NW Ergomania - Indoor Rowing Championships
- Jan 28, 2017
- indoor
- Rainier Community Center
- Seattle, WA (USA)
- Hosted By: Pocock Youth Rowing
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, January 28, 2017 | |||||
1 | 8:30 AM | OpHrPower | Open Hour of Power | 16 |
|
2 | WMst2k80 | Womens Masters 2k Age 80+ | 0 |
||
3 | WMstLt2k80 | Womens Masters Ltwt 2k Age 80+ | 0 |
||
4 | WMst2k70 | Womens Masters 2k Age 70-79 | 0 |
||
5 | 9:45 AM | WMstLt2k70 | Womens Masters Ltwt 2k Age 70-79 | 1 |
|
6 | 9:45 AM | WMst2k60 | Womens Masters 2k Age 60-69 | 2 |
|
Green Lake Crew |
L. Minch/
|
|
|||
Lake Union Crew |
A. Wopat
|
|
|||
7 | 9:45 AM | WMstLt2k60 | Womens Masters Ltwt 2k Age 60-69 | 2 |
|
8 | 9:45 AM | WMst2k50 | Womens Masters 2k Age 50-59 | 4 |
|
Green Lake Crew |
S. Savage
|
|
|||
Pocock Youth Rowing |
E. Hiemstra
|
|
|||
Mt. Baker Crew |
M. Pailthorp
|
|
|||
Mt. Baker Crew |
M. Deering
|
|
|||
9 | 9:45 AM | WMstLt2k50 | Womens Masters Ltwt 2k Age 50-59 | 2 |
|
Green Lake Crew |
T. Randall/
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
A. Wade
|
|
|||
10 | 9:45 AM | WMst2k40 | Womens Masters 2k Age 40-49 | 6 |
|
Green Lake Crew |
L. Hsu/
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
T. Holland
|
|
|||
North Cascades Crew |
W. Clark/
|
|
|||
North Cascades Crew |
S. Swan/
|
|
|||
North Cascades Crew |
J. Huffman/
|
|
|||
Sammamish Rowing Association |
R. Baches
|
|
|||
11 | WMstLt2k40 | Womens Masters Ltwt 2k Age 40-49 | 0 |
||
12 | 10:00 AM | WMst2k30 | Womens Masters 2k Age 30-39 | 3 |
|
Green Lake Crew |
A. Benish/
|
|
|||
Pocock Youth Rowing |
S. Smith
|
|
|||
Green Lake Crew |
L. Nelson/
|
|
|||
13 | 10:00 AM | WMstLt2k30 | Womens Masters Ltwt 2k Age 30-39 | 2 |
|
Green Lake Crew |
C. Akers/
|
|
|||
Seattle Rowing Center |
L. Trevino
|
|
|||
14 | 10:00 AM | WOp2k | Womens Open/Collegiate 2k | 5 |
|
15 | 10:00 AM | WOpLt2k | Womens Open/Collegiate Ltwt 2k | 2 |
|
16 | 10:15 AM | MMst2k80 | Mens Masters 2k Age 80+ | 1 |
|
17 | MMstLt2k80 | Mens Masters Ltwt 2k Age 80+ | 0 |
||
18 | 10:15 AM | MMst2k70 | Mens Masters 2k Age 70-79 | 1 |
|
19 | MMstLt2k70 | Mens Masters Ltwt 2k Age 70-79 | 0 |
||
20 | 10:15 AM | MMst2k60 | Mens Masters 2k Age 60-69 | 3 |
|
21 | 10:15 AM | MMstLt2k60 | Mens Masters Ltwt 2k Age 60-69 | 4 |
|
Unaffiliated (USA) |
M. Underwood
|
|
|||
Green Lake Crew |
T. Boyd
|
|
|||
Unaffiliated (CAN) |
D. Evickson
|
|
|||
Gorge Narrows Rowing Club |
K. Jones
|
|
|||
22 | 10:15 AM | MMst2k50 | Mens Masters 2k Age 50-59 | 6 |
|
Green Lake Crew |
C. Kooperberg/
|
|
|||
Sammamish Rowing Association |
D. Lund
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
D. Rempe
|
|
|||
Green Lake Crew |
W. Wheeler/
|
|
|||
Bainbridge Island Rowing |
J. Christiansen
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
T. Helm
|
|
|||
23 | 10:15 AM | MMstLt2k50 | Mens Masters Ltwt 2k Age 50-59 | 2 |
|
