfront Club |
A. Vazquez
|
|
|||
16 | Mens Youth 1x 12-15 Short Course | 5 |
|||
Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS) |
F. Savitsky
|
|
|||
Northampton Community Rowing |
W. Konieczny/
|
|
|||
Pioneer Valley Riverfront Club |
D. Anaya
|
|
|||
Pioneer Valley Riverfront Club |
B. Moss
|
|
|||
Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS) (A) |
S. Klompus
|
|
|||
17 | Womens Jr 1x 16-18 Short Course | 1 |
|||
18 | Womens Youth 1x 12-15 Short Course | 0 |
|||
19 | Mens Jr 2x Under 19 | 3 |
|||
Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS) (A) |
T. Nadig/T. Maurino
|
|
|||
Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS) (A) |
C. DeBoer/S. Cybulski
|
|
|||
Pioneer Valley Riverfront Club (A) |
A. Vazquez/H. Mnich
|
|
|||
20 | Womens Jr 2x Under 19 | 1 |
|||
21 | Mens Masters 4+ | 3 |
|||
Greater Lawrence Rowing (A) |
D. Schuh/R. Gildea/D. O'Flaherty/T. Loomis/K. McMahon (Cox)
|
90.8 (56)
|
|||
Greater Lawrence Rowing (A) |
P. Crocker/J. Gillman/M. Bronder/P. Doe/M. Bronder (Cox)
|
84.7 (55)
|
|||
Pioneer Valley Riverfront Club (A) |
J. Broderick/T. Keane/J. Walt/K. Geromini/C. Carmody (Cox)
|
124.9 (61)
|
|||
22 | Womens Masters 4+ | 4 |
|||
Greater Lawrence Rowing (A) |
A. Spires/G. Woolford/R. Or-Shahar/C. Levey/L. Bicknell (Cox)
|
84.7 (55)
|
|||
Holyoke Rows (A) |
D. Dyar/L. Morrison/R. Mackay/M. Home/S. Moore (Cox)
|
62.2 (51)
|
|||
Northampton Community Rowing (A) |
0.0 (0)
|
||||
Pioneer Valley Riverfront Club (A) |
M. Biechele/S. Gibson/B. Walsh/C. Haimowitz/C. Carmody (Cox)
|
84.7 (55)
|
|||
23 | Mens Jr 4+ | 1 |
|||
24 | Womens Jr 4+ | 5 |
|||
Emma Willard School (A) |
G. Mitzen/G. Berry/K. Redmond/E. Lindberg/Z. O'Bryon (Cox)
|
|
|||
Northampton Community Rowing (A) |
|
||||
Pioneer Valley Riverfront Club (A) |
C. Carmody/J. Weldon/K. Grover/G. Coogan/S. Labbe (Cox)
|
|
|||
Pioneer Valley Riverfront Club (A) |
L. Walt/L. O'Connor/S. Kelly/M. Cofer/J. Warchol (Cox)
|
|
|||
Northampton Community Rowing (B) |
|
||||
25 | Mens Open 4x | 2 |
|||
26 | Womens Open 4x | 2 |
|||
27 | Mixed Open 4x | 2 |
|||
28 | Mens Open 2x | 0 |
|||
29 | Mens Masters 2x | 4 |
|||
30 | Mixed Masters 2x | 2 |
|||
Pioneer Valley Riverfront Club (A) |
J. Hettler/J. Moss
|
47.6 (48)
|
|||
Pioneer Valley Riverfront Club (C) |
B. Schneider/L. Christoph
|
35.0 (45)
|
|||
31 | Womens Open 2x | 0 |
|||
32 | Womens Masters 2x | 2 |
|||
33 | Mixed Jr 2x | 0 |
|||
34 | Parent-Child 2x | 4 |
|||
Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS) (A) |
E. Goodman/T. Goodman
|
|
|||
Northampton Community Rowing (A) |
|
||||
Pioneer Valley Riverfront Club (A) |
B. Moss/J. Moss
|
|
|||
Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS) (B) |
I. Hennessey/G. Fessenden
|
|
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change