24 | 10:30 AM | MMst2k40 | Mens Masters 2k Age 40-49 | 14 |
|
Lake Union Crew |
M. Brooks
|
|
|||
Lake Union Crew |
A. Faulds
|
|
|||
Lake Union Crew |
G. Hernandez
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
M. Guiste
|
|
|||
Lake Washington Rowing Club |
J. Tigani
|
|
|||
Pocock Youth Rowing |
S. Druker
|
|
|||
Pocock Youth Rowing |
C. Nowak
|
|
|||
Green Lake Crew |
S. Gannon/
|
|
|||
Sammamish Rowing Association |
P. Yount/
|
|
|||
Lake Stevens Rowing Club |
J. Aylesworth
|
|
|||
Lake Stevens Rowing Club |
S. Krueger
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
T. Ludwig
|
|
|||
Renton Rowing Center |
K. McCleary/
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
C. Burris
|
|
|||
25 | 10:30 AM | MMstLt2k40 | Mens Masters Ltwt 2k Age 40-49 | 2 |
|
26 | 10:45 AM | MMst2k30 | Mens Masters 2k Age 30-39 | 6 |
|
27 | 10:45 AM | MMstLt2k30 | Mens Masters Ltwt 2k Age 30-39 | 2 |
|
Green Lake Crew |
P. Bouttefroy/
|
|
|||
Green Lake Crew |
A. Hossack/
|
|
|||
28 | 10:45 AM | MOp2k | Mens Open/Collegiate 2k | 11 |
|
29 | 10:45 AM | MOpLt2k | Mens Open/Collegiate Ltwt 2k | 1 |
|
Green Lake Crew |
A. Grummer/
|
|
|||
11:00 AM | BREAK | 15 minute break | |||
30 | 11:15 AM | WAdpAS | Womens Open Adaptive 1k: Physically Disabled (Arms-Shoulders) | 1 |
|
31 | WAdpTA | Womens Open Adaptive 1k: Physically Disabled (Trunk-Arms) | 0 |
||
32 | 11:15 AM | WAdpLTA | Womens Open Adaptive 1k: Physically Disabled (Legs-Trunk-Arms) | 2 |
|
33 | WAdpVI | Womens Open Adaptive 1k: Visually Impaired | 0 |
||
34 | WAdpID | Womens Open Adaptive 1k: Intellectually Disabled | 0 |
||
35 | 11:15 AM | MAdpAS | Mens Open Adaptive 1k: Physically Disabled (Arms-Shoulders) | 2 |
|
36 | MAdpTA | Mens Open Adaptive 1k: Physically Disabled (Trunk-Arms) | 0 |
||
37 | MAdpLTA | Mens Open Adaptive 1k: Physically Disabled (Legs-Trunk-Arms) | 0 |
||
38 | MAdpVI | Mens Open Adaptive 1k: Visually Impaired | 0 |
||
39 | MAdpID | Mens Open Adaptive 1k: Intellectually Disabled | 0 |
||
40 | 11:15 AM | JrAdp | Junior Adaptive 1k | 2 |
|
11:30 AM | BREAK | 15 minute break | |||
41 | 11:45 AM | WOp1k | Womens Open 1k | 1 |
|
42 | WOpLt1k | Womens Open Ltwt 1k | 0 |
||
43 | 11:45 AM | MOp1k | Mens Open 1k | 9 |
|
44 | 11:45 AM | MOpLt1k | Mens Open Ltwt 1k | 2 |
|
45 | 11:55 AM | WCox500 | Womens Coxswain 500m Dash | 14 |
|
46 | MCox500 | Mens Coxswain 500m Dash | 0 |
||
47 | 12:05 PM | Yth500 | Youth 500m Dash - FREE | 20 |
|
48 | WOp500 | Womens Open 500m Dash | 0 |
||
49 | 12:35 PM | MOp500 | Mens Open 500m Dash | 9 |
|
12:45 PM | BREAK | 15 minute break | |||
50 | 1:00 PM | WJrNov2k | Womens Jr Novice 2k | 57 |
|
51 | 1:30 PM | WJrLt2k | Womens Jr Ltwt 2k | 43 |
|
52 | 1:50 PM | WJr2k | Womens Jr 2k | 60 |
|
53 | 2:20 PM | MJrNov2k | Mens Jr Novice 2k | 19 |
|
54 | 2:30 PM | MJrLt2k | Mens Jr Ltwt 2k | 47 |
|
55 | 2:50 PM | MJr2k | Mens Jr 2k | 33 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change